Odboráři si schválili program na další čtyři roky
PROGRAM
OSZSP
na léta 2014 – 2018
přijatý na vii. sjezdu oszsp čr dne 22. listopadu 2014
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR – představení a poslání
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (dále jen OS) je demokratickou organizací a při své činnosti vždy hájí demokracii, občanská práva a svobody. Sdružuje zaměstnance všech profesí, kteří pracují ve zdravotnictví a sociálních službách a v dalších souvisejících organizacích ve veřejném i soukromém sektoru. Při prosazování práv a zájmů svých členů vyjednává a spolupracuje s ostatními odborovými svazy a centrálami, volenými i výkonnými orgány státu, krajů i obcí, s politickými stranami a hnutími, se zaměstnavatelskými, profesními, občanskými a dalšími organizacemi a sdruženími i s jednotlivými právnickými a fyzickými osobami, které se věnují oborovým, zdravotnickým a sociálním a dalším problémům, jež odborový svaz řeší.
K obraně práv a zájmů svých členů a zachování zdravotnictví a sociální péče jako veřejné služby využívá OS všech prostředků, které jsou v souladu s právním řádem ČR, včetně petic, demonstrací a stávky. OS ostře vystupuje proti jakékoli diskriminaci v zaměstnání, na trhu práce, v přístupu ke vzdělání, k péči o zdraví a pomoci v nouzi atd. OS aktivně ovlivňuje dění ve zdravotnictví a sociální péči. Řešení problémů se vždy posuzuje z pohledu dopadů na zaměstnance a další občany – klienty a pacienty. O své činnosti, o řešených problémech a o prosazovaných požadavcích OS informuje média a jejich prostřednictvím veřejnost a získává její porozumění a podporu.
Hlavní úkoly OSZPSP ČR v letech 2014 – 2018
1) Sociální dialog, kolektivní vyjednávání
2) Právní ochrana a poskytování právní pomoci členům
3) Zajištění odpovídajícího finančního ohodnocení pro zaměstnance
4) Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
5) Odborové a profesní vzdělávání
6) Služby členům a benefity
7) Mezinárodní činnost
- Sociální dialog, kolektivní vyjednávání
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče důsledně vyžaduje posílení sociálního dialogu jako nástroje k udržení a zlepšení životních a pracovních podmínek členů.
2) Právní ochrana a poskytování právní pomoci členům
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR:
-
připomínkuje legislativní návrhy zákonů a vyhlášek a vždy je posuzuje z hlediska dopadů na zaměstnance a další občany tak, aby nebyli poškozováni na svých právech.
-
své zásadní připomínky k připravovaným právním předpisům prosazuje všemi právními cestami a všemi nástroji, které mají odbory k dispozici. Současně se právními prostředky snaží zabránit přijetí takových právních předpisů, které by poškodily zaměstnance a občany a jejich práva.
-
dlouhodobě prosazuje lepší a rychlejší vymahatelnost práva v ČR, včetně právních závazků vyplývajících z kolektivních smluv.
-
trvá na existenci samostatného zákoníku práce a odmítá jeho další liberalizaci.
-
prosazuje, aby právní normy i činnost zaměstnavatelů zahrnovaly ochranu práv zaměstnanců při výkonu povolání.
-
požaduje účast odborů jako zástupce zaměstnanců při kontrole plnění funkce a hospodaření jednotlivých podniků a firem, uplatňuje právo na informace o hospodaření těchto zařízení a na vyjednávání se zaměstnavateli a zřizovateli.
-
poskytuje odborovým organizacím, funkcionářům, členům OS, popřípadě pozůstalým rodinným příslušníkům po členovi OS právní rady, konzultace a pomoc, včetně zastupování před soudem podle pravidel konkretizovaných platným řádem právní pomoci.
-
bojuje proti všem formám násilí, šikany a diskriminace zaměstnanců a odborářů.
3) Zajištění odpovídajícího finančního ohodnocení pro zaměstnance
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR:
-
prosazuje spravedlivé odměňování odpovídající náročnosti a odpovědnosti práce ve zdravotnictví a sociálních službách.
-
požaduje v organizacích financovaných z veřejných zdrojů právně zajištěné jednotné odměňování na základě tarifních tabulek bez ohledu na formu organizace a bojuje proti všem formám diskriminace v odměňování (podnikatelská x nepodnikatelská sféra, zdravotničtí x nezdravotničtí pracovníci).
-
usiluje o zvýšení ceny práce a požaduje, aby vyjednané zvýšení bylo provázeno potřebnými finančními prostředky.
-
bojuje proti platové a mzdové diskriminaci zaměstnanců formálním převodem na hůře placenou pracovní pozici, převedením do jiné organizace, která poté zajišťuje činnost na základě pronájmu atd.
-
výši odměňování zaměstnanců OS vyjednává v tripartitě a jejích orgánech, s vládou a ministerstvy, při kolektivním vyjednávání se zaměstnavateli i se zřizovateli organizací.
-
při kolektivním vyjednávání prosazuje OS zvyšování podílů mzdových nákladů na celkových nákladech organizací a snížení objemu přesčasové práce.
4) Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR:
-
prosazuje nezávislost státního odborného dozoru kontrolujícího pracovní a životní prostředí.
-
prosazuje zachování společenské kontroly odborů při tvorbě a ochraně pracovního prostředí a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP).
-
prosazuje, aby právní normy i činnost zaměstnavatelů zahrnovaly ochranu zaměstnanců při výkonu povolání, aby se snižovala nadměrná zátěž, ohrožující zdraví a soukromý život zaměstnanců.
-
v souladu s nejnovějšími poznatky usiluje o odstraňování rizikových pracovišť a rizikové práce a minimalizaci rizik souvisejících s činností ve zdravotnictví a sociální péči.
-
s týmem svých inspektorů BOZP dbá na dodržování předpisů a vymáhá odstraňování závad.
-
pomáhá odborovým organizacím i členům při posuzování bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovištích a při zjednávání nápravy.
-
prosazuje změny v organizaci práce a vybavení pracovišť, které povedou ke snížení rizika profesních nákaz, pracovních úrazů a všech forem násilí na pracovištích.
-
dbá na správné vyšetřování a odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání a v případě potřeby poskytuje pomoc při sjednávání nápravy.
5) Odborové a profesní vzdělávání
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR:
-
pro odborové organizace a jejich členy organizuje semináře, kde získají informace a dovednosti potřebné k úspěšnému vyjednávání, k výkonu odborové funkce, k orientaci v ekonomickém fungování zaměstnavatele, v aktuálních problémech zdravotnictví, sociální péče i odborů. Připravované semináře nabízí svým organizacím a členům a podle jejich zájmů zahrnuje do plánů seminářů jednotlivá témata.
-
za účelem získání informací a výměny zkušeností pořádá či spolupořádá mezinárodní semináře a konference a účastní se projektů.
-
angažuje se v profesním vzdělávání, organizuje profesní semináře a konference a vydává stanoviska k akcím celoživotního vzdělávání v rámci kreditního systému.
-
prosazuje povinnost zaměstnavatelů hradit náklady na vzdělávání zaměstnanců.
6) Služby členům a benefity
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR:
-
poskytuje svým organizacím a jejich členům bohatý informační servis – telefonické i osobní konzultace, schůzky v regionech i organizacích, semináře a konference, e-mailové zasílání aktuálních zpráv, svazový Bulletin a svazové webové stránky.
-
poskytuje svým organizacím a jejich členům odborné rady a pomoc v právních, ekonomických, odborových a profesních otázkách.
-
vyjednává pro své organizace a členy nadstandardní výhody s cílem umožnit efektivnější a levnější fungování a výhodnější zabezpečení (mobilní telefonování, pojištění).
-
zřídil a spravuje pro své členy Zajišťovací fond, který jim poskytuje finanční dary ve svízelné životní situaci.
-
spolu s dalšími odborovými svazy sdruženými v ČMKOS podpořil vznik a podporuje další rozvoj benefičního portálu Odbory Plus, který umožňuje členům odborů uspořit významné částky při nákupu zboží a služeb.
-
organizuje pro své členy sportovní hry.
-
organizuje marketingové akce informující o činnosti odborového svazu, vysvětlující výhody členství v odborech a podporující nábor nových členů.
7) Mezinárodní činnost
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR:
-
prosazuje zájmy svých členů zapojením do evropských odborových centrál, světových odborových centrál a odborových ústředen sdružujících svazy veřejných služeb a veřejné správy.
-
aktivně se účastní mezinárodního sociálního dialogu na obecná i konkrétnější témata (nemocniční sektor).
-
těsně spolupracuje s partnerskými svazy v sousedních i dalších zemích.
-
organizuje a spoluorganizuje příhraniční projekty, konference, semináře, návštěvy a další setkání sloužící k výměně informací a zkušeností.
***
Tento program vytyčuje základní principy práce a poslání OS. Jeho realizace spočívá na všech orgánech OS (odborové organizace, krajské rady, výkonná rada a její poradní orgány – sekce, dozorčí rada a vedení OS). V nadcházejících čtyřech letech bude OS prosazovat zájmy svých členů podle jejich většinového názoru a potřeb. Program bude vždy odrážet základní odborové principy, a to především solidaritu a kolegialitu.
V platnosti nadále zůstává šířeji pojatý aktualizovaný program Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky, který vychází z programových priorit OS v předcházejících obdobích a jednotlivé body rozvíjí a doplňuje.
Zdroj: OSZSP