
Všechny články
Choďte po schodech, abyste žili déle
Choďte po schodech, vyzývají autoři studie prezentované na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…
Víme, jak to bude se „čtyřiadvacítkami“. Odměňování zdravotníků stále v mlze
AKTUALIZOVÁNO Jednání o systémových změnách v oblasti pracovních podmínek, vzdělávání a odměňování zdravotnických pracovníků pokračují. Nejspornějším…
Pacienti mají platit plomby. Nepřibude extrakcí?
Nechte pacientům bezplatnou variantu zubních výplní i po konci amalgámu, žádají stomatologové, ale i zaměstnavatelé a ministerstvo průmyslu.
Fórum: Modernizace, nebo výstavba zcela nové nemocnice?
Nemocnice s přispěním evropských fondů i peněz od státu, krajů či měst vybudovaly v uplynulých desetiletích řadu nových kapacit, zmodernizovaly…
Kódování diagnóz v klasifikačním systému DRG
Dnešní poradna se věnuje tématu kódování diagnóz v klasifikačním systému DRG, jaké zásady se musí dodržovat pro jeho správnost a upozorňuje na…
Akrmannová: Sestry, pracujte na sobě, plňte si svá přání a dělejte si radost
V čem se liší ošetřovatelství v psychiatrii od ošetřovatelství v somatických oborech? Jak se narůstající kompetence sester promítly do jejich…
MZ diagnostikovalo hlavní problémy zdravotnictví a představilo koncepci
Ministerstvo zdravotnictví představilo veřejnosti obsáhlou analýzu potřeb resortu zdravotnictví a strategickou koncepci rozdělenou do 10 kapitol, ve…
Vakcína proti covidu-19 může lidem se srdečním selháním pomoci žít déle
Pacienti se srdečním selháním, kteří jsou očkováni proti covidu-19, mají o 82 procent vyšší pravděpodobnost, že budou žít déle než neočkovaní. Výzkum…
FN Brno otevřením nového centra posouvá hranice precizní medicíny
Rozsah péče, ale i výzkumných aktivit v oblasti precizní medicíny se dále posouvá, a to díky nedávnému otevření Centra precizní medicíny ve FN Brno,…
Molekulárně cílená sonda pro lepší perioperační vizualizaci glioblastomu
Výzkumníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s kolegy ze Spojených států identifikovali cílené molekulární sondy, které se…
Prim. Kopecký: Zájem lékařů o vzdělávání v paliativní péči roste
Předsedou České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP je od roku 2021 primář Kliniky paliativní medicíny VFN v Praze MUDr. Ondřej Kopecký.…
Nové projekty mají zlepšit dostupnost a kvalitu paliativní péče
Ministerstvo zdravotnictví spolu s Českou společností paliativní medicíny (ČSPM ČLS JEP) spustilo od 1. května projekt Standardizace paliativní péče…
Urychleně zajistěte peníze na nové sestry, vyzvali poslanci vládu
Sněmovní výbor pro zdravotnictví požádal svým usnesením vládu, aby zajistila finanční prostředky na navýšení kapacit oboru všeobecného…
Fórum: Pomohou bonusy motivovat k využívání preventivní péče?
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby lidé, kteří se starají o své zdraví, měli nárok na bonus od zdravotní pojišťovny, například podle slov…
Jak udržet akutní péči, nastavit férové úhrady a spolupráci mezi jednotlivými složkami zdravotnictví. Klíčová témata přinese konference KBE 2024
Prestižní konference pro managementy zdravotnických zařízení Kvalita – Bezpečnost – Efektivita 2024 se po několika letech vrací. Uskuteční se v…
VZP ohlásila první dohody o struktuře nemocnic
Všeobecná zdravotní pojišťovna už má s prvními nemocnicemi domluveny rámcové smlouvy na roky 2025 až 2030. Nemocnice, které se s VZP nedohodnou na…
Prof. Hrdlička: Dětský věk bez překážek není zárukou dobré psychické odolnosti
Dostat se do péče dětského psychiatra v relativně krátkém termínu je dnes téměř nemožné. Odborníci přitom varují, že zejména depresí a úzkostí u dětí…
Kardiologii milujeme a nestydíme se to říkat nahlas
Poslední tři dekády pro českou kardiologii znamenají jednu velkou „success story“ – je možné jmenovat její zásadní příspěvek k intervenční léčbě…
Mobilní iktová jednotka. Každá minuta hraje roli
Jak se osvědčila mobilní iktová jednotka na Zlínsku? Co stálo za vznikem projektu a dostane se mobilní iktová jednotka do běžné praxe? Na tyto a…
Postup adjuvantní léčby podtrhuje důležitost časné diagnostiky melanomu
Jedním z trendů současné onkologie solidních nádorů je posun inovativní terapie do stále časnějších fází onemocnění. Více než kde jinde to platí u…
Elektronické ponožky detekují nezdravý styl chůze diabetiků
Elektronické ponožky, které detekují nezdravý styl chůze spojený s diabetem a špatným krevním oběhem, jsou příslibem pro prevenci vzniku ulcerací.…
Studie ke zlepšení léčby poruchy srdečního rytmu zařazuje prvního pacienta
Do první celoevropské studie, jejímž cílem je zlepšit péči o starší pacienty s fibrilací síní s dalšími chronickými zdravotními potížemi, byl zařazen…
Prevence a terapie srdečního selhání
Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…
Fórum: Jak se nemocnice popasovaly s limity přesčasů?
Výpověďmi z přesčasové práce k 1. prosinci 2023 dosáhli nemocniční lékaři a lékařky toho, že jim nebyly od ledna 2024 zvýšeny přesčasy na dvojnásobek…
Změna klimatu ohrožuje zdraví. Co by lékaři měli vědět?
Unikátní kurs seznámí lékaře s tím, jak přizpůsobit léčbu s ohledem na klimatickou změnu. Ta na české pacienty dopadá mimo jiné častějšími vlnami…
Zerlasiran uspěl ve studii fáze II u pacientů s vysokým Lp(a)
Probíhající 36týdenní studie fáze II ALPACAR‑360 se zerlasiranem přinesla pozitivní výsledky. Studie zahrnula 178 subjektů s výchozími koncentracemi…
Řešení pro sociálně zdravotní pomezí. Možná už od roku 2025
Efektivní spojení sociálních a zdravotních služeb, komplexní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory i centrech…
Americká opioidní krize má původ v Číně
Americký portál Statista.com zveřejnil 16. dubna 2024 zprávu o výsledcích vyšetřování zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států…
Praktici přijímají do dispenzarizace 15 000 onkologických pacientů ročně
V České republice žije kolem půl milionu osob se zkušeností s onkologickým onemocněním. Postarat se o ně je nad síly onkologických pracovišť. Tito…
Adrenalin během resuscitace OHCA a časná mortalita z KV příčin
Použití adrenalinu během KPR při mimonemocniční srdeční zástavě (OHCA) je zatíženo určitou kontroverzí.
Favoritní drogy HHC a kratom devastují dětský organismus
Vlna nových návykových látek a otrav běžnými léky mezi dětmi a adolescenty zasáhla Česko. V posledních dvou letech se zásadně zvýšily počty…
Těžkých případů otrav léky a novými drogami u dětí přibývá
V posledních dvou letech se podle odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zásadně zvýšily počty intoxikací léky v kombinaci s návykovými…
Hradílek: Jak by měla vypadat cesta pacienta s roztroušenou sklerózou
Cesta pacienta s roztroušenou sklerózou začíná obvykle v ambulanci rajónního neurologa. Kam by měly směřovat další kroky pacienta? Za jak dlouho by…
Riziko akné u dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Český startup Carebot získal certifikaci
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
Efruxifermin s agonistou GLP‑1 účinný u MASH a diabetu
V 16týdenních až 24týdenních studiích fáze II u pacientů s fibrózou jater ve stadiu 1 až 3 nebo s cirhózou jater zlepšil efruxifermin jaterní fibrózu…
Vaněčková: K diagnostice RS je nutná úzká spolupráce neurologa a radiologa
Jaké standardy platí pro diagnostiku roztroušené sklerózy pomocí magnetické rezonance? Jakými informacemi musí neurolog vybavit radiologa a jak by…
Primární péče. Jak naplnit její obrovský potenciál?
Klíčovou roli při zvládnutí výzvy v podobě nezadržitelného stárnutí populace, a tedy i narůstající potřeby zdravotní péče a s ní spojených nákladů,…
Inspiroval se Tolkien achondroplazií? Jednou to prokážeme, říká Pavel Krejčí
„Podařilo se nám vyvinout nový lék pro pacienty s kostní dysplazií, konkrétně s achondroplazií, který je nyní testován ve druhé fázi klinických…
Úhrada očkování? Odborné argumenty musejí mít zásadní význam
Proč se v případě úhrady vakcín neosvědčil princip nejméně ekonomicky náročné varianty? A jak by se měl v blízké budoucnosti změnit proces vstupu…
Umělá inteligence se prosazuje i v českém zdravotnictví
V českých nemocnicích se už nyní testuje a využívá množství technologií s umělou inteligencí. Některé zdravotnické prostředky už získaly certifikaci,…
Studie českých kardiologů promlouvají do mezinárodních guidelines
Co nového přinášejí guidelines Evropské kardiologické společnosti (ESC) v oblasti protidestičkové léčby u akutního koronárního syndromu? Mění se v…
Umělá inteligence a vzdělávání ve zdravotnictví: pokrok, nebo hrozba?
Umělá inteligence (AI) se stále více objevuje v médiích jako potenciálně revoluční technologie a oblast zdravotnictví bude pravděpodobně jednou z…
Fórum: Školky a dětské skupiny jako vítaný, ale ne vždy dostupný benefit
Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí v lednu přislíbila podporu dětským skupinám v nemocnicích. Podle průzkumu Rodičovství v medicíně…
Informační dopis pro zdravotnické pracovníky
Paxlovid (nirmatrelvir; ritonavir): připomenutí život ohrožujících až fatálních lékových interakcí s některými imunosupresivy, včetně takrolimu
Je zapotřebí posílit roli primární péče v léčbě kardio-renálně-metabolických pacientů
Praktičtí lékaři apelují na uvolnění potenciálu primární péče, která může zásadním způsobem přispět k řešení úmrtnosti a nemocnosti na kardio-renálně…
Sestry by se měly více zapojovat do prevence. Jsou ale přetížené
České zdravotní sestry působící v ordinacích praktických lékařů jsou v oblasti prevence a zvyšování zdravotní gramotnosti obyvatelstva poměrně…
Elektronická očkovací průkazka zatím papírový průkaz nenahradí
Ministerstvo zdravotnictví představilo novou mobilní aplikaci pro pacienty EZKarta, která nabízí elektronickou očkovací průkazku s údaji o očkováních…
Psilocybinem asistovaná terapie se zdá být na dohled
Efekt psilocybinu byl již potvrzen u léčby deprese i v paliativní péči. Aktuálně je zkoumán v případě komorbidní deprese u pacientů s onkologickou…
EU financuje průlomový výzkum psychedelik v paliativní péči
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Hroboň: Chceme oddělit správu zdravotnictví od politiky
Současné podoby dohodovacího řízení a vydávání úhradové vyhlášky mají všichni plné zuby, všichni důležití účastníci chápou, že je potřeba udělat…
Mikrobiom hraje významnou roli i v dermatologii
Nerovnováha kožního mikrobiomu může způsobit řadu kožních problémů, například přispět ke vzniku akné. Vztahem mikrobiomu a akné se zabývá MUDr.…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost péče v Karlovarském kraji?
Karlovarský kraj významně zaostává v dostupnosti péče, a to téměř ve všech oborech. To se propisuje do zdravotního stavu lidí žijících v tomto…
Nastává „pertusový rok“. Praktičtí lékaři čekají na vakcíny
AKTUALIZOVÁNO Případů černého kašle rapidně přibývá. K 10. březnu 2024 bylo do informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno už 2 273…
Klinickofarmaceutickou péči je potřeba rozšířit do všech nemocnic
Na to, co znamená začlenění klinických farmaceutů do multidisciplinárních nemocničních týmů z pohledu lékaře a klinického farmaceuta, jsme se zeptali…
Klinický farmaceut jako součást multidisciplinárního týmu
Evropa jde cestou odklonu farmaceuta od pouhého výdeje léčiv a logistiky jejich zásobování a volá po jeho zapojení do léčby konkrétního pacienta.…
Pavel Kršek: Umíme lépe vybrat pacienty se závažnou epilepsií, pro které bude operace přínosem
„Zavedli jsme řadu nových diagnostických postupů v oblasti neurozobrazení, elektrofyziologie a molekulární genetiky, které nám pomáhají určit, kdo je…
Malé nemocnice varují před špatnou restrukturalizací
Regionální nemocnice v ohrožení? Podle AČMN se ministerstvo zdravotnictví snaží centralizovat některé výkony bez jakýchkoli pravidel a bez zasvěcené…
Skončila doba stejné léčby pro všechny
Inovativní terapie vycházející z konceptu personalizované onkologie je cestou nejen ke snížení mortality spojené se solidními nádory, ale i ke…
Žitníková: Zdravotník má náročnou profesi. Některá rizika eliminovat nelze
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka představil svou verzi návrhu důchodové reformy. Jednu z klíčových změn představuje rozšíření seznamu…
Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Robotických výkonů bude přibývat
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
Nové robotické centrum propojuje čtyři obory
Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní…
Proč mají dětští psychiatři tolik práce?
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…