Středočeští hygienici v červenci zkontrolovali již 88 dětských táborů
Středočeští hygienici provedli v červenci 88 kontrol, z toho 79 kontrol na zotavovacích akcích, 6 kontrol na jiných podobných akcích a 3 samostatné kontroly v rámci stravovacích služeb zajišťujících stravování na zotavovacích akcích.
Při kontrolách letních dětských rekreací bylo dosud zjištěno 7 závad. Nejčastěji se týkaly zdravotní dokumentace dětí (2), ubytování dětí (2), zásobování pitnou vodou (1) a nezajištění podmínek pro osobní hygienu dětí (1). Za tyto nedostatky byla, s ohledem na maximální součinnost provozovatelů při řešení a odstranění zjištěných závad, udělena pouze napomenutí.
„Oproti stejnému období loňského roku máme hlášeno o 33 dětských letních rekreací více, přibylo také rekreovaných dětí, a to 1 748. Kontrol jsme letos provedli stejný počet, závad jsme však odhalili méně, loni to bylo 9. Těší nás, že provozovatelé táborů dbají na dodržování hygienických zásad a poskytují dětem co nejlepší podmínky k rekreaci,“ shrnuje dosavadní výsledky ředitelka KHS Jarmila Rážová.
V průběhu července nebyl ve Středočeském kraji na dětských táborech zaznamenán ani výskyt infekčního onemocnění. Zdravotníci dosud ošetřovali zejména ranky po odstraňování klíšťat, drobná poranění a odřeniny, bolest hlavy bez dalších příznaků, nevolnost, bolest v krku, ojediněle zvýšená teplota nebo horečka, alergické reakce, jednodenní průjmy a zvracení. Výjimečně byly zaznamenány také méně závažné úrazy dětí – jako například vyvrknuté kotníky, zhmožděniny nebo řezné rány, ke kterým došlo při řízené činnosti dětí.
Aktivita klíšťat je v této chvíli spíše nízká. Výjimkou jsou jen určité lokality – například v okrese Kolín, kde byla zaznamenána mírně zvýšená aktivita klíšťat. Ve vyšší míře byl ovšem zaznamenán výskyt bodavého hmyzu – zejména vos.
Zdroj: Krajské hygienické stanice Středočeského kraje