
Všechny články
O ženách a mužích
Pojmenování ženského prototypu, biblické Evy, která byla stvořena z Adamova žebra (dlouho jsem nechápal rčení „To je ale kost!“), je zřejmě omyl.
Vznik registrů a dodržování léčby zlepší péči v diabetologii
Aktuálně se na evropské úrovni hovoří o třech hlavních oblastech, které zásadním způsobem ovlivňují kvalitu péče a přístup k léčbě v oblasti…
Úskalí klinických studií v české realitě
Zařazení klinických studií v oblasti vzácných onemocnění na česká pracoviště znamená vedle uznání práce lékařů i možnost přístupu pacientů k…
Pacienti s Duchenneovou svalovou dystrofií dnes žijí i dvojnásobně déle
Specializovaná centra, dostupnější léky, užší propojení zdravotní a sociální péče a nově i kampaň Darujte kávu, darujte pohodu. To vše může usnadnit…
Bílá místa v léčbě idiopatické plicní fibrózy
Péči o pacienty s idiopatickou plicní fibrózou má v Česku rezervy. Mimo jiné by na tuto diagnózu měli více myslet praktičtí lékaři, říká MUDr.…
Očkování: mýty, realita a jak dál?
Světová zdravotnická organizace zrušila Česku, Velké Británii, Řecku a Albánii status zemí, ve kterých byly vymýceny morbilli. Jsou současné…
Kdy je placebo užitečný nástroj?
Pomyslnou třešničku na dortu konference Biosimilars 2019 představovala prezentace prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., kterého není nutné…
Antibiotický stewardship. Díl I. Zkušenosti z USA
V Česku byla antibiotická rezistence, zejména pro zhoršenou dostupnost některých léčivých přípravků, menším problémem než na západ od nás. Avšak i…
Jak zatěžuje nemocnice epidemie obezity?
Zeptali jsme se nemocnic: Jak je vaše zařízení vybaveno na to, abyste mohli vyšetřit/operovat pacienty extrémně obézní?
Kongres Akutní leukémie: nové léčebné možnosti pro myelodysplastický syndrom
V rámci mezinárodního XVI. kongresu Akutní leukémie, který se od 19. do 22. února 2017 konal v Mnichově, proběhlo i satelitní sympozium Očekávané…
Babiš: nechceme opakovat chybu a zvýšit platové tabulky
Schůzka krizového štábu odborů a dalších organizací s premiérem Andrejem Babišem nepřinesla konkrétní výsledek. Premiér přislíbil, že se financování…
Univerzitní nemocnice: strašák, nebo východisko?
Poslanec prof. MUDr. Vlastimil Válek, MBA, EBIR, pod záštitou Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uspořádal 3. září 2019…
Lékárny opět nabídnou základní školení v resuscitaci
V rámci Světového dne první pomoci bude 535 lékáren v Česku poskytovat lidem základní školení a brožury o laické resuscitaci, mohou jim poradit i s…
Hledají se provozovatelé vrtulníků, hlásí se DSA i ATE
Ministerstvo zdravotnictví finišuje přípravy veřejné zakázky na provozování vrtulníků pro leteckou záchranku v letech 2021 až 2028.
Riziko dekubitů odhadne počítač s kamerou
Česká společnost zaměřená na umělou inteligenci GoodAI provedla v Nemocnici Na Bulovce pilotní testy svého řešení prevence dekubitů pomocí analýzy…
Koupí BENU další síť lékáren?
BENU zažádalo o povolení spojení s Fajn lékárnami, které patří do portfolia fondu Potysz Health. Oznámil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,…
Rušení nemocnic není recept. Péče potřebuje hierarchizovat
Na výsledky průzkumu společnosti Chytrý pacient reaguje MUDr. Iveta Poljaková, PhD. z Jesenické nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého…
Z vlastní iniciativy jsou nemocnice „skoro uakreditované“
Akreditace dokládá kvalitu, od jakých institucí a kolik akreditací však nemocnice potřebuje, nikdo neví – a tak nemocnice získávají nejrůznější…
Prof. Češka: Akreditace nemocnic vypovídá o kvalitě pramálo
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické společnosti ČLS…
Doc. Šmucler: Žebříčků nemocnic přibude, smiřme se s tím
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Kdy se české zdravotnictví dočká objektivního systému hodnocení kvality péče?
Při tvorbě systému hodnocení kvality péče je nutná spolupráce státních organizací, ministerstva a pojišťoven. I to zaznělo na konferenci „Hodnocení…
Šobrův den 2019: Lipidologie opět na výsluní
Letošní, XXXIII. konference o hyperlipoproteinémiích alias Šobrův den nabídla opět pestrý program, který byl mixem novinek ze studií, zkušeností z…
V péči o nemocné se srdečním selháním nám chybí mezistupeň
Incidence srdečního selhání rapidně narůstá. I když jsou moderní metody léčby schopny zachránit stále více nemocných, k hlavním rizikovým faktorům…
Moderní technologie zachraňuje životy i těch nejrizikovějších, musí být ale indikována včas
Nejmodernější systém HeartMate 3 byl v ČR implantován zatím 126 pacientům, prvním deseti v rámci evropské klinické studie, dalším pak v běžném…
I čeští lékaři bojují s klimatickou změnou
Skupina českých lékařů se připojila k celosvětovému hnutí Doctors for Future. Vyzývají k posílení boje proti klimatické změně.
Poskytovatelé dostanou zaplaceno nad limit, VZP se daří
VZP rozděluje přídavky pro zdravotnická zařízení. Z letošního nadvýběru pojistného, který očekává kolem tří miliard korun, uvolní zhruba 1,8 miliardy…
Dlouhý: Systém zdravotnictví není udržitelný
Stárnutí populace povede v nedaleké budoucnosti k prudkému nárůstu výdajů na zdravotnictví, který nebude vyrovnán příjmy, jak jsou dnes nastavené.…
Paliativní péče zase o krok dál...
Odpovídající úhrady a standardy pro paliativní péči, stanovení optimální kapacity sítě. Naději na tyto a další pokroky má přinést Memorandum o…
EULAR 2019 ve znamení guidelines
Přibližně 14 000 účastníků ze 120 zemí světa. Takřka 5 000 přihlášených abstraktů a přes 2 200 přihlášených posterů. Více než 200 revmatických a…
Zastavení aktivity roztroušené sklerózy: mise pokračuje
Cílem sympozia o roztroušené skleróze na červnovém 5. kongresu European Academy of Neurology bylo zdůraznění potřeby časné diagnózy onemocnění včetně…
Málo se ptáme po kvalitě a bezpečnosti péče
To říká v rozhovoru pro MT předseda Společnosti pro simulaci v medicíně MUDr. Michael Stern, MBA, primář ARO FN Královské Vinohrady v Praze, s tím,…
Simulace pomáhá v komunikaci a týmové práci
Nové centrum simulační medicíny, které se buduje v Brně, bude největším pracovištěm svého druhu v České republice. Pět pater nabízejících 7 950 m2…
Budoucnost zdravotní péče je v digitalizaci a mezinárodní spolupráci
V loňském roce se zdravotnictví stalo jednou ze strategických oblastí spolupráce mezi Českou republikou a Státem Izrael. Studijní cesta do Izraele…
S Lékaři bez hranic vyjelo loni na mise 33 lidí z ČR a SR
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Česká pobočka Lékařů bez hranic financovala loni díky soukromým dárcům pomoc ve 13 zemích rekordní částkou 80,9 milionu…
V Africe bojovala s nemocí „požírající“ dětské obličeje
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Anestezioložka Kristína Ožvoldová z Národního ústavu dětských chorob Bratislava byla na třech misích Lékařů bez hranic v…
Díky tlaku Lékařů bez hranic se daří zlevňovat léky
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Lékaři bez hranic usilují o změnu způsobu výzkumu a vývoje nového portfolia efektivních antibiotik, řekl MT farmaceut…
Využívání vhodných aplikací může prodlužit život ve zdraví
Předvídat, jak dlouho můžete žít v dobrém zdravotním stavu, dnes pomáhá spousta online kalkulátorů, které vyhodnocují kardiovaskulární riziko. Který…
Poslanci projednají změny voleb do pojišťoven
Do správní rady zaměstnanecké zdravotní pojišťovny bude moci kandidovat každý. Dosud kandidáty vybíraly odbory a podniky. Právo volit má nadále…
FN u sv. Anny povede ekonom Vajdák
Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně povede od 1. srpna Ing. Vlastimil Vajdák ze zlínské krajské nemocnice. V opakovaném výběrovém řízení porazil…
Digitalizace přichází. Není otázka zda, ale kdy
Český výrobce nemocničních lůžek LINET zahajuje prodej lůžek se senzory napojenými na nemocniční informační systém pod názvem SafetyMonitor. Na…
Prof. Žaloudík: Poradenství nonstop? Hlavně, že má člověk důvěru
Fórum MT: Jaké máte zkušenosti s neformálním ordinováním? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., onkolog a senátor.
Díky daru vznikají paliativní ambulance a odlehčovací lůžka
Cesta domů, poskytovatel mobilní specializované paliativní péče, otevřela nové paliativní centrum v pražské Michli. Díky němu přibudou nové služby.…
Fórum MT: Doktorem zdarma vždy a všude?
Jaké jsou vaše zkušenosti s neformálním ordinováním mimo pracovní dobu? Snažíte se tomu vyhnout, nebo jako lékař fungujete 24 hodin denně?
Reforma, nebo pseudoreforma primární péče?
Se svým současným postavením jsou praktičtí lékaři oprávněně nespokojení. Bude záviset na nich, jestli budou realizovat skutečnou reformu.
V dostupnosti služeb pro lidi s demencí funguje železná opona dál
V ČR je pouze 18 geriatrických ambulancí a 391 akutních geriatrických lůžek, evidováno je 442 geriatrů. Geriatrie se musí připravit na výzvy, které…
Člověk by měl mít svůj osud stále ve svých rukou
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. od začátku 90. let patří k hlavním osobnostem české geriatrie. Působí v řadě českých i mezinárodních iniciativ a…
ADA 2019: CAROLINA, REWIND či PRONTO
Letošní, 79. výroční kongres Americké diabetologické asociace (ADA) byl opět bohatý na výsledky klinických studií s moderními antidiabetiky a…
Musíme začít bojovat za mladé kardiology
„Kardiologická společnost je silná jenom díky tomu, že se na jejím chodu podílí tolik lidí, že tolik kardiologů je tak aktivních,“ říká prof. MUDr.…
Noví profesoři převzali jmenovací dekrety
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga 20. června v Karolinu předal jmenovací dekrety 63 novým profesorkám a profesorům.
Blíží se finální termín pro přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků
Již jen několik dní mají výrobci na přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků. Nejprve se však musejí registrovat u Státního ústavu pro…
OZP hlídá klientům činnost srdce přes chytré hodinky
Chytré hodinky zaznamenají EKG, pojišťovna zajistí online zhodnocení kardiologem a klienta také objedná k lékaři.
Poslanci schválili zavedení sdíleného lékového záznamu
Po osmi měsících od předložení vládou do poslanecké sněmovny schválili poslanci návrh novely, která zavádí sdílený lékový záznam pacienta. Pokud…
Brno má simulátor pro celé spektrum kardiologických intervencí
Fakultní nemocnice Brno má jako první nemocnice v České republice simulátor pro kardiovaskulární intervence.
Narušení kontinuity činnosti ČKS se nebojím
„Naší ambicí je získat pro Českou republiku v roce 2023 sjezd Evropské kardiologické společnosti. Praha by brzy měla mít všechny předpoklady pro to,…
Srdeční selhání ve světle nejnovějších studií
Pacienti se srdečním selháním, kteří konzumují více vlákniny, mají tendenci mít zdravější střevní bakterie, což je spojeno se sníženým rizikem úmrtí…
Atlas HF mapuje situaci srdečního selhání napříč Evropou
Boj proti kardiovaskulárním chorobám je dlouhodobě společnou misí, stále větší pozornost odborníků je ale v posledních letech věnována srdečnímu…
EMA bude schvalovat perorální semaglutid
Dánská společnost NovoNordisk na konci dubna oznámila, že podala žádost Evropské lékové agentuře o schválení perorální formy inkretinu semaglutidu…
MSD kupuje biotechnologickou Tilos Therapeutics
Společnost MSD (ve Spojených státech Merck) oznámila, že kupuje biofarmaceutickou společnost Tilos Therapeutics. Ta vyvíjí terapie, které cílí na…
Klostridiový den – letos již popáté!
Dne 11. 5. 2019 se uskutečnil v Pardubicích již 5. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den.
Schvalování úhrad inhibitorů CDK 4/6 po novu
Ani po podepsání společného stanoviska Všeobecné zdravotní pojišťovny a České onkologické společnosti (ČOS) ČLS JEP není hrazení inhibitorů CDK 4/6…
Doc. Petrů: V Moravskoslezském kraji chybí pracoviště alergologie
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá doc. MUDr. Vít Petrů, CSc., lékař specialista –…
Prof. Kršek: Pacienti čekají, endokrinologů by měl být dvojnásobek
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA, přednosta II.…
CARMELINA přinesla dobré zprávy
CARMELINA je dnes v odborných kruzích nepochybně jednou z nejčastěji zmiňovaných klinických studií. Šlo o první studii CVOT (tj. kardiovaskulární…
VZP a ČKS řeší úhrady léků i jednodenní péči
Spolupráce odborné společnosti s největší zdravotní pojišťovnou se aktuálně dotýká témat jednodenní hospitalizace v kardiologii, úhradových indikací…
Evropská komise schválila risankizumab pro léčbu ložiskové psoriázy
Společnost AbbVie oznámila, že Evropská komise schválila risankizumab pro léčbu středně těžké až těžké ložiskové psoriázy u dospělých pacientů, kteří…
Po zdejším trhu pokukují Korejci
Korejské farmaceutické společnosti a výrobci zdravotnických prostředků mají zájem o vstup na evropský a český trh.
Úhrady podpoří dostupnost a efektivitu
Rok 2020 v primární péči: Stomatologové už nemají na službách na pojišťovnu prodělávat, praktici mohou lépe pečovat o prediabetiky, gynekologové…
Musíme akceptovat menší počet dobře vybavených center
Otázka nároku na dostupnost zdravotní péče, ať už místní, tedy dojezdovou, anebo časovou, tedy z hlediska objednacích lhůt, je stanovena v nařízení…
Krok k narovnání úhrad v dermatologii
Dermatologických ambulancí proti roku 2010 ubylo. Jedním z důvodů může být ekonomický tlak.
Management bolesti v dermatologii
V bloku přednášek březnového kongresu AAD (American Academy of Dermatology) ve Washingtonu zaměřeném na léčbu bolesti v dermatologii opakovaně…
Praktici chtějí léčit pacienty dermatologů
Od června může lokální imunomodulancia Elidel a Protopic předepsat i praktický lékař, nejen dermatolog. Se změnou souhlasila Česká…
Přinese inhibice IL‑23 revoluci v léčbě psoriázy?
O nových možnostech léčby psoriázy, zejména o roli interleukinu IL‑23 v jejím vývoji a nejnovější evidenci o významu inhibitoru IL‑23 k dosažení…
Biosimilars 2019 z pohledu Svazu zdravotních pojišťoven ČR
Jedním z kritérií při posuzování ekonomické a sociální úrovně země je bezesporu dostupnost moderních léčiv. Avšak ani nejbohatší ekonomika si nemůže…
Holky, do toho! Na kongres se dá jet i s dítětem
Novinkou na letošním kongresu České kardiologické společnosti byl dětský koutek, kde bylo zajištěno hlídání dětí všech věkových kategorií…
Podpůrná léčba nedílně doplňuje chemoterapii
Nauzee a emezi při chemoterapii lze předejít nebo je zmírnit podpůrnou léčbou. Význam této léčby dotvrzuje i fakt, že při České onkologické…
Nerovnost tolik nevadí – když není nespravedlivá
Jestliže řeknu, že lidé dávají přednost nerovným společnostem, riskuji, že mne poženou klackem. V Čechách, s jejich tradicí společných kádí na peníze…
Stroj a lékař bok po boku. Rozšířená inteligence
Využití umělé inteligence ve zdravotnictví má sice před sebou ještě hodně překážek, ale do budoucna může přinést významné změny k lepšímu, míní…
Pojištěncům OZP hlídá lékové interakce robot
Na nebezpečné lékové interakce upozorňuje Oborová zdravotní pojišťovna klienty v aplikaci Vitakarta. Robot upozorní na shodu a podobnost lékových…
Změny v úhradách zdravotnických pomůcek pro diabetiky
Pacientům s diabetem přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 282/2018 Sb. výrazné zlepšení dostupnosti zdravotnických prostředků. Už…
Jak zpřístupnit lékový záznam pacienta
Jsou i jiné možnosti sdílení lékového záznamu, než systém opt-out s těžkopádnými možnostmi omezení přístupu k datům pacienta, píše Luděk Čermák.
Vědci z CEITEC VUT a FN Brno představili kostní lepidlo
Pomocí grantu z nadace AO Trauma ze Švýcarska mohli lékaři z FN Brno a tým vědců z CEITEC VUT provést testování kostního lepidla.
MUDr. Šonka: Praktici dělají sekretářky specialistům
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Petr Šonka, předseda SPL ČR.
MUDr. Karen: Reforma primární péče má zatím chabé výsledky
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Igor Karen, místopředseda pro profesní…
Fórum MT: Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?
Zeptali jsme se: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už…
Albumin a jeho místo v tekutinové terapii kriticky nemocných
Směry současného výzkumu v oblasti tekutinové terapie zahrnují mj. i hledání infuzních roztoků, jež by svým složením stabilizovaly endoteliální…
Další účinky antihypertenziv – kdy se ptát na kardioprotektivitu a neuroprotektivitu
Léků na léčbu hypertenze je mnoho, navíc se u nich stále častěji zjišťují i jiné než antihypertenzní účinky. Dva z nich – indapamid a nitrendipin,…
Případů IPO meziročně přibylo, pro kolektivní ochranu je očkovaných málo
Velmi závažnému průběhu invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu loni v ČR čelilo 481 lidí,…
Jak uběhnout ve zdraví 30 000 „maratonských“ kilometrů
Amatérská maratonská běžkyně Lenka Kubková, první Češka a jediná zdravotní sestra, která získala supermedaili za zvládnutí šestice nejprestižnějších…
Fórum MT: Ke vzdělávání lékařů stále chybí prováděcí předpisy
Zeptali jsme se odborných společností ČLS JEP: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání za váš obor?
Metoda TAVI dává novou šanci pacientům s aortální stenózou
Prognóza pacientů s významnou aortální stenózou může být horší než u karcinomu. Odhadovaná doba přežití bez léčby je u symptomatických nemocných mezi…
Příspěvky na brýle, anebo pokrytectví v českém zdravotnictví
Tento týden několik jednotlivců z řad očních optiků, optometristů a oftalmologů odstartovalo mediální šíření paniky. Proti změnám úhrad brýlových…
Platy lékařů rostou o osm procent. Příští rok má být růst nižší
Aktuální čísla za letošní první čtvrtletí ukazují, že růst příjmů lékařů a sester v nemocnicích pokračuje. Lékaři v nemocnicích akutní péče letos…
ESMO řeší nedostatek základních léků v EU
Nedostatek základních léků na onkologická onemocnění má přímý dopad na péči o pacienty v celé Evropě. Tato otázka by měla i nadále zůstat jednou z…
Na BOD se prezentoval program výcviku signálních zvířat
Zvláštním hostem na Brněnských onkologických dnech byl australský ovčák Boolomo. Vystoupil v rámci konference laboratorní diagnostiky v onkologii.
Důležitost vakcinace onkologických pacientů
Správné načasování vakcinace má u onkologických pacientů daleko větší význam než u zdravé populace.
O empatii, soucitu a lidskosti v dnešní medicíně
Dnešní lékař se dostává pod obrovský tlak. Zároveň se mění, co si dnes představujeme pod pojmem zdraví, říká klinický psycholog PhDr. Miroslav…
Cvičení je dvakrát do roka
Členové týmů dostanou v SMS informaci o vyhlášení traumaplánu bez upřesnění stupně. Neznají scénář cvičení, nevědí, co je čeká. Je to proto, aby se…
Měsíčně ošetří zdravotnické týmy v hale Emergency 1 000 pacientů, v úrazové části 800
Vrchní sestra Emergency Marie Vobořilová pracuje v ÚVN 23 let, na Emergency 21 let. Za tu dobu pacientů výrazně přibylo a objevily se nové hrozby, na…
Na emergency je zásadní souhra týmu a rychlá reakce
Cvičení na Letišti Václava Havla. Ve 13.19 přijalo kontaktní místo ÚVN Emergency vyrozumění o aktivaci traumaplánu ZZS HMP s informací, že ve 13.00…
Procesní pravidla k paragrafu 16 potřebujeme
Na navrhované změny v procesu schvalování žádostí podle paragrafu 16 se ředitelka Akademie medicínského práva Jolana Těšinová těší, očekává k nim ale…
Nemocnice se obávají dalšího zvyšování platů
V segmentu nemocnic ohrožují dohodu obavy ze zvyšování tabulkových platů. Pokud by odbory uspěly ve snaze o další výrazné zvýšení tabulkových platů,…
Výbor podpořil sdílený lékový záznam
Sněmovní výbor přijal po sedmi měsících stanovisko k návrhu, který zavádí elektronický sdílený lékový záznam. Systém by se mohl rozbíhat od září.
Výstavba nové nemocnice v Bratislavě v plném proudu
Slovenská vláda chtěla koupit novou bratislavskou nemocnici investiční skupiny Penta, se svou nabídkou ale neuspěla. Penta předat nemocnici státu…
Dohodovací řízení 2020: první dohody
První tři menší segmenty uzavřely v dohodovacím řízení o úhradách péče pro rok 2020 dohodu. Na jednání 29. dubna našli kompromis se zdravotními…
Stát by měl neziskový sektor více ocenit
Je systémové, aby nadace kupovaly do nemocnic i nezbytné přístroje? „Nemá cenu přemýšlet, co by bylo ideální. Snažíme se nemocnicím vycházet co…
Směrování péče o diabetiky v České republice
Nelze akceptovat myšlenku masového převádění „lehkých“ diabetiků na perorálních antidiabetikách z ordinací diabetologů do ordinací praktických lékařů…
Organizace a kompetence praktických lékařů v Německu
Praktickým lékařem se v Německu stávají často kolegové až po mnoha odpracovaných letech v nemocnici. Alespoň tak to platí pro ty, které osobně znám.
Ministr: Kolem emergentu se objevují zbytečné obavy
„Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost léčiv pro pacienty v rámci celé České republiky, ne řešit trh lékáren a distribuce,“ říká ministr…
Doc. Prázný: Proč je lékař děvečkou pro všechno? Jeho práce je velmi levná
Fórum MT: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný? Kolik z vašeho času by se tak dalo ušetřit? Odpovídá doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D.,…
MUDr. Kočí: Ušetřit lékařům čas, personální krize by byla ta tam
Fórum MT: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný? Kolik z vašeho času by se tak dalo ušetřit? Odpovídá MUDr. Martin Kočí, předseda spolku…
Fórum MT: Zdravotnictví plýtvá kvalifikovanou pracovní silou
Zeptali jsme se lékařů a sester: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný (zaškolená sestra, administrativní síla, technik), případně by to…
Nadějí pro relabující a refrakterní lymfomy se zdají být imunoterapeutické přístupy
Edukační přednášky XI. plenárního zasedání Kooperativní lymfomové skupiny byly věnovány současným trendům v léčbě relabujícího a refrakterního DLBCL,…
Prof. Pafko: Ideální sestra má ráda svou práci a projevuje to empatií k pacientům
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. je znám i jako obhájce práv lékařů a sester. "Člověk, který nemá rád lidi, by sestru nebo lékaře neměl dělat," říká.
Prof. Neužil: U nás sestry nemají čas vyhořet
Spolehlivost, pracovitost, samostatnost a dobré komunikační schopnosti – tyto požadavky uvádí v inzerátu Nemocnice Na Homolce při hledání sestry na…
Anketa MT: Proč si zdravotní sestry vybraly tuto profesi
Na slavnostním předání ocenění Sestra roku jsme se zeptali zdravotních sester, co je na jejich práci baví, proč se pro tuto profesi rozhodly, a jaký…
Sestry: Přidávání peněz vítáme, ale potřebujeme také víc pomocného personálu
Kdo má při čtení zpráv z českého zdravotnictví pocit bezvýchodnosti, měl by navštívit akci Sestra roku, aby se přesvědčil, že ne vše je špatně.
Záchyt mnohočetného myelomu může zvýšit obyčejná sedimentace
K včasné diagnostice pacientů s mnohočetným myelomem přispívá projekt CRAB a k větší dostupnosti moderní léčby registr, který dává lékařům argumenty…
Fórum MT: Jak by se měly změnit kompetence praktiků
Praktici jako základ systému – jaké mají mít pravomoci? Praktický lékař dnes paradoxně může používat starší, často méně bezpečnou léčbu, a nesmí…
Doc Petrů: Díky většímu podílu péče u specialistů máme dobré výsledky
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.,…
Prof. Češka: Pokud mají praktici provádět nové výkony, musí je umět
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,…
Cogito ergo sum
„…odhodlal jsem se předstírat, že všechno, co mi kdy přišlo na mysl, není o nic pravdivější než přeludy mých snů. Ale hned nato jsem si všiml, že…
Aplikace, která globálně sleduje spánek
Co mají společného hlasování o brexitu a prezidentské volby v USA? Zkrátily spánek lidem po celém světě.
Paliativní péče v domovech pro seniory a komplikovaný zármutek
Další část z devítidílného cyklu přednášek Medicína a smrt, pořádaného Nadačním fondem Avast a Centrem paliativní péče, se zabývala paliativní péčí v…
Nejlepší lékař vždy nemocem předchází
Poslední výzkumy ukázaly, že snižování koncentrace cholesterolu v krvi dramaticky snižuje výskyt mozkových příhod. To je dobrá zpráva pro všechny,…
Nemoci přenášené komáry ohrozí kvůli změnám klimatu miliardu nových lidí
Změna klimatu změní výskyt virů přenášených komáry, včetně horečky dengue a onemocnění Zika. Zejména se nově rozšíří riziko těchto onemocnění v…
Lékové interakce žádoucí i nežádoucí
Celkem čtvrtinu až polovinu všech lékových chyb tvoří lékové interakce a jejich podíl stále narůstá.
Zásilkový prodej Rx léků: Poslanci chtějí diskuzi
Bez podpory odborné veřejnosti předložil poslanec Patrik Nacher návrh, který může od 1. ledna 2021 povolit online prodej léků na recept.
Správní rada VZP schválila milionovou odměnu Kabátkovi
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Ing. Zdeněk Kabátek dostane roční odměnu ve výši 1,15 milionu korun, tedy 85 procent maximálního bonusu.…
Koukej spolupracovat!
Kooperace je individuální chování zahrnující osobní náklady při společné činnosti, která přináší prospěch členům jedincovy skupiny. Přitom prospěch…
Recenze: Cesta českého epidemiologa z Podkarpatské Rusi přes Auschwitz do Houstonu
Před devadesáti pěti lety se v Rachově na Podkarpatské Rusi narodil profesor Ervín Adam. Od této události se odvíjí fascinující příběh jeho života a…
Léčba vysokého cholesterolu dramaticky snižuje riziko CMP
Ročně zemře zhruba sto tisíc obyvatel ČR, z toho polovina na kardiovaskulární choroby, z nichž 20 procent u mužů a 24 procent u žen tvoří…
Léky, které neberete, nefungují
Jak zdůrazňuje předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, léky, které pacient nebere,…
Endoprotéza velkého kloubu? Dnes je možná ve 30 i v 90 letech
Při příležitosti 50. výročí implantace první kyčelní endoprotézy jsme se na současnou situaci zeptali přednosty Ortopedicko‑traumatologické kliniky 3…
Půl století od první implantace endoprotézy v ČR
Již padesát let uplynulo od provedení první operace moderní totální endoprotézy kyčelního kloubu, k níž došlo 19. února 1969 na Ortopedické klinice 1…
Synergie oborů zvyšuje odbornost i komfort péče
Úzká specializace v současné medicíně si žádá perfektní mezioborovou spolupráci lékařů. Z toho vychází i nově otevřená multioborová klinika v Praze…
V dostupnosti nefrologické péče jsou regionální rozdíly
Plošné zmapování a vyrovnání dostupnosti a kvality jsou cílem projektu České nefrologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny, řekl MT prof.…
ePACS – (neprávem) „ten druhý vzadu“
Většině laiků i lékařů se při zmínce o elektronizaci českého zdravotnictví vybaví v první řadě eRecept – a to se všemi jeho nectnostmi, pomalým…
Genová terapie je řádově dražší, než na co jsme zvyklí
Budeme muset zvážit, jak nové drahé terapie financovat, říká MUDr. Renata Knorová, MBA, předsedkyně zdravotní sekce Svazu zdravotních pojišťoven ČR.
Nemocnici Nymburk má z problémů vytáhnout Ivan Oliva
Bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Dr. Ing. Ivana Olivu angažovalo město Nymburk jako dočasného krizového manažera své nemocnice. Předchozí…
Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové
Sedmnáct nemocnic v kraji se neuživí. V orlovské nemocnici zůstane následná lůžková péče a ambulance, rozhodli zastupitelé Moravskoslezského kraje.
Střelba ve vinohradské nemocnici: pacienta odzbrojily sestry
V noci na sobotu postřelil pacient na hematologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dva jiné pacienty, kteří s ním leželi na pokoji.…
Praktičtí lékaři si budou muset dokoupit vybavení, aby zvládli novou roli
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že byla dokončena Koncepce změn primární péče v ČR, a představil její základní pilíře. Ambulantní…
Prof. Žaloudík: Svobodný orel v klícku nevlítne
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, senátor.
Cabrnoch: Lékaře bychom v práci v zahraničí měli podporovat
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Cabrnoch, MBA, ředitel Institutu zdravotně‑sociálních služeb, z. ú. a bývalý…
Implantabilní zařízení v kardiologii jsou chráněna proti útokům hackerů
Všechny v ČR implantované kardiostimulátory, ICD a systémy pro srdeční resynchronizační léčbu splňují pravidla kybernetické bezpečnosti. Celkem je má…
Více práce, ale větší kompetence
Na vlastní zkušenosti jsme se zeptali mladého praktického lékaře MUDr. Martina Seiferta, který pracuje dva dny v týdnu na bavorském venkově a zbylé…
Ministr Vojtěch podpoří výstavbu nové budovy pro CKTCH Brno
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně sídlí od svého vzniku v roce 1984 v areálu FN u sv. Anny. Požadavkům moderní…
V Brně transplantují orgány od roku 1984 – a velmi dobře
Limitující pro další rozvoj CKTCH jsou prostory, dozvěděli jsme se z rozhovoru s ředitelem doc. MUDr. Petrem Němcem, CSc., MBA.
Velké stěhování úředníků EMA
Evropská léková agentura (EMA) se opouští 1. března své londýnské kanceláře a od 4. března má oficiální sídlo v Amsterdamu.
Zámečník: Zrušení státních pojištěnců? Samá negativa
Zrušení plateb za státní pojištěnce pomůže pouze státnímu rozpočtu, říká ekonom Ing. Miroslav Zámečník.
Platby státu za státní pojištěnce mohou úplně skončit
Ministerstvo financí debatuje o reformě financování zdravotnictví. Na stole je zrušení plateb za státní pojištěnce.
Další naděje pro léčbu spinální svalové atrofie
Spinální svalová atrofie, geneticky podmíněné onemocnění, byla kvůli svému vzácnému výskytu poněkud stranou vývoje léků. To se ale mění.
Fórum MT: Licitace o 347,5 miliardy začala
Podle predikcí by příjmy systému měly příští rok stoupnout meziročně o šest procent, tj. téměř o 20 miliard korun, z nichž desetina by měla směřovat…
PharmDr. Chudoba: Podíl HDP pro zdravotnictví musí růst
Očekávaný šestiprocentní nárůst příjmů zdravotních pojišťoven českému zdravotnímu systému nemůže stačit, uvádí v aktuálním Fóru MT PharmDr. Lubomír…
Prof. Havrdová: Čas je mozek
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Lidé s CMP stále přicházejí do nemocnice pozdě, varuje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí lékařka…
Nemocniční lékárny vydají stamiliony
Objem administrativní práce v nemocniční lékárně kvůli protipadělkové směrnici významně naroste.
V léčbě leukémie již nechodíme s kanónem na vrabce
Na to, jak vidí současnou situaci léčby leukémie v ČR, jsme se zeptali paní Jany Pelouchové, která ji může hodnotit nejen z pozice pacientky, ale i z…
První úhrada léčby leukémie genovou terapií schválena
Léčbu prvního českého pacienta metodou CAR-T, která pomocí této metody proběhne na klinice v Mnichově, hradí Zaměstnanecká pojišťovna Škoda.
Na úhradě léků se centra domluví, tratí na laboratorní diagnostice
O financování péče o lidi s krevním nádorem a dostupnosti moderních léků jsme hovořili s Ing. Robertem Czékusem, MHA, ekonomickým náměstkem FN Brno
Gravidita u revmatických pacientek
V rámci letošních Třeboňských revmatologických dnů, které se konaly od 9. do 11. ledna, proběhl i blok přednášek zaměřený na problematiku gravidity a…
Stárneme – my i naši pacienti
Jestli někde platí teze o personalizované medicíně, tak je to dle mého názoru geriatrie. S doporučenými postupy, ověřenými studiemi na homogenní…
Výdaje na léky v roce 2017 přesáhly 80 miliard Kč
Celkové výdaje na léky v Česku vzrostly mezi lety 2016 a 2017 o pět procent na 83 miliard korun. Nejrychleji rostly výdaje domácností na volně…
Program intenzivní péče pro sestry, který skutečně myslí na praxi
Nový unikátně koncipovaný magisterský program intenzivní péče pro sestry otevírá od letošního září 3. lékařská fakulta UK.
Ředitelé nemocnic hledají sestry. Přidávat jim ale nechtějí
Na únorovém diskusním setkání ředitelů nemocnic pořádaném společností Magnus Regio zastínila ostatní témata problematika nedostatku zdravotních…
Prof. Kvapil: Každý lékař i laik by měl poznat hypoglykémii
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Hypoglykémie je nebezpečná, protože se na ni nemyslí, uvádí přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole,…
Doc Anders: Katatonie není schizofrenie
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Ani sami psychiatři často nevědí o problému léčby katatonních stavů, uvádí doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D.,…
Prof. Babjuk: Víra v reklamy škodí
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Snad nejnebezpečnější je víra v nerealistické reklamy, myslí si prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Doc. Prausová: Nebagatelizujte varovná znamení
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Nejdůležitější je včasnost, varuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF…
Přínos moderních laserů v léčbě popáleninových jizev
Primárním cílem laserové terapie je vedle uvolnění počínajících a mírných jizevnatých kontraktur zejména funkční zlepšení jizev, a tím celkové…
Mladí lékaři dostanou vodítko pro výběr pracoviště
Projekt Férové pracoviště umožní mladým lékařům zjistit na základě hodnocení kolegů, kteří na daném pracovišti působí, kde najdou příznivé podmínky…
Imunoterapie dává pacientům s karcinomem plic naději, a to v míře dosud nevídané
MUDr. Libor Havel z Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice těžko v České republice hledá konkurenci, pokud jde o počet nemocných s…
Čarvaš: Ztráta je sprosté slovo
„Pokud chceme napravit systémové chyby ve zdravotnictví, bez toho, že se tam nějaké peníze přidají, to nepůjde,“ říká Ing. Michal Čarvaš, MBA,…
Nová studie ukazuje, proč dochází k fibróze u syndromu motýlích křídel
Děti s vzácným vážným vrozeným kožním onemocněním, známým jako syndrom motýlích křídel (epidermolysis bullosa), trpí od prvních dnů života velkými a…
V USA bylo registrováno nejvíc nových léků za 20 let
Jak uvedl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, ve Spojených státech byl v roce 2018 úřadem FDA registrován rekordní počet…
Reexportem je ohroženo 116 variant léků
Návrh na zavedení emergentního systému a zákazu reexportu míří do legislativního procesu, lékárnická komora má zásadní připomínky.
Nové technologie mění vývoj léků i zdravotní služby
Umělá inteligence může zefektivnit řadu procesů ve zdravotnictví a ušetřit tak čas lékařům, tvrdí Karen Taylor, expertka analytické společnosti…
Ultrazvuk deltového svalu a diabetes: američtí odborníci prezentovali nové poznatky
Poznatky amerických lékařů týkající se souvislostí mezi výsledky ultrazvukového vyšetření deltového svalu a diabetem by mohly sloužit jako prediktor…
Léky vstupují na trh rychleji, tvrdí ředitelka Storová
Státní ústav pro kontrolu léčiv zkrátil o 52 dnů průměrnou délku trvání správních řízení, kterými stanovuje ceny a úhrady léků.
Lékařem v zahraničí: Jen do toho praštit…
„Vrátit se? To by se musely podmínky, jaké mám tam, implementovat do ČR: ročně deset dní na vzdělání, 62 dní dovolené a tzv. náhrady za víkendy…“
Nepodceňujme prevenci a adherenci u srdečního selhání
Chronické srdeční selhání (CHSS), jehož výskyt i v souvislosti s demografickým vývojem celosvětově narůstá, je v současné době označováno za epidemii…
MUDr. Engel: I v roce 2019 je největší problém personální devastace
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů.
Devět setkání o lidské důstojnosti
Cílem projektu, který bude pokračovat v průběhu roku 2019, je ukázat odborné i laické veřejnosti, co může dnešní zdravotnictví nabídnout lidem se…
MUDr. Kočí: Zdravotnictví v roce 2019? Problém už explodoval
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Kočí, předseda sdružení Mladí lékaři, z. s.
MUDr. Stránský: Úkolem pro rok 2019 jsou standardy hrazené péče
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Jan Stránský, M.D., FACP, zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví, Assistant…
MUDr. Kubek: V roce 2019 by stálo za to provést personální audity nemocnic
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
PhDr. Huneš: Rok 2019 a těšení na krizi, která omezí plýtvání
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PhDr. et Mgr. Robert Huneš, ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích, prezident…
MUDr. Vepřek: V roce 2019 očekávám posun správným směrem
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Pavel Vepřek, člen představenstva, Nemocnice Plzeňského kraje a. s.
Kabátek: Úspěšným nemocnicím chceme umožnit růst
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR chce ještě letos zveřejnit u čtyřiceti zdravotních výkonů, jak často je která nemocnice vykazuje. Má to být pro…
Gynekologové z ambulancí budou sloužit v nemocnicích
Pokud nově nastupující gynekologové budou chtít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, budou se muset zavázat ke dvěma službám měsíčně v nemocnici po dobu…
Proč podporuji lékový záznam
Musím odmítnout představu, že kterýkoliv lékař by chtěl trávit svůj čas „lustrováním“ zdravotních údajů jemu nepříslušejících pacientů, píše MUDr.…
Prof. Václav Špičák devadesátiletý
Dne 14. ledna 2019 se prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., významný představitel oboru alergologie a klinická imunologie u nás i ve světě dožil 90 let.
Prof. Žaloudík: Bude nás i v roce 2019 dál bavit paušál?
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá prof. Jan Žaloudík, senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu.
Anketa u sester nepřekvapila. „Vleklou krizi nejde vyřešit hned,“ říká Šochmanová.
Personální krize u zdravotních sester - odchody ze zdravotnictví pokračují. Studentek na středních zdravotnických školách však přibylo díky nepovinné…
Protinádorové vakcíny mají novou šanci díky personalizovaným technologiím
Přelomové techniky, které umožňují personalizovat protinádorové vakcíny jednotlivým pacientům na míru, byly představeny v prosinci 2018 na kongresu…
Praha chce postavit novou nemocnici
Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) má záměr postavit v Praze novou moderní nemocnici za 8,5 miliardy korun. Diskutuje o tom v rámci debat o směně…
Novoroční přání profesorů myslí i na mladé lékaře a na pacienty
Redakce Medical Tribune na přelomu roku oslovila několik lékařských osobností a pořádali je o jejich novoroční vzkaz. Co by přáli sobě, svému oboru a…
Nemocniční holding Královéhradeckého kraje získal pětileté dohody
Královéhradecké krajské nemocnice uzavřely se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou smlouvy na pět let. Rozsah a spektrum zdravotních služeb ani počet…
Boj se zákeřným dengue virem
Vědci z britské University of Surrey získali 750 000 liber z prestižní Výzkumné rady pro biotechnologie a biologické vědy, aby vnesli více světla do…
Management srdečního selhání aktuálně
Poslední úprava doporučených postupů se věnuje především změnám léčby pacientů se zachovanou nebo sníženou ejekční frakcí.
Paliativní desatero pro praktiky
Paliativní péče se dostává jen polovině potřebných. Vzdělávací projekt Paliativní praktik ukazuje, jaká je v této oblasti role praktických lékařů.
Akutní infarkt myokardu je u mladých žen stále častější diagnózou
Recentně publikovaný výzkum ozřejmil znepokojující trend, který je patrný v incidenci akutního infarktu myokardu v posledních desetiletích.
Plicní onemocnění mohou zvyšovat riziko demence
Rozvoj neurodegenerativních onemocnění, například Alzheimerovy choroby, může souviset s plicními onemocněními. Jedinci, kteří od středního věku trpí…
Uplatnění kognitivně-behaviorální terapie u pacientů s CHOPN
Chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) trpí celosvětově miliony pacientů. Jeden z hlavních symptomů tohoto onemocnění, dušnost, může být pro…
Dopady ankylozující spondylitidy na kvalitu života
Švédská studie, jejíž výsledky byly publikovány v periodiku Arthritis Research & Therapy, se zaměřila na hodnocení kvality života související se…
Vliv cirkulujícího kortizolu na kognitivní funkce a strukturální změny mozkové tkáně
V říjnu 2018 byla v časopise Neurology publikovaná studie, která ozřejmila asociaci mezi koncentrací kortizolu v séru a kognitivními funkcemi a…
Emicizumab – nová naděje pro pacienty s hemofilií typu A
Emicizumab představuje pro nemocné s hemofilií A s inhibitory první nový lék za posledních více než 20 let. Nástup tohoto léku přináší některým…
Minimální reziduální nemoc pod drobnohledem
Podle subanalýzy studie třetí fáze GALLIUM je pravděpodobnost, že nemocný s folikulárním lymfomem dosáhne hluboké molekulární odpovědi při terapii…
Sekundární imunodeficience při onkologických onemocněních
Praktičtí lékaři se chystají převzít péči o onkologické pacienty v remisi. Kromě monitorování celkového stavu a cíleného vyšetření s ohledem na…
Někdo hraje videohry, někdo dělá vědu. Obojí je prostě zábava!
Pro doc. MUDr. Pavla Klenera, Ph.D. je prý věda kreativním koníčkem. Je přesvědčen, že vědu s klinikou skloubit jde a že by to měl dělat každý lékař…
Univerzita Karlova bilancuje
Rok 2018 byl pro Univerzitu Karlovu úspěšný v mnoha ohledech a za úspěšný ho mohou označit také lékařské fakulty. Zeptali jsme se rektora UK prof.…
Imunorekonstituční terapie roztroušené sklerózy
Perorální kladribin je již dostupný pro české lékaře a jejich pacienty. Jeho účinnost a bezpečnost, stejně jako nový koncept terapie roztroušené…
U biologické léčby levnější neznamená horší
Levnější u biologické léčby neznamená horší, říká v rozhovoru pro MT ředitel společnosti Mylan pro oblast Německa a centrální a východní Evropy Jozef…
Zdravotnický systém je nespravedlivý, stěžují si senátoři
Podle skupiny senátorů je systém stanovování úhrad za zdravotní služby nespravedlivý. Širokou stížností u Ústavního soudu napadají velkou část zákona…
Kongres nemocničních lékárníků sám sobě zvedá laťku
Kongres zaměřený na nemocniční lékárenství se konal letos už po dvaadvacáté a rok od roku nabývá na kvalitě i velikosti.
Od ledna hrozí za bojkotování elektronických receptů tvrdé sankce
Povinnost vystavovat recepty na léky elektronicky sice platí už od ledna 2018, teprve od ledna 2019 ale budou uplatňovány sankce při porušení této…
Rodina a přátelé – základ dobrého psychického zdraví
Syndrom vyhoření zatím není uznanou klinickou jednotkou, ale myslím, že se jí postupně stává, říká přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v…
Encyklopedie zdravotnického humoru
V Encyklopedii zdravotnického humoru autoři doc. MUDr. Pavel Kasal, CSc., a prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, předkládají ojedinělý přehled…
Chirurgové to mají v ruce
Mezi americkými lékaři hrajícími golf dosahují, podle nedávno publikované studie podpořené Národním institutem zdraví, právě chirurgové výrazně…
Infekce příčinou Alzheimerovy choroby? Teorie se těší novému zájmu
Etiopatogeneze Alzheimerovy choroby není dosud objasněna. Závažné neurodegenerativní onemocnění je přitom příčinou nejméně 60 % případů demence a…
Zavedení sdíleného lékového záznamu se zpozdí
Poslanci zdravotního výboru přerušili projednávání novely, která zavádí nový sdílený lékový záznam. Místo původního termínu na začátku roku 2019 se…
VZP a onkologická společnost ověřují nový model organizace péče
Počet osob, které mají zkušenost s onkologickou diagnózou, se mezi lety 2004 až 2014 zvýšil o 52 procent. Dramaticky tak přibývá počet lidí, o které…
Pembrolizumab jako nový standard v léčbě první linie u karcinomu hlavy a krku
Pro jednu z prezidiálních sekcí kongresu Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO) v Mnichově programový výbor vybral studii KEYNOTE‑048. Tato…
Vývoj moderní genové terapie v českých podmínkách
Zástupci Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a nadnárodní společnosti Block uzavřeli 26. listopadu 2018 memorandum o vzájemné spolupráci,…
V podpůrné léčbě CHOPN je stále co zlepšovat
V roce 2020 bude chronická obstrukční plicní nemoc třetí nejčastější příčinou úmrtí. S rehabilitační léčbou je nejvhodnější začít hned od počátku,…
Widimský a Cífková inspirují
Mezi nejcitovanější vědce světa patří prof. MUDr. Renata Cífková, CSc., z Centra kardiovaskulární prevence 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice nebo prof…
Zvýšení plateb státu? Pro ministerstvo financí je neudržitelné, pro odbory nízké
Ministr Adam Vojtěch předkládá návrh na automatickou valorizaci plateb státu do zdravotnictví. Ministerstvo financí však požaduje materiál zcela…
Práce v zahraničí rozšíří pohled a poskytne zkušenosti
Pro české lékaře je práce v zahraničí příležitostí poznat jiný systém zdravotnictví, mnohdy také odlišný systém poskytování zdravotní péče a často i…
Do ciziny jdou lékaři za zkušenostmi, vracejí se kvůli rodině
Co přiměje lékaře, který pracuje v zahraničí, k návratu? „Jsem rád v Česku. Mám tu rodinu, přátele a mám rád tuto zem,“ říká prof. Petr Widimský
Lékařem v zahraničí: Překvapila malá flexibilita
„Myslím, že by mělo být pravidlem, že lékař bude minimálně jeden rok stážovat – pracovat v zahraničí...“
Lékařkou v zahraničí: Do ciziny jako samoživitelka
„V SRN je možné dodělat si různé nadstavby ve vzdělání a netrvá to pět let apod. Samozřejmostí je uznání již nabytých zkušeností a vzdělání...“
Lékaři bez patřičné kvalifikace jsou někde upřednostňováni jako levnější
S tím, že lékaři s nedostatečnou kvalifikací, nebo dokonce lidé, kteří nemají oprávnění pracovat jako lékaři, pracují bez patřičného odborného…
Stát znovu jedná s Prahou o Bulovce
Vztah s Prahou, která v areálu Nemocnice Na Bulovce vlastní většinu nemovitostí, by mohl být pro nemocnici i výhodou, říká její ředitel Jan Kvaček.
Průlomová genová terapie cystické fibrózy
Cystická fibróza je nejčastějším geneticky (autozomálně recesivně) podmíněným onemocněním (u kavkazské rasy). Na celém světě postihuje asi 80 000…
Lékařem v zahraničí: Jednodušeji to nešlo
„Chtěl jsem jít na zkušenou a má přítelkyně tehdy měla postdoktorandské místo v Cancer Research UK v Londýně. To byl rok 2007 a už jsme tady zůstali.…
Lékařem v zahraničí: Německo mi poskytlo odborný azyl
„Jděte ven a okuste to, kolegové. Jednou se stejně všichni vrátíme, věřím tomu...“
Zemřel profesor Jaroslav Blahoš
Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně informovala, že odešla významná osobnost, dlouholetý předseda ČLS JEP, bývalý prezident Světové…
U získané hemofilie čas běží rychle
Během konference Koagualace a krvácení, která nedávnou proběhla v jihočeské Hluboké, byla jedna ze sekcí věnována problematice získané hemofilie. I…
Moťovská: Idealismus mi nezůstal, entusiasmus ano
Evropská kardiologická společnost (ESC) je organizací s obrovskou prestiží a významem. O možnost podílet se na jejím vedení se vede ostrá soutěž.…
Psychiatrická reforma a nové léky v psychiatrii
Ačkoli v ČR počet lidí s duševním onemocněním narůstá, péče o ně, zejména v oblasti komunitních služeb, stále výrazně zaostává za vyspělými…
Život ohrožující krvácení v porodnictví
Prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. (Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze), představil život ohrožující krvácení jako nejzávažnější…
Pětiletá jistota, nebo roční provizorium
Jednání o smlouvách mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a nemocnicemi postupují. Z dílčích dohod vyplývá, že zůstanou zachovány i některé porodnice…
Jak řešíte problémy mladých lékařů, pane ministře?
Nedostatek právní ochrany pro mladé lékaře, nedostatek přednáškových prostor, chybějící vzdělávací programy – jak to budete řešit, ptali se ministra…
Odbory dál povede Dagmar Žitníková
Sjezd Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče znovu zvolil do čela svazu Dagmar Žitníkovou. Poprvé se předsedkyní stala v roce 2010,…
Jedna z šesti premenopauzálních žen trpících časným karcinomem prsu neužívá správně hormonální terapii
U všech pacientek s karcinomem prsu s pozitivními hormonálními receptory se doporučuje hormonální terapie, jako tamoxifen, po dobu 5 až 10 let, avšak…
Gastroenterologové se sešli v oblíbené Vídni. Diskutovali i plasty ve stolici
Letošní 27. ročník UEG week navštívilo 12 684 odborníků a dalších 3 464 se jich účastnilo online. Zastoupeno bylo 111 zemí. Přijato bylo rekordních 3…
Zákon o elektronizaci předpokládá dobrovolnost
Skoro přesně dva roky po schválení Národní strategie elektronického zdravotnictví startuje široká debata o zákonu o elektronickém zdravotnictví. Její…
Antibiotická rezistence: je na čase konat
Nemocnice přispívají k vyššímu výskytu multirezistentních bakterií tím, jak u svých pacientů využívají antibiotika.
Nová metodika VZP: dostanou se nemocní k moderním lékům dříve?
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zveřejnila metodiku, podle které hodlá přistupovat k medicínsky potřebným, ale nehrazeným lékům (nehrazených…
Komora odmítla slibovat službu člověku
Česká lékařská komora rozhodnutím svého sjezdu odmítla vetknout Lékařský slib Světové lékařské asociace (WMA) do svých stanov. Pro to, aby se…
Nová naděje pro migreniky
V letošním roce vzbudily pozornost odborné veřejnosti inhibitory calcitonin gene-related peptidu (CGRP). Jde o monoklonální protilátky, z nichž první…
U pacientů s těžkým astmatem byl nalezen protein, který dokáže identifikovat pacienty benefitující z cílené léčby
V nové studii publikované v časopise CHEST vědci úspěšně identifikovali pacienty s těžkým astmatem typu 2 (dle endotypu; T2) měřením koncentrací…
Alergenová imunoterapie: vědci vyvíjejí test predikující úspěšnost terapie
Alergenová imunoterapie prokazatelně zlepšuje kvalitu života mnoha alergiků a osvědčila se i jako sekundární prevence astmatu. Přesný mechanismus…
Přichází novinka pro přípravu střeva před koloskopií
Před plánovanou koloskopií je zásadní především dobrá příprava ve smyslu co nejdokonalejšího očištění střeva – pokud se tak nestane, pak vyšetření…
Memy existují – třeba na řecké pláži
V roce 1952 bylo známo 168 definic kultury. V posledním čtvrtstoletí se o kultuře dočteme: „Kultura je informace schopná ovlivnit chování jedinců…
Infektolog by jako konziliář měl být dostupný v každé nemocnici
Infekční lékařství prochází změnou od izolačního oboru, který se věnuje především mezilidsky přenosným infekcím, k oboru zaměřenému více na…
Diabetologický registr potvrdil dobré výsledky péče
V ČR žije téměř milion diabetiků. Díky rekonstruovanému Národnímu diabetologickému registru dostali poprvé i přesná čísla, včetně údajů, kde se…
Šíření diabetu mění přístup k terapii
Na letošním 54. kongresu EASD (European Association for the Study of Diabetes), který se konal v Berlíně od 1. do 5. října, byly prezentovány vedle…
ECTRIMS 2018 – jak rozumět řeči „big data“?
Téměř 10 000 účastníků ze 105 zemí, skoro dva tisíce zaslaných abstraktů, 156 vyzvaných přednášek, 114 ústních sdělení, přes tisíc publikovaných…
Čtyři tisíce let hepatitidy B
Prevalence hepatitidy B během bronzové doby mohla být daleko větší, než je typické pro současné domorodé populace, poukazuje prof. Václav Smrčka na…
Moderní technologie pomáhá pacientům zvládat bolest
Zhruba dvěma stovkám pacientů v ČR pomáhá zvládat chronickou neuropatickou bolest neurostimulační systém. Bolest nevyléčí, ale stimulací míchy…
Odměny lékařů rostly loni o sedm procent, sester o dvanáct
Úbytek zdravotních sester pokračuje. Potvrzují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z publikace Personální kapacity a odměňování…
OECD doporučuje: zvyšte příjmy zdravotnictví a efektivitu
Aby bylo financování zdravotnictví v budoucnu udržitelné, měly by se zvýšit příspěvky OSVČ, platby ze státního rozpočtu i spoluúčast. Posílit příjmy…
Sjezd ČLK: delegáti vyčetli ministrovi zahraniční lékaře a platy
Prezidentovi stoupnou paušální náhrady o pětinu. ČLK bude žádat při chystaných změnách zákona o komorách posílení kompetencí.
Staronový viceprezident ČLK Mrozek: tématem dne je udržení kvality
Viceprezidentem České lékařské komory se ve volbě, ve které neměl soupeře, znovu stal MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D. Získal 309 ze 328 hlasů. Bude tak…
Perorální endoskopická pyloromyotomie je signifikantním přínosem pro pacienty s gastroparézou
Perorální endoskopická pyloromyotomie signifikantně zmírnila symptomy gastroparézy a zlepšila vyprazdňování žaludku u 100 pacientů sledovaných…
Fórum MT: Reforma kompetencí praktických lékařů
Zeptali jsme se lékařů, nemocnic, zdravotních pojišťoven i zákonodárců: V jakém rozsahu by měly být kompetence praktických lékařů rozšířeny a jak by…
VZP chce od roku 2024 komunikovat plně elektronicky
Správní rada VZP na říjnovém jednání dala souhlas k přípravě výběrových řízení v oblasti IT, která umožní největší pojišťovně vybudovat moderní…
Morální rozhodování aneb proč se Kant mýlil
Náboženské systémy říkají, že morálka byla lidem vložena předky, bohy nebo Bohem. Klasické západní morální teorie mluví o etice ctnosti. Spor mezi…
Management výskytu inhibitorů – indukce imunotolerance
Skupina českých a slovenských lékařů navštívila koncem září 2018 Hemofilické centrum ve Frankfurtu, které kromě hemofilických pacientů léčí i další…
Omyly, chyby a mýty v medicíně
Lety prověřená moudrost říká, že se „švec má držet svého kopyta“. Vím, že toto doporučení nebývá dodržováno, a to nejen politiky. Mojí specializací…
Pacient musí na lékaři vidět, že bariatrické operaci věří
Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., pro MT upřesnil, jak jsou o možnostech bariatrické léčby informováni lékaři nechirurgové. Okomentoval také, co pro…
Na co by se měla zaměřit reforma zdravotnictví?
Apelem na tvorbu klinických doporučených postupů a na integraci datových informačních skladů ze sféry zdravotní a sociální se na vedení obou resortů…
Protireexportní opatření a emergentní systém dodávek léků na Slovensku v souvislostech
Emergentní systém byl na Slovensku vytvořen pro zcela mimořádné situace. Podstatu problému v Česku nevyřeší.
Výpadky jsou náročné, musíme dobře plánovat
Doručení volně prodejného lékárenského zboží domů do dvou hodin je něco, co zákazníci potřebují, říká generální ředitel společnosti BENU Sebastian…
Přibývá žalob na paragraf 16
Absence reformy úhrad nemocnic může podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka ohrozit fungování zdravotnictví. Uvedl to na…
Změna postavení praktiků je kontinuální proces
Primární péče, jejíž role byla od padesátých let minulého století až dosud degradována, se nezmění jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den.…
Nový typ endoprotézy „poroste“ s pacientem
Prvnímu českému pacientu byla úspěšně implantována neinvazivně prolongovatelná endoprotéza kolenního kloubu. Lékaři ortopedické kliniky Nemocnice Na…
Délka apnoických pauz jako prediktor rizika mortality
Doba trvání apnoických pauz při obstrukční spánkové apnoi se jeví jako významnější ukazatel rizika mortality než celkový počet apnoických pauz. Tyto…
Otázky nad denním podáváním aspirinu zdravým seniorům se vrací
Zjištění studie ASPREE, publikované nedávno v New England Journal of Medicine, opětovně zpochybňují roli nízkodávkového aspirinu v primární prevenci…
Nárůst počtu bariatrických operací závisí i na lékařích
Bariatrie umí vyléčit diabetes. V ČR se ročně provádí kolem 1500 bariatricko-metabolických operací, kapacity pracovišť jsou až o 30 procent vyšší.
OZP je nejstabilnější z pojišťoven. Systém jako celek je ale křehký
Podle autorů Ekonomické analýzy zdravotních pojišťoven v České republice pro rok 2018 je český systém veřejného zdravotního pojištění nepřipravený na…
Mozek a hudba
Nejstarším flétnám je kolem čtyřiceti tisíc let. Příkladem je nástroj sestavený z úlomků nalezených v Geißenklösterle, dlouhý 21,8 cm, o průměru 8 mm…
Život lékaře na venkově je krásný
Před třemi lety začala MUDr. Olga Janovská budovat síť ordinací praktických lékařů. Dnes jich vede sedmnáct. Zaměstnává lékařky na rodičovské i…
Praktikem na zaměstnanecký poměr
Praktických lékařů, kteří pracují jako zaměstnanci, přibývá. Řetězce a sdružené praxe mají pro lékaře výhody, na které slyší i absolventi jiných…
Vývoj dermatologie postupuje mílovými kroky
O své zkušenosti z kongresu Evropské dermatovenerologické asociace v Paříži se s námi podělila doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z…
Co nového přinesl letošní kongres EADV?
Na tuto otázku nám odpověděl prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity…
Dermatologové deklarovali potřebu řady změn
Kongres Evropské dermatovenerologické asociace (EADV), který se konal od 12. do 16. září v Paříži, přinesl řadu informací, výsledků klinických…
Emergentní systém spojený se zákazem exportu léčiv porušuje právo EU
Asociace evropských distributorů léčiv (AEDL) stejně jako sesterská Evropská asociace euro‑farmaceutických společností (EAEPC) se domnívají, že…
Pacientů v lázních přibývá
Počet pacientů i ošetřovatelských dnů v lázních roste, není však ještě na úrovni před propadem, který nastal v roce 2012.
Anketa mezi chirurgy: co si myslí o svém oboru
Čeští chirurgové se domnívají, že atraktivita jejich oboru klesá a postgraduální vzdělávací program neplní svoji funkci. Radikální změna je žádoucí.
Aprobační zkoušky už probíhají ve dvou dnech
V Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) probíhá od 10. září pilotní test rozdělení zkoušek pro lékaře‑cizince na dva dny.
Kolonoskopie je účinnější při použití zařízení Endocuff
Při použití přístroje Olympus s Endocuff Vision během kolonoskopie se zkrátí čas kompletního vyšetření sliznice a zlepší se detekce adenomů. U tohoto…
Deset principů pro zdravé plíce
Nejnovější poznatky, výsledky klinických studií, nová odborná doporučení, ale i celkové zhodnocení problematiky v oblasti respiračních onemocnění…
Zdokumentovaných hospitalizací souvisejících s chybným dávkováním léků přibylo
Za deset let stoupl v České republice 3,5krát počet hospitalizací v souvislosti s chybami v dávkování nebo s nežádoucími účinky léků. Desetkrát se…
Nemocných s lymfomy přibývá a jsou stále starší
Součástí I. českého hematologického a transfuziologického sjezdu byla i edukační sekce věnovaná léčbě lymfomů. Díky silné práci s daty v rámci…
Cíl: 15 % dialyzovaných v transplantačním programu
Hemodialýzou se loni v Česku léčilo 11 371 lidí, z nich 7 110 v chronickém programu (67 na 100 000 obyvatel). Na transplantaci čekalo osm až devět…
Na anatomii s 3D brýlemi
Studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Mladé Boleslavi mají od začátku října k dispozici učebnu vybavenou pro…
Rögnerová náměstkyní, Philipp se soudí
Ministerstvo zdravotnictví má po deseti měsících řádnou náměstkyni pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Pokud ale uspěje se svou žalobou exnáměstek…
VZP plánuje v roce 2019 navýšit rezervy
Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje příští rok hospodařit s mírným přebytkem. Počítá také s další centralizací specializované péče. Zdravotně…
Cesta ke snížení kardiovaskulárního rizika vede přes játra
Na styčné plochy mezi kardiologií a hepatologií se zaměřilo jedno ze sympozií, která byla součástí letošního kongresu České internistické společnosti…
Reforma primární péče je na spadnutí
Za uplynulý rok se ve Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP událo mnohé, ale to není nic proti tomu, co společnost čeká v roce příštím. O tom, co…
Česká asociace farmaceutických firem podporuje zavedení emergentního systému
Ministerstvo zdravotnictví plánuje novelou zákona o léčivech zavést emergentní systém, který pro pacienty v České republice zajistí, že většina léků…
Znečištění ovzduší a další environmentalní faktory ovlivňují CHOPN a astma více než dědičné predispozice
Z recentně publikované kanadské studie vyplývá, že znečištění ovzduší a další environmentální faktory mají větší dopad na geny spojené s respiračními…
Pes vycítí karcinom plic, ale jsou tu háčky
Trénovaný pes dokáže ve vzduchu vydechovaném z plic pacientů s plicními noduly rozlišit mezi jejich maligními a benigními formami, a to prakticky ve…
Jaká je asociace mezi Parkinsonovou chorobou, bakteriofágy a střevním mikrobiomem?
V porovnání se zdravými kontrolami mají jedinci trpící Parkinsonovou chorobou ve střevech snížené množství bakterií rodu Lactococcus a zvýšené…
Profesorka Syková a chucpe v senátu
Profesorka a senátorka Eva Syková zvolená za ČSSD se připravuje na možné pokračování kariéry ve výzkumu. Jak uvedla pro MT, jak intenzivně se vrátí…
Reforma psychiatrické péče oficiálně odstartovala
Přestřižením pásky u vstupu do Centra duševního zdraví pro Prahu 9 na Poliklinice Prosek v Praze 9 oficiálně spustili v pátek 21. září činnost…
Fúze dat znamená pro intervenční kardiologii zásadní posun
Metody intervenční kardiologie naprosto proměnily paradigma péče o nemocné s akutní i chronickou srdeční patologií. Spektrum výkonů, které lze…
Neinvazivní screeningový test DNA plodu z krve matky
Jen pět procent těhotných podstupuje neinvazivní screeningový test DNA plodu z krve matky (NIPT) na zjištění některých genetických poruch.
Apple výrobcem EKG. Umístil senzor do hodinek
Technologický obr Apple představil vlastní EKG zabudovaný v nové řadě chytrých hodinek Apple Watch. Hodinky umí zároveň detekovat fibrilaci síní.
Fakta a mýty o projednávané změně způsobu očkování
Koalice soukromých lékařů a Sdružení soukromých gynekologů zásadně odmítají postoj České lékárnické komory k záměru zavést výdej vakcín v lékárnách.
Proočkovanost dětí klesá, pomohla by osvětová kampaň?
Doba, kdy se lékaři mohli spolehnout na to, že děti jsou řádně očkované a chráněné proti závažným nemocem, je minulostí. Lékaři na urgentním příjmu…
Pevně věřím, že novela zákona o veřejném zdravotním pojištění bude letos schválena
Ministerstvo zdravotnictví letos čeká po horkém jaru a létu neméně žhavý podzim. Ústavní soud 7. června 2017 zrušil ustanovení upravující mechanismus…
Ministerstvo navrhne návrat k původnímu systému letecké záchranky
Se státní leteckou záchrankou už ministerstvo zdravotnictví nepočítá. Do konce října dokončí materiál pro vládu, jak má fungovat letecká záchranná…
Nový pohled na probiotika: jejich přínos není paušální, mohou mít i negativní dopady
Dvě nové izraelské studie zabývající se vlivem probiotik na složení střevního mikrobiomu dospěly k závěrům, že přínos probiotik nemusí být tak…
Jak může konzumace hub zlepšit kontrolu krevního cukru
Nová studie se zabývá otázkou, jak může konzumace běžných druhů hub ovlivnit regulaci koncentrace krevního cukru nebo též glukózy. Zjištění mohou mít…
NEXTCLINICS a Medicon investují do nových poliklinik pro Pražáky
Skupina NEXTCLINICS otevře novou polikliniku na Smíchově u metra Smíchovské nádraží. Na plochu zhruba 1300 metrů čtverečních přestěhuje část lékařů z…
Orgány zaměstnaneckých pojišťoven nebyly voleny spravedlivě
Ústavní soud zrušil část pravidel pro volby správních a dozorčích rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Pojištěnci mají mít podle soudu rovný…
Prediabetes: Býti “noční sovou” může vést k nárůstu hmotnosti
Nový výzkum ukázal, že upřednostňování večerních aktivit, pozdní ukládání k spánku a nedostatek spánku mohou vést k nárůstu hmotnosti u lidí s…
Americká kardiologická asociace aktualizovala doporučení pro léčbu rezistentní hypertenze
Hypertenze je definována jako rezistentní, pokud se nedaří dosáhnout cílových hodnot krevního tlaku ani při terapii trojkombinací antihypertenziv.…
V USA uvedli systém pro sledování užívání léků pacienty s CHOPN
Díky nové technologii Hailie solution mohou pacienti s chronickou plicní obstrukční nemocí a astmatem snadno sledovat užívání svých léků a lépe…
Teva Pharmaceuticals: pacienti hledají informace online, ale neví, čemu mohou věřit
Evropská sekce společnosti Teva Pharmaceuticals představila digitální projekt, který poskytne pacientům s migrénou a lékařům nejnovější online…
Špatná kvalita spánku při roztroušené skleróze souvisí s únavou i úzkostí
Souvislostmi mezi zhoršenou kvalitou spánku u pacientů s relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy a únavou či depresí a úzkostí se zabývala…
V projektu Ukrajina pracuje v ČR 145 lékařů
V ČR je přes 420 lékařů z ciziny, u kterých nebyla ověřena jazyková schopnost ani vzdělání, z nich 145 v projektu Ukrajina. Česká lékařská komora …
SÚKL buduje nový útvar pro sledování dostupnosti léků
Státní ústav pro kontrolu léčiv žádá o dvě až tři pracovní místa navíc. Hodlá vytvořit nový útvar pro sledování dostupnosti léků a jejich…
FDA požaduje radikální regulaci prodeje e-cigaret s příchutěmi
Americká léková agentura FDA oznámila, že učinila radikální kroky směřující k regulaci prodeje e-cigaret s příchutěmi, které mohou vést až k jejich…
Nebojte se zachránit život!
Kurzy první pomoci, které pořádá pro své členy Česká lékárnická komora (ČLnK), prošlo za necelé dva roky 1 500 lékárníků a téměř 1 000 se proškolilo…
Geneticky upravené buňky v boji proti MRSA
Infekce meticilin rezistentním zlatým stafylokokem (MRSA) jsou hrozbou pro pacienty v imunosupresi a pro pacienty s náhradami z umělých materiálů, na…
Alkohol vyhodnocen jako významný rizikový faktor předčasného úmrtí
V časopise Lancet byly zveřejněny výsledky studie Global Burden of Diseases, Injuries and Risk Factors z roku 2016, která se zabývala mimo jiné…
Asociace domácí péče ČR plně podporuje stávkovou pohotovost zdravotníků
Asociace domácí péče ČR, z.s. podporuje stávkovou pohotovost zdravotníků jakožto nástroj, který ukazuje na kritickou situaci financování domácí…
Vyjádření Mgr. Jakuba Dvořáčka k zavádění systému boje proti padělkům léčiv
Vláda včera schválila novelu zákona o léčivech (č. 378/2007 Sb), jejímž cílem je umožnit fungování systému boje proti padělkům léčiv. Ten musí Česká…
Praktické lékaře v síti Moje Ambulance doplní alergologové
Fond Potysz health, majitel sítě Moje Ambulance, vstoupil do segmentu ambulantních specialistů. Získal do své skupiny firem ambulance alergologie…
Studie coBRIM: kombinace malých molekul je účinná u pokročilého melanomu
Melanom patří mezi nádory, u nichž je v posledních desetiletích popisována trvale rostoucí incidence.
Může kardiovaskulární zdraví ovlivnit riziko demence?
Ve dvou observačních studiích vědci sledovali vztah mezi mozkovými funkcemi a ovlivnitelnými kardiovaskulárními rizikovými faktory.
Patří káva mezi karcinogeny? Podle současných studií spíše ne
Patogeneze maligních nádorů je velmi komplexní a ne vždy je snadné odhalit jejich konkrétní příčinu.
Emergentní dodávky léků zvýší farmaceutickým firmám náklady
Pokud projde návrh ministerstva zdravotnictví, podle kterého mají mít výrobci léků reálnou povinnost dodat své přípravky do lékáren, ovlivní rozpočty…
Prioritou Ministerstva zdravotnictví je zajistit dostupnost léků pro české pacienty
V nedávné době zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví záměr otevřít zákon o léčivech (378/2007 Sb.) a zákon o veřejném zdravotním pojištění (48/1997…
Úhradová vyhláška mění dohodu s lékárníky. Dostanou 14 korun za položku
K úhradové vyhlášce na příští rok skončilo připomínkové řízení. Prošla jím velmi hladce. A to přesto, že se v bodě o signálních kódech pro lékárníky…
Genová terapie – naděje pro pacienty s Duchenneovou svalovou dystrofií
Duchenneova svalová dystrofie je vrozené dědičné onemocnění charakterizované ztrátou aktivní svalové hmoty. Onemocnění je zapříčiněno mutací genu,…
Studie potvrzuje význam fyzické aktivity při roztroušené skleróze
Studie zveřejněná v časopise Explore: The Journal of Science and Healing potvrzuje, že fyzická aktivita je u pacientů s roztroušenou sklerózou…
Ministerstvo finišuje návrh, jak minimalizovat výpadky v lékárnách
Základní teze změn zákona o léčivech, které mají řešit problémy s nedostupností některých léků v lékárnách, jsou na stole. Ministerstvo zdravotnictví…
Dostupnost léků: nejdůležitější je transparentnost
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 7. srpna 2018 zprávu o chystané novele zákona, která by měla zlepšit dostupnost léků v českých lékárnách. V…
Penta má povolení, postaví v Bratislavě novou nemocnici
Finanční skupina Penta začne v nejbližších týdnech stavět zcela novou nemocnici v Bratislavě. Nemocnice má stát 200 milionů eur a stane se tak…
Je bezpečné kombinovat aspirin a ibuprofen?
Současné užívání aspirinu a ibuprofenu může vyvolat nežádoucí účinky. Bezpečnost současného užívání obou léčiv závisí na důvodech, pro které je lidé…
Dlouhodobě působící β2-agonisté a otázka bezpečnosti pro astmatiky
Problematikou bezpečnosti dlouhodobě působících β2-agonistů u pacientů trpících astmatem a aktuálním postojem amerického Úřadu pro kontrolu potravin…
Očkování proti HPV v těhotenství a riziko spontánního potratu
Obecně vzato se vakcinace v období těhotenství až na některé výjimky nedoporučuje. Mohou ovšem nastat situace, kdy je žena očkována, aniž by o svém…
Očkování proti HPV v těhotenství a riziko spontánního potratu
Obecně vzato se vakcinace v období těhotenství až na některé výjimky nedoporučuje. Mohou ovšem nastat situace, kdy je žena očkována, aniž by o svém…
Proměnlivost koncentrace krevního cukru – častější, než se předpokládá
Studie vědců z kalifornské Stanford University odhalila, že běžně konzumované potraviny mohou způsobovat výrazné výkyvy koncentrace krevního cukru…
Při sdělování diagnózy pacientům s termínem „nádor“ šetřete, varují lékaře odborníci
Odborníci v poslední době čím dál častěji apelují na lékaře, aby termín „rakovina“ nebo „nádor“ používali při sdělování diagnózy nádorové léze s…
Rajčata a zdravé trávicí ústrojí: souvislost potvrzena španělskými odborníky
Potraviny, které naplňují definici funkční stravy, musí být mít nejen nutriční a ideálně také chuťovou hodnotu, ale měly by mít též přidanou hodnotu…
Centrové léky v roce 2019 – analýza COGVIO
V letošním roce došlo k historické shodě v dohodovacím řízení mezi všemi segmenty zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami, a tak by měla být…
Nedostatek fyzické aktivity se podílí na rychlém rozvoji diabetu u seniorů
Kanadská studie zabývající se dopady fyzické pasivity seniorů ukázala, za jak dlouho může u pacientů s prediabetem propuknout diabetes mellitus.
Potvrzeno dlouhodobou studií: Hypertenze a srdeční onemocnění vedou u RS k výraznější atrofii mozku
Vysoký krevní tlak (HT) a onemocnění srdce jsou u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) spojeny s větší ztrátou mozkové tkáně, atrofií bílé hmoty a…
Využití thiaminu v léčbě septického šoku
Metabolické nároky organismu při septickém šoku mají běžně za následek nedostatek thiaminu. Doplňkové léčbě v podobě podávání thiaminu se v…
Hormonální substituční terapie jako možná prevence hyperkyfózy
V americkém časopise Menopause byly publikovány výsledky analýzy, která sledovala souvislosti mezi hormonální substituční terapií v období menopauzy…
Organická rozpouštědla zvyšují riziko vzniku roztroušené sklerózy
Dřívější studie už naznačily souvislost mezi expozicí organickým rozpouštědlům a rozvojem roztroušené sklerózy. Švédští vědci si dali za úkol…
Nově schválené perorální léčivo pro ulcerativní kolitidu
Tofacitinib (Xeljanz), který byl dosud k dispozici pro indikace revmatoidní artritida a psoriatická artritida, dostal nedávno schválení FDA pro léčbu…
Dieta založená na přerušovaném půstu přináší u obézních osob výsledky
Dieta označovaná jako 16 : 8 spočívá ve střídání dvou fází – 16 hodin půstu a 8 hodin běžného stravovacího režimu. Hodnocení přínosů a účinnosti…
Příchutě v elektronických cigaretách škodí zdraví
V časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology byly zveřejněny výsledky studie, při níž odborníci z Boston University School of…
Serotonin může zvyšovat rychlost učení, tvrdí studie
Neurotransmiter serotonin podporuje nejen dobrou náladu, ale ovlivňuje také spánkový cyklus nebo sexuální chování. Nové výzkumy odhalily, že se…
Naděje pro těžké astmatiky spočívá v léčivém přípravku na atopický ekzém
Výsledky dvou randomizovaných dvojitě zaslepených studií publikované v odborném tisku v květnu 2018 prokázaly, že užívání dupilumabu, léku určeného k…
Mým velikým přáním je, aby i mí následovníci pokračovali v reformě psychiatrické péče
České zdravotnictví se potýká s mnoha problémy: s odchody mladých lékařů do zahraničí, protože český systém jim nezaručuje získání specializačního…
Ostrý start reformy psychiatrické péče
Nejde jen o slova, ale o skutečné dění. Bylo již vybráno prvních pět komunitních center duševního zdraví, která budou v počátcích svého fungování…
Metoda ASMR: vědci ve studii potvrdili relaxační účinky, které mohou prospívat psychice i celkovému zdraví
Autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR) se popisuje jako prožívání velmi příjemných až slastných pocitů prostřednictvím různých…
Probiotika v prevenci život ohrožující pseudomembranózní enterokolitidy
Antibiotika mohou narušit přirozenou střevní mikrobiotu a vyvolat závažné infekční průjmové onemocnění vyvolané bakterií Clostridium difficile.
N-acetylcystein a jeho vliv na konzumaci alkoholu
Některé osoby nadužívající alkohol nereagují na běžně využívané postupy v léčbě abúzu, a proto je potřeba věnovat pozornost novým možnostem…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Perkutánní koronární intervence u pacientů se stabilní anginou pectoris?
Perkutánní koronární intervence (PCI) se běžně používá ke zmírnění symptomů u pacientů se stabilní anginou pectoris. Ale co když je její účinnost…
Pertuzumab schválen pro adjuvantní léčbu časného HER2+ karcinomu prsu
Evropská komise schválila pertuzumab pro pooperační léčbu časného HER2-pozitivního karcinomu prsu s vysokým rizikem rekurence. Perjeta v této…
Jablka a diabetes – jedná se o vhodnou kombinaci?
Otázkou, jaké potraviny mohou diabetici bez obav zařazovat do svého jídelníčku, se zabývají lékařské společnosti i odborná periodika. Několik…
FDA schválila senzor na 90denní kontinuální monitorování glukózy
Americký úřad The Food and Drug Administration (FDA) schválil senzor určený ke kontinuálnímu monitorování glukózy. Plně implantovatelný podkožní…
Zdravotnická dokumentace se zjednodušuje, ubývá administrativy
Zdravotnická dokumentace se od 24. července výrazně zjednodušuje, administrativní zátěž klesne zejména sestrám. Ministerstvo zdravotnictví si od toho…
Celostátní konference Národního centra pro těžké astma – Nerovný přístup k moderní cílené léčbě
Odborné společnosti iniciovaly setkání zástupců lékařů z center pro těžké astma a revizních lékařů zdravotních pojišťoven, aby seznámily odbornou…
Poslanci řešili Zdraví 2020 i akreditační zkoušky
20. schůze Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala 20. června 2018, měla na programu několik důležitých bodů.…
Křeslo pro Fausta s ministrem Vojtěchem
Reforma primární péče, financování nemocnic zohledňující hodnotu pro pacienta, zveřejňování kvality péče, anebo plánování potřebného počtu lékařů…
UK založila společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe
Univerzita Karlova založila jako první vysoká škola v ČR stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost – Charles University Innovations Prague (CUIP),…
Galcanezumab je další monoklonální protilátkou s prokázanou účinností v prevenci migrén
Randomizovaná kontrolovaná studie fáze III doložila, že galcanezumab účinně snižuje počet migrén bez výskytu závažných nežádoucích účinků.
Úhrady pro rok 2019 domluveny, co bude v dalších letech?
Pro příští rok mají segmenty jasno, na péči půjde 310 miliard korun, zhruba o 24 miliard víc než letos. Pětiprocentní nárůst dostanou všichni, pro…
„Rozum v hrsti“ aneb zpět k podstatě
Úvodní přednáškou s názvem „Zpět k podstatě“ zahájil prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., Centrum diabetologie IKEM, sympozium společnosti Novartis,…
Kontinuální monitorace glykemie je v ČR zatím málo rozšířena
Díky praktickým dětským lékařům se stále častěji daří odhalovat včas diabetes i u velmi malých dětí. Screening neexistuje, na základě imunologického…
Nad úlohou vysokých dávek inhalačních kortikosteroidů v terapii nekontrolovaného astmatu se stále diskutuje
Současné doporučené postupy pro terapii astmatu (Global Initiative for Astma) doporučují u pacientů s nekontrolovaným astmatem podávat čtyřnásobnou…
Polioviry by mohly léčit glioblastom
Rekombinantní poliovirus by mohl prodloužit dobu přežití pacientů s rekurentním glioblastomem – uvádí to studie fáze I publikovaná v New England…
Studie odhalila, proč někteří lidé nedokáží držet dietu
Objem šedé hmoty ve dvou oblastech prefrontálního kortexu předpověděl schopnost kontrolovat rozhodnutí ohledně jídla. Autoři nové studie studovali…
Fremanezumab pro prevenci epizodických migrén
Ačkoliv je zatím neznámá dlouhodobá bezpečnost tohoto typu léčiv a míra účinnosti fremanezumabu je srovnatelná s topiramátem, výhody potenciálního…
Ocrevus schválen ve Velké Británii zatím jen u relabujících forem RS
Anglický zdravotní systém, známý jako Národní zdravotní služba (National Health Service – NHS), dal zelenou léčbě pacientů s relaps-remitentní formou…
V aspirinu se skrývá potenciál pro léčbu nádorů
Výzkum britských vědců potvrdil předpoklady, že dlouhodobé užívání aspirinu může snižovat riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Časopis Nucleid…
Screening von Willebrandovy choroby u dívek se silnou menstruací
Von Willebrandova choroba se vyskytuje až u 20 % dívek ve věku 10–17 let, které mají silné menstruační krvácení. Screening von Willebrandovy choroby…
Neúčinnost antibiotik by mohla vyřešit bakteriofágová terapie
Bakteriální rezistence na antibiotika stoupá a potřeba najít účinnou alternativu k antibiotikům je tak stále naléhavější. Vědci se domnívají, že…
Domácí testování spánkové apnoe je výhodné
Laboratorní polysomnografie byla donedávna zlatým standardem pro diagnostiku obstrukční spánkové apnoe. Tato metoda je velmi přínosná a pro řadu…
Nová třída léků pro terapii vazomotorických příznaků menopauzy?
V placebo-kontrolované klinické studii byla prokázaná účinnost antagonistů receptorů pro neurokinin-3 (NK3 receptorů) na snížení četnosti i…
Cenu transplantační nadace dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny
Výroční cenu České transplantační nadace Karla Pavlíka za rok 2017 dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny: Julianna Weinberg Lessing a Hana…
Diabetes 2. typu: Káva pro kontrolu glykemie
Díky syntetické biologii by jednou mohli pacienti s diabetem 2. typu regulovat svou glykemii pitím čaje nebo kávy. Ve švýcarském ETH navrhli a…
Úhrady na rok 2019 domluveny, pojišťovny i zdravotníci našli po 21 letech společnou řeč
Tribune.cz přináší exkluzivní vyjádření ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha a deseti segmentů poskytovatelů zdravotní péče k…
Dohodovací řízení pro rok 2019 úspěšné, lobbing se letos nekonal
Zdravotní pojišťovny a poskytovatelé zdravotních služeb s výjimkou lékárníků se poprvé za 21 let všichni dohodli na úhradách. Ministru zdravotnictví…
Bezpečnost léčby roztroušené sklerózy
O tom, jakou léčbu neurolog předepíše, rozhoduje nejen účinnost a bezpečnost léku, ale neurologové jsou limitováni i finančními prostředky, které je…
V dohodovacím řízení dosaženo dohod kromě lékárníků
Na úhradách zdravotní péče pro rok 2019 se dohodli se zdravotními pojišťovnami zástupci 13 segmentů, od nemocnic přes ambulantní specialisty po…
Co víme a nevíme o hypertenzi
Na téma aktuálních doporučení diagnostiky a léčby hypertenze diskutovali 8. května 2018 v Brně lékaři na XXVI. výročním sjezdu české kardiologické…
Urologické obtíže je nutno začít řešit včas
Osvícení praktičtí lékaři provádějí mužům pohmatové vyšetření prostaty a krevní test PSA a ptají se aktivně na potíže s inkontinencí, řekl MT…
České lázně potřebují pomoc zahraničních lékařů
Svaz léčebných lázní ČR plně podporuje krok ministerstva zdravotnictví, který umožní ukrajinským lékařům, kteří již v českém zdravotnictví působí,…
VZP chce získat na místa revizních lékařů medicínské kapacity
Všeobecná zdravotní pojišťovna od 1. července svým revizním lékařům navyšuje platy o deset procent s výhledem dalšího růstu. Chce pro revizní činnost…
Jsou střevní bakterie spouštěčem kolorektálního karcinomu?
Střevní mikrobiom může hrát významnou roli v etiopatogenezi kolorektálního karcinomu, tvrdí nové výzkumy. Podle nich může k vzniku nádoru přispívat…
ACS: screening kolorektálního karcinomu nově od 45 let
Americká onkologická společnost (American Cancer Society – ACS) aktualizovala svá doporučení týkající se screeningu kolorektálního karcinomu. Jedná…
Příplatek za směnnost má stoupnout na 7000 korun
Příplatek za směnnost pro sestry má stoupnout na 7000 korun. Tarif o deset procent se asi nezvýší všem, vedení nemocnic by mohlo víc odměnit lepší…
Zaměstnanecké pojišťovny daly loni na prevenci téměř půl miliardy
Šest zaměstnaneckých pojišťoven dalo v roce 2017 na prevenci a screening 460,5 milionu korun, což je za dva roky nárůst o 50 milionů. Lékaře motivují…
Užívání některých antipsychotik během těhotenství zvyšuje riziko gestačního diabetu
Mnoho žen, které dlouhodobě užívají antipsychotika, stojí na začátku těhotenství před rozhodnutím, zda pokračovat v léčbě nebo raději s ohledem na…
Umělá slinivka dokáže kontrolovat glykemii lépe než standardní léčba
Meta-analýza prokázala, že léčba diabetiků 1. typu s použitím umělé slinivky je efektivní a v porovnání se standardní léčbou kompenzuje koncentraci…
Dopis KSL předsedovi vlády a ministru zdravotnictví k úhradám zdravotní péče na rok 2019
Koalice soukromých lékařů (KSL) podporuje stanovisko ministra zdravotnictví, že dohodovací řízení o cenách za zdravotní péči z prostředků zdravotního…
Týden inovací přinesl nové „nohy“ pro paraplegiky a „oči“ pro nevidomé
V kontextu přípravy novely zákona o veřejném pojištění, která má vyřešit úhradu poukazových zdravotnických prostředků, je otázkou, nakolik nová…
Pojišťovny neuhradily specialistům uznanou péči za 4,3 mld. Kč
Zdravotní pojišťovny neuhradily ambulancím specialistů péči uznanou v letech 2010 až 2016 za 4,3 miliardy korun. Největší propad je u OZP, nejvíce…
Měli by pacienti po atriální fibrilaci pokračovat s antikoagulační terapií?
Britští vědci si dali za úkol vyšetřit rizika mozkové příhody nebo transientní ischemické ataky (TIA) u pacientů s „vyřešenou atriální fibrilací“ (AF…
Klíčem k diagnóze roztroušené sklerózy může být i střevní mikrobiom
Nové poznatky o souvislosti mezi střevním mikrobiomem a zánětlivými neurologickými onemocněními přinesla studie publikovaná v časopise Nature.
Zubaři navrhli reformu úhrad stomatologické péče
Špatná dostupnost stomatologické péče je v ČR způsobena hlavně nezákonně podnákladovými platbami zdravotních pojišťoven. Čeští stomatologové jsou…
Hladovění v druhé polovině dne zlepšuje glykémii a krevní tlak
Pilotní studii provedli vědci z oddělení nutričních věd na University of Alabama v Birminghamu. Jejím hlavním přínosem je, že objasňuje, jak…
Novinky v kardiologii v roce 2017: magnetická rezonance
Přehledový článek o novinkách v neinvazivních zobrazovacích metodách přinesl shrnutí nejdůležitějších publikací týkajících se využití magnetické…
Novinky v kardiologii v roce 2017: zobrazovací metody nukleární kardiologie
V přehledovém článku Novinky v kardiologii v roce 2017 byly shrnuty nejdůležitější studie publikované v loňském roce v oblasti zobrazovacích metod…
Proč někteří lidé nemohou zhubnout? Viníkem je enzym
Nová studie odhalila klíčový enzym, který znemožňuje dosáhnout hmotnostního úbytku u obézních i při redukční dietě a ukázala, proč někteří lidé přes…
Dotazníky zjistí, co motivuje mladé lékaře k práci na venkově
Co je pro Vás důležité při rozhodování, kde budete provozovat vaši praxi? Motivují Vás peníze? Co by Vás přimělo pracovat na venkově?
Sexuální orientace žen ovlivňuje riziko vzniku diabetu 2. typu
Ženy s lesbickou nebo bisexuální orientací mají vyšší riziko vzniku diabetu 2. typu, říkají závěry longitudinální studie.
Nízkosacharidová strava zlepšuje koncentraci krevního cukru u diabetu 1. typu
Pacienti s diabetem mellitem 1. typu hodnotili v průzkumu provedeném v USA vliv nízkosacharidové stravy na svůj zdravotní stav.
Akutní komplikace diabetu
Komplikace provázející diabetes mellitus mohou vést k závažnému poškození zdraví. Může dojít k poruchám zraku, kardiovaskulárního systému či selhání…
Viry ničící rakovinu vypadají slibně – a přitahují investice v hodnotě milionu dolarů
Povzbudivé výsledky klinických studií podnítily zájem vědců i farmaceutických firem. Vědci se pokouší posílit účinnost virů ničících rakovinu tak,…
Prevenar 13 – účinná prevence pro seniory
Invazivních pneumokokových onemocnění (IPO) loni bylo v ČR 444, z toho 238 ve věku 65 let a více. Úmrtí bylo 79, z toho 45 nad 65 let. Studie CAPiTA…
Léčba subklinického hypothyreoidismu nemá vliv na symptomy
Zavedením tak senzitivního a přesného vyšetření, jakým je stanovení hladiny TSH, významně pokročila diagnostika chorob štítné žlázy, ale také se…
Nové guidelines pro léčbu hypertenze
V roce 2017 byly nejčastěji zmiňovanými guidelines pro léčbu hypertenze v primární péči dokumenty American College of Cardiology a American Heart…
Role paliativní péče v medicíně bude stále silnější
V rámci letošní 2. odborné konference o paliativní péči v nemocnicích, která se konala 24. dubna v Praze, vystoupil se svojí přednáškou zaměřenou…
Vliv maternálních tyreoidálních funkcí na dosažené vzdělání u dětí: výsledky prospektivní kohortové studie
Studie publikovaná v lednu roku 2018 v British Medical Journal se zabývala vlivem dysfunkce štítné žlázy během prvního trimestru na školní výkonnost…
Běžně dostupné léčivo může pomoci v boji s agresivní rakovinou prsu
Basal-like typ rakoviny prsu postihuje nejčastěji relativně mladé ženy a jeho léčba je velmi náročná. Zjištění, že běžný lék na osteoporózu může…
Novinky v kardiologii 2017: Echokardiografie
Nejdůležitější studie týkající se echokardiografie, které byly publikované v roce 2017, byly shrnuty v následujícím přehledovém článku.
Nemocniční paliativní péče není jen pomocí na samém konci života
Jak vyplývá z hodnocení třetího ročníku programu Spolu až do konce, jehož cílem je změna systému poskytování paliativní péče v ČR, situace…
Potrat i mimoděložní těhotenství mohou vyvolat posttraumatickou stresovou poruchu
Studie londýnské univerzity Imperial College, která byla prezentována v BMJ Open, upozorňuje na riziko vzniku posttraumatické stresové poruchy u žen,…
100 let od světové pandemie chřipky: Může se historie opakovat?
Na konci první světové války v roce 1918 udeřila nejničivější pandemie chřipky v dějinách lidstva, známá jako španělská chřipka. Podle odhadů jí…
Svaly mladých diabetiků jsou v ohrožení
V jakém stavu jsou kosterní svaly mladých aktivních diabetiků? Na tuto otázku se rozhodli odpovědět odborníci z York University a McMaster University…
Ministr Vojtěch dal pravidla pro zpětné bonusy
Zpětné bonusy smějí státní nemocnice přijímat od 1. září jen na základě písemné smlouvy a musejí je řádně zaúčtovat. Od 1. června budou ministerstvu…
Komorbidity jsou asociované s progresí invalidity u roztroušené sklerózy
Výskyt komorbidit jako je diabetes, hypertenze, srdeční choroby, plicní choroby nebo hyperlipidemie je podle studie publikované v časopise Neurology…
ÚS rozhodl kladně o ústavní stížnosti proti postupu SÚKL a MZ
Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti farmaceutické společnosti APOTEX ve věci úhrady léku na karcinom prostaty. Principem úhrad léčiv je to, že se…
Ředitel VZP dostane za rok 2017 odměnu 1,2 milionu korun
Za loňský rok dostane ústřední ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek odměnu 1,2 milionu korun. Je to 90 % částky, kterou by…
Antikoagulační a protidestičková léčba u pacientů s fibrilací síní a koronární intervencí
Několik studií, publikovaných v letech 2016 a 2017, se zabývalo optimální léčbou pacientů, kteří mají fibrilaci síní a ischemickou chorobu srdeční po…
Celosvětová spotřeba antibiotik roste
Článek šéfredaktora NEJM Journal Watch Infectious Diseases upozorňuje na problematiku rostoucí spotřeby antibiotik v celosvětovém měřítku. V letech…
Většině lidí zákaz kouření v restauracích nevadí
Úplný zákaz kouření v restauracích nevadí 68 procentům občanů, jen 15 procentům vadí zásadně. Tzv. protikuřácký zákon by 36 procent lidí nechalo beze…
V Motole začali operovat robotem
Fakultní nemocnice v Motole otevřela Centrum robotické chirurgie. První pacient byl systémem da Vinci Xi operován na Urologické klinice 18. dubna. K…
Příchod lékařů z Ukrajiny bez potřebných zkoušek skončí
Projekt, který umožňoval příchod lékařů, lékárníků a stomatologů z Ukrajiny, skončí, pro zdravotní sestry bude pokračovat. Po jednání s premiérem v…
Potencionální polygenní rizikové skóre k predikci předčasné manifestace ischemické choroby srdeční
Ischemická choroba srdeční (ICHS) má významnou genetickou komponentu, problematické je však přesné určení jedinců rizikových pro toto polygenně…
Spektrum vrozených alkoholových poruch může být běžnější, než jsme si dříve mysleli
Prevalence spektra vrozených alkoholových poruch u dětí se pohybuje mezi 1 % a 10 %. Ale údaje, nedávno publikované v časopise JAMA (Journal of…
Poruchy kognice. Je rizikem nedostatek sodíku?
Mírná hyponatremie je u starších osob běžným jevem. Podle nové studie příliš nízká koncentrace sodíku v krvi způsobuje pokles kognitivních funkcí.
Těhotné kuřačky mají na svědomí špatnou funkci plic svých dětí
Nová studie, publikovaná v časopise CHEST upozorňuje na výskyt plicní obstrukce u amerických dětí a poukazuje na expozici tabákovému kouři během…
Lze zmírnit únavu spojenou s roztroušenou sklerózou pomocí mobilní aplikace?
Únava je častým projevem roztroušené sklerózy a její léčba není jednoduchá. Co dnešnímu terapeutickému přístupu nejvíce chybí, je individuální…
Způsobují inhibitory protonové pumpy demenci?
Během posledních let patří k nejčastějším obavám pacientů potenciální riziko demence spojené s užíváním inhibitorů protonové pumpy. Jejich podkladem…
Otevřený dopis panu ministru zdravotnictí o navyšování počtu mediků na LF
Tribune.cz zveřejňuje Stanovisko spolku Mladí lékaři® k návrhu ministra zdravotnictví na zvyšování počtu studentů lékařských fakult.
V ČR by mělo přibýt implantačních center pro Parkinsoniky
Hlubokou mozkovou stimulací DBS se v ČR léčí Parkinsonova choroba už 20 let. Indikovaným pacientům umožní vést běžný život. Kapacita tří center…
Nechceme revoluci, ale nastavení transparentních parametrů
Shodli se účastníci 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala v Praze 5. dubna 2018. Již v říjnu…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Zákaz kouření: První data ukazují pokles hospitalizací
Za jeden rok v ČR způsobí kouření smrt 15 až 16 tisícům lidí. Od května 2017 platí v ČR Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových…
Mohou omega-6 mastné kyseliny přispět k prodloužení života?
Nový výzkum naznačuje, že častá konzumace potravin s obsahem omega-6 mastných kyselin může chránit před předčasným úmrtím. Nacházejí se v rostlinných…
Už jeden drink ovlivňuje mozek
I když se nám zdá, že jedna sklenička alkoholu nijak nemění náš úsudek a pozornost, opak je pravdou. Tvrdí to nová studie, která zkoumala kognitivní…
Češka, která běžela pět z šesti top maratonů, je zdravotní sestra
Jsem pyšná na to, že jsem zdravotní sestra, řekla v rozhovoru pro MT maratónská běžkyně, matka tří dcer a manželka prezidenta ČLK Lenka Kubková. Až…
Lékaři a sestry, sportujte!
S rostoucím vzděláním lidé více sportují a lépe se stravují. Z této teze vyplývá, že lékaři a sestry by na tom měli být se sportováním i stravováním…
O peníze EU může žádat prvních pět Center duševního zdraví
Reforma psychiatrické péče reálně odstartovala, ministerstvo zdravotnictví vypsalo výzvu k předkládání žádostí o dotaci z fondů EU pro prvních pět…
Vztah mezi závažnou hypoglykemií a kardiovaskulárními příhodami a mortalitou u pacientů s diabetem 2. typu
K dispozici jsou data nasvědčující tomu, že výskyt hypoglykemie má souvislost s kardiovaskulárními (KV) onemocněními. Ale jen málo dat vychází z…
ČR je v přijímání zubařů ze zemí mimo EU nejotevřenější ze zemí EU
Ukrajinští zubaři mají o práci v ČR obrovský zájem. Pokud by jich přibývalo dosavadním tempem, bude brzy typický český zubař z Ukrajiny a prezidentem…
Zdravá ústa – zdravé tělo
Čeští zubní lékaři díky všeobecnému medicínskému vzdělání odhalí u pacientů také celková onemocnění, např. AIDS. Na souvislost celkového zdraví se…
Personalizovaná medicína si hledá místo i v kardiologii
Léčba „šitá na míru“ se zatím prosazuje hlavně v onkologii. Díky stále lepšímu pochopení patofyziologie onemocnění srdce a novým možnostem léčby se…
Vitamin D nemůže být metabolizován bez dostatečného množství hořčíku
Přehledový článek publikovaný v březnu roku 2018 v The Journal of the American Osteopathic Association poukazuje na důležitost hořčíku při…
Migrény jsou spojeny s častějšími kardiologickými potížemi
Dánská observační studie zahrnující přes půl milionů osob uvádí, že migrény jsou spojeny nejen se zvýšeným rizikem cévních mozkových příhod (CMP) a…
Ovlivňuje nálada a úzkost ztrátu pohyblivosti u roztroušené sklerózy?
Retrospektivní kohortová studie z Kanady naznačuje, že psychiatrické poruchy jsou provázány s následnou závažností neurologického stavu u pacientů s…
Protonová a fotonová radioterapie v léčbě nemalobuněčného karcinomu plic
Americká informační a vzdělávací platforma MedPage Today zveřejnila text, který se zabývá srovnáním protonové a fotonové terapie.
Jednoduchý krevní test detekuje protein asociovaný s Alzheimerovou demencí
Vědci z Austrálie a Japonska vyvinuli krevní test, který dokáže identifikovat jedince s Alzheimerovou demencí před ireverzibilním poškozením mozkové…
Vakcinace proti rotavirovým gastroenteritidám bezprostředně po narození – hodnocení účinnosti a bezpečnosti
Očkování novorozenců proti rotavirovým infekcím ihned po narození může být vhodným načasováním vakcinace, která zajistí účinnou ochranu před závažnou…
Matky nedonošených dětí mají vyšší riziko časných srdečních chorob
Kanadští vědci zjistili, že ženy, které porodily předčasně, nebo měl jejich novorozenec výrazně nižší porodní hmotnost, než by odpovídalo jeho…
Nové perorální antidiabetikum na obzoru
Ve stadiu klinických studií je perorální agonista glukagon-like peptidu 1 (GLP-1), léčivý přípravek – semaglutid. Reuters zveřejnil zprávu, že na…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti aorty a periferní cirkulace
Evropská kardiologická společnost ve spolupráci s Evropskou společností vaskulární chirurgie publikovala zatím nejkomplexnější guidelines zabývající…
Elektronicky je předepisováno 80 procent receptů
Za první dva měsíce roku předepsali lékaři 8,74 milionu eReceptů, vyzvednuto bylo 7,98 milionu receptů, celkem 10,3 milionu položek. Uskutečnilo se…
Nejlepší sestry převzaly tituly Sestra roku
Titul Sestra roku udělila odborná porota z několika stovek nominovaných Ludmile Prokopové v kategorii Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Haně…
Výživa v těhotenství a projevy alergie u dětí spolu mohou souviset
Systematický přehled a metaanalýza hodnotící více než dvě desítky klinických studií přináší poznatky k výživě těhotných žen a jejímu dopadu na zdraví…
Lékaři by měli víc sportovat, aby byli pro pacienty vzorem
Traduje se, že mezi lékaři a lékařkami je hodně kuřáků, žijí opravdu tak nezdravě? A jaký sport je pro ně vhodný? Dozvíte se v rozhovoru, který…
Monoterapie PAD při renální insuficienci: metformin nebo sulfonylurea?
V observační studii bylo užívání metforminu asociováno s nižší mortalitou v pětiletém horizontu.
Společnosti Biogen a AbbVie stahují z trhu daclizumab
Obě společnosti vydaly v pátek 2. března 2018 společné prohlášení o tom, že dobrovolně stahují přípravek Zinbryta z trhu. Důvodem je výskyt…
Vyšší konzumace ryb je spojena s nižším rizikem roztroušené sklerózy
Konzumace ryb jednou týdně nebo třikrát měsíčně zároveň s denním příjmem potravních doplňků s rybím tukem pomáhá snížit riziko vzniku roztroušené…
Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek
Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek Správní radu VZP v novém složení vede profesorka MUDr. Věra Adámková, CSc. (za…
Vietnamští pacienti jsou uctiví, cení si preventivních prohlídek
V našem seriálu mapujeme zahraniční zkušenosti českých lékařů. S cizinci se ale setkávají také v tuzemských ordinacích, zejména v oblastech s…
Asparagin živí nádorové buňky. Jeho redukce dietou pomáhá omezit metastázy
Nový přístup k léčbě agresivní formy karcinomu prsu by mohl zahrnovat změnu jídelníčku. Triple-negativní rakovina prsu se velmi rychle šíří a bývá…
Stomatologové mohou získat až 1,2 mil. Kč na zřízení praxe
Od května budou moci žádat praktičtí zubní lékaři ministerstvo zdravotnictví o dotaci až 1,2 milionu korun na zřízení praxe v odlehlém regionu s…
Nezbytná centra pro vzácná onemocnění by měla v ČR vzniknout ještě letos
Komplexní a vysoce specializovanou péči, kterou pacienti se vzácným onemocněním potřebují, je možné efektivně poskytovat jen ve specializovaných…
Méně intenzivní kontrola glykemie u pacientů s diabetem 2. typu?
Americká College of Physicians (ACP) nově doporučuje, aby se většina diabetiků 2. typu snažila dosáhnout plasmatických koncentrací hemoglobinu A1c…
Exředitel IKEM dr. Filip oceněn za přínos transplantacím
Za přínos k rozvoji transplantačního programu v ČR udělilo Koordinační středisko transplantací (KST) Zlatou plaketu exřediteli Institutu klinické a…
Odpověď MUDr. Vladimíra Dvořáka na reakci SAS
MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., odpověděl na reakci Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) k článku Medical Tribune ze dne 5. února 2018.
Čeká nás epidemie multirezistentní tuberkulózy?
Pokud budeme nadále váhat, pak pravděpodobně ano. Plošné přeočkování jedenáctiletých dětí bylo zrušeno v roce 2009 a o rok později i plošné očkování…
Reakce na článek v Lidových novinách ze dne 13.2.2018
Pavel Bartošek: „Kdo další? Ministr mění šéfy nemocnic“
Reakce Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR k článku Medical Tribune z 5. 2. 2018
Tribune.cz zveřejňuje reakci Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) k některým vyjádřením MUDr. Vladimíra Dvořáka, předsedy Rady…
Užívání kanagliflozinu je asociováno se snížením počtu hospitalizací pro srdeční selhání u diabetu 2. typu
Užívání kanagliflozinu, inhibitoru SGLT2, který se používá k léčbě diabetu 2. typu, je asociováno s nižším rizikem hospitalizace z důvodu srdečního…
Léčba deprese bez útlumu emocí
Vědcům se potvrdilo, že psychoaktivní látka psilocybin - psychedelikum, které je obsaženo v houbách rodu Psilocybe, známých jako lysohlávky - může…
První klonovaní primáti
Biologové v Šanghaji slaví úspěch: podařilo se jim poprvé v historii naklonovat primáta, a to opici makaka (Macaca fascicularis).
Zhubnout se dá i stáním
Novým příspěvkem k nikdy nekončící debatě o tom, jak účinně hubnout, je nová americká studie.
Nadměrný příjem soli škodí mozku
Zvýšená konzumace soli způsobuje kognitivní deficit, říká nová studie, publikovaná v Nature Neuroscience.
Výbor CHMP schválil emicizumab pro Evropu
Výbor CHMP schválil pro Evropu přípravek Hemlibra Emicizumab (Hemlibra) prokázal vyšší účinnost v porovnání s předchozí léčbou bypassing přípravku ve…
Vojtěch podpoří platbu za kvalitu
Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch podpoří vyšší platbu za kvalitu a dostupnost péče a růst kompetencí praktiků. Žádný segment péče…
Přímá antikoagulancia užívá jen čtvrtina pacientů, většina má warfarin
Nanejvýš čtvrtině pacientů ohrožených fibrilací síní jsou v ČR hrazena direktní antikoagulancia.
Pojišťovny zohlední kvalitu péče
Do cenových jednání pro rok 2019 jdou zaměstnanecké pojišťovny s plánem bonifikovat primární péči, přidat kvůli plošnému zákazu nedozovaného amalgámu…
Skoro polovicu ľudí nasmerovali lekári do konkrétnej lekárne
Odporúčanie lekárne je vzájomne výhodný biznis. Lekárovi sa môže znižovať výška nájmu a lekáreň má pacientov, ktorí jej donesú peniaze.
Zkušenosti ze zahraničí - Jak se daří českým lékařům, kteří vyrazili za prací a vzděláním do světa
Zklamání z podmínek, které nabízí mladým lékařům české zdravotnictví, ale i naděje, že v budoucnu snad uplatní v Česku zkušenosti získané v zahraničí…
Očkování hexavakcínou po výpadku obnoveno
Očkování hexavakcínou po výpadku obnoveno Praktičtí lékaři pro děti a dorost se na přelomu roku dostali do nezáviděníhodné situace – chtěli očkovat…
České srdce: Vyšetřovací mise v Nepálu
Nadační fond České Srdce byl založen před rokem a půl, přesto toho již stihl dost. Mezi jeho hlavní činnosti patří podpora vzdělávání studentů…
MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., MPH, lékařka, se stala odbornou náměstkyní ministra zdravotnictví ČR
MUDr. Alena Šteflová zastávala v letech 2003–2017 v pozici ředitelky národní kanceláře WHO v ČR. Nyní se stala odbornou náměstkyní ministra…
Velký bratr e-recept
Stát je bohužel instituce, která nemá žádnou odpovědnost. Je to zčásti protože jak se říkalo za totáče: “Stát jsme my”. Za systémové chyby státu v…
Hledání nových biomarkerů
Spolehlivé biomarkery, podle nichž bychom mohli predikovat průběh RS i léčebnou odpověď, stále nemáme.
Zdravotnictví potřebuje hlavně zdravý rozum a moudrost
Nový rok je spojen s řadou očekávání. Ve zdravotnictví to bývá přání, aby se konečně začaly řešit letité problémy a zlepšila se finanční i pracovní…
Nebojkotujte elektronické recepty, žádá lékaře prezident ČLK
Dopis prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka lékařům, ve kterém MUDr. Kubek formuje stanovisko ČLK k povinnému používání elektronických…
Změní nový ministr specializační vzdělávání lékařů?
Novela zákona 95/2004 Sb. nesplnila podle kritiků cíl zjednodušit systém specializačního vzdělávání.
Ministru Vojtěchovi bude radit profesor Svačina
Předseda České lékařské společnosti J.E. Purkyně profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, je nově poradcem ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr.…
Bezkrevní medicína při porodu
V rámci symposia na ostravském kongresu Colours of Sepsis 2017 zazněla přednáška, která účastníkům nabídla recentní informace o život ohrožujícím…
Farmakovigilanční výbor Evropské lékové agentury žádá stažení intravenózních roztoků se škroby
Doporučení Farmakovigilančního výboru (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee, PRAC) Evropské lékové agentury požaduje stažení…
Lék, který pomáhá přestat kouřit, zřejmě škodí srdci
Vareniklin je lékem na předpis určeným k léčbě závislosti na nikotinu při odvykání kouření.
Přijde doba preventivních lékařů, říká nestor kardiologie
Nestor kardiovaskulární rehabilitace a preventivní kardiologie, profesor Hugo Saner, říká, že doba preventivních lékařů přijde.
Čeští lékaři si zasluhují lepší systém vzdělávání i ocenění
Zdraví obyvatelstva a zdravotní systém nepatřily mezi vládní priority. V poslední době se zdá, že právě zdravotnictví bude segmentem, který rozhodne…
Jak se stát lékařem v Německu
Na téma možnosti klinické práce lékaře v zahraničí bylo napsáno do této doby poměrně dost článků. Většina sdělení se spíše zaměřuje na důvody a…
Pozvánka na velkou vizitu
Na velkou vizitu prvorepublikového zdravotnictví se mohou vydat čtenáři ojedinělé publikace “Velká vizita … v Hradci Králové za první republiky”,…
Genetické vyšetření pomáhá stanovit diagnózu
Když se díky genetickému poradenství narodí zdravé dítě rodině, která už má dítě s vážnou nemocí způsobenou nefunkčním genem, je to pro primářku…
Měla by vláda zavést školné na lékařských fakultách?
Na osmi lékařských fakultách v ČR se loni připravovalo na dráhu lékaře 21 292 studentů, z nich 3409 zahraničních si studium platilo. Z jejich…
Patnáct let mamografického screeningu v ČR: nadprůměrné výsledky v rámci Evropy
Již 15. ročník konference „Datový audit mamografického screeningu v praxi“ se konal 1. prosince 2017 v brněnském hotelu International.
Zaměstnanecké pojišťovny dají v roce 2018 na zdravotní služby víc
Šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven připravilo na rok 2018 vyrovnané zdravotně pojistné plány, všechny hodlají vydat na zdravotní služby víc…
Lekári budú môcť predpisovať lieky na rok dopredu
Doteraz mohli doktori na Slovensku predpisovať lieky chronickým pacientom najviac na polroka.
Alkohol poškozuje kmenové buňky a vede k nádorovému bujení
Už delší dobu existují důkazy, že každodenní konzumace alkoholu zvyšuje riziko některých druhů karcinomu. Mechanismus však nebyl jasný.
Férové pracoviště začíná sbírat první reakce mladých lékařů
Sekce mladých lékařů ČLK spustila projekt Férové pracoviště. Z příspěvků lékařů vznikne přehled pracovních podmínek co největšího počtu pracovišť v…
I krátkodobá terapie kortikosteroidy může mít vážné nežádoucí účinky
Krátkodobé perorální podání kortikosteroidů vede ke zvýšenému riziku sepse, žilního tromoembolismu (VTE) a fraktur, zjistila observační studie z…
Tekutá biopsie u kolorektálního karcinomu má slibné výsledky
Současné možnosti screeningu kolorektálního karcinomu by mohla rozšířit nová metoda tekuté biopsie, která je schopná odhalit jedinou cirkulující…
V dnešní době by bylo nespravedlivé mít bezplatné očkování jen pro dívky
To říká v souvislosti se změnou zákona, který od 1. ledna 2018 umožní bezplatné očkování proti humánním papilomavirům (HPV) i pro chlapce od 13 do 14…
Pro rozhodnutí rodičů očkovat dítě je zásadní rada lékaře
Praktičtí lékaři jsou pro lidi při rozhodování, zda dát očkovat sebe či své dítě, největší autoritou. Záleží hodně na nich, aby dokázali vysvětlit…
Akademie pro pacienty slaví pět let existence
Akademie pacientských organizací (APO) během pěti let své existence pevně zakotvila v povědomí pacientské veřejnosti i zástupců regulátorů. Jde o…
Pacienti nepoznají příznaky infarktu a vyhledávají lékařskou péči pozdě
Významná část starších pacientů s infarktem odkládá odjezd do nemocnice o šest hodin i více. Zjistila to nová studie z USA, ale podle všeho se jedná…
Vyjádření AIFP k návrhům VZP na úpravy § 16
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, reaguje na zprávu z tiskové konference VZP, která se týkala…
Ve světle žárovek a za nimi
Symbol žárovky jako naděje pro nemocné s progresivními formami roztroušené sklerózy se objevuje již několik měsíců. Nejinak tomu bylo letos v Le…
Ani v diabetologii se nyní nemusíme spokojit s málem
I Česká republika se 14. listopadu připojila ke Světovému dni diabetu. Datum nebylo zvoleno náhodou – upomíná na den narození Fredericka Bantinga,…
Úspěšná léčba karcinomu pankreatu je stále v nedohlednu
Karcinom pankreatu zůstává i přes veškerá varování na okraji nejen veřejného, ale i odborného zájmu. Dosavadní výsledky klinických hodnocení zatím…
Nové přístupy k očkování proti pneumokokům
Očkování dospělých proti pneumokokovým onemocněním se v bloku Novinky pro praktické lékaře na XXXVI. výroční konferenci SVL ČLS JEP, která se konala…
CHOPN – smrtelné onemocnění, jemuž lze předejít prevencí
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Podle pneumologů se v nejbližších letech…
Úhrady VZP stoupnou v roce 2018 o 11 miliard korun
V příštím roce plánuje Všeobecná zdravotní pojišťovna téměř půlmiliardový přebytek, který využije k úhradám péče. Celkově úhrady stoupnou o 11…
Mají medici dostatek informací o rezidenčních místech?
Spuštění dotačního programu „Rezidenční místa“ v roce 2009 předcházela novelizace zákonů 95/2004 Sb. a 96/2004 Sb. Počet míst je dán kapacitou…
Deprese prokazatelně zkracuje život, zejména při recidivě
K tomuto závěry došla nová kanadská studie. Vědci prozkoumali údaje 3 410 pacientů v průběhu tří období: 1952 až 1967, 1968 až 1991 a 1991 až 2011.
Expozice matky zplodinám vede k buněčným změnám dítěte
Ženy, které během těhotenství dýchají znečištěný vzduch, mají děti s vyššími známkami „stárnutí“ buněk při narození.
Zlaté nanotyčinky dokážou zabránit metastázám
Vědci zjistili, že metastázám se zřejmě dá zabránit potlačením migrace rakovinných buněk. Nová metoda dokáže zabíjet rakovinové buňky.
Průvodce pacientů s RS od dnů po dekády
Setkání neurologů MSParis2017 bylo i příležitostí pro satelitní sympozia. Společnost Novartis pozvala odborníky, kteří posluchačům přednesli, jaká…
Působení antioxidantů je zřejmě omezené
Starší pacienti, kteří užívají doplňky stravy s vitaminem E a selenem, mají stejně vysoké riziko rozvoje demence jako pacienti bez suplementace.
Zaměstnanecké pojišťovny chtějí řešit paragraf 16
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny uzavřou rok 2017 s vyrovnaným hospodařením. Na účtech však mají rezervy v přepočtu na jednoho pojištěnce jen 1100…
Neumíme se ptát po životním příběhu a hodnotách člověka
To říká v rozhovoru pro MT primářka oddělení Paliativní péče a Ošetřovatelská lůžka pražské Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského MUDr.…
Ocrelizumab se přibližuje pacientům
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) přijal kladné stanovisko pro ocrelizumab (Ocrevus, Roche) pro léčbu pacientů s aktivními relabujícími…
Favoritem mezi novými antikoagulancii je apixaban
Z nových (přímých) antikoagulancií (DOAC) riziko mrtvice při atriální fibrilaci nejúčinněji redukuje apixaban.
Odklad operace fraktury kyčle zvyšuje riziko úmrtí
Odklad chirurgického řešení zlomeniny krčku kyčelní kosti vede ke zvýšenému nebezpečí morbidity a úmrtnosti, potvrzuje nová studie.
Chrání nitroděložní tělíska proti karcinomu cervixu?
Nitroděložní tělíska (IUD) zřejmě přináší svým uživatelkám nečekaný benefit: podle studie z USA snižují riziko karcinomu cervixu.
Lekárnici: Sme pripravení na elektronické zdravotníctvo?
Slovenskí farmaceuti sa obávajú, či od nového roku bude možné spustiť ostrú prevádzku e-Healthu. Slovenskí lekárnici sú pripravení na plné zavedenie…
Deprese otců má na děti stejný vliv jako deprese matek
Děti, jejichž otcové trpí depresí, jsou v dospělosti samy ohroženy zvýšeným rizikem deprese.
Doplňky stravy s biotinem mění laboratorní výsledky i při infarktu
Biotin neboli vitamín B7 může při vyšších dávkách pozměňovat výsledky stovek druhů laboratorních testů, včetně těch, které se běžně provádějí při…
Vědci odhalili enzym, který způsobuje metastázy karcinomu prsu
Mezinárodní skupina vědců v čele s profesorkou Sarah-Marií Fendt z belgické zjistila, že buňky rakoviny prsu, které se šíří do jiných orgánů,…
Lékaři vyvinuli nový test k urychlení léčby respiračních chorob
Využití nalezne zejména při akutních příjmech v nemocnicích. V takových případech jsou pacienti často léčeni bez formální diagnózy, protože příznaky…
Nejvýznamnější body z jednání představenstva a sněmu České stomatologické komory
Mezi nejvýznamnější body z jednání představenstva a sněmu České stomatologické komory, které se konaly ve dnech 10. až 12. 11. 2017 v Plzni, patří z…
Praktičtí lékaři oslovili budoucího ministra
Praktičtí lékaři shromáždění na XXXVI. výroční konferenci vyjádřili velké znepokojení nad komunikací současného Ministerstva zdravotnictví ČR s…
Domácí hospice konečně hrazeny
V seznamu výkonů hrazených ze zdravotního pojištění přibyly k 1. 1. 2018 nástroje pro úhradu mobilní specializované paliativní péče, takzvaných…
Lékaři se učí, jak sdělovat špatné zprávy pacientům
V některých medicínských oborech je schopnost umět správně komunikovat s pacientem důležitější než v jiných.
Generální pardon za neužívání eReceptu nebude
Generální pardon za neužívání eReceptu po 1. lednu 2018 nemůže SÚKL dát, ve správním řízení ale zohlední, proč lékař ještě nemá přístup do…
Výzkum českých vědců zlepšuje léčbu inkontinence
Pacientům trpícím inkontinencí zajistí moderní a důstojnou léčbu přístroj a metoda PRENS (perkutánní rezonanční elektromagnetická neurostimulace),…
Objev biomarkeru raných stádií agresivního karcinomu prsu
Mamografie dokázala během posledních dvou desetiletí detekovat stále menší léze. Obvyklý postup v raných stádiích rakoviny prsu tak přinesl zbytečné…
Vakcinace těhotných žen proti pertusi chrání novorozence
Děti, jejichž matky byly během těhotenství očkovány proti černému kašli, jsou lépe chráněny proti tomuto onemocnění, prokázala velká studie,…
Pyrózu u některých pacientů zhoršují psychické faktory
Pacienti s pyrózou (pálením žáhy), kterým nepomáhá standardní léčba, a přitom nemají zjištěný reflux, trpí vyšším stresem a zhoršenou kvalitou života…
Užívání multivitaminů v těhotenství zřejmě chrání před autismem
Observační studie, zveřejněná v BMJ (British Medical Journal) upozorňuje, že podávání multivitaminů v průběhu těhotenství může snižovat u dítěte…
Robotické operace jsou dražší, ale ne lepší než laparoskopie
Robotické operace jsou mnohem nákladnější než ostatní minimálně invazivní operace, ale nepřinášejí lepší výsledky u tumorů ledvin a karcinomu rekta,…
Perorální antikoagulancia snižují výskyt demence u pacientů s atriální fibrilací
Souvislost mezi atriální fibrilací (AF) a demencí je dobře známá, ale dosud nebylo jasné, zda před ní může chránit podávání perorálních…
Paralen může vyvolávat ADHD
Léky s obsahem paracetamolu neboli acetaminofenu (APAP), jako je například Paralen, jsou široce užívány při chřipce a nachlazení i k tišení bolesti,…
Je možné nezletilého přijmout k hospitalizaci i bez souhlasu rodičů?
Nebo nezletilého při nespolupráci rodičů poslat po ošetření ve zdravotnickém zařízení domů bez doprovodu převozovou sanitkou? V poradně MT odpovídá…
Nastal konec nadbytečných biopsií prostaty?
Unikátní spojení obrazu z vyšetření magnetickou rezonancí a ultrazvukem v přístroji, který zakoupila Urologická klinika 1. LF UK a Všeobecné fakultní…
Sex ve vyšším věku pomáhá k lepšímu výkonu mozku
Studie prokázala, že starší páry, které provozují sex nejméně jednou týdně, vykazují lepší výsledky při určitých testech kognitivních schopností než…
Volby změní zdravotní výbor i správní radu VZP
Parlamentní volby změní nejen složení výboru pro zdravotnictví PSP ČR, ale také správní rady VZP.
Pilotní projekt podpoří transplantace ledvin u dialyzovaných
Podpořit finančně transplantace ledvin, aby se u dialyzovaných pacientů zbytečně neoddalovaly, je cílem dvouletého pilotního projektu, kterým se na…
V ČR by se uplatnil ještě jeden gama nůž
Gama nůž v Nemocnici Na Homolce patří k nejvytíženějším na světě. Zakoupen byl v roce 1992 na základě celonárodní sbírky organizované Nadací Charty…
Lék na syndrom krátkého střeva se používá i v Česku
Prvního pacienta v České republice léčí lékaři pražského IKEM teduglutidem – analogem intestinálního peptidu GLP-2 (glucagon-like peptid-2), který je…
Musíme překlenout propast mezi vědou a praxí...
... říká v rozhovoru pro MT prof. John Eikelboom z University in Hamilton v kanadském Ontariu, který se v současném výzkumu zaměřuje na variabilní…
Chtěl jsem dělat vysněnou profesi za důstojných podmínek
Projekt redakce Medical Tribune, v němž společně se Sekcí mladých lékařů ČLK přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, pokračuje.…
Oceňujem v Nemecku vzdelávacie podmienky
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Obsedantně kompulzivní porucha zřejmě souvisí se zánětlivým procesem v mozku
Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je těžko léčitelný stav, jehož příčiny obvykle nejsou jasné, zejména po fyzické stránce. Nový převratný výzkum,…
Milo ma prekvapil postoj pacientov k lekárom-cudzincom
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Díky transplantacím dělohy se narodilo na světě už osm dětí
Při příležitosti oslav 25. výročí České transplantační nadace Karla Pavlíka navštívila Prahu spoluzakladatelka nadace MUDr. Jana Ekbergová, která se…
Střevní bakterie ovlivňují mozek nepřímo
Nová studie prokázala, že střevní bakterie ovlivňují změny v mozku pomocí kortizolu. Vědci se domnívají, že tento vztah může přispět k hlubšímu…
I mírná konzumace alkoholu má nežádoucí vliv na mozek
Důkazy vlivu lehké nebo umírněné konzumace alkoholu na mozkové struktury a funkce jsou smíšené. Nová dlouhodobá britská studie poskytla potvrzení, že…
Úhradová vyhláška 2018 a co dál?
Je zločin navyšovat kapitaci praktikům v současném systému bez zvýšení jejich kompetencí. A jakkoli nyní úhradová vyhláška technicky dokonale…
Ministr Ludvík ambulantním lékařům peníze nepřidá
Stávka ambulantních specialistů a praktických lékařů 18. října, kterou podpořila i část lékáren, nepřinese praxím více peněz. Ministr zdravotnictví…
Urologové z České republiky i zahraničí míří do Plzně na 63. výroční konferenci ČUS
„Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!“ může si v příštích dnech říci mnoho českých urologů, kteří se v Plzni zúčastní 63. výroční konference České urologické…
XXIII. celostátní setkání okresních a krajských předsedů SPL ČR v Milovech – prohlášení
Delegáti vyjádřili pobouření nad návrhem úhradové vyhlášky pro rok 2018, který zcela ignoruje slib představitelů MZ ČR ze září 2016 na navýšení…
Je čas na očkování proti chřipce. Proč je tak důležité a přitom podceňované?
V ČR se zdravotníci ze zákona očkovat proti chřipce povinně nemusejí. Kolik se jich takto chrání, a tím chrání i své pacienty, lze jen odhadovat.…
Těžké eosinofilní astma: plán na dosažení konsenzu
Dostupnost účinné biologické léčby u pacientů s těžkým eozinofilním astmatem (SEA) vedla k potřebě zavést nástroj, který by lékařům v klinické praxi…
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují Osteoporózu si léčí v ČR jen asi 24 procent nemocných, průměr v zemích EU se pohybuje kolem 40…
Jaký význam má kombinace ezetimibu s atorvastatinem v managementu hyperlipidemie?
Kombinace statinu s ezetimibem je výhodnou volbou pro vysoce rizikové pacienty, u nichž je zapotřebí snížit koncentraci LDL cholesterolu (LDL-C),…
Univerzita Karlova jako první vysoká škola v České republice žádá o institucionální akreditaci
Jednou z nejdůležitějších novinek, které přinesla loňská rozsáhlá novela českého zákona o vysokých školách, je změna v oblasti akreditací. Tato…
Pokrok v anesteziologii není dán léky, ale systémem práce
Výroční kongres České společnosti pro anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicínu ČLS JEP (ČSARIM) patří mezi největší tuzemské odborné akce –…
I po 20 letech je substituční terapie pro pacienty nedostupná
Metadonová substituční terapie patří z hlediska léčebných alternativ, které existují v oblasti zneužívání opiátů, mezi nejúčinnější nástroje. Zasáhne…
Pomalu, ale jistě se posouváme k cílené substituci koagulačních faktorů
Na aktuální poznatky relevantní pro zvládání život ohrožujícího krvácení (ŽOK) se zaměřilo sympozium společnosti CSL Behring, které bylo součástí…
Nobelova cena za fyziologii v roce 2017
Nobelovu cenu za fyziologii dostali tři američtí vědci Jeffry C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za objev molekulových pochodů podmiňujících…
Modré světlo chytrého telefonu ovlivňuje spánek
Jedenáctičlenný tým odborníků (v čele Jung‑Yoon Heo) z univerzitních a výzkumných pracovišť z Jižní Koreje (Soul) a USA (Boston, MA) zkoumal účinky…
Alzheimerovu chorobu odliší od vaskulární demence vnímání barev
Šestičlenný tým britských psychiatrů z University of Oxford a řeckých neurologů z Aristotle University of Thessaloniki (v čele Nikitas A. Arnautoglou…
Nad návrhem úhradové vyhlášky
Návrh úhradové vyhlášky pro rok 2018 zcela ignoruje slib představitelů MZ ČR ze září 2016, kdy vznikla dohoda o tom, že navýšená cena lékařské práce…
Kritizovat eRecept neznamená sabotovat eHealth
Centrální úložiště elektronických receptů je v české legislativě od roku 2007 a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za jeho vybudování utratil…
Otevřený dopis budoucímu ministru zdravotnictví
Česká lékárnická komora poskytla redakci Medical Tribune vyjádření konkrétního lékárníka. Ve svém dopise zatím neznámému ministru zdravotnictví…
Dostane se skórovací systém pro sepsi do všech nemocnic?
Sepse je druhá nejčastější příčina hospitalizace pro infekční onemocnění, mortalitu odborné prameny uvádějí 20 až 30 procent, pro těžkou sepsi 40 až…
Kulatý stůl k nové úpravě pracovnělékařských služeb
Zveme Vás na akci, pořádanou dne 20. listopadu 2017 v Praze v souvislost s velkou novelou zákona o specifických zdravotních službách, která v době…
Kolik je v ČR autistů, se neví, nejsou pro ně ani programy
Poruchy autistického spektra (PAS) v ČR podle odhadu postihují 200.000 lidí. Skutečný počet není znám, stejně jako škála postižení, věkových skupin a…
ReMuS – aktuální data o roztroušené skleróze
Každý den onemocní roztroušenou sklerózou v ČR tři lidé, ze dvou třetin jsou to ženy. Nejnovější data celostátního registru pacientů ReMuS ukazují…
Jak zlepšit prognózu pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem?
Rizikové faktory důležité pro rozvoj postižení koronárních tepen jen zřídka působí izolovaně – u většiny pacientů je jich provázáno několik a bývá…
Biosimilars. Od snů k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost k inovativní léčbě, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stádiu onkologického…
Na Karlově vzniká silné pediatricko-metabolické centrum
Novým přednostou Kliniky dětského a dorostového lékařství 1.LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově je od 1. září docent MUDr. Tomáš…
VFN má od Prahy lepší vybavení pro hypotermii novorozenců
Celotělovou hypotermií snižují následky po prodělané asfyxii u novorozenců na Klinice dětského a dorostového lékařství (KDDL) 1. LF UK a Všeobecné…
Kdo hospodaří s nulovou marží?
Nedávno jsem se dočetl, že nemocniční lékárny údajně hospodaří s nulovou marží. Kdežto soukromník si marži a podmínky nákupu i prodeje stanoví sám. A…
Kam až jít při snižování krevního tlaku? Názory se různí.
Je v současnosti doporučovaná hodnota krevního tlaku pod 140 mmHg ještě dostačující, nebo je třeba jít níže a snažit se dosáhnout hodnot pod 120 mmHg?
Dvě tváře milánského kongresu Evropské respirační společnosti
Poslední kongresy Evropské respirační společnosti (ERS) se konaly v Mnichově a Londýně, v zemích, jejichž populace si potrpí na systém a pořádek.…
Minuty MT
Kongresová sezóna se rozběhla počátkem letošního září téměř zběsilým tempem. Ty nejdůležitější evropské kongresy jsme si samozřejmě nenechali ujít.
Pozastavení plateb nemocnicím a finanční bonusy ve zdravotnictví
Na první pohled by se mohlo zdát, že investigativní žurnalistika novinářů z portálu www.stream.cz (případně www.seznam.cz) odhalila nové zásadní téma…
VZP zastavila platby některým nemocnicím kvůli lékovým bonusům
Na skutečnost, že nemocnice nakupují od dodavatelů léky se slevou, avšak tyto léky vykazují zdravotní pojišťovně v plné ceně bez slevy, poukázal…
Kompletní data potvrzují snadné vyrušení efektu dabigatranu
V časopise New England Journal of Medicine (NEJM) byly publikovány výsledky celé kohorty pacientů zařazených do studie RE‑VERSE AD. Ty potvrzují, že…
Zdraví migrantů má dopad na zdraví celé populace
V zájmu ochrany zdraví svých populací začaly členské státy EU, včetně ČR, loni v září koordinovat spolupráci a zlepšování zdraví uprchlíků a migrantů…
Proti chřipce by se měli očkovat také zdravotníci
Vakcinaci proti chřipce doporučují lékaři zejména chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám a také zdravotníkům a sociálním pracovníkům. Očkování…
Soudní přezkum úhrad zdravotnických prostředků je možný
Problematika berlí, očních čoček a dalších zdravotnických prostředků neopustila jednací síně Ústavního soudu. V červnu Ústavní soud zrušil s…
CMP může utrpět už miminko v prvním týdnu po narození
Podle dostupných informací může cévní mozkovou příhodu utrpět již dítě v týdnu kolem narození, kdy je údajně její riziko vyšší než u dospělého…
Trombolýzou lze léčit CMP i u dětí
Ročně v Česku postihne mrtvice 20 až 30 dětí. U těch nejmenších se agresivní metody léčby nepoužívají. Zeptali jsme se MUDr. Jany Haberlové, Ph.D., z…
Zamyšlení profesora Jaroslava Blahoše u příležitosti významného mezinárodního ocenění
Při slavnostním zahájení kongresu Akademie práv, etiky a zdraví, nad nímž převzal záštitu rektor UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., byla prof. MUDr.…
Kardiologický summit v Barceloně ustál útok
V posledních srpnových dnech se konalo ve španělské Barceloně výroční zasedání Evropské kardiologické společnosti.
Osteoartróza: Úbytku chondrocytů zabrání adenosin
Nový výzkum na hlodavcích poprvé prokázal, že injekce adenosinu do kloubů může zabránit osteoartróze (OA). Studie provedená v NYU Langone Medical…
Na zdravotním výboru zněla slova o korupci
Slova o korupci ze strany firem směřovaná na poslance, kteří nechtěli hlasovat pro jeden z poslaneckých návrhů ke zdravotnickým prostředkům, zazněla…
Zdravotnické prostředky v „přechodném období“. V jakých mantinelech by se měly pohybovat zdravotní pojišťovny
Široké odborné veřejnosti je jistě známo, že koncem května Ústavní soud nálezem zrušil vybraná ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění…
Revmatologický ústav – 65 let od založení
Na konci roku 1952 byl dekretem ministra zdravotnictví založen Výzkumný ústav chorob revmatických (VÚCHR) a byla mu přidělena budova bývalého…
Je povinností lékařů poskytnout své osobní údaje SÚKLu pro potřeby aplikace eRecept?
Nemocnice chce poskytnout osobní údaje všech lékařů SÚKLu pro potřeby aplikace eRecept. Má na to právo? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula Mezeiová z…
Od září mohou lékaři nastoupit na rezidenční místa, slíbil ministr
Ministerstvo zdravotnictví na poslední chvíli, a vlastně už po termínu řeší dotace na rezidenční místa pro letošní rok. Mladí praktici varovali, že…
Studie SPRINT: Vyplatí se agresivní léčba hypertenze?
V rámci významné studie SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial) nediabetičtí pacienti s vysokým kardiovaskulárním rizikem podstoupili…
Fluorochinolony – další příčina intrakraniální hypertenze
Pseudotumor cerebri (PTC) neboli idiopatická intrakraniální hypertenze se projevuje zvýšeným nitrolebním tlakem bez přítomnosti lézí či žilní…
Proč ketamin léčí depresi. Studie naznačuje možnost bezpečnější terapii
Vědci objevili klíčovou látku, která umožní ketaminu okamžitě v mozku účinkovat proti depresím. Jde o zásadní krok k vývoji alternativy ke ketaminu,…
Má zaměstnavatel právo mluvit zaměstnancům do úpravy jejich vlasů?
Zdravotní sestra si obarvila vlasy, s čímž vedení kliniky ARO nesouhlasí. Může zaměstnavatel mluvit svému zaměstnanci do úpravy vlasů? V poradně MT…
Jojo efekt zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby
Zhubnout a zase přibrat je nebezpečnější než zůstat tlustý. Pacienti s ischemickou chorobou s velkými výkyvy váhy mají mnohem vyšší riziko infarktu,…
Prevence v souvislosti s náhradami kloubů
Cílená prevence poruch kardiovaskulárního a zažívacího traktu má významný efekt na snížení rizika úmrtí po kloubních náhradách.
Jak může zaměstnavatel potrestat zaměstnance za nepovedený žert?
Dvě zdravotní sestry vyvěsily na nástěnku vtip, který se nelíbil vedení. Jim a dalším kolegyním byly odebrány odměny a příplatek za práci…
Data z reálné praxe doplňují výsledky klinických studií
Data z klinických studií zaměřených na léčbu roztroušené sklerózy (RS) doplnila na letošním červnovém Evropském neurologickém kongresu v Amsterdamu i…
Za uspokojení z práce sestra v hypermarketu nenakoupí
Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR necelých 28 500 korun, ve státní nemocnici průměrně 30 866 korun…
Glifloziny představují zajímavou možnost pro diabetiky se srdečním selháním
Pozornost široké i odborné veřejnosti se velmi často obrací na onkologická onemocnění. Srdeční selhání je ale choroba s často horší prognózou jak z…
Změny mozku související s demencí se dají poznat dřív, než se projeví problémy s kognicí
Vědci z University of Toronto a Baycrest Rotman Research Institute objevili potenciální prediktor zobrazení demence v mozku.
Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání
Srdeční onemocnění nejsou pouze problémem mužů. Hlavní příčinu smrti představují u obou pohlaví. Vědci nyní objevili souvislost mezi reprodukčním…
Urgentní příjem zahlcují pacienti, kteří tam nepatří
Na Urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol ošetří denně v průměru 60 pacientů, polovina ale přichází s obtížemi, které na urgentní…
Vedle nadužívání záchranných služeb je třeba vyřešit problém s tísňovými čísly
Letecká záchranná služba působí v Česku od roku 1987, nyní vrtulníky startují z deseti základen. Ty v Praze, Plzni, Brně a Bechyni obsluhuje Armáda a…
Minuty MT již brzy ve vašem mobilu
Vydavatelství MEDICAL TRIBUNE CZ spustí ve velmi krátké době nový informační kanál – zprávy vám doručí přímo do vašeho mobilu nebo e-mailu.
Bomba! Nebo bouře ve sklenici vody? Poznámky na okraj předběžného zveřejnění výsledků studie REVEAL s anacetrapibem
Začíná být docela obvyklou praktikou farmaceutických společností, že zveřejní „obecný výsledek“ léta očekávané studie několik týdnů před její…
ASCO 2017 českýma očima
Na to, co bylo na letošním kongresu ASCO největším překvapením pro české lékaře, kteří kongres navštívili, a jak hodnotí prezentované studie a…
Požadavky na bezpečnost dat ve zdravotnictví
Zdravotnická zařízení každodenně zpracovávají patrně vůbec nejcitlivější druh osobních údajů – údaje o zdravotním stavu pacientů. V papírové i…
Lze předepisovat léky rodinným příslušníkům bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou?
Může lékař v důchodu předepisovat léky svým rodinným příslušníkům, když nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula…
Indiánské odpoledne v motolské nemocnici
Ve středu 21. června proběhlo na volném prostranství areálu Fakultní nemocnice v Motole další indiánské odpoledne, které pro dětské pacienty v rámci…
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Osobní přístup ke klientům stojí za úspěchem Alphega lékáren
Jsou lékárny s osobním přístupem ke každému zákazníkovi – pacientovi a pak existují výdejny léků. K těm druhým se Alphega lékárny nikdy nechtějí…
Již 20 let získávají v létě zahraniční medici zkušenosti od pražských lékařských kapacit
Jubilejní dvacátý ročník největšího mezinárodního vzdělávacího programu pro budoucí lékaře Prague Selective byl 9. července zahájen v Praze. Jedná se…
Je možné ukončit pracovní poměr, pokud očkování proti hepatitidě B není účinné?
Má nemocnice právo a za jakých podmínek ukončit pracovní poměr se zdravotní sestrou u níž není očkování proti hepatitidě B účinné? V poradně MT…
Interní oddělení nemocnic již fungují v krizovém režimu
Otevřený dopis České internistické společnosti ministru zdravotnictví České republiky JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA, upozorňující na současnou…
Poslanci schválili navýšení plateb za státní pojištěnce i snížení limitů na doplatky na léky
Poslanecká sněmovna schválila 30. června 2017 ve třetím čtení návrh novely zákona č. 592/1992 Sb., která zaručuje navýšení plateb za státní…
Evropská 22. WONCA v Praze: Kompetence praktických lékařů musejí být posíleny
Od středy do soboty tohoto týdne se setkávají evropští praktičtí lékaři v Kongresovém centru v Praze. S jakým očekáváním a ambicemi vítají tuto…
Stanovisko výboru ČSARIM k zajišťováni odborného dozoru podle novely zákona 95/2004 Sb.
Novela zákona, která vstoupí v platnost k 1. 7. 2017 (Sbírka zákonů č. 67/2017, částka 22) má výrazný dopad na bezpečnost pacientů a ovlivní i…
ČR zpřísňuje podmínky pro zubaře ze zemí mimo EU
Konec námezdní práce zubařů bez aprobace z nečlenských zemí EU, a tím i větší bezpečí a kvalitnější péči pro české pacienty přinese podle očekávání…
Mladí doktoři budou udělovat titul Férové pracoviště
Sekce mladých lékařů ČLK chce přispět ke zlepšení podmínek pro mladé lékařky a lékaře. V průzkumu zjistila, s jakými problémy se potýkají, šlo…