
Všechny články
Centrové léky v roce 2019 – analýza COGVIO
V letošním roce došlo k historické shodě v dohodovacím řízení mezi všemi segmenty zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami, a tak by měla být…
Nedostatek fyzické aktivity se podílí na rychlém rozvoji diabetu u seniorů
Kanadská studie zabývající se dopady fyzické pasivity seniorů ukázala, za jak dlouho může u pacientů s prediabetem propuknout diabetes mellitus.
Opioid versus prochlorperazin a difenhydramin v terapii symptomů migrény
Intravenózně podávaný hydromorfon není dobrým lékem první volby v terapii migrény na pohotovostním oddělení. Studie publikovaná v časopise Neurology…
Inhalovaný izopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v antiemetické terapii
Malá, dobře designovaná studie přinesla úžasný výsledek. Inhalovaný isopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v terapii nauzey a vomitu…
Hormonální substituční terapie jako možná prevence hyperkyfózy
V americkém časopise Menopause byly publikovány výsledky analýzy, která sledovala souvislosti mezi hormonální substituční terapií v období menopauzy…
Organická rozpouštědla zvyšují riziko vzniku roztroušené sklerózy
Dřívější studie už naznačily souvislost mezi expozicí organickým rozpouštědlům a rozvojem roztroušené sklerózy. Švédští vědci si dali za úkol…
Rizikové faktory pod kontrolou – méně nebezpečí souvisejících s diabetem
Udržování pěti základních rizikových faktorů u pacientů s diabetem 2. typu ve správných mezích může přispět k minimalizaci rizik plynoucích z tohoto…
Ženy s infarktem léčené lékařkami mají větší šanci na přežití
Odborníci z Washington University v St. Louis přináší poznatky k rozdílům ve výsledcích léčby infarktu myokardu u žen v závislosti na tom, zda je na…
Příchutě v elektronických cigaretách škodí zdraví
V časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology byly zveřejněny výsledky studie, při níž odborníci z Boston University School of…
Serotonin může zvyšovat rychlost učení, tvrdí studie
Neurotransmiter serotonin podporuje nejen dobrou náladu, ale ovlivňuje také spánkový cyklus nebo sexuální chování. Nové výzkumy odhalily, že se…
Vědci uspěli v generování oligodendrocytů, klíči k obnově myelinu
Vědci v americkém Case Western Reserve University School of Medicine vyvinuli přelomovou laboratorní techniku, která dokáže v kultivační misce…
Ze studentského projektu vznikla nadějná společnost
Další úspěšný projekt při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je na světě. Z původně studentského projektu vznikla při tomto ústavu nová…
Ostrý start reformy psychiatrické péče
Nejde jen o slova, ale o skutečné dění. Bylo již vybráno prvních pět komunitních center duševního zdraví, která budou v počátcích svého fungování…
Metoda ASMR: vědci ve studii potvrdili relaxační účinky, které mohou prospívat psychice i celkovému zdraví
Autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR) se popisuje jako prožívání velmi příjemných až slastných pocitů prostřednictvím různých…
Nová koncepce organizace péče je pro českou onkologii nezbytná
Zajištění české onkologické péče do značné míry závisí na tom, jak zvládneme organizaci péče o stále narůstající počty pacientů. Pozitivní zprávou je…
Podpůrné buňky v mozku hrají aktivní roli v paměti a učení
Nový výzkum přináší další důkazy o tom, že gliové buňky umí víc než podporovat a vyživovat tradiční nositele mozkových funkcí, neurony. Nová studie z…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Perkutánní koronární intervence u pacientů se stabilní anginou pectoris?
Perkutánní koronární intervence (PCI) se běžně používá ke zmírnění symptomů u pacientů se stabilní anginou pectoris. Ale co když je její účinnost…
Na ředitelku SÚKL čeká hodně práce, očekávání jsou velká
Mgr. Irena Storová, MHA, pověřená po rezignaci ředitele PharmDr. Zdeňka Blahuty v prosinci 2017 dočasným řízením SÚKL, je od 1. července po úspěšném…
Antibiotika pro léčbu infekcí kůže a měkkých tkání?
Malé abscesy kůže a měkkých tkání jsou mimořádně častou příčinou návštěv lékařské pohotovosti. Jejich léčba se však stala v posledních letech…
FDA schválila senzor na 90denní kontinuální monitorování glukózy
Americký úřad The Food and Drug Administration (FDA) schválil senzor určený ke kontinuálnímu monitorování glukózy. Plně implantovatelný podkožní…
Zdravotnická dokumentace se zjednodušuje, ubývá administrativy
Zdravotnická dokumentace se od 24. července výrazně zjednodušuje, administrativní zátěž klesne zejména sestrám. Ministerstvo zdravotnictví si od toho…
Agresivitu v opilosti způsobuje dysfunkce prefrontální kůry
Vědci z australské University of New South Wales využili zobrazovacích metod mozku k vysvětlení, proč se po konzumaci alkoholu zvyšuje agresivita.
Britská studie potvrzuje nárůst hmotnosti u pacientů užívajících antidepresiva
Observační studie se zaměřila na hodnocení vlivu antidepresiv na nárůst tělesné hmotnosti u pacientů ve Velké Británii. Téměř 300 000 pacientů (46,5 …
Křeslo pro Fausta s ministrem Vojtěchem
Reforma primární péče, financování nemocnic zohledňující hodnotu pro pacienta, zveřejňování kvality péče, anebo plánování potřebného počtu lékařů…
UK založila společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe
Univerzita Karlova založila jako první vysoká škola v ČR stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost – Charles University Innovations Prague (CUIP),…
Lékaři z 20 nemocnic ČR a SR na misích Lékařů bez hranic
Česká pobočka Lékařů bez hranic poslala loni rekordních 76 milionů korun na pomoc ve 13 zemích světa. Rekordní byl i počet vyslaných spolupracovníků,…
Dopis redakci: Co se děje v českých nemocnicích v souvislosti s kampaní GDPR
Redakce tribune.cz otiskuje dopis MUDr. Josefa Snášela, který popisuje na příkladu z praxe své poznatky ke kampani GDPR. Jeho názoru si vážíme a pro…
„Rozum v hrsti“ aneb zpět k podstatě
Úvodní přednáškou s názvem „Zpět k podstatě“ zahájil prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., Centrum diabetologie IKEM, sympozium společnosti Novartis,…
Kontinuální monitorace glykemie je v ČR zatím málo rozšířena
Díky praktickým dětským lékařům se stále častěji daří odhalovat včas diabetes i u velmi malých dětí. Screening neexistuje, na základě imunologického…
Synkopa a presynkopa souvisejí s vyšší mortalitou u pacientů s plicní embolií
Různé skórovací systémy, jako jsou PESI (Pulmonary Embolism Severity Index) či jeho zjednodušená verze sPESI (simplified Pulmonary Embolism Severity…
Suspektní infarkt myokardu a normální saturace kyslíkem? Kyslíková podpora není třeba
Pacienti se suspektním infarktem myokardu a saturací kyslíkem ≥ 90 % mají stejnou roční mortalitu a míru rehospitalizace, ať už jsou na kyslíkové…
Studie odhalila, proč někteří lidé nedokáží držet dietu
Objem šedé hmoty ve dvou oblastech prefrontálního kortexu předpověděl schopnost kontrolovat rozhodnutí ohledně jídla. Autoři nové studie studovali…
Fremanezumab pro prevenci epizodických migrén
Ačkoliv je zatím neznámá dlouhodobá bezpečnost tohoto typu léčiv a míra účinnosti fremanezumabu je srovnatelná s topiramátem, výhody potenciálního…
Diabetes 1. typu: insulin v tabletách je možná konečně tady
Osoby trpící diabetem 1. typu si pro zvládnutí této nemoci musí denně injekčně aplikovat potřebné dávky insulinu. To by v budoucnosti mohlo odpadnout…
Novinky v kardiologii v roce 2017: koronární intervence
Ačkoliv od první koronární intervence uplynulo už 40 let, stále trvá jejich intenzivní výzkum a vývoj. Nové trendy v perkutánních koronárních…
Screening von Willebrandovy choroby u dívek se silnou menstruací
Von Willebrandova choroba se vyskytuje až u 20 % dívek ve věku 10–17 let, které mají silné menstruační krvácení. Screening von Willebrandovy choroby…
Neúčinnost antibiotik by mohla vyřešit bakteriofágová terapie
Bakteriální rezistence na antibiotika stoupá a potřeba najít účinnou alternativu k antibiotikům je tak stále naléhavější. Vědci se domnívají, že…
ASCO 2018 – hlavní zprávy o karcinomu prsu
Letošní meeting Americké společnosti klinické onkologie (ASCO 2018) se konal 1. – 5. 6. v Chicagu a jako obvykle se věnoval novějším poznatkům ve…
ČR vyhrála další spor s Diag Human
V letitém sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human dnes Nejvyšší soud v Nizozemsku vydal rozhodnutí, kterým definitivně potvrdil pozici…
Cenu transplantační nadace dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny
Výroční cenu České transplantační nadace Karla Pavlíka za rok 2017 dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny: Julianna Weinberg Lessing a Hana…
Diabetes 2. typu: Káva pro kontrolu glykemie
Díky syntetické biologii by jednou mohli pacienti s diabetem 2. typu regulovat svou glykemii pitím čaje nebo kávy. Ve švýcarském ETH navrhli a…
Novinky v kardiologii v roce 2017: Hybridní zobrazení
Hybridní či fúzní zobrazení se stále častěji používá nejen ve výzkumu, ale také v klinické kardiologii. Jedná se o spojení dvou různých zobrazovacích…
Digitální anatomický stůl v IPVZ umožňuje virtuální pitvy
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) oficiálně zahájil 12. 6. 2018 za přítomnosti ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama…
Bezpečnost léčby roztroušené sklerózy
O tom, jakou léčbu neurolog předepíše, rozhoduje nejen účinnost a bezpečnost léku, ale neurologové jsou limitováni i finančními prostředky, které je…
V dohodovacím řízení dosaženo dohod kromě lékárníků
Na úhradách zdravotní péče pro rok 2019 se dohodli se zdravotními pojišťovnami zástupci 13 segmentů, od nemocnic přes ambulantní specialisty po…
Sněmovna asi vyřadí čínské léčitelství ze zdravotních oborů
Sněmovna podpořila 30. května v prvním kole senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických…
Zákaz kouření v restauracích trvá
Zákaz kouření v restauracích trvá, poslanecký návrh na zmírnění tzv. protikuřáckého zákona Sněmovna 29. května zamítla. V restauracích nebudou moci…
České lázně potřebují pomoc zahraničních lékařů
Svaz léčebných lázní ČR plně podporuje krok ministerstva zdravotnictví, který umožní ukrajinským lékařům, kteří již v českém zdravotnictví působí,…
VZP chce získat na místa revizních lékařů medicínské kapacity
Všeobecná zdravotní pojišťovna od 1. července svým revizním lékařům navyšuje platy o deset procent s výhledem dalšího růstu. Chce pro revizní činnost…
Revoluční změna v katetrizaci. Díky českému objevu
Nová forma urinárního katetru je jednou z prvních klinicky mimořádně významných aplikací nejnovější světově unikátní technologie, široce využitelné v…
Zaměstnanci jsou nedobrovolnými sponzory nemocnic!
Zaměstnanci nemocnic příspěvkových organizací dostávají platy, mají tarifní tabulky, a ty určuje svým nařízením stát. Zaměstnanci nemocnic obchodních…
Příplatek za směnnost má stoupnout na 7000 korun
Příplatek za směnnost pro sestry má stoupnout na 7000 korun. Tarif o deset procent se asi nezvýší všem, vedení nemocnic by mohlo víc odměnit lepší…
Zaměstnanecké pojišťovny daly loni na prevenci téměř půl miliardy
Šest zaměstnaneckých pojišťoven dalo v roce 2017 na prevenci a screening 460,5 milionu korun, což je za dva roky nárůst o 50 milionů. Lékaře motivují…
Výsledek Dohodovacího řízení k úhradám v roce 2019 – segment domácí zdravotní péče
Cílem segmentu domácí zdravotní péče bylo dosáhnout navýšení úhrady za provedenou péči. V minulých letech při jednáních DŘ bylo předem avizováno…
Otevřený dopis poslancům ve věci nekuřáckého prostředí v uzavřených vnitřních veřejných prostorách
Otevřený dopis adresovala poslancům PS ČR vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a…