Přeskočit na obsah

CzechMed: Pacient má právo na kvalitní lékařskou péči!

Výběrová řízení realizovaná s jediným kritériem výběru – cenou - vedou jen ke snižování kvality zdravotnických prostředků, kterou pocítí pacienti i ošetřující personál. V dlouhodobém horizontu takový postoj neumožňuje výrobcům pokračovat v inovacích produktů a vývoj nových prostředků se zastavuje. Zdravotnické prostředky představují jen 8 procent celkových nákladů ve zdravotnictví a není možné si na této kategorii léčit celkové neduhy současného zdravotnického systému.

 

Zvyšující se konkurence, globalizace i segmentace trhu a vývoj informačních technologií měly obrovský dopad na trh práce. Tyto trendy vedly k vysoké specializaci a standardizaci práce, zkrácení procesů a tím i ke snižování nákladů. Změny probíhaly ve všech průmyslových odvětvích, ale sektor zdravotnictví vykazoval jistou netečnost a setrvačnost a změnám se vyhýbal. Nicméně situace ve zdravotnictví je nadále neudržitelná a je na čase zefektivňovat i v oblasti poskytování lékařské péče. Není to jen český fenomén, ale podobnou otázkou se zabývají všechny vyspělé ekonomiky.

Příkladem může být i nedávná situace ve Švýcarsku, kde oblast zdravotnictví byla svázána množstvím nařízení, která bránila inovacím. Jako nefunkční se ukázala kombinace vysoké míry vládní kontroly a investic za současné absence tlaku na efektivitu a výkonnost systému, nedostatečné zaměření na výhody pro pacienty a velmi rozdílné zájmy jednotlivých hráčů na poli zdravotnictví. Tato situace se změnila díky nastavení pevných cen za konkrétní diagnózu (Swiss DRG), což jednoznačně ukazuje směr, kterým se místní vláda vydala, tj. cesta s důrazem na efektivitu investovaných prostředků.

Podobně komplexně by mělo být nahlíženo i na situaci v českém zdravotnictví. Dosud jsme bohužel svědky jen osamocených výstřelů v podobě honby za úsporou v oblastech, které představují jen „malé ryby“. Tento nekoordinovaný proces bohužel může vést jen ke snížení kvality lékařské péče, na kterou doplatí pacient, ale neutěšitelnou situaci českého zdravotnictví to nevyřeší,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed (Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků).

 

Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci!

Toto přísloví platí i v oblasti poskytování lékařské péče. Co je na první pohled levné se ve finále může velmi prodražit. Jako příklad můžeme uvést dnes velmi moderní elektronické aukce. Poskytovatelům péče mají ušetřit čas při výběru dodavatele. Při nesprávném nastavení rozsahu zakázky a kvalifikačních kritérií se výběrové řízení zvrhne na cenový souboj. Co je na první pohled vidět, je pouze cena, což nahrává nákupu nekvalitních pomůcek. Co však není vidět je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, dalším a to nemluvíme o možných komplikacích – např. u operačních rukavic existuje riziko kontaminace pacienta nebo operatéra atd. Prvotní levný nákup zdravotnických technologií se může prodražit díky nákladnému servisu. Co je levné, může být velmi zastaralé. Na konci dne se nic neušetří ve srovnání s tím, kdyby se nakoupilo v dobrém poměru cena/kvalita rovnou. Tedy přijatelný efekt, za přijatelnou cenu.

Elektronické aukce spolehlivě fungují např. ve stavebnictví, ale v oblasti nákupu zdravotnické techniky musíme být obezřetní a dobře zvážit nastavení kvalifikačních kritérií pro zajištění optimální kvality, aby neutrpěl pacient.

MUDr. Miroslav Palát, MBA

Prezident CzechMed

* * *

 

Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)

 

Zdroj: Czechmed

Sdílejte článek

Doporučené