Grémium ambulantní radiologie: Úhradová vyhláška pro rok 2012 je pro radiologii likvidační
Proklamovaná stagnace a mírný pokles úhrad je ve skutečnosti reálný pokles pro jednotlivé metody radiodiagnostiky o 7 - 40%. Radiologie je investičně náročný obor a zvýšení sazby DPH bude mít na běžné rozpočty dopad nejméně 2-3% (4-6% při sazbě 19%).
Zároveň nová legislativa přináší nutnost dalších investic, přičemž část prováděcích vyhlášek s plánovanou platností od ledna 2012 dosud nemáme k dispozici. Dramatický pokles úhrad se v návrhu „úhradové vyhlášky“ týká výlučně odborností, jejichž výkony prošly tzv. „kultivací sazebníku výkonů“ a které již v roce 2009 měly cca 8-9% propad úhrad.
Nerozumíme požadavku Ministerstva zdravotnictví, aby se radiologická pracoviště chovala více hospodárně a efektivně, přitom ale pečují výlučně o pacienty odeslané svými ošetřujícími lékaři.
Indikace vyšetření je pevně limitována legislativně i ekonomicky – postihy indikujících lékařů při překročení limitů. Tzv. „ekonomické chování“ znamená jedině odmítání pacientů, což je ovšem pod hrozbou výpovědi smlouvy se zdravotní pojišťovnou, navíc je takové chování i nezákonné.
GAR důrazně varuje před přijetím úhradové vyhlášky v navrženém znění. Pro pracoviště rentgenové a ultrazvukové diagnostiky znamená reálný pokles kolem 12% v době zvýšení nákladů způsobeného legislativou, o 9% pro pracoviště screeningové mamografie v době přípravy nákladných projektů, cca 7% pro pracoviště výpočetní tomografie a magnetické rezonance v době, kdy ze strany Ministerstva zdravotnictví je kladen důraz na preferenci vyšetřovacích postupů bez záření a ničím nepodložený 40% pokles úhrad za celotělovou kostní denzitometrii v době, kdy odborné společnosti vyzdvihují význam metody pro zdravotní stav populace.
GAR předpokládá při přijetí úhradové vyhlášky v navržené podobě zánik lokálních pracovišť dnes dotovaných z jiných provozů, s následným zánikem přímo provázaných odborných ambulancí. Na mnoha místech nebude zajištěná místní ani časová dostupnost zdravotní péče.
V situaci, kdy je kladen důraz na zajištění vyšších příjmů pro nemocnice na navýšení platů nemocničních lékařů, a jedinému segmentu poskytovatelů jsou úhrady kráceny, je jediným vysvětlením, že se na úkor našeho oboru řeší navýšení mezd v nemocnicích. Podotýkáme, že lékaři nepracují pouze v nemocnicích a že ve zdravotnictví nepracují pouze lékaři.
Je nepřijatelné, pokud se v konkrétních dopadech zvýší příjmy nemocničních lékařů na úkor radiologů a radiologických asistentů pracujících mimo nemocnice.
GAR žádá ministra zdravotnictví Leoše Hegera k přehodnocení úhradové vyhlášky, konkrétní návrhy i s racionálními možnostmi úspor jsme Ministerstvu zdravotnictví předali.
Mgr. Petr Máca – předseda
GRÉMIUM AMBULANTNÍ RADIOLOGIE
Zdroj: www.tribune.cz