Metylová kauza očima MZ
Souhrnné informace
Na otravu metylalkoholem zemřelo v České republice již 23 lidí (včetně jednoho úmrtí v květnu 2012). V nemocnicích je aktuálně hospitalizováno 34 pacientů s otravou metylalkoholem, přičemž řada z nich je v kritickém stavu. Za posledních 24 hodin bylo hospitalizováno 5 nových pacientů. První úmrtí se objevila 10. 9. v Havířově na Karvinsku, později se vyskytly další případy i v jiných regionech. Vzhledem k závažnosti problému rozhodla vláda 12. září 2012 o plošném zákazu prodeje nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 30 % ve stáncích. Dne 14. září v 19.00 vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger rozšíření mimořádného opatření na všechny provozovny, a to v následujícím znění:
Provozovatelům potravinářských podniků včetně osob provozujících stravovací služby se zakazuje nabízení k prodeji, prodej a jiné formy nabízení ke spotřebě lihovin o obsahu etanolu od 20 % objemových, včetně tuzemáku a konzumního lihu, a to až do odvolání tohoto mimořádného opatření.
V současné době probíhají dle pokynů Ministerstva zdravotnictví kontroly prováděné celorepublikově krajskými hygienickými stanicemi s cílem zamezit šíření otrav po konzumaci závadného alkoholu. Ve všech krajích se konají operativní porady hygienických stanic jednou denně, přičemž v kraji Moravskoslezském, vzhledem k nejvyššímu počtu případů, dvakrát denně. Zároveň zde probíhá intenzivní spolupráce s hygieniky z Polska. Krajské hygienické stanice provedly již 8126 kontrol, v případech, kdy je to vhodné, je rutinně přivolávána policie, se kterou jsou mimo jiné dohodnuty společné noční kontroly.
Nutno doplnit informaci, že výkon státního zdravotního dozoru probíhá pravidelně a ne pouze ad hoc na základě nově objevivší se skutečnosti. Například v roce 2011 bylo provedeno 24219 kontrol, při nichž byly kontrolovány jak nealkoholické tak i alkoholické nápoje, kdy byla kontrolována správnost označení včetně opatření alkoholických nápojů identifikačním kolkem. Celkem bylo odebráno 26 vzorků alkoholických nápojů včetně piva, z nichž 5 vzorků bylo hodnoceno jako nevyhovujících. Všechny analyzované vzorky vyhověly na obsah metanolu. Také bylo provedeno cca 3800 kontrol v barech, pivnicích, hernách, kde jsou alkoholické nápoje hlavním sortimentem. Např. v Moravskoslezském kraji, kde se otravy metanolem objevily jako první, bylo v roce 2011 zkontrolováno 415 barů, pivnic a heren, tedy nejvíce rizikových provozoven z hlediska podávání alkoholu. Další kontroly (cca 1500) proběhlo v restauračních zařízeních s přípravou pokrmů, při těchto kontrolách je ověřován původ alkoholu.
Kontrolní činnost státního zdravotního dozoru nepolevila ani v roce letošním. V období od 1. 1. 2012 – 31. 8. 2012 bylo dosud provedeno 16981 kontrol, při nichž byly kontrolovány jak nealkoholické tak i alkoholické nápoje. Pokud jde o nejvíce rizikové provozovny z hlediska konzumace alkoholu, bylo do konce srpna zkontrolováno cca 300 provozoven (herny, bary, výčepy, pivnice). Odebralo se 27 vzorků, které všechny při laboratorní analýze vyhověly i na obsah metanolu.
Na základě analýzy uplynulých období, kdy provedla hygienická služba během posledních tří let 68 324 kontrol (další kontroly byly realizovány např. celní správou a policií ČR) lze konstatovat, že současná krize otrav metylalkoholem je jednoznačnou anomálií a nedošlo k pochybení orgánů ochrany veřejného zdraví. Ministerstvo zdravotní odmítá spekulace o souvislosti případů otrav metylalkoholem a absencí funkce hlavního hygienika. Z rozhodnutí vlády je od května 2012 pověřená funkcí hlavního hygienika a to se všemi právy a povinnostmi MUDr. Viera Šedivá. Výkon státní správy v oblasti hygienické služby probíhá standardním způsobem.
Vývoj událostí v září 2012
Dne 10. září 2012 byla vyhlášena mimořádná kontrolní akce zaměřená na kontrolu původu alkoholu a kontrolu nabývací dokumentace. Pozornost orgánů ochrany veřejného zdraví se celorepublikově soustředí na sledovatelnost alkoholických nápojů nabízených v provozovnách společného stravování.
Zostřené kontroly v návaznosti na aktuální otravy metanolem probíhaly již dříve (od 6. 9. 2012). Jedná se zejména o kontroly probíhající v Moravskoslezském kraji, kdy bezprostředně po přijetí informace dne 6. 9. 2012 o závažných zdravotních potížích pacientů hospitalizovaných na oddělení ARO v Havířově, byly zintenzívněny kontroly v zařízeních společného stravování. Od 6. 9. 2012 bylo do 11. 9. provedeno 43 kontrol cíleně zaměřených na kontrolu původu lihovin v předem vytipovaných zařízeních společného stravování, zejména restaurace, bary, pivnice.
Do 30 minut po hlášení závažných zdravotních potíží u pacientů NsP Havířov, bylo zahájeno šetření ze strany Krajské hygienické stanice. Ve stánku v Havířově, kde byl čepovaný alkohol údajně zakoupen, byly nalezeny 4 barely s alkoholem (Hruška, Vodka, Tuzemák). Podezřelé barely byly okamžitě pozastaveny a bylo zakázáno čepování jejich obsahu. Zároveň byly průběžně kontaktovány orgány Policie ČR a Celní úřad, které případ převzaly. Další mimořádné kontroly proběhly na Havířovských slavnostech, které se konaly od 7. 9. do 9. 9. 2012. Kontroly se prioritně zaměřily na kontrolu prodeje čepovaného tvrdého alkoholu, který byl během konání této akce zakázán. V jednom případě bylo zjištěno uložení medoviny v obalu, který nebyl určený pro styk s potravinami, a nebyly doloženy doklady o jejím původu. Na místě samém byl předběžným opatřením pozastaven prodej tohoto výrobku a udělena sankce. Dne 11. 9. 2012 byly v herně na Novojičínsku zjištěny lahve s obsahem zjevně nepůvodní tekutiny. Případ byl předán Celnímu úřadu k došetření. U několika dalších provozovatelů chyběla k lihovinám průvodní dokumentace, tyto případy jsou v šetření.
Dne 11. 9. 2012 bylo orgány ochrany veřejného zdraví nahlášeno zatím 410 kontrol v provozovnách společného stravování, a to v devíti regionech. V 75 případech byly zjištěny závady, které se týkaly především nedoložení nabývacích dokladů, kdy kontroly nebyly uzavřeny a byl uložen příkaz k jejich dodání do stanovené lhůty (maximálně 3 dny, ale většinou do druhého dne). Ve dvou případech byly případy postoupeny Policii ČR a v šesti případech byly kontaktovány orgány celní správy, které převzaly další šetření. V několika případech byla nařízena likvidace lihovin na místě za přítomnosti pracovníka krajské hygienické stanice.
Dne 12. 9. 2012 bylo v celoplošném televizním vysílání vyhlášeno mimořádné opatření. Mimořádné opatření bylo cíleno na stánky a přechodné provozovny, jelikož operativní informace nasvědčovaly tomu, že zdrojem jedovatého alkoholu jsou stánkové prodejny. Postupně z terénu přicházely přesnější informace a ukázalo se, že část otrav pochází i z kamenných prodejen a netýká se pouze „velmi levného alkoholu.“ Proto bylo rozhodnuto o rozšíření tohoto mimořádného opatření na všechny provozovny.
Dne 14. 9. cca. v 19.00 bylo v celoplošném televizním vysílání vyhlášeno toto upravené mimořádné opatření – úplný zákaz prodeje lihovin od obsahu alkoholu 20 %.
Česká republika dne 14. 9. také obdržela bezplatnou nabídku z Norska týkající se dodávky 90 kusů balení specifických antidot – přípravek Fomepizol, které jsou určeny pro léčbu akutních intoxikací metanolem. Ministerstvo zdravotnictví povolilo na základě zákona o léčivech dovoz a použití přípravku v ČR. Lék je v současnosti při léčbě intoxikací metanolem používán u všech pacientů, u nichž je léčba Fomepizolem indikována.
Kontroly dále probíhaly i ve dnech následujících. Dne 15. 9. bylo ze strany hygienické služby provedeno celkem 813 kontrol, které se především zaměřovaly na bary, herny, výčepy, stánky s občerstvením a restaurace. Pozornost se soustředila mimo jiné na dodržování mimořádného opatření. Pochybení (prodej a rozlévání zakázaného alkoholu) bylo zjištěno ve 4 případech a bylo zahájeno správní řízení. Dne 16. 9. bylo provedeno 2785 kontrol ve stejných typech podniků, pochybení bylo zjištěno ve 2 případech, opět zahájeno správní řízení. 17. 9. 2012 hygienická služba provedla 1693 kontrol zaměřených na dodržování mimořádného opatření. Závažné nedostatky (prodej a rozlévání) byly zjištěny v 16 případech, ve všech případech bylo zahájeno správní řízení. Dále bylo při kontrolách zajištěno 10 neoznačených barelů s lihovinou a ve 36 případech nedošlo k předložení nabývacích dokladů k lihovinám.
Dále probíhají kontroly následujících orgánů – stav k 18. 9. 2012:
-
Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla celkem 9444 kontrol. Za posledních 24 hodin bylo provedeno 1321 kontrol. Z 314 analyzovaných vzorků bylo 9 shledáno jako nevyhovující.
-
Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti monitoruje případy otrav metylalkoholem.
-
V jednotlivých krajích probíhají kontroly České obchodní inspekce. O víkendu bylo provedeno 1583 inspekcí, přičemž zjištěno bylo 15 nových případů porušení mimořádného opatření. Za posledních 24 hodin provedeno 530 kontrol, od počátku kauzy pak celkem 2691 kontrol.
-
Celní správa provedla za posledních 24 hodin 1768 kontrol. 1 612 kontrol bylo zaměřeno na dodržování mimořádného opatření. Dále došlo k provedení analýzy 176 vzorků, z toho 20 pozitivních vzorků získaných od policie. Dále laboratoře celní správy analyzovaly více než 300 kolků, avšak zatím se nepotvrdilo, že by se jednalo o padělky.
-
Hasičský záchranný sbor ČR postupuje v návaznosti na závěry jednání mezirezortní pracovní skupiny. Laboratoře HZS ČR přijaly od policie za posledních 24 hodin 47 vzorků, z nich bylo 23 vzorků pozitivních. U 13 vzorků byla koncentrace metylalkoholu nad 20 objemových %, ostatní vzorky vykazovaly koncentraci 3-7%.
-
Policejní orgány provádějí kontroly zaměřené na preventivní opatření. V terénu jsou v každém kraji stovky policistů, kteří provedli o víkendu 38 000 kontrol. Došlo k obvinění 23 osob a je evidováno 64 případů porušení mimořádného nařízení. Na Vysočině byl zjištěn podezřelý alkohol (postoupen ke zkoumání), ve 13 případech zjištěn prodej alkoholu. Dále provedeno 35 domovních prohlídek a prostor, kde byly zajištěny větší obaly se závadnými lihovinami.
Na základě telekonference s Generálním ředitelstvím pro zdraví a ochranu spotřebitele (SANCO) byla ČR požádána o zpracování souhrnu kontrol prováděných příslušnými dozorovými orgány. Česká strana informovala o počtech hospitalizovaných pacientů, počtu úmrtí následkem intoxikace metylalkoholem a údajích ohledně etiket závadných lihovin vložených do RASFF.
Případy otrav metanolem v Norsku a Estonsku
Norsko
Od září 2002 do prosince 2004 bylo zaznamenáno 59 případů otravy metanolem. V nemocnici bylo hospitalizováno 51 pacientů (33 v roce 2002, 13 v roce 2003, 5 v roce 2004) s průměrným věkem 53 let. Z toho se jednalo o 39 mužů a 12 žen, dalších 8 lidí zemřelo mimo nemocnici.
Z hospitalizovaných pacientů jich 9 zemřelo v nemocnici (úmrtnost v nemocnici 18%), z toho 2 se stali dárci orgánů. Dále bylo 5 pacientů propuštěno s trvalými následky (10%), přičemž jeden z nich zemřel rok po propuštění.
Z 39 pacientů, kteří byli pod lékařským dohledem, se objevily následující příznaky:
-
28 pacientů mělo zrakové obtíže,
-
22 pacientů mělo gastrointestinální poruchy,
-
12 pacientů bylo v kómatu,
-
6 pacientů s bolestmi na hrudi,
-
8 s dalšími příznaky – většinou únava.
Léčba
Pacientům byly podávány pufry jako bikarbonáty či trometamol s cílem plné redukce acidózy v prvních hodinách. Dále byly jako protilátky podávány ethanol (15 pacientů) či fomepizol (36 pacientů) a hemodialýza (37 pacientů).
Estonsko
K rozsáhlé sérii otrav metanolem došlo v září roku 2001 v estonském regionu Pärn. Alkohol vyrobený z metanolu z odcizených sudů zavinil smrt 68 lidí a způsobil trvalé následky dalším 43 osobám, přičemž z toho 40 osob bylo postiženo slepotou či poškozením mozku, další 3 lidé měli jiná vážná postižení.
Ze 154 případů otrav metanolem bylo v nemocnici hospitalizováno celkem 111 pacientů. Z 68 zemřelých osob připadá 25 úmrtí na nemocnici, zbylých 43 případů mimo nemocnici. V rámci hospitalizovaných pacientů přežilo 66 bez následků, 20 s určitými následky (nejčastěji poškození zraku a neurologické potíže).
Zajímavé výsledky nabízí studie z roku 2007 o stavu osob postižených otravou v roce 2001 po 6 letech. Z 86 přeživších pacientů jich zemřelo 26 (30%) z toho 5 žen a 21 mužů, 33 (38%) se nepodařilo pro účely studie vystopovat, zbylých 27 jedinců (z nichž 22 bylo původně bez následků a 5 se zdravotními následky) bylo testováno s následujícími výsledky (grafické znázornění níže):
-
8 osob mělo nové zrakové obtíže,
-
8 osob mělo nové neurologické potíže,
-
všechny zdravotní následky otravy z roku 2001 přetrvaly i do roku 2007,
-
z 26 zemřelých bylo 19 pacientů identifikováno v roce 2001 ve skupině bez následků.
Mezinárodní spolupráce v případě methylalkoholu
Jakákoli krizová komunikace v případě ohrožení veřejného zdraví na mezinárodní úrovni, resp. v EU probíhá především v rámci informačních systémů rychlého varování.
V případě EU je fungování těchto systémů, kterých je celá řada (výrobky, potraviny, zvířata, infekční hrozby), upraveno právními předpisy EU. Každý členský stát, zjednodušeně řečeno, jmenuje do tohoto systému své experty, kteří sledují informace v tomto systému, komunikuji s ostatním státy a Evropskou komisí a odpovídají za vkládání aktuálních informací za daný stát.
Co se týče aktuální situace ohledně otrav metylalkoholem v ČR, jedná se v rámci EU o systém RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed). Za ČR mají přístup do systému pracovníci MZe (odbor pro bezpečnost potravin) a MZ (odbor ochrany veřejného zdraví). Oba odbory spolu úzce spolupracují i nyní, informace jsou do RASFF průběžně vkládány (první informace o otravách byla do RASFF vložena již v pondělí 10.9.).
S ohledem na informace v RASFF se o dění velmi zajímá Evropská komise, která je nyní také v každodenním úzkém kontaktu (osobním, telefonickém i emailovém) se Stálým zastoupení ČR při EU v Bruselu, tj. dostává aktuální informace i touto cestou (z důvodů extrémní vytíženosti pracovníků MZ se občas informace objeví v RASFF s mírným zpožděním, proto byla s EK domluvena možnost komunikace i přes Stálé zastoupení).
Dále Evropská komise svolala v pátek 14.9. a v pondělí 17.9. mimořádnou audiokonferenci Výboru pro zdravotní bezpečnost (neformální výbor členských států pro koordinaci aktivit při ohrožení veřejného zdraví v rámci EU), kde ČR společně se Slovenskem a Polskem podala aktuální informace v této záležitosti.
ČR (toxikologická sekce ve středu 19. září) dále podala aktuální informace o dění na jednání Stálého výboru Evropské komise pro potravinový řetězec a zdraví zvířat a stejně tak učiní i na jednání stejného výboru, resp. jeho sekci k biologické bezpečnosti v pátek 21. září.
Dále ČR komunikuje o aktuální situaci s WHO, a to prostřednictvím systému rychlého varování v oblasti bezpečnosti potravin INFOSAN, kde jsou za ČR nominováni zástupci MZe (opět odbor pro bezpečnost potravin) a Státního zdravotního ústavu.
Komunikace zejména s Polskem a Slovenskem probíhá také na bilaterální úrovni, politické i expertní.
Zahraniční obchod s metanolem
Pro ilustraci přikládáme vyhodnocení dovozu a vývozu metanolu z a do České republiky. Zdrojem dat je Český statistický úřad. Data jsou od roku 2007 do současnosti.
Tab. 3: Vývoz a dovoz metanolu do a z České republiky za období let 2006 – 2012
Zahraniční obchod s metanolem |
||||
Dovoz |
||||
Rok |
Dovoz celkem v kg |
v tis. Kč |
Největší dovozce |
Podíl největšího dovozce (MJ) |
2007 |
87 230 286 |
771 218 |
Rusko |
44% |
2008 |
84 496 150 |
715 212 |
Rusko |
58% |
2009 |
87 779 917 |
439 622 |
Německo |
62% |
2010 |
90 751 512 |
571 734 |
Německo |
51% |
2011 |
88 149 789 |
631 304 |
Rusko |
57% |
2012 |
50 694 694 |
405 894 |
Německo |
55% |
Vývoz |
||||
Rok |
Vývoz celkem v kg |
v tis. Kč |
Nejvíc vyvezeno na |
Podíl vývozu do dané země |
2007 |
5 334 889 |
51 811 |
Slovensko |
60% |
2008 |
4 292 612 |
42 054 |
Rakousko |
59% |
2009 |
9 567 340 |
89 011 |
Rakousko |
87% |
2010 |
11 239 668 |
108 111 |
Rakousko |
48% |
2011 |
2 079 303 |
17 903 |
Slovensko |
73% |
2012 |
1 401 267 |
12 691 |
Slovensko |
41% |
Tisková zpráva ministerstva zdravotnictví ČR
Zdroj: www.tribune.cz