Nejlepší nemocnicí byla vyhlášena Vojenská nemocnice Olomouc
Součástí projektu Nejlepší nemocnice je anketa mezi zaměstnanci nemocnic. Ti tvrdí: pro větší bezpečí potřebujeme víc personálu a prevenci syndromu…
Součástí projektu Nejlepší nemocnice je anketa mezi zaměstnanci nemocnic. Ti tvrdí: pro větší bezpečí potřebujeme víc personálu a prevenci syndromu…
Správní rada VZP zhodnotila hospodářské výsledky za tři čtvrtletí letošního roku, které jsou podle jejích členů velmi povzbudivé. Tématem byl i vývoj…
Novým působištěm MUDr. Aleše Hermana, Ph.D., bude Agel. Největší nemocniční síť u nás jej angažovala jako předsedu představenstva a generálního…
Ukazuje se, že přerušení léčby warfarinem před řadou plánovaných intervenčních výkonů není oproti vžitým představám vhodné. K překlenovací léčbě se…
Německý profesor dr. Klaus Schmidtke z Rehaklinik Klausenbach v Nordrachu věnoval pozornost aktuální problematice týkající se schopnosti řídit…
Letošní XXXV. konference České společnosti pro hypertenzi a XXVII. konference Pracovní skupiny preventivní kardiologie České kardiologické…
Během konference Koagualace a krvácení, která nedávnou proběhla v jihočeské Hluboké, byla jedna ze sekcí věnována problematice získané hemofilie. I…
Evropská kardiologická společnost (ESC) je organizací s obrovskou prestiží a významem. O možnost podílet se na jejím vedení se vede ostrá soutěž.…
Ačkoli v ČR počet lidí s duševním onemocněním narůstá, péče o ně, zejména v oblasti komunitních služeb, stále výrazně zaostává za vyspělými…
Po profesoru Černém a profesoru Pařízkovi vystoupil doc. MUDr. Jan Bláha, Ph.D. (Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a…
Prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. (Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze), představil život ohrožující krvácení jako nejzávažnější…
Společnost CSL Behring uspořádala opět i na podzim 2018 sérii seminářů o léčbě život ohrožujícího krvácení (ŽOK), tentokrát s důrazem na peripartální…
Idiopatické střevní záněty (IBD) mají výrazně negativní dopad na kvalitu života. Kromě symptomů způsobených přímo postižením střeva (bolesti, křeče…
Transfuze čerstvé plné krve od „chodícího“ dárce, který se nachází v blízkosti zraněného, může být život zachraňujícím výkonem. Potvrzují to data…
Včasné podání krve nebo jejích složek pacientům s masivním krvácením zachraňuje podle zkušeností americké armády život. O jeho využití v…
Až dvacetinásobně stoupnou šance na přežití pacienta s polytraumatem, pokud mu je do 15 minut poskytnuta hemostatická resuscitace. Tzv. Blood Far…
Praktickým lékařům chybí zpětná vazba o jejich vlastní preskripci antibiotik. Rezervy v jejich užívání ale mají i nemocnice. „Bohužel se stále…
Netradiční formát ucelené diskuse nabídlo během letošních Jihočeských onkologických dnů sympozium společnosti Servier, které se týkalo nových…
Zklamání z podmínek, které nabízí mladým lékařům české zdravotnictví, ale i naděje, že v budoucnu snad uplatní v Česku zkušenosti získané v zahraničí…
Jestliže je první, zejména v mládí nejžádanější podobou štěstí hédonia neboli slast, nebo alespoň nepřítomnost strasti, je druhou podobou štěstí…
ECTRIMS 2018: Lepší monitorování a porozumění patří k cílům aplikace a studie FLOODLIGHT Open. Trvalé každodenní sledování nemocného s roztroušenou…
Obě jeho středočeské nemocnice i pardubické radiologické centrum hospodaří bez provozních ztrát a z úhrad zvládají investovat do svého rozvoje.…
Evropská komise schválila na základě klinického hodnocení fáze III MURANO novou kombinaci pro léčbu pacientů s lymfocytární leukémií. Výsledky studie…
Nová studie prokazuje, že ocrelizumab pomáhá uchovat funkce horní končetiny u pacientů s primárně progresivní roztroušenou sklerózou (PP RS). …
Cílem studie, kterou nedávno uveřejnil časopis Circulation, bylo zjistit bezpečnost užívání apixabanu u pacientů s fibrilací síní (FS) a s ledvinným…
Časopis Current Cardiology Rewiews uveřejnil souhrn dat, která svědčí o tom, že přímo působící perorální antikoagulancia účinně brání rozvoji iktů…
K slovenské regulaci reexportu, kterou se inspiruje naše ministerstvo zdravotnictví, měl útvar Evropské komise vážné výhrady.
Jednání o smlouvách mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a nemocnicemi postupují. Z dílčích dohod vyplývá, že zůstanou zachovány i některé porodnice…
Nedostatek právní ochrany pro mladé lékaře, nedostatek přednáškových prostor, chybějící vzdělávací programy – jak to budete řešit, ptali se ministra…
Poslanci budou rozhodovat o nasazení povinně elektronických neschopenek. Je to zmetek, říkají o projektu lékaři. Sněmovna bude jednat o…
Pacienti už nemusejí u lékaře pracně vzpomínat, jaké léky užívají, a lékař si může ověřit, zda si předepsané léky v lékárně vyzvedli. Od ledna 2019…
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) dostala od nadačního fondu Muži proti rakovině tři děla. Nejde o bojovou zbraň, ale o děla bioptická. Podle…
Karcinom pankreatu zůstává vysoce maligním onemocněním s vysokou letalitou a 95procentní mortalitou, kde je i nadále jedinou kurativní léčbou…
Výroční zasedání Evropské společnosti pro studium diabetu (EASD) je v celosvětovém kontextu největší a nejsledovanější akcí zaměřenou na problematiku…
Aristoteles ze Stageiry (384–322 př. n. l.), génius, učitel Alexandra Velikého, rozlišil dvě tváře štěstí. Pochopil, že štěstí může být pocit slasti,…
United European Gastroenterology Week je nejvýznamnější evropskou gastroenterologickou akcí. Zatím poslední setkání proběhlo 20. až 24. října 2018 ve…
Letošní 27. ročník UEG week navštívilo 12 684 odborníků a dalších 3 464 se jich účastnilo online. Zastoupeno bylo 111 zemí. Přijato bylo rekordních 3…
Počátkem roku 2018 bylo Evropskou lékovou agenturou schváleno klinické používání přípravku Hemlibra (emicizumab) v rutinní profylaktické terapii u…
Forma trazodonu Contramid, která nabízí postupné uvolňování, umožňuje při dobré snášenlivosti používat tento lék v doporučovaných terapeutických –…
Skoro přesně dva roky po schválení Národní strategie elektronického zdravotnictví startuje široká debata o zákonu o elektronickém zdravotnictví. Její…
Nemocnice přispívají k vyššímu výskytu multirezistentních bakterií tím, jak u svých pacientů využívají antibiotika.
MUDr. Aleš Herman, Ph.D., rezignoval k 31. prosinci 2018 na funkci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny. Oznámil to 15. listopadu s…
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zveřejnila metodiku, podle které hodlá přistupovat k medicínsky potřebným, ale nehrazeným lékům (nehrazených…
VZP začne pro revizní lékaře vydávat odborná doporučení, která jim budou vodítkem při rozhodování o úhradě pro daného pacienta u léků dosud…
Dostupnost rehabilitačních pobytů závisí na možnostech rodiny, potvrzuje MUDr. Petra Fuchsová z Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. …
Náklady na zdravotní pomůcky a péči jsou pro rodiny s nemocným dítětem problém, potvrdil průzkum. Průměrné měsíční náklady domácnosti na péči o dítě…
V celoevropském projektu budou lékárny 32 zemí hlídat padělky. ČR se sice připojila k evropskému úložišti mezi prvními, zatím ale nemá schválenou…
Lékárny se připravují na novou povinnost danou jim evropskou protipadělkovou směrnicí. Na připravenost lékáren jsme se zeptali PharmDr. Martina…
Česká lékařská komora rozhodnutím svého sjezdu odmítla vetknout Lékařský slib Světové lékařské asociace (WMA) do svých stanov. Pro to, aby se…
Absolventi lékařských fakult se mohou uplatnit v klinické medicíně, ve výzkumu, v pedagogické činnosti, ve veřejné a státní správě, ve farmaceutickém…
Až dvacetinásobně stoupnou šance na přežití pacienta s polytraumatem, pokud je mu do 15 minut poskytnuta hemostatická resuscitace. Odborné veřejnosti…
V roce 1952 bylo známo 168 definic kultury. V posledním čtvrtstoletí se o kultuře dočteme: „Kultura je informace schopná ovlivnit chování jedinců…
Ačkoli si dnes svůj život bez některých vynálezů už prakticky nedovedeme představit, je třeba se zabývat i tím, jak jejich užívání uživatele…
Jen v Evropě žije s diabetem 66 milionů lidí. Podle Mezinárodní federace pro diabetes (IDF) může toto číslo do roku 2045 stoupnout na 81 milionů.…
Asi největší posun v diabetologii poslední dekády je spojen se zkratkou CVOT. Tento akronym označuje studie, kde primární cílový ukazatel je zaměřen…
Infekční lékařství prochází změnou od izolačního oboru, který se věnuje především mezilidsky přenosným infekcím, k oboru zaměřenému více na…
V ČR žije téměř milion diabetiků. Díky rekonstruovanému Národnímu diabetologickému registru dostali poprvé i přesná čísla, včetně údajů, kde se…
Data rekonstruovaného Národního diabetologického registru ukázala nejčastější příčiny úmrtí pacientů s diabetem. Po kardiovaskulárních onemocněních a…
Data do rekonstruovaného Národního diabetologického registru jsou zadávána plně automatizovaně, zdravotníky tedy nezatíží sledování jejich pacientů…
Národní diabetologický registr identifikoval za loňský rok 995 613 diabetiků, perorální antidiabetika nebo inzulin užívalo 762 149 z nich. Zmapoval…
Na potenciál inhibice SGLT‑2 v léčbě diabetu 2. typu se zaměřilo sympozium, které bylo součástí letošního zasedání Evropské asociace pro studium…
V poslední době se stále intenzivněji prosazuje nový pohled na obezitu. Ta přestává být vnímána jako estetická vada, ale je považována za nemoc, již…
Jedním ze zřetelných trendů současné diabetologie je posouvání důrazu na důležitost intervence stále více směrem k časným fázím nemoci. Je to dáno…
Vrchol nedávného zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) v Berlíně přišel až v jeho poslední den, kdy byla oficiálně zveřejněna nová…
Po přezkoumání nejnovějších důkazů – včetně řady nedávných studií týkajících se léků a intervencí v oblasti životního stylu – vydaly Evropská…
Na letošním 54. kongresu EASD (European Association for the Study of Diabetes), který se konal v Berlíně od 1. do 5. října, byly prezentovány vedle…
Tým deseti čínských lékařů zaměřených na epidemiologii a biostatistiku (v čele Huikun Niu) z Jilin University School of Public Health řešil ve své…
Sumu, která představuje přibližně pětinu rozpočtu Akademie věd České republiky, ročně investuje japonská firma Sysmex do výzkumu a vývoje technologií…
Zobrazovací metody jsou skutečnou páteří moderní diagnostiky a monitorace úspěšnosti léčby. Na výkonnosti a přesnosti/bezchybnosti zobrazení záleží i…
V rámci XVI. českého radiologického kongresu, který se konal uprostřed října 2018 v Olomouci, zajistila společnost Philips živý přenos panelové…
Téměř napříč medicínou se hovoří o nutnosti zapojení pacientů do rozhodování o léčbě jejich onemocnění. Až příliš často však zůstává jen u proklamací…
„Včasná léčba pacientů s primárně progresivní nebo aktivní remitentní‑relabující roztroušenou sklerózou (RS) přípravkem Ocrevus (ocrelizumab) je…
Společnost Roche uspořádala v rámci ECTRIMS 2018 dvě sympozia o moderní léčbě vysoce aktivní – remitentní‑relabující a progresivní formy roztroušené…
Proklamace o tom, že zdravotní péče je pro všechny bezplatná, má své negativní konsekvence. Historicky přiškrcené rozpočty pro úhradu nových a…
Téměř 10 000 účastníků ze 105 zemí, skoro dva tisíce zaslaných abstraktů, 156 vyzvaných přednášek, 114 ústních sdělení, přes tisíc publikovaných…
Společnost Fresenius Medical Care, přední světový poskytovatel produktů a služeb pro osoby s chronickým selháním ledvin, uvádí na český trh nový…
Prevalence hepatitidy B během bronzové doby mohla být daleko větší, než je typické pro současné domorodé populace, poukazuje prof. Václav Smrčka na…
Zhruba dvěma stovkám pacientů v ČR pomáhá zvládat chronickou neuropatickou bolest neurostimulační systém. Bolest nevyléčí, ale stimulací míchy…
Ve Fakultní nemocnici v Motole dostávají malí pacienti Deník dětského záchranáře. Soubor omalovánek, doplňovaček a křížovek je má zabavit a vzbudit v…
V rámci letošního 8. kongresu České odborné společnosti klinické farmacie (ČOSKF) ČLS JEP, který se konal 12.–13. října v Praze, se pozornost…
Když chtěli čeští lékaři v roce 2013 zavést screening na karcinom plic, byly jejich snahy odmítnuty. Nyní při dalším pokusu věří, že tomu tak nebude.…
„Za posledních několik desítek let profese praktického lékaře trochu zdegradovala. V důsledku to vede i k tomu, že to pro mladé lékaře není tak…
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala v prvním pololetí 2018 nárůst výdajů na léky na recept. Je to poprvé po řadě let, kdy výdaje na „běžné“…
Soukromí ambulantní specialisté se cítí úhradami znevýhodněni proti nemocničním ambulancím. Varují, že lékařům už se do samostatných ambulancí z…
Projekt venkovských stáží Go Rural má vylákat mladé praktické lékaře z měst. Náklady na sebe v tomto projektu berou jednotliví venkovští lékaři,…
Úbytek zdravotních sester pokračuje. Potvrzují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z publikace Personální kapacity a odměňování…
Aby bylo financování zdravotnictví v budoucnu udržitelné, měly by se zvýšit příspěvky OSVČ, platby ze státního rozpočtu i spoluúčast. Posílit příjmy…
Zdravotní pojišťovny musejí ze zákona tvořit rezervní fond pro případ nečekaného výkyvu nákladů na péči, třeba při epidemii, a měly by mít na účtech…
Prezidentovi stoupnou paušální náhrady o pětinu. ČLK bude žádat při chystaných změnách zákona o komorách posílení kompetencí.
Viceprezidentem České lékařské komory se ve volbě, ve které neměl soupeře, znovu stal MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D. Získal 309 ze 328 hlasů. Bude tak…
V ČR nebyl v lékárnách zachycen žádný padělek léku, protipadělková směrnice je podle lékárníků nadbytečná a přinese jen komplikace. Protože to ale je…
Sjezd České lékárnické komory vyjádřil znepokojení nad neočekávanou neúčastí ministra zdravotnictví na sjezdu ČLnK. Ministr zdravotnictví tím…
Správní rada VZP na říjnovém jednání dala souhlas k přípravě výběrových řízení v oblasti IT, která umožní největší pojišťovně vybudovat moderní…
Náboženské systémy říkají, že morálka byla lidem vložena předky, bohy nebo Bohem. Klasické západní morální teorie mluví o etice ctnosti. Spor mezi…
Zhruba 850 pacientů se zánětlivými revmatickými chorobami, kterým by biologika měla být podávána, na tuto terapii čeká. Někteří z nich dlouhodobě.
Ve spolupráci České revmatologické společnosti ČLS JEP a Slovenské revmatologické společnosti SLS se v pražském Clarion Congress Hotelu konal ve…
V České republice ročně onemocní zhoubným nádorem na 80 000 lidí a 30 000 v souvislosti s touto diagnózou každý rok umírá. Další téměř půlmilion lidí…
Za dva silné partnery každého internisty označil prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc., přednosta II. interní kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně,…
Vrchol nedávného zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) přišel až v jeho poslední den, kdy byla oficiálně zveřejněna nová doporučení…
V Kongresovém centru Aldis se ve dnech 4.–6. října 2018 konaly již XIV. hradecké vakcinologické dny. Odborný program zahájilo satelitní sympozium…
Letošní konference Ekonomie ve zdravotnictví a health technology assessment, která se již potřetí konala v Praze 18. října 2018, se ve své první…
Přínos asistenta kašle pro pacienty s neuromuskulárním onemocněním (NMD) a také současný neradostný stav domácí umělé plicní ventilace u nás. To bylo…
Management masivního krvácení prochází v posledních dekádách zásadním vývojem. První inovací bylo samozřejmě rozdělení plné krve na její jednotlivé…
Společnost CSL Behring pozvala do své evropské centrály skupinu českých a slovenských lékařů – především odborníků na léčbu hemofilie. Návštěva…
Skupina českých a slovenských lékařů navštívila koncem září 2018 Hemofilické centrum ve Frankfurtu, které kromě hemofilických pacientů léčí i další…
Kursy první pomoci, které pořádá pro své členy Česká lékárnická komora (ČLnK) ve spolupráci se společností Teva Pharmaceuticals CR, prošlo za necelé…
Společnost LifeScan spouští aplikaci OneTouch Reveal pro dotykové mobilní telefony, která pomůže diabetikům hlídat a kontrolovat glykémii. Data z…
Lety prověřená moudrost říká, že se „švec má držet svého kopyta“. Vím, že toto doporučení nebývá dodržováno, a to nejen politiky. Mojí specializací…
Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., pro MT upřesnil, jak jsou o možnostech bariatrické léčby informováni lékaři nechirurgové. Okomentoval také, co pro…
Apelem na tvorbu klinických doporučených postupů a na integraci datových informačních skladů ze sféry zdravotní a sociální se na vedení obou resortů…
AČMN má zásadní výhrady k závěrům analýzy VŠE ke zdravotnímu pojištění z 16. 10. 2018, jak byly prezentovány v některých médiích. Domníváme se, že…
Po představení plánu zdravotních pojišťoven na rok 2019 položila MT Ing. Ladislavu Friedrichovi, CSc., několik otázek. V plánech předpokládáte,…
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny plánují pro rok 2019 vyrovnané hospodaření a pomalejší růst rezerv. Náklady na zdravotní služby meziročně vzrostou…
Vítězem letošního Indexu zdraví zdravotních pojišťoven je OZP. „Oborová zdravotní pojišťovna velmi doplatila na někdejší změny v přerozdělování. Nyní…
Podle autorů Ekonomické analýzy zdravotních pojišťoven v České republice pro rok 2018 je český systém veřejného zdravotního pojištění nepřipravený na…
Terapeutické deplece krevních složek, výměnná plazmaferéza a separace krvetvorných buněk patří již k běžně zavedeným aferetickým postupům. O tom, jak…
V Nemocnici Na Bulovce opět narostly dluhy po splatnosti, a to až na 750 milionů korun. „Nejsem si jistý, co s tím předchozí vedení nemocnice chtělo…
Dvanáctičlenný tým čínských specialistů z různých univerzitních pracovišť (Shenyang a Dalian), vedený Zi‑Qi Shenem, zkoumal, v jakém vztahu je…
Emergentní systém byl na Slovensku vytvořen pro zcela mimořádné situace. Podstatu problému v Česku nevyřeší.
V pátek 5. října 2018 se v Karolinu konala méně obvyklá promoce. Ročník absolventů Lékařské fakulty hygienické (dnešní 3. LF UK), který poprvé…
Doručení volně prodejného lékárenského zboží domů do dvou hodin je něco, co zákazníci potřebují, říká generální ředitel společnosti BENU Sebastian…
Absence reformy úhrad nemocnic může podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka ohrozit fungování zdravotnictví. Uvedl to na…
Primární péče, jejíž role byla od padesátých let minulého století až dosud degradována, se nezmění jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den.…
Praktičtí lékaři jsou nejčastěji v kontaktu s pacientem a měli by být „vstupní bránou“ do péče. Alespoň tak je jejich role pojímána v rozvinutých…
Americká léková autorita FDA schválila nové antivirotikum proti chřipce Xofluza (baloxavir marboxil) od společnosti Shionogi and Co.
Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Evžen Machytka ve čtvrtek 24. října oznámil, že se rozhodl odstoupit z funkce. Nahradí jej zatím jeho náměstek…
Prvnímu českému pacientu byla úspěšně implantována neinvazivně prolongovatelná endoprotéza kolenního kloubu. Lékaři ortopedické kliniky Nemocnice Na…
Bariatrie umí vyléčit diabetes. V ČR se ročně provádí kolem 1500 bariatricko-metabolických operací, kapacity pracovišť jsou až o 30 procent vyšší.
Skupina Penta Hospitals koupila společnost INTERNA Co., spol. s r. o., která provozuje soukromou léčebnu dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici v…
V České republice ročně onemocní zhoubným nádorem na 80 000 lidí a 30 000 v souvislosti s touto diagnózou každý rok umírá. Další téměř půl milión…
V pátek 12. října 2018 zemřel ve věku 98 let jeden z nejvýznamnějších představitelů české i československé mikrobiologie a imunologie prof. MUDr.…
Nejstarším flétnám je kolem čtyřiceti tisíc let. Příkladem je nástroj sestavený z úlomků nalezených v Geißenklösterle, dlouhý 21,8 cm, o průměru 8 mm…
Před třemi lety začala MUDr. Olga Janovská budovat síť ordinací praktických lékařů. Dnes jich vede sedmnáct. Zaměstnává lékařky na rodičovské i…
Praktických lékařů, kteří pracují jako zaměstnanci, přibývá. Řetězce a sdružené praxe mají pro lékaře výhody, na které slyší i absolventi jiných…
V pátek 21. září 2018 se v rámci XXV. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP konalo sympozium společnosti PRO.MED.CS Praha a. s. na téma…
Více než pět desítek let byl synonymem perorální antikoagulační léčby warfarin. U pacientů s fibrilací síní, náhradou srdeční chlopně nebo žilní…
Fixní kombinaci rosuvastatinu s ezetimibem bylo věnováno sympozium společnosti Egis v rámci letošního kongresu České internistické společnosti v Brně…
Srdeční selhání s redukovanou ejekční frakcí levé komory (HFrEF) je závažné chronické progresivní onemocnění s až poloviční mortalitou do pěti let od…
Česká internistická společnost ČLS JEP pomáhá udržet komplexní pohled na nemocného. Hovořili jsme s předsedou společnosti prof. MUDr. Richardem…
Zaznělo na hematologickém sjezdu Myelomový registr slouží již přes deset let Silnou stránkou české hematologie je práce s daty a schopnost domluvit…
Nejnovějším možnostem léčby lymfoproliferativních onemocnění se věnovalo sympozium společnosti Gilead, které bylo součástí programu nedávného I.…
Psoriázou trpí v ČR až 300 000 lidí, z nich 15 procent její závažnou formou. Biologickou léčbu poskytuje 18 center specializované dermatologické péče…
Novými daty o účinnosti biologické léčby u hidradenitis suppurativa (HS) a také léčbou bolesti u tohoto onemocnění se na zářijovém kongresu EADV …
Zdá se, že jsme dosáhli doby, kdy lze psoriázu úspěšně léčit a lze předejít i komplikacím s tímto onemocněním spojeným. Součástí úspěšné léčby je ale…
O své zkušenosti z kongresu Evropské dermatovenerologické asociace v Paříži se s námi podělila doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., z…
Na tuto otázku nám odpověděl prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity…
Kongres Evropské dermatovenerologické asociace (EADV), který se konal od 12. do 16. září v Paříži, přinesl řadu informací, výsledků klinických…
Asociace evropských distributorů léčiv (AEDL) stejně jako sesterská Evropská asociace euro‑farmaceutických společností (EAEPC) se domnívají, že…
Osmičlenný tým tchajwanských odborníků z různých univerzitních pracovišť v Taichungu (v čele Y.‑H. Xue) zjistil, že etorikoxib a diklofenak v léčbě…
Pravidelné čtvrtletní hodnocení dodávek léčivých přípravků, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv, zaznamenalo za letošní druhé čtvrtletí skok…
Šestičlenný tým odborníků (v čele Antoine Brangier) z univerzit a výzkumných ústavů ve Francii (Angers, Saint‑Etienne, Lyon) a Kanadě (Montreal, QC,…
V Dublinu se ve dnech 6.−7. července 2018 konalo již XXV. mezinárodní setkání tematicky zaměřené na žlučové kyseliny Bile Acid Meeting: Bile Acids in…
Počet pacientů i ošetřovatelských dnů v lázních roste, není však ještě na úrovni před propadem, který nastal v roce 2012.
Čeští chirurgové se domnívají, že atraktivita jejich oboru klesá a postgraduální vzdělávací program neplní svoji funkci. Radikální změna je žádoucí.
Nový ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček se učil management u exředitele Homolky z přelomu tisíciletí Oldřicha Šubrta. Ten jej chválí jako jednoho…
V Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) probíhá od 10. září pilotní test rozdělení zkoušek pro lékaře‑cizince na dva dny.
Vyhláška o vzdělávání lékařů v základních kmenech nyní vyšla ve Sbírce zákonů. Obsahuje 19 základních kmenů dle zákona o podmínkách získávání a…
Lékaři v postgraduální přípravě si až příliš často stěžují, že jsou prostě hozeni do vody a že starší lékaři nejsou dost motivováni k tomu, aby se…
V rámci letošního kongresu Evropské respirační společnosti (ERS), který se konal v Paříži ve dnech od 15. do 19. září, zaznělo i sympozium podpořené…
Letošní kongres Evropské respirační společnosti (ERS), který se konal od 15. do 19. září v Paříži, opět podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D., z…
Idiopatická plicní fibróza (IPF) patří stále k idiopatickým intersticiálním pneumoniím s nejhorší prognózou, kde se střední doba přežití nemocných…
Kongres Evropské respirační společnosti (ERS) každý rok poskytuje prostor k setkání odborníků na poli respirační medicíny. Letos v polovině září byla…
Nejnovější poznatky, výsledky klinických studií, nová odborná doporučení, ale i celkové zhodnocení problematiky v oblasti respiračních onemocnění…
Součástí I. českého hematologického a transfuziologického sjezdu byla i edukační sekce věnovaná léčbě lymfomů. Díky silné práci s daty v rámci…
Na problematiku chronické myeloidní leukémie (CML) se na satelitním sympoziu společnosti Bristol‑Myers Squibb zaměřila MUDr. Daniela Žáčková, Ph.D.,…
Od 1. září 2018 je v ČR schválena úhrada nivolumabu jako monoterapie v indikaci recidivujícího nebo rezistentního klasického Hodgkinova lymfomu (R/R…
Komunikace zdravotníků s pacienty nabývá na důležitosti v situaci, kdy se pacienti mohou podílet na rozhodování o dalším postupu své léčby. Vodítkem…
Hemodialýzou se loni v Česku léčilo 11 371 lidí, z nich 7 110 v chronickém programu (67 na 100 000 obyvatel). Na transplantaci čekalo osm až devět…
Více než třetina pacientů na dialýze si nepřeje komunikovat s lékařem o prognóze svého onemocnění a spolurozhodovat v terminálních stadiích o tom,…
V rámci letošního kongresu The Best of ASCO, který se konal v pražském Kongresovém centru ve dnech 6. až 7. září 2018, proběhlo satelitní sympozium…
Osm lékařských fakult dostane během deseti let dotaci 6,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Mohou tak zvýšit počty studentů medicíny o 15 procent.…
Jedna sítnice lidského oka má kolem 120 milionů tyčinek citlivých na intenzitu viditelného elektromagnetického záření, což je název pro světlo, a 6…
Evropský parlament projednává návrh Evropské komise, který podporuje výrobu generických léků v Evropské unii. Stanovisko české vlády je negativní.
Praha má významně vysoký podíl ambulantních specialistů v neprospěch praktických lékařů, a to ovlivňuje pohyb pacientů v systému. Nejspíše v ní také…
Studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Mladé Boleslavi mají od začátku října k dispozici učebnu vybavenou pro…
Ministerstvo zdravotnictví má po deseti měsících řádnou náměstkyni pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Pokud ale uspěje se svou žalobou exnáměstek…
Navržené úhrady zdravotnických prostředků nejsou výsledkem nějakého handlu, ale vycházejí z vnitřní cenové reference, uvádí JUDr. Jakub Král, Ph.D.,…
Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje příští rok hospodařit s mírným přebytkem. Počítá také s další centralizací specializované péče. Zdravotně…
Ústavní soud rozhodl, že zastoupení zaměstnanců a pacientů ve správních radách zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven má být reprezentativnější.…
Zeptali jsme se ministerstva, zákonodárců i pojišťoven: Považujete změny voleb do orgánů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven za významné? Jak by…
Na styčné plochy mezi kardiologií a hepatologií se zaměřilo jedno ze sympozií, která byla součástí letošního kongresu České internistické společnosti…
Na nedávném kongresu ECTRIMS zaznělo, že nemoc modifikující léčiva neovlivňují plodnost matek s relaps-remitující roztroušenou sklerózou nebo zdraví…
Jako pilotní projekt elektronizace zdravotnictví lze vnímat e-preskripci, která se přes počáteční nedůvěru odborné veřejnosti úspěšně rozběhla.…
Za uplynulý rok se ve Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP událo mnohé, ale to není nic proti tomu, co společnost čeká v roce příštím. O tom, co…
V ČR je nanejvýš 15 procent karcinomů plic zachyceno v raném stadiu, plošný screening neexistuje. Prvním krokem k jeho zavedení by mohla být nová…
Pilotní projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na úhradu domácí umělé plicní ventilace (DUPV) přináší podle zúčastněných zásadní průlom, který…
Posílení kompetencí a širší možnosti preskripce by měla přinést praktickým lékařům pro děti a dorost chystaná reforma primární péče o děti. Na 13.…
Profesorka a senátorka Eva Syková zvolená za ČSSD se připravuje na možné pokračování kariéry ve výzkumu. Jak uvedla pro MT, jak intenzivně se vrátí…
Přestřižením pásky u vstupu do Centra duševního zdraví pro Prahu 9 na Poliklinice Prosek v Praze 9 oficiálně spustili v pátek 21. září činnost…
Vysoký krevní tlak a onemocnění srdce jsou u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) spojeny s větší ztrátou mozkové tkáně, atrofií bílé hmoty a s…
Výzkumná skupina doc. MUDr. Mgr. Marka Mráze, Ph.D., Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a CEITEC (Central European Institute of…
Přibližně dvacet procent pacientů s akutním koronárním syndromem, kteří byli v prvním roce po úspěšné reperfuzi bez rekurence kardiovaskulární…
Tematickým těžištěm letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) byl pokrok v léčbě chlopenních vad. Ten je mimo jiné dán nástupem…
Metody intervenční kardiologie naprosto proměnily paradigma péče o nemocné s akutní i chronickou srdeční patologií. Spektrum výkonů, které lze…
Nemocnice Na Homolce získala technickou novinku: angiolinku propojitelnou s CT – přístrojový komplet umožňující zejména dokonalejší vyšetření a léčbu…
Česká kardiologie se bezesporu může chlubit mimořádně kvalitním systémem akutní péče o pacienty s akutním koronárním syndromem, teď cílí na zlepšení…
Zatímco akutní péče o pacienty s infarktem myokardu je organizována vzorově, pozornost se obrací k prevenci, včasnému zavolání záchranné služby a k…
Nástup inhibitorů PCSK9 je asi největší změnou ve farmakoterapii kardiovaskulárních chorob v poslední dekádě. Navíc jde o posun s obrovským přesahem…
Lékárníci a ministerstvo se v názoru na výpadky léků zcela míjejí. Mimořádný sjezd delegátů České lékárnické komory v sobotu 22. září odmítl…
Součástí letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal 25.–29. srpna v Mnichově, bylo i sympozium věnované…
Volit u pacientů se stabilní anginou pectoris perkutánní koronární intervenci, nebo optimální medikamentózní léčbu? Z řady provedených klinických…
Kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se každoročně koná na přelomu srpna a září, si vydobyl postavení nejvýznamnější kardiologické…
Léčba masivního, život ohrožujícího krvácení prochází během poslední dekády velmi podstatnými změnami. Do běžné klinické praxe se stále častěji…
Cenným rádcem v péči o nemocné postižené spasticitou po CMP a užitečným pomocníkem pro lékaře a ošetřující personál jsou webové stránky S‑PAS.cz –…
Díky centrovosti péče o pacienty s CMP, povinné triáži v záchrankách a pravidelnému hodnocení kvality péče roste v ČR počet pacientů, jimž je podána…
Podle doporučení Evropské iktové asociace i Americké iktové asociace má být provedena trombolýza do hodiny od přijetí pacienta, v ČR ze 45 center…
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je podle WHO jednou ze současných priorit, odhaduje se, že do roku 2030 se má stát celosvětově třetí…
Ve dvou registrech dárců dřeně, Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM se sídlem v Praze a Českém národním registru dárců dřeně se sídlem v…
Se svými nejbližšími vývojovými předky, non‑humánními primáty, sdílíme většinu tkáňových, buněčných, molekulárních a genetických znaků. Odlišuje nás…
Bývalý ekonomický ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) Radim Bureš a bývalý zaměstnanec stanice Zdeněk Vališ, který tu působil…
Ad Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá MT 17/2017, str. A6 Exkluzivní vyjádření vedoucí lékárnice…
Evropská komise schválila léčbu perorálním přípravkem XELJANZ (tofacitinib citrát) pro dospělé pacienty se středně závažnou až závažnou aktivní…
Půl roku před termínem brexitu nejsou známy přesné podmínky, za kterých proběhne. Jedním z nejkřehčích odvětví je přitom silně regulovaný…
Ředitelem Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě se po výběrovém řízení stal jeho dlouholetý pracovník Ing. Eduard Ježo. „Prvním úkolem nového…
Nová evropská pravidla ochrany dat přinesla lékařům, lékárníkům a sestrám další administrativu, která jim ubrala čas na pacienty a zvýšila náklady.…
Jen pět procent těhotných podstupuje neinvazivní screeningový test DNA plodu z krve matky (NIPT) na zjištění některých genetických poruch.
Technologický obr Apple představil vlastní EKG zabudovaný v nové řadě chytrých hodinek Apple Watch. Hodinky umí zároveň detekovat fibrilaci síní.
Doba, kdy se lékaři mohli spolehnout na to, že děti jsou řádně očkované a chráněné proti závažným nemocem, je minulostí. Lékaři na urgentním příjmu…
Užívání léčivých přípravků s obsahem valsartanu, který byl znečištěn N-nitrosodimetylaminem (NDMA), nezvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění. To…
Ministerstvo zdravotnictví letos čeká po horkém jaru a létu neméně žhavý podzim. Ústavní soud 7. června 2017 zrušil ustanovení upravující mechanismus…
Nizozemská společnost Philips uvádí na trh magnetickou rezonanci Ingenia Ambition X 1,5 T. Kombinace magnetu s technologií BlueSeal s dalšími…
MUDr. Jitka Řezáčová, Centrum asistované reprodukce, Ústav pro péči o matku a dítě Praha – Podolí Za největší výzvu považuji zachování…
Ing. Miroslav Herden, někdejší zakladatel české sítě laboratoří Synlab, se svými společníky třetím rokem nakupuje po Evropě kliniky in vitro…
Moderní léčba remitentní‑relabující roztroušené sklerózy (RR RS) by měla omezovat relapsy, zpomalovat progresi invalidizace, minimalizovat vznik lézí…
„Dnes nevíme, jestli se vydáváme na protidrogovou politiku dost, nebo ne. Nemáme totiž definováno, jakou minimální síť služeb potřebujeme. Ta…
Zaměřit pozornost na primární prevenci, vypracovat inventuru sítě služeb pro lidi se závislostí. To jsou některé z úkolů, které si do pracovního…
Nejbližší spolupracovnice doc. MUDr. Jaroslava Skály, CSc., Arnoštka Maťová působila v Apolináři 36 let. Kromě vlastní sociální práce pořádala…
Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc., nazývající sám sebe alkohologem, kladl důraz na dodržování režimu, závislost považoval za kombinaci…
Před sedmdesáti lety, 7. září 1948, zahájilo pod vedením doc. MUDr. Jaroslava Skály, CSc., v budově u kostela sv. Apolináře činnost protialkoholní…
Co nám ukázaly výsledky průzkumu DEKODER (Diabetes mEllitus 2. typu a Kardiovaskulární Onemocnění u pacientů v péči Diabetologů, intErnistů a…
Zdravotní výbor sněmovny podpořil novelu zákona o zdravotním pojištění, která mění pravidla stanovování úhrad zdravotnických prostředků. Podle…
Rychlejší vstup nových léků na český trh a omezení případů, kdy je nutné využívat k získání úhrady přípravku výjimku podle paragrafu 16. Náměstek…
Ministerstvo zdravotnictví chystá zásadní změnu pravidel určování cen a úhrad léků. Slibuje, že se do standardních úhrad dostanou i léky na vzácné…
Nechceme vzbuzovat falešná očekávání, říká v rozhovoru pro MT přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., o…
Popis stavby a funkce mozku lidí a zvířat se v posledních patnácti letech zásadně změnil. Mozek je v současnosti chápán jako soustava neuronálních…
Používání potravinových doplňků vede k zhoršené adherenci k protinádorové léčbě a snižuje přežití nemocných s vyléčitelnými fázemi zhoubných nemocí.…
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury vydal kladné stanovisko k aktualizaci souhrnu údajů o přípravcích Invocana …
Zdravotnictví dostane příští rok o 20 miliard korun víc, v dohodovacím řízení už byly tyto prostředky rozděleny. Poprvé po řadě let se dohodly…
Podle ČLnK chybí více než 90 léků včetně přípravku do běžných chemoterapeutických schémat. Pacient si na neregistrovanou náhradu počká týdny. SÚKL…
O pacienty s Duchennovou dystrofií a dalšími vzácnými nemocemi se mají starat specializovaná centra. První vznikla ve FN Motol a FN Brno. Navíc by…
V ČR je přes 420 lékařů z ciziny, u kterých nebyla ověřena jazyková schopnost ani vzdělání, z nich 145 v projektu Ukrajina. Česká lékařská komora …
Infekce meticilin rezistentním zlatým stafylokokem (MRSA) jsou hrozbou pro pacienty v imunosupresi a pro pacienty s náhradami z umělých materiálů, na…
Všeobecná zdravotní pojišťovna si nechá externě po právní stránce zkontrolovat své smlouvy uzavřené od roku 2014 až do současnosti. Bude na to hledat…
Ačkoliv užívání přírodních cukrů v terapii hyperglykemických stavů velký efekt nepřineslo, nová studie prospěšnost jednoho takového sacharidu…
Ve dvou observačních studiích vědci sledovali vztah mezi mozkovými funkcemi a ovlivnitelnými kardiovaskulárními rizikovými faktory.
K úhradové vyhlášce na příští rok skončilo připomínkové řízení. Prošla jím velmi hladce. A to přesto, že se v bodě o signálních kódech pro lékárníky…
Perorální vysoce selektivní inhibitor cobimetinib je trvale hrazen od 1. července ze zdravotního pojištění, a to v kombinaci s vemurafenibem v léčbě…
Ad Rozhovor s pacientem je pro úspěch léčby zásadní MT 15/18, str. A2–A3 Se zájmem jsem si přečetl a současně porovnal všech jedenáct…
Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO) je metodou, která pro řadu kriticky nemocných znamená záchranu života. V zásadě jde o pumpou poháněný…
Jedním z přínosů nových pravidel zdravotnické dokumentace může být i to, že lékaři legálně budou moci záznamy diktovat a přepíše je administrativní…
„Jsem rád a považuji to za osobní a profesní štěstí, že jsem se začal věnovat chorobě, která v průběhu mé klinické praxe dosáhla takového mimořádného…
Moderní medicína postupuje dopředu rychlými skoky. Dnes již virovou hepatitidu C, kterou bylo ještě před pár lety velmi těžké z těla odstranit, lze…
Screening karcinomu plic, o který byly snahy i v ČR již od minulého století, byl vždy negativní a skončil velkým zklamáním. Průlomovým okamžikem byla…
V Praze se ve dnech 18. až 20. července setkali neuropsychologové a neurovědci z celého světa, aby se zde zúčastnili prestižní konference nazvané…
V červenci letošního roku se uskutečnila další, v pořadí již pátá kardiologická vyšetřovací mise podporovaná Nadačním fondem České srdce, směřující…
Před pár týdny oslavila své čtyřicáté narozeniny žena, která byla prvním dítětem narozeným díky in vitro fertilizaci (IVF). „Když jsem se narodila,…
„Na lékárny by systém neměl dopadnout ani administrativně, ani finančně,“ tvrdí o ministerském návrhu na zavedení systému emergentních objednávek…
Na problém s nedostupností léků, který má řešit změna legislativy navrhovaná ministerstvem zdravotnictví, dlouhodobě upozorňuje Česká lékárnická…
Základní teze změn zákona o léčivech, které mají řešit problémy s nedostupností některých léků v lékárnách, jsou na stole. Ministerstvo zdravotnictví…
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 7. srpna 2018 zprávu o chystané novele zákona, která by měla zlepšit dostupnost léků v českých lékárnách. V…
Slov označujících různé emoční stavy je v angličtině o něco víc než pět set. Kolik jich je v češtině nebo v jiných jazycích, nevím. Už z toho plyne,…
Dne 19. 5. 2018 se uskutečnil v Olomouci již 4. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den. Akce garantovaná Českou internistickou…
Jen pětina pacientů s mozkovým nádorem podstoupí do měsíce od operace radioterapii. Navýšit jejich počty umožní radiochirurgický přístroj schválený…
Na aktuální situaci v letecké záchranné službě (LZS) a na to, co v současné době záchranáře nejvíce trápí, jsme se zeptali prezidenta Asociace…
Poslední místo, kde bylo ještě možné ve Velké Británii získat homeopatickou léčbu hrazenou z NHS, končí s poskytováním této alternativní léčby…
Po povinné hexavakcíně a vakcíně proti pneumokokům přechází na schéma 2 + 1 také doporučovaná vakcína proti meningokoku B, který je v Česku…
Mezinárodní iniciativa pro léčbu CHOPN GOLD 2018 doporučuje pravidelnou fyzickou aktivitu všem pacientům s CHOPN. Nejnovější data potvrzují pozitivní…
V letošním roce došlo k historické shodě v dohodovacím řízení mezi všemi segmenty zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami, a tak by měla být…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Systém zdravotnictví v ČR dlouhodobě zápasí s problémy, které ohrožují jeho udržitelnost. V podmínkách, kdy trvale roste počet chronicky nemocných a…
Ročně jde na léčení civilizačních chorob 230 z celkových 290 miliard korun. Pokud by se díky preventivním programům podařilo snížit jejich výskyt o…
V průzkumu zdravotní gramotnosti z roku 2015 skončili Češi na osmém místě před posledními Bulhary. Nejhůř na tom byli ve využívání informací k…
Na první Den zdraví, pořádaný ministerstvem zdravotnictví v sobotu 23. června v Zítkových sadech, přišla tisícovka lidí. V téměř dvou desítkách…
Ad Co mohou nabídnout ukrajinští zdravotníci MT 13/2018, str. A2–A4 V Medical Tribune č. 13/2018 jsem si se zájmem přečetl článek „Co mohou…
Na pouličních preventivních akcích si lidé mohou nechat změřit tlak, cholesterol a cukr v krvi, dát si vyšetřit zrak, poučit se o příznacích cévní…
Finanční skupina Penta začne v nejbližších týdnech stavět zcela novou nemocnici v Bratislavě. Nemocnice má stát 200 milionů eur a stane se tak…
Problematikou bezpečnosti dlouhodobě působících β2-agonistů u pacientů trpících astmatem a aktuálním postojem amerického Úřadu pro kontrolu potravin…
Navzdory rostoucí incidenci i prevalenci karcinomu plic se díky pokrokům v léčbě daří snižovat úmrtnost na toto onemocnění. Na karcinom plic ročně v…
V americkém časopise Menopause byly publikovány výsledky analýzy, která sledovala souvislosti mezi hormonální substituční terapií v období menopauzy…
Odborníci z Washington University v St. Louis přináší poznatky k rozdílům ve výsledcích léčby infarktu myokardu u žen v závislosti na tom, zda je na…
Již není pochyb o tom, že další krok dopředu v managementu revmatoidní artritidy představuje cílená terapie malými molekulami, ke kterým se řadí také…
Potřeba holistického přístupu, spolupráce revmatologa a dermatologa, role IL‑17 a nejnovější data o ixekizumabu v léčbě psoriatické artritidy (PsA).…
Na čem stavět cíle léčby psoriatické artritidy (PsA)? Jak identifikovat pacienty se stále přetrvávajícími symptomy a optimalizovat jejich péči? Které…
Postupný vývoj terapie revmatoidní artritidy (RA), která za uplynulých sto let doznala zásadních změn, zaznamenal dva velké revoluční skoky. Tím…
Letošní 19. kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), který se konal od 13. do 16. června v Amsterdamu, navštívilo 14 000 odborníků ze 120 zemí…
Metformin je doporučován jako lék první linie k farmakoterapii diabetu 2. typu. Jde o léčivo s dobrým antihyperglykemickým účinkem vedoucím mimo jiné…
Letošní 78. vědecké zasedání ADA (American Diabetes Association), které se konalo od 22. do 26. června v Orlandu na Floridě, nabídlo i letos…
O tom, že terapii je nutné vybírat konkrétnímu pacientovi přímo na míru, se hovoří napříč medicínou. Roztroušená skleróza (RS) je příkladem…
Roztroušená skleróza (RS) nejenom signifikantně snižuje kvalitu života nemocných, ale významný negativní vliv má také na jejich blízké. Terapie je…
Chronická migréna patří mezi onemocnění, která lékaři i běžná veřejnost často přehlížejí a nezřídka označují jako psychosomatické potíže. Pro…
Roztroušená skleróza (RS) je příkladem onemocnění, jehož prognóza se v posledních dekádách zcela proměnila. Management RS je s příchodem moderních…
Výroční zasedání Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) je nejvýznamnějším setkáním profesionálů, kteří se zabývají léčbou a výzkumem v…
Středem onkologického kalendáře je bezesporu výroční kongres Americké společnosti klinické onkologie (ASCO). Je tak velký, že se už před lety přestal…
Inhibitor PARP olaparib (Lynparza) má schválenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění u určité přesně definované skupiny žen s ovariálním…
Fáze III klinické studie CREDENCE s canagliflozinem byla díky pozitivním účinkům na chronické onemocnění ledvin předčasně ukončena. Canagliflozinu se…
Pacienti budou mít v budoucnu možnost vyzvednout si své předepsané léky i v zahraničí. Česká republika se aktivně zapojila do projektu přeshraniční…
Academy of Health Care Management (AHCM) uspořádala 21. června 2018 v Praze již druhou pracovní konferenci, tentokrát pod názvem Návrhy nutných…
Paternalistický přístup k pacientovi je u většiny lékařů minulostí. Léčbu vysvětlují, případně i doporučí, kterou variantu považují za optimální.…
Další úspěšný projekt při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je na světě. Z původně studentského projektu vznikla při tomto ústavu nová…
České zdravotnictví se potýká s mnoha problémy: s odchody mladých lékařů do zahraničí, protože český systém jim nezaručuje získání specializačního…
Nejde jen o slova, ale o skutečné dění. Bylo již vybráno prvních pět komunitních center duševního zdraví, která budou v počátcích svého fungování…
Zajištění české onkologické péče do značné míry závisí na tom, jak zvládneme organizaci péče o stále narůstající počty pacientů. Pozitivní zprávou je…
Mgr. Irena Storová, MHA, pověřená po rezignaci ředitele PharmDr. Zdeňka Blahuty v prosinci 2017 dočasným řízením SÚKL, je od 1. července po úspěšném…
Zdravotnická dokumentace se od 24. července výrazně zjednodušuje, administrativní zátěž klesne zejména sestrám. Ministerstvo zdravotnictví si od toho…
Odborné společnosti iniciovaly setkání zástupců lékařů z center pro těžké astma a revizních lékařů zdravotních pojišťoven, aby seznámily odbornou…
20. schůze Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala 20. června 2018, měla na programu několik důležitých bodů.…
Reforma primární péče, financování nemocnic zohledňující hodnotu pro pacienta, zveřejňování kvality péče, anebo plánování potřebného počtu lékařů…
Univerzita Karlova založila jako první vysoká škola v ČR stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost – Charles University Innovations Prague (CUIP),…
Česká pobočka Lékařů bez hranic poslala loni rekordních 76 milionů korun na pomoc ve 13 zemích světa. Rekordní byl i počet vyslaných spolupracovníků,…
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému (CNS). Jedná se o neurodegenerativní…
Jaký je aktuální pohled na léčbu pacientů s diabetem 2. typu? Na to se snažil odpovědět prof. George Grunberger, vedoucí Grunberger Diabetes…
Od roku 2015, který byl pro financování mobilních služeb paliativní péče zlomovým, se změnilo mnohé. Mobilní paliativní péči se podařilo zahrnout do…
I když je dnes paliativní péče trochu jinde, než byla ještě před třemi lety, kdy její poskytování bylo spíše charitativního rázu, čeká tento obor…
Základy klinické imunologie Helen Chapel a kol., TRITON, 2018 Základy klinické imunologie jsou klinicky orientovanou a didakticky propracovanou…
V roce 1978 byl ve Fakultní nemocnici Hradec Králové uveden do provozu první výpočetní tomograf (CT) v tehdejší ČSSR. Stalo se tak díky úsilí prof.…
Betablokátory v současné době patří mezi nejčastěji předepisovaná léčiva vůbec. Tato léková skupina je však velmi heterogenní, a tak záleží na výběru…
Nová data ze studie fáze III (ALEX) byla představena na letošní výroční konferenci Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO 2018, 3. června…
Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal upozornění, aby léčivé přípravky obsahující benzokain, určené k topickému podání, nebyly užívány k…
Kostrbatá definice z roku 2017 praví, že empatie jsou všechny procesy vycházející z faktu, že pozorovatelé chápou stavy druhých lidí díky aktivaci…
Klinická kardiologie 3. vydání. Maxdorf, 2018 Jan Vojáček, Jiří Kettner, Jaroslav Dušek a kolektiv Kniha Klinická kardiologie, napsaná kolektivem…
Lékaři mají povinnost léčit, pacienti ale nemají povinnost léčbu dodržovat. Lékaři vykazují péči pojišťovně, aby dostali zaplaceno, nejsou pro ni ale…
Pro příští rok mají segmenty jasno, na péči půjde 310 miliard korun, zhruba o 24 miliard víc než letos. Pětiprocentní nárůst dostanou všichni, pro…
Úvodní přednáškou s názvem „Zpět k podstatě“ zahájil prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., Centrum diabetologie IKEM, sympozium společnosti Novartis,…
Díky praktickým dětským lékařům se stále častěji daří odhalovat včas diabetes i u velmi malých dětí. Screening neexistuje, na základě imunologického…
Kvůli nedostatku sester hrozí pražským nemocnicím vbrzku vážné problémy. Chybějí praktičtí lékaři pro děti a dorost, špatná je spolupráce mezi…
Smyslem neformální schůzky bylo upozornit na kritickou personální i finanční situaci v segmentu domácí zdravotní péče v důsledku regulací, které…
Chronická lymfocytární leukémie (CLL) je příkladem hematologické malignity, u níž zavedení cílené léčby významně změnilo prognózu nemocných. Jeden z…
Chronická lymfocytární leukémie (CLL) je hematoonkologické onemocnění, které postihuje především seniorskou populaci. Medián věku při diagnóze je v…
Hemofilie A je onemocnění s gonosomálně recesivní dědičností, projevující se poruchou srážlivosti krve. Příčinou je nedostatek koagulačního faktoru…
Součástí letošních Olomouckých hematologických dnů byl workshop, který společně pořádaly společnost Janssen a Nadace Haimaom. Od podobných setkání se…
Olomoucké hematologické dny mají v kalendáři hematologů výsadní postavení. Jde o nejdéle pořádanou odbornou akci České hematologické společnosti ČLS…
Již XIV. olomoucké neuroimunologické sympozium s mezinárodní účastí se konalo uprostřed května v důstojném prostředí Arcibiskupského paláce v centru…
Letošní Májové hepatologické dny pořádané Českou hepatologickou společností ve spolupráci s Českou lékařskou společností JEP se konaly 16.–18. května…
Chronická virová hepatitida C (HepC) je příkladem dlouhodobého onemocnění, v jehož léčbě se v posledních dekádách odehrál zcela zásadní posun.…
V ČR je přes 603 000 lidí léčeno v ambulantní psychiatrické péči, z toho je 60 000 mladších 18 let. Přesto stále ještě o duševním zdraví a nemocech…
Podle WHO se s duševním onemocněním setká alespoň jednou za život každý čtvrtý člověk. Přesto dodnes stále z historie přetrvává izolace a exkluze…
„Evoluce, nebo revoluce v léčbě dyslipidémie?“ Pod tímto názvem se během výročního sjezdu České kardiologické společnosti konalo sympozium…
V dubnu proběhl cyklus kardiologických seminářů, který podpořila společnost Merck. Jedním z témat zde bylo relativně nové rozdělení nemocných se…
Nová studie zjistila, že mezi časné komplikace diabetu 1. typu musíme zařadit i patologické změny kosterních svalů. V jakém stavu jsou kosterní…
Tuto možnost měli všichni v auditoriu při jednom ze sympozií, jež proběhlo v rámci XXIV. kongresu České internistické společnosti, který se konal na…
V dubnu v Praze již počtvrté proběhlo sympozium IMID. Jeho název je akronymem pro imunitně podmíněná zánětlivá onemocnění (Immune‑Mediated…
Postavení imunoterapie v onkologické léčbě je dnes již neotřesitelné. Vzdělávací sympozium podpořené společností MSD s názvem „Kde imunoterapie…
V rámci 42. brněnských onkologických dní a 32. konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky se 16. května 2018 v areálu Veletrhů Brno, a. s.,…
Součástí letošních 42. brněnských onkologických dnů, které se konaly od 16. do 18. května, byl i odborný edukační seminář společnosti Servier,…
Podle rozhodnutí ministra zdravotnictví byla v srpnu 2017 ustanovena Pacientská rada ministra zdravotnictví (Rada), jejímž úkolem je hájit zájmy…
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno schválil první léčivý přípravek z nové lékové třídy antimigrenik. Nyní i Výbor pro humánní…
Česká biotechnologická společnost SOTIO prezentovala na začátku června na kongresu Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) nové statisticky i…
Česká lékařská společnost J. E. Purkyně se podílí na přípravě a vylepšování eReceptu. Zeptali jsme se jejího předsedy prof. MUDr. Štěpána Svačiny,…
Česká lékárnická komora nesouhlasila s povinností eReceptu, dokud není plně funkční. Nyní spolupracuje na vylepšování systému, aby povinné eRecepty…
Před zavedením povinnosti eReceptu varovaly komory, že systém zkolabuje, protože není dobře připraven. Přesto v lednu začal systém fungovat a…
Před lékaři z Ukrajiny varují lékařské komory, zpochybňují jejich odbornost. Menší nemocnice, zejména v pohraničních regionech, si ale bez nich už…
V letitém sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human dnes Nejvyšší soud v Nizozemsku vydal rozhodnutí, kterým definitivně potvrdil pozici…
Lékárníci se dohodli se zdravotními pojišťovnami na systému a výši úhrad za zdravotní služby pro rok 2019. Podle prezidenta České lékárnické komory…
Výroční cenu České transplantační nadace Karla Pavlíka za rok 2017 dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny: Julianna Weinberg Lessing a Hana…
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) oficiálně zahájil 12. 6. 2018 za přítomnosti ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama…
Od začátku roku bylo vystaveno přes 25 milionů eReceptů a téměř 24 milionů vydáno. Zasláno bylo 650 000 SMS identifikátorů, alespoň jeden eRecept…
Rok 2018 se zapíše do dějin českého zdravotnictví. Do konce května totiž uzavřely dohodovací řízení o úhradách v roce 2019 všechny segmenty…
Tribune.cz přináší exkluzivní vyjádření ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha a deseti segmentů poskytovatelů zdravotní péče k…
Koalice soukromých lékařů protestuje proti snahám odborů zvrátit dohody o úhradách zdravotní péče. Varují: vyhovíte odborům a odejde lékařská elita,…
Povzbudivé výsledky klinických studií podnítily zájem vědců i farmaceutických firem. Vědci se pokoušejí posílit účinnost virů ničících zhoubné nádory…
V rámci 54. diabetologických dní, které se tradičně konají v jarních měsících v Luhačovicích, uspořádala společnost Merck Sharp & Dohme (MSD)…
Jedním z mnoha sympozií, které se konalo v rámci XXVI. výročního sjezdu České kardiologické společnosti začátkem května 2018 v Brně a které v…
V rámci letošního XXVI. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně proběhlo 8. května 2018 sympozium pořádané společností Servier, jehož…
Za deset let přinesly generické léky užívané v kardiologii systému veřejného zdravotního pojištění úsporu minimálně 33,158 miliardy korun. Vyplývá to…
Pod tímto názvem se v rámci XXVI. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně 8. května 2018 konala polemika na téma budoucnosti kyseliny…
Mezi jednotlivými kongresovými pavilony se účastníci kardiologického sjezdu mohli pohybovat na kolech a koloběžkách z mobilní půjčovny, kterou…
Program katetrizační implantace aortální chlopně (TAVI) v České republice funguje již deset let. Příležitost k bilancování, co tato metoda lékařům,…
V rámci letošních XXII. hradeckých pneumologických dnů, které se konaly 20. a 21. dubna, se zúčastnění soustředili i na aktuální česká a evropské…
Učíme se navzájem, řekl v rozhovoru pro MT v rámci 6. konference IVW v Praze profesor Pedro T. Ramirez, M.D., vedoucí Kliniky onkogynekologie, MD…
Mezinárodní kongres pořádaný Onkogynekologickým centrem VFN tradičně v Praze
V současné době se mění celý koncept léčby život ohrožujícího krvácení (ŽOK) jak v Česku, tak i na Slovensku. K největším pokrokům patří používání…
Zatímco v Česku jsou v provozu již tři desítky přístrojů pro rotační tromboelastometrii, ve slovenských nemocnicích jimi disponují zatím jen v devíti…
Letošní XXV. kongres slovenských anesteziologů se zahraniční účastí se konal od 17. do 19. května a již potřetí v Jasné v Nízkých Tatrách. V rámci…
Některé osoby nadužívající alkohol nereagují na běžně využívané postupy v léčbě abúzu, a proto je potřeba věnovat pozornost novým možnostem…
Cílem této studie bylo odhadnout relativní riziko sebevražedného pokusu a sebevraždy u uživatelek hormonální antikoncepce. Autoři hodnotili…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Ad ADHD až v 75 procentech přetrvává do dospělosti MT 9/18, str. B1 Se zájmem jsem si přečetl rozsáhlý a fundovaný rozhovor s předsedou PS ČLS…
Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při němž patologické imunitní mechanismy poškozují obaly nervových vláken tvořené myelinem…
Přebujelá administrativa bere zdravotníkům čas, který by chtěli a měli věnovat pacientům. Přitom zdravotnická dokumentace z velké části neobsahuje…
Na úhradách zdravotní péče pro rok 2019 se dohodli se zdravotními pojišťovnami zástupci 13 segmentů, od nemocnic přes ambulantní specialisty po…
Sněmovna podpořila 30. května v prvním kole senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických…
Zákaz kouření v restauracích trvá, poslanecký návrh na zmírnění tzv. protikuřáckého zákona Sněmovna 29. května zamítla. V restauracích nebudou moci…
Aktuální výsledky řady studií a nové informace v oblasti srdečního selhání zazněly na kongresu Asociace srdečního selhání (HFA) Evropské…
Fakta o zdravotnictví, výsledky průzkumů, farmakoekonomické studie i názory expertů na aktuální témata jako GDPR přináší laické i odborné veřejnosti…
Na téma aktuálních doporučení diagnostiky a léčby hypertenze diskutovali 8. května 2018 v Brně lékaři na XXVI. výročním sjezdu české kardiologické…
Osvícení praktičtí lékaři provádějí mužům pohmatové vyšetření prostaty a krevní test PSA a ptají se aktivně na potíže s inkontinencí, řekl MT…
Invazivních pneumokokových onemocnění (IPO) loni bylo v ČR 444 případů, z toho 238 u seniorů ve věku 65 let a více. Úmrtí bylo 79, z toho 45 pacientů…
Sedmičlenný tým specialistů (v čele Yanyan Mao) z různých oddělení univerzitních a výzkumných pracovišť v Číně (Šanghaj) a Dánsku (Aarhus) zkoumal,…
V Křížové chodbě Karolina je až do 1. září otevřena výstava 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů, která představuje historii ČR spojenou s životem…
Od léku na diabetes se už neočekává jen to, že bude snižovat glykémii. Na moderní antidiabetika je kladena celá řada dalších požadavků. Mezi nimi je…
V rámci 54. diabetologických dnů v Luhačovicích, které se konaly od 25. do 28. dubna 2018, se uskutečnilo i sympozium společnosti Mundipharma pod…
Diabetologické dny v Luhačovicích mají unikátní tradici, konají se již více než půl století. Jejich účastníci se těší, že potkají stejné lidi jako…
Současné doporučené postupy pro terapii astmatu (Global Initiative for Astma) doporučují u pacientů s nekontrolovaným astmatem podávat čtyřnásobnou…
Dvě pozitivní zprávy přišly z české biotechnologické společnosti SOTIO. První z nich je, že Americká společnost klinické onkologie (ASCO) přijala…
Komunikační signály užívá většina živočichů. Jen lidé je ale zvládají v tak abstraktní podobě. Lidský jazyk lze definovat jako obousměrný systém…
Zatímco odbory prosazují jednotné tarify v nemocnicích placených z veřejného zdravotního pojištění, tj. státních i soukromých, majitelé argumentují…
O pacienty se starají stejně, úhrada za péči jde všem ze zdravotního pojištění, a přece dostávají každý jiné peníze. To je realita nemocnic v ČR. V…
Příplatek za směnnost má stoupnout na 7 000 korun Příplatek za směnnost pro sestry má stoupnout na 7 000 korun. Tarif o deset procent se asi nezvýší…
Všeobecná zdravotní pojišťovna od 1. července svým revizním lékařům navyšuje platy o deset procent s výhledem dalšího růstu. Chce pro revizní činnost…
Nová forma urinárního katetru je jednou z prvních klinicky mimořádně významných aplikací nejnovější světově unikátní technologie, široce využitelné v…
Příplatek za směnnost pro sestry má stoupnout na 7000 korun. Tarif o deset procent se asi nezvýší všem, vedení nemocnic by mohlo víc odměnit lepší…
Ve středu 23. května 2018 večer se v Divadle U Hasičů v Praze uskutečnilo slavnostní předání cen Florence Nightingalové v souvislosti s Mezinárodním…
Šest zaměstnaneckých pojišťoven dalo v roce 2017 na prevenci a screening 460,5 milionu korun, což je za dva roky nárůst o 50 milionů. Lékaře motivují…
Na celém světě trpí neplodností až 610 tisíc žen s celiakií. Z toho v ČR je cca u 3 % neplodných žen diagnostikována zároveň celiakie. Další výzkumy…
Na konci dubna proběhl v Mikulově již XVI. workshop Mnohočetný myelom spojený s výročním setkáním České myelomové skupiny. V rámci akce proběhlo i…
XII. jarní interaktivní konference praktických lékařů, která se konala od 27. do 29. dubna 2018 v Praze, se i letos zabývala aktuálními problémy v…
V kontextu přípravy novely zákona o veřejném pojištění, která má vyřešit úhradu poukazových zdravotnických prostředků, je otázkou, nakolik nová…
Chronický únavový syndrom/chronic fatigue syndrome (CFS) je komplexní multisystémové, extrémně vysilující onemocnění, které výrazně omezuje běžné…
V rámci letošní XII. interaktivní konference SVL ČLS JEP, která se konala od 27. do 29. dubna 2018 v Praze, byl celý přednáškový a diskusní blok…
Tematika XII. jarní interaktivní konference praktických lékařů, která se uskutečnila v Praze od 27. do 29. dubna, byla i letos široká. Kromě…
Motto letošního, již čtvrtého semináře na téma biosimilarní léky znělo: Budou biosimilární léky v onkologii stejně úspěšné jako v revmatologii a…
Onemocnění roztroušenou sklerózou (RS) má dopady také na duševní, ekonomický a společenský život lidí s RS a jejich blízkých. Průzkum „MS MindSet…
Podporou vědy a snahou o zlepšení podmínek pro české vědce se pravidelně před volbami zaštiťují mnozí politici bez ohledu na stranickou příslušnost.…
Pobyt v nemocnici má svá rizika, a to nejčastější představují infekční choroby. Jejich škála je široká, od banálních respiračních nemocí přes…
O situaci s mytím rukou v českých nemocnicích jsme hovořili s MUDr. Lenkou Hobzovou, ústavní hygieničkou Fakultní nemocnice Hradec Králové. Paní…
V souvislosti se Světovým dnem hygieny rukou se MT zeptala MUDr. Vilmy Benešové, primářky nemocničního oddělení hygieny a epidemiologie Fakultní…
Správně si myje ruce pouze 40 procent zdravotníků. Nejde jen o techniku, ale i o situace, kdy si ruce mají mýt. Na novorozenecké JIP je plná…
Až třetinu onkologických onemocnění tvoří zhoubné nádory kůže. Na jejich časné odhalení se zaměřuje Stan proti melanomu, letos věnovaný…
Ve studii PARADIGM‑HF vedla léčba sacubitril/valsartanem u nemocných se srdečním selháním s redukovanou ejekční frakcí k pozitivnímu ovlivnění…
Devítičlenný tým italských odborníků z univerzitních pracovišť v Římě (v čele Alice Laudisio) zjistil ve své populační studii, publikované v lednovém…
Léčba pomocí inhalátoru s trojkombinací léčiv určených k aplikaci jednou denně v řadě cílových parametrů, jako jsou exacerbace, funkce plic a kvalita…
Tvořivost je v rozvinuté podobě výlučně lidská vlastnost. Týká se všech druhů lidské činnosti, technických inovací, umění, filosofie i vědy. Existuje…
Jedenáctičlenný mezinárodní tým lékařů a vědců (v čele Jae‑Hon Lee) z univerzitních pracovišť v Jižní Koreji (Ansan, Soul, Goyang), Kanadě (Toronto,…
Nutriční terapie je nezbytnou součástí komplexní protinádorové strategie. Máme k dispozici mnoho všeobecně přijatých postupů za účelem zlepšení stavu…
Měl jsem rok na oddělení lékaře z Ukrajiny, výborného, už nemám. Neprošel vyrovnávací zkouškou, aby mu bylo uznáno vzdělání z Ukrajiny. Tři roky…
Měl jsem rok na oddělení lékaře z Ukrajiny, výborného, už nemám. Neprošel vyrovnávací zkouškou, aby mu bylo uznáno vzdělání z Ukrajiny. Tři roky…
Návštěvní služba u dětí je realizována z jiných důvodů než u dospělých. U dětí je nejčastěji prováděna při tzv. záchytu novorozence po propuštění z…
Návštěvní služba je povinnou součástí práce praktických lékařů. Poskytovat ji mají pacientům, kteří se nemohou s ohledem na zdravotní stav dostavit…
Problém nerovnosti a netransparentnosti v úhradách poskytovatelům za zdravotní služby je dlouhodobě časovanou bombou a je skvělý počin, že ČLK…
Zdravotní pojišťovny neuhradily ambulancím specialistů péči uznanou v letech 2010 až 2016 za 4,3 miliardy korun. Největší propad je u OZP, nejvíce…
Špatná dostupnost stomatologické péče je v ČR způsobena hlavně nezákonně podnákladovými platbami zdravotních pojišťoven. Čeští stomatologové jsou…
Fakultní nemocnice v Motole začala 18. dubna operovat na moderním robotickém systému da Vinci Xi. Jednání s výrobcem o smlouvě nebylo jednoduché. Na…
Nová funkcionalita sleduje bolesti zad Elektronická zdravotní knížka ZDRAVEL nabízí další pomůcku pro sledování vlastního zdravotního stavu přímo v…
Robotické systémy se využívají k operacím v ČR od roku 2005, výrobce pro lékaře zajišťuje strukturovaný trénink. Co všechno zahrnuje, řekla MT…
Za robotické operace by letos mohla dát Všeobecná zdravotní pojišťovna až čtvrt miliardy korun. Je to téměř dvojnásobek oproti roku 2017, kdy měla…
Moderní ultrazvukové přístroje umožňují vyšetřit pacienty se selháním ledvin přímo u lůžka na dialyzačním středisku. V nefrologii slouží k zobrazení…
V tomoterapeutické jednotce, kterou před třemi roky pořídila Všeobecná fakultní nemocnice jako první v ČR, je integrován CT skener a lineární…
Operačních robotů bude letos v ČR devět, v dubnu se začal využívat robot ve Fakultní nemocnici v Motole a na startu je v brněnském Masarykově…
Robotické operace provádí ve Fakultní nemocnici v Motole zatím Urologická klinika, několik dalších klinik se na ně připravuje. Nejdále už v…
Komplexní onkologické centrum ve Fakultní nemocnici v Motole bude pro své pacienty využívat operačního robota. MT hovořila s přednostkou Onkologické…
O rozmístění přístrojové techniky rozhoduje přístrojová komise na ministerstvu zdravotnictví. O vybavování nemocnice přístroji jsme hovořili s…
Robotické operace začaly v ČR v roce 2005 v Nemocnici Na Homolce. Nyní má robotický systém da Vinci osm nemocnic, nejnověji Fakultní nemocnice v…
Již posedmé společnost Merck podpořila cyklus jarních endokrinologických seminářů. Toto setkání zahájil svým sdělením o nejednoznačném a komplexním…
Hlavním posláním 4. mezinárodní odborné konference Péče o pacienty s Duchennovou svalovou dystrofií (DMD), která se konala 19. dubna 2018 v Praze,…
Již 75. klinická konference Revmatologického ústavu se konala 13. dubna 2018 v Konferenčním centru City v Praze. Za aktuální témata v revmatologii…
Ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBA, v pátek vyhlásil opatřením obecné povahy mimořádné očkování u…
V dubnu proběhl cyklus kardiologických seminářů, který podpořila společnost Merck. Tato akce mimo jiné nabídla některé nové pohledy na indikaci…
NE, říká Česká lékařská komora, viz např. výzvu „Zdravotnictví volá o pomoc“. NE, řekne si lékař, který nevyspalý po noční službě nejde tak, jak by…
Rysy osobnosti jsou trvalé způsoby, jimiž jedinec vnímá, přemýšlí a vztahuje se jak k okolí, tak k sobě samému, přičemž tyto způsoby vnímání,…
ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) trpí v ČR až šest procent dospělých, léčí se jich jen zlomek. Právě odstartovaná psychiatrická…
Už v polovině února jsem v uzavřené lékárnické diskusní skupině položil otázku, jestli má „soutěž“ Lékárník roku nějaký význam pro samotné lékárníky.…
Nadační fond Hippokrates pořádal již podruhé pro své dárce a podporovatele setkání U Číše vína v kapli svatého Kříže na Gynekologicko‑porodnické…
VINOHRADŠTÍ MEDICI POŘÁDAJÍ NEOBVYKLÝ BĚH Vinohradská Trojka je charitativní běh, který se bude konat ve čtvrtek 17. 5. 2018 pod záštitou 3. lékařské…
VZP SNÍŽILA SVÉ PROVOZNÍ NÁKLADY Více než 5,8 miliardy korun ušetřila Všeobecná zdravotní pojišťovna za posledních deset let na vlastním provozu.…
Chloubou každé nemocnice je špičkové přístrojové vybavení, hitem jsou operační roboty. Otázkou je, zda některých přístrojů není málo a jiných, často…
V rámci letošní 2. odborné konference o paliativní péči v nemocnicích, která se konala 24. dubna v Praze, vystoupil se svojí přednáškou zaměřenou…
Basal-like typ rakoviny prsu postihuje nejčastěji relativně mladé ženy a jeho léčba je velmi náročná. Zjištění, že běžný lék na osteoporózu může…
Jak vyplývá z hodnocení třetího ročníku programu Spolu až do konce, jehož cílem je změna systému poskytování paliativní péče v ČR, situace…
Mezi téměř 16 500 běžkyněmi Londýnského maratónu 22. dubna 2018 byla také česká hobby maratónská běžkyně, zdravotní sestra Lenka Kubková, která má na…
Pro ambulantní poskytovatele i pro lůžková zařízení připravilo ministerstvo zdravotnictví metodiku, která jim pomůže přizpůsobit se novým požadavkům,…
Zpětné bonusy smějí státní nemocnice přijímat od 1. září jen na základě písemné smlouvy a musejí je řádně zaúčtovat. Od 1. června budou ministerstvu…
Za loňský rok dostane ústřední ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek odměnu 1,2 milionu korun. Je to 90 % částky, kterou by…
Od roku 2018 platí v Evropské unii (EU) nová směrnice, která upravuje podmínky pro řidiče, kteří trpí diabetem mellitem. Podle této směrnice…
V Česku žije v současné době více než 900 000 osob s diagnostikovaným diabetem. Diabetes mellitus (DM) má řadu chronických komplikací, nejčastěji…
Vtipná Bereiterova definice říká, že inteligence je to, co užijete, když nevíte, co byste měli udělat. Obecné Sternbergovo vymezení praví, že…
Idiopatickými střevními záněty (IBD) trpí přes tři miliony lidí v zemích Evropské unie. Vzhledem k autoimunitnímu původu tohoto zánětlivého střevního…
Program 13. kongresu ECCO (European Crohn’s and Colitis Organisation), který se konal od 14. do 17. února 2018 ve Vídni, byl i letos velmi pestrý.…
Významu železa a jeho forem pro lidský gravidní či negravidní metabolismus se na nedávném sympoziu „Jarní roadshow 2018“ věnoval MUDr. Jiří Slíva, Ph…
Vývoj počtu PET vyšetření v Česku má zejména v posledních letech vzrůstající tendenci. Zatímco v roce 2009 bylo provedeno 18 184 vyšetření, v roce…
Světový den astmatu 2018 Nikdy není moc brzy, nikdy není moc pozdě Globální iniciativa pro astma (GINA) v letošním roce vyhlásila 1. květen Světovým…
Invalidizujícím dopadům hemofilie brání včas zahájená moderní léčba. K časnému odhalení této geneticky podmíněné choroby přispívá spolupráce lékařů.
Nedávno zveřejněné výsledky studie DYNAGITO ukazují, že duální bronchodilatační léčba LAMA/LABA (tiotropium 5 μg/olodaterol 5 μg) přispívá k omezení…
„Nejvíce nám chybějí kolegové, kteří by v péči o tyto nemocné nalezli své profesní uspokojení. Je nás prostě málo,“ říká Mgr. Lucie Suchá,…
Každoroční soutěž o nejlepší českou nemocnici, kterou pořádá HealthCare Institute, o. p. s., se v roce 2018 nově zaměří i na to, jak nemocnice…
Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) zveřejnil nová data, která se dají vyčíst při zkoumání údajů o souboru pacientů s roztroušenou…
Zklamání z podmínek, které nabízí mladým lékařům české zdravotnictví, ale i naděje, že v budoucnu snad uplatní v Česku zkušenosti získané v zahraničí…
V České republice existuje pouze jediné centrum specializované péče o pacienty se vzácnou a velmi závažnou chorobou Epidermolysis bullosa congenita …
Základní téma již čtvrtého semináře o biosimilars, který se tentokrát konal v posluchárně FN v Motole, znělo: Budou biosimilární léky v onkologii…
Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon o léčitelství, je to zatím pracovní název, možná bude v názvu komplementární medicína. Potřebuje české…
Francouzská farmaceutická skupina Sanofi oznámila, že vstoupila do exkluzivních jednání o prodeji své evropské divize generických léků Zentiva se…
Kyselina hyaluronová obsažená v přípravku Durolane je vyráběna pomocí patentované, unikátní, bezpečné a vyzkoušené stabilizační technologie s názvem…
Společnost LERAM pharmaceuticals s. r. o. uvádí ve spolupráci se společností Provepharm SAS Marseille, Francie, na trh dva přípravky s obsahem…
Článek šéfredaktora NEJM Journal Watch Infectious Diseases upozorňuje na problematiku rostoucí spotřeby antibiotik v celosvětovém měřítku. V letech…
Zvýšení sérové koncentrace kyseliny močové je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze a metabolického syndromu. Platí…
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Na přání veřejnosti začalo ministerstvo zdravotnictví pracovat na zákoně o léčitelství. Pacienti mají o služby mimo standardní medicínu zájem,…
Úplný zákaz kouření v restauracích nevadí 68 procentům občanů, jen 15 procentům vadí zásadně. Tzv. protikuřácký zákon by 36 procent lidí nechalo beze…
Fakultní nemocnice v Motole otevřela Centrum robotické chirurgie. První pacient byl systémem da Vinci Xi operován na Urologické klinice 18. dubna. K…
Elektronická komunikace se zdravotní pojišťovnou není pro pojištěnce zatím běžná, komunikuje s ní tak jen 38 procent pojištěnců. Naproti tomu už…
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, který původně před 21 lety vznikl jako dočasný, a měl platit jeden rok, funguje dodnes a často…
Hlavním tématem odpolední části 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala 5. dubna v Praze, byly…
Na výživě záleží – a v nefrologii obzvlášť. Česká nefrologická společnost proto věnuje problematice nutrice zvláštní pozornost. Dokladem toho je i…
V terapii hemofilie dnes jednoznačně dominuje důraz na preventivní přístup. Profylaktické podávání chybějících koagulačních faktorů nemocným s těžkou…
Vážený pane ministře, dovolte nám, abychom Vám tímto předložili konsensuální stanovisko spolku Mladých lékařů ve věci ministerského návrhu na…
Knihu Opravdu praktický průvodce dětskou paliativní péčí do češtiny přeložila MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské hematologie a onkologie…
Tuto knihu, kterou vydalo loni pro Českou společnost paliativní medicíny ČLS JEP nakladatelství Cesta domů, ocení každý paliativní lékař i dětský…
Na prestižní konferenci AACR (American Association for Cancer Research) 2018 bude společnost Sotio prezentovat předklinická data o SO‑C101, nově…
V časopise JAMA Cardiology byla recentně publikována další subanalýza vycházející ze studie PARADIGM‑HF. Ta je největším klinickým hodnocením, které…
Pokud posuzujeme možnosti příchodu lékařů ze zemí mimo EU, jde zejména o lékaře z Ukrajiny a z Ruské federace. Současný stav je značně neuspokojivý.…
Semináře o biosimilárních lécích se staly jarní tradicí. Letos mohli účastníci navštívit v pořadí již čtvrtý workshop, který se tentokrát konal…
Lékaři ze zemí mimo EU, kteří se v českých ordinacích připravují na aprobační zkoušku, jsou pro zaměstnavatele výhodnou, protože levnou pracovní…
Nákupy nových přístrojů do nemocnic se budou posuzovat podle principů HTA, rozhodnutí přístrojové komise MZ budou i s odůvodněním zveřejňována na…
Hluboká mozková stimulace patří mezi metody funkční stereotaktické neurochirurgie. Jde o stereotaktický minimálně invazivní výkon, při kterém lze…
Světová charta pacientů s Parkinsonovou nemocí z 11. dubna 1997 formuluje práva na odbornou lékařskou péči, odpovídající vyšetření a časné stanovení…
Hlubokou mozkovou stimulací DBS se v ČR léčí Parkinsonova choroba už 20 let. Indikovaným pacientům umožní vést běžný život. Kapacita tří center…
Shodli se účastníci 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala v Praze 5. dubna 2018. Již v říjnu…
Pařízkovy dny představují tradiční konferenci zaměřenou na problematiku trombózy a hemostázy. Toto setkání nese jméno Milana Pařízka, biochemika a…
Pražské mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO se letos konalo již podeváté. Rok od roku je zde znát, jak sílí účast významných hostů ze…
Za jeden rok v ČR způsobí kouření smrt 15 až 16 tisícům lidí. Od května 2017 platí v ČR Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových…
Profesionálové zabývající se péčí o kriticky nemocné a akutní medicínou vůbec si již zvykli, že jejich kalendář odborných akcí začíná v Ostravě na…
Společnost ALK představila odborné veřejnosti první sublingvální tabletu pro terapii alergické rýmy, konjunktivitidy a astmatu na podkladě alergie…
PŘÍPAD MIMOŘÁDNĚ KOMPLIKOVANÉ MENTÁLNÍ ANOREXIE Trojice dánských expertů v čele s V. M. Jensenem z univerzitní nemocnice v Odense prezentovala v…
Již téměř rok funguje Centrum duševního zdraví (CDZ) Brno, které vzniklo loni v květnu díky spolupráci poskytovatele zdravotních služeb –…
„Paměť je naším jediným bohatstvím. Teprve přijdeme‑li o ni, stanou se z nás skuteční žebráci.“ To napsal J‑E. D. Esquirol (1771–1840). Všiml si…
Celkem 343 dlouhodobých mechanických srdečních podpor pomohlo během patnácti let pacientům Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Úplně…
Mnohočetný myelom (MM) je druhou nejčastější hematologickou malignitou, tvoří jedno procento všech onkologických a deset procent hematologických…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 25/2018 |
Datum vydání: | 28.11.2018 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.