Přeskočit na obsah

Ve Sněmovně se diskutovalo o rehabilitaci pro pacienty po poškození mozku

Praha - Na kulatém stole byl prezentován návrh modelu fází rehabilitace, který by při úspěšné aplikaci zajistil regionální dostupnost komplexní rehabilitace a plynulý přechod pacienta z akutní péče do návazné rehabilitace až k integraci do rehabilitace v komunitě. Řešil by tak dva nejpalčivější problémy současného stavu v oblasti dostupnosti péče a rehabilitace pacientů po poškození mozku. Pro aplikaci modelu v podmínkách České republiky je nutné najít prostor k nadresortní spolupráci a politickou vůli prosadit změny v systému poskytování rehabilitace a zdravotně-sociální péče.

Navržený model nabízí možné řešení problémů současného systému péče v ČR, zejména pak neexistující návaznost z akutní do post-akutní a komunitní péče a dělí rehabilitaci do 4 fází. Jak uvedl MUDr. Pavel Maršálek, primář Rehabilitačního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí n. Labem a autor modelu: „V první fázi, tedy rehabilitaci akutní, která je v podstatě již vybudovaná, je nutné zajistit personální zabezpečení. Ve druhé fázi by byla poskytována včasná rehabilitace v nově vzniklých rehabilitačních centrech na úrovni regionů, které by přebíraly pacienty z akutní péče.

Tato centra by vznikala při nemocnicích, což by jim zajistilo jak dobrou dostupnost odborného personálu, tak i patřičného materiálně technického vybavení.“ Třetí fází rehabilitace, která v současnosti zcela chybí, je fáze regionální, zaměřující se na rehabilitaci v denních stacionářích v regionech, které umožňují pacientovi setrvat v kontaktu s rodinou. Poslední fází rehabilitace by byla fáze komunitní, jejímž cílem je dlouhodobá až celoživotní péče odborníků s cílem udržení, případně zlepšení sociálních dovedností a sociálního začlenění pacientů.

Klíčovým předpokladem je nastavení spolupráce sociálních a zdravotních systémů a dořešení plateb za poskytování multidisciplinární rehabilitace. Jak nicméně uvedla doc. MUDr. Olga Švestková, Ph.D., přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN, jedna z autorů návrhu: „Při efektivním fungování rehabilitace bychom měli podstatně méně pacientů, kteří potřebují dlouhodobou péči a spotřebovávají zdroje ze sociálních rozpočtů, neboť vždy je levnější jedna kompenzační pomůcka, než pomoc druhé osoby.“

Diskuse nad možností aplikace tohoto modelu v České republice se zúčastnili kromě poslanců Parlamentu ČR také zástupce Vládního výboru pro zdravotně postižené občany JUDr. Pavel Ptáčník, náměstek ministra zdravotnictví pro informatiku RNDr. Jiří Schlanger, poradkyně ministra práce a sociálních věcí Mgr. Monika Válková, zástupci ministerstva práce a sociálních věcí JUDr. Ladislava Steinichová, Mgr. Pavel Duba, ředitelka odboru VZP pro zdravotní péči RNDr. Marcela Ambrožová a další experti z oblasti rehabilitace společně se zástupci rodinných příslušníků a pacientů.

MUDr. Jaroslav Krákora, poslanec Parlamentu ČR, stejně jako ostatní zástupci rozpracovaný model velmi uvítal s tím, že je nutné najít politickou vůli tyto změny prosadit. V následující diskusi zazněly pak zejména následující body: Model jako takový je možné aplikovat, základní podmínkou je však nadresortní spolupráce při jeho zavádění na úrovni ministerstev a jednotlivých odborů za podpory příslušné legislativy. Na základě vyjádření zástupců MPSV a MZČR se předpokládá, že za uvádění modelu rehabilitace do praxe by byla zodpovědná obě tato ministerstva a odpovědnost za zajištění dostupnosti rehabilitace a služeb v komunitě by měla být rozdělena mezi kraj, obec s rozšířenou působností a svazky obcí.

V návaznosti na toto setkání proběhne v lednu 2011 druhý kulatý stůl, jehož tématem bude multizdrojové financování ucelené rehabilitace pro občany s těžkým postižením.

Tento kulatý stůl se konal pod záštitou senátorky Daniely Filipiové a poslankyně Výboru pro sociální politiku Lenky Kohoutové. Akce proběhla v rámci projektu Inkluze po poranění mozku, který je financovaný z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin je občanské sdružení, jehož posláním je přispívat k porozumění problematice poranění mozku, poskytovat informace a zejména podporovat občany, kteří utrpěli traumatické či jiné poškození mozku, nebo jejich rodinné příslušníky a pečující. Mezi hlavní cíle sdružení patří podpora rodin v podpůrných terapeutických programech, osvěta a zvyšování povědomí české veřejnosti o problematice poranění mozku a také prosazování systémových změn v organizaci péče na celostátní úrovni.

CEREBRUM - Sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin, www.cerebrum2007.cz

Marcela Janečková

Zdroj: Cerebrum

Sdílejte článek

Doporučené