Přeskočit na obsah

Premiéra unikátního filmu „Máš jen jednu šanci“

17-členná expedice, jejímiž členy bylo i 5 pacientek nemocných roztroušenou sklerózou se na podzim roku 2010 vydala do Afriky, kde zdoláním vrcholu Kilimanjaro dokázala, že jít za svými sny, má svůj význam. A že nevylěčitelnou nemocí život nekončí. Členkou expedice byla i 1 pacientka na invalidním vozíku. Expedice byla dokonce první svého druhu na světě.

Strhující příběh vypovídá o cestě za hranice všedních dnů, překonávání limitů i zákeřné nemoci. Je také o objevování Afriky a setkání s dětmi ze slumu v Nairobi a návštěva tamější školy, kterou provozuje česká humanitární organizace.

Výtěžek z filmu půjde na podporu nemocných roztroušenou sklerózou. Během premiéry vystoupí také zpěvačka Hana Robinson, která taktéž trpí RS. Premiéru moderuje Nora Janečková, první držitelka ceny Unie Roska za dobrovolnickou pomoc nemocným RS.

 

Trailer k filmu najdete zde:

https://www.facebook.com/photo.php?v=1771413321404&set=vb.138591042820075&type=2&theater

 

 

Režie, scénář: Hynek Bernard

Hudba: Hana Robinson

Účinkují: Expedice RS Kilimanjaro

Uvádí Creature films.

 

Expedice RS Kilimanjaro 2010

 

Ve dnech 15. – 30. 10. 2010 proběla unikátní expedice na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro v Tanzanii (5895 m), které se zúčastnila i pětičlenná skupina pacientů nemocných roztroušenou sklerózou a jejich 12-členný podpůrný tým. Jedná se o první takovouto expedici na světě.

Členkou výpravy byla i vozíčkářka Daniela Bláhová, za pomoci šerpů a manžela se dostala až na William's point ve výšce neuvěřitelných 5100 metrů.  Ze sedmnácti účastníků expedice RS Kilimanjaro 2010 se podařilo zdolat

vrchol třinácti, což je zároveň jeden z nejúspěšnějších skupinových výstupů. Další pacientka s roztroušenou sklerózou Radka Keršnerová, která je autorkou nápadu expedice, dosáhla výšky 5231 metrů. Vrcholu Kilimandžára ve výšce 5685 metrů, zvaného Gillman's point, dosáhly tři pacientky - Xenie Erhartová, Marie Brožová a Kateřina Štrausová, ta vystoupala ještě výše až na Stella point ve výšce 5756 metrů.

                     Skupiny amerických a kanadských pacientů s roztroušenou sklerózou se vydají zdolat tuto horu až v červnu 2011. Expedici těsně po jejím skončení přijala i velvyslankyně ČR v Keni Gita Fuchsová. Přijetí účastníků expedice proběhlo také na půdě Poslanecké sněmovny PČR.  Úspěšné členy expedice přivítala poslankyně ODS Lenka Kohoutová spolu s předsedkyní dolní komory Miroslavou Němcovou, senátorem Petrem Bratským a dalšími poslanci. V roce 2011 získala expedice nominaci na prestižní cenu Mosty, udělovanou Národní radou zdravotně postižených za mimořádnou aktivitu ve prospěch lidí se zdravotním postižením. Radomíra Keršnerová vyhrála Cenu Ď Jihomoravského kraje a uchází se i o celostátní vítězství. Daniela Bláhová a Nikola Erhartová také získaly cenu Křesadlo. Daniela Bláhová je nominována na Cenu Olgy Havlové. Expedice dále získala Cenu za mimořádnou aktivitu ve prospěch lidí s RS. Vendula Plavcová se stala nejlepším odborníkem pomáhajícím lidem s RS, Radomíra Keršnerová a Daniela Bláhová laureátkami ceny Unie Roska v kategorie pacient s RS, Pavla Jadrná laureátkou v kategorii odborník a Petra Havlíčková laureátkou v kategorii zdravotník.

Cílem expedice bylo ukázat, že krásný a dobrodružný život je možný i s takovým onemocněním jako je roztroušená skleróza (nebo i jiná závažná onemocnění). Expedice chce dodat naději pacientům, že život nemocí nekončí a je možné překonávat překážky třeba jako je Kilimanjaro, ať už hora jako taková nebo to pro někoho představuje třeba i ranní vstávání z postele a řadu pro zdravé lidi naprosto banálních denních činností.  Expedicí překonali pacienti sami sebe a dokázali, že i s takovým onemocněním jde uskutečňovat velké cíle. Dalším cílem je také informování veřejnosti o problematice roztroušené sklerózy – za tímto účelem byl během expedice natáčen dokument a pořizována fotografická dokumentace. Do budoucna se tedy plánuje promítání filmu a také výstavy fotografií a besedy s účastníky expedice. Expedice chce dokázat, že plnit si sny, vystoupat na vrcholy, dosáhnout cílů cest je právem nejen zdravých, ale i nemocných. Posláním je také motivovat pacienty, jejich rodiny a přátele k aktivnímu boji s nemocí, která je stejně těžká a dlouhá, jako výstup na nejvyšší horu Afriky.

Členové expedice také svým výstupem podpořili i další pacienty a důležité projekty. Na vrchol Kilimanjara vynesli také vlajku svých přátel Parkinsoniků Slovácko. V Nairobi navštívili Humanistické centrum Narovinu, které zajišťuje adopci afrických dětí. Společně s nimi jsme navštívili také jeden z mnoha místních slumů a školu pro děti, které centrum zajišťuje. Předali jsme jim zde také spoustu dárků – oblečení, sladkosti, školní pomůcky, hračky. Radka Keršnerová, pacientka s RS, se zde setkala i se svým adoptivním synem Reganem, což byl velmi silný zážitek.

Členové expedice si také rozhodli adoptovat si společně jednu holčičku a alespoň trochu jí tím pomoci a umožnili jí tak chodit do školy. Expedice také podporuje projekt vybudování prvního rehabilitačního centra pro nemocné roztroušenou sklerózou v Čechách, které zde pro 15000 pacientů zcela chybí! Patronkou tohoto projektu je Věra Suchá.

 
Více na www.facebook.com/Expedice a www.roska.eu.
 
 
 
 
Členové týmu
Pacienti s RS:                                                         Radomíra Keršnerová
                                                                                 Daniela Bláhová
                                                                                 Kateřina Štrausová
                                                                                 Xenie Erhartová
                                                                                 Marie Brožová 
Vedoucí expedice:                                               Vendula Plavcová
Lékařka expedice:                                                Petra Havlíčková
Zdravotní sestra:                                                   Nadja Pokorná
 
Dokumentární film (kamera, režie):                   Hynek Bernard
Fotografická dokumentace:                                Dagmar Klapková
 
Psychologická podpora:                                      Pavla Jadrná
                                                                                  Nikola Erhartová
Asistence Daniely Bláhové,
technická podpora tymu:                                    Michal Bláha
Tlumočník:                                                              Tomáš Růžička
Podpora pacientu:                                                Jakub Kadlec
                                                                                  Dana Unzeitigová
                                                                                  René Fišer
 
Podpora expedice z ČR,
zpravodajství:                                                         Alena Schutová (nevidomá pacientka s RS)
 
Expedici podporovali např. 
MUDr. Pavel Bém, primátor hl. města Prahy
Lenka Kohoutová, poslankyně Parlamentu ČR
Prof. Eva Havrdová, vedoucí lékařka MS Centra v Praze
Karel Hrkal, prezident Unie Roska
Ing. Jaroslav Zika, zakladatel Unie Roska a její čestný předseda
Nadační Fond Impuls
Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Občanské sdružení Asistence
Jan Říha, nevidomý horolezec

 

Nora Janečková, moderátorka ČT
Walter Pavliš, český záhadolog
Hana Robinson, zpěvačka
Miroslav Táborský, herec
Lejla Abasová, moderátorka
Olga Lounová, herečka, zpěvačka
Xindl X, zpěvák
 
Vlasta Horváth, zpěvák
Petr Poláček, zpěvák
Ladislav Spilka a Laspilka
Slovenský svaz SM
Maďarská MS společnost
EMSP
MSIF
Humanistické centrum Narovinu

 

 

Stručné informace o roztroušené skleróze

 

Chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Při RS je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, to způsobuje poškození pochvy nervových vláken i vláken samotných. Poškozená nervová vlákna přestávají správně přenášet signály v nervovém systému. To vede ke vzniku příznaků RS – např. ztrátě hybnosti dolních a horních končetin, inkontinenci, ztrátě či poruchám zraku, řeči, únavě, poruchám stability apod.

 

Fakta o RS:

  • Na světě žije zhruba 2,5 mil. nemocných s RS, v ČR přibližně 15 000.
  • RS není dědičná, i když genetická náchylnost hraje roli v jejím vývoji.
  • RS není nakažlivá.
  • RS se vyskytuje více u žen než u mužů.
  • První příznaky nemoci se u ⅔ pacientů objeví mezi 20. – 40. rokem života.
  • Délku života RS významně neovlivňuje.
  • Neexistuje lék, který umí RS vyléčit, ale je známa řada léčebných postupů, které příznivě ovlivňují průběh nemoci.
  • Mnohé ze symptomů RS lze úspěšně zvládat a léčit, předpokladem je především včasná a dostatečná léčba.

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené