
Všechny články
Jaká je asociace mezi Parkinsonovou chorobou, bakteriofágy a střevním mikrobiomem?
V porovnání se zdravými kontrolami mají jedinci trpící Parkinsonovou chorobou ve střevech snížené množství bakterií rodu Lactococcus a zvýšené…
Profesorka Syková a chucpe v senátu
Profesorka a senátorka Eva Syková zvolená za ČSSD se připravuje na možné pokračování kariéry ve výzkumu. Jak uvedla pro MT, jak intenzivně se vrátí…
Reforma psychiatrické péče oficiálně odstartovala
Přestřižením pásky u vstupu do Centra duševního zdraví pro Prahu 9 na Poliklinice Prosek v Praze 9 oficiálně spustili v pátek 21. září činnost…
Fúze dat znamená pro intervenční kardiologii zásadní posun
Metody intervenční kardiologie naprosto proměnily paradigma péče o nemocné s akutní i chronickou srdeční patologií. Spektrum výkonů, které lze…
Neinvazivní screeningový test DNA plodu z krve matky
Jen pět procent těhotných podstupuje neinvazivní screeningový test DNA plodu z krve matky (NIPT) na zjištění některých genetických poruch.
Apple výrobcem EKG. Umístil senzor do hodinek
Technologický obr Apple představil vlastní EKG zabudovaný v nové řadě chytrých hodinek Apple Watch. Hodinky umí zároveň detekovat fibrilaci síní.
Fakta a mýty o projednávané změně způsobu očkování
Koalice soukromých lékařů a Sdružení soukromých gynekologů zásadně odmítají postoj České lékárnické komory k záměru zavést výdej vakcín v lékárnách.
Proočkovanost dětí klesá, pomohla by osvětová kampaň?
Doba, kdy se lékaři mohli spolehnout na to, že děti jsou řádně očkované a chráněné proti závažným nemocem, je minulostí. Lékaři na urgentním příjmu…
Pevně věřím, že novela zákona o veřejném zdravotním pojištění bude letos schválena
Ministerstvo zdravotnictví letos čeká po horkém jaru a létu neméně žhavý podzim. Ústavní soud 7. června 2017 zrušil ustanovení upravující mechanismus…
Ministerstvo navrhne návrat k původnímu systému letecké záchranky
Se státní leteckou záchrankou už ministerstvo zdravotnictví nepočítá. Do konce října dokončí materiál pro vládu, jak má fungovat letecká záchranná…
Nový pohled na probiotika: jejich přínos není paušální, mohou mít i negativní dopady
Dvě nové izraelské studie zabývající se vlivem probiotik na složení střevního mikrobiomu dospěly k závěrům, že přínos probiotik nemusí být tak…
Jak může konzumace hub zlepšit kontrolu krevního cukru
Nová studie se zabývá otázkou, jak může konzumace běžných druhů hub ovlivnit regulaci koncentrace krevního cukru nebo též glukózy. Zjištění mohou mít…
NEXTCLINICS a Medicon investují do nových poliklinik pro Pražáky
Skupina NEXTCLINICS otevře novou polikliniku na Smíchově u metra Smíchovské nádraží. Na plochu zhruba 1300 metrů čtverečních přestěhuje část lékařů z…
Orgány zaměstnaneckých pojišťoven nebyly voleny spravedlivě
Ústavní soud zrušil část pravidel pro volby správních a dozorčích rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Pojištěnci mají mít podle soudu rovný…
Prediabetes: Býti “noční sovou” může vést k nárůstu hmotnosti
Nový výzkum ukázal, že upřednostňování večerních aktivit, pozdní ukládání k spánku a nedostatek spánku mohou vést k nárůstu hmotnosti u lidí s…
Americká kardiologická asociace aktualizovala doporučení pro léčbu rezistentní hypertenze
Hypertenze je definována jako rezistentní, pokud se nedaří dosáhnout cílových hodnot krevního tlaku ani při terapii trojkombinací antihypertenziv.…
V USA uvedli systém pro sledování užívání léků pacienty s CHOPN
Díky nové technologii Hailie solution mohou pacienti s chronickou plicní obstrukční nemocí a astmatem snadno sledovat užívání svých léků a lépe…
Teva Pharmaceuticals: pacienti hledají informace online, ale neví, čemu mohou věřit
Evropská sekce společnosti Teva Pharmaceuticals představila digitální projekt, který poskytne pacientům s migrénou a lékařům nejnovější online…
Špatná kvalita spánku při roztroušené skleróze souvisí s únavou i úzkostí
Souvislostmi mezi zhoršenou kvalitou spánku u pacientů s relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy a únavou či depresí a úzkostí se zabývala…
V projektu Ukrajina pracuje v ČR 145 lékařů
V ČR je přes 420 lékařů z ciziny, u kterých nebyla ověřena jazyková schopnost ani vzdělání, z nich 145 v projektu Ukrajina. Česká lékařská komora …
SÚKL buduje nový útvar pro sledování dostupnosti léků
Státní ústav pro kontrolu léčiv žádá o dvě až tři pracovní místa navíc. Hodlá vytvořit nový útvar pro sledování dostupnosti léků a jejich…
FDA požaduje radikální regulaci prodeje e-cigaret s příchutěmi
Americká léková agentura FDA oznámila, že učinila radikální kroky směřující k regulaci prodeje e-cigaret s příchutěmi, které mohou vést až k jejich…
Nebojte se zachránit život!
Kurzy první pomoci, které pořádá pro své členy Česká lékárnická komora (ČLnK), prošlo za necelé dva roky 1 500 lékárníků a téměř 1 000 se proškolilo…
Geneticky upravené buňky v boji proti MRSA
Infekce meticilin rezistentním zlatým stafylokokem (MRSA) jsou hrozbou pro pacienty v imunosupresi a pro pacienty s náhradami z umělých materiálů, na…
Alkohol vyhodnocen jako významný rizikový faktor předčasného úmrtí
V časopise Lancet byly zveřejněny výsledky studie Global Burden of Diseases, Injuries and Risk Factors z roku 2016, která se zabývala mimo jiné…
Asociace domácí péče ČR plně podporuje stávkovou pohotovost zdravotníků
Asociace domácí péče ČR, z.s. podporuje stávkovou pohotovost zdravotníků jakožto nástroj, který ukazuje na kritickou situaci financování domácí…
Vyjádření Mgr. Jakuba Dvořáčka k zavádění systému boje proti padělkům léčiv
Vláda včera schválila novelu zákona o léčivech (č. 378/2007 Sb), jejímž cílem je umožnit fungování systému boje proti padělkům léčiv. Ten musí Česká…
Praktické lékaře v síti Moje Ambulance doplní alergologové
Fond Potysz health, majitel sítě Moje Ambulance, vstoupil do segmentu ambulantních specialistů. Získal do své skupiny firem ambulance alergologie…
Studie coBRIM: kombinace malých molekul je účinná u pokročilého melanomu
Melanom patří mezi nádory, u nichž je v posledních desetiletích popisována trvale rostoucí incidence.
Může kardiovaskulární zdraví ovlivnit riziko demence?
Ve dvou observačních studiích vědci sledovali vztah mezi mozkovými funkcemi a ovlivnitelnými kardiovaskulárními rizikovými faktory.
Patří káva mezi karcinogeny? Podle současných studií spíše ne
Patogeneze maligních nádorů je velmi komplexní a ne vždy je snadné odhalit jejich konkrétní příčinu.
Emergentní dodávky léků zvýší farmaceutickým firmám náklady
Pokud projde návrh ministerstva zdravotnictví, podle kterého mají mít výrobci léků reálnou povinnost dodat své přípravky do lékáren, ovlivní rozpočty…
Prioritou Ministerstva zdravotnictví je zajistit dostupnost léků pro české pacienty
V nedávné době zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví záměr otevřít zákon o léčivech (378/2007 Sb.) a zákon o veřejném zdravotním pojištění (48/1997…
Úhradová vyhláška mění dohodu s lékárníky. Dostanou 14 korun za položku
K úhradové vyhlášce na příští rok skončilo připomínkové řízení. Prošla jím velmi hladce. A to přesto, že se v bodě o signálních kódech pro lékárníky…
Genová terapie – naděje pro pacienty s Duchenneovou svalovou dystrofií
Duchenneova svalová dystrofie je vrozené dědičné onemocnění charakterizované ztrátou aktivní svalové hmoty. Onemocnění je zapříčiněno mutací genu,…
Studie potvrzuje význam fyzické aktivity při roztroušené skleróze
Studie zveřejněná v časopise Explore: The Journal of Science and Healing potvrzuje, že fyzická aktivita je u pacientů s roztroušenou sklerózou…
Ministerstvo finišuje návrh, jak minimalizovat výpadky v lékárnách
Základní teze změn zákona o léčivech, které mají řešit problémy s nedostupností některých léků v lékárnách, jsou na stole. Ministerstvo zdravotnictví…
Dostupnost léků: nejdůležitější je transparentnost
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 7. srpna 2018 zprávu o chystané novele zákona, která by měla zlepšit dostupnost léků v českých lékárnách. V…
Penta má povolení, postaví v Bratislavě novou nemocnici
Finanční skupina Penta začne v nejbližších týdnech stavět zcela novou nemocnici v Bratislavě. Nemocnice má stát 200 milionů eur a stane se tak…
Je bezpečné kombinovat aspirin a ibuprofen?
Současné užívání aspirinu a ibuprofenu může vyvolat nežádoucí účinky. Bezpečnost současného užívání obou léčiv závisí na důvodech, pro které je lidé…
Dlouhodobě působící β2-agonisté a otázka bezpečnosti pro astmatiky
Problematikou bezpečnosti dlouhodobě působících β2-agonistů u pacientů trpících astmatem a aktuálním postojem amerického Úřadu pro kontrolu potravin…
Očkování proti HPV v těhotenství a riziko spontánního potratu
Obecně vzato se vakcinace v období těhotenství až na některé výjimky nedoporučuje. Mohou ovšem nastat situace, kdy je žena očkována, aniž by o svém…
Očkování proti HPV v těhotenství a riziko spontánního potratu
Obecně vzato se vakcinace v období těhotenství až na některé výjimky nedoporučuje. Mohou ovšem nastat situace, kdy je žena očkována, aniž by o svém…
Proměnlivost koncentrace krevního cukru – častější, než se předpokládá
Studie vědců z kalifornské Stanford University odhalila, že běžně konzumované potraviny mohou způsobovat výrazné výkyvy koncentrace krevního cukru…
Při sdělování diagnózy pacientům s termínem „nádor“ šetřete, varují lékaře odborníci
Odborníci v poslední době čím dál častěji apelují na lékaře, aby termín „rakovina“ nebo „nádor“ používali při sdělování diagnózy nádorové léze s…
Rajčata a zdravé trávicí ústrojí: souvislost potvrzena španělskými odborníky
Potraviny, které naplňují definici funkční stravy, musí být mít nejen nutriční a ideálně také chuťovou hodnotu, ale měly by mít též přidanou hodnotu…
Centrové léky v roce 2019 – analýza COGVIO
V letošním roce došlo k historické shodě v dohodovacím řízení mezi všemi segmenty zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami, a tak by měla být…
Nedostatek fyzické aktivity se podílí na rychlém rozvoji diabetu u seniorů
Kanadská studie zabývající se dopady fyzické pasivity seniorů ukázala, za jak dlouho může u pacientů s prediabetem propuknout diabetes mellitus.
Potvrzeno dlouhodobou studií: Hypertenze a srdeční onemocnění vedou u RS k výraznější atrofii mozku
Vysoký krevní tlak (HT) a onemocnění srdce jsou u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) spojeny s větší ztrátou mozkové tkáně, atrofií bílé hmoty a…
Využití thiaminu v léčbě septického šoku
Metabolické nároky organismu při septickém šoku mají běžně za následek nedostatek thiaminu. Doplňkové léčbě v podobě podávání thiaminu se v…
Hormonální substituční terapie jako možná prevence hyperkyfózy
V americkém časopise Menopause byly publikovány výsledky analýzy, která sledovala souvislosti mezi hormonální substituční terapií v období menopauzy…
Organická rozpouštědla zvyšují riziko vzniku roztroušené sklerózy
Dřívější studie už naznačily souvislost mezi expozicí organickým rozpouštědlům a rozvojem roztroušené sklerózy. Švédští vědci si dali za úkol…
Nově schválené perorální léčivo pro ulcerativní kolitidu
Tofacitinib (Xeljanz), který byl dosud k dispozici pro indikace revmatoidní artritida a psoriatická artritida, dostal nedávno schválení FDA pro léčbu…
Dieta založená na přerušovaném půstu přináší u obézních osob výsledky
Dieta označovaná jako 16 : 8 spočívá ve střídání dvou fází – 16 hodin půstu a 8 hodin běžného stravovacího režimu. Hodnocení přínosů a účinnosti…
Příchutě v elektronických cigaretách škodí zdraví
V časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology byly zveřejněny výsledky studie, při níž odborníci z Boston University School of…
Serotonin může zvyšovat rychlost učení, tvrdí studie
Neurotransmiter serotonin podporuje nejen dobrou náladu, ale ovlivňuje také spánkový cyklus nebo sexuální chování. Nové výzkumy odhalily, že se…
Naděje pro těžké astmatiky spočívá v léčivém přípravku na atopický ekzém
Výsledky dvou randomizovaných dvojitě zaslepených studií publikované v odborném tisku v květnu 2018 prokázaly, že užívání dupilumabu, léku určeného k…
Mým velikým přáním je, aby i mí následovníci pokračovali v reformě psychiatrické péče
České zdravotnictví se potýká s mnoha problémy: s odchody mladých lékařů do zahraničí, protože český systém jim nezaručuje získání specializačního…
Ostrý start reformy psychiatrické péče
Nejde jen o slova, ale o skutečné dění. Bylo již vybráno prvních pět komunitních center duševního zdraví, která budou v počátcích svého fungování…
Metoda ASMR: vědci ve studii potvrdili relaxační účinky, které mohou prospívat psychice i celkovému zdraví
Autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR) se popisuje jako prožívání velmi příjemných až slastných pocitů prostřednictvím různých…
Probiotika v prevenci život ohrožující pseudomembranózní enterokolitidy
Antibiotika mohou narušit přirozenou střevní mikrobiotu a vyvolat závažné infekční průjmové onemocnění vyvolané bakterií Clostridium difficile.
N-acetylcystein a jeho vliv na konzumaci alkoholu
Některé osoby nadužívající alkohol nereagují na běžně využívané postupy v léčbě abúzu, a proto je potřeba věnovat pozornost novým možnostem…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Perkutánní koronární intervence u pacientů se stabilní anginou pectoris?
Perkutánní koronární intervence (PCI) se běžně používá ke zmírnění symptomů u pacientů se stabilní anginou pectoris. Ale co když je její účinnost…
Pertuzumab schválen pro adjuvantní léčbu časného HER2+ karcinomu prsu
Evropská komise schválila pertuzumab pro pooperační léčbu časného HER2-pozitivního karcinomu prsu s vysokým rizikem rekurence. Perjeta v této…
Jablka a diabetes – jedná se o vhodnou kombinaci?
Otázkou, jaké potraviny mohou diabetici bez obav zařazovat do svého jídelníčku, se zabývají lékařské společnosti i odborná periodika. Několik…
FDA schválila senzor na 90denní kontinuální monitorování glukózy
Americký úřad The Food and Drug Administration (FDA) schválil senzor určený ke kontinuálnímu monitorování glukózy. Plně implantovatelný podkožní…
Zdravotnická dokumentace se zjednodušuje, ubývá administrativy
Zdravotnická dokumentace se od 24. července výrazně zjednodušuje, administrativní zátěž klesne zejména sestrám. Ministerstvo zdravotnictví si od toho…
Celostátní konference Národního centra pro těžké astma – Nerovný přístup k moderní cílené léčbě
Odborné společnosti iniciovaly setkání zástupců lékařů z center pro těžké astma a revizních lékařů zdravotních pojišťoven, aby seznámily odbornou…
Poslanci řešili Zdraví 2020 i akreditační zkoušky
20. schůze Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala 20. června 2018, měla na programu několik důležitých bodů.…
Křeslo pro Fausta s ministrem Vojtěchem
Reforma primární péče, financování nemocnic zohledňující hodnotu pro pacienta, zveřejňování kvality péče, anebo plánování potřebného počtu lékařů…
UK založila společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe
Univerzita Karlova založila jako první vysoká škola v ČR stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost – Charles University Innovations Prague (CUIP),…