Přeskočit na obsah

Nejvíce sebevražd v období Vánoc? Mýtus, říkají odborníci

"Prosinec je totiž dlouhodobě měsícem, kdy je sebevražd spácháno naopak nejméně. Nadprůměrné jsou měsíce únor až květen. Z hlediska počtu sebevražd je však jeden den v roce nepřehlédnutelný. Je to první den nového roku, kdy dochází k výrazně vyššímu počtu sebevražd než kterýkoli jiný den v roce. Jistě se na tom podílí jak velká očekávání spojená s přelomem roku, tak i bilancování životní situace, které bývá často ovlivněno nadměrným příjmem alkoholu,“ vysvětluje PhDr. Ladislav Csémy, vedoucí Laboratoře sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví.

Počet úmrtí sebevraždou má v ČR zřetelně sestupný trend od začátku 70. let minulého století (v roce 1970 bylo 2 824 případů, v roce 2011   1 589). Během posledních 5 let však dochází opět k mírnému zvýšení počtu sebevražd:

 

2007      1 375

2008      1 379

2009      1 464

2010      1 502

2011      1 589

Sebevraždy se podílejí na celkové roční úmrtnosti v ČR přibližně 1,4 %. Nejde tedy rozhodně o zanedbatelný podíl.

 

Muži volí sebevraždu pětkrát častěji

Sebevražedné jednání se liší v závislosti na pohlaví a věku. Rozdíl ve výskytu sebevražd u mužů a žen je značný. Aktuálně je poměr mezi pohlavími přibližně 5:1 v neprospěch mužů. Sebevražd bylo mezi muži vždy více než mezi ženami, rozdíl dříve však nebyl tak výrazný. Ještě v osmdesátých letech byl poměr podstatně nižší (2,5:1). Příčiny těchto změn nejsou dosud dostatečně objasněny.

Pokud jde o vztah mezi počtem sebevražd a věkem, lze říci, že v absolutních číslech je nejvíce sebevražd v pozdním středním věku, s vrcholem mezi 50 a 55 lety věku. Trochu jiný obrázek dostaneme, pokud se sebevraždy vyjádří jako počet na 100 000 obyvatel dané věkové skupiny. Pak jsou zde dva vrcholy, jeden ve středním věku, jak již bylo zmíněno a druhý ve stáří, tedy ve věku nad 75 let.

 

Makrosociální faktory nejsou rozhodující

Jak jsme na tom v porovnání jinými evropskými státy?  „V přepočtu na 100 000 obyvatel je míra sebevražednosti v ČR 12,8. Většina našich sousedů má podobnou míru sebevražednosti: Německo 9,9, Polsko 15,3, Slovensko 9,9, Rakousko 12,8. Z dalších zemí má Velká Británie 11,8, Maďarsko 21,7. Nejvyšší míru sebevražednosti v Evropě má nyní Litva - 31,0. Podíváme-li se na Evropu z hlediska míry sebevražednosti v různých zemích, rozhodně nelze učinit jednoduchý závěr, že celková míra sebevražednosti je rozhodující měrou určena některým z makrosociálních faktorů jako např. ekonomickou vyspělostí země, mírou nezaměstnanosti, religiozitou, etnickým složením, i když se připouští, že částečně tyto faktory přispívat mohou,“ popisuje doktor Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

 

Pomoci může psychiatrie

Je možné sebevražednému jednání předcházet? Existují respektované studie, které prokazují významný vztah mezi dostupností různých forem ambulantních psychiatrických služeb a mírou sebevražednosti, a to i po kontrole efektu socioekonomických proměnných. Znamená to tedy, že dobrá dostupnost odborné péče o duševní zdraví významně snižuje výskyt sebevražd ve společnosti.

„Řada prací prokazuje inverzní vztah mezi preskripcí AD, zejména SSRI, a sebevražedností. Ludwig et al. (2009) sledovali vývoj prodeje antidepresiv ze skupiny SSRI v 26 zemích po dobu 25 let a zjistili, že zvýšení prodeje o 1 tabletu na osobu vede ke snížení sebevražednosti o 5 %. Castelpietra se spolupracovníky (2008) monitorovali vývoj spotřeby antidepresiv v benátském regionu v Itálii a dospěli k závěru, že za desetileté období, kdy spotřeba antidepresiv pětinásobně vzrostla, se sebevražednost snížila o 30 %. Tato a podobné práce přinášejí závěr, že léčba deprese, včetně adekvátní farmakoterapie, vede rovněž ke snížení míry sebevražednosti ve společnosti,“ přibližuje doktor Csémy.

Zdroj: Národní ústav duševního zdraví

Sdílejte článek

Doporučené