SZP reaguje na zveřejněnou dohodu o bonusech nemocnic při nákupu léčivého přípravku Sutent
Maximální cena by měla odpovídat skutečné ceně přípravku v ČR, tedy ceně po odečtení bonusů. Ve smlouvě publikované dne 23. 1. 2017 v registru smluv je nemocnici společností Pfizer nabízen bonus až 22 % při určeném obratu u přípravku Sutent za pololetí. O žádosti rozhodne SÚKL do 75 dní.
„K žádosti jsme připojili také kopii smlouvy o bonusu uzavřené mezi Thomayerovou nemocnicí a společností Pfizer, kterou považujeme za důkaz o obchodované ceně a tudíž za relevantní cenovou referenci pro stanovení maximální ceny“, upřesňuje prezident SZP ČR, Ing. Ladislav Friedrich.
Podle platné legislativy navíc platí, že pokud kontrola prokáže neoprávněnost nebo nesprávnost vyúčtování hrazených služeb, zdravotní pojišťovna takové služby neuhradí. A pokud již byl v době před zjištěním porušení stanovených pravidel léčivý přípravek ze strany zdravotní pojišťovny uhrazen, má zdravotní pojišťovna právo na vrácení takto nesprávně účtovaného navýšení vůči tomu poskytovateli, který takovou službu vyúčtoval.
„Pokud se prokáže, že poskytovatel v tomto případě podle daného pravidla nepostupoval a jednal tak v rozporu se smlouvou, pojišťovna takové služby neuhradí a provede korekci ve vyúčtování takto neoprávněně vykázané zdravotní služby,“ vysvětluje Ing. Friedrich.
Svaz zdravotních pojišťoven rovněž zvažuje podání žádosti o změnu úhrady přípravku Sutent ve zkrácené revizi, čímž by se kromě reálné ceny léčivého přípravku navíc upravila i výše úhrady ze zdravotního pojištění. O snížení úhrady by pak SÚKL rozhodl do 50 dní od podání žádosti. Očekávané úspory ze zdravotního pojištění by v takovém případě byly až desítky milionů Kč ročně.
Přípravek Sutent slouží k léčbě nádorových onemocnění a podle odhadu SZP ČR jsou roční náklady v České republice na tento přípravek 260 milionů korun.
Zdroj: SZP