Odboráři píší premiérovi
Příloha:
Preferovat nemocnice nebo zdravotní pojišťovny?
(krizový štáb k návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2016)
Krizový štáb sdružující
Asociaci českých a moravských nemocnic
Asociaci krajských nemocnic
Svaz pacientů ČR
Národní radu osob se zdravotním postižením ČR
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů
za podpory
Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech Moravy
Odborového svazu dopravy
Federace strojvůdců ČR
Svazu odborářů služeb a dopravy
Českomoravské konfederace odborových svazů
České lékařské komory
Rady seniorů ČR
České internistické společnosti ČLS JEP
Asociace dialyzačních středisek ČR
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR
s uspokojením přijal nečekaně příznivý obrat ve vývoji české ekonomiky, růst mezd a příjmů veřejného zdravotního pojištění. Očekával, že na uvedeném přínosu se budou podílet všechny sektory společnosti, včetně zdravotnictví.
V rozporu s tímto očekáváním jsou úhrady nemocnicím podle návrhu úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví pro rok 2016. Návrh sice navyšuje tyto úhrady na 103 % předchozího roku. Z tohoto navýšení však budou muset nemocnice dát 2,5 – 3 % na vládou nařízené zvýšení platů. Přitom inflace v letošním roce je 0,4 % a pro rok 2016 se počítá až s 1,8 % (prognóza ČNB). V takovém případě po uspokojení platových nároků zaměstnanců půjde o absolutní pokles úhrad nemocnicím. O tato procenta klesnou zdroje na provoz zdravotnické techniky, na nákup léků, na pořízení stravy, na opravy a údržbu nemocnic. Tedy zdroje určené přímo pro pacienty.
To vše po období, kdy od roku 2008 byly úhrady nemocnicím zmrazeny nebo dokonce sníženy, kdy kumulovaná inflace za toto období dosáhla téměř 20 %, kdy nemocnice devastovalo opakované zvýšení DPH nebo faktická devalvace koruny.
Zvýšení platů zaměstnanců nemocnic krizový štáb podporuje. Dokonce se domnívá, že vládou slíbené 5 % zvýšení je málo. Kritický nedostatek lékařů a zvláště sester se prohlubuje. Zvláště v nočních hodinách, o víkendech a svátcích se někde blíží hranici bezpečnosti pro pacienty. Přitom nemocnice jsou již jediné, kde občan může nalézt pohotovostní službu při úrazech a vážných onemocněních.
Avšak zvýšení platů nelze realizovat omezením ostatní činnosti nemocnic, na úkor péče o pacienty.
Nemocnice i odbory žádaly ministra zdravotnictví, aby úhradová vyhláška jasně stanovila, jaké navýšení úhrad půjde na zvýšení platů a jaké přímo na péči o nemocné. Ministr toto veřejně přislíbil.
Proto jej krizový štáb žádá, aby svůj slib splnil. Aby navýšení úhrady v úhradové vyhlášce bylo dvousložkové, aby bylo jasně stanoveno, co je na platy a co je přímo pro pacienty. S tímto požadavkem se obrátí i na předsedu vlády. Připomene mu také nesplněný slib zvýšení úhrad roku 2015 (samostatné stanovisko krizového štábu).
Úhradová vyhláška v navržené podobě zdravotním pojišťovnám umožní zachovat si a ještě posílit rezervy, které k 31. 8. 2015 dosahují 18 mld. Kč (zdroj Ministerstvo zdravotnictví). Každý měsíc je výběr pojistného o více než 1 další miliardu Kč vyšší, než v roce 2014 (zdroj tamtéž). Pro současné zvýšení platů i stabilizaci nemocnic by přitom stačilo navýšit úhrady o další 3 mld. Kč z těchto rezerv. Vláda by měla posoudit, zda stabilizaci potřebují nemocnice, nebo zdravotní pojišťovny.
Krizový štáb občany již dříve upozorňoval na hrozící omezení péče poskytované v nemocnicích. Nyní je povinen je upozornit, že při trvající preferenci zájmů zdravotních pojišťoven hrozí personální a finanční kolaps celého nemocničního systému. Vedl by k nouzovému, vynucenému a nejdražšímu řešení - k rušení velkého počtu nemocnic a koncentraci péče do zbývajících.
V Praze dne 6. 10. 2015
Mluvčí krizového štábu:
MUDr. Ing. Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic
Mgr. Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením
Zdroj: OSZS ČR