
Všechny články
Urgentní příjem musí nemocnice dotovat ...
Přes 75.000 pacientů ošetřili loni zdravotníci na urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol. Před dvěma lety byl zásadně přebudován,…
Mírná tělesná zátěž je spojena s nižší mortalitou než intenzivní jogging
Již dříve bylo zjištěno, že osoby, které cvičily, mají o 30 % nižší riziko úmrtí než osoby neaktivní. V této nové studii sledovali dánští vědci po…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Rozhodnutí Ústavního soudu rozhodně není překvapivé
Dnes se uskutečnilo veřejné vyhlášení nálezu (Pl. ÚS 3/15) Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o…
CzechMed reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, vítá zrušení ustanovení upravující mechanismus stanovování výše úhrady zdravotnických…
Další komentáře k rozhodnutí Ústavního soudu
Veřejné vyhlášení nálezu Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež…
Ústavní soud dal za pravdu senátorům
Ústavní soud ČR odmítl pokračování dosavadní praxe určování výše úhrad zdravotnických prostředků, do konce roku 2018 musí být přijata nová zákonná…
Ústavní soud vyhlásí ve středu 7. 6. klíčové rozhodnutí o zdravotnických prostředcích
Ústavní soud zítra rozhodne v dlouho očekávaném sporu o tom, které zdravotnické prostředky jsou hrazeny a pojišťovny je proplácejí. Předmětem sporu…
Medicínu by měl člověk studovat proto, že chce pomáhat lidem
V Medical Tribune přinášíme rozhovory s mladými lékaři, kteří hledají uplatnění v cizině a jsou tam spokojeni víc než v našem zdravotním systému.…
Nebojme se u LDL cholesterolu ambiciózních terapeutických cílů
Na potenciál kombinační léčby dyslipidémií se zaměřilo sympozium společnosti MSD, které bylo součástí letošního výročního kongresu České…
Protikuřácký zákon je špatně
Tentokrát nejde o nedokonalosti v zákoně a ústupky lobbistům, ale o název. Alespoň podle slov profesorky MUDr. Evy Králíkové, CSc. (VFN v Praze).…
Domácí péče potřebuje více peněz od zdravotních pojišťoven
Domácí zdravotní péče je důležitou součástí zdravotní péče o klienta, kterému je možné zajistit ji i mimo nemocniční prostředí. Díky domácí zdravotní…
Edoxaban má své výhody pro lékaře i pacienty
Již za několik týdnů by i v české reálné praxi měl být dostupný edoxaban – nový přímý inhibitor faktoru Xa. Na to, co lze od tohoto antikoagulancia…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Antipsychotika a riziko IM
Šestičlenný tým čínských odborníků pod vedením Zheng‑he Yua (pracoviště Hangzhou a Changsha) se zabýval problematikou užívání antipsychotik a rizikem…
První křik, první pláč
Práci porodních bab i vznik prvních porodnic na území Prahy přibližuje výstava První křik, první pláč, která je otevřena v budově Muzea hl.m. Prahy…
Úhrady zdravotnických prostředků před ústavním soudem
Ústavní soud momentálně projednává návrh na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění týkající se hrazení zdravotnických prostředků. Kauza…
SÚKL chystá k eReceptům osvětovou kampaň
Ambulantní lékaři dostanou zřejmě možnost připojovat se k systému eReceptu hromadně. Podobně jako je to už teď umožněno lékařům v nemocnicích. Pro…
Kolik peněz dostávají praktičtí lékaři od zdravotní pojišťovny jako kapitační platbu za jednoho pacienta?
Výše kapitační platby u praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost je dána vyhláškou MZ ČR o stanovení hodnot bodu, výše…
Bezlepková dieta může zvyšovat riziko vzniku diabetu
Vyšší příjem glutenu zřejmě vede k nižšímu riziku rozvoje diabetu 2. typu, tvrdí studie výzkumníků z Harvardovy univerzity. Svoje závěry prezentovali…
Fyzická aktivita a chronická obstrukční plicní nemoc
Na letošních XXI. hradeckých pneumologických dnech konaných 21.–22. dubna v Hradci Králové byl jeden ze sponzorovaných bloků přednášek věnován…
O výši úhrad na rok 2018 musí rozhodnout ministerstvo
Dohodovací řízení k úhradám zdravotní péče na rok 2018 skončilo 25. května nedohodou ve valné většině segmentů. Dohodli se pouze stomatologové,…
Lékaři by měli ptát pacientů na inkontinenci
Inkontinencí trpí v Česku kolem 1,2 milionu lidí, z nich 250.000 jsou senioři. S věkem výskyt stoupá, se stárnutím populace tak počty pacientů rostou…
Vysoká hra u žen s BRCA pozitivním karcinomem
Na karcinom ovaria asociovaný s mutací genů BRCA se zaměřil workshop, který byl součástí letošních Brněnských onkologických dnů. Tuto část programu…
Budoucí vojenští lékaři zvládají dvě školy zároveň
Studenti Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové uspěli opakovaně v soutěži Medik roku – v roce 2015 dvě zúčastněná…
Novým šéfem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom
Novým generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO) byl dnes na příštích pět let zvolen Etiopan Tedros Adhanom. První Afričan v této…
Peníze a víno v džbánu spletou hlavu i moudrému pánu
Z redakční pošty jsme vybrali příspěvek MUDr. Jozefy Kuntscherová, ve kterém se vyjádřila ke sporu o obory terapeut a specialista tradiční čínské…
Když je u karcinomu prsu namístě razance
Na léčbu pacientek s agresivními formami karcinomu prsu se zaměřilo sympozium společnosti Roche, které proběhlo v rámci letošních Brněnských…
Reimplantace kloubu dnes již nejsou výjimkou
Doba, kdy se čekalo, až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu „vydržela až do smrti“, je již dávno pryč. Umělé…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Lékaři se málo věnují problému alkoholu u svých pacientů
Na konzumaci alkoholu se ptá svých pacientů jen 40 procent lékařů, a ještě méně jich je upozorní, že by ve vztahu k alkoholu měli udělat zásadní…
O svém onemocnění štítné žlázy ví jen polovina lidí
Hypotyreóza postihuje v ČR 525 000 lidí, hypertyreóza 105 000. Až u deseti procent světové populace a až u 30 procent žen se někdy v životě vyskytne…
Mediky roku 2017 jsou vojáci z Hradce Králové
Tým budoucích vojenských lékařů z Hradce Králové zvítězil ve 3. ročníku soutěže Medik roku 2017. Čestné diplomy a putovní pohár jim předala…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Proč jsem šla studovat medicínu aneb fakta vs. politika
O svém povolání jsem se rozhodovala v polovině sedmdesátých let 20. století a se svou „politickou anamnézou“ jsem mohla zapomenout na preferovanou…
Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně
V době úzkých medicínských specializací dává stěžejní výstava Národního technického muzea letošního roku příležitost lékařům a dalším zdravotníkům,…
Hospic, dobrá tečka za životem
Dokumentární projekt Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče „Hospic, dobrá tečka za životem“, sbírá poselství lidí na sklonku života. Do…
Umělý pankreas a antidiabetika ovlivňující KV úmrtí – nové trendy v léčbě diabetu
To nejlepší na začátek, dalo by se říci o přednášce Nové trendy v léčbě diabetu, kterou v předvečer letošních 53. diabetologických dnů přednesl…
Brusinky na infekce močových cest neúčinkují
Nedávná studie, publikovaná v JAMA, nenašla žádné důkazy prospěšnosti užívání suplementů s brusinkami pro infekce močových cest (UTI).