
Všechny články
Studie: Prenatální expozice alkoholu a její neurologické a behaviorální důsledky
Nedávná studie publikovaná v časopise Translational Psychiatry odhalila, že i mírná konzumace alkoholu během těhotenství může mít významné a…
Lék s omezením L může praktický lékař napsat už bez delegování
Posílení pravomocí praktiků a zjednodušení situace pacientů s omezenou dostupností specialistů. To může přinést změna, podle které mohou praktičtí…
Žádný onkologický pacient by se neměl cítit odstrčen
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…
Kardiologové v Jihomoravském kraji vidí rezervy ve správném směrování pacientů
Kapacity kardiologické péče v Jihomoravském kraji jsou relativně dobré, někteří specialisté si ale drží nekomplikované pacienty.
Moderní léčba migrény se nedostává ke všem včas
Migréna je jednou z diagnóz, které mají na svědomí nejvíce let ztracených nemocí. Cílená léčba protilátkami proti CGRP je účinná a v České republice…
Dušek: Kardiologii chybí komplexní přístup k prevenci
Na jaká nová data v oblasti kardiologie se můžeme těšit? Kde stále nacházíme slepá místa a co nám říkají dostupná data o regionálních disparitách v…
Česká republika a dostupnost léčiv? Ani premiant, ani propadlík
Minulý týden byla představena data ze zprávy Patients W.A.I.T. Indicator (WAIT report), kterou připravila Evropská federace farmaceutických…
EULAR 2024: Revmatologie vyžaduje více dat z reálné praxe
Letošní kongres Evropské aliance revmatologických asociací (EULAR), který se konal od 12. do 15. června ve Vídni, potvrdil rychlost, jakou se výzkum,…
Brazilským žehlením vlasů k akutnímu selhání ledvin – kazuistika
Módní trend hladkých vlasů, který již v současnosti není tak výrazný, může mít svá zdravotní rizika, pokud se při proceduře „brazilské narovnání…
Včasný záchyt kardio‑renálně metabolického pacienta v primární péči - anketa
V poslední době přibývají možnosti, jak terapeuticky ovlivnit kardio-renálně metabolický syndrom. Aby z integrovaného přístupu profitovalo co nejvíce…
Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem (tzv. cestovné pacientů)
V této Poradně se věnujeme nejen právním předpisům, které upravují vyúčtování cestovních nákladů, ale také praktickým aspektům podávání žádostí a…
Návrh na jednotné odměňování zdravotníků je nepřípustný a ničemu nepomůže
S ohledem na záměr návrhu zákonné úpravy o odměňování zdravotnických pracovníků považujeme za vhodné formulovat stručné oponentní stanovisko z pozice…
Trvalý pocit nejistoty je pro organismus zničující
V průběhu mezinárodního setkání odborníků o inovativních postupech v oblasti duševního zdraví odpověděl MT na několik otázek prof. MUDr. Jiří Horáček…
Česko jako lídr léčby psychedeliky pomáhá Ukrajině
Česká republika se v oblasti psychedeliky asistované terapie (PAT) stává regionálním lídrem v Evropě, a to díky špičkovým vědcům, progresivní…
Cesta pacienta, procesní indikátory a jak je správně chápat
Administrativní data zdravotních pojišťoven mají své chyby, ale už dnes se dají využít k měření kvality. Na nastavení indikátorů kvality a jejich…
Kardiologie ve Středočeském kraji s Prahou v záloze
Do Prahy je blízko, zdravotní pojišťovna tedy slabou síť kardiologických ambulancí ve Středočeském kraji nevnímá jako problém.
IPVZ zvyšuje kapacitu školení a podporuje zahraniční zdravotníky
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) na pracovním setkání v Praze bilancoval činnost za loňský rok a představil plány na další…
Software je zdravotnickým prostředkem, jakmile začne radit
MUDr. Mgr. Ing. Dalimil Chocholáč, Ph.D., MBA, LL.M., lékař a právník, který působí jako manažer úseku strategického rozvoje produktů Stapro, má…
Fórum: Jak zlepšit atraktivitu ČR pro klinická hodnocení?
Z provádění klinických studií profitují zdravotničtí profesionálové, pacienti i celý systém. Česko je v tomto ohledu pod svým potenciálem. Proto se…
Klinických studií přibývá v ČR pomaleji než v Evropě
Klinické studie se přesouvají do Asie a Afriky. V rámci Evropy se daří Itálii, Španělsku nebo Portugalsku, z našeho regionu nejrychleji roste…
Některé obory se bez umělé inteligence neobejdou
Jak může AI pomáhat v procesu klinického rozhodování, jakou roli bude hrát pro personalizovanou medicínu, nakolik pomůže v diagnostice a léčbě…
Prevence vázne i v psychiatrii, duševní zdraví se zhoršuje
Duševní zdraví populace se v Česku dlouhodobě zhoršuje. Potvrdil to i nově prezentovaný desetiletý výzkum vědců z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a…
Sutherland: Stetoskop byl umění, ultrazvuk je věda
Čestným členem České kardiologické společnosti ČLS JEP se na XXXII. výročním sjezdu ČKS stal přední světový odborník na echokardiografii a pokročilé…
Adaptační proces na koronární jednotce. Nikoho neházíme do hluboké vody
Jak probíhá adaptace všeobecných sester a zdravotnických záchranářů na vysoce specifickou práci na koronární jednotce? Pro koho je volba tohoto…
Pacienti mají platit plomby. Nepřibude extrakcí?
Nechte pacientům bezplatnou variantu zubních výplní i po konci amalgámu, žádají stomatologové, ale i zaměstnavatelé a ministerstvo průmyslu.
Nádory pod drobnohledem aneb co (ne)víte o extracelulárních vezikulech?
„Určitá kontroverze spojená s extracelulárními vezikuly je dána mimo jiné trochu překotným vývojem v oboru. Řada lidí měla příliš vysoká očekávání,…
Fórum: Modernizace, nebo výstavba zcela nové nemocnice?
Nemocnice s přispěním evropských fondů i peněz od státu, krajů či měst vybudovaly v uplynulých desetiletích řadu nových kapacit, zmodernizovaly…
Hroboň: Návrh posílí pojišťovny v prevenci. Mohl by ale být dotaženější
Návrh změn zákona o zdravotním pojištění umožní lépe motivovat pojištěnce, aby chodili na preventivní prohlídky. Souběžně by se měly preventivní…
MZ diagnostikovalo hlavní problémy zdravotnictví a představilo koncepci
Ministerstvo zdravotnictví představilo veřejnosti obsáhlou analýzu potřeb resortu zdravotnictví a strategickou koncepci rozdělenou do 10 kapitol, ve…
Vakcína proti covidu-19 může lidem se srdečním selháním pomoci žít déle
Pacienti se srdečním selháním, kteří jsou očkováni proti covidu-19, mají o 82 procent vyšší pravděpodobnost, že budou žít déle než neočkovaní. Výzkum…
Štěrba: Pacienti u nás často tápou, kudy kam. Potřebujeme manažery péče
Kam se za dvacet let našeho členství v Evropské unii posunulo české zdravotnictví? Jak zvládnout nejurgentnější výzvy evropského, potažmo českého…
MZ chce změřit skutečnou zátěž sester, pak upraví jejich pracovní podmínky
Ministerstvo zdravotnictví spustilo 1. května pilotní projekt, který si klade za cíl změřit celkovou ošetřovatelskou zátěž. Ve spolupráci s ÚZIS…