Ve FN Olomouc byla při léčbě nádoru hrtanu použita nová metoda léčby s využitím laseru
Takzvanou fotodynamickou terapii aplikovali lékaři v České republice při léčbě tohoto onemocnění teprve podruhé v historii.
Do olomoucké fakultní nemocnice přijel tento specializovaný výkon provést český odborník doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. a také dr. Mathias von Beckerath ze Švédska. Pro pacienta je výhodou této metody především šetrné odstranění nádoru při zachování funkce hrtanu, tedy řeči.
„Při použití fotodynamické terapie se nejprve nemocnému nitrožilně aplikuje speciální látka, která zvýší citlivost nádorových buněk na energii dodanou laserem. Ozářením těchto buněk pomocí laseru je zahubíme a okolní tkáň přitom zůstane nepoškozená. Výkon je tedy velmi šetrný. Výhodou je navíc i nízká toxicita, takže postup lze na rozdíl od chemoterapie nebo radioterapie v krátké době znovu opakovat,“ popsal prof. MUDr. Ivo Stárek, CSc., přednosta Otolaryngologické kliniky FN Olomouc.
Dnešním pacientem byl muž s opakovaným nádorovým onemocněním hrtanu. „Naše pracoviště si vybral vzhledem k tomu, že i první pacient léčený v Česku touto metodou byl naším pacientem. Vybavení pro tento typ výkonů ovšem nemáme, proto se jej ujal pan docent Šmucler, kterému jsme poskytli zázemí naší kliniky,“ vysvětlil prof. Stárek. Metoda prozatím podle jeho slov zřejmě v léčbě nádorů horních cest dýchacích nenajde širší uplatnění.
Nehradí ji totiž pojišťovny a náklady na jeden výkon se pohybují okolo 150 000 korun. Docent Roman Šmucler, který za práci v tomto oboru obdržel v roce 2011 Cenu ministra zdravotnictví za medicínský výzkum (společně s prof. Mazánkem a Dr. Vlkem), k tomu uvedl, že v rámci onkologické léčby nejsou ovšem tyto náklady nijak enormní. Právě nádory horních cest dýchacích a polykací v Česku ročně onemocní okolo 300 až 400 lidí.
Bc. Egon Havrlant
tiskový mluvčí
Fakultní nemocnice Olomouc
Zdroj: FN Olomouc