
Všechny články
Znečištění ovzduší a další environmentalní faktory ovlivňují CHOPN a astma více než dědičné predispozice
Z recentně publikované kanadské studie vyplývá, že znečištění ovzduší a další environmentální faktory mají větší dopad na geny spojené s respiračními…
Pes vycítí karcinom plic, ale jsou tu háčky
Trénovaný pes dokáže ve vzduchu vydechovaném z plic pacientů s plicními noduly rozlišit mezi jejich maligními a benigními formami, a to prakticky ve…
Nová budova Kliniky Dr. Pírka získala architektonické ocenění
Soukromá ortopedická a chirurgická klinika v Mladé Boleslavi letos v lednu otevřela nový pavilon. V soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2018…
Lékaři usilují o zavedení plošného screeningu karcinomu plic
V ČR je nanejvýš 15 procent karcinomů plic zachyceno v raném stadiu, plošný screening neexistuje. Prvním krokem k jeho zavedení by mohla být nová…
Reforma psychiatrické péče oficiálně odstartovala
Přestřižením pásky u vstupu do Centra duševního zdraví pro Prahu 9 na Poliklinice Prosek v Praze 9 oficiálně spustili v pátek 21. září činnost…
Fúze dat znamená pro intervenční kardiologii zásadní posun
Metody intervenční kardiologie naprosto proměnily paradigma péče o nemocné s akutní i chronickou srdeční patologií. Spektrum výkonů, které lze…
Lékárnická komora bude žalovat SÚKL
Lékárníci a ministerstvo se v názoru na výpadky léků zcela míjejí. Mimořádný sjezd delegátů České lékárnické komory v sobotu 22. září odmítl…
Kongres ESC: Být kardiologem je cool
Kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se každoročně koná na přelomu srpna a září, si vydobyl postavení nejvýznamnější kardiologické…
Fakta a mýty o projednávané změně způsobu očkování
Koalice soukromých lékařů a Sdružení soukromých gynekologů zásadně odmítají postoj České lékárnické komory k záměru zavést výdej vakcín v lékárnách.
Proočkovanost dětí klesá, pomohla by osvětová kampaň?
Doba, kdy se lékaři mohli spolehnout na to, že děti jsou řádně očkované a chráněné proti závažným nemocem, je minulostí. Lékaři na urgentním příjmu…
Valsartan kontaminovaný NDMA zřejmě karcinogenní riziko nezvyšuje
Užívání léčivých přípravků s obsahem valsartanu, který byl znečištěn N-nitrosodimetylaminem (NDMA), nezvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění. To…
Fremanezumab schválen pro preventivní terapii migrény
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil nový léčivý přípravek k preventivní léčbě migrény podávaný subkutánně. Účinnou látkou je…
Nový pohled na probiotika: jejich přínos není paušální, mohou mít i negativní dopady
Dvě nové izraelské studie zabývající se vlivem probiotik na složení střevního mikrobiomu dospěly k závěrům, že přínos probiotik nemusí být tak…
Jak může konzumace hub zlepšit kontrolu krevního cukru
Nová studie se zabývá otázkou, jak může konzumace běžných druhů hub ovlivnit regulaci koncentrace krevního cukru nebo též glukózy. Zjištění mohou mít…
Vliv na úmrtnost během hospitalizace mají u pacientů s CHOPN věk, mechanická ventilace a vážnost onemocnění
Studie vědců z australského Melbourne si dala za cíl identifikovat faktory, které dokáží spolehlivě predikovat stav pacientů se závažným CHOPN…
Bevacizumab pro BRCA1/2 mutovaný triple negativní karcinom prsu
Předchozí studie ukázaly, že neoadjuvantní podání bevacizumabu zlepšilo patologickou kompletní odpověď u pacientů s HER2-negativním karcinomem prsu.…
Prediabetes: Býti “noční sovou” může vést k nárůstu hmotnosti
Nový výzkum ukázal, že upřednostňování večerních aktivit, pozdní ukládání k spánku a nedostatek spánku mohou vést k nárůstu hmotnosti u lidí s…
Americká kardiologická asociace aktualizovala doporučení pro léčbu rezistentní hypertenze
Hypertenze je definována jako rezistentní, pokud se nedaří dosáhnout cílových hodnot krevního tlaku ani při terapii trojkombinací antihypertenziv.…
Diabetes mellitus typu 3c je často zaměňován za diabetes 2. typu
Britští odborníci upozorňují, že diabetes mellitus (DM) 3. typu označovaný jako 3c je v mnoha případech zaměňován za DM 2. typu. Dokládají to…
Pacienti hledají informace online, ale neví, čemu mohou věřit
Evropská sekce společnosti Teva Pharmaceuticals představila digitální projekt, který poskytne pacientům s migrénou a lékařům nejnovější online…
Špatná kvalita spánku při roztroušené skleróze souvisí s únavou i úzkostí
Souvislostmi mezi zhoršenou kvalitou spánku u pacientů s relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy a únavou či depresí a úzkostí se zabývala…
V projektu Ukrajina pracuje v ČR 145 lékařů
V ČR je přes 420 lékařů z ciziny, u kterých nebyla ověřena jazyková schopnost ani vzdělání, z nich 145 v projektu Ukrajina. Česká lékařská komora …
Nové poznatky vysvětlují odolnost bakterie Clostridium difficile
Bakterie Clostridium difficile je velmi odolný mikroorganismus. Střevní infekce způsobené C. difficile jsou obtížně léčitelné a počet pacientů, kteří…
Nové poznatky z Finska prohlubují znalosti o příčinách diabetu
Hlavní příčinou rozvoje obou typů diabetu je dysfunkce pankreatických beta buněk, které jsou zodpovědné za sekreci inzulinu. Nová vědecká práce…
Nebojte se zachránit život!
Kurzy první pomoci, které pořádá pro své členy Česká lékárnická komora (ČLnK), prošlo za necelé dva roky 1 500 lékárníků a téměř 1 000 se proškolilo…
Geneticky upravené buňky v boji proti MRSA
Infekce meticilin rezistentním zlatým stafylokokem (MRSA) jsou hrozbou pro pacienty v imunosupresi a pro pacienty s náhradami z umělých materiálů, na…
Bez novely se zdravotnické prostředky prodraží, upozorňuje Svaz zdravotních pojišťoven
Zdravotní pojišťovny volají po rychlém schválení nového systému úhrad zdravotnických prostředků. Varují přitom před poslaneckou kreativitou. Narušit…
Správní rada si posvítí na tisíce smluv VZP
Všeobecná zdravotní pojišťovna si nechá externě po právní stránce zkontrolovat své smlouvy uzavřené od roku 2014 až do současnosti. Bude na to hledat…
Vyjádření Mgr. Jakuba Dvořáčka k zavádění systému boje proti padělkům léčiv
Vláda včera schválila novelu zákona o léčivech (č. 378/2007 Sb), jejímž cílem je umožnit fungování systému boje proti padělkům léčiv. Ten musí Česká…
Praktické lékaře v síti Moje Ambulance doplní alergologové
Fond Potysz health, majitel sítě Moje Ambulance, vstoupil do segmentu ambulantních specialistů. Získal do své skupiny firem ambulance alergologie…
Časný rozvoj diabetu 1. typu znamená horší prognózu
Studie publikovaná v časopise Lancet se zaměřila na hodnocení souvislostí mezi věkem pacientů v době potvrzení diagnózy DM 1. typu, mortalitou a…
Riziko rozvoje diabetu 2. typu souvisí s hladinou testosteronu
Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění, které se vyskytuje častěji u mužů než u žen. Odborné poznatky hovoří o souvislosti s hladinou hormonu…
Patří káva mezi karcinogeny? Podle současných studií spíše ne
Patogeneze maligních nádorů je velmi komplexní a ne vždy je snadné odhalit jejich konkrétní příčinu.
Emergentní dodávky léků zvýší farmaceutickým firmám náklady
Pokud projde návrh ministerstva zdravotnictví, podle kterého mají mít výrobci léků reálnou povinnost dodat své přípravky do lékáren, ovlivní rozpočty…
FDA upozorňuje na spojitost mezi SGLT2 inhibitory a vážnými infekcemi genitálu
FDA upozornila, že SGLT2 inhibitory, dapagliflozin (Forxiga) a empagliflozin (Jardiance), byly spojeny s případy nekrotizující fasciitidy perinea,…
V USA byla vydána nová doporučení pro léčbu diabetu a prediabetu
Americký Národní program vzdělávání v oblasti diabetu (NDEP) vydal aktualizované doporučené zásady pro léčbu. Cílem dokumentu je spíše uceleně…
Genová terapie – naděje pro pacienty s Duchenneovou svalovou dystrofií
Duchenneova svalová dystrofie je vrozené dědičné onemocnění charakterizované ztrátou aktivní svalové hmoty. Onemocnění je zapříčiněno mutací genu,…
Studie potvrzuje význam fyzické aktivity při roztroušené skleróze
Studie zveřejněná v časopise Explore: The Journal of Science and Healing potvrzuje, že fyzická aktivita je u pacientů s roztroušenou sklerózou…
Cílené ovlivnění jednoho enzymu by mohlo být využito v léčbě nádorů, diabetu a obezity
Odhalení molekulární “akrobacie” klíčového buněčného enzymu by mohlo vést k vývoji nové léčby nádorů a metabolických onemocnění, jako je obezita a…
Nová šance pro pacienty s maligním melanomem
Perorální vysoce selektivní inhibitor cobimetinib je trvale hrazen od 1. července ze zdravotního pojištění, a to v kombinaci s vemurafenibem v léčbě…
Penta má povolení, postaví v Bratislavě novou nemocnici
Finanční skupina Penta začne v nejbližších týdnech stavět zcela novou nemocnici v Bratislavě. Nemocnice má stát 200 milionů eur a stane se tak…
Je bezpečné kombinovat aspirin a ibuprofen?
Současné užívání aspirinu a ibuprofenu může vyvolat nežádoucí účinky. Bezpečnost současného užívání obou léčiv závisí na důvodech, pro které je lidé…
Rituximab zůstává standartní součástí léčby hematologických malignit i 20 let od první registrace
Schválení rituximabu představovalo milník v léčbě hematologických malignit z B buněk. Rituximab jako vůbec první registrovaná monoklonální protilátka…
Počet případů onemocnění spalničkami dosahuje v Evropě rekordních čísel
V první polovině roku 2018 spalničkami onemocnělo přes 41 000 Evropanů, přičemž 37 nakažených infekci podlehlo. Podle Světové zdravotnické organizace…
Očkování proti HPV v těhotenství a riziko spontánního potratu
Obecně vzato se vakcinace v období těhotenství až na některé výjimky nedoporučuje. Mohou ovšem nastat situace, kdy je žena očkována, aniž by o svém…
Proměnlivost koncentrace krevního cukru – častější, než se předpokládá
Studie vědců z kalifornské Stanford University odhalila, že běžně konzumované potraviny mohou způsobovat výrazné výkyvy koncentrace krevního cukru…
Průzkum trhu ukazuje, že nová léčiva roztroušené sklerózy jsou častou první volbou
Perorální nemoc modifikující léčiva jsou v USA nejčastější volbou v terapii nově diagnostikované roztroušené sklerózy. Analýza trhu ukázala, že jeden…
Natriuretické peptidy v diagnostice srdečního selhání
Případy srdečního selhání zaujímají v současné době přední místa mezi kardiologickými diagnózami. Jen ve Spojených státech amerických je každoročně…
Centrové léky v roce 2019 – analýza COGVIO
V letošním roce došlo k historické shodě v dohodovacím řízení mezi všemi segmenty zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami, a tak by měla být…
Nedostatek fyzické aktivity se podílí na rychlém rozvoji diabetu u seniorů
Kanadská studie zabývající se dopady fyzické pasivity seniorů ukázala, za jak dlouho může u pacientů s prediabetem propuknout diabetes mellitus.
Opioid versus prochlorperazin a difenhydramin v terapii symptomů migrény
Intravenózně podávaný hydromorfon není dobrým lékem první volby v terapii migrény na pohotovostním oddělení. Studie publikovaná v časopise Neurology…
Inhalovaný izopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v antiemetické terapii
Malá, dobře designovaná studie přinesla úžasný výsledek. Inhalovaný isopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v terapii nauzey a vomitu…
Hormonální substituční terapie jako možná prevence hyperkyfózy
V americkém časopise Menopause byly publikovány výsledky analýzy, která sledovala souvislosti mezi hormonální substituční terapií v období menopauzy…
Organická rozpouštědla zvyšují riziko vzniku roztroušené sklerózy
Dřívější studie už naznačily souvislost mezi expozicí organickým rozpouštědlům a rozvojem roztroušené sklerózy. Švédští vědci si dali za úkol…
Rizikové faktory pod kontrolou – méně nebezpečí souvisejících s diabetem
Udržování pěti základních rizikových faktorů u pacientů s diabetem 2. typu ve správných mezích může přispět k minimalizaci rizik plynoucích z tohoto…
Ženy s infarktem léčené lékařkami mají větší šanci na přežití
Odborníci z Washington University v St. Louis přináší poznatky k rozdílům ve výsledcích léčby infarktu myokardu u žen v závislosti na tom, zda je na…
Příchutě v elektronických cigaretách škodí zdraví
V časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology byly zveřejněny výsledky studie, při níž odborníci z Boston University School of…
Serotonin může zvyšovat rychlost učení, tvrdí studie
Neurotransmiter serotonin podporuje nejen dobrou náladu, ale ovlivňuje také spánkový cyklus nebo sexuální chování. Nové výzkumy odhalily, že se…
Vědci uspěli v generování oligodendrocytů, klíči k obnově myelinu
Vědci v americkém Case Western Reserve University School of Medicine vyvinuli přelomovou laboratorní techniku, která dokáže v kultivační misce…
Ze studentského projektu vznikla nadějná společnost
Další úspěšný projekt při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je na světě. Z původně studentského projektu vznikla při tomto ústavu nová…
Ostrý start reformy psychiatrické péče
Nejde jen o slova, ale o skutečné dění. Bylo již vybráno prvních pět komunitních center duševního zdraví, která budou v počátcích svého fungování…
Metoda ASMR: vědci ve studii potvrdili relaxační účinky, které mohou prospívat psychice i celkovému zdraví
Autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR) se popisuje jako prožívání velmi příjemných až slastných pocitů prostřednictvím různých…
Nová koncepce organizace péče je pro českou onkologii nezbytná
Zajištění české onkologické péče do značné míry závisí na tom, jak zvládneme organizaci péče o stále narůstající počty pacientů. Pozitivní zprávou je…
Podpůrné buňky v mozku hrají aktivní roli v paměti a učení
Nový výzkum přináší další důkazy o tom, že gliové buňky umí víc než podporovat a vyživovat tradiční nositele mozkových funkcí, neurony. Nová studie z…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Perkutánní koronární intervence u pacientů se stabilní anginou pectoris?
Perkutánní koronární intervence (PCI) se běžně používá ke zmírnění symptomů u pacientů se stabilní anginou pectoris. Ale co když je její účinnost…
Na ředitelku SÚKL čeká hodně práce, očekávání jsou velká
Mgr. Irena Storová, MHA, pověřená po rezignaci ředitele PharmDr. Zdeňka Blahuty v prosinci 2017 dočasným řízením SÚKL, je od 1. července po úspěšném…
Antibiotika pro léčbu infekcí kůže a měkkých tkání?
Malé abscesy kůže a měkkých tkání jsou mimořádně častou příčinou návštěv lékařské pohotovosti. Jejich léčba se však stala v posledních letech…
FDA schválila senzor na 90denní kontinuální monitorování glukózy
Americký úřad The Food and Drug Administration (FDA) schválil senzor určený ke kontinuálnímu monitorování glukózy. Plně implantovatelný podkožní…
Zdravotnická dokumentace se zjednodušuje, ubývá administrativy
Zdravotnická dokumentace se od 24. července výrazně zjednodušuje, administrativní zátěž klesne zejména sestrám. Ministerstvo zdravotnictví si od toho…
Agresivitu v opilosti způsobuje dysfunkce prefrontální kůry
Vědci z australské University of New South Wales využili zobrazovacích metod mozku k vysvětlení, proč se po konzumaci alkoholu zvyšuje agresivita.
Britská studie potvrzuje nárůst hmotnosti u pacientů užívajících antidepresiva
Observační studie se zaměřila na hodnocení vlivu antidepresiv na nárůst tělesné hmotnosti u pacientů ve Velké Británii. Téměř 300 000 pacientů (46,5 …
Křeslo pro Fausta s ministrem Vojtěchem
Reforma primární péče, financování nemocnic zohledňující hodnotu pro pacienta, zveřejňování kvality péče, anebo plánování potřebného počtu lékařů…
UK založila společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe
Univerzita Karlova založila jako první vysoká škola v ČR stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost – Charles University Innovations Prague (CUIP),…
Lékaři z 20 nemocnic ČR a SR na misích Lékařů bez hranic
Česká pobočka Lékařů bez hranic poslala loni rekordních 76 milionů korun na pomoc ve 13 zemích světa. Rekordní byl i počet vyslaných spolupracovníků,…
Dopis redakci: Co se děje v českých nemocnicích v souvislosti s kampaní GDPR
Redakce tribune.cz otiskuje dopis MUDr. Josefa Snášela, který popisuje na příkladu z praxe své poznatky ke kampani GDPR. Jeho názoru si vážíme a pro…
„Rozum v hrsti“ aneb zpět k podstatě
Úvodní přednáškou s názvem „Zpět k podstatě“ zahájil prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., Centrum diabetologie IKEM, sympozium společnosti Novartis,…
Kontinuální monitorace glykemie je v ČR zatím málo rozšířena
Díky praktickým dětským lékařům se stále častěji daří odhalovat včas diabetes i u velmi malých dětí. Screening neexistuje, na základě imunologického…
Synkopa a presynkopa souvisejí s vyšší mortalitou u pacientů s plicní embolií
Různé skórovací systémy, jako jsou PESI (Pulmonary Embolism Severity Index) či jeho zjednodušená verze sPESI (simplified Pulmonary Embolism Severity…
Suspektní infarkt myokardu a normální saturace kyslíkem? Kyslíková podpora není třeba
Pacienti se suspektním infarktem myokardu a saturací kyslíkem ≥ 90 % mají stejnou roční mortalitu a míru rehospitalizace, ať už jsou na kyslíkové…
Studie odhalila, proč někteří lidé nedokáží držet dietu
Objem šedé hmoty ve dvou oblastech prefrontálního kortexu předpověděl schopnost kontrolovat rozhodnutí ohledně jídla. Autoři nové studie studovali…
Fremanezumab pro prevenci epizodických migrén
Ačkoliv je zatím neznámá dlouhodobá bezpečnost tohoto typu léčiv a míra účinnosti fremanezumabu je srovnatelná s topiramátem, výhody potenciálního…
Diabetes 1. typu: insulin v tabletách je možná konečně tady
Osoby trpící diabetem 1. typu si pro zvládnutí této nemoci musí denně injekčně aplikovat potřebné dávky insulinu. To by v budoucnosti mohlo odpadnout…
Novinky v kardiologii v roce 2017: koronární intervence
Ačkoliv od první koronární intervence uplynulo už 40 let, stále trvá jejich intenzivní výzkum a vývoj. Nové trendy v perkutánních koronárních…
Screening von Willebrandovy choroby u dívek se silnou menstruací
Von Willebrandova choroba se vyskytuje až u 20 % dívek ve věku 10–17 let, které mají silné menstruační krvácení. Screening von Willebrandovy choroby…
Neúčinnost antibiotik by mohla vyřešit bakteriofágová terapie
Bakteriální rezistence na antibiotika stoupá a potřeba najít účinnou alternativu k antibiotikům je tak stále naléhavější. Vědci se domnívají, že…
ASCO 2018 – hlavní zprávy o karcinomu prsu
Letošní meeting Americké společnosti klinické onkologie (ASCO 2018) se konal 1. – 5. 6. v Chicagu a jako obvykle se věnoval novějším poznatkům ve…
ČR vyhrála další spor s Diag Human
V letitém sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human dnes Nejvyšší soud v Nizozemsku vydal rozhodnutí, kterým definitivně potvrdil pozici…
Cenu transplantační nadace dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny
Výroční cenu České transplantační nadace Karla Pavlíka za rok 2017 dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny: Julianna Weinberg Lessing a Hana…
Diabetes 2. typu: Káva pro kontrolu glykemie
Díky syntetické biologii by jednou mohli pacienti s diabetem 2. typu regulovat svou glykemii pitím čaje nebo kávy. Ve švýcarském ETH navrhli a…
Novinky v kardiologii v roce 2017: Hybridní zobrazení
Hybridní či fúzní zobrazení se stále častěji používá nejen ve výzkumu, ale také v klinické kardiologii. Jedná se o spojení dvou různých zobrazovacích…
Digitální anatomický stůl v IPVZ umožňuje virtuální pitvy
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) oficiálně zahájil 12. 6. 2018 za přítomnosti ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama…
Bezpečnost léčby roztroušené sklerózy
O tom, jakou léčbu neurolog předepíše, rozhoduje nejen účinnost a bezpečnost léku, ale neurologové jsou limitováni i finančními prostředky, které je…
V dohodovacím řízení dosaženo dohod kromě lékárníků
Na úhradách zdravotní péče pro rok 2019 se dohodli se zdravotními pojišťovnami zástupci 13 segmentů, od nemocnic přes ambulantní specialisty po…
Sněmovna asi vyřadí čínské léčitelství ze zdravotních oborů
Sněmovna podpořila 30. května v prvním kole senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických…
Zákaz kouření v restauracích trvá
Zákaz kouření v restauracích trvá, poslanecký návrh na zmírnění tzv. protikuřáckého zákona Sněmovna 29. května zamítla. V restauracích nebudou moci…
České lázně potřebují pomoc zahraničních lékařů
Svaz léčebných lázní ČR plně podporuje krok ministerstva zdravotnictví, který umožní ukrajinským lékařům, kteří již v českém zdravotnictví působí,…
VZP chce získat na místa revizních lékařů medicínské kapacity
Všeobecná zdravotní pojišťovna od 1. července svým revizním lékařům navyšuje platy o deset procent s výhledem dalšího růstu. Chce pro revizní činnost…
Revoluční změna v katetrizaci. Díky českému objevu
Nová forma urinárního katetru je jednou z prvních klinicky mimořádně významných aplikací nejnovější světově unikátní technologie, široce využitelné v…
Zaměstnanci jsou nedobrovolnými sponzory nemocnic!
Zaměstnanci nemocnic příspěvkových organizací dostávají platy, mají tarifní tabulky, a ty určuje svým nařízením stát. Zaměstnanci nemocnic obchodních…
Příplatek za směnnost má stoupnout na 7000 korun
Příplatek za směnnost pro sestry má stoupnout na 7000 korun. Tarif o deset procent se asi nezvýší všem, vedení nemocnic by mohlo víc odměnit lepší…
Zaměstnanecké pojišťovny daly loni na prevenci téměř půl miliardy
Šest zaměstnaneckých pojišťoven dalo v roce 2017 na prevenci a screening 460,5 milionu korun, což je za dva roky nárůst o 50 milionů. Lékaře motivují…
Výsledek Dohodovacího řízení k úhradám v roce 2019 – segment domácí zdravotní péče
Cílem segmentu domácí zdravotní péče bylo dosáhnout navýšení úhrady za provedenou péči. V minulých letech při jednáních DŘ bylo předem avizováno…
Otevřený dopis poslancům ve věci nekuřáckého prostředí v uzavřených vnitřních veřejných prostorách
Otevřený dopis adresovala poslancům PS ČR vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a…