Všechny články
Nové léky překonávají mechanismy, které brání trvalé redukci hmotnosti
Základem léčby obezity stále jsou režimová opatření – ta sama o sobě ale k trvalé redukci hmotnosti stačí jen výjimečně. Šanci na úspěch nyní…
Nová pravidla cenové regulace zdravotnických prostředků: Co přinese rok 2025?
Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost novela zákona o cenách, která přináší úpravy v oblasti cenové regulace zdravotnických prostředků. Ačkoli novela…
VZP k lékárnám: Dohodu jsme neporušili
Lékárnická komora varuje před masivním úbytkem lékáren na venkově v důsledku zúžení počtu oblastí, v nichž lze čerpat finanční bonifikaci. Prezident…
Atogepant – důvod, proč hovořit o migréně
U málokterého onemocnění dochází k tak rychlému vývoji léčebných možností, jako je tomu u migrény. První léčivý přípravek pro preventivní a účinnou…
NUDZ nabízí kurs pro rodiče dětí s úzkostí
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) připravil kurs pro rodiče dětí s úzkostmi. Účast nabízí zdarma ve 14 městech České republiky v rámci testovací…
Vláda schválila Národní kardiovaskulární plán
Vláda na svém zasedání ve středu 11. prosince schválila důležitý dokument, Národní kardiovaskulární plán. Ten definuje potřebné změny v oblasti…
Gastroenterologie – obor s dynamickým rozvojem i řadou výzev
Letošní 18. ročník Gastroenterologických dnů v Karlových Varech se setkal se značným zájmem odborné veřejnosti, a to i díky velmi pestrému programu,…
Fórum: Měl by být v ČR uzákoněn zásilkový výdej Rx léků?
Znovu se diskutuje zásilkový výdej léků na předpis, a to tak, že si pacient objedná vyzvednutí léku na recept na webu lékárny a ta mu ho…
Ženy v bílých pláštích čelí dvojí péči a rostoucí zátěži
Dvojí péče, tedy kombinace pracovních povinností a neformální péče o rodinu, představuje pro zdravotní sestry stále větší zátěž. S ohledem na…
Novou genovou terapii zabraňující úplné ztrátě zraku aplikovali lékaři VFN
Centrum klinické oční genetiky při Oční klinice 1. LF UK a VFN v Praze se jako jediné v republice specializuje na dědičné choroby oka včetně…
Fluorochinolonová antibiotika a závažné psychiatrické reakce
Doporučení k omezení používání fluorochinolonů z roku 2019 není zcela respektováno, píše SÚKL ve svém informačním dopisu pro zdravotníky.
Proti covidu-19 očkuje většina praktiků, ale méně než proti chřipce
Ve valné většině okresů České republiky očkuje v aktuální sezóně proti covidu víc než polovina tamních praktických lékařů.
Němeček: Syndrom vyhoření u onkologů je reálný problém, musíme o něm mluvit
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s doc. MUDr. Radimem Němečkem, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu hovořili o psychické zátěži,…
Centralizace a nové možnosti léčby melanomu v praxi
Registr Melanom funguje už od roku 2020 a poskytuje cenná data o reálné praxi v léčbě maligního melanomu. Jak si Česká republika stojí v dostupnosti…
Jak lékaři vnímají resilienci
Součástí Brněnských onkologických dnů jsou již tradičně i psychologické bloky. Letos se jeden z nich zaměřil na problematiku resilience v obtížné…
Jak pacientům nabízet druhou a vyšší linii nekurativní protinádorové léčby
V rámci edukačního semináře Paliativní péče, který patřil k úvodním blokům letošních Brněnských onkologických dnů, zazněla i debata paliativního…
Možnosti akutní terapie migrenózní cefaley
Migréna patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Základní přístup k akutním záchvatům zůstával dlouhou dobu neměnný, nicméně v posledních…
Evropská směrnice ohrozí klíčové léky, varují farmaceutické firmy
Nová evropská směrnice o čištění městských odpadních vod v současném znění ohrožuje budoucí dostupnost nezbytných léků včetně antibiotik,…
Aktuální multidisciplinární management léčby nádorů GIT
Na programu druhého dne letošních Brněnských onkologických dnů byl i edukační seminář zaměřený na současné trendy multidisciplinárního managementu…
BabyFox: Rychlé celogenomové sekvenování pro lepší péči o těžce nemocné děti a novorozence
Letos v září byl v rámci Centra precizní medicíny FN Brno zahájen projekt BabyFox. Jeho primárním cílem je získávat u pacientů s podezřením na…
Nanejvýš dvě období po sobě. ČLK chce střídání ve funkci prezidenta
Prezident České lékařské komory Milan Kubek bude moci být už jen jednou zvolen do čela této organizace. Sjezd ČLK vrátil pro funkci prezidenta a…
Špičkovou péči o pacienty s poruchou vědomí se učí v Izraeli
V Semilech se snaží přenést do Česka tu nejlepší praxi v rehabilitaci pro pacienty s poruchami vědomí. Pomáhat by mohli pacientům se somnolencí i v…
Dr. Max rozjíždí mobilní screening diabetu
Lékárenská síť Dr. Max posílí své aktivity v oblasti prevence diabetu. V prvním čtvrtletí příštího roku „rozjede“ v rámci nového projektu DiaTour…
Standardizace cest pacientů zlepšuje onkologickou péči v Jihomoravském kraji
Optimalizace organizace péče a definování cesty pacienta hrají klíčovou roli ve zlepšení prognózy onkologických pacientů. Prof. MUDr. Marek Svoboda,…
Pravidla nasmlouvání hrazených služeb ve vazbě na Osvědčení odbornosti ve stomatologii
V České republice je pro stomatology zásadní mít platné Osvědčení o celoživotním vzdělávání. Tato poradna vysvětluje, jak toto osvědčení ovlivňuje…
Jojko: Lékař má hlavně léčit, ne řešit, jak ekonomicky přežít
Většina plnoúvazkových ambulancí už podmínky pro extra bonifikaci nad rámec úhradové vyhlášky plní, uvádí Zorjan Jojko, předseda Sdružení…
Ambulantní specialisté: Soustředit se na těžší pacienty? Na to úhrady nestačí
Sjezd Sdružení ambulantních specialistů ČR plně podpořil dohodu, kterou vedení sdružení uzavřelo s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a…
Dohoda motivuje ambulantní specialisty neodmítat nové pacienty
Memorandum, které zastavilo protesty ambulantních specialistů, nijak nepomůže ordinacím, které nejsou otevřené každý den nebo které mají stop stav…
Regionální nemocnice a jejich role v komplexní onkologické infrastruktuře
Jedním ze zřetelných trendů z letošního 48. ročníku Brněnských onkologických dnů bylo zdůraznění významu přechodu od sítě komplexních onkologických…
Fórum: Očkování v lékárnách?
V Česku se dlouhodobě nedaří zvýšit proočkovanost dospělých podle odborných doporučení. Očkování proti chřipce v ČR mívá v sezóně méně než 25 procent…
Prof. Štourač: Měníme, jak učíme, ne co učíme
Simulační medicína přináší zásadní změnu ve vzdělávání budoucích lékařů. Prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, proděkan pro rozvoj a studium…
Simulační medicína – místo, kde není hříchem udělat chybu
Simulační medicína se stává klíčovou součástí moderního zdravotnického vzdělávání, neboť umožňuje bezpečný nácvik kritických dovedností bez rizika…
Pokorná: Bez respektu ke kompetencím sester se kvalita péče nezlepší
Nedostatečné uznání kompetencí a nejasné role v ošetřovatelských týmech podkopávají kvalitu českého zdravotnictví, varuje prof. PhDr. Andrea Pokorná,…
Infekce SARS-CoV-2 zvyšuje riziko vzniku diabetu i u dětí
I když bylo známo, že u dospělých se po prodělání onemocnění covid-19 zvýšil počet diagnóz nově vzniklého diabetu 2. typu, nebylo dosud jasné, jak je…
Bispecifické protilátky dominují v léčbě hematoonkologických nádorů
Další webinář z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaný ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Doc Volný: I mně AI šetří čas, který pak využiji lépe
Docent Ondřej Volný je neurolog a propagátor digitálních novinek v medicíně. Letos se stal jedním ze zakládajících členů nové odborné společnosti,…
Limit na doplatky nově
Pacienti, kteří překročí limit na doplatky na léky, nebudou muset od příštího roku sahat v lékárně tak hluboko do peněženky.
DNA polymeráza α-primáza – možný molekulární cíl léčby BRCA mutovaných karcinomů
K významnému objevu dospěli vědci v Laboratoři integrity genomu Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v…
Díky registru CZECH ENDO získá Česko unikátní data o infekční endokarditidě
Od 1. září byl spuštěn nábor pacientů do databáze CZECH‑ENDO. Jedná se o historicky největší prospektivní registr infekční endokarditidy na území…
Zemřel senátor Roman Kraus
Ve věku 69 let náhle zemřel MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního výboru pro zdravotnictví a senátor za Občanskou demokratickou stranu (ODS). O…
Včasný záchyt osteoporózy. Pozitivní byl každý pátý vyšetřený
Větší zapojení praktických lékařů a gynekologů do prevence, diagnostiky a léčby osteoporózy přináší ovoce. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) 16…
Vzdělání pro manažery ve zdravotnictví
Oblast zdravotnictví je doménou především lékařů, zdravotních sester, sanitářů a dalšího personálu starajícího se zdravotní stav pacientů. Málokdo by…
Protesty ambulancí zažehnány. Polepšili si praktici i specialisté
Na poslední chvíli přesvědčilo ministerstvo zdravotnictví zástupce ambulantních specialistů, že úhrady za péči v roce 2025 nejsou hrozba, kvůli které…
Zdraví nesmí být bráno jako samozřejmost
U založení nového projektu Women 4 Health iniciovaného Hospodářskou komorou ČR stojí i doc. MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., zástupkyně přednosty pro…
Zaměstnavatelé: Změňme zdravotnictví, takto to dál nejde
Hospodářská komora kritizuje, že politici nepřicházejí s potřebnými změnami ve zdravotnictví. Novou pojistku, kvůli které dnes nemůže ministr…
Úhrada zdravotnické přepravy speciálních přípravků
V předminulé Poradně jsme se věnovali tomu, jak by měla vypadat správná indikace ze strany lékařů při přepravě pacientů v režimu tzv. neodkladné péče…
Rimegepant nově s úhradou pro akutní léčbu migrény
Antagonista CGRP rimegepant je indikován k akutní léčbě migrény s aurou nebo bez aury u dospělých a k preventivní léčbě epizodické migrény u…
Více světla do rozdělování úhrad. Už od příště
Součástí debaty o stanovení výše úhrad za zdravotní služby se mají nově stát informace o reálném vývoji nákladů nemocnic, o využití lůžkového fondu…
Ministerstvo už zdravotníkům víc nenabídne. Protesty možná v roce 2025
Ani třetí ministerský návrh zákona o odměňování zdravotníků nebyl přijat s povděkem. Ba naopak, předložením posledního pokusu ministra zdravotnictví…
Ambulantní specialisté se přidali k protestu praktických lékařů
„Není možné již třetím rokem ignorovat inflaci a řadit ambulantní specialisty na druhou kolej.“ Sdružení ambulantních specialistů volá lékaře do…
Agonisté GLP 1 při onemocnění jater a diabetu
Za účelem posouzení vlivu agonistů GLP‑1 na progresi jaterního onemocnění do cirhózy a související komplikace vědci studovali kohortu 16 000 pacientů…
Bílá místa na mapě screeningu karcinomu prsu
Šest měsíců čekací doba na mamografický screening? Ministerstvo zdravotnictví hledá další poskytovatele. Pomoci má i teleradiologie.
Odpovědnost osoby lékaře pracujícího ve vlastním s.r.o.
Lékaři pojištění u PVZP nemusí mít obavy. PVZP jim pokrývá veškerá rizika.
Artroskopie urychluje hojení. Řeší i těžko léčitelné stavy
Více než polovina ortopedických výkonů je dnes prováděna miniinvazivně artroskopicky. Velký pokrok zaznamenaly artroskopické zákroky v oblasti…
Olanzapin snižuje nevolnost při chemoterapii
Nová studie zjistila, že olanzapin pomáhá snižovat nauzeu a zlepšovat celkovou kvalitu života pacientů během chemoterapie. Tato zjištění byla…
Česká studie ISAAC významně narovnává cestu nemocných s karcinomem ovaria
Cílem biomedicínského výzkumu není publikace v impaktovaném časopise, ale reálná změna klinické praxe ve prospěch pacientů. Česká studie ISAAC tento…
Familiární hypercholesterolémii Češi stále příliš neřeší
Se zvýšeným cholesterolem se může potýkat až 70 procent české populace. I když velkou část případů hypercholesterolémie má na svědomí hlavně nezdravá…
Úhrady velkým nemocnicím mohou i klesnout
Více péče hrazené všem stejně – už 25 procent. Větší tlak na centralizaci, podpora plynulé spolupráce s následnou péčí, podpora jednodenní…
Úhrady za péči mají v roce 2025 růst jen o 1,3 procenta
Ministerstvo zdravotnictví ladí restriktivní úhradovou vyhlášku na příští rok. Nechce nutit zdravotní pojišťovny jít do deficitu. Ve vyhlášce nejsou…
Pardubický kraj: Pacienti čekají na kardiologické vyšetření i dlouhé měsíce
Pardubický kraj patří mezi regiony s dlouhými čekacími dobami na kardiologické vyšetření. Při testu dostupnosti byla průměrná čekací doba 83 dní.…
Korektnost ve vězeňské zdravotní péči může jít proti zdravotníkům
Praktických lékařů je nedostatek i ve Vězeňské službě ČR (VS ČR). Pomoci by měla nová příspěvková organizace vzniklá 1. 1. 2024 pod záštitou…
Pacientům se vzácným onemocněním chybějí asistenční služby i koordinátoři péče
Co nejrychleji vytvořit koordinovaný, přehledný a jednoduchý systém péče a podpory. Nehledat viníky, ale společnou cestu. Pokračovat v započaté…
Kabátek znovu zvolen ředitelem VZP
Staronový šéf VZP Kabátek: prioritou bude finanční stabilita, transformace nemocnic a nový IT systém pojišťovny.
Český výzkum ligandů IL 6Rα dospěl až k podání patentové přihlášky
Interleukin 6 (IL‑6) je multifunkční cytokin, který řídí imunitní odpověď a jehož role byla popsána zejména při vzniku autoimunitních onemocnění. Již…
Lékaři odmítli i druhý návrh zákona o odměňování
Ministerstvo zdravotnictví a zástupci protestujících nemocničních lékařů dál hledají kompromis v otázce platových tabulek pro lékaře a zdravotníky…
Psychiatrie: Problémem číslo jedna nejsou finance, ale chybějící personál
Podpora vzdělávání, rozšiřování kompetencí zdravotníků, rezidenční programy, strategické investice nebo navyšování úhrad péče ze strany zdravotních…
Volá Londýn. Co hýbe kardiologií
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je globálně nejvýznamnější akcí zaměřenou na kardiovaskulární medicínu. Výzkumné týmy z…
Partnerský přístup k pacientům nemusí být vždy tím správným
Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného…
Využití PET/CT: Někde vyšetří dvacet lidí denně, jinde sotva šest
Méně než osm vyšetření na PET/CT za den? S tím se musí něco udělat, plánuje ministerstvo zdravotnictví a chystá ekonomické motivace.
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…
VR by měla být implementována do praxe mnohem častěji
Letošní mezinárodní konferenci ICDVRAT 2024 předsedala Mgr. et Mgr. Iveta Hocko Fajnerová, Ph.D., vedoucí Centra výzkumu virtuální reality v duševním…
Virtuální realita bude brzy v medicíně nepostradatelná
Redukce stresu, bolesti, úzkosti, terapie fobií a obsedantně kompulsivní poruchy, zvládání válečných traumat, situací na konci života, testování…
Liberecký kraj: Kardiovaskulární péče silná v centru, periferie strádají
Liberecký kraj se v dostupnosti kardiovaskulární péče řadí mezi lepší regiony, zejména pokud jde o centrum. Na periferii ovšem pacienti stále čelí…
Na rodině stále záleží
Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…
Přestat kouřit = snížit riziko infarktu myokardu téměř na polovinu. Omezit nestačí
Podle studie provedené u pacientů s ischemickou chorobou srdeční během pětiletého sledování došlo u těch, kteří přestali kouřit ve stabilním období…
Fórum: Měli by se všeobecní praktici starat také o teenagery?
Primární péče naráží na nedostatečné personální kapacity téměř plošně. Zdá se ale, že v péči o dospělé pacienty je situace výrazně příznivější než u…
Středobodem letošního kongresu ESC byla personalizace
Tradiční největší akce kardiologů, mezinárodního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který pokrývá všechny oblasti kardiovaskulárního…
Čeká zdravotnictví horký podzim? Odbory hrozí dalšími protesty
Nebude-li do 31. října na stole návrh na sjednocení odměňování ve zdravotnictví, který by odpovídal představám lékařských a zdravotnických odborů,…
Imunoterapeutický potenciál estrogenů, flavonoidů a SERM v léčbě nádorů
Na stránkách časopisu Scientific Reports byla zveřejněna společná práce výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK, BIOCEV a dalších pracovišť, včetně těch…
Šumavský doktor dokáže motivovat mladé lékaře k práci na venkově
Koncem září se budou moci medici již počtvrté hlásit do projektu Šumavský doktor. „Tento program je zaměřen na studenty vyšších ročníků medicíny na 3…
Očkování 2024/2025: Klíčová role zdravotníků a podpora zaměstnavatelů
Ministerstvo zdravotnictví zahajuje očkovací sezónu 2024/2025 s cílem zvýšit proočkovanost nejen v běžné populaci, ale také mezi zdravotníky a…
Dohánění spánku o víkendech může snížit riziko srdečních onemocnění
Moderní životní styl je spojen s tím, že mnoho lidí má v pracovních nebo školních dnech nedostatek spánku a o víkendech se to snaží „dohnat“. Studie…
Slibné experimentální výsledky synergického efektu inhibitorů CDK4/6 a BCL-2 na buňky lymfomu
Výzkumníci z Prague Lymphoma Lab – Laboratoře experimentální a translační hematologie 1. LF UK a Národního ústavu pro výzkum rakoviny pod vedením…
Chytřejší spánek – nové technologie urychlují diagnostiku a léčbu spánkové apnoe
Chytrá nositelná zařízení a pokročilá analýza dat od výzkumníků financovaných EU by mohla pomoci přinést úlevu milionům lidí postižených poruchami…
Učíme základ – správná slova a ticho
Se spoluzakladatelem startupu ComGuide Ing. Janem Hrdličkou, který se věnuje tréninku a zlepšování schopností komunikace ve zdravotnictví pomocí…
Long covid zůstává obtížně diagnostikovatelný, vědci hledají biomarkery
Rutinní laboratorní testy nejsou spolehlivým způsobem diagnostiky long covidu. Nově zveřejněné výsledky studie podporované NIH naznačují, že je nutné…
Češi začínají přebírat zodpovědnost za své zdraví, říkají data VZP
Aktuální data VZP ukazují, že klienti této největší zdravotní pojišťovny mění přístup ke svému zdraví. Účast na preventivních prohlídkách a…
Dva nově identifikované faktory rizika demence
Aktualizace komise Lancet pro demenci poslytla v červenci 2024 nové nadějné důkazy o prevenci a intervenci demence a péči o ni. Vědci ke dvanácti…