Praktici: Vyhláška je zesměšněním primární péče
Tisková zpráva
Stanovisko SPL ČR k návrhu Vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezení objemu poskytnuté zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění pro rok 2011
Úhradová část
V historii úhrad praktickým lékařům nikdy nedošlo k ponížení hodnoty základní kapitace od doby jejího zavedení v roce 1997, a to ani v časech deficitního hospodaření zdravotních pojišťoven či nucené správy VZP. Návrh úhrad pro rok 2011 zesměšňuje všechna prohlášení představitelů státu o podpoře primární péče, navíc historicky poprvé by mělo dojít i k ponížení úhrad za provádění preventivní péče! Přístup MZ ČR ke škrtání v úhradách všem poskytovatelům péče rovným dílem je systémově špatný, chybí odvaha respektovat celoevropský trend přesunu péče o pacienty i financí do ambulantní sféry, chybí stabilizační prvek pro fungování praktických lékařů jako základního stavebního kamene při poskytování zdravotní péče. Požadujeme respektovat návrhy zdravotních pojišťoven z dohodovacího řízení na zachování výše úhrad pro PL z roku 2010, neboť neohrožují jejich zdravotně pojistné plány.
Regulační část
Návrh regulací pro rok 2011 je pro praktické lékaře naprosto nepřijatelný. Vzhledem k principu výpočtu regulací, který je u PL zcela odlišný od všech ostatních poskytovatelů zdravotní péče, není možné dosadit stejné limitační hodnoty použité např. u ambulantních specialistů. Tvrdé regulační limity ve specializované ambulantní péči nutně povedou ke snaze přesunout preskripci a vyžádanou péči na praktické lékaře. Překročení hranice 100% celostátního průměru postihne cca 50% praktických lékařů, to je přes 3500 praktických lékařů, aniž by to mohli sami jakkoliv ovlivnit! Srážka ve výši 40% z překročení i s 15% limitem ročního objemu úhrad je likvidační, stovky lékařů dostanou k úhradě cca 270 000Kč! Postiženi budou především lékaři provádějící komplexní diagnostiku a terapii ve své ordinaci, dále lékaři pečující ve větší míře o pacienty důchodového věku. Následná vypořádání připomínek lékařů s odůvodněním poskytnuté péče, pak smírčí řízení a soudní spory budou stát zdravotní pojišťovny miliony korun. Navíc takto nastavené regulace zvýhodňují lékaře, kteří převážně odesílají pacienty ke specialistům a do nemocnic, sami neindikují laboratorní vyšetření a odmítají předepisovat léky! Je skutečně záměrem regulací likvidovat kompetence praktických lékařů a trestat ty z nich, kteří se svým pacientům všestranně věnují!? Proto nabízíme spolupráci při tvorbě takových regulací, které budou zohledňovat způsob a efektivitu poskytnuté zdravotní péče, budou postihovat excesivní chování lékařů a nebudou pouze pokutou za správně předepsané léky a indikovaný komplement.
Za SPL ČR MUDr.Václav Šmatlák, předseda
MUDr.Michal Bábíček, místopředseda
Odkaz na znění vyhlášky a důvodou zprávu najdete ZDE
Zdroj: Sdružení praktických lékařů