
Všechny články
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Osobní přístup ke klientům stojí za úspěchem Alphega lékáren
Jsou lékárny s osobním přístupem ke každému zákazníkovi – pacientovi a pak existují výdejny léků. K těm druhým se Alphega lékárny nikdy nechtějí…
Jak a proč indikovat betablokátory u hypertenze a po infarktu myokardu
Dvě trojice předních kardiologů vystoupily ve druhé polovině dubna na téměř paralelně probíhajících odborných sympoziích v Praze a Brně. Jejich…
Dočkáme se sdílení dat ve zdravotní a sociální sféře?
Již od dob Bismarckových byly u nás, stejně jako jinde v Evropě, zdravotní a sociální systémy v těsné součinnosti. K přerušení tohoto přirozeného…
Interní oddělení nemocnic již fungují v krizovém režimu
Otevřený dopis České internistické společnosti ministru zdravotnictví České republiky JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA, upozorňující na současnou…
Poslanci schválili navýšení plateb za státní pojištěnce i snížení limitů na doplatky na léky
Poslanecká sněmovna schválila 30. června 2017 ve třetím čtení návrh novely zákona č. 592/1992 Sb., která zaručuje navýšení plateb za státní…
Puzzle jménem metabolický syndrom je známé přes 100 let
Jako otce metabolického syndromu uvádějí encyklopedie doktora Geralda Reavena, který publikoval práci o syndromu X v roce 1988.
Dabigatran vs. rivaroxaban – porovnání dat „head to head“. Antikoagulační terapie u seniorů nad 65 let
Fibrilace síní (FS) je nejčastější setrvalou poruchou rytmu, jejíž prevalence se pohybuje kolem tří procent ve věku nad 20 let, s přibývající…
ČR zpřísňuje podmínky pro zubaře ze zemí mimo EU
Konec námezdní práce zubařů bez aprobace z nečlenských zemí EU, a tím i větší bezpečí a kvalitnější péči pro české pacienty přinese podle očekávání…
Mladí doktoři budou udělovat titul Férové pracoviště
Sekce mladých lékařů ČLK chce přispět ke zlepšení podmínek pro mladé lékařky a lékaře. V průzkumu zjistila, s jakými problémy se potýkají, šlo…
Poraďte svému pacientovi: Při srdečním selhání pozor na skokový nárůst hmotnosti
O srdečním selhání se někdy mluví jako o epidemii třetího tisíciletí. Přesto bývá zaměňováno za jiné kardiologické problémy, nebo dokonce…
Prognóza pacientů s diabetickou nohou se příliš nelepší
Syndrom diabetické nohy je sice frekventní, ale často opomíjené onemocnění, které významně negativně ovlivňuje nejen kvalitu života postižených, ale…
Lékaři bez hranic léčí i pod palbou
Humanitární krize v Nigérii, útoky na nemocnice i léčba pod palbou, konec epidemie eboly v Africe, snížení cen pneumokokové vakcíny či největší…
MZ ČR slibuje, že o peníze za směnnost už sestry nepřijdou
Od července by sestry, které zajištují nepřetržitou péči u lůžka, měly na výplatní pásce mít stálý příplatek 2 000 korun. Tyto peníze by měl dostat…
Když se řekne plastická chirurgie, veřejnost si představí prsa, nos a liposukci
Ve dnech 21. a 22. dubna proběhla ve Velkých Bílovicích mezioborová konference plastických chirurgů a dermatologů s názvem ON/IN UNDER SKIN. Po jejím…
Kdy je blokáda sympatiku ku prospěchu a jak jí dosáhnout?
Aktivace sympatiku je spojena se vzestupem tepové frekvence a zvýšením rizika úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Porucha funkce autonomního nervového…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Průzkum: Veřejnost většinově souhlasí s růstem spoluúčasti
S určitým zvýšením spoluúčasti při léčbě běžných onemocnění, pokud by to umožnilo zvýšit dostupnost vysoce nákladné léčby pro pacienty s vážnými…
Antibiotika souvisí s prekurzory rakoviny střev
Osoby, které dlouhodobě užívají antibiotika, mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou polypy v tlustém střevě, které jsou prekurzorem většiny…
Nejdůležitější informace z 18. Jedličkových dnů
Nadační fond Impuls ve spolupráci se Sekcí neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27. května…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Přenesení poloviny úvazku soukromé praxe do jiného kraje
Lze část úvazku ortopedické praxe převést do jiného kraje, na jiný právní subjekt, a jak předejít zamítavým stanoviskům k žádosti o uzavření smlouvy?…
Vybrané novinky z „lipidových“ doporučení
Opravdu jen velmi stručně charakterizujme hyperlipoproteinémii a dyslipidémii jako skupinu metabolických onemocnění hromadného výskytu, která jsou…
Další komentáře k rozhodnutí Ústavního soudu
Veřejné vyhlášení nálezu Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež…
Ústavní soud dal za pravdu senátorům
Ústavní soud ČR odmítl pokračování dosavadní praxe určování výše úhrad zdravotnických prostředků, do konce roku 2018 musí být přijata nová zákonná…
Ústavní soud, zdravotnické prostředky a trocha toho nadstandardu
Po dvou letech čekání se u Ústavního soudu dne 10. 5. 2017 konalo veřejné slyšení k úhradám zdravotnických prostředků. Skupina senátorů napadá…
Nízkokalorická sladidla podporují ukládání tuku
Studie, prezentovaná na 99. konferenci americké Endokrinologické společnosti v Orlandu ukázala, že nízkokalorická umělá sladidla způsobují…
Nebojme se u LDL cholesterolu ambiciózních terapeutických cílů
Na potenciál kombinační léčby dyslipidémií se zaměřilo sympozium společnosti MSD, které bylo součástí letošního výročního kongresu České…
Protikuřácký zákon je špatně
Tentokrát nejde o nedokonalosti v zákoně a ústupky lobbistům, ale o název. Alespoň podle slov profesorky MUDr. Evy Králíkové, CSc. (VFN v Praze).…
Je současné rozhodování o změně léčby roztroušené sklerózy založeno na důkazech?
Změna léčby u pacienta s roztroušenou sklerózou (RS) je indikována zejména při nedostatečné účinnosti a výskytu relevantních nežádoucích účinků,…
Účelná farmakoterapie jako přínos pro pacienta
Účelná farmakoterapie je jedním z důležitých témat současné medicíny. Jedná se vlastně o způsob, jak přizpůsobit farmakoterapii na míru konkrétnímu…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Antipsychotika a riziko IM
Šestičlenný tým čínských odborníků pod vedením Zheng‑he Yua (pracoviště Hangzhou a Changsha) se zabýval problematikou užívání antipsychotik a rizikem…
Jak optimalizovat terapii metforminem?
Metformin je podle evropských i amerických doporučení lékem první volby pro všechny diabetiky 2. typu (DM2) bez kontraindikace. Podávat ho lze jak…
Kolik u nás žije sklerotiků, nevíme, ale známe počet léčených
Nové výstupy z registru ReMuS za rok 2016 byly zveřejněny na tiskové konferenci 16. května 2017. Zřizovatelem registru je nestátní nezisková…
SÚKL chystá k eReceptům osvětovou kampaň
Ambulantní lékaři dostanou zřejmě možnost připojovat se k systému eReceptu hromadně. Podobně jako je to už teď umožněno lékařům v nemocnicích. Pro…
Kolik peněz dostávají praktičtí lékaři od zdravotní pojišťovny jako kapitační platbu za jednoho pacienta?
Výše kapitační platby u praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost je dána vyhláškou MZ ČR o stanovení hodnot bodu, výše…
Lidí se závislostí přibývá, nabídka péče nestačí
Adiktologie je podfinancovaná, ambulantní síť pro závislé je nedostatečná. Problém závislosti není omezen na adiktologii, prostupuje celým…
Nelegální nabídky léků na internetu
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal zveřejňovat webové stránky, které nabízejí neschválené přípravky. Reagoval tak na rostoucí počet podnětů…
O výši úhrad na rok 2018 musí rozhodnout ministerstvo
Dohodovací řízení k úhradám zdravotní péče na rok 2018 skončilo 25. května nedohodou ve valné většině segmentů. Dohodli se pouze stomatologové,…
Lékaři by měli ptát pacientů na inkontinenci
Inkontinencí trpí v Česku kolem 1,2 milionu lidí, z nich 250.000 jsou senioři. S věkem výskyt stoupá, se stárnutím populace tak počty pacientů rostou…
SPL usiluje o zvýšení kompetencí praktických lékařů
Novým předsedou Sdružení praktických lékařů je dosavadní místopředseda MUDr. Petr Šonka. Na XXVII. konferenci SPL 8. dubna zvolili delegáti…
Jaké vlastnosti prodlužují aktivní život?
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Novým šéfem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom
Novým generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO) byl dnes na příštích pět let zvolen Etiopan Tedros Adhanom. První Afričan v této…
Peníze a víno v džbánu spletou hlavu i moudrému pánu
Z redakční pošty jsme vybrali příspěvek MUDr. Jozefy Kuntscherová, ve kterém se vyjádřila ke sporu o obory terapeut a specialista tradiční čínské…
Těhotné klientky OZP ohrožené cukrovkou budou sledovány na dálku
Aktuální hladinu cukru v krvi u těhotných klientek OZP budou lékaři sledovat na dálku přes mobilní telefon. Nastávající maminky ohrožené cukrovkou už…
Současná vyhláška nebere v potaz nemocné s plicní hypertenzí
Lidé s plicní hypertenzí trpí v případě značně rozvinuté nemoci silnou dušností. Nemocní s sebou často musejí mít kyslíkovou bombu a i běžný nákup…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Lékaři se málo věnují problému alkoholu u svých pacientů
Na konzumaci alkoholu se ptá svých pacientů jen 40 procent lékařů, a ještě méně jich je upozorní, že by ve vztahu k alkoholu měli udělat zásadní…
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká, i když je různorodá a zajímavá. Není to akční medicína s operacemi zachraňujícími životy a…
Poplatky ve zdravotnictví potřebujeme, ale neumíme je zavést
To, že přiměřená finanční částka zaplacená v souvislosti s poskytováním služeb veřejného zdravotního pojištění by mohla s řadou problémů pohnout a…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Proč jsem šla studovat medicínu aneb fakta vs. politika
O svém povolání jsem se rozhodovala v polovině sedmdesátých let 20. století a se svou „politickou anamnézou“ jsem mohla zapomenout na preferovanou…
Diabetická noha v průniku několika oborů
Součástí programu letošních Diabetologických dní v Luhačovicích bylo i velmi prakticky koncipované sympozium zaměřené na komplexní přístup k syndromu…
Komora chce přitáhnout do dění více mladých zubařů
Viceprezident České stomatologické komory MUDr. Robert Houba, Ph.D., obhájil na volebním sněmu stavovské organizace v Mikulově svůj post. Od září…
Umělý pankreas a antidiabetika ovlivňující KV úmrtí – nové trendy v léčbě diabetu
To nejlepší na začátek, dalo by se říci o přednášce Nové trendy v léčbě diabetu, kterou v předvečer letošních 53. diabetologických dnů přednesl…
Brusinky na infekce močových cest neúčinkují
Nedávná studie, publikovaná v JAMA, nenašla žádné důkazy prospěšnosti užívání suplementů s brusinkami pro infekce močových cest (UTI).
Větší mozek nebo menší úbytek hmoty?
Lepší kognitivní výkonnost u zdravých starších jedinců, definovaných jako SuperAgers, je zřejmě z části důsledkem pomalejšího tempa mozkové atrofie.
Všeobecná zdravotní sestra a odměna od VZP
Má všeobecná zdravotní sestra v nestátním zdravotnickém zařízení právo na odměny od VZP? Odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z partnerské advokátní…
Hlavní ingrediencí dobré péče o pacienta je skutečný lidský zájem o něj
Dobrá komunikace mezi pacientem a zdravotníkem je základem adherence pacienta k léčbě. Jak účinně, ale i radostně komunikovat? Je možné se vyhnout…
Užívání antidepresiv v těhotenství nezvyšuje riziko autismu u dětí
Nejméně deset let se objevují zprávy, které dávají do souvislosti poruchy autistického spektra u dětí s užíváním antidepresiv jejich matkami během…
Odhalování demence včasným screeningem?
Demence jako výzva současnosti a problém budoucnosti? bylo téma semináře, který 18. dubna pořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny…
Brno hostí XXV.výroční sjezd České Kardiologické společnosti
Kongresu, který se koná od 7. do 10. května 2017 v Areálu Veletrhy Brno a.s., se účastní kolem 3 500 lékařů a zástupců ostatních zdravotnických…
Většina Čechů chce komunikovat s lékaři elektronicky
Devět z deseti Čechů by chtělo komunikovat s lékaři elektronicky. Nejčastěji by tuto možnost využili při objednávání k lékaři, vystavování receptů a…
Revmatologie: od nástupu biosimilars očekáváme možnost léčit více pacientů
V kongresovém sále IKEM se koncem února konalo sympozium s mezinárodní účastí, které se věnovalo významu „kopií“ léčivých přípravků, které jsou…
Odbory: Chystá se největší odstátnění majetku za posledních 20 let!
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby přerušila projednávání zákona o univerzitních nemocnicích. Naopak…
Rizikové faktory deprese se s věkem mění
Dánští vědci z VU University Medical Center v Amsterdamu prokázali, že rizikové faktory deprese se mění s věkem. Pokud jsou rizikové faktory…
Metformin ani ve 21. století rozhodně neztrácí na významu
Metformin je vysoce prověřený přípravek, který drží nezastupitelnou pozici v armamentáriu farmakoterapie diabetu 2. typu (DM2) stěží uvěřitelných…
Fixní kombinace nových léčiv zlepšují léčbu hypertenze
S velkým zájmem odborné veřejnosti se setkalo letošní XV. sympozium Arteriální hypertenze, které se konalo 5. dubna v Praze a bylo věnováno památce…
Kde končí heroická medicína
Pýcha patří mezi hříchy hlavní a hlavní se tyhle hříchy jmenují nikoli pro svůj význam, ale proto, že pocházejí z hlavy. Naopak mezi sedm…
Ocenění pro dárce kostní dřeně
Dojemným okamžikem, setkáním dárkyně a příjemce, již tradičně vyvrcholil slavnostní večer, pořádaný Nadací pro transplantace kostní dřeně a Český…
Pražské nemocnice už pacienty od záchranky neodmítají
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZSHMP) se za rok a půl pod vedením MUDr. Petra Koloucha, MBA, stabilizovala. Spory odborářů…
MS Management: Světoví odborníci přednášeli v pražském Hiltonu
Odborné setkání se letos v prvních jarních dnech konalo již popáté, ale poprvé přicestovaly nejvýznamnější kapacity na diagnostiku a léčbu…
Pozvánka IPVZ na specializační kurz Organizace a řízení ve zdravotnictví
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pořádá pro zdravotnické pracovníky uvedené v § 5 až 28 zákona č. 96/2004 Sb., zákona o…
Entresto by nám mohlo zachránit tři tisíce životů
Optimální využití sacubitril/valsartanu (Entresto) by podle nové analýzy mohlo v Kanadě zabránit každý rok více než třem tisícům úmrtí nemocných se…
Co vše nám přinesla studie FOURIER
Možná bychom komentář k výsledkům studie FOURIER mohli začít zvoláním: Konečně! Ale nebylo by to fér. Evolocumab jako zástupce nové skupiny…
Monopolizace lékárenství není evropský trend
Podobu farmaceutického trhu, dostupnost a ceny léků pro pacienty v Česku určují, na rozdíl od Slovenska, Maďarska a Polska, mnohem více nadnárodní…
Festival Na hlavu má bourat předsudky o duševních nemocech
V pražském kině Světozor dnes začíná nový festival Na hlavu, který má bourat předsudky o psychických nemocech. Projekce snímků doprovodí přednášky…
Pneumoftizeologové mluvili o adherenci a perzistenci
Pravidelné setkání středočeských pneumoftizeologů se konalo 29. března v refektáři Emauzského kláštera v Praze. Hlavní sdělení týkající se…
Česko‑slovenská spolupráce oftalmologů by měla zůstat zachována
V první den konání IX. bilaterálního česko‑slovenského oftalmologického sympozia požádala redakce Medical Tribune prezidenta kongresu prim. MUDr.…
Stále nevíme, jaký lék dát v počátcích RS
Roztroušená skleróza se za posledních dvacet let stala léčitelnou chorobou. Neurologové však stále řeší nejen otázky vhodné léčby pro konkrétního…
Kongresoví ambasadoři Prahy získali prestižní ocenění
V Praze proběhl v pořadí již osmý ročník udílení ocenění za přínos na poli kongresového průmyslu Ambassador Awards Evening. Slavnostní večer pořádá…
Musí být v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost zaměstnána i zdravotní sestra?
Požadavky na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb specifikuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 99/2012 Sb. Na dotaz odpovídá…
Jak se projeví přísnější regulace zdravotnických prostředků v české legislativě?
Jak se projeví nové předpisy EU o zdravotnických prostředcích v českých právních normách se redakce Medical Tribune zeptala JUDr. Jakuba Krále, Ph.D.…
Dopady přísnější regulace zdravotnických prostředků na český trh
Nové předpisy EU o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro přijaté v dubnu znamenají revoluční změnu v…
17. evropský den melanomu v České republice
24. dubna se již posedmnácté otevřou ambulance kožních lékařů v České republice s nabídkou prohlídky kožních pigmentových mateřských znamének. Během…
Studie FOURIER – další posun, když statiny nestačí
Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, na který se zaměřují četné…
Péči o seniory s nadšením přebírají mladí lékaři
V sobotu 1. dubna 2017 odpoledne proběhlo v pražském Gerontologickém centru setkání mladých geriatrů. Mladé lékaře v poslední době spojil hlavně…
O současném stavu nemocničního lékárenství a chystaných změnách
PharmDr. Petr Horák je historicky prvním českým lékárníkem, který od roku 2012 aktivně působí ve výboru Evropské asociace nemocničních lékárníků.…
Rodina léků v inhalátoru ELLIPTA se rozrostla o nového člena
Koncem letošního března přivítaly Luhačovice jaro prvním ze svých tradičních kongresů, a to XXIV. luhačovické dny. Setkání alergologů a plicních…
Konference Bezpečnost očkování
Odborný spolek pro očkování pořádá dne 18. května 2017 od 10,00 hodin v přednáškovém sále Café Louvre na Národní třídě v Praze nultý ročník…
Rychlost schvalovacích procesů FDA a EMA
Prestižní časopis NEJM publikoval 6. dubna 2017 analýzu srovnávající schvalovací procesy lékových agentur – Food and Drug Administration (FDA) a…
Spolupráce farmaceutických společností s akademiky je výhodná
Spolupráce farmaceutického průmyslu s akademickou sférou urychluje vstup nových léků do klinické praxe. Je výhodná pro pacienty, průmysl i akademická…
Zpětné bonusy jsou nesystémové
Zpětné bonusy znetransparentňují prostředí, jsou nesystémové a deformují představu o reálných cenách léků. Tlak na ně zesílil s nástupem biosimilars,…
Letošní ročník Discovery Award startuje 15. dubna
Hodnotitelský výbor vyhlásí 15. dubna další ročník Discovery Award pro mladé vědce do 40 let za výjimečný počin v medicínském a farmaceutickém…
Světové prvenství IKEM: kombinovaný POEM a G-POEM
V IKEM poprvé na světě operovali v rámci jednoho zákroku pacientku s achalázií jícnu, která zároveň trpěla gastroparézou, kombinací metod POEM a G…
Tofacitinib získal registraci v EU pro léčbu revmatoidní artritidy
Tofacitinib citrát (Xeljanz) je inhibitor Janus kinázy (JAK), který blokuje intracelulární signální dráhu prozánětlivých cytokinů. Je součástí…
Moderní ambulance rozšíří péči o rizikové novorozence
Specializovaná ambulance s přístrojovým vybavením pro dlouhodobé sledování vysoce rizikových novorozenců vznikla díky poskytnuté dotaci z norských…
Rizikové faktory tělesných a duševních komplikací po transplantaci jater
Australští konziliární psychiatři Mahdod Eftekar a Paul Pun (nemocniční pracoviště ve Woolloongabba, Queensland) se zabývali psychickými rizikovými…
Dabigatran je během ablace bezpečnější než warfarin
Nová antikoagulancia (NOAC) v současnosti již představují zavedenou lékovou skupinu. Lékaři i pacienti oceňují, že díky nim je možné se vyhnout mnoha…
Ohlédnutí za profesorem Kočandrlem
Kardiovaskulární a transplantační chirurg Vladimír Kočandrle stál sedm let v čele prestižního pražského Institutu klinické a experimentální medicíny …
Vliv kultivačních médií na výsledky IVF
Velmi důkladně provedená dvojitě slepá a randomizovaná studie publikovaná v lékařském časopise Human Reproduction prokázala významný vliv komerčně…
Chrápání aneb Když se spí nahlas
Hlasité noční projevů spáčů jsou obecným, a snad proto velmi podceňovaným problémem. Aby mohli i praktičtí lékaři nebo odborní lékaři jiných oborů…