
Všechny články
PPF zpeněží podíl v biotechnologické firmě
Skupina PPF po čtyřech letech prodává svůj podíl ve švýcarské biotechnologické firmě NBE‑Therapeutics společnosti Boehringer Ingelheim. Za celou…
Fórum: Co čeká novelu zákona o zdravotním pojištění?
Epidemie COVID‑19 na sebe strhla pozornost veřejnosti, zdravotnických profesionálů, médií a také zákonodárců. Celá řada důležitých problémů se…
Mentálně jsme jako praktičtí lékaři připraveni
„Podle mě to bude největší logistická akce od příchodu spřátelených armád,“ říká o plánu vakcinace 60 procent obyvatel proti COVID-19 v průběhu…
Plán očkování proti COVID-19 se vyjasňuje
Strategie očkování proti nemoci COVID-19 v České republice narýsovala základní obrysy organizace a indikace k tomuto očkování. Množství detailů čeká…
Kontrolované pití není rezignací na abstinenci
V ČR je léčba závislosti na alkoholu tradičně zaměřena pouze na abstinenci, v posledních letech se však do popředí dostává i cíl alternativní –…
Nové možnosti krizové intervence
Za jeden z nejvíce alarmujících dopadů pandemie COVID‑19 v oblasti sexuality je považován nárůst sexuálního násilí a problematického sexuálního…
Spojit sport a medicínu byl můj sen
V listopadu vyšla kniha Pohyb v životě a medicíně, jež přináší 31 rozhovorů s významnými osobnostmi medicíny zaměřených především na význam sportu a…
MHRA schválila vakcínu proti COVID‑19, další v procesu registrace
V poslední fázi klinického hodnocení je na světě zhruba jedenáct projektů vakcín proti COVID‑19. Nejblíže k registraci v Evropské unii mají tři…
Reklama na přednostní ošetření byla za hranou zákona
Přednostní přístup k zdravotním službám hrazeným pojišťovnou jako dárek k předplatnému zpravodajského serveru. Takovou nabídku krátce inzeroval iDNES…
Nejčastější nedostatky žádostí o úhradu zdravotnických prostředků pro zajištění pohybu pacienta
Úhrada zdravotnického prostředku (ZP), který podléhá schválení revizním lékařem, je možná na základě naplnění indikačních kritérií stanovených…
Proočkovanost proti COVID 60 procent – je to odpovědnost nás všech
„Zdravotníci by k vakcinaci proti koronaviru měli přistupovat se stejnou profesionalitou a samozřejmostí, jako když se chrání proti jiné infekci.…
Regulace reklamy cílící na zdraví – ode zdi ke zdi
Návrh, který má podle předkladatelů bojovat proti klamavému tvrzení zdravotních účinků v reklamě, k tomuto cíli nepovede. Spíše uškodí slušným…
Molekulární biomarkery nadějí i pro pacienty s nádory pankreatu?
„Každým rokem se scházíme a konstatujeme, že karcinomy slinivky břišní mají ze všech onkologických diagnóz nejhorší výsledky. Každým rokem také…
Prevence u diabetiků začíná primární péčí
Většina pacientů s diabetem 2. typu má vyšší riziko smrtelného infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Prevence těchto onemocnění by se proto…
Mikrobiom – nový způsob léčby psoriázy?
Na 29. kongresu EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), který se konal virtuálně od 29. do 31. října, získalo pozornost téma…
Zdravotnická data jsou pro hackery cennější než údaje o kreditkách
Cesta k ideálnímu stavu ochrany nemocnic před kybernetickými útoky je ještě znepokojivě dlouhá, říká Miroslav Kořen, ředitel antivirové firmy…
Je čas řádně se připravit na očkování
Všichni očekáváme očkovací látky proti COVID-19. Podle některých signálů je možné, že první vakcíny budou schváleny ještě před koncem roku 2020.…
Fórum: Jak úspěšně očkovat proti COVID‑19?
V dohledné době bude podle všeho k dispozici vakcína proti COVID‑19. Tato vakcinace však zcela jistě bude narážet na nedůvěru laické a zčásti i…
Data z reálné klinické praxe posilují jistotu v léčbě roztroušené sklerózy
Randomizované klinické studie nabízejí základní účinnostní a bezpečnostní data o léku, pohříchu však jen u limitované, zpravidla vysoce selektované…
Zvládání COVID-19 je zásluhou enormního nasazení zdravotníků
„Mám pocit, že menší a střední elektivní operační výkony bychom byli schopni částečně obnovit začátkem prosince. Definitivní termín ale nejsem…
Konziliární paliativní týmy zkracují hospitalizaci
K průkopníkům paliativní medicíny v Česku patří onkolog a paliatr MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D., z Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ v Brně. Je i…
Paliativní péče o dětské pacienty má svá důležitá specifika
Dětská paliativní péče se v ČR dostává do povědomí veřejnosti jen pomalu. Navíc je v části regionů omezeně dostupná a chybějí poskytovatelé péče,…
COVID‑19 zbrzdil i nemocniční paliativu
I když se v paliativní péči (PP) v České republice v posledních letech mnohé změnilo, stále je co dohánět. Oblastí, na niž se odborníci aktuálně…
Projekt, který pomáhá zdravotníkům i pacientům různých kultur
Se současným trendem kulturního směšování vlivem globalizace celého světa, migrace obyvatel a narůstající zdravotní turistiky se stále více…
Fórum: Zdravotnictví není jen COVID‑19
Epidemie COVID‑19 zabírá podstatnou část energie i dalších zdrojů zdravotníků i organizátorů péče. O jiných tématech se hovoří málo, což ale…
S převozy mezi kraji pomáhá nový dispečink
Desítkám pacientů našli koordinátoři a centrální dispečink volná lůžka v jiném regionu. Do koordinace kapacit se zapojují i lázně a rehabilitační…
Primář Gabrhelík ze Zlína: Všichni makáme na sto deset procent
Zlínský kraj patří už řadu týdnů k těm, které mají v souvislosti s epidemií COVID-19 nejvíce napjatou kapacitu nemocnic. Krajská nemocnice T. Bati ve…
Spoléháme především sami na sebe – i v době epidemie
„I kdybychom měli o tisíc postelí navíc, i kdybychom měli dalších 100 ventilátorů, nepomůže to, když není, kdo by zajišťoval péči. Je mi líto, že si…
Inhibitory PCSK9 jsou odpovědí k rychlému snížení KV rizika
V průběhu posledního odpoledne letošního virtuálního XXVIII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti se 24. září 2020 skupina předních…
Skoro všem říkáme: Ano, vy jste se toho viru zbavil
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Nové poznatky z UEG week rozšiřují obzory gastroenterologie
UEG week je největším a nejprestižnějším gastroenterologickým setkáním v Evropě, které v průběhu let přerostlo do rozměrů globálního kongresu. Každý…
Jak vidí onkologickou péči čeští pacienti?
Úroveň onkologické péče v ČR patří v rámci zemí CEE k těm nejlepším, a v některých diagnózách je dokonce srovnatelná s vyspělými zeměmi. Z hlediska…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Co je nového u nemalobuněčného karcinomu plic
Virtuální forma letošních Brněnských onkologických dní si vyžádala maximálně hutnou podobu programu. Jeho základem se staly přednášky, které popsaly…
Nový typ neutrofilních granulocytů navozuje regeneraci axonů
Přerušené axony v centrální nervové soustavě (CNS) nejsou schopny regenerace, což vede k chronickému neurologickému postižení u jedinců s…
Testované vakcíny proti COVID‑19. Přehled výsledků klinických studií fáze I a II
I odborníci, kteří nejsou přímo propagátory plošného očkování, se shodují, že pandemii COVID‑19 ukončí až příchod účinné vakcíny. Jak reálnou šanci…
Krátká „learning curve“, lepší komfort pro operatéra
S prof. MUDr. Davidem Netukou, Ph.D., přednostou Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN, především o praktických aspektech…
V koronavirové době posílily komunitní lékárny
Všichni v současnosti řešíme dostupnost lékařské péče. To je zcela pochopitelné. Kdyby však nebyl v lékárnách dostatek léků, pak by nám vystavený…
Povoláváme do zdravotnictví mediky, nebo dělníky?
V současné době přibývá pacientů s těžkým průběhem onemocnění COVID‑19 a zároveň ubývá lékařů a kvalifikovaných zdravotníků. Jako řešení se mimo jiné…
Fórum: Medici za covidu na pomoc nemocnicím
Už v jarní covidové vlně pomáhalo v nemocnicích přes dva tisíce mediků a v podzimní vlně se opět hlásí. V půli října dosáhly počty přihlášených 1 500…
Certifikáty v prostředí e-VZP
Elektronická komunikace přináší uživatelům mnoho nesporných benefitů. Právní a informační systémy však kladou na uživatele podmínky, za kterých lze…
První zkušenosti potvrzují význam supervize i ve zdravotnictví
Supervize se již i v České republice stává významnou součástí profesionální praxe v oblasti pomáhajících profesí a postupně se etabluje jako svébytná…
PharmDr. Lubomír Chudoba náměstkem ministra
Bývalý prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba byl minulý týden jmenován náměstkem ministra zdravotnictví. Nahradil Filipa Vrubla,…
Riziko vyčerpání kapacity je vysoké
K sobotě 24. října bylo podle ÚZIS reprodukční číslo R pro Česko 1,36. Problémy nákazy seniorů, vysokého podílu pozitivních testů i rostoucího počtu…
Stále se cítím jako mladý kardiolog
„Ve všech oblastech naší kardiologie jsou osobnosti, které mají jméno v mezinárodní komunitě a které nějakou problematiku posouvají vpřed i na úrovni…
Pandemie je výzvou k lepší péči o duševní zdraví
Letošní Světový den duševního zdraví (10. října) byl celosvětově zaměřen na dopady pandemie COVID‑19 na systém péče o duševní zdraví. Jak ukazují…
Zachrání digitalizace sociální služby?
Nástup nových technologií doprovází i sociální služby, resp. zejména služby dlouhodobé péče. Jejich postupné rozšiřování, ale i postupný vývoj…
VZP hradí ambulantním specialistům vzdálené konzultace
Od začátku října mohou ambulantní specialisté Všeobecné zdravotní pojišťovně relativně jednoduše vykazovat i ty formy péče, které jsou založeny na…
Mene, mene, tekel, ufarsin
V Kralické bibli (Daniel 5, 25–31) se dočtete, že se babylonskému králi Balsazarovi objevil na zdi nápis, s nímž si jeho mágové a učenci nevěděli…
Nemocnice hledají posily mezi ambulanty, cizinci, mediky i laiky
Některé nemocnice a osobnosti vyzvaly ambulantní specialisty k výpomoci v nemocnicích. Sdružení ambulantních specialistů ČR po dohodě s ministrem…
Novinky ve farmakoterapii z UEG Week 2020
Na nedávném virtuálním kongresu United European Gastroenterology – UEG Week Virtual 2020 – bylo představeno několik „late‑breaking“ abstraktů.…
COVID‑19 v druhé polovině října bez příkras
Naši lékaři a další zdravotníci a personál ve zdravotnictví dělají maximum, jejich nasazení je veliké, chtěl bych jim poděkovat,“ tato vizionářská…
Fórum: Nemocnice v době covidové
Vývoj covidové epidemie naplňuje nejčernější scénáře. Nemocnice omezují zbytnou péči, koordinují se kapacity, budují „polní“ nemocnice, nakupují…
Vydržte, prosí ministr Prymula zdravotníky
Rizikové faktory aktuálního vývoje šíření onemocnění Covid-19 jsou zejména dva. Vysoké množství nakažených lidí, kdy i zpomalení šíření přinese…
Jak zvládají nemocnice situaci?
ANKETA MT Kolik zdravotníků chybí nemocnicím a jak navyšují svoje kapacity? Nemocnice žádají o výpomoc mediků, ale i dalších možných pracovníků.
Nemocnice to zvládnou, i když za vysokou cenu
„Všichni se musí nachystat, že nás teď čeká několik týdnů, jaké české zdravotnictví ještě nezažilo. Takové omezení péče tu nikdy v historii nenastalo…
Otevřený dopis mladé lékařky k výpomoci při pandemii
Lékařky a sestry na rodičovské mohou vypomoci v nemocnicích, vytvořte jim k tomu podmínky, vyzývá ministra zdravotnictví lékařka, která zvažuje…
Léčit už umíme, zbývá najít, koho léčit
Výzkum, za který byla letos udělena Nobelova cena za medicínu, má své zcela konkrétní pozitivní dopady na životy milionů pacientů – a také jejich…
Nobelova cena za výzkum, který stojí za kauzální léčbou pro miliony
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Křišťálová koule
Čarodějnice, věštec, baba Jaga, každý, kdo se na to cítil, uchopil křišťálovou kouli, nahlédl do ní a za nějaký poplateček sdělil, co se bude dít.…
Cévní věk: ověřený nástroj pro zlepšení adherence
V České republice je prevalence kardiovaskulárních rizikových faktorů stále jedna z nejvyšších v Evropě. Problém se netýká jen starší populace, ale…
Co již víme o COVID‑19 a jeho léčbě?
Letošní Jarní interaktivní konferenci (JIK), která byla odložena na září, provázela přítomnost koronaviru i tematicky. V sekci s názvem Chřipka, nebo…
Cenu Makropulos letos získala Česká alzheimerovská společnost
Z pověření ministra zdravotnictví Romana Prymuly udělila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová dne 29. září 2020 u příležitosti…
Nadměrný příjem cukru souvisí s nezdravým ukládáním tuku
Spotřeba cukru je spojena s větším ukládáním tuků v oblasti srdce a břicha, tedy v oblastech, které jsou pro zdraví rizikové. Tak zní zjištění studie…
Novorozenci, teenageři, třicátníci i padesátníci – CMP si nevybírá!
Na 29. října každoročně připadá World Stroke Day, ke kterému se připojují různé organizace z celého světa s cílem zvýšit povědomí o cévních mozkových…
Ministr volá zdravotníky ze zálohy na pomoc
Situace je vážná, počet nakažených zdravotníků se zvyšuje. Personál v nemocnicích potřebuje posílit, uvádí ministr Roman Prymula.
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v době COVID‑19
V jarních měsících roku 2020 zrealizoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví celkem 121 online vzdělávacích akcí, ve kterých bylo…
Bulovka a Thomayerka usilují o status fakultní nemocnice
Ministerstvo zdravotnictví má na stole žádosti dvou pražských nemocnic o udělení statusu fakultní nemocnice. Jedná se o Nemocnici Na Bulovce a…
Fórum MT: Kompetence mladých lékařů
Mladí lékaři mají od roku 2017 ze zákona povinnost složit po absolvování kmene zkoušku. Na její složení by logicky mělo navazovat i přiznání nových…
Jak neselhat v kardiovaskulární revoluci?
Díky medicínskému a socioekonomickému pokroku se za posledních třicet let podařilo v České republice dosáhnout prodloužení délky života, zejména díky…
O demyelinizačních onemocněních virtuálně
Letošní setkání odborníků zabývajících se léčbou a výzkumem demyelinizačních onemocnění (ACTRIMS/ECTRIMS 2020) se konalo 11.–13. září virtuálně ve…
Vakcinace proti IPO a chřipce v kontextu COVID‑19
S nadcházejícími podzimními a zimními měsíci, kdy je běžný vyšší výskyt respiračních nákaz, očekávají nejen infektologové u některých pacientů možný…
Jak letos praktici očkují proti chřipce a pneumokokům?
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID‑19 již bylo avizováno, že zájem o očkování proti sezonní chřipce letos vzrostl a že objednávky vakcín…
Prymula: Na patnáctiprocentní navýšení tarifů nemáme
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
Polemika: Proč nemáme mediky z některých regionů?
Z redakční pošty ad „Prof. Aleksi Šedo na horké půdě“ MT 15/2020, str. B1
Fórum: Telemedicína a koronakrize
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Koordinace kapacit začala být klíčová
Ve většině regionů kapacity zatím postačují, je ale nutné je těsně koordinovat, vyplývá z aktuálních dat prezentovaných ministerstvem zdravotnictví.…
Chlap kousl psa
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Zdravotnické softwary mají splnit standardy do roku 2031
Zdravotníci se mají v elektronickém zdravotnictví identifikovat resortním či komerčním elektronickým podpisem, případně přes systémový certifikát…
Rychlost rozvoje telemedicíny se zvýšila
Jarní koronavirová krize odhalila potenciál i limity telemedicínských konzultací. Posun v oblasti telemedicíny je v posledních měsících enormní.…
Obnovení sexuální aktivity brzy po infarktu přispívá k přežití
Návrat na obvyklou úroveň sexuální aktivity během několika měsíců po infarktu myokardu (IM) je pozitivně spojen s dlouhodobým přežitím. Výsledky…
Zavřená oddělení, personál je v karanténě a izolaci
AKTUALIZOVÁNO S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Epidemie Covid-19: co dělají němečtí kolegové jinak než my?
Naše česká povaha nám nedovolí, abychom se mezi sebou účinně domluvili a společně našli řešení. Raději budeme hledat chyby, osočovat, vychloubat se…
Náměstek Vrubel odchází s Vojtěchem
Politický náměstek ministra zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel končí ve funkci. Svou rezignaci předal novému ministrovi prof. Romanu Prymulovi…
Desdemona by to měla snazší
Stačí kratičký pohled na něčí tvář a během sekund víme, zda je důvěryhodná, nebo není, zda nám to s tím člověkem půjde, nebo nepůjde. U mnoha lidí…
Moderní antifibrotická léčba je dostupnější více pacientům
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
Pracoviště světové úrovně nejsou v ČR zařazena do zdravotního systému
MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., je vedoucí lékařkou Neuromuskulárního centra na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. Kromě klinické práce…
Lékařská péče o chlapce s DMD je v ČR na světové úrovni
Ačkoli je zdravotní péče o dětské pacienty se svalovou dystrofií v ČR na vynikající úrovni, u dospělých je situace podstatně horší. Navíc u nás stále…
Na českou onkogynekologii můžeme být pyšní
V posledních měsících dochází k určitému napětí mezi klinickými onkology a dalšími odbornými společnostmi. Tématem této diskuse je otázka, kdo by měl…
Samostatný infektolog, budoucnost nemocnic
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP upozorňuje na to, že obor byl v posledních třiceti letech významně oslaben, a navrhuje novou koncepci oboru.…
VFN se zbaví některých svých budov po Praze
Všeobecná fakultní nemocnice se má výrazně centralizovat do svého hlavního areálu na Karlově náměstí. Vystaví tu nové pavilony a několik satelitních…
Fórum MT: Před druhým kolem bitvy s COVID‑19
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Vojtěcha na postu ministra střídá Prymula
AKTUALIZOVÁNO Podle odborové předačky Dagmar Žitníkové je rezignace Adama Vojtěcha logickým vyústěním toho, že nezvládal některé problémy. Zástupce…
Šest let studia je pouhým úvodem do medicíny
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Rozšíří se možnosti imunoterapie pomocí CAR‑T lymfocytů?
Takřka přesně před dvěma lety, koncem srpna 2018, byly v Evropě registrovány dva přípravky pro genovou terapii pomocí CAR‑T lymfocytů cílených proti…
Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze je stále nízké
Ačkoli v posledních letech diagnostika i léčba roztroušené sklerózy (RS) zásadně pokročily, znalosti veřejnosti o tomto onemocnění zůstávají většinou…
Na horké půdě
Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od září nastupuje jako náměstek ministra zdravotnictví pro…
Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
V mnohých ženách lékařkách to vře II
Reaguji na rozhovor s JUDr. Anetou Stierankovou. Problematika žen v medicíně a zejména v chirurgii mne zajímá již několik let. Paní doktorka…
Fórum MT: Co se osvědčilo ke zlepšení adherence pacientů?
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Trojkombinace pro léčbu cystické fibrózy má v Evropě zelenou
Poprvé na evropském trhu bude až pro 10 000 pacientů s cystickou fibrózou ve věku 12 let a starších, kteří mají jednu mutaci F508del a jednu mutaci s…
Elektronická výstraha snižuje nadměrnou preskripci antiastmatik
Varování objevující se na počítačích praktických lékařů, když otevírají pacientovy záznamy, může podnítit revizi léků na astma a vést k lepší…
Pacientský souhrn má jasné kontury
Přeshraniční sdílení pacientského souhrnu je u nás spuštěno, ale rozjezd bude pomalý.
Vzdálená kontrola Crohnovy choroby
Klinika ISCARE v červenci založila virtuální IBD kliniku pro vzdálené monitorování pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou na biologické…
Telekonzultace nejsou pro každého
Studie publikovaná v JAMA (JAMA Intern Med, publikováno online 3. 8. 2020) odhaduje, že 38 procent Američanů starších 65 let není připraveno na…
Prof. Lata: Kvalita výuky ostravské LF nikdy nebyla zpochybněna
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Fórum MT: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě?
Sedm z osmi lékařských fakult má zastoupení v Asociaci děkanů lékařských fakult ČR. Ostravská lékařská fakulta, která získala akreditaci studijního…
prof. Widimský: Ostravská fakulta by měla přejít pod jinou univerzitu
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Štíhlejší IDRR na startu vývoje
Práce na softwarové části základní IT infrastruktury českého elektronického zdravotnictví by měly brzy začít. Dosavadní elektronické projekty stály v…
Odborníci se shodují: Nepřestávejte a neoddalujte protinádorovou léčbu
Odborníci žádají, aby pacienti s onkologickým onemocněním přestali být označováni jako více zranitelní vůči infekci koronaviru, protože to může vést…
Léčba liraglutidem 3,0 mg v praxi
Z klinických studií i platných českých či zahraničních doporučení je zřejmé, že léčba antiobezitiky samotnými, či ideálně ve spojení s intenzivní…
Bohatší muži mají vyšší riziko vzniku hypertenze
U pracujících mužů s vyššími příjmy je vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze. Uvádí to studie prezentovaná na 84. výročním vědeckém zasedání JCS …
Covid-19: Funguje jen ohleduplnost
Se SARS-CoV-2 žijeme již pět měsíců. Jediné, co v současnosti na svou obranu můžeme učinit, je cílené testování, dohledávání kontaktů, „social…
Informační portál pro laiky má zlepšit zdravotní gramotnost
Státem garantované zdravotní informace na webu. Lékaři mohou své pacienty odkázat na NZIP.
Právo na rodiče a udržení kvality péče
Konflikty s rodiči o přítomnost u hospitalizovaného dítěte se zhoršily během protiepidemických opatření proti šíření nového koronaviru. Hranice, kdy…
Jaká je realita naplnění práva dítěte na doprovod rodičem v nemocnici?
Za současného právního stavu jsou zdravotníci, rodiče a dětští pacienti společnými oběťmi soustavných mezilidských konfliktů plynoucích z neurčitosti…
Nadějná data „oxfordské“ vakcíny na COVID-19
První vakcíny proti infekci virem SARS-CoV-2 by podle dostupných informací mohly být registrované ještě do konce letošního roku.
Prof. Šedo ministerským náměstkem
Děkan 1. lékařské fakulty bude mít na ministerstvu zdravotnictví na starosti mimo jiné oblast kvality zdravotních služeb, vědu, výzkum a vzdělávání…
Jaký měl COVID-19 dopad na péči o umírající?
Výzkum má zmapovat dopad pandemie a opatření, která s ní souvisejí, na péči o umírající. Výsledky půjdou porovnat s jinými evropskými zeměmi.
Biodynamické světlo pomáhá seniorům
Každodenní změny v intenzitě a spektrálním složení slunečního světla seřizují naše cirkadiánní hodiny, které potom regulují téměř všechny životní…
MBA: I ve zdravotnictví lze dělat věci skvěle
I když se může zdát, že diskuse o epidemii Covid-19 nyní – i v řadě dalších měsíců – snadno potlačí ostatní zdravotnická témata, neměli bychom to…
Online 6. kongres Evropské neurologické akademie v době COVID‑19
Kvůli COVID‑19 se kongres konal virtuálně, ale s o to bohatší účastí. Online bylo celkem 41 500 účastníků ze všech světadílů. Jak zdůraznil prezident…
Telemedicína pro samouky
Jsou události, po nichž se svět nikdy nevrátí do původní podoby. Pandemie COVID‑19, která stále přetrvává, představuje přelom, který může nastartovat…
Diplomy za kurz Administrativní pracovník ve zdravotnictví předány
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předal 10. července 2020 diplomy absolventům vzdělávacího programu IPVZ – Administrativní pracovník ve…
Dětská obezita a hypertenze upozorňují na budoucí srdeční choroby
Velká německá studie provedená u dětí a adolescentů ukazuje souvislost mezi obezitou, vysokým krevním tlakem a pozdějším cévním poškozením. Výzkum…
VZP zvažuje nabídku balíčků od Protonového centra
Správní rada VZP na svém červnovém zasedání řešila i úhradu protonové radioterapie v Protonovém centru.
Epidemie. O důvod víc pro elektronizaci
Nutnost sdílení dat o COVID-19 odhalila, kde jsou v e-health v Česku ty nejkritičtější mezery. Bez pevných pravidel pro interoperabilitu dat a bez…
Co nevíme o SARS-CoV-2 k počátku července 2020?
Češi slaví konec pandemie. Možná předčasně, protože otazníků kolem nového koronaviru je mnohem více než jistých odpovědí. V poslední době se ke COVID…
Změna pravidel pro inovativní léky míří na vládu
Ministerstvo zdravotnictví po sedmi měsících vypořádalo připomínky a poslalo do legislativní rady vlády širokou novelu zákona o veřejném zdravotním…
Leadless kardiostimulace překonává svůj hlavní limit
V roce 2012 došlo v Nemocnici Na Homolce k celosvětově prioritní implantaci „bezdrátového“ kardiostimulátoru – leadless cardiac pacemaker (LCP).
Nejde o to, zda zaútočí, ale kdy…
Největší nemocnice i ty nejmenší ordinace musejí být na útoky hackerů připraveny. Podle experta na kybernetickou bezpečnost Ing. Karla Obluka, Ph.D.,…
Útoky na nemocnice neustanou ani po koronaviru
Jedním z mála pozitiv, o nichž se v souvislosti s koronavirem hovoří, je urychlení elektronizace českého zdravotnictví. To se však pojí s jedním…
Dámy, pánové a mravenec pobřežní
Racionální má být rozhodování, v jehož průběhu vezmete v úvahu všechna dostupná fakta. Zvážíte je, vezmete v potaz všechny myšlenkové předpojatosti,…
Ve většině segmentů je jasno o úhradách v roce 2021
Dvanáct ze čtrnácti segmentů našlo se zdravotními pojišťovnami dohodu na způsobu a výši úhrad za zdravotní služby v roce 2021. Nemocnice opět bez…
Kompenzace pomohou, ale nespasí
Dokončení kompenzační úhradové vyhlášky pro letošní rok úplný klid do zdravotnictví nepřineslo. Kompenzace problémy ambulancí neřeší, tvrdí jejich…
Zdravotnictví roste, a to je úspěch
„Poskytovatelé si nemají na co stěžovat. Kdybychom kompenzovali veškerý výpadek v příjmech bez dalších podmínek, jakou by měli motivaci fungovat?“…
Naši lidé předvedli neskutečný výkon
„Situace spojená s epidemií COVID-19 byla samozřejmě extrémní, ale pokud jde o naši zodpovědnost, nebyla výjimečná,“ říká o uplynulém období v…
Žilní onemocnění není v ordinacích praktiků zdaleka výjimkou
Další z řady e‑konference.online, jejímž odborným garantem je Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, se uskutečnila 20. května a soustředila se na…
Aktuální léčba osteoartrózy a spondylartritid
Další z řady e‑konference.online, která se 14.května uskutečnila v Praze a Olomouci, byla věnována revmatologii. Přednášející se věnovali současným…
Program CAR-T posouvá hematologii dopředu
CAR‑T terapie je jedním z výrazných směrů vývoje současné hematoonkologie. Toto téma dominuje odborným konferencím a prestižním časopisům. Rozjet…
Náhrdelník detekující abnormální srdeční rytmus
Vědecká platforma Evropské kardiologické společnosti (ESC) EHRA Essentials 4 You představila náhrdelník, který detekuje abnormální srdeční rytmus.
Rozvoj informačního systému pro sledování COVID‑19
Na platformě ISIN vznikl během koronavirové krize nový systém, který bude i do budoucna využitelný pro důkladné sledování vývoje infekčního…
Ředitel Sládek: Koronavirus mi vrátil pokoru
„Můj cíl je, aby naše nemocnice byla jednou z nejlepších nemocnic v České republice. Toho cíle dosáhnu, jedině když budou pacienti a zaměstnanci v…
Zdravotníci mají být placeni za připravenost, podobně jako hasiči
Kompenzační vyhláška musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou…
Kvůli strachu z COVID‑19 umírají na infarkt
Pacienti s infarktem myokardu po celém světě se vyhýbají nemocnicím nebo lékařskou pomoc vyhledají až příliš pozdě na to, aby jim život zachraňující…
Boom online konzultací předběhl dobu
V koronavirové krizi proběhlo živelné zavádění telekonzultací. Chystá se nová koncepce a pravidla pro tuto oblast. Doba pokoronavirová by měla být ve…
Nemocnice v Izraeli vybírají nejlepší jednotlivá softwarová řešení a otevřené IT systémy
Ron Linder je generálním ředitelem společnosti Elad Health, která vyvinula systém Chameleon EMR (Electronic Medical Record – klinický informační…
Kde se bere humor?
Analýza humoru se podobá pitvě nádherné žáby z amazonského pralesa, do které se chcete podívat proto, abyste zjistili, proč je tak krásná. Na konci…
Interaktivní webinář Kardiovaskulární prevence a diabetes
I letos Česká společnost pro aterosklerózu navázala na své tradiční interaktivní webináře a 11. února odvysílala z Charvátova sálu III. interní…
Telemedicína. Kde to začalo, kde jsme a kudy dál?
„Watsone, přijďte sem, potřebuji vás!“ Tak údajně zněl první telefonát o první pomoc.
Příliš nákladná kompenzační vyhláška může ohrozit stabilitu financí
Jsme nyní asi na konci počátku této epidemie. Na konečné hodnocení je ještě asi času dost. Nevíme, čím nás nový vir ještě překvapí a jak se s ním…
Vstup nových léčiv se pandemií nezpomalil
V uplynulých týdnech jsme se přesvědčili především o tom, že zdravotní pojišťovny a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dokáží pohotově reagovat…
Je dobré mít připravené lidi pro mimořádné situace
Skoro ve všech jazycích existuje nějaký ekvivalent našeho: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ A platí to jistě i pro pandemii COVID‑19. Co jsou ta…
Pandemie přispěla ke zrychlení integrace telemedicíny
Dnes již víme, že bez technologií, jako je eRecept nebo lékový záznam, které v Česku ještě před pár měsíci vyvolávaly vlny emocí a diskusí, moderní…
COVID přispěl k individualizaci v onkologické léčbě
O současné situaci v onkologii jsme si povídali s MUDr. Katarínou Petrákovou, Ph.D., zástupkyní přednosty pro LPP Kliniky komplexní onkologické péče…
Jak je to s dopady na psychiku po koronavirové krizi
Tak nám snad končí doba koronavirová. Aspoň tedy její první fáze. Bůhví, kolik jich ještě bude. Každopádně je to příležitost k bilancování a sčítání…
Co vše zdravotnictví dluží ženám s ovariálním karcinomem (a jejich rodinám)
„U ovariálního karcinomu stále silněji vnímám rozpor mezi možnostmi, které se před námi otevírají, a realitou. Technologicky jsme předběhli to, co…
Zefektivní zkušenosti z pandemie české zdravotnictví
Epidemie COVID‑19 obrátila pozornost lidí hlavně ke zdravotnictví. Po zavření řady ambulancí si veřejnost uvědomila, že dostupnost péče není…
Spravedlivé dotace?
Stát oddlužuje své nemocnice periodicky. V minulosti například po hrozbě velkodistributorů, že přestanou dodávat zadluženým nemocnicím léky.…
Jak probíhá revizní činnost pojišťovny
Jednou z povinností zdravotní pojišťovny, kterou jí ukládá zákon, je kontrola využívání a poskytování zdravotní péče v jejím objemu a kvalitě.
Koronavirové odměny a změna úhrad
Odbory jednají s ministerstvem zdravotnictví o financích na odměny pro zdravotníky za ztíženou práci při epidemii COVID-19. Ministerstvo…
Sestry jsou pro náš zdravotnický systém klíčové a potřebují naši podporu. Co pro ně můžeme udělat?
Dnes slavíme mezinárodní den sester a podle mého názoru je tento den optimální příležitostí, abychom ocenili klíčovou roli těchto žen a mužů v boji s…
Dynamika imunitní odpovědi u COVID-19
Poznámka k studii kolektivní imunity vůči COVID-19. Protilátky IgM a IgG by se měly objevovat převážně u případů s klinickými příznaky. Pro sledování…
Česká populace je k SARS-CoV-2 prakticky naivní
Studie zjistila protilátky vůči novému koronaviru u čtyř promile Pražanů a 3,33 procenta obyvatel Litovle a Uničova.
Výrobní proces remdesiviru se podařilo zkrátit
„Již v lednu tohoto roku, tedy bez jakékoliv jistoty, že je tento experimentální lék bezpečný a účinný proti Covid-19, naše společnost zahájila…
Zápisník z NY: Všichni na palubu!
Díl 6. Do boje s koronavirem jsou povoláni stovky lékařů z celého Long Islandu a Queensu. Na covidových odděleních pracují vedle obvodních lékařů…
Využití nutriční podpory v podmínkách infekce Covid-19 (SARS-CoV-2)
Evropská společnost parenterální a enterální výživy ESPEN a Americká společnost parenterální a enterální výživy ASPEN vytvořily jednotná doporučení,…
Strach v boji s covidem rozhodně nepomáhá
K těm, kdo byl onemocněním COVID-19 zasažen nejvíce, jednoznačně patří domovy pro seniory a další obdobná zařízení. Jak situaci zvládaly, jsme se…
Česko se pokusí o vývoj vakcíny proti koronaviru
Specifická kauzální léčba na covid-19 zatím neexistuje. I proto se Česká republika rozhodla vydat se cestou prevence a připojit se k zemím, které se…
Zápisník z NY: Nemocnice
Díl 3. Poprvé vejdu do covidového pokoje. Pacient sedí na lůžku, na obličeji syčící kyslíkovou masku, a pokusí se o úsměv. V jeho očích vidím strach.
Zápisník z NY: Karanténa
Díl 2. Dva týdny doma v izolaci. Testy na COVID-19 jsou nedostupné, a tudíž na testování nemám nárok.
Zápisník z NY: První COVID pozitivní pacient na Long Islandu
Díl 1. První COVID pozitivní pacient na Long Islandu, předměstí NY City. Koronavirus je definitivně tady!
Favipiravir – první použití v Česku
Pacient, přijatý do Thomayerovy nemocnice v pondělí 27. dubna s těžkou pneumonií při COVID-19 má být prvním pacientem léčeným v Česku favipiravirem.…
CRP – stálý zdroj překvapení včetně účasti v pandemii COVID‑19
V roce 1930 překvapení W. S. Tillett a T. Francis (mimochodem oba byli nositeli Nobelovy ceny, ale ne za CRP…) objevili v krvi nemocných léčených pro…
Proč bychom si měli hýčkat klinickou vědu v medicíně
„Ještě v roce 1775 bylo v Asii soustředěno 80 procent světového hospodářství. Ve srovnání s Asií byla Evropa hospodářský trpaslík. V roce 1900 už…
Kongres léčby rány propojil profese i specializace
Koncem ledna 2020 se v Pardubicích již po osmnácté konal celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány (ČSLR). Toto téma spojuje odborníky…
SÚKL stanovil maximální cenu a úhradu fremanezumabu v profylaxi migrény
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil 30. března 2020 rozhodnutí o maximální ceně a úhradě přípravku Ajovy (fremanezumab) společnosti Teva…
Snadný přístup k pacientským zprávám napříč nemocnicemi
Na severu Moravy a ve Slezsku dokážou sdílet dokumentaci i objednávat online. Kraj by rád do svého systému do konce roku zapojil i fakultní nemocnici…
Centralizace jako odpověď na hledání efektivity v telemedicíně
Telemedicínská služba z Brna MDT zpracovává EKG pro kardiology v Česku, na Slovensku, ale i ve Finsku nebo Francii. Šetří jim tak čas na pacienty.…
Nemocnice rozjíždějí programy léčby konvalescentní plazmou
Některé nemocnice se obracejí s žádostí o spolupráci na lékaře, kteří mají v péči pacienta po prodělaném onemocnění COVID‑19 v dobrém zdravotním…
Poučení z pandemie COVID‑19
Čísla o počtech nakažených, léčených v nemocnicích a zemřelých na či s COVID‑19 ukazují, že ač se české zdravotnictví s podobnou výzvou dosud…
Ing. Friedrich: Nárůst úhrad musíme revidovat
Navýšení plateb za státní pojištěnce společně navrhovaly dopisem všechny zdravotní pojišťovny jako nutné opatření již v březnu ministerstvu financí.…
Doporučení pro COVID-19 na JIP
Společnost infekčního lékařství publikovala materiál mezinárodní skupiny pro péči o pacienty s COVID-19 na JIP.
Nadějná data pro remdesivir
U dvou třetin pacientů bylo pozorováno zlepšení stavu. Nešlo však o klinickou studii.
Příslib zvýšení plateb státu je nadějí a přišel na poslední chvíli
Nemocnice i lékaři podporují návrh skokového zvýšení plateb za státní pojištěnce. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka slib předčil očekávání.
Data, která umožnila restart běžného chodu nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví si je díky datům od ÚZIS a projektu online dispečinku intenzivní péče jisté, že se nemocnice i ambulance mohou začít…
Hic Rhodus, hic salta !
Pandemie koronaviru COVID 19 byla nečekaná akutní pohroma, kterou jsme museli promptně řešit, ačkoliv nikdo z nás nic podobného nikdy nezažil.
Deset procent případů COVID-19 jsou zdravotníci
V Česku bylo již 243 sester a 135 lékařů pozitivně testováno na COVID-19. Dvě sestry zemřely.
Doc. Seifert: Potřebujeme se vrátit k normálu do tří týdnů
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Před úsvitem
Zkusím vyprávět o vývoji mozku miminka, které se ještě nenarodilo. Lidský mozek je tvořen 86 miliardami neuronů a stejným počtem gliových buněk.…
Klíčová je změna organizace práce
Lékařů v nemocnicích je nedostatek, jsou přetíženi nadměrnými přesčasy. V odlehlých regionech chybějí praktici i ambulantní specialisté. O zajištění…
Hledáme novou roli pro menší nemocnice
Zeptali jsme se na křtu publikace Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků jejího hlavního autora MUDr. Pavla Hroboně, M.S., řídicího partnera a…
Strukturální změny umožní lépe využít dostupných prostředků
České zdravotnictví, pokud má i nadále zajišťovat dostupnou péči a zvyšovat její kvalitu, musí projít strukturálními změnami. Roli v nich budou hrát…
Doporučení pro ECMO u COVID-19
Podle mezinárodně uznávaných specialistů není epidemie COVID-19 vhodný čas na rozšiřování počtu ECMO center, péče by se měla koncentrovat na zkušená…
Etické poradenství přichází již i do českých nemocnic
Jak v praxi vypadá etické poradenství, kdy je ho potřeba a jaké jsou dosavadní zkušenosti s ním, přiblížil ve webináři, který 30. března uspořádalo…
Praktici mohou provádět POCT test pro ukončení karantény
Podle algoritmu by u lidí v karanténě bez obtíží v případě pozitivity testu na protilátky bylo vydáno doporučení k PCR testu. Na základě jeho…
Nekontrolované šíření COVID-19 se v Česku zastavilo
Vývoj epidemie COVID-19 v Česku je optimistický. Nemocnice, další zdravotnická zařízení i zbytek společnosti se musí připravit na opatrnou cestu k…
Sterilizace respirátorů parou
Vhodný postup sterilizace jednorázového respirátoru podle literatury i vlastního výzkumu ověřovali výzkumníci z Ústavu chemického inženýrství.
Aktuální informace pneumologů
Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP spolu s Fakultní nemocnicí Hradec Králové vydaly informativní dokument týkající se COVID-19…
Ani praktici často nemají jasno, jak správně postupovat
O tom, že zdaleka ne vše funguje tak, jak je v médiích prezentováno, svědčí i desítky dotazů, na něž v průběhu webináře 2. 4. 2020 pořádaném SVL ČLS…
Vzniká protokol k využití plazmy vyléčených z COVID-19
Probíhá odborná diskuze o využití konvalescetní plazmy u pacientů s vážným průběhem COVID-19. Plazma vyléčených lidí může obsahovat protilátky proti…
Zkušenosti španělských kardiologů s Covid-19
Lékaři nyní stále častěji, místo dříve běžných kongresů, které pro ně byly místem získávání dalších profesních znalostí, přecházejí na šíření…
Krize může zhoršit místní dostupnost služeb
Dotace od státu, nebo razantní úspory. Jiná možnost pro rok 2021 není, odhaduje ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Tato situace může být akcelerátorem…
U COVID-19 vstupuje do hry tocilizumab
Mezi léky, které se zmiňují v souvislosti s epidemií COVID-19, je i inhibitor receptoru pro interleukin 6 tocilizumab.
Do Evropy mohou dorazit miliony vadných výrobků
Zhasnutí světla může mít v oblasti bezpečnosti ochranných pomůcek fatální důsledky. Udělování výjimek z posouzení shody a CE certifikace by mělo být…
Potřebujeme udržet pandemii na uzdě
„Doufejme, že od května budeme moci opatření v nemocnicích, ale i další protiepidemiologická opatření rozvolňovat a nastavovat normální režim,“ říká…
Akutní koronární syndrom v čase Covid-19
Evropská kardiologická společnost (ESC), která je za normálních okolností pořadatelem bezpočtu odborných kongresů, nezapomíná na své členy ani v…
Nic podobného jsme nezažili
„Odhadujeme, že jsme schopni letošní rok platit včas, ale spotřebujeme komplet všechny rezervy,“ říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing.…
COVID-19 způsobí zářez do zdravotního pojištění v desítkách miliard
Příští rok budou vyčerpány rezervy zdravotních pojišťoven a úhrady poskytovatelům se budou škrtat o miliardy korun, odhaduje vláda v odůvodnění…
Jaké má kdo nosit ochranné pomůcky
K otázce, jaké ochranné pomůcky mají dostat zdravotníci na různých pozicích, existuje několik dokumentů. Podstatné je, zda zdravotník přichází do…
Bariatrická chirurgie jako nejúčinnější léčba diabetu 2. typu
V současné době nemáme podle prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., z Centra diabetologie, IKEM, v rukou žádnou léčbu diabetu, která by bylo tak účinná…
Bariatrie by potřebovala dvojnásobek financí
Na aktuální problémy české bariatrie jsme se zeptali prof. MUDr. Mojmíra Kasalického, CSc., z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Bariatricko‑metabolická chirurgie léčí nejen obezitu
Více než 50 procent české populace má v současné době trpí nadváhou nebo obezitou. Obezita je přitom úzce spojena s řadou metabolických komplikací,…
Konopí
Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost ve zprávě z r. 2019 říká, že celoživotní prevalence užívání konopí činí ve věkové…
Flexibilní rehabilitace pro ženy s onemocněním srdce
Ačkoli je kardiovaskulární rehabilitace po prodělaném infarktu myokardu nebo u srdečního selhání klíčová pro délku přežití pacienta i kvalitu života,…
Intenzivisté vydali souhrn doporučení pro COVID-19
Česká společnost intenzivní medicíny vytvořila pracovní skupinu pro problematiku péče o nemocné s onemocněním COVID-19. Ta mimo jiné denně…
Ztráta čichu může být jediným projevem COVID-19
Britská asociace otorinolaryngologie upozornila, že mezi pacienty s COVID-19 je časté snížení čichových vjemů při absenci dalších symptomů onemocnění.
Oxfordští vědci vyvinuli rapidní technologii testování COVID-19
Vědci z Oxfordské Univerzity z oddělení inženýrských věd a Centra pro pokročilý výzkum v Oxfordu Suzhou (OSCAR) vyvinuli technologii velmi rychlého…
Na kongres jedině virtuálně
Medicínský kongresový kalendář se zbortil. Jarní akce se ruší, přesouvají, některé se přemístí do virtuálního světa.
Role praktických lékařů ve zvládání epidemie COVID-19
Ke zjištění nemoci COVID-19 bylo k 18. březnu 9:00 provedeno v ČR 7664 testů, nákazu prokázaly u 464 lidí; 90 procent ve věku 30-79 let, u 81 procent…
Jak si má dnes lékař zachovat duševní zdraví
Dovolte si ventilovat vlastní pocity. Soubor doporučení a praktických rad, jak se vyrovnat s vysokými nároky při epidemii COVID-19.
Mobilní aplikace namísto plošných karantén?
Odborníci na infekční choroby Oxfordské Univerzity přicházejí s vědeckým zdůvodněním pro zavedení mobilní aplikace pro okamžité sledování kontaktů…
MSF: V Itálii je už 1 700 zdravotníků s COVID-19
V Itálii se onemocněním COVID-19 nakazilo už 1 700 zdravotníků, v Evropě je zapotřebí solidarita.
ČKS doporučuje, co dělat pro zachování akutní kardiologické péče
Česká kardiologická společnost doporučuje v kardiocentrech uzavřít provoz pro elektivní výkony. Prioritním úkolem zajištění akutní kardiologické péče…
Kdy je u koronaviru čas myslet na ECMO
V souvislosti s rozšířením SARS-CoV-2 / COVID-19 může být ECMO řešením pro ty pacienty s respiračním selháním, u nichž nestačí běžné ventilační…
Rizika COVID-19 pro těhotné a novorozence
Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP vydala doporučený postup Koronavirová infekce a těhotenství (COVID-19). Dopad…
Každý jediný den odkladu znamená více úmrtí
KOMENTÁŘ K povolení testování v dalších laboratořích by mělo dojít v co nejkratší době. Ze zdravotního i ekonomického hlediska je pro všechny velmi…
Virové pandemie z posledních 150 let
Dalo by se říci, že jsou pravidelnými návštěvníky Země. To, že přijde nová virová pandemie, bylo predikovatelné. Čekal se však nový typ influenzy.
Sanofi vytvoří novou firmu na účinné látky
Skupina Sanofi vyčlení část svých evropských výrobních kapacit zaměřených na produkci účinných látek a stejně zaměřený výzkum a marketing do nové…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – další krok elektronizace
Zeptali jsme se lékařů: Co si slibujete od sdíleného lékového záznamu, který začne fungovat od 1. června? Chybělo vám dosud něco podobného? Doporučil…
VZP garantuje úhradu péče spojené s koronaviry
VZP je připravena uhradit poskytovatelům náklady spojené s koronavirovou infekcí. V rezervním fondu i dalších fondech na to má prostředky. Komerční…
Remdesivir zahájil klinické testy v USA
Po Číně zahájila společnost Gilead Sciences klinickou studii použití přípravku remdesivir u dospělých pacientů s COVID‑19 také ve Spojených státech.
Diabetes, hypertenze, obezita: bonifikační programy VZP PLUS zaměřené na vybraná chronická onemocnění
Cílem programu VZP PLUS je řešení organizace a hodnocení kvality zdravotní péče poskytované také skupinám pojištěnců s vybraným chronickým…
Venerologové potřebují jednotný metodický pokyn
Prof. MUDr. Vladimír Resl, CSc., profesor dermatologie a venerologie, se ve své dlouhé praxi věnoval varikóznímu komplexu, obecné dermatologii,…
Účinnou léčbu je třeba umět personalizovat
Na dermatologickém kongresu jsme si povídali s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl IV – Senior v ordinacích revmatologů, ortopedů a diabetologů
Ve čtvrtém, závěrečném díle představíme problematiku revmatologickou (na základě prezentace prof. MUDr. Karla Pavelky, DrSc.), ortopedickou (podle…
Slušní – a smutní
Konec smlouvání neboli ultimatum game, ekonomická hra užívaná při zkoumání lidské nátury, je pro hráče A a B.
Nemocnice – noční můra bezpečáka
Manažeři nemocnic hledají způsoby, jak lépe předcházet kybernetickým útokům i násilným činům. Edukace, lepší řízení, investice do krizového velínu,…
Sdílený lékový záznam je průlomem do lékařského tajemství
Lékový záznam je nebezpečným průlomem do lékařského tajemství. Nabízen je v pozlátku, jak pacienty ochrání, ale ministerstvo zdravotnictví zamlčuje,…
Vyšší plat pro rezidenty je pozitivum
Dnes nejsme schopni rezidenty zaplatit tak, aby to odpovídalo tabulkovému nástupnímu platu v nemocnicích, komentuje novou koncepci dotací pro…
Závazek zůstat v regionu problém nevyřeší
Nový systém dotací na rezidenční místa mladé lékaře do potřebných regionů nenaláká, může je naopak odradit, obává se MUDr. Martin Kočí, předseda…
Koronavirus 2020: epidemie a pandemie paniky
Nelze pochybovat o tom, že SARS-CoV-2 má potenciál rychlého šíření. Jak velkou hrozbu pro světovou populaci bude znamenat, o tom se zatím můžeme jen…
Zájem o dotace na dostupnost roste
Pro rok 2019 schválilo ministerstvo zdravotnictví 26 dotací pro provoz ordinace praktického lékaře nebo praktika pro děti v regionech ohrožených…
Rezidenční místa mají být od roku 2021 se závazkem
Lékař, který přijme státní dotaci na rezidenční místo při specializačním vzdělávání, se do budoucna bude muset zavázat zůstat po atestaci v Česku …
Kardiocentrum nemocnice, kde se plní sny
K úspěchu nestačí mít jen vizi, říká přednosta Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC.,…
Lineární urychlovače v Motole jsou krokem vpřed v kvalitě
Nové lineární urychlovače v Národním onkologickém centru ve FN v Motole jsou ukázkou špičkové, a přitom elegantně vyhlížející techniky. O nových…
Důležitý je také přístup personálu k pacientům
Nejen špičková technika, ale také odbornost personálu a jeho přístup k pacientům mají vliv na úspěšnost léčby. Hovořili jsme o tom s Alenou Čuprovou,…
Dalším cílem je doplnit vybavení o PET MR
Fakultní nemocnice v Motole je jedním ze dvou národních onkologických center schválených ministerstvem zdravotnictví. Od února využívá k radiační…
Činí se už kroky ke vzniku Národního onkologického programu ČR?
O vzniku Národního onkologického programu ČR jsme hovořili s MUDr. Alenou Šteflovou, Ph.D., MPH, náměstkyní ministra zdravotnictví, a doc. MUDr.…
O plodnost mužů je třeba pečovat od prenatálního věku
Urologická klinika 1. LF UK a VFN získala na konci loňského roku reakreditaci Evropského výboru pro urologii při UEMS pro vzdělávání lékařů se…
Mamma HELP vydává knížku O mamince, která si ostříhala vlásky
V rámci víceletého projektu Mamma HELP Říct to dětem vychází knížka, která odpovídá na otázky, jak mluvit s dětmi o maminčině onkologickém onemocnění…
V transplantologii se řadíme ke světové špičce
Koordinační středisko transplantací zaznamenalo v loňském roce rekordních 288 zemřelých dárců orgánů. Za významným vzestupem stojí vedle dárců se…
Nebojme se časné mobilizace na JIP
Pobyt na jednotce intenzivní péče (JIP) je zatížen celou řadou rizik a negativních vlivů. Jedním z nich je ztráta svalové hmoty a s tím spojená…
O hledání rovnováhy v medicíně, společnosti a v životě
Jedním ze sedmi zakládajících členů nově vzniklého Institutu Equilibrium a zároveň jediným lékařem je neurochirurg prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.,…
Postgraduální vzdělávání 2020 aneb Jak pejsek s kočičkou pekli dort
V tomto případě jde o přípravu k atestaci v základních oborech, nikoli o další specializační vzdělávání, které probíhá většinou v rámci Institutu…
Spotřeba konopí s úhradou skokově vzrostla
Od ledna hradí zdravotní pojišťovny 90 procent ceny léčebného konopí, aby se zvýšila jeho dostupnost. První letošní čísla Státní agentury pro konopí…
Hrozí výpadky dodávek léků z Číny
Křehký řetězec dodávek léků z Asie dělá vrásky evropským politikům. V čase epidemie COVID‑19 by se závislost na Číně mohla vymstít. Podpoří Evropa…
Pětileté výsledky sledování Copaxone: národní kohorta pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří zahájili léčbu GA
Zdroj: Lebrun‑Frenay Ch, et al. Five-year outcome in the copaxone observatory: a nationwide cohort of patients with multiple sclerosis starting…
Reakce zaměstnanců PN Havlíčkův Brod na odvolání ředitele
Otevřený dopis vedoucích zaměstnanců PN Havlíčkův Brod ministrovi zdravotnictví - reakce na nečekané odvolání ředitele MUDr. Jaromíra Maška.
Fórum MT: Jak na chřipku?
Zeptali jsme se lékařů a politiků: Jak se chráníte před chřipkou? Jakou prevenci doporučujete svým pacientům?
Bonifikační program VZP PLUS
V této poradně uvádíme podrobnosti o jednotlivých modulech programu VZP a také důležité termíny, které je nutné pro účast v programu dodržet.
Nová příležitost pro herní specialisty
Po několikaleté odmlce se letos na jaře otvírá další běh třísemestrálního studijního programu „Specialista pro hru, komunikaci a doprovázení v…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl III – Očima onkologa, nefrologa a urologa
Ve třetím díle série přinášíme postřehy z konference o stárnutí od onkologa prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., nefrologa prof. MUDr. Vladimíra…
Bonifikace za prevenci – projekt VZP Plus kardiovaskulární prevence
Nový bonifikační program VZP Plus snad už od poloviny letošního roku podpoří kvalitní screening a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Jeho cílem…
Intravitreální aplikace cytostatika do oka v Motole
Lékaři Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN v Motole zavedli v léčbě retinoblastomu novinku, která výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného…
300 milionů na kauzální léčbu cystické fibrózy
Nový postup schvalování nových léků na cystickou fibrózu podle paragrafu 16 by měl u klientů VZP výrazně zlepšit jejich dostupnost.
Léků na vzácná onemocnění přibylo
Podpora orphanů má efekt. Za posledních pět let schválila americká FDA 103 nových léčivých přípravků na vzácná onemocnění. Přesto na valnou většinu z…
Průmysl podpořil novelu o úhradě orphanů
Když už je otevřená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, může se stát prakticky cokoli. Lékárníci by rádi prosadili reformu financování…
Elektronická neschopenka aneb arogancí maskovaná neschopnost úředníků?
Tak jsme si my zdravotníci letos na Nový rok opět připili nikoli sladkým šampaňským, ale hořkým úřednickým. Už několik let nám stát dává „s novym…
Ochránit zdravotníky je v epidemii 2019-nCov zásadní
Roušky, ochranné brýle nebo ochranný štít, rukavice a případně ochranný oděv. Pro zdravotníka není jiná možnost než používat bariérové ochranné…
Aktuální informace k epidemii nového koronaviru
Přes 130 úmrtí, 6072 potvrzených případů, první čtyři případy ve Francii a také čtyři v Německu (Ke 29. 1.). Takový je prozatím výskyt nového…
Fórum MT: eNeschopenky - elektronizace po česku
Cílem eNeschopenek má být zjednodušení administrativy. Realita je zatím jiná: vystavení eNeschopenky trvá násobně déle. Lékaři posílají hlášení…
Ředitel: U lékařů je zájem o férový přístup
V září převzalo město Sušice tamní nemocnici od Penta Hospitals. Ing. Václav Rada, ředitel a jednatel městské Sušické nemocnice, teď na Šumavě vítá…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl II – Očima geriatrů
Trendem geriatrie je odklon od zaměření na nemoc a naopak zdůraznění holistického přístupu k seniorovi. Ve stáří predikuje mortalitu lépe disabilita…
Data se musejí analyzovat. Co nezměřím, neovlivním
Bez pokročilých technologií nebude praktický lékař schopen svou roli pod tlakem demografických změn zvládat, myslí si Mgr. Martin Wagner, ředitel…
Unikátní komplexní posun v české diabetologii
Česká diabetologie učinila jasný kompletní krok, kterým přispěla k léčbě diabetu 1. typu. Diabetolog doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z III.…
Klíčová role glykemických senzorů
Novinkou léčby diabetu 1. typu jsou implantabilní podkožní senzory. Autor přelomové české klinické studie COMISAIR MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III.…
Vaskulární věk jako nástroj zlepšení adherence
Adherenci pacientů k chronické léčbě lze účinně zlepšovat srovnáním jejich kalendářního a cévního věku.
Moderní léčba roztroušené sklerózy přináší do systému peníze
O vysoce inovativních léčivých přípravcích se většinou traduje, že „vysávají“ zdravotní rozpočet. V projektu Inovace pro život, který zadala k…
Jak vyskladnit data z ÚZIS
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR představil v prosinci svůj koncept zveřejňování zdravotnických dat. Místo známých ročenek by chtěl…
Ti úspěšní
Sociálně úspěšné psychopaty najdete často ve špičkách managementu bank, korporací, masových sdělovacích prostředků, politických stran, policie, armád…
V Sušici se znovu operuje. Nový ředitel sehnal lékaře
Nové vedení Sušické nemocnice splnilo svůj první cíl, přesvědčilo ke spolupráci potřebné lékaře a mohlo tak od 6. ledna znovu otevřít internu,…
Praktici se chtějí domáhat úhrady za neschopenky soudně
Praktičtí lékaři trvají na zavedení úhrady za posouzení pracovní neschopnosti. Pokud se na úhradě s Českou správou sociálního zabezpečení nedohodnou,…
Miliardy na IT ve zdravotnictví
Na IT systémy a kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví přispěla nemocnicím a ústavům v posledních letech Evropská unie (se spoluúčastí státního…
Nejradši bych teď v IKEM bydlel
Součástí konference České asociace akutní kardiologie byla i velmi neobvykle koncipovaná sekce. Na jednom pódiu se při ní setkali mladý pacient s…
Každá koruna vložená do screeningu se tisícinásobně vrátí
V průběhu letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu jsme si s předsedou České gastroenterologické společnosti ČLS JEP doc.…
Stovky gastroenterologů se sjely do Prahy
Letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu, který se konal od 27. do 29. listopadu v Praze, se zúčastnilo přes 1 200…
Z kolínského SeniorCentra na rotopedu do Betléma
I to je možná cesta, jak motivovat seniory k fyzické i psychické aktivitě, která se v SeneCura SeniorCentru Kolín více než osvědčila. Na jaře dojeli…
U novinek je nutné ověření kvality
Elektronizace zdravotnictví je nezbytná pro jeho další rozvoj. Zároveň je ale nutné zavádět elektronizaci zdravotnictví evolučně, nikoli revolučně.
Dobrovolníci jsou přínosem pro pacienty i zdravotníky
Ve Všeobecné fakultní nemocnici navštěvují od roku 2005 pacienty dobrovolníci, aby jim nabídli povzbuzení, dobrou náladu i rozhovor. Zprostředkovaně…
Zbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci
O studii Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a o situaci v ČR jsme hovořili s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., z Katedry…
Paliativní medicína řeší paradox moderního lékařství
Potřeba paliativní péče narůstá a s tím i potřeba budování nových nemocničních týmů a vzdělávání v tomto oboru. Sdílet své zkušenosti s českými…
Dělbu v týmu podpoří interprofesní vzdělávání lékařů a sester
Zatím je hudbou budoucnosti, i když snad ne tak vzdálené, že by se na lékařských fakultách zavedlo interprofesní vzdělávání. Lékaři a sestry by měli…
Kroky k většímu bezpečí pacientů v nemocnicích
Fórum MT: Oslovili jsme nemocnice s otázkou: Jak máte nyní zorganizované postupy pro krizové situace, případně zvažujete ustavení resuscitačního týmu…
MUDr. Kočí: Přetížení budeme, dokud si to necháme líbit
FÓRUM MT Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím zdravotníků, kteří zůstali? Kdy je ta chvíle, kdy obětavost zbylých…
Prof. Češka: Bez přetěžování těch, co zůstali, to dnes nejde
FÓRUM MT Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím zdravotníků, kteří zůstali? Kdy je ta chvíle, kdy obětavost zbylých…
Fórum MT: Obětavost zdravotníků problémy nevyřeší
Zeptali jsme se lékařů i ředitelů nemocnic, včetně ministerstva zdravotnictví: Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím…
Nemocnice může (a musí) s mateřstvím lékařek počítat
Přednáška Medicína a mateřství vzbudila na TRIMED JOB obrovský zájem, Syllabova posluchárna byla zcela zaplněna mladými ženami. A zatímco MUDr. Danka…
V menší nemocnici se mladý lékař dostane k základům medicíny
Vedle personalistů jezdí na TRIMED JOB ředitelé nemocnic. Nabízejí medikům stáže i zajímavé programy, např. týden doktorem nanečisto.
Špičková odbornost, empatická komunikace a etický přístup – cíle výchovy na 3. LF UK
O veletrhu TRIMED JOB i dalším směřování 3. LF UK jsme hovořili s proděkanem pro studium a výuku MUDr. Davidem Marxem, Ph.D.
Veletrh práce TRIMED JOB navštívilo přes 500 studentů a absolventů
V prostorách děkanátu 3. LF UK se 20. listopadu konal již šestý ročník Veletrhu práce TRIMED JOB 2019, který navštívilo přes 500 studentů a…
Nemocnice mohou být efektivní jen v dobře nastaveném systému
Kapacitu nemocnic zatěžují případy, které do nich nepatří, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice. Síť nemocnic akutní péče vnímají řečníci stále…
Přivedeme do systému nové lékaře a sestry a zlepšíme organizaci péče
Práce lékařů a sester je obdivuhodná. Každý den si uvědomuji, jak nesmírně náročnou práci zdravotníci mají. A jak jsou skvělí! Bez nich by nebylo…
Dělat dobrou práci pro pacienty by nemělo být kontraproduktivní
V přepočtu na počet obyvatel nemá ČR méně lékařů a sester než jiné země OECD. Zjevný nedostatek personálu tam, kde je ho potřeba, má podle JUDr.…
Nemocnice roku 2019 pracuje na digitalizaci
Tak akorát velká, tak akorát vzdálená od Prahy, po rekonstrukci, připravená na bezpapírový provoz. Taková je oceněná Nemocnice Strakonice, a. s.…
Klinika MUDr. Šubrta má novou aplikaci. Říká jí „poliklinika v kapse“
V nové pacientské aplikaci, kterou si nechala vyvinout klinika Program Health Plus, mají klienti svou kompletní zdravotní dokumentaci. Na jaře…
eNeschopenka: tlak na bezpapírové řešení sílí
Papírový průkaz k elektronické neschopence by do budoucna mohl být pouze pro pacienty, kteří o něj budou stát. Poslanci zdravotního výboru diskutují…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) uspořádal v listopadu 2019 mezioborovou konferenci o tom, jak stárnou Češi a čeští lékaři…
Podle vědců nestojí elektronické cigarety za riziko
Podle článku nedávno publikovaného v odborném časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Cardiovascular Research existuje stále více důkazů o…
Vzdělávání v některých nemocnicích končí
Přinejmenším pět nemocnic nezískalo akreditaci k postgraduálnímu vzdělávání absolventů medicíny. Mohou podat rozklad.
Vsetínská nemocnice pořádá pro Ukrajince sanitářské kursy
Vsetínská nemocnice uspořádala pro zdravotníky z Ukrajiny v letech 2017, 2018 a 2019 tři sanitářské kursy. Z 18 úspěšných absolventů jich deset ve…
ČLK je nespokojená s prací ministra Vojtěcha
Usnesení XXXIV. sjezdu České lékařské komory je kritické k ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a žádá každoroční zvyšování platů a mezd lékařů…
AKTUALIZOVÁNO: Sjezdem ČLK se nesly spory mezi lékaři
V diskuzi na sjezdu České lékařské komory, konaném 23. a 24. listopadu v Brně, rezonovaly vnitřní rozpory mezi lékaři. Sdružení ambulantních…
Nemocnice Na Františku získala jistotu do roku 2023
Pražská Nemocnice Na Františku se bude profilovat na urgentní případy. Více uleví specializovaným nemocnicím v hlavním městě od části příjmů pacientů…
Vztah mezi diabetem a kardiovaskulárními chorobami je třeba řešit včas
Počet diabetiků v ČR již překročil jeden milion. Onemocnění se posouvá mezi mladší věkové skupiny a je spojeno s vyšším výskytem dalších chorob.…
Potřeba komplexního přístupu v léčbě diabetu
V rámci Světového dne diabetu se 14. listopadu uskutečnil v Praze již 19. ročník Pochodu proti diabetu, jehož cílem je upozornit na narůstající…
Tajemství Fabryho choroby se odhalují jen postupně
V průběhu letošní mezinárodní konference New Horizons in Fabry Disease jsme si o tomto vzácném onemocnění povídali s jejím organizátorem prof. MUDr.…
MZ chystá nové standardy nutriční péče v nemocnicích, včetně úhrad
V ČR je na 2 000 nutričních terapeutů, dost na to, aby mohli působit v každé nemocnici i v plánované síti terénních ambulancí. Přestože by nutriční…
Pro fungování zdravotnictví je ingerence politiků spíše škodlivá
Po ukončení programu konference Udržitelnost financování zdravotní péče – financování nemocnic poskytl ředitel pořádající Academy of Health Care…
České zdravotnictví 2019: problémy existují, ale krize ne
České zdravotnictví ze dvou úrovní pohledů, tak by se daly shrnout dvě konference, které se konaly na přelomu října a listopadu 2019.
Zájem je hlavně o kombinovanou formu studia zdravotnických škol
Počty studentů přijímaných na střední zdravotnické školy v posledních třech letech rostou a ve školním roce 2018/2019 poprvé za deset let překročily…
Na vyšší základní sazby dosáhne více nemocnic
Minimální garantované základní sazby rostou v úhradové vyhlášce zhruba o dva tisíce korun. Třem nemocnicím dokonce o deset tisíc.
Třicet let po Listopadu je každý generál
Pestrých třicet let formování zdravotního systému sledovala z mnoha úhlů: postupně jako manažerka v přímo řízených nemocnicích, politička, ředitelka…
Inovace prodlužují život, říká studie pro AIFP
V rámci konference Zdravotnictví 2020 byla představena unikátní studie mapující přínos inovativních léčivých přípravků pro pacienty, zdravotní i…
I mimo centra pracují kvalitní onkologové
Onkologická péče je v ČR postavena na centrech propojených s regionálními onkologickými skupinami a nově i na zapojení praktiků. Důležitá je také…
Zavádíme srozumitelné a transparentní bonifikace
Všechny bonifikace nad rámec vyhlášky budu předkládat správní radě, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek.
VZP vydá tři miliardy nad rámec vyhlášky
Správní rada VZP schválila zdravotně pojistný plán na rok 2020. Výdaje rostou rychleji než příjmy. I přes očekávaný růst příjmů o 5,2 procenta proto…
Studií zaměřených na výzkum střevní mikrobioty přibývá
Letošní UEG (United European Gastroenterology) week, který se konal od 19. do 23. října v Barceloně a zúčastnilo se ho na 13 000 delegátů ze 120 zemí…
Jan Stráský byl Ministr s velkým M
Poměrně často se mezi otázkami novinářů vyskytuje dotaz, kdo byl v polistopadové éře nejlepším ministrem zdravotnictví. Za těch 30 let se jich…
Výsledky prezentované na ESMO změní řadu guidelines
Na letošní kongres European Society for Medical Oncology (ESMO) se do Barcelony ve dnech od 27. září do 1. října sjelo přes 28 570 účastníků ze 138…
Novinky v očkování, rozšíření očkovacího kalendáře
Na začátku října proběhly tradiční Hradecké vakcinologické dny pod odbornou záštitou České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Fakulty vojenského…
Proč nám to spolu nejde?
Před časem vypsal velmi rozšířený a vlivný anglický dámský časopis soutěž o nejlepší odpověď na otázku: „Co mám dělat, abych co nejlépe vyšla s mužem…
I dětská psychiatrie čeká na reformu
U příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaných terapeutických heren v prostorách Dětské psychiatrické kliniky ve FN v Motole jsme se na…
WHO plánuje vymýcení infekce HCV do roku 2030
Díky výsledkům nové léčby lze dnes v evropském i globálním měřítku uvažovat o eliminaci HCV, a to i navzdory tomu, že proti této infekci není k…
Lékárníci ve Velké Británii čelí výpadkům u všech druhů léků
V lékárnách ve Velké Británii došlo v posledních šesti měsících k výpadkům v dodávkách léků ve všech kategoriích léků. Ukázal to průzkum oborového…
Dotace na výzkum genové terapie HIV a srpkovité anémie
Může být genová terapie dostupná i v chudých zemích? Nová iniciativa má s pomocí dotací pro výzkum dokázat, že to není nemožné.
Chřipka se týká i zdravotníků
Zdravotníci podceňují prevenci chřipky, a to se promítá do nízké proočkovanosti. Zdravotničtí pracovníci jsou přitom podle oficiálních doporučení…
VZP Point neslouží pouze k odesílání dávek výkonů a faktur. Využíváte všech jeho předností?
Elektronický portál VZP neslouží pouze k odesílání dávek výkonů a faktur, případně pro stahování sestav z VZP ČR. Velice zajímavou předností VZP…
Fórum MT: Efektivita ve zdravotnictví
Zeptali jsme se lékařů: Směřují podle vás úhradové a jiné ekonomické motivace ve zdravotnictví k efektivitě celého systému? Co byste dělal/a v léčbě…
Paliativní péči sluší více skromnosti
Na několik otázek v souvislosti s tématy diskutovanými na konferenci Aktuální výzvy pro paliativní péči v Evropě a ČR jsme se zeptali jednoho z…
Dětské nemoci paliativní péče v Česku
Paliativní péče (PP) prodělává v řadě zemí Evropy dynamický vývoj, nejinak je tomu i v ČR, která může být v mnoha aspektech dobrým příkladem ostatním…
Dlouhodobá data sekukinumabu v léčbě AS
V časopise RMD Open byly právě zveřejněny výsledky prodloužené studie MEASURE 1, které ukazují, jak je sekukinumab v dávce 150 mg účinný a bezpečný…
Herman: Státní sektor není tak flexibilní
AGEL se potýká se stejnými problémy jako jiní poskytovatelé, je ale v jejich řešení aktivní, říká předseda představenstva společnosti AGEL, a. s.,…
Kde jsme po třiceti letech?
Třicet let od sametové revoluce se stalo hlavním motivem sympozia společnosti Agel, která současně s lehkým předstihem slaví také své výročí. Některá…
Jak funguje Národní onkologický program
Je český Národní onkologický program (NOP) skutečným živým akčním plánem, nebo jen formálním dokumentem? Nakolik NOP pomáhá řešit situaci v…
Varikokéla pod mikroskopem
Po subingvinální mikrochirurgické operaci varikokély zmizí do tří týdnů bolest, jíž se varixy skrota projevují, a do půl roku se u více než 80…
O lásce
„Ústa mé dívky jako poupě lotosu. Její ňadra – plody mandragory. Její ruce – výhony révy. Její oči – bobulí. Obočí jak snítka vrby a já divoká husa…
Nejtěžší pro nefrologa je respektovat očekávání pacienta
V září proběhl kongres EDTNA – European Dialysis and Transplant Nurses Association. Sešli se na něm profesionálové, kteří pečují o nemocné s…
Vzniká národní plán na zvládání Alzheimerovy choroby
Nárůst incidence Alzheimerovy nemoci je alarmující. Podle aktuálních dat českých zdravotních pojišťoven vzrostl za posledních pět let výskyt tohoto…
Úskalí v navrhování a schvalování lázeňské péče
Lázeňskou léčebně rehabilitační péči vymezuje zákonný rámec daný přílohou č. 5 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Podmínky jsou…
Nová léčba pro karcinom z Merkelových buněk
Karcinom z Merkelových buněk představuje vzácné, avšak velmi agresivní onemocnění. Tito nemocní se správné diagnózy dočkají většinou s velkým…
Zamyšlení nad postavením dermatologie v současném zdravotním systému
Naše specializace je jistým způsobem specifická. Na rozdíl od bolesti páteře, kde je třeba rozhodnout, který odborník by měl vést vyšetření a léčbu,…
Rizikové chování přináší nové choroby
Na to, jak vypadá současná situace ve výskytu pohlavně přenosných chorob, jak je na tom Česko v porovnání se světem a kde je u nás v oblasti…
Vznik registrů a dodržování léčby zlepší péči v diabetologii
Aktuálně se na evropské úrovni hovoří o třech hlavních oblastech, které zásadním způsobem ovlivňují kvalitu péče a přístup k léčbě v oblasti…
Úskalí klinických studií v české realitě
Zařazení klinických studií v oblasti vzácných onemocnění na česká pracoviště znamená vedle uznání práce lékařů i možnost přístupu pacientů k…
Pacienti s Duchenneovou svalovou dystrofií dnes žijí i dvojnásobně déle
Specializovaná centra, dostupnější léky, užší propojení zdravotní a sociální péče a nově i kampaň Darujte kávu, darujte pohodu. To vše může usnadnit…
Digitalizace zdravotnictví se v Izraeli stala národní prioritou
„Elektronický systém lékařských záznamů byl vytvářen společně s lékaři, kteří se podíleli na jeho podobě. Všichni smluvní lékaři Maccabi již v roce…
Očkování: mýty, realita a jak dál?
Světová zdravotnická organizace zrušila Česku, Velké Británii, Řecku a Albánii status zemí, ve kterých byly vymýceny morbilli. Jsou současné…
Kdy je placebo užitečný nástroj?
Pomyslnou třešničku na dortu konference Biosimilars 2019 představovala prezentace prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., kterého není nutné…
Antibiotický stewardship. Díl I. Zkušenosti z USA
V Česku byla antibiotická rezistence, zejména pro zhoršenou dostupnost některých léčivých přípravků, menším problémem než na západ od nás. Avšak i…
Genomické testování maligních tumorů – další posun v doporučeních?
Na základě příznivých výsledků klinického hodnocení TAILORx v Německu hodnotil Úřad pro schvalování technologických zdravotních prostředků přínosy…
Kongres Akutní leukémie: nové léčebné možnosti pro myelodysplastický syndrom
V rámci mezinárodního XVI. kongresu Akutní leukémie, který se od 19. do 22. února 2017 konal v Mnichově, proběhlo i satelitní sympozium Očekávané…
Babiš: nechceme opakovat chybu a zvýšit platové tabulky
Schůzka krizového štábu odborů a dalších organizací s premiérem Andrejem Babišem nepřinesla konkrétní výsledek. Premiér přislíbil, že se financování…
Univerzitní nemocnice: strašák, nebo východisko?
Poslanec prof. MUDr. Vlastimil Válek, MBA, EBIR, pod záštitou Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uspořádal 3. září 2019…
Beze změny metody screeningu se mortalita nesníží
To, jak se konkrétní zemi daří předcházet karcinomu děložního hrdla, hodně vypovídá o úrovni organizace celého zdravotního systému – a v České…
Hledají se provozovatelé vrtulníků, hlásí se DSA i ATE
Ministerstvo zdravotnictví finišuje přípravy veřejné zakázky na provozování vrtulníků pro leteckou záchranku v letech 2021 až 2028.
Riziko dekubitů odhadne počítač s kamerou
Česká společnost zaměřená na umělou inteligenci GoodAI provedla v Nemocnici Na Bulovce pilotní testy svého řešení prevence dekubitů pomocí analýzy…
Koupí BENU další síť lékáren?
BENU zažádalo o povolení spojení s Fajn lékárnami, které patří do portfolia fondu Potysz Health. Oznámil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,…
Nemocnice protestují proti návrhu úhradové vyhlášky
Úhrady péče v roce 2020: aktuální téma, protichůdné názory. „Peněz do zdravotnictví velmi rychle přibývá,“ zní z jedné strany. „Současné výdaje na…
Z vlastní iniciativy jsou nemocnice „skoro uakreditované“
Akreditace dokládá kvalitu, od jakých institucí a kolik akreditací však nemocnice potřebuje, nikdo neví – a tak nemocnice získávají nejrůznější…
Prof. Češka: Akreditace nemocnic vypovídá o kvalitě pramálo
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické společnosti ČLS…
Doc. Šmucler: Žebříčků nemocnic přibude, smiřme se s tím
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Aktivity některých pracovišť Agelu posílí
„O navýšení úhrad pro Jesenickou nemocnici jsme s VZP jednali několik měsíců. Dohoda s VZP nemocnici zajistí pokrytí nákladů. Za těchto podmínek by…
Šobrův den 2019: Lipidologie opět na výsluní
Letošní, XXXIII. konference o hyperlipoproteinémiích alias Šobrův den nabídla opět pestrý program, který byl mixem novinek ze studií, zkušeností z…
V péči o nemocné se srdečním selháním nám chybí mezistupeň
Incidence srdečního selhání rapidně narůstá. I když jsou moderní metody léčby schopny zachránit stále více nemocných, k hlavním rizikovým faktorům…
Moderní technologie zachraňuje životy i těch nejrizikovějších, musí být ale indikována včas
Nejmodernější systém HeartMate 3 byl v ČR implantován zatím 126 pacientům, prvním deseti v rámci evropské klinické studie, dalším pak v běžném…
IKEM: Pět let programu umělých srdečních podpor HeartMate 3
Léčba srdečního selhání pomocí mechanických srdečních podpor se v posledních letech stala standardní a účinnou metodou umožňující záchranu života…
Poskytovatelé dostanou zaplaceno nad limit, VZP se daří
VZP rozděluje přídavky pro zdravotnická zařízení. Z letošního nadvýběru pojistného, který očekává kolem tří miliard korun, uvolní zhruba 1,8 miliardy…
Dlouhý: Systém zdravotnictví není udržitelný
Stárnutí populace povede v nedaleké budoucnosti k prudkému nárůstu výdajů na zdravotnictví, který nebude vyrovnán příjmy, jak jsou dnes nastavené.…
Paliativní péče zase o krok dál...
Odpovídající úhrady a standardy pro paliativní péči, stanovení optimální kapacity sítě. Naději na tyto a další pokroky má přinést Memorandum o…
Fórum MT: Sestry versus zbytečná administrativa
Oslovili jsme hlavní sestry nemocnic s otázkou: Snížila se ve vašem zařízení po novele vyhlášky o zdravotnické dokumentaci administrativa pro sestry…
Zastavení aktivity roztroušené sklerózy: mise pokračuje
Cílem sympozia o roztroušené skleróze na červnovém 5. kongresu European Academy of Neurology bylo zdůraznění potřeby časné diagnózy onemocnění včetně…
Málo se ptáme po kvalitě a bezpečnosti péče
To říká v rozhovoru pro MT předseda Společnosti pro simulaci v medicíně MUDr. Michael Stern, MBA, primář ARO FN Královské Vinohrady v Praze, s tím,…
Simulace pomáhá v komunikaci a týmové práci
Nové centrum simulační medicíny, které se buduje v Brně, bude největším pracovištěm svého druhu v České republice. Pět pater nabízejících 7 950 m2…
Nová evropská doporučení pro léčbu arteriální hypertenze
Guidelines pro léčbu arteriální hypertenze se neustále vyvíjejí, jejich poslední česká aktualizace vyšla v roce 2017, evropská pod hlavičkou ESC/ESH…
S Lékaři bez hranic vyjelo loni na mise 33 lidí z ČR a SR
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Česká pobočka Lékařů bez hranic financovala loni díky soukromým dárcům pomoc ve 13 zemích rekordní částkou 80,9 milionu…
V Africe bojovala s nemocí „požírající“ dětské obličeje
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Anestezioložka Kristína Ožvoldová z Národního ústavu dětských chorob Bratislava byla na třech misích Lékařů bez hranic v…
Díky tlaku Lékařů bez hranic se daří zlevňovat léky
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Lékaři bez hranic usilují o změnu způsobu výzkumu a vývoje nového portfolia efektivních antibiotik, řekl MT farmaceut…
Čeští lékaři pomohli odstartovat v Botswaně screening srdečních vad
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Bezprostředně po návratu z botswanské mise poskytl MT rozhovor MUDr. Robert Roland z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN v…
Poslanci projednají změny voleb do pojišťoven
Do správní rady zaměstnanecké zdravotní pojišťovny bude moci kandidovat každý. Dosud kandidáty vybíraly odbory a podniky. Právo volit má nadále…
FN u sv. Anny povede ekonom Vajdák
Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně povede od 1. srpna Ing. Vlastimil Vajdák ze zlínské krajské nemocnice. V opakovaném výběrovém řízení porazil…
Digitalizace přichází. Není otázka zda, ale kdy
Český výrobce nemocničních lůžek LINET zahajuje prodej lůžek se senzory napojenými na nemocniční informační systém pod názvem SafetyMonitor. Na…
Studie zpochybnila tvrzení „bez bolesti – bez efektu“ u pacientů s PAD
Na základě výsledků studie zveřejněné v European Journal of Preventive Cardiology, časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) by pacienti s…
Díky daru vznikají paliativní ambulance a odlehčovací lůžka
Cesta domů, poskytovatel mobilní specializované paliativní péče, otevřela nové paliativní centrum v pražské Michli. Díky němu přibudou nové služby.…
Fórum MT: Doktorem zdarma vždy a všude?
Jaké jsou vaše zkušenosti s neformálním ordinováním mimo pracovní dobu? Snažíte se tomu vyhnout, nebo jako lékař fungujete 24 hodin denně?
Reforma, nebo pseudoreforma primární péče?
Se svým současným postavením jsou praktičtí lékaři oprávněně nespokojení. Bude záviset na nich, jestli budou realizovat skutečnou reformu.
Odbory a nemocnice jedním hlasem: Nárůst o 20 mld. nestačí
OSZSP, LOK-SČL, AČMN, Charita a Diakonie společně požadují od ministerstva, aby úhradovou vyhláškou rozpustilo v roce 2020 proti plánům navíc 25…
Člověk by měl mít svůj osud stále ve svých rukou
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. od začátku 90. let patří k hlavním osobnostem české geriatrie. Působí v řadě českých i mezinárodních iniciativ a…
ADA 2019: CAROLINA, REWIND či PRONTO
Letošní, 79. výroční kongres Americké diabetologické asociace (ADA) byl opět bohatý na výsledky klinických studií s moderními antidiabetiky a…
Musíme začít bojovat za mladé kardiology
„Kardiologická společnost je silná jenom díky tomu, že se na jejím chodu podílí tolik lidí, že tolik kardiologů je tak aktivních,“ říká prof. MUDr.…
Kolapsy sportovců: Edukace veřejnosti i zdravotníků je klíčová
"Jako účastník řady závodů vnímám nedostatečnou připravenost na řešení kolapsových stavů sportovců. Málokdo ví, že tepelné trauma je nejčastější…
Blíží se finální termín pro přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků
Již jen několik dní mají výrobci na přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků. Nejprve se však musejí registrovat u Státního ústavu pro…
OZP hlídá klientům činnost srdce přes chytré hodinky
Chytré hodinky zaznamenají EKG, pojišťovna zajistí online zhodnocení kardiologem a klienta také objedná k lékaři.
Poslanci schválili zavedení sdíleného lékového záznamu
Po osmi měsících od předložení vládou do poslanecké sněmovny schválili poslanci návrh novely, která zavádí sdílený lékový záznam pacienta. Pokud…
Nemocnice získají o pět procent více
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že nemocnicím akutní péče pro příští rok podepíše pětiprocentní růst úhrad.
Narušení kontinuity činnosti ČKS se nebojím
„Naší ambicí je získat pro Českou republiku v roce 2023 sjezd Evropské kardiologické společnosti. Praha by brzy měla mít všechny předpoklady pro to,…
Srdeční selhání ve světle nejnovějších studií
Pacienti se srdečním selháním, kteří konzumují více vlákniny, mají tendenci mít zdravější střevní bakterie, což je spojeno se sníženým rizikem úmrtí…
Atlas HF mapuje situaci srdečního selhání napříč Evropou
Boj proti kardiovaskulárním chorobám je dlouhodobě společnou misí, stále větší pozornost odborníků je ale v posledních letech věnována srdečnímu…
Obezita nemusí být doživotním prokletím
Bariatrickou operaci podstoupí v ČR ročně 1 500 až 1 700 lidí, potřebovalo by ji zhruba 6 000. Proč je takový nepoměr, řekl MT prof. MUDr. Martin…
MSD kupuje biotechnologickou Tilos Therapeutics
Společnost MSD (ve Spojených státech Merck) oznámila, že kupuje biofarmaceutickou společnost Tilos Therapeutics. Ta vyvíjí terapie, které cílí na…
Klostridiový den – letos již popáté!
Dne 11. 5. 2019 se uskutečnil v Pardubicích již 5. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den.
Schvalování úhrad inhibitorů CDK 4/6 po novu
Ani po podepsání společného stanoviska Všeobecné zdravotní pojišťovny a České onkologické společnosti (ČOS) ČLS JEP není hrazení inhibitorů CDK 4/6…
Vláda je spokojena, jak zvýšila zdravotníkům platy
Na jednání odborů, zaměstnavatelů a vlády se v pondělí 10. června mluvilo o situaci ve zdravotnictví a také o platech. Ministryně financí navrhuje…
Prof. Kršek: Pacienti čekají, endokrinologů by měl být dvojnásobek
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA, přednosta II.…
CARMELINA přinesla dobré zprávy
CARMELINA je dnes v odborných kruzích nepochybně jednou z nejčastěji zmiňovaných klinických studií. Šlo o první studii CVOT (tj. kardiovaskulární…
VZP a ČKS řeší úhrady léků i jednodenní péči
Spolupráce odborné společnosti s největší zdravotní pojišťovnou se aktuálně dotýká témat jednodenní hospitalizace v kardiologii, úhradových indikací…
Nic lehkého, nic jednoduchého
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Po zdejším trhu pokukují Korejci
Korejské farmaceutické společnosti a výrobci zdravotnických prostředků mají zájem o vstup na evropský a český trh.
Úhrady podpoří dostupnost a efektivitu
Rok 2020 v primární péči: Stomatologové už nemají na službách na pojišťovnu prodělávat, praktici mohou lépe pečovat o prediabetiky, gynekologové…
Musíme akceptovat menší počet dobře vybavených center
Otázka nároku na dostupnost zdravotní péče, ať už místní, tedy dojezdovou, anebo časovou, tedy z hlediska objednacích lhůt, je stanovena v nařízení…
Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?
Zeptali jsme se vedení odborných společností ČLS JEP: Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké…
Management bolesti v dermatologii
V bloku přednášek březnového kongresu AAD (American Academy of Dermatology) ve Washingtonu zaměřeném na léčbu bolesti v dermatologii opakovaně…
Praktici chtějí léčit pacienty dermatologů
Od června může lokální imunomodulancia Elidel a Protopic předepsat i praktický lékař, nejen dermatolog. Se změnou souhlasila Česká…
Přinese inhibice IL‑23 revoluci v léčbě psoriázy?
O nových možnostech léčby psoriázy, zejména o roli interleukinu IL‑23 v jejím vývoji a nejnovější evidenci o významu inhibitoru IL‑23 k dosažení…
Pásový opar a demence
U některých infekčních chorob bylo zjištěno, že jsou spojeny s kognitivním zhoršením a demencí. Nicméně vztahu mezi herpes zoster a demencí bylo…
Holky, do toho! Na kongres se dá jet i s dítětem
Novinkou na letošním kongresu České kardiologické společnosti byl dětský koutek, kde bylo zajištěno hlídání dětí všech věkových kategorií…
Podpůrná léčba nedílně doplňuje chemoterapii
Nauzee a emezi při chemoterapii lze předejít nebo je zmírnit podpůrnou léčbou. Význam této léčby dotvrzuje i fakt, že při České onkologické…
Nerovnost tolik nevadí – když není nespravedlivá
Jestliže řeknu, že lidé dávají přednost nerovným společnostem, riskuji, že mne poženou klackem. V Čechách, s jejich tradicí společných kádí na peníze…
Aktuálně k očkování v ordinaci všeobecného praktického lékaře
Téma očkování je v posledních letech diskutováno častěji než kdykoli v minulosti. Infekce u dospělých, jako jsou klíšťová encefalitida, invazivní…
Pojištěncům OZP hlídá lékové interakce robot
Na nebezpečné lékové interakce upozorňuje Oborová zdravotní pojišťovna klienty v aplikaci Vitakarta. Robot upozorní na shodu a podobnost lékových…
Změny v úhradách zdravotnických pomůcek pro diabetiky
Pacientům s diabetem přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 282/2018 Sb. výrazné zlepšení dostupnosti zdravotnických prostředků. Už…
Jak zpřístupnit lékový záznam pacienta
Jsou i jiné možnosti sdílení lékového záznamu, než systém opt-out s těžkopádnými možnostmi omezení přístupu k datům pacienta, píše Luděk Čermák.
Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte
Lépe na tom budou ti, kteří se dohodnou. Z principu. Tak apeluje ministerstvo zdravotnictví na nemocnice, kterým se dosud nelíbily nabídky úhrad od…
MUDr. Šonka: Praktici dělají sekretářky specialistům
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Petr Šonka, předseda SPL ČR.
MUDr. Karen: Reforma primární péče má zatím chabé výsledky
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Igor Karen, místopředseda pro profesní…
Fórum MT: Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?
Zeptali jsme se: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už…
Světový den hypertenze: TK pod 140/90 mmHg zachraňuje životy
World Hypertension Day (Světový den hypertenze) se tradičně koná 17. května. Tématem letošního roku je upozornění na nebezpečí vysokého krevního…
Další účinky antihypertenziv – kdy se ptát na kardioprotektivitu a neuroprotektivitu
Léků na léčbu hypertenze je mnoho, navíc se u nich stále častěji zjišťují i jiné než antihypertenzní účinky. Dva z nich – indapamid a nitrendipin,…
Případů IPO meziročně přibylo, pro kolektivní ochranu je očkovaných málo
Velmi závažnému průběhu invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu loni v ČR čelilo 481 lidí,…
Jak uběhnout ve zdraví 30 000 „maratonských“ kilometrů
Amatérská maratonská běžkyně Lenka Kubková, první Češka a jediná zdravotní sestra, která získala supermedaili za zvládnutí šestice nejprestižnějších…
Zájem o komunikační témata narůstá
Zdá se, že komunikační témata rezonují. Velké téma jsou podmínky, ve kterých má komunikace probíhat. První doporučení při těžkém rozhovoru zní:…
Metoda TAVI dává novou šanci pacientům s aortální stenózou
Prognóza pacientů s významnou aortální stenózou může být horší než u karcinomu. Odhadovaná doba přežití bez léčby je u symptomatických nemocných mezi…
Příspěvky na brýle, anebo pokrytectví v českém zdravotnictví
Tento týden několik jednotlivců z řad očních optiků, optometristů a oftalmologů odstartovalo mediální šíření paniky. Proti změnám úhrad brýlových…
Platy lékařů rostou o osm procent. Příští rok má být růst nižší
Aktuální čísla za letošní první čtvrtletí ukazují, že růst příjmů lékařů a sester v nemocnicích pokračuje. Lékaři v nemocnicích akutní péče letos…
Změny péče o onkologické pacienty v remisi: Pacient bude profitovat
Na aktuální situaci v oblasti přechodu pacientů v kompletní remisi z onkologických ambulancí do ordinací praktických lékařů jsme se v průběhu…
Na BOD se prezentoval program výcviku signálních zvířat
Zvláštním hostem na Brněnských onkologických dnech byl australský ovčák Boolomo. Vystoupil v rámci konference laboratorní diagnostiky v onkologii.
Důležitost vakcinace onkologických pacientů
Správné načasování vakcinace má u onkologických pacientů daleko větší význam než u zdravé populace.
O empatii, soucitu a lidskosti v dnešní medicíně
Dnešní lékař se dostává pod obrovský tlak. Zároveň se mění, co si dnes představujeme pod pojmem zdraví, říká klinický psycholog PhDr. Miroslav…
Proč je tak těžké být skutečně autonomní
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Měsíčně ošetří zdravotnické týmy v hale Emergency 1 000 pacientů, v úrazové části 800
Vrchní sestra Emergency Marie Vobořilová pracuje v ÚVN 23 let, na Emergency 21 let. Za tu dobu pacientů výrazně přibylo a objevily se nové hrozby, na…
Na emergency je zásadní souhra týmu a rychlá reakce
Cvičení na Letišti Václava Havla. Ve 13.19 přijalo kontaktní místo ÚVN Emergency vyrozumění o aktivaci traumaplánu ZZS HMP s informací, že ve 13.00…
Procesní pravidla k paragrafu 16 potřebujeme
Na navrhované změny v procesu schvalování žádostí podle paragrafu 16 se ředitelka Akademie medicínského práva Jolana Těšinová těší, očekává k nim ale…
Štíhlejší a předvídatelnější. Prospěje paragrafu 16 novela?
Návrh změn přístupu k inovativním lékům a k žádostem o mimořádnou úhradu podle paragrafu 16 jde do legislativního procesu.
Výbor podpořil sdílený lékový záznam
Sněmovní výbor přijal po sedmi měsících stanovisko k návrhu, který zavádí elektronický sdílený lékový záznam. Systém by se mohl rozbíhat od září.
Výstavba nové nemocnice v Bratislavě v plném proudu
Slovenská vláda chtěla koupit novou bratislavskou nemocnici investiční skupiny Penta, se svou nabídkou ale neuspěla. Penta předat nemocnici státu…
Dohodovací řízení 2020: první dohody
První tři menší segmenty uzavřely v dohodovacím řízení o úhradách péče pro rok 2020 dohodu. Na jednání 29. dubna našli kompromis se zdravotními…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – pomoc, nebo špehování?
Jsou lékaři připraveni v praxi před předepsáním léků kontrolovat lékový záznam pacienta, pokud k němu získají přístup? Bude to pro ně přínosné?…
Směrování péče o diabetiky v České republice
Nelze akceptovat myšlenku masového převádění „lehkých“ diabetiků na perorálních antidiabetikách z ordinací diabetologů do ordinací praktických lékařů…
Organizace a kompetence praktických lékařů v Německu
Praktickým lékařem se v Německu stávají často kolegové až po mnoha odpracovaných letech v nemocnici. Alespoň tak to platí pro ty, které osobně znám.
Ministr: Kolem emergentu se objevují zbytečné obavy
„Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost léčiv pro pacienty v rámci celé České republiky, ne řešit trh lékáren a distribuce,“ říká ministr…
Inovativní, inovativnější, nejinovativnější
Nejvíce inovativní farmaceutickou společností je pro letošek Gilead Sciences. Alespoň podle žebříčku Pharmaceutical Innovation Index 2019, který…
MUDr. Kočí: Ušetřit lékařům čas, personální krize by byla ta tam
Fórum MT: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný? Kolik z vašeho času by se tak dalo ušetřit? Odpovídá MUDr. Martin Kočí, předseda spolku…
Fórum MT: Zdravotnictví plýtvá kvalifikovanou pracovní silou
Zeptali jsme se lékařů a sester: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný (zaškolená sestra, administrativní síla, technik), případně by to…
Nadějí pro relabující a refrakterní lymfomy se zdají být imunoterapeutické přístupy
Edukační přednášky XI. plenárního zasedání Kooperativní lymfomové skupiny byly věnovány současným trendům v léčbě relabujícího a refrakterního DLBCL,…
Edukací proti nemocem i ekonomickým ztrátám
Projekt podpory zdraví zaměřený na chudé a sociálně vyloučené lidi je první krok k systémovému řešení nerovností v oblasti zdraví, říká MUDr. Marie…
Prof. Neužil: U nás sestry nemají čas vyhořet
Spolehlivost, pracovitost, samostatnost a dobré komunikační schopnosti – tyto požadavky uvádí v inzerátu Nemocnice Na Homolce při hledání sestry na…
Anketa MT: Proč si zdravotní sestry vybraly tuto profesi
Na slavnostním předání ocenění Sestra roku jsme se zeptali zdravotních sester, co je na jejich práci baví, proč se pro tuto profesi rozhodly, a jaký…
Sestry: Přidávání peněz vítáme, ale potřebujeme také víc pomocného personálu
Kdo má při čtení zpráv z českého zdravotnictví pocit bezvýchodnosti, měl by navštívit akci Sestra roku, aby se přesvědčil, že ne vše je špatně.
AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci
Téměř sedm miliard dolarů přispěje AstraZeneca japonskému partnerovi na vývoj nového onkologického přípravku.
Fórum MT: Jak by se měly změnit kompetence praktiků
Praktici jako základ systému – jaké mají mít pravomoci? Praktický lékař dnes paradoxně může používat starší, často méně bezpečnou léčbu, a nesmí…
Doc Petrů: Díky většímu podílu péče u specialistů máme dobré výsledky
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.,…
Prof. Češka: Pokud mají praktici provádět nové výkony, musí je umět
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,…
Je nás málo, musíme energii vynakládat účelně
„Měli bychom se více zaměřit na lepší práci s daty. To je podle mého názoru jedna z věcí, kde v České republice máme velkou rezervu oproti západní…
Aplikace, která globálně sleduje spánek
Co mají společného hlasování o brexitu a prezidentské volby v USA? Zkrátily spánek lidem po celém světě.
Paliativní péče v domovech pro seniory a komplikovaný zármutek
Další část z devítidílného cyklu přednášek Medicína a smrt, pořádaného Nadačním fondem Avast a Centrem paliativní péče, se zabývala paliativní péčí v…
Nejlepší lékař vždy nemocem předchází
Poslední výzkumy ukázaly, že snižování koncentrace cholesterolu v krvi dramaticky snižuje výskyt mozkových příhod. To je dobrá zpráva pro všechny,…
Pátý ročník konference o biosimilars z pohledu onkologie
Biosimilární léky navzdory počátečním pochybnostem pronikají do klinické praxe mnoha oborů. Tento vývoj každoročně mapuje konference, na které se…
Lékové interakce žádoucí i nežádoucí
Celkem čtvrtinu až polovinu všech lékových chyb tvoří lékové interakce a jejich podíl stále narůstá.
Zásilkový prodej Rx léků: Poslanci chtějí diskuzi
Bez podpory odborné veřejnosti předložil poslanec Patrik Nacher návrh, který může od 1. ledna 2021 povolit online prodej léků na recept.
Správní rada VZP schválila milionovou odměnu Kabátkovi
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Ing. Zdeněk Kabátek dostane roční odměnu ve výši 1,15 milionu korun, tedy 85 procent maximálního bonusu.…
Videorozhovor: Hepatocelulární karcinom a nová naděje
Nová léčba přináší naději v léčbě hepatocelulárního karcinomu, uvádí ve videorozhovoru prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta…
Recenze: Cesta českého epidemiologa z Podkarpatské Rusi přes Auschwitz do Houstonu
Před devadesáti pěti lety se v Rachově na Podkarpatské Rusi narodil profesor Ervín Adam. Od této události se odvíjí fascinující příběh jeho života a…
Léčba vysokého cholesterolu dramaticky snižuje riziko CMP
Ročně zemře zhruba sto tisíc obyvatel ČR, z toho polovina na kardiovaskulární choroby, z nichž 20 procent u mužů a 24 procent u žen tvoří…
Léky, které neberete, nefungují
Jak zdůrazňuje předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, léky, které pacient nebere,…
Non‑adherence nejen prodražuje léčbu, ale může být i fatální
Nejčastěji se s non‑adherencí potýkají diabetici a lidé s hypertenzí a vysokým cholesterolem. Průzkumy ukazují, že doporučený léčebný režim…
Půl století od první implantace endoprotézy v ČR
Již padesát let uplynulo od provedení první operace moderní totální endoprotézy kyčelního kloubu, k níž došlo 19. února 1969 na Ortopedické klinice 1…
Synergie oborů zvyšuje odbornost i komfort péče
Úzká specializace v současné medicíně si žádá perfektní mezioborovou spolupráci lékařů. Z toho vychází i nově otevřená multioborová klinika v Praze…
V dostupnosti nefrologické péče jsou regionální rozdíly
Plošné zmapování a vyrovnání dostupnosti a kvality jsou cílem projektu České nefrologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny, řekl MT prof.…
V ÚVN podávají ATB infuzní terapii také ambulantně
Od roku 2015 ji ve stacionáři pro parenterální ATB léčbu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha podstoupilo 432 pacientů,…
Genová terapie je řádově dražší, než na co jsme zvyklí
Budeme muset zvážit, jak nové drahé terapie financovat, říká MUDr. Renata Knorová, MBA, předsedkyně zdravotní sekce Svazu zdravotních pojišťoven ČR.
Nemocnici Nymburk má z problémů vytáhnout Ivan Oliva
Bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Dr. Ing. Ivana Olivu angažovalo město Nymburk jako dočasného krizového manažera své nemocnice. Předchozí…
Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové
Sedmnáct nemocnic v kraji se neuživí. V orlovské nemocnici zůstane následná lůžková péče a ambulance, rozhodli zastupitelé Moravskoslezského kraje.
Doc. Heger: Kontrolujme nemocnice, které školí mladé lékaře
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., exministr zdravotnictví.
Praktičtí lékaři si budou muset dokoupit vybavení, aby zvládli novou roli
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že byla dokončena Koncepce změn primární péče v ČR, a představil její základní pilíře. Ambulantní…
Prof. Žaloudík: Svobodný orel v klícku nevlítne
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, senátor.
Cabrnoch: Lékaře bychom v práci v zahraničí měli podporovat
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Cabrnoch, MBA, ředitel Institutu zdravotně‑sociálních služeb, z. ú. a bývalý…
Prof. Češka: Hlavní je zlepšit podmínky
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP.
Více práce, ale větší kompetence
Na vlastní zkušenosti jsme se zeptali mladého praktického lékaře MUDr. Martina Seiferta, který pracuje dva dny v týdnu na bavorském venkově a zbylé…
Ministr Vojtěch podpoří výstavbu nové budovy pro CKTCH Brno
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně sídlí od svého vzniku v roce 1984 v areálu FN u sv. Anny. Požadavkům moderní…
V Brně transplantují orgány od roku 1984 – a velmi dobře
Limitující pro další rozvoj CKTCH jsou prostory, dozvěděli jsme se z rozhovoru s ředitelem doc. MUDr. Petrem Němcem, CSc., MBA.
Musíme ukazovat pěkné stránky naší práce
„Naším cílem je transformace České asociace sester na komoru. Tedy na komoru ze zákona, nikoli jen na organizaci, která se tak jmenuje,“ říká v…
Zámečník: Zrušení státních pojištěnců? Samá negativa
Zrušení plateb za státní pojištěnce pomůže pouze státnímu rozpočtu, říká ekonom Ing. Miroslav Zámečník.
Platby státu za státní pojištěnce mohou úplně skončit
Ministerstvo financí debatuje o reformě financování zdravotnictví. Na stole je zrušení plateb za státní pojištěnce.
Další naděje pro léčbu spinální svalové atrofie
Spinální svalová atrofie, geneticky podmíněné onemocnění, byla kvůli svému vzácnému výskytu poněkud stranou vývoje léků. To se ale mění.
Třicet pět let českých transplantací srdce: současnost (2/2)
Podle chirurgů je vlastní technika a taktika transplantačního výkonu včetně anesteziologie vyřešena od okamžiku, kdy Shumway s Lowerem vypracovali…
PharmDr. Chudoba: Podíl HDP pro zdravotnictví musí růst
Očekávaný šestiprocentní nárůst příjmů zdravotních pojišťoven českému zdravotnímu systému nemůže stačit, uvádí v aktuálním Fóru MT PharmDr. Lubomír…
Prof. Havrdová: Čas je mozek
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Lidé s CMP stále přicházejí do nemocnice pozdě, varuje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí lékařka…
Nemocniční lékárny vydají stamiliony
Objem administrativní práce v nemocniční lékárně kvůli protipadělkové směrnici významně naroste.
Rostoucí role podpůrné a paliativní péče v nefrologii
Nejrychleji rostoucí skupinu pacientů v nefrologii tvoří nemocní na dialýze starší 75 let.
První úhrada léčby leukémie genovou terapií schválena
Léčbu prvního českého pacienta metodou CAR-T, která pomocí této metody proběhne na klinice v Mnichově, hradí Zaměstnanecká pojišťovna Škoda.
Na úhradě léků se centra domluví, tratí na laboratorní diagnostice
O financování péče o lidi s krevním nádorem a dostupnosti moderních léků jsme hovořili s Ing. Robertem Czékusem, MHA, ekonomickým náměstkem FN Brno
Gravidita u revmatických pacientek
V rámci letošních Třeboňských revmatologických dnů, které se konaly od 9. do 11. ledna, proběhl i blok přednášek zaměřený na problematiku gravidity a…
V ČR by měla vzniknout síť ambulancí pro pacienty se srdečním selháváním
O péči kardiologů o diabetiky jsme hovořili s prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., přednostou II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a…
Výdaje na léky v roce 2017 přesáhly 80 miliard Kč
Celkové výdaje na léky v Česku vzrostly mezi lety 2016 a 2017 o pět procent na 83 miliard korun. Nejrychleji rostly výdaje domácností na volně…
Program intenzivní péče pro sestry, který skutečně myslí na praxi
Nový unikátně koncipovaný magisterský program intenzivní péče pro sestry otevírá od letošního září 3. lékařská fakulta UK.
Ředitelé nemocnic hledají sestry. Přidávat jim ale nechtějí
Na únorovém diskusním setkání ředitelů nemocnic pořádaném společností Magnus Regio zastínila ostatní témata problematika nedostatku zdravotních…
Zvýšený výskyt nemelanomových nádorů kůže u transplantovaných
Studie vedená výzkumnými pracovníky Royal College of Surgeons v Irsku prokázala zvýšený výskyt kožních nemelanomových nádorů u pacientů po…
Doc Anders: Katatonie není schizofrenie
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Ani sami psychiatři často nevědí o problému léčby katatonních stavů, uvádí doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D.,…
Prof. Babjuk: Víra v reklamy škodí
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Snad nejnebezpečnější je víra v nerealistické reklamy, myslí si prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Doc. Prausová: Nebagatelizujte varovná znamení
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Nejdůležitější je včasnost, varuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF…
Při pohovoru nemá mladý lékař šanci odlišit, co je pravda, a co plané sliby
"Chceme v první fázi vyzdvihnout dobrá pracoviště a neperzekvovat ta horší. Chceme ukázat, že to lze udělat tak, aby podmínky pro mladé lékaře byly…
Mladí lékaři dostanou vodítko pro výběr pracoviště
Projekt Férové pracoviště umožní mladým lékařům zjistit na základě hodnocení kolegů, kteří na daném pracovišti působí, kde najdou příznivé podmínky…
Imunoterapie dává pacientům s karcinomem plic naději, a to v míře dosud nevídané
MUDr. Libor Havel z Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice těžko v České republice hledá konkurenci, pokud jde o počet nemocných s…
Čarvaš: Ztráta je sprosté slovo
„Pokud chceme napravit systémové chyby ve zdravotnictví, bez toho, že se tam nějaké peníze přidají, to nepůjde,“ říká Ing. Michal Čarvaš, MBA,…
Sympozium klinické farmacie René Macha vstoupí letos do třetí dekády
Letos 22. a 23. listopadu se na jižní Moravě sjedou lékárníci a příznivci klinické farmacie už po jednadvacáté. Organizátorům se daří zvát odborníky…
V USA bylo registrováno nejvíc nových léků za 20 let
Jak uvedl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, ve Spojených státech byl v roce 2018 úřadem FDA registrován rekordní počet…
Reexportem je ohroženo 116 variant léků
Návrh na zavedení emergentního systému a zákazu reexportu míří do legislativního procesu, lékárnická komora má zásadní připomínky.
Nové technologie mění vývoj léků i zdravotní služby
Umělá inteligence může zefektivnit řadu procesů ve zdravotnictví a ušetřit tak čas lékařům, tvrdí Karen Taylor, expertka analytické společnosti…
Inhibitory CDK 4/6 by měly přes paragraf 16 procházet hladce
VZP a Česká onkologická společnost ČLS JEP (ČOS) představily společné stanovisko, které by mělo usnadnit schvalování inhibitorů CDK 4/6 pro ženy s…
Léky vstupují na trh rychleji, tvrdí ředitelka Storová
Státní ústav pro kontrolu léčiv zkrátil o 52 dnů průměrnou délku trvání správních řízení, kterými stanovuje ceny a úhrady léků.
Lékařem v zahraničí: Jen do toho praštit…
„Vrátit se? To by se musely podmínky, jaké mám tam, implementovat do ČR: ročně deset dní na vzdělání, 62 dní dovolené a tzv. náhrady za víkendy…“
Nepodceňujme prevenci a adherenci u srdečního selhání
Chronické srdeční selhání (CHSS), jehož výskyt i v souvislosti s demografickým vývojem celosvětově narůstá, je v současné době označováno za epidemii…
Změňme povědomí populace o HCV
Pokud bychom docílili v běžné populaci takové úrovně znalostí o hepatitidě C, jakou má o HIV, budeme spokojeni, říká místopředseda ČHS ČLS JEP prof.…
Devět setkání o lidské důstojnosti
Cílem projektu, který bude pokračovat v průběhu roku 2019, je ukázat odborné i laické veřejnosti, co může dnešní zdravotnictví nabídnout lidem se…
MUDr. Kočí: Zdravotnictví v roce 2019? Problém už explodoval
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Kočí, předseda sdružení Mladí lékaři, z. s.
MUDr. Stránský: Úkolem pro rok 2019 jsou standardy hrazené péče
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Jan Stránský, M.D., FACP, zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví, Assistant…
Kritici považují zákon o léčitelích za bezzubý
Ministerstvo zdravotnictví dostalo řadu podnětů ke svému návrhu zákona na regulaci léčitelů. Bude těžko vymahatelný a administrativně složitý, míní…
PhDr. Huneš: Rok 2019 a těšení na krizi, která omezí plýtvání
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PhDr. et Mgr. Robert Huneš, ředitel Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích, prezident…
MUDr. Vepřek: V roce 2019 očekávám posun správným směrem
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Pavel Vepřek, člen představenstva, Nemocnice Plzeňského kraje a. s.
Kabátek: Úspěšným nemocnicím chceme umožnit růst
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR chce ještě letos zveřejnit u čtyřiceti zdravotních výkonů, jak často je která nemocnice vykazuje. Má to být pro…
Ing. Friedrich: Reformu v roce 2019 nečekám
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Ing. Ladislav Friedrich, CSc., prezident Svazu zdravotních pojišťoven.
Proč podporuji lékový záznam
Musím odmítnout představu, že kterýkoliv lékař by chtěl trávit svůj čas „lustrováním“ zdravotních údajů jemu nepříslušejících pacientů, píše MUDr.…
Prof. Václav Špičák devadesátiletý
Dne 14. ledna 2019 se prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., významný představitel oboru alergologie a klinická imunologie u nás i ve světě dožil 90 let.
Prof. Žaloudík: Bude nás i v roce 2019 dál bavit paušál?
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá prof. Jan Žaloudík, senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu.
Cvičení na předpis. Pouhá rada k častějšímu pohybu nestačí
Pacientům s diabetem 2. typu (D2T) by měla být pro dosahování lepších glykemických hodnot a ke zlepšení srdečního zdraví předepisována fyzická…
Protinádorové vakcíny mají novou šanci díky personalizovaným technologiím
Přelomové techniky, které umožňují personalizovat protinádorové vakcíny jednotlivým pacientům na míru, byly představeny v prosinci 2018 na kongresu…
Praha chce postavit novou nemocnici
Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) má záměr postavit v Praze novou moderní nemocnici za 8,5 miliardy korun. Diskutuje o tom v rámci debat o směně…
Novoroční přání profesorů myslí i na mladé lékaře a na pacienty
Redakce Medical Tribune na přelomu roku oslovila několik lékařských osobností a pořádali je o jejich novoroční vzkaz. Co by přáli sobě, svému oboru a…
Sdílený lékový záznam by mohl nabíhat od poloviny letošního roku
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům na plénu schválit novelu zákona o léčivech, která zavádí lékový záznam. Valná většina členů výboru…
Boj se zákeřným dengue virem
Vědci z britské University of Surrey získali 750 000 liber z prestižní Výzkumné rady pro biotechnologie a biologické vědy, aby vnesli více světla do…
Management srdečního selhání aktuálně
Poslední úprava doporučených postupů se věnuje především změnám léčby pacientů se zachovanou nebo sníženou ejekční frakcí.
Paliativní desatero pro praktiky
Paliativní péče se dostává jen polovině potřebných. Vzdělávací projekt Paliativní praktik ukazuje, jaká je v této oblasti role praktických lékařů.
Pacienti s RS: dalfampridin významně zlepšuje schopnost chůze
Podle samotných pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) vede 24 týdnů léčby dalfampridinem (přípravek Ampyra) ke klinicky významnému zlepšení…
Plicní onemocnění mohou zvyšovat riziko demence
Rozvoj neurodegenerativních onemocnění, například Alzheimerovy choroby, může souviset s plicními onemocněními. Jedinci, kteří od středního věku trpí…
Uplatnění kognitivně-behaviorální terapie u pacientů s CHOPN
Chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) trpí celosvětově miliony pacientů. Jeden z hlavních symptomů tohoto onemocnění, dušnost, může být pro…
Dopady ankylozující spondylitidy na kvalitu života
Švédská studie, jejíž výsledky byly publikovány v periodiku Arthritis Research & Therapy, se zaměřila na hodnocení kvality života související se…
Nové doporučené pokyny k terapii hypercholesterolemie rozšiřují a upravují terapeutické skupiny
Terapie hypercholesterolemie a prevence kardiovaskulárních chorob doznaly od roku 2013 značných změn. Nové poznatky se odráží v doporučených pokynech…
Emicizumab – nová naděje pro pacienty s hemofilií typu A
Emicizumab představuje pro nemocné s hemofilií A s inhibitory první nový lék za posledních více než 20 let. Nástup tohoto léku přináší některým…
Minimální reziduální nemoc pod drobnohledem
Podle subanalýzy studie třetí fáze GALLIUM je pravděpodobnost, že nemocný s folikulárním lymfomem dosáhne hluboké molekulární odpovědi při terapii…
Sekundární imunodeficience při onkologických onemocněních
Praktičtí lékaři se chystají převzít péči o onkologické pacienty v remisi. Kromě monitorování celkového stavu a cíleného vyšetření s ohledem na…
Linagliptin prokázal kardiovaskulární a renální bezpečnost
Dlouhodobé užívání linagliptinu pro léčbu diabetu 2. typu je z hlediska kardiovaskulárního i renálního rizika bezpečné. Tyto závěry byly zveřejněny 4…
Univerzita Karlova bilancuje
Rok 2018 byl pro Univerzitu Karlovu úspěšný v mnoha ohledech a za úspěšný ho mohou označit také lékařské fakulty. Zeptali jsme se rektora UK prof.…
Imunorekonstituční terapie roztroušené sklerózy
Perorální kladribin je již dostupný pro české lékaře a jejich pacienty. Jeho účinnost a bezpečnost, stejně jako nový koncept terapie roztroušené…
U biologické léčby levnější neznamená horší
Levnější u biologické léčby neznamená horší, říká v rozhovoru pro MT ředitel společnosti Mylan pro oblast Německa a centrální a východní Evropy Jozef…
Domácí péče by byla schopná se postarat o devadesát procent pacientů z LDN
Dlouhodobé podfinancování domácí péče vyvolalo v srpnu stávkovou pohotovost, která stále trvá. „Na poskytovatele byl při dohodovacím řízení činěn…
Kongres nemocničních lékárníků sám sobě zvedá laťku
Kongres zaměřený na nemocniční lékárenství se konal letos už po dvaadvacáté a rok od roku nabývá na kvalitě i velikosti.
Od ledna hrozí za bojkotování elektronických receptů tvrdé sankce
Povinnost vystavovat recepty na léky elektronicky sice platí už od ledna 2018, teprve od ledna 2019 ale budou uplatňovány sankce při porušení této…
Rodina a přátelé – základ dobrého psychického zdraví
Syndrom vyhoření zatím není uznanou klinickou jednotkou, ale myslím, že se jí postupně stává, říká přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v…
Administrativa patří k nejčastějším důvodům stresu
Nejnovější průzkumy ukazují, že syndrom vyhoření postihuje zhruba 20 procent české populace. K nejohroženějším profesím patří lékaři a zdravotníci,…
Chirurgové to mají v ruce
Mezi americkými lékaři hrajícími golf dosahují, podle nedávno publikované studie podpořené Národním institutem zdraví, právě chirurgové výrazně…
Infekce příčinou Alzheimerovy choroby? Teorie se těší novému zájmu
Etiopatogeneze Alzheimerovy choroby není dosud objasněna. Závažné neurodegenerativní onemocnění je přitom příčinou nejméně 60 % případů demence a…
Zavedení sdíleného lékového záznamu se zpozdí
Poslanci zdravotního výboru přerušili projednávání novely, která zavádí nový sdílený lékový záznam. Místo původního termínu na začátku roku 2019 se…
Fórum MT: Mladí lékaři v pasti
Zeptali jsme lékařů zkušených i začínajících: Setkal jste se s tím, že byli mladí lékaři bez atestace tlačeni k práci bez řádného odborného dohledu…
Pembrolizumab jako nový standard v léčbě první linie u karcinomu hlavy a krku
Pro jednu z prezidiálních sekcí kongresu Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO) v Mnichově programový výbor vybral studii KEYNOTE‑048. Tato…
Vývoj moderní genové terapie v českých podmínkách
Zástupci Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a nadnárodní společnosti Block uzavřeli 26. listopadu 2018 memorandum o vzájemné spolupráci,…
V podpůrné léčbě CHOPN je stále co zlepšovat
V roce 2020 bude chronická obstrukční plicní nemoc třetí nejčastější příčinou úmrtí. S rehabilitační léčbou je nejvhodnější začít hned od počátku,…
Snížení kardiovaskulárního rizika v ordinaci praktického lékaře
Jak rozlišit pacienty podle kardiovaskulárního rizika? Kdo potřebuje účinnou léčbu hyperlipidémie? A jak zahajovat farmakologickou léčbu u mírné…
Zvýšení plateb státu? Pro ministerstvo financí je neudržitelné, pro odbory nízké
Ministr Adam Vojtěch předkládá návrh na automatickou valorizaci plateb státu do zdravotnictví. Ministerstvo financí však požaduje materiál zcela…
Práce v zahraničí rozšíří pohled a poskytne zkušenosti
Pro české lékaře je práce v zahraničí příležitostí poznat jiný systém zdravotnictví, mnohdy také odlišný systém poskytování zdravotní péče a často i…
Do ciziny jdou lékaři za zkušenostmi, vracejí se kvůli rodině
Co přiměje lékaře, který pracuje v zahraničí, k návratu? „Jsem rád v Česku. Mám tu rodinu, přátele a mám rád tuto zem,“ říká prof. Petr Widimský
Ministr: Vyhláškou definujeme kompetence mladých lékařů
Na veletrhu práce 3. lékařské fakulty UK – TRIMED JOB 2018, který se konal letos popáté, měli medici i mladí lékaři možnost poprvé diskutovat s…
Lékařkou v zahraničí: Do ciziny jako samoživitelka
„V SRN je možné dodělat si různé nadstavby ve vzdělání a netrvá to pět let apod. Samozřejmostí je uznání již nabytých zkušeností a vzdělání...“
Lékaři bez patřičné kvalifikace jsou někde upřednostňováni jako levnější
S tím, že lékaři s nedostatečnou kvalifikací, nebo dokonce lidé, kteří nemají oprávnění pracovat jako lékaři, pracují bez patřičného odborného…
Stát znovu jedná s Prahou o Bulovce
Vztah s Prahou, která v areálu Nemocnice Na Bulovce vlastní většinu nemovitostí, by mohl být pro nemocnici i výhodou, říká její ředitel Jan Kvaček.
Lékařem v zahraničí: Denně jsem řešil střelná poranění
„Mé pracovní podmínky byly pochopitelně finančně mnohem výhodnější než u nás, vztahy velmi dobré, přátelské...“
Lékařem v zahraničí: Jednodušeji to nešlo
„Chtěl jsem jít na zkušenou a má přítelkyně tehdy měla postdoktorandské místo v Cancer Research UK v Londýně. To byl rok 2007 a už jsme tady zůstali.…
Lékařem v zahraničí: Německo mi poskytlo odborný azyl
„Jděte ven a okuste to, kolegové. Jednou se stejně všichni vrátíme, věřím tomu...“
Zemřel profesor Jaroslav Blahoš
Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně informovala, že odešla významná osobnost, dlouholetý předseda ČLS JEP, bývalý prezident Světové…
Nejlepší nemocnicí byla vyhlášena Vojenská nemocnice Olomouc
Součástí projektu Nejlepší nemocnice je anketa mezi zaměstnanci nemocnic. Ti tvrdí: pro větší bezpečí potřebujeme víc personálu a prevenci syndromu…
Moťovská: Idealismus mi nezůstal, entusiasmus ano
Evropská kardiologická společnost (ESC) je organizací s obrovskou prestiží a významem. O možnost podílet se na jejím vedení se vede ostrá soutěž.…
Psychiatrická reforma a nové léky v psychiatrii
Ačkoli v ČR počet lidí s duševním onemocněním narůstá, péče o ně, zejména v oblasti komunitních služeb, stále výrazně zaostává za vyspělými…
Život ohrožující krvácení v porodnictví
Prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. (Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze), představil život ohrožující krvácení jako nejzávažnější…
Koncept podání plné krve – z armády do civilní medicíny
Transfuze čerstvé plné krve od „chodícího“ dárce, který se nachází v blízkosti zraněného, může být život zachraňujícím výkonem. Potvrzují to data…
Jak řešíte problémy mladých lékařů, pane ministře?
Nedostatek právní ochrany pro mladé lékaře, nedostatek přednáškových prostor, chybějící vzdělávací programy – jak to budete řešit, ptali se ministra…
Odbory dál povede Dagmar Žitníková
Sjezd Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče znovu zvolil do čela svazu Dagmar Žitníkovou. Poprvé se předsedkyní stala v roce 2010,…
Jedna z šesti premenopauzálních žen trpících časným karcinomem prsu neužívá správně hormonální terapii
U všech pacientek s karcinomem prsu s pozitivními hormonálními receptory se doporučuje hormonální terapie, jako tamoxifen, po dobu 5 až 10 let, avšak…
Fórum MT: Lékařské fakulty inovují přijímačky
Zeptali jsme se představitelů akademické sféry i lékařů z praxe: Jak by podle vás měly vypadat přijímací zkoušky na medicínu, aby profil absolventa…
Zákon o elektronizaci předpokládá dobrovolnost
Skoro přesně dva roky po schválení Národní strategie elektronického zdravotnictví startuje široká debata o zákonu o elektronickém zdravotnictví. Její…
Antibiotická rezistence: je na čase konat
Nemocnice přispívají k vyššímu výskytu multirezistentních bakterií tím, jak u svých pacientů využívají antibiotika.
Nová metodika VZP: dostanou se nemocní k moderním lékům dříve?
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zveřejnila metodiku, podle které hodlá přistupovat k medicínsky potřebným, ale nehrazeným lékům (nehrazených…
VZP dá revizním lékařům metodiku k paragrafu 16
VZP začne pro revizní lékaře vydávat odborná doporučení, která jim budou vodítkem při rozhodování o úhradě pro daného pacienta u léků dosud…
Nová naděje pro migreniky
V letošním roce vzbudily pozornost odborné veřejnosti inhibitory calcitonin gene-related peptidu (CGRP). Jde o monoklonální protilátky, z nichž první…
U pacientů s těžkým astmatem byl nalezen protein, který dokáže identifikovat pacienty benefitující z cílené léčby
V nové studii publikované v časopise CHEST vědci úspěšně identifikovali pacienty s těžkým astmatem typu 2 (dle endotypu; T2) měřením koncentrací…
Alergenová imunoterapie: vědci vyvíjejí test predikující úspěšnost terapie
Alergenová imunoterapie prokazatelně zlepšuje kvalitu života mnoha alergiků a osvědčila se i jako sekundární prevence astmatu. Přesný mechanismus…
Včasné podání krve zachraňuje životy
Až dvacetinásobně stoupnou šance na přežití pacienta s polytraumatem, pokud je mu do 15 minut poskytnuta hemostatická resuscitace. Odborné veřejnosti…
Memy existují – třeba na řecké pláži
V roce 1952 bylo známo 168 definic kultury. V posledním čtvrtstoletí se o kultuře dočteme: „Kultura je informace schopná ovlivnit chování jedinců…
Infektolog by jako konziliář měl být dostupný v každé nemocnici
Infekční lékařství prochází změnou od izolačního oboru, který se věnuje především mezilidsky přenosným infekcím, k oboru zaměřenému více na…
Diabetologický registr potvrdil dobré výsledky péče
V ČR žije téměř milion diabetiků. Díky rekonstruovanému Národnímu diabetologickému registru dostali poprvé i přesná čísla, včetně údajů, kde se…
Infekce jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí diabetiků
Data rekonstruovaného Národního diabetologického registru ukázala nejčastější příčiny úmrtí pacientů s diabetem. Po kardiovaskulárních onemocněních a…
ECTRIMS 2018 – jak rozumět řeči „big data“?
Téměř 10 000 účastníků ze 105 zemí, skoro dva tisíce zaslaných abstraktů, 156 vyzvaných přednášek, 114 ústních sdělení, přes tisíc publikovaných…
Čtyři tisíce let hepatitidy B
Prevalence hepatitidy B během bronzové doby mohla být daleko větší, než je typické pro současné domorodé populace, poukazuje prof. Václav Smrčka na…
Moderní technologie pomáhá pacientům zvládat bolest
Zhruba dvěma stovkám pacientů v ČR pomáhá zvládat chronickou neuropatickou bolest neurostimulační systém. Bolest nevyléčí, ale stimulací míchy…
Mýty a fakta o ředění léčiv
V rámci letošního 8. kongresu České odborné společnosti klinické farmacie (ČOSKF) ČLS JEP, který se konal 12.–13. října v Praze, se pozornost…
OECD doporučuje: zvyšte příjmy zdravotnictví a efektivitu
Aby bylo financování zdravotnictví v budoucnu udržitelné, měly by se zvýšit příspěvky OSVČ, platby ze státního rozpočtu i spoluúčast. Posílit příjmy…
Sjezd ČLK: delegáti vyčetli ministrovi zahraniční lékaře a platy
Prezidentovi stoupnou paušální náhrady o pětinu. ČLK bude žádat při chystaných změnách zákona o komorách posílení kompetencí.
Staronový viceprezident ČLK Mrozek: tématem dne je udržení kvality
Viceprezidentem České lékařské komory se ve volbě, ve které neměl soupeře, znovu stal MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D. Získal 309 ze 328 hlasů. Bude tak…
Lékárny: Protipadělková směrnice přinese jen komplikace
V ČR nebyl v lékárnách zachycen žádný padělek léku, protipadělková směrnice je podle lékárníků nadbytečná a přinese jen komplikace. Protože to ale je…
Fórum MT: Reforma kompetencí praktických lékařů
Zeptali jsme se lékařů, nemocnic, zdravotních pojišťoven i zákonodárců: V jakém rozsahu by měly být kompetence praktických lékařů rozšířeny a jak by…
VZP chce od roku 2024 komunikovat plně elektronicky
Správní rada VZP na říjnovém jednání dala souhlas k přípravě výběrových řízení v oblasti IT, která umožní největší pojišťovně vybudovat moderní…
Morální rozhodování aneb proč se Kant mýlil
Náboženské systémy říkají, že morálka byla lidem vložena předky, bohy nebo Bohem. Klasické západní morální teorie mluví o etice ctnosti. Spor mezi…
Biologickou léčbu v ČR aktuálně dostává přes sedm tisíc revmatických pacientů
Zhruba 850 pacientů se zánětlivými revmatickými chorobami, kterým by biologika měla být podávána, na tuto terapii čeká. Někteří z nich dlouhodobě.
Omyly, chyby a mýty v medicíně
Lety prověřená moudrost říká, že se „švec má držet svého kopyta“. Vím, že toto doporučení nebývá dodržováno, a to nejen politiky. Mojí specializací…
Pacient musí na lékaři vidět, že bariatrické operaci věří
Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., pro MT upřesnil, jak jsou o možnostech bariatrické léčby informováni lékaři nechirurgové. Okomentoval také, co pro…
Na co by se měla zaměřit reforma zdravotnictví?
Apelem na tvorbu klinických doporučených postupů a na integraci datových informačních skladů ze sféry zdravotní a sociální se na vedení obou resortů…
Zaměstnanecké pojišťovny plánují vyrovnané hospodaření
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny plánují pro rok 2019 vyrovnané hospodaření a pomalejší růst rezerv. Náklady na zdravotní služby meziročně vzrostou…
Výpadky jsou náročné, musíme dobře plánovat
Doručení volně prodejného lékárenského zboží domů do dvou hodin je něco, co zákazníci potřebují, říká generální ředitel společnosti BENU Sebastian…
Přibývá žalob na paragraf 16
Absence reformy úhrad nemocnic může podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka ohrozit fungování zdravotnictví. Uvedl to na…
Změna postavení praktiků je kontinuální proces
Primární péče, jejíž role byla od padesátých let minulého století až dosud degradována, se nezmění jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den.…
Znečistěné ovzduší vede celosvětově k milionům návštěv lékařské pohotovosti kvůli astmatickým záchvatům
Odborníci již dlouho vědí, že vdechování vzduchu znečištěného např. emisemi aut může spustit astmatický záchvat. Nová studie však jako první vliv…
Délka apnoických pauz jako prediktor rizika mortality
Doba trvání apnoických pauz při obstrukční spánkové apnoi se jeví jako významnější ukazatel rizika mortality než celkový počet apnoických pauz. Tyto…
Otázky nad denním podáváním aspirinu zdravým seniorům se vrací
Zjištění studie ASPREE, publikované nedávno v New England Journal of Medicine, opětovně zpochybňují roli nízkodávkového aspirinu v primární prevenci…
Nárůst počtu bariatrických operací závisí i na lékařích
Bariatrie umí vyléčit diabetes. V ČR se ročně provádí kolem 1500 bariatricko-metabolických operací, kapacity pracovišť jsou až o 30 procent vyšší.
Rohlík.cz rozváží léky z BENU
Lékárenská síť BENU zahájila spolupráci s on-line supermarketem Rohlík. V Praze a některých velkých městech v Čechách rozváží Rohlík léky z lékárny…