eRecept: Pro pacienty se od 1. ledna 2018 nic nemění
Proto rozhodně nejsou na místě obavy z toho, že pacienti, kteří nemají počítač ani chytrý telefon, zůstanou od ledna bez svých léků.
„Lékař bude moci eRecept pacientovi předat hned několika způsoby. Předpokládáme, že i nadále bude na prvním místě papírová průvodka,“ říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta.
Naopak ti, kteří preferují elektronickou komunikaci, budou moci získat eRecept (resp. jeho identifikátor) v SMS, v e-mailu, nebo také prostřednictvím speciální aplikace, která bude dostupná ke stažení zdarma.
„Často se setkáváme také s různými nejasnostmi a obavami ohledně toho, kam eRecept vlastně poputuje. Mnoho lidí si totiž myslí, že lékař odešle eRecept rovnou do konkrétní lékárny,“ vysvětluje Zdeněk Blahuta a dodává: „Takový postup však není technicky ani legislativně možný, protože každý pacient má právo si vybrat, ve které lékárně si své léky vyzvedne.“
Na postupu při vyzvedávání léků v lékárně se tedy oproti současnosti nic nemění. Lékař totiž neodesílá údaje o vystavených receptech do lékárny, ale do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER). Lékárna pak údaje z eReceptu v lékárně načte (ať už jej pacient přinese na papírové průvodce nebo v mobilním telefonu) a pokud bude v CÚER nalezen, může pacientovi léky vydat.
Zdroj: SÚKL