IKEM loni transplantoval 50 srdcí, druhý nejvyšší počet historie
Devětapadesátiletá pacientka se stala už padesátou pacientkou, která v IKEM dostala letos nové srdce. „Jednalo se o velmi složitý výkon, který ale v IKEM patří k velmi dobře zvládnutým technikám. V dnešní době se o něm dá hovořit jako o standardním zákroku. Stejně jako u většiny nemocných s touto diagnózou, tak i u této pacientky, byla transplantace srdce jedinou léčebnou možností,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.
Transplantace srdce významným způsobem zlepšuje stav nemocného. To lze pozorovat již v prvních dnech po operaci, rekonvalescence postupuje velmi rychle a pacienti se tak záhy vrací k normálnímu životu. Transplantace srdce patří dnes již ke standardní léčbě jeho selhání - tedy onemocnění zásadním způsobem ohrožující stav a zdraví pacienta, které nelze řešit léky ani jinými dostupnými metodami.
„Terminální, neboli velmi pokročilá fáze srdečního selhání, je obvykle charakterizována výrazným omezením kvality života nemocného - pacienti nemohou pracovat, jakýkoli pohyb je pro ně téměř nemyslitelný. Často bývají v posledních týdnech čekání upoutaní na lůžko,“ vysvětluje přednosta Kardiocetnra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.
Velmi složitý výkon umožňuje návrat k normálním aktivitám. Jeden rok po transplantaci srdce přežívá více než 90 % příjemců, 86 % přežívá více než 10 let od transplantace.
„Od roku 1984, kdy úspěšný program transplantací srdce v IKEM odstartoval, jsme provedli už 935 transplantací. Někteří z prvních pacientů, kterým jsme srdce vyměnili v prvním roce programu, stále žijí a těší se dobrému zdraví. Některé z našich mladších pacientek mohly díky transplantaci srdce dokonce založit rodinu, návrat k práci a zálibám je samozřejmostí,“ doplňuje přednosta Kardiocetnra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.
Program transplantací srdce funguje také díky dlouhodobě výborné spolupráci s dárcovskými nemocnicemi, bez kterých by počet zachráněných životů nebyl ani zdaleka tak vysoký.
Transplantační aktivita IKEM letos dosahuje opět výjimečných výsledků. „Ačkoli byl rok 2012 historicky nejúspěšnějším, rok 2013 ho v mnoha ohledech předčil. Svoji zásluhu na tom mají nejen všechny týmy, které se na těchto život zachraňujících výkonech podílejí, ale také dohody s pojišťovnami na tzv. transplantačních balíčcích,“ říká MUDr. Aleš Herman. Tzv. balíčkové ceny zahrnují veškerou péči před, během i po transplantaci a nastavují financování transplantací dle skutečného stavu.
tisková zpráva
Zdroj: IKEM