Přeskočit na obsah

ČAFF: Stát neumí šetřit, proto bude škrtat. Zaplatí pacient

Tisková zpráva ČAFF

PRAHA 10. června - ČR má třetí nejlevnější léky v celé Evropské unii, vydává na ně zhruba pětinu z celkových nákladů na zdravotnictví (přesně v Evropě běžných až podprůměrných 20,4 % dle údajů OECD). Zatímco v EU a ve světě jsou generické léky považovány za záchranu proti nárůstu nákladů a jejich podíl na trhu stabilně roste, v ČR klesá a rostou bariéry jejich vstupu díky nefunkčnímu systému stanovování cen a úhrad.

"Máme oficiální názor Evropské komise, která doporučuje zvyšovat podíl generických léků v zemích Unie. Důvod je celkem zřejmý - díky generickému trhu se po vypršení patentové ochrany snižuje cena původního léku na trhu o desítky procent. Jak lépe uhlídat náklady na léky?," potvrdil Greg Perry, generální sekretář Evropské asociace generických výrobců EGA.

Greg Perry byl jedním z řečníků konference České asociace farmaceutických firem, která proběhla k deseti letům působení této organizace na českém trhu.

K nákladům a možným úsporám směřovaly prakticky všechny prezentace. "Zatímco v roce 1990 jsme na tuzemské zdravotnictví platili 31,3 miliardy korun, vloni to byl téměř desetkrát tolik," uvedl Tomáš Doležal, ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku a technology assessment. Podle jeho názoru sice lze šetřit i na výdajích do zdravotnictví, ale nikoliv pouze v lékové oblasti a takovou netransparentní smrští pozměňovacích návrhů k zákonu o veřejném zdravotním pojištění, který je aktuálně v poslanecké sněmovně.

"Na druhou stranu, ČR přece není chudou zemí. Proč bychom měli dávat na zdravotnictví méně, když i teď dáváme v porovnání s jinými méně? Například Slovensko i Maďarsko dávají procentuálně více, nemluvě o vyspělých zemích západní Evropy. Pro porovnání, v Česku jsou tyto náklady 7,1 % HDP, ve Švýcarsku, Německu či Rakousku nad 10 procent," dodává Tomáš Doležal.

Podle statistik výzkumné organizace IMS Health činil podíl generických léků na celosvětových výdajích za léky 20 % v roce 2005, 27 % v roce minulém a v roce 2015 by měl dosáhnout úrovně 39 %, jejich zvyšující se spotřeba však bude dlouhodobě kompenzovat příliv nových a drahých léků. V ČR činí 27 % z celkových zhruba padesáti miliard výdajů za léky. "Světový trh s léky přesáhne v roce 2014 hodnotu jednoho bilionu dolarů," sdělil Hynek Valerián z IMS Health.

Proč tedy česká vláda neumožní rychlejší přístup generických léků na trh, aby tak tržním způsobem tlačila na pokles cen všech léků?

"Už v roce 2010 byla připravena jednoduchá technická novela, která by to umožnila. Tehdejší vláda to ovšem nestihla, nová začala opět s čistým stolem. A po roce zjišťujeme, že namísto oprav nedostatků systému, který Česku začíná přinášet jedny z nejlevnějších léků, po dlouhé řadě odborných debat a konečné shody se politici rozhodli během jednoho týdne postavit všechno na hlavu," říká Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

Na jednoduše položenou otázku nedokázal odpovědět ani jeden z pozvaných odborníků, zástupci pojišťoven, lékaři, ekonomičtí experti. Naopak se všichni shodli, že Česko plave opět proti proudu. "Čelíme například zcela nesmyslnému a zbytečnému návrhu na elektronické aukce, od kterých například v Holandsku ustupují. Zároveň jsme svědky, že podíl generik na trhu stále slábne. Pro to se jen obtížně hledá vysvětlení. Znovu musíme konstatovat - ve finále zaplatí pacient," uzavírá Emil Zörner.

Emil Zörner, výkonný ředitel ČAFF

Zdroj: Česká asociace farm. firem

Sdílejte článek

Doporučené