Přeskočit na obsah

VZP zvládla povinný přechod k ČNB, jinam chodí už jen 4 % plateb

V lednu to bylo ještě o 4 % méně. Pouhé 4,2 % pojistného dorazily v březnu na původní účty u komerčních bank. Z nich byly následně převedeny rovněž do ČNB.

Celkem v březnu na nové účty dorazilo 9 009 731 557 korun. Nejlépe se změně přizpůsobili zaměstnavatelé. Jde o nejdůležitější skupinu, od které přichází drtivá většina peněz. Do ČNB poslali v březnu už 98,7 % pojistného (7 873 836 121 Kč).

VZP úspěšný přechod přisuzuje adresné komunikační kampani zaměřené na plátce pojistného.

 

O novince se přitom daří informovat také ty klienty, kteří platí penále či pokuty. Přestože zkušenosti ukazují, že oslovit tuto skupinu bývá obvykle mimořádně komplikované, v březnu na nové účty VZP dorazilo již 81,3 % těchto úhrad. To je oproti lednu nárůst o 15,3 %. Konkrétně se jedná o 61 268 869 korun.

VZP přitom zatím realizovala pouze jednu plošnou informační kampaň koncem loňského roku. Informace uveřejnila na svém webu, na pobočkách dostávali klienti letáky. V říjnu odešlo 220 tisíc datových zpráv a dopisů plátcům pojištění z řad zaměstnavatelů, následně pojišťovna stejným způsobem na změnu upozornila 770 tisíc OSVČ. Nyní již VZP individuálně oslovuje pouze ty, kdo na změnu doposud nezareagovali a stále posílají platby na původní účty u komerčních bank. Tito plátci budou o změnu svých platebních příkazů požádáni dopisem nebo telefonicky. Jak se podařilo oslovit tuto skupinu, vyhodnotí VZP v květnu. Zatím přitom trvá přechodné období, kdy peníze, které plátci pošlou ještě na staré účty, jsou automaticky přeposílány do ČNB. Platby, které naopak VZP odesílá, jdou už všechny z účtů v ČNB.

Zdroj: TZ

Sdílejte článek

Doporučené