CzechMed: Investice do stárnutí ušetří v budoucnu miliardy!
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, varuje před slepým hledáním úspor.
I v době ekonomické krize, kdy zavádíme nejrůznější opatření, je nutné chovat se prozřetelně. Průměrná délka dožití se ve vyspělých zemích zvyšuje v průměru o 4 až 6 let v průběhu posledních 30 let, ale kvalita života zaznamenává opačný trend.
Nejnovější studie potvrzují, že věk, ve kterém si lidé vypěstují nějakou z chronických nemocí, se snižuje. V budoucnu se lidé sice dožijí vyššího věku, ale budou chronicky nemocní po delší část svého života, což se stane významnou zátěží rozpočtu.
Žijeme v průměru o 4 až 6 let déle, než jsme se dožívali před 30 lety.
Očekává se, že lidé narození po roce 2000 se budou běžně dožívat dokonce 100 let.
Současně se objevují dříve chronická onemocnění, muži v průměru o 7 let a ženy o 12 let. A tento trend se dále prohlubuje.
V budoucnu se bude stále více lidí dožívat chronických nemocí jako rakovina, nemoci srdce a oběhového systému, diabetu nebo Alzheimerovy nemoci.
Očekává se, že až 60 procent žen a 70 procent mužů bude trpět minimálně jednou z výše jmenovaných nemocí.
Současně s prodlužující se délkou života budeme tedy delší část chronicky nemocní.
Předpokládá se, že stárnoucí populace bude zvyšovat náklady na zdravotní péči až k hranici 24 procent HDP kolem roku 2050. Mnozí odborníci vnímají tento problém jako daleko závažnější než současnou ekonomickou krizi.
V době ekonomické krize se zájem o zdravé stárnutí ve všech zemích Evropské unie zvyšuje. University Medical Center Groningen (UMCG) v Holandsku zaměřuje část své pozornosti na zkoumání fenoménu zdravého stárnutí. Výsledkem je nezávislá studie, která se zaměřila na zkoumání přínosů větší informovanosti veřejnosti o problematice zdravého stárnutí.
Větší angažovanost veřejnosti v péči o své zdraví, může významným způsobem přispět k prodloužení produktivních let, zlepšit kvalitu života a především udržet výdaje na zdravotnictví v rozumné míře.
Graf: Úspěšné stárnutí
Hlavním úkolem zdravého stárnutí je prodloužení křivky zdraví až na úplný závěr života. Za tohoto předpokladu se budou lidé dožívat vysokého věku při současném zachování kvality života. Jejich zdraví se zhorší až v samém závěru (stlačení nemocnosti).
Zdroj: UMCG, studie Healthy Ageing, November 2011
Jaké faktory ovlivňují délku a kvalitu života?
„Délka života je nám dána do vínku již v okamžiku narození. Z tohoto „otevřeného účtu“ celý život ukrajujeme. Prostředí, ve kterém žijeme a životní styl je dalším faktorem, který významně ovlivňuje stav pomyslného konta. Třetím činitelem je úspěch medicíny jako takové. Nemoci, které byly v minulosti neléčitelné, se dnes přesouvají do škatulky chronických a přidávají další roky života.
S prodlužujícím se věkem jedince vzrůstá i riziko vzniku chronických onemocnění. Nicméně i úspěšná léčba může přinášet vedlejší efekty. Jedním z příkladů je chemoterapie a radioterapie při léčbě rakoviny, které často poničí určité orgány a jejich funkce. Musíme zmínit i skutečnost, že díky zlepšující se technice jsme schopni zachytit onemocnění již v samém začátku, proto lidé žijí s chronickým onemocněním déle – prostě jen proto, že o něm déle vědí,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.
Jako možné řešení se nabízí investice do zdravého stárnutí, která přinese nejen nové technologické novinky a komplexní řešení, ale prodlouží produktivní období a sníží zdravotnické výdaje.
Ekonomové odhadují, že osvěta a efektivní systém preventivní péče dokáže snížit očekávané náklady až o třetinu.
Důležitá je osvěta a prevence. Většinou se zaměřujeme na zamezení nebo oddálení nemoci, což označujeme jako primární prevence.
Neméně důležitá je včasná diagnóza a efektivní léčba, která zmírní ztrátu zdraví. Tento proces nazýváme sekundární prevencí. A v neposlední řadě terciární prevence, která snižuje vliv nemoci na jedince, díky zvýšení jeho nezávislosti a odpovědnosti.
Všechna tato opatření podporují větší angažovanost o zdraví jednotlivých pacientů, zvyšují pracovní trh a snižují výdaje ve zdravotnictví.
MUDr. Miroslav Palát
Prezident CzechMed
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)
----
autor: Miroslav Palát/ CzechMed
Zdroj: CzechMed