
Všechny články
Jak může zaměstnavatel potrestat zaměstnance za nepovedený žert?
Dvě zdravotní sestry vyvěsily na nástěnku vtip, který se nelíbil vedení. Jim a dalším kolegyním byly odebrány odměny a příplatek za práci…
Data z reálné praxe doplňují výsledky klinických studií
Data z klinických studií zaměřených na léčbu roztroušené sklerózy (RS) doplnila na letošním červnovém Evropském neurologickém kongresu v Amsterdamu i…
Za uspokojení z práce sestra v hypermarketu nenakoupí
Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR necelých 28 500 korun, ve státní nemocnici průměrně 30 866 korun…
Glifloziny představují zajímavou možnost pro diabetiky se srdečním selháním
Pozornost široké i odborné veřejnosti se velmi často obrací na onkologická onemocnění. Srdeční selhání je ale choroba s často horší prognózou jak z…
Změny mozku související s demencí se dají poznat dřív, než se projeví problémy s kognicí
Vědci z University of Toronto a Baycrest Rotman Research Institute objevili potenciální prediktor zobrazení demence v mozku.
Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání
Srdeční onemocnění nejsou pouze problémem mužů. Hlavní příčinu smrti představují u obou pohlaví. Vědci nyní objevili souvislost mezi reprodukčním…
Urgentní příjem zahlcují pacienti, kteří tam nepatří
Na Urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol ošetří denně v průměru 60 pacientů, polovina ale přichází s obtížemi, které na urgentní…
Vedle nadužívání záchranných služeb je třeba vyřešit problém s tísňovými čísly
Letecká záchranná služba působí v Česku od roku 1987, nyní vrtulníky startují z deseti základen. Ty v Praze, Plzni, Brně a Bechyni obsluhuje Armáda a…
Minuty MT již brzy ve vašem mobilu
Vydavatelství MEDICAL TRIBUNE CZ spustí ve velmi krátké době nový informační kanál – zprávy vám doručí přímo do vašeho mobilu nebo e-mailu.
Bomba! Nebo bouře ve sklenici vody? Poznámky na okraj předběžného zveřejnění výsledků studie REVEAL s anacetrapibem
Začíná být docela obvyklou praktikou farmaceutických společností, že zveřejní „obecný výsledek“ léta očekávané studie několik týdnů před její…
ASCO 2017 českýma očima
Na to, co bylo na letošním kongresu ASCO největším překvapením pro české lékaře, kteří kongres navštívili, a jak hodnotí prezentované studie a…
Požadavky na bezpečnost dat ve zdravotnictví
Zdravotnická zařízení každodenně zpracovávají patrně vůbec nejcitlivější druh osobních údajů – údaje o zdravotním stavu pacientů. V papírové i…
Lze předepisovat léky rodinným příslušníkům bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou?
Může lékař v důchodu předepisovat léky svým rodinným příslušníkům, když nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula…
Indiánské odpoledne v motolské nemocnici
Ve středu 21. června proběhlo na volném prostranství areálu Fakultní nemocnice v Motole další indiánské odpoledne, které pro dětské pacienty v rámci…
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Osobní přístup ke klientům stojí za úspěchem Alphega lékáren
Jsou lékárny s osobním přístupem ke každému zákazníkovi – pacientovi a pak existují výdejny léků. K těm druhým se Alphega lékárny nikdy nechtějí…
Již 20 let získávají v létě zahraniční medici zkušenosti od pražských lékařských kapacit
Jubilejní dvacátý ročník největšího mezinárodního vzdělávacího programu pro budoucí lékaře Prague Selective byl 9. července zahájen v Praze. Jedná se…
Je možné ukončit pracovní poměr, pokud očkování proti hepatitidě B není účinné?
Má nemocnice právo a za jakých podmínek ukončit pracovní poměr se zdravotní sestrou u níž není očkování proti hepatitidě B účinné? V poradně MT…
Interní oddělení nemocnic již fungují v krizovém režimu
Otevřený dopis České internistické společnosti ministru zdravotnictví České republiky JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA, upozorňující na současnou…
Poslanci schválili navýšení plateb za státní pojištěnce i snížení limitů na doplatky na léky
Poslanecká sněmovna schválila 30. června 2017 ve třetím čtení návrh novely zákona č. 592/1992 Sb., která zaručuje navýšení plateb za státní…
Evropská 22. WONCA v Praze: Kompetence praktických lékařů musejí být posíleny
Od středy do soboty tohoto týdne se setkávají evropští praktičtí lékaři v Kongresovém centru v Praze. S jakým očekáváním a ambicemi vítají tuto…
Stanovisko výboru ČSARIM k zajišťováni odborného dozoru podle novely zákona 95/2004 Sb.
Novela zákona, která vstoupí v platnost k 1. 7. 2017 (Sbírka zákonů č. 67/2017, částka 22) má výrazný dopad na bezpečnost pacientů a ovlivní i…
ČR zpřísňuje podmínky pro zubaře ze zemí mimo EU
Konec námezdní práce zubařů bez aprobace z nečlenských zemí EU, a tím i větší bezpečí a kvalitnější péči pro české pacienty přinese podle očekávání…
Mladí doktoři budou udělovat titul Férové pracoviště
Sekce mladých lékařů ČLK chce přispět ke zlepšení podmínek pro mladé lékařky a lékaře. V průzkumu zjistila, s jakými problémy se potýkají, šlo…
Objednané léky dorazí v Africe nejdřív za půl roku
V loňském roce působilo na misích Lékařů bez hranic 35 spolupracovníků a spolupracovnic z Česka a Slovenska. Dohromady vyjeli na 46 misí v 21 zemích…
Zájemců o mise Lékařů bez hranic přibývá
Česká kancelář Lékařů bez hranic oslavila loni v říjnu deset let. Do letošního března uskutečnila 316 výjezdů po celém světě, kterých se dohromady…
Lékaři bez hranic léčí i pod palbou
Humanitární krize v Nigérii, útoky na nemocnice i léčba pod palbou, konec epidemie eboly v Africe, snížení cen pneumokokové vakcíny či největší…
MZ ČR slibuje, že o peníze za směnnost už sestry nepřijdou
Od července by sestry, které zajištují nepřetržitou péči u lůžka, měly na výplatní pásce mít stálý příplatek 2 000 korun. Tyto peníze by měl dostat…
Pomůže léčbě poruch příjmu potravy reforma psychiatrie?
Závažných onemocnění poruchami příjmu potravy stále přibývá – a to jak ve světě, tak i u nás. Pacientky s poškozeným zdravím, bez funkčních vztahů a…
Může vrchní sestra neschválit přestup na jiné oddělení?
Jak reagovat, když vrchní sestra odmítne schválit přestup na jiné oddělení a zdůvodňuje jej nedostatkem pracovníků? V poradně MT odpovídá Mgr. Petr…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Průzkum: Veřejnost většinově souhlasí s růstem spoluúčasti
S určitým zvýšením spoluúčasti při léčbě běžných onemocnění, pokud by to umožnilo zvýšit dostupnost vysoce nákladné léčby pro pacienty s vážnými…
Urgentní příjem musí nemocnice dotovat ...
Přes 75.000 pacientů ošetřili loni zdravotníci na urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol. Před dvěma lety byl zásadně přebudován,…
Mírná tělesná zátěž je spojena s nižší mortalitou než intenzivní jogging
Již dříve bylo zjištěno, že osoby, které cvičily, mají o 30 % nižší riziko úmrtí než osoby neaktivní. V této nové studii sledovali dánští vědci po…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Rozhodnutí Ústavního soudu rozhodně není překvapivé
Dnes se uskutečnilo veřejné vyhlášení nálezu (Pl. ÚS 3/15) Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o…
CzechMed reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, vítá zrušení ustanovení upravující mechanismus stanovování výše úhrady zdravotnických…
Další komentáře k rozhodnutí Ústavního soudu
Veřejné vyhlášení nálezu Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež…
Ústavní soud dal za pravdu senátorům
Ústavní soud ČR odmítl pokračování dosavadní praxe určování výše úhrad zdravotnických prostředků, do konce roku 2018 musí být přijata nová zákonná…
Ústavní soud vyhlásí ve středu 7. 6. klíčové rozhodnutí o zdravotnických prostředcích
Ústavní soud zítra rozhodne v dlouho očekávaném sporu o tom, které zdravotnické prostředky jsou hrazeny a pojišťovny je proplácejí. Předmětem sporu…
Medicínu by měl člověk studovat proto, že chce pomáhat lidem
V Medical Tribune přinášíme rozhovory s mladými lékaři, kteří hledají uplatnění v cizině a jsou tam spokojeni víc než v našem zdravotním systému.…
Nebojme se u LDL cholesterolu ambiciózních terapeutických cílů
Na potenciál kombinační léčby dyslipidémií se zaměřilo sympozium společnosti MSD, které bylo součástí letošního výročního kongresu České…
Protikuřácký zákon je špatně
Tentokrát nejde o nedokonalosti v zákoně a ústupky lobbistům, ale o název. Alespoň podle slov profesorky MUDr. Evy Králíkové, CSc. (VFN v Praze).…
Domácí péče potřebuje více peněz od zdravotních pojišťoven
Domácí zdravotní péče je důležitou součástí zdravotní péče o klienta, kterému je možné zajistit ji i mimo nemocniční prostředí. Díky domácí zdravotní…
Edoxaban má své výhody pro lékaře i pacienty
Již za několik týdnů by i v české reálné praxi měl být dostupný edoxaban – nový přímý inhibitor faktoru Xa. Na to, co lze od tohoto antikoagulancia…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Antipsychotika a riziko IM
Šestičlenný tým čínských odborníků pod vedením Zheng‑he Yua (pracoviště Hangzhou a Changsha) se zabýval problematikou užívání antipsychotik a rizikem…
První křik, první pláč
Práci porodních bab i vznik prvních porodnic na území Prahy přibližuje výstava První křik, první pláč, která je otevřena v budově Muzea hl.m. Prahy…
Úhrady zdravotnických prostředků před ústavním soudem
Ústavní soud momentálně projednává návrh na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění týkající se hrazení zdravotnických prostředků. Kauza…
SÚKL chystá k eReceptům osvětovou kampaň
Ambulantní lékaři dostanou zřejmě možnost připojovat se k systému eReceptu hromadně. Podobně jako je to už teď umožněno lékařům v nemocnicích. Pro…
Kolik peněz dostávají praktičtí lékaři od zdravotní pojišťovny jako kapitační platbu za jednoho pacienta?
Výše kapitační platby u praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost je dána vyhláškou MZ ČR o stanovení hodnot bodu, výše…
Bezlepková dieta může zvyšovat riziko vzniku diabetu
Vyšší příjem glutenu zřejmě vede k nižšímu riziku rozvoje diabetu 2. typu, tvrdí studie výzkumníků z Harvardovy univerzity. Svoje závěry prezentovali…
Fyzická aktivita a chronická obstrukční plicní nemoc
Na letošních XXI. hradeckých pneumologických dnech konaných 21.–22. dubna v Hradci Králové byl jeden ze sponzorovaných bloků přednášek věnován…
O výši úhrad na rok 2018 musí rozhodnout ministerstvo
Dohodovací řízení k úhradám zdravotní péče na rok 2018 skončilo 25. května nedohodou ve valné většině segmentů. Dohodli se pouze stomatologové,…
Lékaři by měli ptát pacientů na inkontinenci
Inkontinencí trpí v Česku kolem 1,2 milionu lidí, z nich 250.000 jsou senioři. S věkem výskyt stoupá, se stárnutím populace tak počty pacientů rostou…
Vysoká hra u žen s BRCA pozitivním karcinomem
Na karcinom ovaria asociovaný s mutací genů BRCA se zaměřil workshop, který byl součástí letošních Brněnských onkologických dnů. Tuto část programu…
Budoucí vojenští lékaři zvládají dvě školy zároveň
Studenti Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové uspěli opakovaně v soutěži Medik roku – v roce 2015 dvě zúčastněná…
Novým šéfem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom
Novým generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO) byl dnes na příštích pět let zvolen Etiopan Tedros Adhanom. První Afričan v této…
Peníze a víno v džbánu spletou hlavu i moudrému pánu
Z redakční pošty jsme vybrali příspěvek MUDr. Jozefy Kuntscherová, ve kterém se vyjádřila ke sporu o obory terapeut a specialista tradiční čínské…
Když je u karcinomu prsu namístě razance
Na léčbu pacientek s agresivními formami karcinomu prsu se zaměřilo sympozium společnosti Roche, které proběhlo v rámci letošních Brněnských…
Reimplantace kloubu dnes již nejsou výjimkou
Doba, kdy se čekalo, až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu „vydržela až do smrti“, je již dávno pryč. Umělé…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Lékaři se málo věnují problému alkoholu u svých pacientů
Na konzumaci alkoholu se ptá svých pacientů jen 40 procent lékařů, a ještě méně jich je upozorní, že by ve vztahu k alkoholu měli udělat zásadní…