Prof. Šedo povede 1. LF UK další čtyři roky
Podle Zákona o vysokých školách jmenuje děkana do funkce na návrh akademického senátu fakulty rektor. Funkční období děkana je čtyřleté a jeden člověk může vykonávat tuto funkci na stejné fakultě nejvýše dvě po sobě bezprostředně jdoucí funkční období.
„Velmi si vážím důvěry Akademického senátu 1. LF UK, kterou vnímám jako příležitost k pokračování započatých projektů v oblasti rozvoje fakulty a jejího financování,“ uvedl děkan prof. Šedo.
Prof. Aleksi Šedo promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1986. Čtyři roky nato získal titul kandidáta věd v oboru lékařská biochemie, v roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru biochemie a patobiochemie. V letech 1992–1993 hostoval jako profesor v italské Pise. V letech 1994 až 1995 působil jako vědecký pracovník Institutu Curie v Paříži. Bezmála 20 let vede společné pracoviště 1. lékařské fakulty a Fyziologického ústavu Akademie věd ČR – Laboratoř biologie nádorové buňky. Od roku 2007 je v čele Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty UK. V letech roku 2005 až 2012 působil jako proděkan 1. LF UK pro grantovou problematiku a rozvoj. V roce 2012 byl zvolen děkanem na čtyřleté funkční období.
Je členem domácích i mezinárodních odborných společností – International Committee on Proteolysis, European Association of Neuro-Oncology, European Tissue Repair Society, České společnosti pro biochemii a molekulární biologii, České chemické společnosti, Onkologické společnosti ČLS JEP, Učené společnosti J. V. Koštíře a České lékařské akademie.
Jeho největším koníčkem jsou motorky a motorkářství. Vedle toho má rád hudbu (od moderního jazzu přes blues až po všechny odnože rocku) a nekomerční filmy.
Tisková zpráva
O 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze je největší z českých lékařských fakult – navštěvuje ji přes 4500 studentů. Základními studijními programy jsou všeobecné a zubní lékařství, kromě nich nabízí fakulta studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK více než 300 nových lékařů.
Fakulta je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka se koná na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí, Thomayerovou nemocnicí, Nemocnicí Na Bulovce i v dalších mezioborových centrech.
1. LF UK se rovněž podílí na projektu BIOCEV – evropském vědeckém centru excelence v oborech biotechnologie a biomedicíny – a projektu Kampus Albertov, zaměřeném na rozvoj excelentních vědeckých a výukových aktivit Univerzity Karlovy v oblasti přírodních a lékařských věd.
Zdroj: Medical Tribune