Přeskočit na obsah

Česko je jediná evropská země s nejpřesnějšími očními lasery na světě

Poprvé v Evropě byl laser loni v říjnu instalován na kliniku Gemini ve Zlíně. Od března mohou být pacienti tímto laserem operování i v pražské Krči. „Gemini bylo dlouho jediným pracovištěm v Evropě, které disponovalo tímto laserem, a nyní jako jediné vlastní dva lasery Amaris 1050. Ročně těmito lasery plánujeme operovat několik tisíc pacientů,“ řekla Drahomíra Baráková, primářka krčské kliniky Gemini v Zahradách.

Dnešní moderní lasery umožňují šetrně odstranit oční vady jako krátkozrakost nebo dalekozrakost včetně možných kombinací s astigmatismem. Operace novým laserem Amaris 1050 dokáže pacienty oční vady zbavit během několika minut. „Laser umístí na oko za jednu sekundu tisíc laserových bodů, což je pro srovnání čtyřikrát více než dosud běžné lasery. Vyšší rychlost vede ke zkrácení celého zákroku. Toto zrychlení přináší další zvýšení bezpečnosti a šetrnosti operace tím, že oko není v průběhu operace tak dlouho vystaveno působení okolního prostředí,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Nový laser registruje mikropohyby oka v průběhu operace v šesti směrech a průběžně kompenzuje jejich vliv na přesnost probíhajícího laserového zákroku. Operace očí laserem dnes vyžadují jen minimální použití mechanických nástrojů. Důležité části operace jsou prováděny pouze s pomocí laserů. Obvyklá doba pobytu na klinice je dvě až tři hodiny „Po sérii bezbolestných přístrojových měření a vyšetření očním lékařem jsou oči znecitlivěny anestetickými kapkami a následuje nebolestivý laserový zákrok. Provádí se na obou očích v jeden den a operace jednoho oka trvá několik minut,“ popsal Pavel Stodůlka.

První den po operaci by neměly být oči namáhány. Doporučuje se nechávat oči pokud možno zavřené, což napomáhá procesu hojení. Z kliniky pacienti odcházejí vybaveni potřebnými léky. Během prvních čtyř dní si pacient kape antibiotické kapky a následně je třeba, aby oko zvlhčoval vkapáváním umělých slz. Ženy by se deset dní po zákroku neměly líčit. Po dobu čtyř týdnů by se pacient neměl koupat v bazénu, aby se do oka nedostala infekce. Pokud jsou dodržena tato doporučení, komplikace v podstatě nehrozí.

Výsledek moderní laserové operace je dlouhodobě stabilní. V naprosté většině případů je celá vada odstraněna jen jednou operací. Pouze ve výjimečných případech je nutné výsledek první operace upravit opakovanou operací. Tu je často možné udělat už pár dní po operaci. Dodatečná korekce operace je prováděna zdarma,“ řekla Drahomíra Baráková.

Laserová operace jednoho oka stojí od 16 tisíc korun do 24 tisíc korun. V rámci zvýhodněných akcí lze operaci pořídit i za 11 tisíc korun. Částka zahrnuje předoperační vyšetření, zákrok a pooperační péči včetně léků.

 

O oční klinice GEMINI, www.gemini.cz

Soukromá oční klinika rozvíjí dlouholetou tradici zlínské oční chirurgie. Zdravotní péče je výsledkem spolupráce a osobního přístupu týmu zdravotníků, vedeného renomovanými lékaři a pracujícího se špičkovou technikou. V čele týmu specialistů stojí primář MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., oční chirurg s dlouholetou praxí a vysokým renomé v Česku i v zahraničí. Je znám svým přínosem pro oční medicínu – řadou unikátních očních operací, které provedl v mnoha případech jako první v Česku nebo i ve světě. V současné době provozuje klinika v České republice šest pracovišť, a to ve Zlíně, v Průhonicích u Prahy, Praze-Krči, Českých Budějovicích, Ostravě a Brně. Pracoviště otevřela také ve Vídni. Všechna pracoviště jsou vybavena špičkovými lasery včetně unikátního 6D laseru SCHWIND AMARIS 1050. Jako první v Evropě zavedla klinika Gemini také laserovou operaci čočky i odstraňování očních vad femtosekundovým laserem VICTUS. Gemini tak provozuje největší síť moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.



Prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

Studium medicíny na Univerzitě Palackého v Olomouci ukončil v roce 1989 s vyznamenáním a pochvalou rektora. V roce 2000 absolvoval postgraduální studium na lékařské fakultě Karlovy Univerzity v Hradci Králové s tématem disertace metoda LASIK, kterou v ČR zavedl. Zkušenosti s oční chirurgií sbíral i po světě, hlavně v Kanadě. Působil jako přednosta očního oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně a založil soukromou oční kliniku Gemini. Dnes má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice – a je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie. Několik očních operací, například centraci vychýlené lidské čočky, provedl jako první oční chirurg na světě a řadu očních operací zavedl jako první v ČR (laserovou operaci očních vad LASIK a LASIK femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu). Přednáší na prestižních mezinárodních očních kongresech, kde získal řadu prestižních ocenění a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. Je držitelem titulu osobnost Zlínského kraje a Ceny města Zlína. Byl vyznamenán Záslužným vyznamenáním Zlínského kraje a Stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR za zásluhy o rozvoj oční medicíny. Obdržel Jeseniovu cenu a byl vyhlášen lékařem roku 2010. Mezi jeho pacienty patří například exprezident Václav Klaus a Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Je ženatý, má dvě děti a bydlí ve Zlíně.

Zdroj: klinika Gemini

Sdílejte článek

Doporučené