Přeskočit na obsah

Na trh přichází nový biosimilární rekombinantní hormon

Neplodnost je definována jako neschopnost dosáhnout otěhotnění během dvanácti a více měsíců při pravidelném nechráněném pohlavním styku. Potíže s neplodností trápí v Evropě každý desátý pár a Evropa tak zaznamenává nejnižší procento plodnosti na světě. Pokud nedojde k početí přirozenou cestou, mohou páry přemýšlet o asistované reprodukci. Moderní medicína jim nabízí celou řadu možností, přesto cesta k úspěšnému otěhotnění může být dlouhá a náročná. Společnost Teva Pharmaceutical Industries nyní uvádí na trh Ovaleap, rekombinantní hormon stimulující tvorbu folikulů (r‑hFSH). U žen je v rámci metod asistované reprodukce určen k léčbě anovulace, podpoře tvorby vícečetných folikulů a společně s luteinizačním hormonem ke stimulaci rozvoje folikulů při závažném nedostatku LH a FSH. U mužů s kongenitálním či získaným hypogonadotropním hypogonadismem je indikován společně s lidským choriovým gonadotropinem (hCG) k léčbě poruchy spermatogeneze.

Díky aplikačnímu peru s možností opakovaného použití si jej mohou bezpečně podat sami pacienti. Pero disponuje bezpečnostními prvky, díky nimž si mohou být pacient i ošetřující lékař jisti, že podání léku proběhlo správně. Do pera se vkládá náplň s jednou ze tří koncentrací hormonu (300 IU, 450 IU a 900 IU).

Ovaleap je biosimilární k léku Gonal‑f (folitropin alfa, r‑hFSH), se kterým má stejné indikace, účinnost i srovnatelný farmakokinetický a bezpečnostní profil. Terapeutickou ekvivalenci prokázal během klinického vývoje i ve zkouškách srovnatelnosti. Mezi oběma uvedenými terapiemi nebyl prokázán rozdíl v počtu či kvalitě vajíček získaných z vaječníků ani v počtu narozených dětí. Studie potvrdily, že bezpečnostní profil obou přípravků je srovnatelný, a to bez statisticky významných rozdílů v nežádoucích účincích způsobených terapií a v ukončení terapie.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené