Korupce aneb známe hranice slušnosti?
Určitý druh spolupráce mezi zdravotníky a průmyslem je nezastupitelný jak pro oblast dalšího vývoje nových produktů, tak pro bezpečnější používání výrobku směrem k pacientům. Je nutné si uvědomit, že vývoj nových zdravotnických prostředků a zlepšování stávajících produktů vyžaduje spolupráci mezi průmyslem a zdravotnickými pracovníky. Inovace a kreativita jsou pro vývoj a zdokonalování zdravotnických prostředků zásadní a často k nim dochází mimo zařízení společností zabývajících se jejich výrobou.
Když se podíváme na komunikaci mezi průmyslem a zdravotníky často je tento vztah obestřen rouškou tajemství a neprávem spojován se slovem korupce. Přitom v 99 procentech případů jde o oboustranně prospěšnou spolupráci. Jeden bez druhého nemůže dlouhodobě fungovat. Z obavy před nařčením s korupce je tato lety ověřená praxe narušována a omezována. Správné by bylo tyto vztahy uměle nepřerušovat, ale snažit se o jejich kultivaci a nastavení pravidel hry.
Úzký kontakt průmyslu se zdravotníky je nenahraditelný. Zdravotníci každodenně pracují se zdravotnickým materiálem a mají bezprostřední zkušenost s praktickým využitím. Pro průmysl jsou nepostradatelným zdrojem informací a významným inovačním motorem. Na druhou stranu ze vztahu profitují i zdravotníci, kteří mohou vývoj nových produktů přizpůsobit svým potřebám a ve prospěch pacientů. Prostřednictvím odborných konferencí sponzorovaných průmyslem získávají zdravotníci nepostradatelné informace o nových metodách léčby a novinkách v oboru jejich působnosti. Pravidelná školení přispívají ke zvýšení bezpečnosti práce s pacienty. Mnohá zdravotnická zařízení si pravidelná školení svého personálu ze svých rozpočtů nemohou dovolit, proto je výpomoc průmyslu v této oblasti ceněna. Tyto vztahy však musí být transparentní a vedení zdravotnických zařízení by o takových aktivitách mělo být informováno.
„Není pochyb o nepostradatelnosti a výhodnosti spolupráce mezi průmyslem a zdravotníky. Spíše než obávat se z neznáma je třeba dbát na zvýšení transparentnosti těchto vztahů a nastavení jasných pravidel. Určení hranice co je a není slušné. Jak jinak si mají zdravotníci a průmysl vyměňovat informace o medicíně? Jak jinak se má posouvat kvalita medicíny kupředu? Protikorupční strategie ministerstva zdravotnictví z ledna 2011, která doporučuje výběr zdravotnických prostředků jen v oblasti virtuální reality prostřednictvím elektronických aukcí bez možnosti budování vztahů, nevidím jako dlouhodobě šťastné řešení,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed, České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.
Etický kodex, kterým se řídí všechny členské společnosti asociace CzechMed je k dispozici na stránkách evropské asociace výrobců zdravotnických prostředků www.eucomed.com.
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)
Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie
Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.
Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.
Zdroj: CzechMed