Přeskočit na obsah

Spor o faktury mezi VZP a protonovým centrem

VZP zveřejnila k svému prohlášení faktury za léčbu dvou pacientek. Na obou těchto fakturách je uvedeno „Datum vystavení dokladu“ 2. 12. 2013 a „Datum splatnosti“ rovněž 2. 12. 2013. Obě faktury tedy mají splatnost nula dní. Nyní Protonové centrum v Praze uvádí tyto faktury jako po lhůtě splatnosti.

VZP považuje takový postup za odporující platným normám, kterými se obchodní subjekty v České republice běžně řídí.

 

S protonovým centrem nemá VZP uzavřenou žádnou smlouvu, byť již 50 dní čeká na to, jak centrum na navrženou smlouvu zareaguje.

Proto pro úhradu poskytované péče vychází pojišťovna z obvyklých postupů a ze zvyklostí v dané oblasti, tedy ve zdravotnictví. To upravuje vyhláška č. 618/2006 Sb., na jejímž základě se vydávají rámcové smlouvy a která je základem konkrétních smluv na poskytování a úhradu hrazených služeb – zde je stanovena splatnost faktur 30 nebo 50 dnů.

Případně lze přihlédnout i k ustanovení § 340 Obchodního zákoníku, který stanoví, že pokud není mezi stranami splatnost faktur sjednána, plní dlužník na základě výzvy věřitele bez zbytečného odkladu poté, kdy byl k plnění vyzván. Nicméně toto „bez zbytečného odkladu“ nelze chápat jako libovůli, jakkoli si věřitel řekne. Je třeba přihlížet ke konkrétní situaci, charakteru plnění atd. Podpůrně je v tomto ustanovení uvedeno, že tato lhůta splatnosti nesmí být delší než 30, nejvýše 60 dnů.

U žádné z faktur, které VZP od Protonového centra v Praze obdržela, nepřekračujeme výše uvedené zákonné limity.

tisková zpráva VZP

Zdroj: VZP

Sdílejte článek

Doporučené