Okno za 500 tisíc - Heger vylepšuje úřad. Ne tak docela
Suma, kterou je ochoten za jedno jediné okno ministr zaplatit vyráží dech,je to zakázka snů…Tak paní redaktorka Veronika Rodriguez uvádí svůj článek v Lidových novinách, který tento web převzal viz www.tribune.cz/clanek/26017
Je někdy až s podivem jak lze řekněme „ohnout“ a „využít“ informace, navíc i ty, které jsou zcela veřejné a všem přístupné na internetu. Co je tedy na tomto výběrovém řízení tak tajemného? Ano ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na výrobu prototypu historického okna Sturmann, které je konstrukčně i co do výskytu v ČR poměrně vzácné. Okna budovy jsou stará devadesát let a bohužel, některá již ani při nejlepší snaze nelze opravit. Cílem je v zásadě vyrobit a zabudovat průmyslový vzor.
Vzhledem k tomu, že výroba již bude probíhat podle daného a schváleného vzoru počítá se přirozeně s tím, že cena takovýchto oken bude o mnoho a mnoho řádů nižší, což z uvedeného článku rozhodně nevyplývá. Čtenář tak musí mít dojem, že jde o nehoráznou prostopášnost, pořídit každé okno za nehoráznou cenu.
V článku paní redaktorky Rodriguez je rovněž uvedeno: „Jenomže památkáři se diví.„ a mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová uvádí, že by se podle ní daly pořídit za tyto peníze restaurátorské práce.
Samozřejmě, to je bez diskuse, kdo by s tím nesouhlasil? Ovšem ministerstvo zdravotnictví na tak drahou restaurátorskou práci na každém okně rozhodně nemá a mít nebude. Proto je potřeba vyrobit funkční prototyp, aby ostatní okna mohla být již velmi levná. Nehledě na to, že takový prototyp bude využitelný i pro historickou „zrcadlovou budovu“ sousedního ministerstva.
Rozhodně uvítáme nabídku např. pana Miroslava Šírera a ze společnosti Okna Šírer, který takovýto prototyp, včetně rámu a instalace, včetně všech certifikací, podmínek památkářu i podmínek splňujících dnešní tepelné standardy dokáže vyrobit za měně než 30 tisíc korun, jak ve svém článku uvádí paní redaktorka Rodriguez. Rovněž MZ vítá nabídku paní Zory Stupňákové z firmy Slavona, která, jak rovněž uvádí ve svém článku paní redaktorka Rodriguez, dovede zajistit takovéto okno rovněž mnohonásobně levněji. Jediná podmínka výběrového řízení je totiž nejnižšší nabídnutá cena výrobcem. Pro ministerstvo zdravotnictví by to bylo z finančního hlediska více než přínosné. Jak již je u ministerstva zdravotnictví zvykem, samozřejmě vítěz tohoto výběrového řízení, včetně vítězné ceny, budou opět zveřejněny a volně přístupné na internetu.
Co dalšího je na výběrovém řízení zajímavé a v článku se neobjevilo? Pokud dodavatel nedodá prototyp se všemi schválnými certifikáty a schválený památkáři, včetně např. plnění norem na termoizolační a další izolační požadavky, nebude ministerstvo zdravotnictví zakázku hradit. Tato podmínka je rovněž součástí výběrového řízení.
Výběrové řízení je otevřené a může se do něj přihlásit kdokoli. Podmínku má budoucí vítěz jedinou, nabídnout nejnižší cenu. Je tedy velký předpoklad, že maximálních 500 tisíc jistě výrazně klesne. Od toho je právě výběrové řízení.
Na závěr snad jen krátké shrnutí. Pan ministr Heger si skutečně pořidí jedno velmi drahé okno. To je rozhodně pravda. Na druhou stranu to dělá proto, aby ta ostatní byla co nejlevnější a celá historická budova se dalším ministrům, kteří budou následovat, nespadla na hlavu. Koneckonců i oni budou okna postupně dále měnit právě na základě onoho schváleného prototypu. Tedy pokud ho někdo v dnešní době dokáže vyrobit.
Je tady ovšem i další řešení a bezproblémové, budovu lze nechat zchátrat…
Pro čtenáře, které to opravdu zajímá, uvádím link na stránky ministerstva zdravotnictví, kde je celé zadávací řízení volně k dispozici :
Jen pro orientaci příkládám rovněž požadavky památkářů, troufnu si říct, že nejsou pouze formální:
Vlastimil Sršeň
Mluvčí ministerstva zdravotnictví
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví