Salicyláty mají zřejmě i antidiabetický účinek
Některé studie již naznačily, že aspirin a jiné salicyláty redukují koncentraci glukózy jak u diabetiků, tak u osob s normální glukózovou tolerancí. Dvojitě zaslepená studie španělských lékařů sledovala 28 nediabetiků, mužů i žen, s BMI od 30 do 40 kg/m2, kteří byli randomizováni ke čtyřtýdenní terapii s jednodenní dávkou 600 nebo 900 mg triflusalu nebo placeba.
Triflusal je antiagregační lék s chemickou strukturou podobnou kyselině acetyl salicylové (ASA). Podobně jako ASA působí ireverzibilní inhibici enzymu cyklo-oxygenázy, a tím blokuje tvorbu tromboxanu. Na rozdíl od ASA je dobře tolerován. Úspěšnému zavedení triflusalu zatím brání jeho vysoká cena.
„Triflusal snižuje lačnou glykémii a zvyšuje sekreci insulinu v závislosti na dávkování,“ shrnul závěry práce José-Manuel Fernández-Real z Institut d'Investigacio Biomedica de Girona. „Zdá se, že výsledky této pilotní klinické studie souvisejí spíše s činností insulin produkujících buněk Langerhansových ostrůvkových, než se zvýšením insulinové sensitivity. Insulinová sensitivita se totiž signifikantně nezměnila,“ usuzuje Fernández-Real.
Triflusal redukoval v klinickém testu během čtyř týdnů terapie na lačno měřenou sérovou koncentraci glukózy (9,21 mmol/l při terapii 600 mg a 9,05 mmol/l při terapii 900 mg versus 9,48 mmol/l při vstupu do studie, P=0,03). U žen také klesl glykovaný hemoglobin HbA1c (4,6 % při terapii 600 mg triflusalu a 4,4 % při terapii 900 mg versus 4,6 % při vstupu do studie, P=0,04). U mužů tento pokles nebyl zaznamenán. „Výsledek u žen byl překvapující vzhledem k relativně krátké době terapie, protože je známo, že ke změnám v glykovaném hemoglobinu je zapotřebí čtyř až šesti týdnů terapie,“ připomněli výzkumníci.
Koncentrace glukózy byla příznivě ovlivněna zvýšením insulinové sekrece v závislosti na dávce, jež při vstupu do studie činila 345,2 mU/L/min, ale při terapii 600 mg triflusalu stoupla na 403,2 mU/L/min a v případě 900 mg léku na 460,6 mU/L/min (P=0,04).
Přestože byla tato studie malá, dostatečně přesvědčivě dokládá signifikantní rozdíl v sekreci insulinu, jež je přímo ovlivňována metabolitem triflusalu. „I když výsledky opravňují k provedení větší studie, pacienti by měli nadále dodržovat ‚tradiční diabetická‘ doporučení, zejména dodržování diety a zvýšení tělesné aktivity. Klinické využívání truflusalu by bylo zatím předčasné,“ komentoval závěry studie John Buse z University of North Carolina a president pro lékařství a vědu v American Diabetes Association. Podle něj totiž mohou nesteroidní antiflogistika při dlouhodobé expozici u některých pacientů vést k ulceracím v GIT a renálním problémům.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 16/2008, strana A7
Zdroj: