I s Parkinsonem lze pokořit Říp
„Cílem letošního pochodu na vrchol posvátné české hory bylo upozornit na potíže, se kterými se my i naše rodiny musíme každodenně potýkat, a které bývají mnohem těžší, než nástrahy podobného výstupu,“ prohlásil po zdolání Řípu Karel Skořepa, předseda Společnosti Parkinson.
Nemoc, která v České republice postihuje kolem 20.000 lidí, se může zpočátku projevit netypicky, například bolestmi ramen a zad, pocity tíže končetin nebo poruchami spánku. Později se objevuje také třes, ztuhlost, zpomalené pohyby a poruchy stoje a chůze. Přestože se onemocnění obvykle projevuje po 60. roku věku, lékaři každý rok diagnostikují i několik případů třicetiletých pacientů.
„Pro léčbu parkinsoniků máme k dispozici celou řadu přípravků, ale žádný z nich zatím bohužel nedokáže nemoc vyléčit,“ řekl doc. MUDr. Jan Roth, CSc., vedoucí lékař Centra extrapyramidových onemocnění v Praze. „Ani v pokročilých stádiích nemoci však nejsme bezmocní a můžeme použít některé neurochirurgické léčebné možnosti nebo zvolit moderní metodu podání léku pomocí enterální pumpy, kterou přípravek vpravujeme přímo do tenkého střeva.“
Příčinou onemocnění je předčasné odumírání mozkových buněk, které produkují dopamin. Tím se výrazně narušuje přenos povelů z mozku ke svalům, což se navenek projevuje omezeným pohybem, klidovým třesem, zpomaleností, poruchami rovnováhy nebo ztuhlostí svalů a řadou dalších příznaků.
Z běžného života dokáže nemoc vyřadit pacienta kterýmkoli z uvedených příznaků, jež se postupem času zhoršují. Někdy je Parkinsonova nemoc mylně spojována s mentálním postižením, protože se objevují potíže s koncentrací, pamětí a schopností logicky uvažovat. Pacient může mít také problémy s plánováním složitých úkolů nebo řešením několika úkolů najednou.
Den Parkinsonovy nemoci se po celém světě připomíná v den výročí narození britského lékaře a chirurga Jamese Parkinsona, který nemoc popsal jako první už v roce 1817. Ve světě trpí touto zatím nevyléčitelnou nemocí kolem 4 milionů lidí, z toho 1,6 milionů pacientů pochází z evropského kontinentu. Mezi nejznámější parkinsoniky patřili papež Jan Pavel II. nebo americké herečka Katharine Hepburnová.
O společnosti Parkinson
Výstup na horu Říp pořádala Společnost Parkinson, nezisková pacientská organizace, která sdružuje lidi potýkající se s Parkinsonovou nemocí a upozorňuje na jejich problémy už od roku 1994. Pro nemocné společnost organizuje rekondiční pobyty, společná cvičení, logopedické terapie, kulturní a sportovní akce. Povědomí odborné i široké veřejnosti se snaží zvyšovat prostřednictvím časopisu Parkinson a webových stránek www.parkinson-cz.net
Společnost Parkinson,o.s. je členem Evropského sdružení Parkinsonovy nemoci (EPDA).
Zdroj: Společnost Parkinson