Přeskočit na obsah

Centrum urogynekologické péče Krajské zdravotní, a.s. působí úspěšně již rok

TISKOVÁ ZPRÁVA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krajská zdravotní hodnotí roční existenci nového urogynekologického centra, jediného v Ústeckém kraji

Urogynekologické centrum Krajské zdravotní, a. s. pracuje po prvním „rozjezdovém“ roce na plné obrátky. V ambulanci je evidováno více než 200 pacientek zařazených do pravidelného režimu lékařské péče, a to od té konzervativní, až po potřebné urogynekologické operace. Nové pracoviště provedlo více než 100 urogynekologických zákroků. S působností centra pro celý Ústecký kraj se dá jistě předpokládat další nárůst.

„K dnešnímu dni jsme provedli cca 50 páskových operací pro stresovou inkontinenci, bylo zavedeno cca 25 speciálních sítových implantátů pro léčbu poruch statiky pánevního dna. Zároveň bylo provedeno více než 30 tzv. klasických urogynekologických operací. Z pooperačního sledování pak vyplývá, že úspěšnost výkonů přesahuje u všech typů operací 90%, což je číslo plně srovnatelné se zaběhlými urogynekologickými centry“, upřesnil výsledky roční činnosti urogynekologického centra MUDr. Michal Zeman, Ph.D., primář Gynekologicko porodnického oddělení Nemocnice Chomutov, který stál u zrodu nového pracoviště a je jeho odborným garantem.

Základním předpokladem pro vznik urogynekologického centra v Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnici Chomutov, o. z. bylo získání atestace v tomto nástavbovém oboru, a tím naplnění personálního požadavku pro zdravotní pojišťovny.

Prim. MUDr. Zeman se stal jediným lékařem v Ústeckém kraji s atestací z oboru urogynekologie. Dalšími potřebnými předpoklady pak byla chuť celého jím vedeného kolektivu přinést do chomutovské nemocnice v Ústeckém kraji dosud nikde komplexně neposkytovaný druh péče. Nezbytná byla i podpora vedení Krajské zdravotní, a. s.

„Pacientky, které potřebovaly tento druh péče, byly v minulosti nuceny vyjíždět mimo území kraje. Nejbližší podobná pracoviště jsou až v Plzni nebo Praze. Jsem rád, že jsme ženám z Ústeckého kraje mohli nabídnout řešení jejich zdravotních potíží v Krajské zdravotní, a již nemusí za ošetřením dojíždět mimo kraj“, řekl Mgr. Radek Scherfer, předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

 

Co je urogynekologie?

Jedná se o nástavbový obor na základní obor gynekologie nebo urologie. Urogynekologie se zabývá problematikou dvou zdravotních potíží u žen. Nechtěným samovolným únikem moči (ale i stolice) a sestupem pánevních orgánů.

Tyto dvě problematiky spolu často úzce souvisí a v praxi je nejde od sebe jednoznačně oddělit. V Ústeckém kraji dosud nechtěný únik moči léčili a léčí dominantně urologové, sestup pánevních orgánů zase gynekologové. Urogynekologie pak spojuje tyto dvě problematiky do jednoho funkčního logického celku.

 

Jiří Vondra

tiskový mluvčí Krajské zdravotní, a. s.


tisková zpráva

Vzhledem k neustálému postupnému stárnutí populace spolu s tlakem pacientů na kvalitu života se obor v poslední době dynamicky rozvíjí. V tomto rozvoji sehrály klíčovou roli nové anatomické a funkční poznatky o pánevním dnu a jeho poruchách. V léčbě se do popředí dostaly nové operační metody využívající implantáty, což s sebou přináší sice vyšší materiálovou náročnost, ale zároveň se dramaticky zlepšila také úspěšnost léčby.

V ČR je urogynekologie na velmi dobré úrovni, vedoucí představitelé české gynekologické obce jsou velmi často urogynekologové (prof. A. Martan – přednosta kliniky gynekologie a porodnictví VFN, prof. M. Halaška – přednosta kliniky gynekologie a porodnictví nem. Bulovka, Doc. J. Feyereisl – ředitel UPMD, prim. Z. Adamík – primář gynekologicko porodnického odd. nem. Zlín apod.). Prakticky ve všech krajích již vznikla urogynekologická centra, která provádějí komplexní diagnostiku a léčbu v tomto oboru. Postupně přibývá odborníků, kteří se tomuto oboru věnují a mají z něho složenou atestaci.

Ústecký kraj je z tohoto pohledu výjimkou. Podle zjištění je urogynekologická péče roztříštěná, nejednotná, živelná. S tím koresponduje i pohled urogynekologické společnosti na Ústecký kraj. Prakticky na všech pracovištích se provádějí některé diagnostické i terapeutické výkony, ale komplexní péče není prováděna nikde. Je to jistě způsobeno historicky v souvislosti s různými „operačními školami“ a tím i značně různorodou erudicí personálu. Nemalou roli ale hrají i finanční možnosti jednotlivých oddělení, paušály na SZM (rovněž dány historicky), nejednotně nasmlouvané výkony s plátci zdravotního pojištění (ZP) apod.

V rámci Krajské zdravotní, a. s., (KZ, a.s.) která představuje síť páteřních nemocnic Ústeckého kraje, je situace odpovídající stavu v celém Ústeckém kraji. Některé urogynekologické výkony (zejména antiinkontinenční) se provádějí ve všech nemocnicích. Jiné (zejména moderní, náročné na erudici ale i materiálově) se neprovádějí nikde. Počtem výkonů v oblasti léčby inkontinence dominují spíše urologická pracoviště, výkony korigující poruchy statiky pánevního dna jsou doménou gynekologických pracovišť. I v této problematice dosud panovala značná roztříštěnost a nejednotnost péče.

Z hlediska přístrojového vybavení je základní podmínkou pro dobře fungující urogynekologickou péči přístrojové vybavení na urodynamické vyšetření (UD). V rámci KZ, a.s. je jich k dispozici několik. Z hlediska personálního vybavení je v současné době jediným lékařem v rámci KZ a.s., který má atestaci v oboru urogynekologie, prim. M. Zeman z gynekologického oddělení chomutovské nemocnice.

 

Plánovaný stav

Centrum komplexní urogynekologické péče se ideálně skládá z fungující ambulantní složky a zároveň disponuje možností co nejširší operační léčby.

Ambulantní část zajišťuje kompletní diagnostiku (včetně UD, laboratoře apod.) a indikuje potřebnou léčbu, jak konzervativní tak operační. Nedílnou součástí je dispenzarizace, hodnocení léčby, shromažďování relevantních dat, statistické výstupy korigující postupy a publikační činnost. V rámci konzervativní léčby je nutná spolupráce zejména s RHB oddělením.

Operační část centra zajišťuje adekvátní a odborné provedení indikovaných výkonů a následnou potřebnou pooperační péči. Není limitováno použitým materiálem a využívá všech potřebných operačních metod včetně použití implantátů. V rámci potřeb zajišťuje i řešení možných komplikací.

Centrum zajišťuje konziliární službu pro ostatní lékaře. V rámci KZ a.s. zejména řeší komplikované případy, věnuje se léčbě poruch statiky pánevního dna pomocí implantátů, které vyžadují větší operační erudici.

Obě části centra jsou samozřejmě plně spolupracující, zajišťovány v nejlepším případě i stejnými osobami.

 

Cesta vzniku

Ideálním místem vzniku Centra urogynekologie KZ a.s. je gynekologicko porodnické oddělení nemocnice Chomutov. Základní podmínkou je personální vybavení (prim. M. Zeman). V době vzniku projektu centra byl jedinou osobou se specializovanou způsobilostí v oboru urogynekologie a tedy i možným garantem péče v daném oboru pro plátce ZP.

Ostatní personální vybavení oddělení je po stabilizaci v poslední době rovněž dostačující. Oddělení je schopno zajistit adekvátní ambulantní i operační složku potřebné péče.

V neposlední řadě je v chomutovské nemocnici plně funkční oddělení RHB, které je schopno zajistit adekvátní indikovanou konzervativní léčbu (samozřejmě po potřebném zaškolení).

Pro potřeby nově vznikajícího Centra urogynekologie bylo třeba zajistit nasmlouvání všech potřebných kódů výkonů u plátců ZP, jak ambulantních tak hospitalizačních. Pádným argumentem pro vznik centra je dosavadní absence urogynekologického pracoviště v kraji a potřeba jeho vzniku, dostatečné personální vybavení a možnost garance kvality péče.

Dosavadní urogynekologická péče v jednotlivých nemocnicích KZ, a.s. zůstává. V rámci diagnostického procesu je nutné urogynekologickou péči zajistit ve všech nemocnicích. V oblasti operační léčby je proto vhodné zachování dosavadního portfolia výkonů, prováděných v jednotlivých nemocnicích. Je potřeba vytvořit něco nového, něco navíc, nabízet konziliární služby, řešení komplikovaných případů. I pro pacienty by v případě relativně jednoduchých a pracovištěm dobře zvládnutých výkonů nebylo vhodné cestovat.

Jedinečnost centra v rámci KZ, a.s. je v případě komplikací a reoperací, rovněž i při operační léčbě s využitím implantátů, která je náročná jak materiálově, tak na potřebnou erudici. Do budoucna by se centrum mělo stát i výukovou platformou v oboru urogynekologie v rámci Ústeckého kraje.

 

Zpracoval Jiří Vondra, tiskový mluvčí Krajské zdravotní, a. s. z projektu MUDr. Michala Zemana, Ph.D., primáře Gynekologicko porodnické oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z. a odborného garanta Centra urogynekologické péče KZ, a. s.

 

Zdroj: KZ a.s.

Sdílejte článek

Doporučené