
Všechny články
Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)
Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…
Plzeňský kraj potřebuje posílit KV prevenci a zajistit rovnoměrné pokrytí ambulantními specialisty
Pokud jde o návštěvnost preventivních prohlídek u praktického lékaře, je na tom Plzeňský kraj nejhůře z celé ČR. Naopak má nejnižší počet obézních,…
Změna klimatu ohrožuje zdraví. Co by lékaři měli vědět?
Unikátní kurs seznámí lékaře s tím, jak přizpůsobit léčbu s ohledem na klimatickou změnu. Ta na české pacienty dopadá mimo jiné častějšími vlnami…
Zerlasiran uspěl ve studii fáze II u pacientů s vysokým Lp(a)
Probíhající 36týdenní studie fáze II ALPACAR‑360 se zerlasiranem přinesla pozitivní výsledky. Studie zahrnula 178 subjektů s výchozími koncentracemi…
Ruce vzhůru, gatě dolů…
Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…
Atogepant pro léčbu refrakterní epizodické migrény
V multicentrické, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii byl atogepant, perorální vysokoafinitní antagonista receptoru CGRP,…
Praktici přijímají do dispenzarizace 15 000 onkologických pacientů ročně
V České republice žije kolem půl milionu osob se zkušeností s onkologickým onemocněním. Postarat se o ně je nad síly onkologických pracovišť. Tito…
Adrenalin během resuscitace OHCA a časná mortalita z KV příčin
Použití adrenalinu během KPR při mimonemocniční srdeční zástavě (OHCA) je zatíženo určitou kontroverzí.
Inhibitory SGLT‑2 a nealkoholické ztukovatění jater
Mnoho pacientů s diabetem 2. typu trpí také nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD). V nové retrospektivní studii s 80 000 osob průměrného věku 59…
Sabotáž v buněčných elektrárnách – slibný český koncept protinádorové léčby
Mitochondrie jsou membránové buněčné organely vyskytující se v eukaryotických buňkách. Jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus,…
Hradílek: Jak by měla vypadat cesta pacienta s roztroušenou sklerózou
Cesta pacienta s roztroušenou sklerózou začíná obvykle v ambulanci rajónního neurologa. Kam by měly směřovat další kroky pacienta? Za jak dlouho by…
Riziko akné u dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Milé vedení AČMN, ruce pryč od primární péče
Klíčem k efektivnímu fungování českého zdravotního systému je posílení primární péče. Co navrhuje AČMN ve své koncepci, by naopak znamenalo její…
Koordinátor péče zjednoduší bloudění nemocného nepřehledným systémem
Od 1. ledna 2024 byla spuštěna pilotovací fáze projektu Koordinátor péče, který by měl do budoucna zásadně pomoci rodinám pečujícím o děti se…
Vaněčková: K diagnostice RS je nutná úzká spolupráce neurologa a radiologa
Jaké standardy platí pro diagnostiku roztroušené sklerózy pomocí magnetické rezonance? Jakými informacemi musí neurolog vybavit radiologa a jak by…
Primární péče. Jak naplnit její obrovský potenciál?
Klíčovou roli při zvládnutí výzvy v podobě nezadržitelného stárnutí populace, a tedy i narůstající potřeby zdravotní péče a s ní spojených nákladů,…
Alzheimerova nemoc zaznamenává pokroky. A to nejen v léčbě
Celý svůj profesní život zasvětila doc. MUDr. Iva Holmerová, PhD. geriatrii, stáří, demencím a dlouhodobé péči. Celá léta usiluje o širší pohled na…
Náš tým zdravotníků: V EUC jdeme společně za péčí a hodnotami
V dnešní době je klíčové nejen poskytovat kvalitní zdravotní péči, ale také vytvářet prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí podporováni,…
Umělá inteligence se prosazuje i v českém zdravotnictví
V českých nemocnicích se už nyní testuje a využívá množství technologií s umělou inteligencí. Některé zdravotnické prostředky už získaly certifikaci,…
Studie českých kardiologů promlouvají do mezinárodních guidelines
Co nového přinášejí guidelines Evropské kardiologické společnosti (ESC) v oblasti protidestičkové léčby u akutního koronárního syndromu? Mění se v…
Synergické ovlivnění aterosklerózy a dyslipidémie je silný nástroj prevence
I přes rozvoj moderní terapie se v České republice kardiovaskulární onemocnění stále drží na špici příčin úmrtí. Jejich riziko lze přitom výrazně…
Pětiminutový test během rutinních návštěv u praktika by mohl zabránit mrtvici
Podle závěrů projektu AFFECT-EU prezentovaných 18. března na konferenci v Bruselu by rizikoví pacienti měli být testováni na fibrilaci síní pokaždé,…
Informační dopis pro zdravotnické pracovníky
Paxlovid (nirmatrelvir; ritonavir): připomenutí život ohrožujících až fatálních lékových interakcí s některými imunosupresivy, včetně takrolimu
Je zapotřebí posílit roli primární péče v léčbě kardio-renálně-metabolických pacientů
Praktičtí lékaři apelují na uvolnění potenciálu primární péče, která může zásadním způsobem přispět k řešení úmrtnosti a nemocnosti na kardio-renálně…
Ke změnám sítě nemocnic se připojily menší pojišťovny
Jednání o rámcových smlouvách v segmentu akutní lůžkové péče mají přinést větší efektivitu. Covidové příplatky pro nemocnice situaci nepomohly, tvrdí…
Část lékařů zvažuje změnu povolání. Důvodem je rodina
Sladit práci a rodinu, jste-li zdravotníkem, může být nadlidský úkol. Jak rodičovství a zejména pak péče o malé děti hýbe profesními preferencemi…
Psilocybinem asistovaná terapie se zdá být na dohled
Efekt psilocybinu byl již potvrzen u léčby deprese i v paliativní péči. Aktuálně je zkoumán v případě komorbidní deprese u pacientů s onkologickou…
EU financuje průlomový výzkum psychedelik v paliativní péči
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Jak se vypořádat s nárůstem nádorů zažívacího traktu?
Nová data UEG (United European Gastroenterology) potvrzují zvyšující se incidenci nádorových onemocnění trávicího traktu, a to nejen ve starších…
Rodiny pečující o vážně nemocné děti získají novou formu podpory
Rodinám pečujícím o děti se závažnou život limitující nebo ohrožující diagnózou bude nově pomáhat takzvaný koordinátor péče. V zahraničí, například…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost péče v Karlovarském kraji?
Karlovarský kraj významně zaostává v dostupnosti péče, a to téměř ve všech oborech. To se propisuje do zdravotního stavu lidí žijících v tomto…
Nastává „pertusový rok“. Praktičtí lékaři čekají na vakcíny
AKTUALIZOVÁNO Případů černého kašle rapidně přibývá. K 10. březnu 2024 bylo do informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno už 2 273…
NOOL: Jsme na špičce v ověřování pravosti léků. Padělky u nás nejsou
Český Národní systém pro ověřování pravosti léčiv (NSOL) funguje již pět let a jen za loňský rok v něm bylo provedeno 450 milionů operací. Do systému…
Nová analýza dat potvrzuje zásadní význam dětské paliativní péče
Dvě nové studie Institutu Pallium potvrzují, že děti s život ohrožující či omezující diagnózou, které využívají paliativní služby, častěji dožijí v…
Pavel Kršek: Umíme lépe vybrat pacienty se závažnou epilepsií, pro které bude operace přínosem
„Zavedli jsme řadu nových diagnostických postupů v oblasti neurozobrazení, elektrofyziologie a molekulární genetiky, které nám pomáhají určit, kdo je…
Malé nemocnice varují před špatnou restrukturalizací
Regionální nemocnice v ohrožení? Podle AČMN se ministerstvo zdravotnictví snaží centralizovat některé výkony bez jakýchkoli pravidel a bez zasvěcené…
Želízko: Nové guidelines pro AKS přinášejí změny hlavně u NSTEMI
Jak by měli dle aktuálních doporučení postupovat lékaři při intervenční léčbě akutního koronárního syndromu. Kdy má smysl přistoupit k angioplastice,…
Specializovaná centra – naděje pro pacienty se vzácným onemocněním
Dlouhá cesta ke správné diagnóze, nedostatečná informovanost o jednotlivých nemocech, náročné vyhledávání specializované péče, neodpovídající…
Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Robotických výkonů bude přibývat
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
SAS se obrátilo na poslance. „Situace je kritická“
Sdružení ambulantních specialistů ČR se po premiérovi a vicepremiérech obrací i na poslance. Ambulantní specialisté považují situaci ve svém segmentu…
Esmethadon: nové, slibné, rychlé antidepresivum
Tento přehledový článek 20 vědců z 15 odborných pracovišť ve čtyřech zemích (USA, Kanada, Švýcarsko a Itálie) představuje vybrané nové studie, jež…
Proč transformovat síť nemocnic
Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…
Jak se vyvíjí dlouhodobá farmakoterapie po AKS?
Jak nové guidelines ESC mění farmakoterapii po akutním koronárním syndromu? Revoluce se nekoná, mění se však filosofie léčby směrem k optimalizaci a…
Psychotické příznaky při léčbě prolaktinomu cabergolinem
Cabergolin je agonista receptoru 2 pro dopamin používaný jako léčba první volby prolaktinomů.
Korupce v nemocnicích. Ve vazbě jsou exředitelé Malý a Velev
AKTUALIZOVÁNO 7. 3. 2024 Zločinecká skupina podle vyšetřování manipulovala zakázky na zdravotnickou techniku přinejmenším od roku 2022. Předem…
Zemřela osobnost ošetřovatelství Anna Skalická
„Ve věku nedožitých 73 let zemřela naše kolegyně a vážená osobnost České asociace sester, paní Bc. Anna Skalická,“ informovala o smutné události 13.…
AI bude pomáhat v personalizované léčbě KVO
Pacienti s onemocněním srdce budou moci dostávat personalizovanou léčbu přizpůsobenou jejich genetickým a zdravotním informacím. Inovativní projekt…
Elektronické komunikace: proč vymýšlet kolo, když jezdíme auty
Nastupoval jsem do nemocnice a psali jsme na psacích strojích. Všude hromady papírů, stohy kopíráků, úspěch byl, když byla někde kopírka. Pak přišly…
Fórum: Rezidenti po česku
Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…
Work‑life balance? Lékaři si u nás organizují práci, jak sami potřebují
Dnes jen obtížné slaďování osobního a pracovního života lékařů bylo jedním z hlavních témat uplynulého roku. Na to, jak se v realitě našeho…
Primární péči je třeba modernizovat. Co by se mělo změnit?
Úroveň a organizace primární péče do velké míry rozhoduje o efektivitě celého zdravotnictví, a pokud tato péče funguje, přispívá k celkově dobrému…
David Cibula: náš výzkum mění onkogynekologickou praxi
„Akademická studie SENTIX měla jasný cíl a výstup pro klinickou praxi. Přinesli jsme první prospektivní data o bezpečnosti provádění biopsie…
Ambulantní specialisté premiérovi: odboráři vás nevolí
Sdružení ambulantních specialistů ČR poslalo premiérovi a místopředsedům vlády otevřený dopis a žádá je o schůzku. Vláda prý podporuje jen nemocniční…
VZP sehnala praktiky i zubaře, dětských praktiků méně
Největší česká zdravotní pojišťovna podpořila vznik 11 nových ordinací praktických dětských lékařů. Problém s jejich dostupností zůstává kritický.…
Efektivita leží v organizaci služeb a elektronizaci
Dva vzkazy z diskuse o efektivitě na konferenci mladých lékařů Medidays: Špatná zpráva je, že se v horizontu nejbližších desetiletí výrazně zhorší…
PragueONCO si za 15 let získalo důvěru
„V patnácti letech je člověk puberťák, naše konference už ale dávno dospěla. PragueONCO každý rok nabízí bohatý odborný program s účastí významných…
Zveřejněných zdravotnických dat přibývá. Jsou na NZIP
Koncem roku 2024 by měla být dostupná data ze všech velkých součástí Národního zdravotnického informačního systému. ÚZIS má strategii zveřejňování…
Na prevenci bylo 58 procent lidí, skoro jako před pandemií
Dospělí chodí na preventivní prohlídky u praktického lékaře častěji než před deseti lety, u dětí je ale trend opačný.
Co zlepšit v sekundární prevenci po AIM?
Péče o pacienty s akutním infarktem myokardu je v České republice na špičkové úrovni. „V akutní péči pravděpodobně nemáme moc prostor se zlepšovat,“…
Lékové interakce u pacientů s roztroušenou sklerózou
V neziskové organizaci Průvodce pacienta vznikl projekt, který posuzoval farmakoterapii pacientů s roztroušenou sklerózou z hlediska její účelnosti a…
Hroboň: Nutnou síť by měla vytyčit studie
Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její transformaci. I mimo minimální nutnou síť by se měly nemocnice na akutní péči podílet, postupně by…
Pavlovic: Péči je třeba stratifikovat. Systematicky
Je důležité se vyhnout nekoordinovanému uzavírání nemocnic z důvodu nedostatku personálu. Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její…
Kabátek: Oceňuji podporu ministerstva k změnám sítě nemocnic
S těmi řediteli nemocnic a zřizovateli, kteří uvažují progresivně, se jistě dohodneme. Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její…