Alergie berou Češi na lehkou váhu, k lékaři přestali chodit
Češi s prvními příznaky alergií míří do lékáren nebo se je snaží přetrpět za pomoci minima již osvědčených léčivých přípravků, 28 % alergiků zvolí homeopatika nebo byliny. Vyplynulo to z průzkumu názorů o chování alergiků, který mezi internetovou populací pořídila v dubnu 2015 lékárna na českém internetu Lékárna.cz.
Odpovědi poskytlo 1066 osob, z nichž dvě třetiny samy nějakou alergií trpěly. Výsledek byl šokující: téměř 43 % odpovídajících sdělilo, že postupem času přestali chodit k lékaři. Zde najdete další fakta!
Tento trend v chování alergiků může potvrzovat i strmý růst prodejů protialergických volně prodejných přípravků na největším českém e-shopu právě v květnu. Tržby v tomto sortimentu jsou na největším českém lékárenském e-shopu Lékárna.cz za první čtvrtletí 2015 o 48 % vyšší než ve stejném období roku loňského.
Kolik stojí alergie?
Alergie komplikuje koníčky, sportovní aktivity i společenský život, klesá pracovní výkon. Alergici zmiňují, že je pro ně komplikací i to, že nemohou jíst vše, na co mají chuť. Největšímu počtu alergiků ale vadí, že alergie jim leze do peněz (48 %) - každý třetí na „svou“ alergii doplácí zhruba pětistovku ročně, ale 15 % lidí utratí i více než 3000 korun. Tržby za volně prodejné léčivé přípravky na alergie vzrostly meziročně (2014/2013) jenom na internetové lekarna.cz o 25 %.
Alergici sahají hluboko do kapes hlavně při úpravách svého bydlení alergiím na míru. Investice vyčíslují v řádu desetitisíců korun, ale i několika milionů korun za koupi nových nemovitostí, pokud trpí například alergiemi na plíseň. Průzkum ukazuje, že 41 % dotázaných své bydlení kvůli alergiím upravovala, nejčastěji investovali do antialergických ložnic – rozloučili s koberci a textiliemi, květinami, vyhodili péřové deky a pořídili antialergické, vyměnili matrace, nakupovali ionizátory, čističky vzduchu, zvlhčovače, postřiky proti alergenům, vysavače.
Kvůli alergii na plísně jsou ochotni měnit bydliště, investují do speciálních nátěrů pod omítky, protipylových sítí, staví nábytek dále od zdí. Mnozí používají sušičky, speciální kosmetiku a drogerii. Oběťmi alergií jsou také zahrady („nevysazujeme stromy ani nic kvetoucího“), domácí zvířata („museli jsme darovat domácí zvířata“, „vyměnili jsme chlupaté domácí mazlíčky za zvířata bez srsti“, „vystěhovali jsme chlupáče do zahrady“) i hračky („plyšáky pro děti ošetřujeme pobytem v mražáku,“ popisuje jeden z odpovídajících).
A jakou radu mají alergici pro ostatní pacienty?
- „Omezit jídlo na "čisté" potraviny a vařit co nejjednodušeji doma, nekupovat "blivajzy" dochucené a obarvené.“
- „Snad jen pozitivní přístup k problému - co tě nezabije, to tě posílí aneb alergie sice ztrpčují život, ale nezkracují jej (doufám).“
- „Mám dlouholetou zkušenost s alergií a dospěla jsem k tomu, že čím víc si jí připouštíte tím je to horší. Když jsem si začala uvědomovat, že alergie je hlavně o psychice, tak samovolně odezněla.“
- „Narodit se v jiném století (čistém), bez chemie a zkaženého ovzduší“.
Více na www.pearshealthcyber.cz
tisková zpráva Pears Health Cyber, s.r.o.
Zdroj: Pears Health Cyber