Přeskočit na obsah

Deník poškozuje naši dobrou pověst, zlobí se Jurásková

Tiskové prohlášení

Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Redaktorka ve svém srovnání použila namísto transparentní metodiky pro porodnický a perinatologický audit zcela nestandardní kritéria, která nevypovídají nic o kvalitě poskytované péče. Hodnotila zde totiž zdravotní péči dle ekonomických kritérií, čímž vznikl zavádějící a širokou veřejnost matoucí žebříček doplněný o čistě subjektivní názor redaktorky. Tato skutečnost nejen že poškozuje dobré jméno naší Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK, ale bohužel vyvolává mezi našimi pacienty neopodstatněnou paniku.

Z porodnického hlediska lze mezi sebou srovnávat pouze pracoviště shodného typu s podobnými počty porodů. V případě VFN se jedná o perinatologická centra, kterých je v České republice celkem dvanáct. Srovnání uvedené v článku je tedy zavádějící. Navíc některé zdroje velmi nepřesné. Příkladem je Fakultní nemocnice Motol, kde je ve skutečnosti 4x nižší míra péče o riziková a patologická těhotenství, než je uvedeno v článku.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze vedle péče o běžné patologie probíhá organizování centralizované a často unikátní prenatální a perinatální péče o ženy s Crohnovou nemocí, s ulcerózní kolitidou, s myastenií gravis, s Rh inkompatibilitou, s autoimunitními chorobami, s nádorovými chorobami v těhotenství, se závažnými chorobami srdce a po transplantaci orgánů. To vše je třeba při porovnávání dat vzít v potaz, což bohužel učiněno nebylo.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze již několik let zve k plánovaným císařským řezům těhotné ženy v den operace, čímž zkracuje pobyt pacientky v nemocnici, a to minimálně o jeden den. Císařské řezy se ve VFN provádějí přesně v souladu se standardy vyspělých zemí v 80% regionální (většinou epidurální) anestezii. Celý zásah trvá do 40 minut a je tedy zcela nepochopitelné, proč redaktorka uvedla v článku 137 minut trvající anestezii. Navíc není jasné, zda se jedná o anestezii celkovou či lokální, která nesouvisí s délkou operačního výkonu.

Během císařského řezu používáme výhradně antimikrobiální a vstřebatelné šicí materiály, čímž odpadá nepopulární extrakce kožního stehu před propuštěním matky s dítětem domů. Přesně podle Evidence Based Medicine ihned po vybavení podáváme nitrožilně pouze jednu dávku antibiotika jako prevenci zánětlivých komplikací. Pobyt na jednotce intenzivní péče nepřesahuje 24 hodin. V současné době pobyt matky na JIP po císařském řezu ještě výrazně zkracujeme a běžně odcházejí domů již 4. až 5. den po porodu.

Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK je po mnoho let pracovištěm s evropskou akreditací pro všechny čtyři podobory. Navíc představuje významné výukové centrum v oblasti porodnické analgezie a anestezie pro lékaře z  České republiky, Slovenska i dalších zemí. Takovéto účelové články výrazně poškozují její dobrou pověst a je velká škoda, že si redaktorka dostatečně neověřila zveřejněné údaje a uvádí pacienty do zbytečné paniky.

 

 

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA

ředitelka

Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

V Praze dne 24. října 2011

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené