Přeskočit na obsah

Pro pacienty s kolorektálním karcinomem se připravuje kampaň Get Tested

24. březen 2015 je první celosvětový den pro pacienty s pokročilým kolorektálním karcinomem pořádaný International Colorectal Cancer Association.

International Colorectal Cancer Association tímto dnem startuje osvětovou kampaň GET TESTED pro nově diagnostikované pacienty s metastazujícím kolorektálním karcinomem. Cílem kampaně je upozornit na nutnost provádění rutinního testování genů RAS, a to v době, kdy je u nemocného poprvé toto onemocnění diagnostikováno.

“Kolorektální karcinom neboli zhoubný nádor v oblasti tlustého střeva či konečníku, je celosvětově druhým nejčastějším typem zhoubného nádoru. V České republice je více než 20 tisíc obyvatel žijících s tímto onemocněním. Ročně zemře v důsledku kolorektálního karcinomu více než 3 500 Čechů .“, říká prim. MUDr. Eva Sedláčková, MBA z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice, která je zároveň odbornou garantkou osvětové kampaně v České republice. Česká republika je světovým rekordmanem v počtu případů tohoto nádorového onemocnění na sto tisíc obyvatel. I proto se ke kampani v Česku připojilo České ILCO, které se snaží o osvětu týkající jak tohoto onemocnění, tak i stomie, která se často stává součástí životů pacientů po operaci tohoto zhoubného nádoru.

Mezi často se vyskytující příznaky kolorektálního karcinomu patří krev nebo hlen ve stolici, změna pravidelnosti stolice, pocit nedokonalého vyprázdnění, bolest nebo nepříjemné pocity, úbytek tělesné hmotnosti či trvalá únava. U jednoho ze čtyř lidí je kolorektální karcinom diagnostikován až v době, kdy se již rozšířil do jiných částí těla (tj. metastazující kolorektální karcinom). Rizikovými faktory jsou věk, strava, mužské pohlaví a dědičnost.

U pacientů s tímto pokročilým onemocněním je třeba provádět tzv. test biomarkerů (genů) RAS. Jak říká doc. MUDr. Pavel Dundr, PhD., přednosta Patologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice, „Test biomarkerů je laboratorní vyšetření prováděné ze vzorku odebraného při biopsii či operaci a protože je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami, mělo být součástí komplexního vyšetření pacienta v každém moderním zdravotnickém zařízení“.

Geny RAS mohou být buď „mutované“ nebo nemutované, neboli „divokého typu“, a právě test biomarkerů RAS může říci, který typ genů pacient má. Výsledky testu pak pomohou lékaři určit, jaký typ moderní biologické léčby bude u konkrétního pacienta nejlépe účinkovat a zároveň nevystaví pacienta náročné léčbě, která by právě u něj nezafungovala.

Marie Ředinová, předsedkyně organizace České ILCO dodává. “Podstatné je přijít s problémem včas. Nebát se, nestydět se a lékaře včas informovat, nechat se vyšetřit. To je zásadní. Téměř polovina pacientů s kolorektálním karcinomem chodí k lékaři pozdě, tedy ve třetím a čtvrtém stádiu onemocnění. A právě osvětou, jakou i je project GET tested, chceme toto měnit.”



České ILCO ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy připravily na 24. března od 18.00 hodin ve Faustově domě na Karlově náměstí v Praze veřejné čtení z knihy příběhů pacientů „Ať žijí 100mici“. Z knihy bude číst Boris Hybner , herec, mim a mimo jiné i pacientem po kolorektální karcinomu žijícím se stomií.

Více informací http://www.linkos.cz/ www.ilco.cz



Kdo je České ILCO

České ILCO bylo založeno roce 1992. Zastřešuje 19 spolků stomiků a má 800 členů. České ILCO je členem Evropské i Světové organizace stomiků (EOA, IOA). Hlavním úkolem Českého ILCO je pomáhat stomikům, lidem s umělým vývodem ze střev nebo močovodu hájit jejich oprávněné zájmy, zbavovat je strachu ze života se stomií.

ILCO vystupuje proti všem projevům diskriminace ve společnosti a proti sociální izolaci pacientů v důsledku nedostatku vhodných pomůcek.

S Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze 2 má České ILCO smlouvu, na jejímž základě proškolení dobrovolníci navštěvují nové pacienty přímo v nemocnici. Jejich práce sočástí běžné léčby.

Projekty:

  • České ILCO sbíralo příběhy pacientů a ve s spolupráci s Nadací T-Soft -Eternity a nakladatelstvím Maxdorf vyšla kniha AŤ ŽIJÍ STOMICI. Je v ní 22 příběhů stomiků z Čech a ze Slovenska. Nejmladší stomička, jejíž příběh je zde uveřejněn, se právě narodila, nejstarší stomik, který se také podělil o svůj příběh, oslavil před pár lety osmdesátku.

  • Každý třetí rok vyhlašuje Světová asociace stomiků Světový den stomiků. Letos se jedná již osmý Světový den stomiků s heslem MNOHO PŘÍBĚHŮ, JEDEN HLAS.

  • Nikdo není na stomii příliš mladý. To dokazují fotky z prvního kalendáře stomiků. Na snímcích jsou členové ILCO.

Mnozí lékaři vnímají práci ILCO jako prospěšnou nejen pro pacienty, ale i pro ně samotné.

Marie Ředinová, předseda České ILCO

 

 

 


Zdroj: ILCO

Sdílejte článek

Doporučené