Tematická příloha: HOSPIMedica 2006: Michael Vít k nebezpečným nákazám
Česká republika má relativně dostatek diagnostické i hospitační techniky, je však nutné najít vzájemné vazby mezi nimi. Jde o oblasti legislativní,…
Česká republika má relativně dostatek diagnostické i hospitační techniky, je však nutné najít vzájemné vazby mezi nimi. Jde o oblasti legislativní,…
Paliativní medicína není jen péče o terminálně onkologicky nemocné. Na správně prováděnou paliativní péči má nárok každý nemocný v pokročilé fázi…
Autoři z britského Birminghamu Raza Silveira a spol. referují v časopisu International Journal of Psychiatry in Clinical Practice o úspěšné léčbě…
Medical Tribune požádala dvě zdravotní pojišťovny o vyjádření, jak hodlají naložit s kompromisním návrhem koordinátorů skupin poskytovatelů zdravotní…
Korupční aféra blízké spolupracovnice bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha Evy Klimovičové se bude u Obvodního soudu pro Prahu 5 projednávat…
„Kvalitu zdravotnictví nevystihuje deklarovaný rozsah práv pacientů, ale snadnost, s jakou je mohou uplatňovat v běžném životě.“ Tak zahájil 25.…
Světová zdravotnická organizace ostře kritizovala čínské ministerstvo zemědělství, že se nepodělilo o vzorky objevené nové verze viru ptačí chřipky…
Silná slova, nebo se opravdu Česká republika stane biotechnologickým rájem ve střední Evropě? To patrně ukáže až budoucnost. Nicméně na mezinárodní…
Porody v domácnosti jsou v pojetí současné medicíny nedoporučitelné, jejich důsledkem by mohlo být zhoršení výsledků perinatální péče na úroveň méně…
Hned v úvodní den mezinárodního veletrhu HOSPIMedica organizátoři připravili pro odbornou veřejnosti jeden z vrcholů doprovodného programu – 1.…
Na otázky MT týkající se směru, jímž by se mělo ubírat propojení informačních technologií a medicíny, odpovídá Sharad Gandhi, ředitel Digital Health…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Jak je již tradicí, hostilo i tento rok Výstaviště Praha největší český stomatologický veletrh Pragodent 2006. Letošní, již 14. ročník proběhl ve…
V zemích Evropské unie je očkováno proti chřipce v průměru 22 procent populace, v Česku je to jen 7 procent. Zda se letos Česká republika v tomto…
Téma dnešního diskusního fóra na straně dvě zní „Proč stojí lékařky stranou?“ V uveřejňovaných odpovědích nejčastěji nacházíte zmínky o zátěži žen…
Před 55 lety vyšel ve zlínském deníku „Naše pravda“ následující článek:
Studenti kráčející ke zkouškám obvykle chtějí uspět. To záleží na jejich intelektuálních schopnostech, motivaci, píli a troše náhody, které se říká…
Podle slibu daného v minulém čísle MT se vracíme k mezinárodnímu veletrhu informačních technologií INVEX 2006. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších…
Více než individuálně zaměřená výuka a opakování je tzv. řízení znalostí. Zahrnuje hlavně organizační učení, čerpání vědomostí a novátorské pracovní…
Akutní průjmová onemocnění jsou problémem celosvětovým, a to nejen v rozvojových zemích. V ČR bylo podle epidemiologických přehledů v roce 2005…
Počátkem října oznámily firmy Schering AG a Biogen Idec Inc. zahájení studie ZEAL (ZEvalin jako konsolidační léčba u Agresivních Lymfomů). Do této…
V minulých dnech jsme byli svědky nebývalého úspěchu týmu zdravotníků ze zlínské nemocnice. Šlo o ojedinělý chirurgický zákrok rekonstrukce ruky…
U nás na vsi se skoro nekrade. Jednak máme jakési morální zábrany, jednak není co. Všechno patří někomu konkrétnímu, který o své pečuje a hlídá si to…
Více než tři desítky let, během kterých Interní oddělení na Strahově určovalo trendy rozvoje dialyzační léčby u nás, se na fasádě budovy znatelně…
„Ministr zdravotnictví není bůh a zdravotnictví je minimálně tak složitý organismus jako lidské tělo. Domnívám se, že ministr zdravotnictví se musí…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Chirurg MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. Medical Tribune měla příležitost doprovázet jej během jednoho…
Třetí nejnižší počet sebevražd za posledních 130 let byl u nás podle údajů Českého statistického úřadu zaznamenán v loňském roce, kdy se sebevraždu…
ZPMV PŘISPÍVÁ NA OČKOVÁNÍ Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) hradí očkovací látku proti chřipce včetně provedení výkonu lékařem, všem…
Systém elektronických zdravotních knížek IZIP se stává čím dál populárnějším. V současné době registruje již 982 942 klientů VZP, 8 413 lékařů, 5 285…
Na poslední chvíli vyjednalo ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem České republice možnost čerpat v letech 2007 až 2013 významné…
Vést v dnešní době nemocnici, její oddělení nebo třeba „jen“ menší ordinaci není rozhodně jednoduché. Musíte si, s trochou nadsázky, hlídat vše, co…
V prevenci i léčbě ptačí chřipky snad již brzy bude možno využít monoklonálních protilátek; vyplývá to alespoň z pokusů Brendona Hansona a spol. z…
Fakultní nemocnice Olomouc si připomněla výročí 110 let existence nemocničního areálu na Tabulovém vrchu. Souhlas s výstavbou někdejších Zemských…
Ve dnech 19. až 21. září proběhlo zátěžové testování aplikace NIS StaproAKORD (předchozí verze 5.20) a její předvedení v trvalém zatížení IT…
S rozvojem moderní medicíny a účinné farmakoterapie se bohužel nelze vyhnout ani nežádoucím účinkům léků. Jaterní poškození může být velmi závažnou,…
Používané informační systémy ve zdravotnictví jsou složité, fragmentované, používají technologie různých dodavatelů a nezřídka také různé standardy.…
Analýza projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně, jejíž vypracování zadalo nové vedení ministerstva zdravotnictví, odhalila…
Koncem září se v Barceloně konala další z každoročních konferencí European Iron Club (EIC), na níž bylo prezentováno více než 120 ústních a…
Společností, která na Pragodentu pravidelně vystavuje, je Fénix Dental, která v České republice zastupuje firmu Meisinger, výrobce rotačních nástrojů…
Rezistence vůči lékům využívaným proti chřipkovým virům rychle roste. Výjimkou nejsou ani inhibitory neuraminidázy oseltamivir a zanamivir. Díky…
Spolehlivá epidemiologická surveillance (dohled) infekčních onemocnění je důležitá pro racionální rozhodnutí v oblasti veřejného zdravotnictví včetně…
V ČR se nejčastěji setkáváme s klíšťovou meningoencefalitidou, která si zaslouží nejvíce pozornosti, proto je jí věnován samostatný článek. Autor se…
Klíšťová encefalitida (KE) je nákaza s typickou přírodní ohniskovostí, která se vyskytuje na mnoha místech České republiky. Její výskyt je dán…
Infekce virem hepatitidy B může vést ke vzniku akutní či chronické virové hepatitidy B (HBV), nosičství HBsAg, ale i k rozvoji jaterní cirhózy a…
Očkovací látka Silgard® byla schválena 20. září tohoto roku jako první a jediná vakcína v Evropské unii (EU) k použití u dětí a dospívajících ve věku…
Musím reagovat na nepřesné údaje, jež se objevily v článku MUDr. Olgy Dyrhonové a Mgr. Marcely Šafářové „Pomáhá, ale není všespasitelná“ počátkem…
U 43letého muže, kuřáka s obstrukční chorobou plicní a hepatopatií, byla v roce 1997 zjištěna tuberkulóza plic bakteriologicky neověřená. Pacient byl…
V následujícím komentáři se doc. MUDr. Oldřich Vinař, DrSc., vrací k článku MUDr. Radkina Honzáka, CSc., Nezapomínejme, že emoce jsou nemoce (MT 32…
HOSPIMedica 2006 Nestačíte letos navštívit největší středoevropský mezinárodní veletrh zdravotnické techniky v Brně? Nevadí – MT pro vás sestavuje…
Mezinárodní tým vedený Pierem Purim z Burnham Institute v kalifornské La Jolla dosáhl u myšího modelu Duchenneovy svalové dystrofie překvapivého…
Údaje o spotřebě léčiv v českém zdravotnictví ve 3. čtvrtletí potvrdily další pokles ve spotřebě léčiv v tomto roce. V důsledku restriktivních…
RYBÍ TUK SNIŽUJE TRIGLYCERIDY Omega‑3 nenasycené mastné kyseliny a tím i jejich zdroj – rybí tuk – jsou současným hitem. Připisují se jim, možná…
V atraktivním prostředí hotelu Hilton v Praze se v sobotu 14. října uskutečnil 4. ročník kongresu Důkazy a praxe, podruhé organizovaný jako Evropský…
V rámci nedávné 3. transplantační akademie – postgraduálního kursu pro evropské transplantology pořádaného 5. října v Praze Českou transplantační…
Ačkoli je užití antibiotik typicky spojeno se zvýšením rizika kolitidy způsobené Clostridium difficile, při léčbě pomocí tetracyklinu tomu tak není.…
Zástupci praktických lékařů zhodnotili na XIII. celostátním jednání okresních a regionálních zástupců Sdružení praktických lékařů (SPL), které se…
Elektronická databáze Evidence Matters zpřístupňuje lékařům porovnání různých léčebných metod medicíny založené na důkazech z primární lékařské…
V nedávné době se v tisku objevilo varování odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), podle něhož roste pravděpodobnost, že kvůli stoupajícímu…
S generálním ředitelem společnosti GUARANT International, spol. s r. o., Ing. Karlem Procházkou MT nahlédla do zákulisí organizace nejen medicínských…
Virové hepatitidy jsou difuzní zánětlivě nekrotická onemocnění jater. I v současné době představují velmi závažný zdravotnický problém. Akutní i…
V polovině září se v lázeňském městečku Luhačovice, rozkládajícím se v malebném údolí na úpatí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, konal XIV.…
Není to příliš dávno, jen pár dnů, co byl odsouzen lékař vyžadující po jedné své pacientce „dobrovolný“ sponzorský dar za to, že nebude muset čekat…
Po 12 měsících od zahájení přestavby ambulantní části Ústavu hematologie a krevní transfuze mohla proběhnout slavnostní kolaudace. Oficiální otevření…
S velkým zájmem jsme si přečetli v rubrice Fórum medicíny v MT 32/2006 diskusní příspěvky renomovaných odborníků k otázce vakcinace proti lidským…
V posledních deseti letech došlo v neurobiologii k zásadnímu pokroku. Původní koncepce, dělící předpoklady vzniku deprese na psychologické a…
Moderní medicínské technologie jsou většinou chápány jako účinný, leč drahý nástroj pro zvládání stále složitějších a ještě nedávno beznadějných…
Dvouletý vzdělávací projekt s všeříkajícím názvem „Moderní vzdělávání sociálních pracovníků orientované na dodržování standardů kvality sociálních…
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK‑SČL) důrazně protestuje proti odvolání svého zástupce z Komise pro kategorizaci léčiv a potravin…
Další díl kasuistik zaměřených na použití paroxetinu v psychiatrické praxi je věnován problematice panické poruchy.
Mezi velice časté pověry v diabetologii, sdílené jak pacienty, tak i některými lékaři, patří nesprávné představy o léčbě inzulinem u diabetiků 2.…
V Medical Tribune 31/2006 v článku Celiakie ohrožuje i pacienty bez příznaků doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., radil, jak odpovídat na nejčastější…
V Medical Tribune 31/2006 jsme přinesli článek doc. MUDr. Jiřího Petery, CSc., Stav radiační onkologie v Česku. Autor se mimo jiné zamýšlel nad tím,…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). V září odvolal z této…
Romantické prostředí mariánskolázeňského Společenského domu CASINO hostilo od 5. do 7. října delegáty výroční XXIII. konference České společnosti pro…
S farmakoekonomikou se to skutečně často má jako s létajícími talíři: všichni o tom mluví, ale nikdo pořádně neví, o co se vlastně jedná.
Společnost Pfizer informovala, že evropští regulátoři schválili její nový lék CHAMPIX (vareniclin). Tento přípravek byl v květnu uveden v USA na trh…
Inhibitory tyrosinkinázy se zdají být příslibem pro mnoho onkologických pacientů. Skutečnost, že se jedná o velmi perspektivní skupinu léků, potvrdil…
V. DRYML UŽ NENÍ NÁMĚSTKEM Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zbavil 13. října Vladimíra Drymla funkce náměstka. Jeho post převzal Pavel Hroboň,…
Na přelomu září a října hostilo pražské Karolinum odborníky věnující se studiu vývoje, funkce a regenerace normálního a patologicky poškozeného svalu…
Varování před akutním nedostatkem stomatologů zaznívá z úst představitelů České stomatologické komory již delší dobu. Valná část pracujících lékařů…
Úspěšnou operaci, která ve světové literatuře ještě nebyla popsána, provedli 2. října lékaři neurocentra liberecké krajské nemocnice.…
Podle posledních statistik je v USA až 33 procent terapeutických výkonů indikováno nevhodně nebo dokonce zbytečně. V Evropě se stejné odhady pohybují…
IBD konference obrátila pozornost odborné veřejnosti také k problematice specializovaných center. I o nich MT hovořila s prof. MUDr. Tomášem Zimou,…
Poprvé v ČR uspořádala pracovní skupina pro idiopatické střevní záněty České gastroenterologické společnosti ČLS JEP spolu s Evropskou federací…
Ve dnech 2. až 6. září se v Mnichově konal výroční kongres European Respiratory Society, na který se sjelo na šestnáct tisíc pneumologů, alergologů,…
Na výročním zasedání American Chemical Society konaném v San Francisku představili vědci ze Stanfordovy univerzity nový materiál, který je příslibem…
Velký zájem účastníků XXIII. konference České společnosti pro hypertenzi tradičně vzbudily prezentace výsledků nedávno ukončených intervenčních…
ADJUVANS V ROLI ZACHRÁNCE Imunitní odpověď na podání nízkých dávek experimentální vakcíny proti ptačí chřipce dobrovolníkům se výrazně zlepšila, když…
Novela vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem změní očkovací kalendář a zavede do něj místo dosud používané čtyřvazebné očkovací látky…
V prostorách refektáře Strahovského kláštera se ve čtvrtek 12. října uskutečnilo slavnostní shromáždění při příležitosti ustavení Asociace…
České zdravotnictví je podle organizace Transparency International (TI) „synonymem netransparentnosti, klientelismu a korupce“. Zdravotnictví a…
Také letošní Nobelova cena za chemii, podobně jako stejné ocenění v oblasti fyziologie a medicíny, byla udělena za objev týkající se výzkumu genů.…
Na popáleninách vydrží málokdo MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. MT měla příležitost s ním strávit jeden…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek jednal 9. října v Brně s ombudsmanem Otakarem Motejlem. Ombudsman požádal ministra o to, aby se zabýval případem…
Poprvé v historii byla prestižní britská cena Prix Galien Gold Medal 2006 udělena trojici farmaceutických výrobků. Jsou to: ... Plnou verzi článku…
Provoz Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy – Územního střediska záchranné služby (ZZSHMP – ÚSZS) stojí ročně přibližně 340 milionů…
Ing. Jiřina Musílková vyměnila střízlivý kostýmek ředitelky za koženou kombinézu a místo největší zdravotní pojišťovny si osedlala silný motocykl;…
V medicíně se dlouho operovalo při plném vědomí (výjimečně v opiovém, alkoholovém či hypnotickém transu). Chirurgové se sice naučili pracovat s…
Je-li legislativním základem dosavadní České lékařské komory (ČLK) vlastně PLK (Povinná lékařská komora, což je limitující pro jakoukoli akčnost),…
Ministr Tomáš Julínek jednal se svou nově ustavenou pacientskou radou o zřízení nového typu tzv. sociálních lůžek ve zdravotnických zařízeních a…
Jednou z odborných firem, které se zaváděním elektronických nástrojů do nákupních procesů zabývají, je společnost eCENTRE. MT hovořila s jejím…
Cesta za duhou je název výstavy více než 150 uměleckých děl 31 autorů – nemocných roztroušenou sklerózou, kterou můžete až do 12. listopadu navštívit…
Zatímco sociálním dialogem naše země ještě plně nedýchá, prostřednictvím EU se nám otevírá šance na kultivaci odvětvového dialogu ve zdravotnictví.…
Pan doktor Nový – místopředseda Sdružení soukromých gynekologů – byl členem představenstva ČLK zvolen delegáty Plzeňského kraje 1. dubna tohoto roku.…
Podmínky pro provoz veřejných lékáren v ČR se od loňského podzimu výrazně zhoršily a hrozí citelným poklesem úrovně poskytování lékárenské péče.…
Pacientů s diagnózou somatizační poruchy, kde emoční problémy leží v jejím základu, neustále přibývá a čerpají čím dál více času, nákladů a emočních…
Linet Scholaris, to je název cyklu seminářů organizovaných společností Linet a věnovaných bezpečnosti pacientů i ošetřujícího personálu, mobilizaci…
Dnešní moderní technologie umožňují nepřetržitě dálkově sledovat pacienty s implantovaným kardiostimulátorem nebo kardioverter‑defibrilátorem, tedy…
Přední diabetologové z celého světa se v polovině minulého měsíce sjeli do Kodaně, aby se 14. až 17. září zúčastnili kongresu Evropské asociace pro…
Těsně před svými devadesátými narozeninami (narodil se 4. prosince roku 1916) zemřel v těchto dnech jeden z nestorů české interní medicíny a…
Ať již nemocnici čeká budoucnost v podobě veřejného neziskového zařízení či soukromého subjektu, za všech okolností budou jedním z nejvýznamnějších…
Na 58. zasedání Americké psychiatrické asociace (APA) byly 5. října tohoto roku prezentovány výsledky studie, podle nichž dochází u nemocných se…
Generické léky jsou definovány jako léky stejného složení a stejných vlastností jako patentově chráněné originální přípravky, mohou ale přijít na trh…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Exministr zdravotnictví David Rath 2. října „důrazně požádal“ svého nástupce Tomáše Julínka, aby okamžitě odvolal svůj příkaz z 22. září, kterým ruší…
NOVÉ SLOŽENÍ SPRÁVNÍ RADY ZPMV Vláda odvolala k 27. září z funkce členů správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra MUDr. Vladimíra Drymla…
Jedním z projevů vysokého hodnocení úrovně české transplantologie v roce, kdy uplynulo 40 let od první transplantace ledviny u nás, bylo symposium…
Nilotinib u chronické myeloidní leukémie V první linii léčby pacientů s Philadelphia chromosom (Ph nebo Bcr/ Abl) pozitivní chronickou myeloidní…
Léky doporučené ke schválení Výbor pro léčivé přípravky používané v humánní medicíně (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) doporučil…
Téměř na den přesně rok od vzniku Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze zahájili 4. října…
JAK NA UROLITIÁZU Lancet uveřejnil koncem září tohoto roku metaanalýzu 38 klinických randomizovaných, placebem kontrolovaných studií vypracovaných…
Držiteli letošní Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii se stali dva Američané – Andrew Z. Fire a Craig C. Mello. Ve zdůvodnění Nobelova výboru se…
Některým vnějším pozorovatelům by se mohlo zdát, že lékařský stav je zdánlivě apolitický. Hlubší rozbor však ukazuje pravý opak. Lékaři hrají v…
V posledních letech je ve zdravotnictví na celém světě akutní potřeba výměny informací mezi jednotlivými donedávna izolovanými informačními systémy,…
Lékaři Neurologického oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze ve spolupráci se společnostmi Fujitsu Siemens Computers a Intel se letos v létě…
Prezidenty České lékařské komory (ČLK), České lékárnické komory a České stomatologické komory (ČSK) si na pondělí 2. října pozval k sobě ministr…
V předchozím vydání MT jsme přinesli informaci, že odborníci na léčbu bolesti upozorňují na její nedostatečnou terapii u seniorů (viz Světový den…
MT otiskuje plné znění dopisu, který rozeslal MUDr. Jan Nový poté, co rezignoval na funkci člena představenstva České lékařské komory.
Ordinuje a učí v Praze i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v krajanském hnutí, moderuje nejrůznější setkání,…
MUDr. Tomáš Klíma se narodil 10. září 1931 v USA – v Baltimore ve státě Maryland, ale své pětasedmdesáté narozeniny oslavil letos v České republice –…
Na Klinice dětské chirurgie a traumatologie Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou (FTNsP) v Praze byla slavnostně uvedena do provozu…
Léčba diabetika v praxi První z cyklu seminářů věnovaných této tematice proběhl 4. října v Praze. Jde o vzdělávací akci určenou především pro…
Slovo serendipity – skupinový název pro náhodné objevy – vymyslel koncem osmnáctého století anglický šlechtic a spisovatel Horace Walpole podle…
Také Francie, ač považována za zemi kuřákům zaslíbenou, se rozhodla pro zákaz kouření na veřejných místech, a to hned od 1. ledna příštího roku; kdo…
Academia Medica Pragensis ve spolupráci se společností Lilly uspořádala počátkem září v pražském Kongresovém centru „Událost roku“. Tak se totiž…
První operaci člověka ve stavu beztíže připravil tým francouzských lékařů na palubě speciálně upraveného letounu Airbus; chirurg Dominique Martin z…
V České republice je diagnostikováno přibližně osm tisíc osob s celiakií. Jde však jen o špičku ledovce. Podle nejnovějších odhadů jich ve…
Chronická infekce Helicobacter pylori (HP) patří mezi celosvětově nejčastější infekce vůbec. Ve vyspělých zemích je její prevalence 15 až 30 %, v…
Pod pojmem „získaný imunodeficitní stav“ si lze představit stavy napříč mnoha odbornostmi, od intenzivní péče (sepse, šokové stavy různé etiologie)…
Společnost „E“ byla založena v květnu roku 1990 z iniciativy rodičů dětí s epilepsií. Žádná podobná organizace do té doby v tehdejším Československu…
O tom, že deprese je jedním z rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob, existuje mnoho důkazů, a proto tuto skutečnost nemůžeme ignorovat. Také u…
Jeden den s MUDr. Martinem Janem Stránským Ordinuje a učí v ČR i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v…
Přestože je na českém trhu opravdu z čeho vybírat, Yasminelle – novinka společnosti Schering – si zaslouží pozornost. Jde o přípravek, který obsahuje…
Nádorová onemocnění představují významný medicínský i celospolečenský problém. V průmyslových zemích jsou na druhém místě v příčinách úmrtí po…
SEMILSKÁ NEMOCNICE NEZISKOVÁ Semilští zastupitelé dali zelenou transformaci městské nemocnice na neziskové zdravotnické zařízení. Na nově vzniklou…
Rok a půl budou lidé na různých místech světa potkávat speciálně upravený kamion společnosti Novo Nordisk, který vyjel pod heslem „Měníme diabetes na…
Ke vzácnějším nádorům trávicího ústrojí patří neuroendokrinní tumory (NET) a gastrointestinální stromální tumory (GIST). V diagnostice těchto nádorů…
Je moderní onkologická léčba dostupná všem pacientům, kteří ji potřebují? Odpovídají náklady na léčení dosaženým výsledkům? Jsou onkologičtí pacienti…
Existuje v ČR srozumitelná vstřícná instituce, kde by si senioři mohli postěžovat na prostorové, komunikační, procedurální a vztahové bariéry, které…
Posledních čtyřicet let přineslo v pankreatologii řadu zásadních objevů, a to nejen pokud jde o patogenezi, ale především byla odhalena řada nových…
V pražském hotelu Hilton se ve dnech 14. až 16. září uskutečnil druhý ročník kongresu Prague Hepatology Meeting (PHM 2006). Svým postgraduálním…
Na poradě předsedů okresních sdružení lékárníků České lékárnické komory (ČLeK), která proběhla 23. září v Hradci Králové, šlo především o zamyšlení…
Velmi zajímavé sdělení přednesl na konferenci ECHODNY 2006 v sekci hot-lines prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., z I. interní kardioangiologické kliniky…
Prof. MUDr. Josef Faber, DrSc., působil řadu let na Neurologické klinice 1. LF UK, nyní se podílí na činnosti spánkové laboratoře dopravní fakulty…
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) jsou nejčastěji předepisovaná antidepresiva. Na českém trhu jsou zastoupena již od…
Oddělení patologie FTNsP v Krči, jehož součástí je také Národní referenční laboratoř pro transmisivní spongiformní encefalopatie (TSE) a…
Jednou ze studií, jejichž výsledky byly prezentovány v průběhu kongresu Evropské respirační společnosti, byla i prospektivní klinická studie, která…
Jako dodatek k našemu článku o jednom ze symposií Světového kardiologického kongresu v Barceloně (viz MT 30/2006), věnovaném roli nenasycených…
První kasuistika z našeho miniseriálu popisuje příběh sedmadvacetileté ženy na mateřské dovolené. V její rodinné anamnéze nacházíme depresivní…
Podle studie provedené svého času v USA trpí některým z revmatických onemocnění až 15 % světové populace. Zatímco kauzální terapii lékaři dosud k…
Tým chemiků vedených Samuelem Stuppem z Northwestern University v americkém Evanstonu vyvinul nanovlákna, která urychlují hojení. Základem jsou…
Letošní Světový den proti bolesti vyhlášený světovou algeziologickou organizací IASP (International Association for the Study of Pain) na 12. září…
MÁLO ESTROGENU, VÍCE MIGRÉNY Studie týmu britských vědců pod vedením E. MacGregora (City of London Migraine Clinic) prokazuje na stránkách časopisu…
Zákon o veřejných neziskových ústavních zařízeních sice platí dál, ale jeho nejproblematičtější pasáže už jsou minulostí. Ústavní soud je 27. září…
Předsedou nově vzniklého výboru pro zdravotnictví poslanecké sněmovny je bývalý ministr zdravotnictví David Rath. V rozhovoru pro MT říká, že se ve…
Tak jako v jiných vyspělých zemích, i v České republice jsou kardiovaskulární choroby hlavní příčinou úmrtnosti. V roce 2005 měly u nás na svědomí 55…
Čerstvé rozhodnutí Ústavního soudu znamená, že nemocnice a zdravotnická zařízení uvedená v příloze zákona o veřejných neziskových ústavních…
Evropská komise od začátku září diskutuje o volném pohybu pacientů. Výsledný návrh legislativy by měl poskytnout občanům právo na léčbu v jakékoli…
Na úvod prvého stretnutia s novinármi sa slovenský minister zdravotníctva Ivan Valentovič pochválil činmi, ktoré ministerstvo za prvé dva mesiace pod…
Malebné prostředí Darovanského dvora u Rokycan, jenž se nachází v těsné blízkosti nově zbudovaného golfového hřiště v idylické krajině přírodního…
V červnovém žebříčku spokojenosti pacientů se české zdravotnictví umístilo mezi zeměmi EU na pátém nejhorším místě. Po zářijové aktualizaci žebříčku…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek informoval 19. září ředitele zdravotních pojišťoven, že v blízkém časovém horizontu vydá novou vyhlášku o…
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák předložil smělý plán: do dvou let vyvést VZP z deficitu a začít naplňovat její rezervní fond.
Vyhláška o zdravotnické dokumentaci začne platit až 1. listopadu. Nicméně v mnoha zdravotnických zařízeních se již pacienti s nějakou formou…
Jednou z poměrně nových možností endoskopického vyšetření tenkého střeva je mimo jiné kapslová enteroskopie. Usnadňuje sledování dlouhého a…
ANTIVIROTIKA ZŘEJMĚ BUDOU Ve státním rozpočtu na příští rok by měly být peníze na nákup 800 000 dávek antivirotik pro případ, že by vypukla pandemie…
Největší zdravotnický veletrh světa MEDICA se bude i letos konat tradičně v německém Düsseldorfu. Své brány otevře od 15. do 18. listopadu.
Transplantace jater zásadním způsobem změnila prognózu pokročilých fází jaterní cirhózy, ale řada nemocných se transplantace nedočká, buď pro…
Šanci na vyléčení 200 milionů pacientů s diabetem 2. typu přináší výzkum amerických vědců vedených Marcem Hammermanem z Washingtonovy univerzity v…
V textu, který byl na téma mýtů a pověr v medicíně uveřejněn v Medical Tribune číslo 28/2006, uvádí svou zkušenost i kolega z ORL oddělení…
Vzhledem k tomu, že poslední klasifikace jak NET, tak GIST zavádějí novou terminologii a nová kritéria pro diagnostiku a pro posuzování biologického…
Ještě nedávno se doc. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., účastnil velké vizity jako lékař metabolické jednotky intenzivní péče. Nyní je to on, koho…
Základom moderného manažmentu nádorových ochorení je multiparametrický prístup v diagnostike, vo voľbe terapie a v sledovaní priebehu nádorového…
Kardiostimulátor, počítačová tomografie či kontaktní čočky – to jsou jen některé medicínské technologie, přístroje a zdravotnické prostředky, které…
V diskusním fóru na protější straně dvě jsme se tentokrát zeptali několika osobností na to, co říkají na výzvu německých pojišťoven, aby se Němci…
Ve dnech 2. až 6. září se v bavorské metropoli konal výroční kongres Evropské respirační společnosti (European Respiratory Society). Jde o největší…
Mít za pacientku budoucí královnu by byla jistě čest pro každé zdravotnické zařízení. O tom, že si dánská korunní princezna Mary u nás bude léčit…
Jako součást nádorového onemocnění i jako symptomy jiných chorob negativně ovlivňují kvalitu pacientova života depresivní a bolestivé stavy. V…
Hyperbarická oxygenoterapie (hyperbaroxie) je aplikována v renomovaných medicínských centrech na celém světě od počátku 60. let dvacátého století. V…
Před padesáti lety zemřel první český kardiochirurg prof. Jan Bedrna a vy si ho můžete spolu se mnou připomenout v článku Františka Houdka na straně…
Jako další příspěvek do (věčných) diskusí o bioekvivalenci originálních léků a jejich generických kopií dnes přinášíme stručný výtah z článku, který…
Novou vyhlášku, která zjednodušuje hygienické požadavky na provozování stravovacích služeb, připravil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman…
Medicína dospělých se rozděluje do desítek dílčích oborů, zatímco pediatrie je mnohdy vnímána jako jediná specializace, přestože obsahuje téměř…
Nad problémy etického rozhodování o poskytnutí intenzivní péče této skupině novorozenců se zamýšlela B. Zlatohlávková a spol. z…
O tom, že šance na vyléčení dětí s maligními nádory za posledních třicet let stoupla o více než 40 %, referoval J. Starý z motolského…
O prevalenci kongenitální adrenální hyperplazie (CAH) u dětí, které exitovaly pod diagnózou syndromu náhlého úmrtí (SIDS), referovali K. Strnadová se…
Na základě nových léčebných postupů zahajuje společnost ScheringPlough dvě důležité mezinárodní studie s přípravkem desloratadin (Aerius). Lék má…
Medicine uveřejnil 14. září tohoto roku studii s perorálním přípravkem v terapii relabující formy roztroušené sklerózy. Jde o imunomodulans…
V určitém smyslu by se mohlo zdát, že pediatrie je jakousi „popelkou“ mezi ostatními obory; dětství je totiž vnímáno jako „zdravé“ životní údobí.…
Zeptal jsem se o víkendu na chalupě přátel, zda by měl stát dotovat zdravotnictví alespoň 180 miliardami ročně, a nikdo nevěděl, zda je to moc nebo…
Problematika, nad kterou se tentokrát zamýšlejí účastníci ankety (Za co by si byli nemocní ochotni připlatit, ale nemohou?), mě natolik zaujala, že…
Vědci z University of Cincinnati v Ohiu zjistili, že časná expozice určitým druhům plísní v dětství zvyšuje riziko senzibilizace i k jiným alergenům.…
Ušní, nosní a krční oddělení Šumperské nemocnice se může pochlubit raritním úspěchem. Lékařům se podařilo zachránit nos pacientky, která při úrazu…
Pacienty s roztroušenou sklerózou by mohl uchránit před těžšími následky jejich onemocnění nikotinamid. Naznačují to výsledky týmu amerických…
Na přelomu září a října (29. 9. až 3. 10. 2006) přivítá pražské Karolinum odborníky věnující se studiu vývoje, funkce a regenerace normálního a…
ZÁZRAČNÉ ZLEPŠENÍ LUPÉNKY M. Sladden se svými kolegy z Leicester Royal Infirmary píší v British Journal of Dermatology o „zázračném“ zlepšení až…
„Zase jsem schopen vnímat úplně obyčejné věci – foukání větru nebo třeba běžný shon v dopravě při cestě domů.“ Takto někteří čeští lékaři popisují…
MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., vedl Nemocnici Na Homolce patnáct let. Za tu dobu poznal dvanáct ministrů zdravotnictví. Přiznává, že sledovat všechny…
H. Malcová (FN Motol) referovala o antifosfolipidovém syndromu (APS) jako příčině hluboké žilní trombózy. Představená kasuistika popisovala případ…
Zatímco náš Státní ústav pro kontrolu léčiv střídá ředitele, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) řeší skutečné problémy. Na základě…
V operačním sále se shromáždili všichni, kteří se měli podílet na této skvělé operaci. Akademiku Janu Bedrnovi asistovali dva jeho nejlepší žáci.…
Od 1. listopadu začne platit vyhláška č. 385/2006 Sb., o zdravotnické dokumentaci, která upravuje i pravidla tzv. informovaného souhlasu pacienta.…
Na ministra zdravotnictví T. Julínka se v uplynulém týdnu svými dopisy obrátilo jak představenstvo České lékařské komory, tak vedení Lékařského…
V tomto roce uplynulo čtyřicet let od první transplantace ledviny a tedy od zahájení éry transplantací v ČR. Ledviny se u nás začaly transplantovat s…
Výroční cenu Nadace Karla Pavlíka, která připomíná prvního pacienta s transplantovanou ledvinou u nás (1966), převzal 20. září v aule Karolina…
Letošní konference PULS 2006, jejímž organizátorem byla společnost Institute for International Research (IIR) a mediálním partnerem Medical Tribune,…
Tomáš Julínek vyjel 21. září do Brna, aby zvrátil některá rozhodnutí svého předchůdce ve funkci Davida Ratha.
PROCES S EXMINISTRYNÍ ODROČEN Ministerstvo zdravotnictví nese hlavní vinu na tom, že proces s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou 21.…
V letošním a příštím roce jsme a budeme svědky rostoucí nabídky zcela nových očkovacích látek, a tato dynamika bude klást jistě nemalé finanční…
Globální prevalence diabetes mellitus (DM), zahrnující všechny jeho typy, je u dospělých v současné době odhadována na 5,1 %, v rozvinutých zemích se…
M. Šnajdrová a spol. z Motola sledovali výskyt vrozených vad, somatický vývoj a zdravotní stav u celkem 73 dětí narozených po intracytoplazmatické…
CzechMed, česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, si dala již při svém vzniku v roce 1998 za cíl přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní…
Sekce popálenin byla uvedena prezentací prof. R. Königové, jež shrnula různé typy postižení termického, radiačního a chemického a ukázala na…
O pneumokokových invazivních pneumoniích referovali Z. Blechová a spol. z infekční kliniky Bulovka. Mezi 31 dětmi s pneumonií byl u 17 prokázán jako…
E. Šimková a spol. z motolského pracoviště referovali o eliminačních metodách používaných u dětí. Od roku 1991 do konce roku 2005 bylo na dětském…
J. Wiederman a spol. z Olomouce shrnuli recentní názory na léčbu srdečního selhání (SS) u dětí: klasická léčba (inotropní látky, diuretika,…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se shodl s řediteli zdravotních pojišťoven na nutnosti finanční stabilizace systému veřejného zdravotního…
Zástupci krizového štábu a ministr zdravotnictví spolu 19. září jednali o tom, jak překlenout krizi, ve které se ocitlo české zdravotnictví v…
Příznivá data o počtu kojených dětí v období 1985–2000 ukázali K. a M. Bajerovi z Brna. Doporučení pokračovat v kojení i po zařazení smíšené stravy…
A. Šípek se spolupracovníky referovali o retrospektivní studii přežívání dětí s vybranými typy vrozených vad (VVV) v České republice. Použili údaje…
Základní informace o aktuálním stavu diagnostiky a léčby hypertenze u dětí prezentovali T. Seman a spol. z FN Motol. Měření krevního tlaku i v…
Pokud bychom seřadili jednotlivá pracovní zařazení v ošetřovatelství podle prestiže, které se mezi sestrami těší, domácí péče asi nejvyšší příčky…
Koncem června proběhla volba nového vedení České nefrologické společnosti. S novým předsedou doc. MUDr. Ivanem Rychlíkem, CSc., FASN, jsme si…
Post ředitele SÚKL bude po M. Sojkovi obsazen až po uskutečnění řádného výběrového řízení vypsaného ministrem zdravotnictví. Do té doby byla…
Vědci zjistili, že extrémní fyzická zátěž může u některých sportovců unavit srdeční sval. Tým vedený Euanem Ashleyem ze Stanford University School of…
Kriticky nemocné děti s dědičnými poruchami metabolismu (DPM) představují velmi heterogenní skupinu nemocných s více než 450 různými poruchami. Jak…
Od necelých čtyř let svého věku na rozdíl od autistů víme, že naši bližní nejsou věci, že mají svá přání, myšlenky, pocity. Umíme v nich do jisté…
Jak zabránit odlivu mozků za oceán? Prahu navštívil Maurice Wagner, prezident evropské asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Eucomed, aby zde…
Aktuálním tématem jsou v poslední době vakcíny proti sezónní chřipce. Jak to s nimi je? Na to se Medical Tribune zeptala tiskového mluvčího…
Případ 3,5letého chlapce s kortikorezistentním nefrotickým syndromem (NS), u kterého nápadnější tachykardie vedla k echokardiografickému vyšetření a…
Roční trest s podmíněným odkladem na dva roky dostal primář havířovské porodnice. Ten podle rozsudku zanedbal v říjnu 2004 péči o krvácející těhotnou…
Na český trh vstupuje léčivý přípravek Rosemig Sprintab, nová forma osvědčeného sumatriptanu, který se používá v terapii migrény.
„Letní král“ MUDr. Michal Sojka v čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dlouho nepobyl. Bývalý ministr David Rath jej do funkce jmenoval 11.…
Již dvakrát jsme v MT informovali o Světovém kardiologickém kongresu, který se uskutečnil ve dnech 2. až 6. září v Barceloně. Po přehledu…
Mnoho revmatických onemocnění má tak typický charakter bolesti, že na základě pečlivě provedené anamnézy lze prakticky udělat diagnózu. Svůj význam…
Řízení letiště? Proti domácí péči hračka Po jeden den měla MT příležitost sledovat činnost agentury domácí péče LUSI, která u nás patří mezi tři…
V úvodu minulého týdne se sešly téměř dvě stovky lékařů a zdravotníků v Lékařském domě v Praze na 14. ročníku symposia Atherosklerosa 2006. Pořádání…
Odhaduje se, že více než polovina z léků, které v současnosti vyvíjí farmaceutický průmysl, připadá na bílkovinné molekuly. Většinu lidských bílkovin…
Podání některých léků může přispět k etiologii depresivních příznaků a poruch. Výzkum v této oblasti však byl omezen metodologickými a koncepčními…
Světová zdravotnická organizace upozornila ve svém prohlášení z 5. září tohoto roku na narůstající problém rezistence u původce tuberkulózy…
Na začátku příštího roku vstoupí v platnost zákon o sociálních službách č. 108/2006 Sb., jehož příprava začala už před deseti lety. Potřebným lidem…
Konečně se čtvrt roku po volbách podařilo vyhnat od korýtek obzvláště povedenou a chrochtající partičku. V novodobé historii České republiky jejich…
Na Staroměstském náměstí se v neděli 10. září sešly stovky běžců na startu BAWAG Bank Grand Prix.
V sobotu 2. září se v okolí obce Posluchov u Olomouce uskutečnil již 5. ročník Mistrovství ČR lékařů v závodě na horských kolech – cross country. Pro…
Možnosti odjet na dovolenou do zahraničí s využitím programu Prázdninová dialýza letos využilo 32 pacientů odkázaných na pravidelnou dialyzační péči,…
V případě ambulantní specializované péče je v současné době jakýkoli pokles činnosti zdravotnického zařízení provázen poklesem úhrad od zdravotních…
Jednání Asociace nemocnic České republiky (AN ČR) se uskutečnilo 13. září v pražské Nemocnici Na Homolce. Shromáždění členů se usneslo, že většina…
VYŠETŘENÍ ŘIDIČE NELÁKÁ Zatím jen malý zájem projevují profesionální řidiči v Olomouckém kraji o psychologická a neurologická vyšetření, která jim…
Vznik takzvaných neziskových nemocnic se posune o jeden rok na 1. leden 2008, neboť vláda na svém zasedání 13. září vyhověla návrhu ministra…
„Svým členům jsme radili nepodepisovat smlouvy koncipované podle vyhlášky o rámcových smlouvách,“ řekl na sněmu České stomatologické komory (ČSK) 9.…
ZA ÚPLATEK DO VĚZENÍ Na 1,5 roku vězení za přijímání úplatku odsoudil 13. září Okresní soud v Teplicích ústeckého ortopeda Radka Bartoše. Lékař po…
Bývalý ministr zdravotnictví David Rath provedl na svém nedávném působišti dramatickou čistku. Ze statistiky personálního oddělení ministerstva…
Chronická bolest bývá v praxi velkým problémem nejen pro samotného pacienta, ale také pro jeho ošetřující lékaře. Pokud se příčinu pacientových…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek razantně zasáhl do složení správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, když prosadil odvolání všech…
Zrak je pro život člověka velmi důležitý, vždyť jeho prostřednictvím získáváme až 90 % informací o okolním světě. Proto je také součástí různých…
S novým prezidentem Svazu zdravotních pojišťoven České republiky Bc. Vladimírem Kotherou hovořila Medical Tribune o budoucnosti této organizace a o…
Devatenáct tisíc lidí, to je menší okresní město. Uživí se tu tak osm praktických lékařů pro dospělé, tři pro děti, určitě se tu najde dost práce pro…
Současný svět, přestože není ohrožován světovými válkami, nelze považovat za bezpečný. Jsme svědky přírodních katastrof, teroristických akcí a mnoha…
V odborném tisku i v masových sdělovacích prostředcích vzbudila velkou pozornost studie vědců z kalifornské společnosti Advanced Cell Technology,…
Předsedou výboru pro zdravotnictví poslanecké sněmovny byl 12. září zvolen bývalý ministr David Rath. Hlasováním výboru prošel až ve druhém kole.…
Z látek ovlivňujících renin-angiotensin-aldosteronový systém jsou v dnešní době pro klinické užití k dispozici inhibitory ACE a blokátory receptoru…
Kdyby pouhá přítomnost lékaře-specialisty pomáhala pacientům s onemocněním respiračního traktu lépe dýchat, tak se začátkem tohoto měsíce mnichovští…
Poprvé ve své historii uspořádala letos v září evropská asociace EADPH (European Association for Dental Public Health) své zasedání v některém z…
V Anatomickém ústavu 1. LF UK se ve dnech 3. až 6. září letošního roku konal kongres s mezinárodní účastí MORPHOLOGIE 2006, a to pod záštitou rektora…
První pokusy o implantaci umělého srdce proběhly již před více než dvaceti lety. Většího rozšíření se však tato metoda zatím nedočkala. V cestě…
Léto již pozvolna končí. Pro mnohé znamenalo především příjemné dny zaslouženého odpočinku strávené na dovolené. V ambulancích ORL však o prázdninách…
Společnost Janssen-Cilag obdržela významné mezinárodní ocenění, Mezinárodní Galénovu cenu 2006 (International Prix Galien Award 2006) za průlomový…
Ve Spojených státech se na plné obrátky rozběhl impozantní projekt, který si klade za cíl přečíst dědičnou informaci hlavních typů lidských nádorů a…
Na mezinárodním veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX bude letos celý jeden den věnován elektronickému zdravotnictví.
Poprvé na evropském kontinentu se v Brně během veletrhu HOSPIMedica uskuteční „live“ 3D projekce robotické operace, a to včetně přenosu zvuku. Stane…
JAK CVIČIT PŘI HYPERTENZI Časopis Journal of Hypertension věnoval prostor stati Janet Wallaceové z Indiana University v Bloomingtonu (USA), v níž se…
Úloha většiny z 23 000 genů, jež se nacházejí ve třech miliardách písmen genetického kódu lidské DNA, zůstává záhadou. Funkce některých genů pomohl…
Provádí se v praxi účelná sekundární prevence u seniorů nad osmdesát let a mají lékaři vůbec ujasněno, kdy se v těchto případech o účelnou prevenci…
Oddělení radiologie Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně je prvním zařízením tohoto typu, kam se ženy od letošního září mohou objednat k…
Upozorňujeme všechny zájemce o intenzivní péči, že se právě zakládá nová mezioborově konstituovaná společnost pro intenzivní péči. K účasti byli…
Tým amerických, francouzských a čínských vědců vedený Johnem Engelhardtem z University of Iowa naklonoval dalšího savce – domácí fretku ( Mustela…
Jestliže se na Světový kardiologický kongres, uspořádaný ve dnech 2. až 6. září v Barceloně Evropskou kardiologickou společností (ESC) a Světovou…
Ačkoli je stále krajně nejisté, zda vláda premiéra Mirka Topolánka získá v poslanecké sněmovně důvěru, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek představil…
První lék vyvinutý speciálně pro léčbu předčasné ejakulace je na světě – jde o dapoxetin, patřící do skupiny selektivních inhibitorů zpětného…
Tentokrát jsem při čtení článků, které jsme pro vás připravili, zažil dvě překvapení a jedno rozuzlení. ■■■ Nejprve mě překvapil doc. O. Vinař, když…
„Chceme znovu ukázat, že Svaz zdravotních pojišťoven sdružuje zdravotní pojišťovny, které mají určitý odborný potenciál a jsou schopny dát ho ve…
„Kdybych sám osobně potřeboval operaci páteře, pojedu do Liberce za Petrem Suchomelem. Umí to a je to kamarád,“ říká předseda České neurochirurgické…
Vědci z University of Auckland na Novém Zélandu zjistili, že antibiotika jsou při léčbě akutní hnisavé rinitidy účinná, avšak nejsou nutně nezbytná,…
Zprofanovaným novinářským klišé se stalo hodnocení naší politické situace jako schizofrenní. Vůči pacientům s touto diagnózou je to však více než…
Koncem srpna se v pražském hotelu Hilton uskutečnil pod patronací primátora hlavního města Prahy Pavla Béma 10. mezinárodní kongres anestezie v…
Počátkem září tohoto roku uveřejnil časopis Journal of Clinical Oncology práci britských vědců o zkušenostech kombinované léčby pacientů s non…
Protikorupční policie zahájila kárné řízení s vyšetřovatelem, který měl na starosti korupční kauzu bývalé blízké spolupracovnice exministra…
Silně medializovaný konflikt mezi onkology a tehdejším ministrem zdravotnictví Davidem Rathem, týkající se dostatku či nedostatku financí na léčbu…
Tzv. Kubkova smlouva s VZP v podstatě umožňuje ordinacím definitivu a tím značnou konzervaci stávající sítě. Nově vznikající zdravotnická zařízení…
Počet možností, jak zhodnotit úspory, sice neustále roste, většina lidí však peníze ze zvyku ukládá na různé druhy vkladních knížek nebo…
„Pokud nedojde ke změně stávajících zákonů, budou od 1. ledna 2007 zaměstnanci budoucích neziskových nemocnic odměňováni podle zákona o mzdě, tedy…
O úrovni náměstků, které nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek „zdědil“ po svém předchůdci Davidu Rathovi, svědčí to, že (s výjimkou hlavního…
V den jmenování nové vlády prezidentem republiky zaslal odstupující ministr zdravotnictví David Rath novému ministru Tomáši Julínkovi dopis, který…
Vzhledem k tomu, že bolest je součástí všech medicínských oborů, měly by být i psychologické postupy, které modulují její vnímání a prožívání,…
V některých médiích můžeme zaznamenat informace o tom, že se pacienti trpící bolestmi šlach a úponů (například s tzv. tenisovým loktem či patní…
O somatické, viscerální i psychogenní bolesti byly napsány stohy knih. Bolest může být varujícím příznakem, ale může být i zcela samoúčelná, jako…
Mám na dobu určitou (do konce roku 2010) pronajaté prostory pro ordinaci v objektu, který donedávna vlastnila obec, ale v únoru celý dům převedla na…
V souvislosti s očekávaným a ve všech pádech skloňovaným „stárnutím populace“ se stává stále naléhavější otázka bydlení pro seniory. Medical Tribune…
Protikorupční policie ukončila vyšetřování bývalé blízké spolupracovnice exministra zdravotnictví Davida Ratha Evy Klimovičové, která od března čelí…
Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) mají být léčiva, která byla v období před letošním 1. srpnem předepisována na recept a od 1. srpna jsou v…
Metabolický syndrom se stává jedním z nejrozšířenějších onemocnění na světě. V posledních letech však bylo zpochybněno, že by šlo opravdu o…
Syndrom vyhoření má mnoho definic. Jedna z nich říká, že jde o stav psychického vyčerpání, které je důsledkem chronických stresujících pracovních…
ÚVĚR PRO JILEMNICI Jilemničtí zastupitelé schválili na konci srpna ručení za revolvingový úvěr pro zdejší Městskou Masarykovu nemocnici. Zdravotnické…
VÝDAJE STÁLE ROSTOU Celkové náklady českého systému veřejného zdravotního pojištění dosáhly loni 168 miliard korun, což bylo o 7,4 procenta více než…
Neuralgie je nejčastější komplikací infekce virem varicella-zoster, ale její léčba je dosud neuspokojivá. Nejlepší prevencí vzniku postherpetické…
V roce 1986 Světová zdravotnická organizace (WHO) uveřejnila dokument Léčba nádorové bolesti (Cancer Pain Relief, WHO), ve kterém byl mimo jiné…
Někdejší Bakešova chirurgická nemocnice, jejímž zřizovatelem byl Jihomoravský kraj, přešla na konci června letošního roku pod hlavičku Masarykova…
Na začátku měsíce proběhla mnoha médii, včetně zpravodajství České televize, zpráva, že skupina Čechů se přidává k soudní žalobě, která je vedena v…
„Lékař by neměl léčit bolest bez znalosti její příčiny. Vždy je potřeba odlišit minimálně bolest nociceptivní od neuropatické a zamyslet se nad…
Tým amerických a britských vědců vedený Radkem Bukowskim z University of Texas publikoval v časopise PLoS Medicine průkopnickou studii, v níž je…
Patnáct let strávil mrtvý myší samec v mrazicím boxu a nakonec se stal otcem zdravých, čilých myšek. Přičinil se o to tým japonských, amerických a…
Pacientka je mladá žena, 35 let. Přichází pro opakované papilitidy v oblasti incisální papily, provázené spontánními bolestmi a bolestmi při příjmu…
Studie zaměřená na zhodnocení osmitýdenního podávání bupropionu u 162 dospělých pacientů s diagnózou ADHD popisuje účinnost bupropionu XL v dávkách…
Mnoho pacientů s obsedantněkompulsivní poruchou (OCD) vykazuje nižší účinnost standardní léčby inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Mirtazapin…
Účinnost a bezpečnost oxcarbamazepinu v monoterapii u pacientů s neuropatickou bolestí diabetického původu byla sledována v multicentrické, 16týdenní…
Boehringer Ingelheim prodal Pharmaton Světová farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim oznámila koncem srpna prodej své divize Pharmaton, která…
HEXAVAKCÍNA UŽ ZASE je Od začátku školního roku je opět na trhu hexavakcína, která slouží k základnímu očkování a přeočkování dětí proti záškrtu,…
Sociologické šetření, které provedla agentura DEMA podle zadání České společnosti podpory zdraví a Národní rady zdravotně postižených, prokázalo…
Do funkce ministra zdravotnictví uvedl premiér Mirek Topolánek v úterý 5. září dosavadního senátora za ODS Tomáše Julínka. „Očekávám, že vrátí řád…
Evropská kardiologická společnost (European Society of Cardiology – ESC) uspořádala ve dnech 2. až 6. září v Barceloně své výroční jednání jako…
„Málokdo se stará o to, co sestry skutečně cítí. I to je jeden z důvodů, proč tak snadno vyhoří,“ říká psycholožka Mgr. Libuše Kalvodová, která se…
Medicína za mřížemi Vězeňské zdravotnictví má svá specifika. Avšak práce s obviněnými a odsouzenými není nijak mimořádně nebezpečná. „My pracujeme s…
Na konstatování, že populace stárne, si už veřejnost zvykla. Zvykla si i na výzvy, že je nutné s tím něco dělat. Místopředsedkyně české…
Moderní algeziologie disponuje množstvím metod, které ovlivňují bolest na různých úrovních. Mezi invazivní techniky řadíme i podkožní implantabilní…
Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO) používají přístroj, který dokáže u budoucí maminky velmi rychle zjistit, zda potomek nebude trpět např. Downovým…
Málokterý obor medicíny se v posledních letech tak radikálně proměnil jako oftalmologie. Příklon k chirurgickým metodám je tu více než zřetelný.…
Výskyt únavy může významně ovlivňovat kvalitu života, což platí dvojnásob u pacientek léčených pro nádorové onemocnění, které tak často mívají…
Bolesti zad jsou jak příčinou pracovní neschopnosti, tak v některých případech až důvodem invalidního důchodu. Odhaduje se, že tento osud potká až 1 …
K hromadné žalobě na americkou farmaceutickou společnost Merck & Co. (v ČR jako MSD) kvůli nežádoucím účinkům jejího léku Vioxx se připojilo i 25…
Hned na první straně tohoto čísla začíná obsáhlý článek informující o právě skončeném Světovém kardiologickém kongresu v Barceloně. První z textů,…
Prodloužení protrombinového času Jednorázová p.o. dávka 150 mg fluconazolu podávaného při vulvovaginální kandidóze může velmi výrazně prodloužit…
Až u čtyřiceti procent pacientů podstupujících bariatrický chirurgický výkon pro morbidní obezitu se v průběhu následujících šesti měsíců objeví…
K poklesu hodnoty akcií společností BristolMyers Squibb a SanofiAventis vedlo oznámení, že se v nejbližších týdnech – tedy plných pět let před…
Až donedávna existovaly dvě základní léčebné volby pro pacienty s epilepsií – podání antiepileptik a tradiční chirurgie zaměřená na epilepsii.…
V dnešní době široké nabídky je efektivní využití zdrojů základní otázkou v rozhodování o jejich alokaci. V průběhu posledních desetiletí se s…
Dokončení z předchozích čísel MT Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu…
„Vinou vyhlášek je peněz pro onkologické pacienty méně než v minulých letech,“ řekl 23. srpna novinářům předseda České onkologické společnosti (ČOS)…
Jádro týmu, který pečuje o pacienta s CHOPN, by vždy měl tvořit pneumolog a fyzioterapeut. Jednu dvojici, která při péči o tyto nemocné dlouhodobě…
Jaromír Jágr se stal oficiálním patronem Nemocnice Podlesí Třinec. Rozhodl se k tomu poté, co loni nemocnici navštívil. „Sportovci a zdravotnictví k…
Agentura CI-5 uspořádala spolu s Koalicí pro zdraví, organizací STOB (Stop obezitě), Svazem diabetiků ČR a Maltézskou pomocí v sobotu 19. srpna ve…
Přenosné spongiformní encefalopatie vyvolávané priony obestírá nejedna záhada. U některých je mimo jakoukoli pochybnost prokázán horizontální…
Kóma je přítomno, když se pacient jeví jako spící, je neprobuditelný a nereaguje. Nenajdeli se medicínský podklad, může se dostat do hlavní role při…
VOLNÁ MÍSTA V EVROPSKÉ UNII Přes 6 000 pracovních míst pro zdravotní sestry, pečovatelky a pečovatele se objevilo jen za poslední týden v systému…
Vědecký časopis Transgenic Research přinesl výsledky první studie, která hodnotí zdravotní přínos konzumace mléka geneticky modifikovaných…
Dosud prý nejlepší hodnocení parametrů kvality poskytované péče v přímo řízených zdravotnických zařízeních vypracovalo v minulých týdnech…
„Jednotlivé úřadovny Všeobecné zdravotní pojišťovny rozhodují nahodile a jejich rozhodnutí často nemají oporu v zákoně,“ postěžoval si 17. srpna…
Tým vědců z amerického National Institute of Mental Health v Bethesdě vedený Carlosem Zaratem objevil nečekaně účinné antidepresivum v léku, který…
Výbor pro léčivé přípravky pro použití v humánní medicíně (The Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA)…
Některé ovocné šťávy mají velmi vysoký obsah draslíku, což může u některých nemocných vyvolat nebezpečnou hyperkalémii. V literatuře je tato…
V Medical Tribune 21/2006 jsme uveřejnili článek nazvaný „Při domácích porodech byly ohroženy dvě děti“. V prvním případě, o kterém jsme se zmiňovali…
Státní ústav pro kontrolu léčiv zaznamenal případ úmrtí na anafylaktický šok u třicetileté ženy po vakcinaci proti meningokokové meningitidě.…
Anafylaxe je „strašákem“ všech zdravotníků. Může k ní dojít kdekoli a kdykoli po aplikaci téměř jakéhokoli přípravku. Je takřka nepředvídatelná a…
ALERGIE NA ANESTETIKUM Podle zprávy španělských anesteziologů v časopisu Allergy má téměř 5 % nemocných, kteří podstupují chirurgické ošetření,…
Nemocnice čeká řada novinek. Nejprve na konci listopadu vstoupí v účinnost kontroverzní zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických…
Studie týmu amerických vědců vedených Paskem Rakicem z Yale Medical School v New Haven vzbudila pozornost nejen odborníků, ale i laické veřejnosti.…
Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje o možném riziku vzniku syndromu plovoucí duhovky (Intraoperative Floppy Iris Syndrome, IFIS) v souvislosti…
Jedním z mediálních témat letošního léta byla kandidatura Prahy na pořádání olympijských her v roce 2016, popřípadě 2020. Jak se zdá, nešlo jen o…
„Za podezřelý můžeme považovat styk s jakýmkoli cizincem,“ říká RNDr. Marie Brůčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Státního…
Zatímco problémy s nadváhou a obezitou má dnes přes jednu miliardu obyvatel světa, podvyživených je „jen“ 800 milionů, citoval britský list The Times…
Jsou léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) pouze sběrným táborem pro jinde nežádoucí pacienty, nebo mají jiné poslání? Měly by přijímat rekonvalescenty…
Jak odpovídat na nejčastější otázky pacientů o potravinové alergii, radí specialista na tuto problematiku, pediatr a alergolog MUDr. Martin Fuchs.…
Pacient s bolestí vyžaduje komplexní přístup Tematická příloha v příštím čísle MT bude věnována problematice bolesti. V každodenní praxi se s ní…
Ve stínu místy dramatických, místy naopak nudných vyjednávání o budoucí vládě České republiky zůstává fakt, že volby letos proběhly i na Slovensku a…
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) byla 25. srpna oficiálně zaregistrována do Otevřeného svazu zdravotních pojišťoven (OSZP), jehož…
Správný výběr inhalačního systému a správná inhalační technika jsou jedním ze základních kamenů efektivní léčby obou nejčastějších obstrukčních…
Z rozhovoru s přednostou Ústavu lékařské etiky a ošetřovatelství 3. LF UK v Praze doc. Jiřím Šimkem, CSc., na straně devět se dozvídáme, co by si…
V OLOMOUCI BUDE BABYBOX Třetí babybox na území ČR bude zřízen v areálu FN Olomouc, přičemž půjde o první takové zařízení umístěné přímo ve fakultní…
„Největším etickým problémem, o kterém bychom se v rámci českého zdravotnictví měli bavit, je běžná a každodenní komunikace v ordinacích a na…
V souvislosti s příchodem nových a nikterak levných terapeutických postupů v léčbě věkem podmíněné makulární degenerace je nutné stanovit jednotná…
Závrať je příznak, který často přivede zejména staršího pacienta do ordinace praktického lékaře. U vertiga jako u mnoha dalších symptomů a chorob…
Proces označovaný jako autofagie plní v buňkách řadu důležitých funkcí. V její počáteční fázi obalí část membrány hrubého endoplazmatického retikula…
Toto číslo vychází ve dnech, kdy se stará vládní garnitura jen velmi nerada a neochotně s mocí loučí, zatímco nová je bohužel stále ještě poněkud v…
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) poskytuje od 1. srpna 2006 příspěvek na očkování vakcínou Prevenar do hodnoty předložených dokladů (maximálně do…
Generické léky se v poslední době těší podpoře nejen svých výrobců, kteří touží ukrojit z milionových prodejů nejúspěšnějších produktů pro sebe co…
Členem správních rad Hutnické zaměstnanecké pojišťovny a Revírní bratrské pokladny se stal s účinností od 10. srpna Pavel Lešek. Vláda ho jako…
Spolu s kolegou, jehož ordinace sdílí s tou mojí společnou čekárnu, uvažujeme o zakoupení bezpečnostních kamer. Přes den je chceme využívat pro…
V novém silničním zákoně je upravena výjimka z některých dopravních předpisů pro praktické lékaře a způsob označení. Kde a jak mohu o označení…
Míra korupce ve zdravotnictví je sice nižší než u úředníků, policistů a soudců, ale i tak je mnohem vyšší než v ostatních sférách společnosti.…
Ultrazvukový přístroj PRO FOCUS 2202 představuje díky příslušenství a funkcím pokrok v diagnostice a stanovení ideálního postupu další léčby…
Na celém světě je dnes v provozu více než 650 milionů počítačů. Každý z nich se může zapojit do obřího virtuálního systému, jehož výpočetní výkon…
David Hilbert, tehdy vedoucí světlo oboru, položil roku 1900 na mezinárodním kongresu matematiků svým kolegům třiadvacet zásadních otázek. Jejich…
Pokračování z MT 25/2006 Po přijetí zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k…
Vláda Jiřího Paroubka na svém posledním zasedání před podáním demise projednala návrh státního rozpočtu na rok 2007. Aby sociální i křesťanští…
Všechny ukazatele, které sleduje Státní ústav pro kontrolu léčiv, tedy finanční objem distribuovaných léků, počet jejich balení a také doporučená…
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOKSČL) se v souvislosti s novým zákoníkem práce, který od 1. ledna příštího roku omezí přesčasovou…
ZDRAVOTNÍ VÝBOR SAMOSTATNÝ V poslanecké sněmovně se rozdělil bývalý zdravotní a sociální výbor na dva, čímž vznikl samostatný zdravotní výbor.DRAHÉ…
Jako každá léčba je i hormonální substituční terapie (Hormonal Replacement Therapy – HRT) závislá na výsledcích velkých randomizovaných studií; na…
První případy horečky chikungunya importované do ČR zaznamenali lékaři na Infekční klinice FN Bulovka. SZÚ ve svých zprávách Centra epidemiologie a…
SÚKL informuje o zvýšeném riziku CMP při používání léčivých přípravků obsahujících účinnou látku tibolon (Livial, Ladybon), které je výsledkem…
Kuřáci, kteří se s pomocí lékaře chtějí zbavit své závislosti na tabáku, budou mít v brzké době k dispozici nový lék, jenž zvýší jejich šance na…
Ve věku 93 let zemřel 2. srpna 2006 na komplikace po ruptuře aorty dr. Vincent P. Dole, jehož výzkum v šedesátých letech minulého století umožnil…
V posledním vydání MT jsme se v několika článcích věnovali cestovní medicíně z pohledu možného rizika nákazy infekční chorobou. Jiné nebezpečí…
Moderní medicína dokáže zachránit život, ale co pak? Jedno je jisté – šance pacientů na plnohodnotný návrat do života prudce snižuje způsob, jakým…
Vznik spongiformních encefalopatií připisuje většina badatelů prionům. Ty vznikají prostorovým přeuspořádáním bílkovinné molekuly neškodného a tělu…
Odhaduje se, že s nějakou formou úniku moči má zkušenost až polovina žen. Zjistit, které pacientky inkontinence trápí, ale není snadné. Nejde zrovna…
Podle rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze bude muset VZP vrátit léčebnám dlouhodobě nemocných, psychiatrickým léčebnám a rehabilitačním…
O rozdílu mezi člověkem a šimpanzem Z debaty v běžných médiích by se mohlo zdát, že většina lékařů jsou hulváti, kterým na pacientovi vlastně…
Ekonomická bilance Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) skončila v letošním prvním pololetí s více než pětimiliardovým přebytkem. Odstupující ministr…
Vyhláška o úhradách zdravotní péče vydaná na první pololetí tohoto roku pozbyla platnosti posledního června. Podle předsedy Národní rady zdravotně…
„Přijmi a vydej“ je název kampaně, jejíž součástí je i soutěž, jíž se mohou zúčastnit lidé, kteří si přejí nejen zhubnout, ale také přijmout zdravý…
Po letech a letech jsem zase navštívil místní koupaliště. Známí mě totiž přesvědčili, že v podvečer už tam není takový nával a dá se docela dobře si…
Rada hlavního města Prahy vyhlásila pro rok 2007 čtyři grantová témata v oblasti poskytování zdravotních služeb: - podpora terénní zdravotní péče …
V prvním pololetí letošního roku dosáhly tržby farmaceutické společnosti Zentiva téměř 6,5 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst 17,6…
Kardiologové Nemocnice Na Homolce v Praze implantovali pacientovi s poruchou srdečního rytmu jako první v České republice i v zemích východního bloku…
Společnost IZIP, provozovatel elektronických zdravotních knížek pacientů na internetu, získala mezinárodně uznávanou značku Good Privacy, udělovanou…
Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře,…
Deset krajů zkontroloval od loňského října do letošního března Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Prověřoval, jak jednotlivé regiony využily finanční…
Vyhlášku o zdravotnické dokumentaci č. 385/2006 Sb. vydalo ministerstvo zdravotnictví (MZ). Vyšla 1. srpna ve Sbírce zákonů, účinnosti však nabude až…
EU A VÝZKUM KMENOVÝCH BUNĚK Ministři členských zemí EU zodpovědní za vědu a výzkum se dohodli, že Unie ze svého rozpočtu podpoří výzkum kmenových…
„Bude lepšie. Do systému príde viac peňazí, štát zvýši platby za svojich poistencov zo 4 na 5 percent priemernej mzdy, definovaná je znížená sadzba…
Kanada akceptuje certifikáty správné výrobní praxe pro výrobce humánních léčivých přípravků vydané Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Na základě výměru Ministerstva financí č. 05/2006, kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami („diferencovaná marže“), s účinností dnem 1.…
EMEA (Evropská léková agentura) schválila k použití dvě očkovací látky, Nobilis Influenza H5N2 (společnosti Intervet International BV) a Poulvac…
Nedávno bylo popsáno u pacientů, kteří podstoupili angiografické vyšetření magnetickou rezonancí a byla jim aplikována kontrastní látka obsahující…
„Ještě nikdy nebyla situace kolem lékové vyhlášky tak špatná,“ prohlásil prezident České lékárnické komory (ČLeK) Lubomír Chudoba. Podle něj je práce…
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek se možná definitivně zbavil nálepky „Rathova odboráře“, kterou jej donedávna cejchovala většina…
V letním období pravidelně přibývá k lidem, kteří cestují v průběhu roku z pracovních důvodů, mnoho turistů, kteří tráví svou dovolenou v zahraničí.…
Je jisté, že riziko získání infekčního onemocnění není stejné pro každého a je velmi silně ovlivněno jeho chováním, popřípadě množstvím a strukturou…
Se zástupci zdravotních pojišťoven se 1. srpna sešel ministr zdravotnictví David Rath. Po jednání řekl novinářům, že je velmi potěšen zejména…
Společnost Alliance UniChem, jejíž česká pobočka patří k největším distributorům léčiv v ČR, dnes dokončila spojení s britskou společností Boots.…
V České republice došlo k výskytu epidemie příušnic převážně ve věkové kategorii 15 až 25 let, přičemž nejrizikovější skupinou jsou muži ve věku 19…
Bolest na hrudi, dyspnoe, synkopy a arytmie – tak pojmenoval nejčastější důvody neodkladné hospitalizace profesor Zbigniew Gaciong z oddělení interní…
Japonská firma Eisai Co. Ltd. uvedla na trh analgetikum Prialt, jež je syntetickou verzí toxinu filipínské homolice Conus magus. Většina lidí zná…
Testy potvrdily, že nákupní košíky včetně madel a sedaček pro děti jsou kontaminovány bakteriemi a jiným biologickým znečištěním. Vyplývá to ze…
Prevence syndromu ekonomické třídy I když se doba prázdnin a dovolených pomalu chýlí ke konci, zeptala se MT předsedy České angiologické společnosti…
NEJVÍC LÉKŮ KUPUJÍ FRANCOUZI Francouzi vyšli jako největší spotřebitelé léků v Evropě ze dvou studií, jejichž výsledky byly zveřejněny v Paříži.…
Hýbat věcmi, ovlivňovat události na dálku a číst myšlenky „pouhou“ silou vůle – to je nejen námětem mnoha sci-fi románů a filmů, ale i snahou…
Novým přednostou I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň se stal doc. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., který pracoval od roku 1995 na metabolické…
V České republice je v současné době pro diabetes léčeno nejméně 750 000 diabetiků, z toho 160 000 inzulinem, a jejich počet každoročně narůstá o…
Schéma vychází z aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR o činnosti praktických lékařů pro dospělé v roce 2005. Vyplývá z nich…
Na základě dohodovacího řízení o úhradách zdravotní péče na rok 2007, které bylo svoláno ministerstvem zdravotnictví, zahájili zástupci zdravotních…
Česká republika trpí schizofrenií. Polovina jeho občanů si přeje liberální stát, v němž by mohli tvůrčím způsobem pracovat a jemuž by byli ochotni…
„Nasloucháním poznáte, že hrudník obsahuje vodu a ne hnis, pokud na něj přiložíte ucho a uslyšíte zvuky, které vydává vařící se vinný ocet,“ napsal…
Od voleb uplynuly dva měsíce a nová vláda je stále v nedohlednu. ČR řídí kabinet složený ze zástupců stran, z nichž jedna skončila ve volbách až…
Jedenatřicetiletého cizince s nevšedním zraněním – kousnutím do penisu – ošetřili lékaři v nemocnici na Karlově náměstí v Praze; zda vážné poranění…
Ze všeho nejdříve spěchám blahopřát Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a především pak osobně doktoru A. Holému ke skvělému úspěchu,…
Rád bych reagoval na velice záslužný článek o škodlivosti alkoholu, který vyšel 10. července v posledním čísle MT (23/2006). Hlavní text je doplněn…
Vracíme se k výročnímu zasedání evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), které se sešlo koncem června v Praze. na diskusním…
JE DIABETES INFEKČNÍ CHOROBA? Podle švédské výzkumné společnosti Apodemus může mít infekce virem Ljungan (picornavirus) souvislost se vznikem diabetu…
Loučili jsme se s ním tak jako s každým, kdo odchází na dovolenou. Slovy „tak si to užij a dávej na sebe pozor“. Nikoho z nás ani ve snu nenapadlo,…
Patnáct minut po páté hodině ranní začíná pracovní den prof. MUDr. Jiřího Vorlíčka, CSc. V tu dobu totiž pravidelně vchází do své pracovny ve…
David Rath má sice nakročeno k odchodu z funkce ministra zdravotnictví, přesto neustává v uskutečňování zásadních rozhodnutí. K hlavním v posledních…
Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR a americká biofarmaceutická společnost Gilead Sciences uzavřely 13. července unikátní smlouvu o…
„Pro léčení osteoporózy u žen po menopauze je z veřejného pojištění plně hrazen pouze generický alendronát. K takové úpravě úhradových mechanismů…
Co mají společného „náctileté“ matky s ženami, které přivádějí své děti na svět po šedesátce? také o tom se jednalo na výroční konferenci evropské…
I když vzdělávacích akcí pro zdravotníky- nelékaře přibývá, nejsou vždy pro všechny sestry dostupné, ať už z časových nebo finančních důvodů. Samotné…
NÁVRH NA ZRUŠENÍ VYHLÁŠKY. Senátoři ODS a KDU-ČSL předložili 7. července Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášky o rámcových smlouvách, kterou…
Budu stěhovat svou ordinaci do nových prostor, což samozřejmě obnáší poměrně složitou a časově náročnou akci – přes víkend musíme vše přestěhovat tak…
Sto dvacet mediků převážně z USA, ale i z Indonésie, Portorika, Kanady či Austrálie se v těchto dnech pohybuje po pražských nemocnicích. jde o…
O možnostech rozvoje regionálního zdravotnictví a o jeho financování jednal řídící výbor projektu efektivní zdravotnictví Ústeckého kraje (EFEZ).…
Ani po volbách není jasné, jak bude v ČR řešena léková politika. Přitom zde existují dvě problematické oblasti – jak učinit rozhodování o úhradách…
Havárie autobusu na dálnici D8 u Prahy, ke které došlo 16. července, ukázala slabiny univerzální evropské tísňové linky. Přitom zdravotnické…
Socialisté v naši zemi vládnou již více než osm let a bohužel i několik týdnů po prohraných volbách se s pomocí komunistů drží zuby nehty moci, aby…
Odbory a zaměstnavatelé mají jiné názory na způsob volby členů správních a dozorčích rad zdravotních pojišťoven než ministerstvo. Vyplynulo to z…
Moderní medicína uvažuje v číslech, grafech, tabulkách. Pro lékaře je čím dále tím těžší vnímat za množstvím sofistikovaně zpracovaných informací…
Nové údaje ze Severoamerického registru antiepileptik v USA a Kanadě (North American Antiepileptic Drug Registry – NAAED) naznačují souvislost mezi…
Evropská léková agentura a Výbor pro rostlinné přípravky vypracovaly a 18. 7. 2006 zveřejnily zhodnocení zvýšeného počtu hlášených případů…
V den, kdy se podepsaly obě smlouvy a RNDr. Holý získal významné ocenění a reálný příslib podpory dalších výzkumných projektů, poskytl John. F.…
Hrdinu našeho příběhu proslavila věta „Mare tigerem si mercurius isset“. V doslovném překladu znamená „Obarvil bych moře, kdyby bylo rtutí“. latinské…
Pohled na problematiku konzumace alkoholu z tzv. mezioborové perspektivy se snažila zprostředkovat odborné i širší veřejnosti jednodenní konference s…
Ve výdajích na výzkum a vývoj předstihly USA na přelomu tisíciletí EU. Hrozí situace, že farmaceutický průmysl přestane být po automobilkách druhým…
O letošním jedenáctém zasedání International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research (ISPOR), které se konalo koncem května v americké…
Se zdůvodněním, že kvůli ministerským vyhláškám a snaze ministerstva ovládnout zdravotní pojišťovny není schopen svou instituci nezávisle řídit,…
Akreditační audit v Nemocnici Na Homolce, který prováděla mezinárodní společnost Joint Commission International (JCI), skončil zhruba před rokem.…
Společnost Mölnlycke Health Care učinila další krok na cestě svého rozvoje. Spojila se se společností Regent Medical, renomovaným výrobcem rukavic…
Volby skončily zdánlivým patem. Vyjádřily na jedné straně pochopení či tušení voličů o potřebě reforem, na druhé straně strach z nich. Znamená to…
Cílem mamografického screeningu je včasný záchyt nádorů prsu, umožňující jejich efektivní léčbu a následný pokles mortality. Nedávno zveřejněná data…
Slovensko speje od 4. júla 2006 k svetlejším sociálnodemokratickým zajtrajškom, aké si Česko práve prežilo. Pravda, tradične okoreneným slovenskými…
Představitelé členských organizací české asociace farmaceutických firem (ČAFF) se 15. června sešli v pražském hotelu Olšanka, kde asociace od května…
V době uzávěrky tohoto čísla Medical Tribune byl senátor Tomáš Julínek oficiálním kandidátem na post ministra zdravotnictví v koaliční vládě Mirka…
VOLNÝCH MÍST PŘIBYLO. Od vstupu ČR do EU před dvěma lety postupně přibývá v českých zdravotnických zařízeních volných míst pro lékaře, zubaře a…
O tom, že jsou Američané přímo mistry zkratek a evidentně se řídí heslem „čím méně mluvím, tím více toho řeknu“, jsem se mohla přesvědčit velice brzy…
Britský National Institute for Health and clinical excellence (NICE) vydal v kooperaci s Britskou společností pro hypertenzi (BHS) 28. června 2006…
Pokud má někdo dobrý důvod zabývat se tím, jak učinit gastroskopii pro pacienta příjemnější, jsou to Japonci. jejich země totiž vede celosvětové…
KONDOM CHRÁNÍ PŘED HPV. Vědci z Washingtonské univerzity v Seattlu zjistili, že kondomy chrání ženy před HPV infekcí. Výsledky studie autoři…
Přestože v Krkonoších nenajdeme příliš mnoho ordinací psychiatrů, v první polovině června byla ve Špindlerově Mlýně jejich „koncentrace“ nebývale…
J&J KUPUJE DIVIZI VOLNĚ PRODEJNÝCH LÉKŮ FIRMY PFIZER. Společnost Johnson & Johnson uzavřela dohodu s firmou Pfizer o koupi její divize volně…
Nové pracoviště s magnetickou rezonancí za 50 milionů korun otevřela soukromá plzeňská nemocnice Privamed v areálu v Kotíkovské ulici na Lochotíně;…
Nigérie pro někoho představuje exotiku, pro jiného neznámou chudou africkou zemi. Rozhodně není typickým místem, kam odjíždějí lékaři z Evropy za…
Ve čtyřicátých letech minulého století odhalil americký lékař Fuller Albright souvislost mezi osteoporózou a hormonálními změnami po menopauze. Za…
S poměry v českém zdravotnictví ostře kontrastuje vyprávění českého lékaře o jeho dvouletém působení na soukromé klinice v nigerijském Lagosu (viz…
Na straně jedna a šestnáct se dočítáme o průběhu 10. ročníku Central European Lung Cancer Conference. To, že se odborníci z 31 zemí sjeli právě do…
Společnost LINET, přední světový výrobce zdravotnické techniky, oslavila ve dnech 20. až 22. června patnácté výročí svého založení několika úspěšnými…
Nařízením vlády č. 513/2005 Sb. byla s platností od 1. července 2006 zvýšena minimální mzda z částky 7 570 Kč na 7 955 Kč. Tato změna ovlivní platbu…
I když se v posledních 20 letech podařilo dosáhnout významného poklesu kardiovaskulární mortality a morbidity, s kontrolou vysokého krevního tlaku…
Nesteroidní antirevmatika právem patří mezi nejpoužívanější léky v ordinaci lékaře. Je však třeba mít vždy na paměti, že i mezi jednotlivými…
Zbývající doba úřadování Davida Ratha v křesle ministra zdravotnictví se dá počítat na hodiny, ale jeho aktivita nepolevuje. Kromě zdravotníků…
Společnost Roche, s. r. o., tímto sdělením reaguje na stanovisko výboru české vitreoretinální společnosti k možné léčbě komplikací věkem podmíněné…
Výbor Evropské lékové agentury, který se zabývá posuzováním léčiv pro užití v lidské medicíně (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP),…
V roce 2005 bylo lékárnám, zdravotnickým zařízením a dalším prodejcům v ČR dodáno 369 000 balení léčivých přípravků v celkové hodnotě 64,57 miliardy…
SEX PŘED PORODEM NEŠKODÍ. Počátkem června letošního roku uveřejnil časopis Obstetrics & Gynecology pozorování, které vyvrací úporně vžitou pověru, že…
Zdravotní sestry z celé republiky se sešly 15. června v restauraci Nebozízek na pražském Petříně na slavnostním setkání ke Dni ošetřovatelství, které…
Asi největší odbornou lékařskou akcí, která se tento rok v České republice koná, je výroční kongres Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a…
V uplynulém týdnu se více než čtyři stovky odborníků věnujících se problematice karcinomu plic sjely do pražského hotelu Pyramida na 10. ročník…
Společnost Albertina icome Praha, dodavatel národních a konsorciálních licencí pro přístup k elektronickým informačním zdrojům, z nichž významnou…
Altruismus je chování, které prospívá jiným organismům, přičemž altruistu něco stojí. Měří se počtem možných potomků. Altruista snižuje možný počet…
Pro podezření z poškozování hospodaření České lékařské komory v souvislosti s vydáváním časopisu Tempus Medicorum vyšetřuje protikorupční policie…
Odpověď na otázku položenou v titulku by měla nejspíš znít: chtěl by být, kdyby za něj stále nerozhodovali ti, kteří údajně vědí všechno lépe.…
V posledních letech a zejména měsících se v politickém a mediálním jazyce českého prostředí snad až příliš často vyskytují výrazy jako „systémové“ či…
Podezření, že občanské sdružení Reforma zdravotnictví – forum.cz senátora Tomáše Julínka je financováno zahraničními farmaceutickými firmami,…
DO NEZISKOVÉHO REŽIMU. Olomoucký a Jihomoravský kraj již začaly připravovat převod svých nemocnic na veřejné neziskové organizace, jak jim ukládá…
Letos si můžeme připomenout téměř zapomenuté výročí – 200 let dokumentované endoskopie. První dokumentovanou endoskopii provedl v roce 1806 Phillip…
Do neděle 2. července můžete v prostorách pražského Valdštejnského paláce zhlédnout výstavu Onkologie v obrazech. Třicet autorů zde na 60 obrazech…
Odstupující ministr zdravotnictví David Rath se v rozhovoru pro MT pokusil vysvětlit pohnutky, které ho v uplynulých měsících vedly ke kontroverzním…
Již podvacáté se sešli hematologové na Olomouckých hematologických dnech s mezinárodní účastí, které se konaly 31. května až 3. června tohoto roku v…
OBEZITA ZTĚŽUJE DIAGNOSTIKU. Na letošní Výroční konferenci American Society of Clinical Oncology (ASCO 2006) v americké Atlantě zazněla i pozoruhodná…
MUDr. Michal Mašek je povoláním soukromý stomatolog. Právě on se s etnoložkou Mgr. Miroslavou Sodomkovou, Ph.D., vypravil v srpnu loňského roku do…
Hana Rožánková, MBA, má za sebou unikátní životní i pracovní zkušenost. Téměř dva roky pracovala ve funkci ředitelky ošetřovatelství (Nursing…
V posledním vydání Medical Tribune upozorňoval MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., v Geriatrickém otazníku na nešetrné chování vůči seniorům, které v…
Je známo, že kouření ovlivňuje reprodukční systém muže i ženy. Také víme, že kouření poškozuje především cévy a že snížená schopnost erekce může být…
Počátkem devadesátých let byla mnohá zdravotnická zařízení řízena špičkovými odborníky – lékaři, kteří pro řídící funkci postrádali jakoukoli…
Letošní nejvýznamnější setkání onkologů – Výroční schůze Americké společnosti pro klinickou onkologii 2006 (Annual Meeting of American Society for…
Rooney, Cafú, Ronaldinho… Jména, která v době vrcholícího mistrovství světa ve fotbale chtě nechtě musel zaslechnout každý, byť se o „kulatý nesmysl“…
Ve dnech 7. až 10. června se uskutečnil 7. ročník Mezinárodního filmového a televizního festivalu dokumentárních a publicistických pořadů se…
Revmatoidní artritida (RA) je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, které postihuje asi jedno procento populace. Prvotním cílem terapie je omezit…
Za několik dnů oslaví prof. MUDr. Václav Tošovský, DrSc., který se významným způsobem zasloužil o rozvoj dětské chirurgie, již 94. narozeniny.…
Medical Tribune zjistila, že současné vedení ministerstva zdravotnictví vůbec nesvolává svou Vědeckou radu, neboť tento orgán naposled zasedal 5.…
Nedílnou součástí odborných setkání jsou satelitní symposia. Nejinak tomu bylo v Brně, kde se ve dnech 26. až 28. května konala Celostátní konference…
Počet míst, kde si lidé mohou koupit léky bez předpisu, se od 15. června rozšířil na základě vyhlášky č. 220/2006 Sb., kterou se stanoví správná…
Asistovaná reprodukce bezesporu patří mezi dynamicky se rozvíjející obory medicíny. Jak zdolává jeden technický limit za druhým, vystupuje do popředí…
S výkonným ředitelem České asociace farmaceutických firem (ČAFF) MUDr. Lumírem H. Kročkem hovořila MT nejen o přínosech generických léků, ale také o…
Technologické centrum Akademie věd ČR uspořádalo 9. června mezinárodní konferenci NANOMEDICINE. Vědci podílející se na výzkumu nanotechnologií na ní…
Drtivou většinu lékařů není nutné o rizicích porodu doma nijak přesvědčovat. Dokážou si představit, jak rychle se i dosud zcela bezproblémový stav…
SÚKL informuje, že obdržel sdělení ministerstva životního prostředí týkající se zákazu uvádění výrobků, které obsahují freony (chlorofluorouhlovodíky…
Věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější příčina ztráty zraku u lidí nad 60 let. Odhaduje se, že jen v USA trpí 1,7 milionu pacientů věkem…
Na severoamerickém kontinentu byl přenos spirochety Borrelia burgdorferi klíštětem Ixodes scapularis dáván obvykle do souvislosti s nákazovou situací…
Prestižní vědecký časopis Nature Medicine přinesl zprávu o významném objevu, na němž se vedle švédských a amerických vědců podíleli i slovenští…
Podle fyzika Stephena Hawkinga, světoznámého vědce a vědeckého esejisty, závisí přežití lidstva na jeho schopnosti najít si nový prostor k životu…
POHLAVÍ DÍTĚTE NA PŘÁNÍ. Do Spojených států jezdí páry z řady zemí světa, aby si tam zvolily pohlaví svého dítěte. V USA je to legální. Ve většině…
Podle zprávy vydané agenturou Reuters a ČTK získala německá farmaceutická společnost Bayer kontrolu nad společností Schering AG za více než 17…
Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc nahradilo prakticky všechny používané zdravotnické prostředky z PVC výrobky z ekologicky a…
V České republice existuje od roku 2001 osm vysoce specializovaných center dětské traumatologie, která zajišťují komplexní chirurgickou péči…
NE ZÁKONU O PÉČI O ZDRAVÍ. Prezident Václav Klaus 9. června vetoval zákon o péči o zdraví, který měl přinést další podstatné změny do zdravotnictví…
Kýžená katarze, řečeno ironicky, po volbách nenastala. Zklidnění se nedostavilo. Ani zleva, ani zprava. Jako by však patová situace nebyla dost…
Johannes Jessenius a anatomie v Praze byl název přednáškového odpoledne, které uspořádal Anatomický ústav 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v…
Ve svém zamyšlení se MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze tentokrát vrací ke Světovému dni boje proti násilí na…
Kde jsou a kde nejsou úspěšní s reformami zdravotnictví? Co dal a co vzal MUDr. David Rath českému zdravotnictví a občanům? Co si o něm myslí česká…
Na kongresu European Society of Human Genetics konaném v Amsterodamu vzbudil velkou pozornost referát členů laboratoře Davida Kelsella z University…
Kvůli velkému tlaku na snižování výdajů postupují zdravotnická zařízení při strategickém plánování v oblasti informačních systémů a při výběru…
Existuje ideální způsob koexistence zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven? To byla jedna z hlavních otázek mezinárodní konference…
Od 1. března jsem přijal novou zdravotní sestru, se kterou jsem sjednal zkušební dobu v trvání dvou měsíců. Již třetí týden však sestra onemocněla a…
Ukazuje se, že delirium je jeden z běžných neuropsychiatrických projevů systémového lupus erythematodes. Předpokládá se, že u neuropsychiatrické…
Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) vyzvala předsedu vlády Jiřího Paroubka, aby zabránil ministru zdravotnictví ve vydání…
Perorální inhibitory fosfodiesterázy typu 5 (PDE-5) tvoří relativně mladou skupinu farmak, která se poprvé objevila v klinické praxi v roce 1998 – v…
Při renální nedostatečnosti dochází k zásadnímu narušení kalcio-fosfátové homeostázy, která je zajišťována komplikovanými vztahy mezi ledvinami,…
Zbytečné čekání na tragédii – tak je nazván poslední odstavec článku o zbytečném ohrožování dětí i rodiček při domácích porodech na straně osm. „Je…
Artroskopické pracoviště v novojičínské nemocnici nabízí řadu novinek. Lékaři mají k dispozici tři rotační frézy k odstranění tkání a dva speciální…
Mukopolysacharidóza má několik typů. Nejčastější je tzv. Sanfilippův syndrom. V jeho první fázi dítě bývá hyperaktivní. Jako by jediným jeho cílem…
Nový ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny MUDr. Pavel Horák, CSc., MBA, poskytl MT rozhovor především o změnách, které hodlá v jím řízené instituci…
Skutečnost, že neuspokojivou kontrolu hypertenze považují lékaři za velký problém, dokládá i jejich hojná účast na symposiích pořádaných firmou Krka…
Nedávno zveřejněné první výsledky studie STAR (Study of Tamoxifen And Raloxifen) naznačují, že raloxifen, který je primárně určen k léčbě a prevenci…
Velkou pozornost vyvolala studie Ralfa Clausse a Wallyho Nela o nečekaných účincích zolpidemu na pacienty v persistentním vegetativním stavu…
Herpetologové zatím popsali zhruba tři tisíce druhů hadů. Asi šest set z nich považují za jedovaté. Především v Africe a jihovýchodní Asii…
RIZIKO SRDEČNÍHO SELHÁNÍ. Časopis Heart upozornil článkem Consuela Huerta (Madrid) a spolupracovníků na mírné, ale existující zvýšené riziko…
PRVNÍ RÁMCOVÁ SMLOUVA. Lékárníci se 5. června jako první dohodli se zdravotními pojišťovnami na znění rámcové smlouvy. Ta je základem pro smlouvu…
Čtyřiapadesátiletý muž přišel k praktickému lékaři na preventivní prohlídku. Motivem náhlé péče o své zdraví bylo nečekané úmrtí mladšího kolegy ze…
Diabetes mellitus 2. typu je charakterizován progresivním snižováním funkce β-buněk. Následkem toho dochází s postupem nemoci k situaci, že ani vyšší…
Závěry desetileté studie prokázaly, že 92 % pacientů s relabující-remitující formou roztroušené sklerózy, kteří byli trvale léčeni glatiramer…
PhDr. Zdeňka Cejpková, RN, je jedna z mála českých sester, které překonaly všechny byrokratické překážky a pracují jako registrované sestry v USA.…
V mysli mnoha lékařů, kteří promovali před několika desítkami let a pak se dále nevěnovali biochemii, přetrvává představa, že klinická laboratoř je…
Přímo ve stínu bruselského Atomia se v polovině letošního května konala vrcholná akce všech odborníků, kteří se zabývají cévní mozkovou příhodou (CMP…
Za posledních dvanáct měsíců vykazuje obchod s léky vzrůstající trend. Z přehledu uveřejněného IMS Health vyplývá, že k poklesu (o 3 %) došlo jedině…
Volby jsou za námi, a tak se trochu zmírnil i tlak, který v této souvislosti vyvíjela média. Opadlo i množství dramaticky podávaných informací,…
Když přesně před čtvrtstoletím, 5. června roku 1981, vydala americká CDC (Centers for Disease Control) zprávu o pěti případech pneumonie vyvolané…
Diabetické periferní tepenné postižení je komplexní onemocnění vyžadující spolupráci různých odborníků. Na vzniku cévního postižení diabetiků se…
V minulém čísle jsem na tomto místě vyjádřil napjaté očekávání – zalekneme se výhrůžek a podlehneme demagogii, že je dobře spoléhat na moudrost státu…
Téměř polovina polských kněží uvedla, že by se okamžitě – kdyby to Vatikán povolil – vzdala celibátu; vyplynulo to z průzkumu zveřejněného v listu…
Volby přinesly vítězství ODS a patové rozdělení poslaneckých mandátů mezi levicí a pravicí. Stejně jako můžeme láhev zaplněnou z padesáti procent…
V rámci povinností, kterými naplňuji v posledních několika letech roli editora odborného periodika, mám do značné míry mimořádnou možnost obsáhnout a…
Vůbec první konference v České republice na téma řízené péče (managed care) se uskutečnila 8. června v Praze. Nesla název Řízená péče: inteligentní…
CzechMed, česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na to, že řada medicínských technologií v oblasti tkáňového inženýrství je…
Dnes se zmíníme o některých lékařích, kteří vynikli ve fyzice. Záminkou nám budiž 165. výročí objevu zákona zachování energie. ony „bílé pláště“ v…
Kvůli častým absencím jsme skončili pracovní poměr s jedním technikem. Ten při nástupu do zaměstnání převzal k užívání diagnostickou soupravu v…
Co počít ještě předtím, než 1. ledna příštího roku vstoupí v platnost nový zákon o registračních pokladnách, radili majitelům lékáren odborníci na…
TÝRÁNÍ SENIORŮ JE PŘEHLÍŽENO. Při příležitosti Světového dne proti násilí na seniorech, který je vyhlášen na 15. června, informoval novináře Jan…
Brněnské onkologické dny, jejichž jubilejní třicátý ročník se konal uprostřed letošního května (informaci přinesla MT 17/2006), přilákal i zahraniční…
Během studijního pobytu v nemocnici St. Paul’s ve Vancouveru v roce 2003 jsem měl příležitost pracovat ve specializované lipidologické ambulanci pod…
Jednotlivé složky metabolického syndromu závažným způsobem ovlivňují individuální kardiovaskulární riziko každého nemocného. Neoddělitelnou součástí…
Metabolický syndrom se jeví jako jeden z nejdůležitějších zdravotních problémů začátku století. Tento názor není nijak přehnaný, protože…
Od 27. mája už slovenskí politici v ofi- ciálnej predvolebnej kampani lákajú občanov k voľbám na 17. júna. Slovenským voličom sa z reforiem súčasnej…
Podle odhadů odborníků bude tabák letos příčinou pěti milionů úmrtí na celém světě, v roce 2050 bude mít na svém kontě přes půl miliardy obětí. V ČR…
Základní pravidlo pro redukci hmotnosti je jednoduché. Příjem energie musí být nižší než její výdej. Bez odborné pomoci se jím však v praxi dokáže…
Srpkovitá anemie se stala učebnicovým příkladem hemoglobinopatie, která se evolučně prosadila mezi obyvateli oblastí s výskytem malárie. Choroba je…
horkému tématu se na letošní konferenci o informačních zdrojích INFORUM 2006 věnovala sekce „Open Access – nová cesta pro zpřístupňování vědeckých…
Za účasti asi 2 000 delegátů a dalších účastníků proběhl v norském Stavangeru ve dnech 11. až 13. května kongres evropské rady pro resuscitaci (ERR),…
Na nedávném výročním sjezdu české kardiologické společnosti se mohli účastníci mimo jiné seznámit s výsledky velmi zajímavé studie BASKET-LATE (Basel…
Cesty do exotičtějších zemí s odlišnou socio-hygienickou úrovní s sebou nesou určitá zdravotní rizika. Přední místo mezi nimi zaujímají cestovní…
Na konferenci Manažerské řízení nemocnic, která se uskutečnila 25. května v pražském hotelu Dorint Novotel, se nehovořilo pouze o velkých…
V nabídce antiinfekčních léčivých přípravků se u nás zřejmě brzy objeví nové antibiotikum Tigecyklin, patřící do nové skupiny glycylcyklinů. Látka…
Vzhledem k množícím se dotazům pacientů na možnou léčbu komplikací věkem podmíněné makulární degenerace intravitreální aplikací Avastinu …
Česká republika zaujímá přední místo mezi zeměmi celého světa z hlediska velmi nízké neonatální úmrtnosti. I to bylo jedním z důvodů, proč se…
Na často opakovaný argument, že prostředí internetu není dostatečně bezpečné pro aplikace typu elektronických zdravotních knížek IZIP ( viz MT 14…
Pracuji od dubna 2004 jako laborantka v lékárně. Zaměstnavatel se mnou vždy po šesti či sedmi měsících znovu uzavírá novou pracovní smlouvu na dobu…
Od 1. srpna 2006 má být zavedena tzv. degresivní marže. Znamená to, že méně než dosud budou stát léky, které jsou drahé, a naopak. Více budou stát…
Svoji činnost od listopadu 2005, kdy byl jmenován do funkce ministra zdravotnictví, bilancoval 1. června před novináři David Rath. Uvedl, že si…
LINETU JE PATNÁCT LET. Společnost Linet, přední světový výrobce zdravotnické techniky, oslavila patnáctileté výročí založení firmy rekordními…
Odvetou za kritiku ministerstvem připravené rámcové smlouvy je podle reprezentantů asociace provozovatelů lékáren a grémia majitelů lékáren novela…
Původcem onemocnění Chikungunya je arbovirus (alphavirus z rodiny togavirů). Je to teplotně citlivý RNA virus. Byl poprvé izolován v Tanzánii a…
Onemocnění přenášená klíšťaty patří mezi obávané nemoci, neboť s infikovaným klíštětem se může setkat každý. Ve světě se vyskytuje téměř 80…
V programu surveillance Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy (NRl) v Praze bylo v roce 2005 v české republice zjištěno celkem 97…
Články o tom, jaký význam má střevní mikroflóra pro imunitu – humorální, buněčnou i nespecifickou, přibývají ve světovém odborném tisku téměř…
Ozdravení financování Všeobecné zdravotní pojišťovny, zprůhlednění její smluvní politiky a nastavení účinnější kontrolní a revizní činnosti. To si…
Ve svém dalším zamyšlení MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., ze III. interní kliniky 1. lF UK a VFN v Praze hledá možnou příčinu deformace přístupu k…
Ve dnech, kdy se Praha v jarním slunci a květech představila domácím i zahraničním návštěvníkům v té nejkrásnější podobě, se ve vinohradském Národním…
Před pěti lety byl zveřejněn nahrubo přečtený lidský genom. Od té doby urazila genetika a genomika velký kus cesty. Přesto stojí obě vědní disciplíny…
Moderátorem konference Manažerské řízení nemocnic byl prof. Ing. Rudolf haňka, PhD. Medical Tribune mu položila několik otázek o tom, jak vidí…
Jako syndrom náhlého úmrtí kojence (Sudden infant death syndrome – SIDS) se označuje nečekané úmrtí zdánlivě zcela zdravého kojence ve spánku, kdy…
Krizový štáb zdravotníků, Unie zaměstnavatelských svazů a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče (OSZSP) vyzval 30. května osobním dopisem…
Před jedenácti lety se v americké Philadelphii uskutečnilo historicky první zasedání odborné společnosti, dnes v celém světě známé pod názvem ISPOR –…
Infekce respiračního traktu jsou jednou z nejčastějších příčin nemocnosti a jejich diagnostika a léčba představuje významnou část každodenní praxe…
Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal 24. května tohoto roku následující upozornění. lékaři, kteří léčí své pacienty přípravky s obsahem piroxicamu k…
Tentokrát mě snad ani nemůže napadnout nic jiného, než jak to dopadne o víkendu. Uvěří občané plačícím Kočkám, nebo seriózním argumentům? Zaleknou se…
Akademický senát hradecké Lékařské fakulty Univerzity Karlovy rozhodl v tajném hlasování jednoznačně a ve funkci děkana znovu potvrdil dosavadního…
Disekce hrudní aorty je onemocněním, které co do počtu výkonů stojí na pokraji spektra kardiochirurgických onemocnění. Co do složitosti – morbidity a…
Financování zdravotnictví, systém úhrad a cyklické krize ve všeobecném zdravotním pojištění spojené s nárazovými sanacemi ze státního rozpočtu vedly…
Praha se opět stala centrem mezinárodního odborného dění. V Kongresovém centru se ve dnech 24. až 27. května letošního roku sešli odborníci z celého…
V článku, který vyšel v časopise Contemporary Pediatrics koncem minulého roku, se docentka Marina Rezniková a profesor Philip O. Ozuah z lékařské…
V posledních letech dochází k významným změnám v koncepci péče o děti v nemocnicích. Také v naší republice se začal uplatňovat princip „Family…
Základní léčebnou metodou při onemocnění žilního či lymfatického systému horních nebo dolních končetin je kompresivní terapie. Zdálo by se, že…
Říká se, že blesk neuhodí dvakrát do jednoho stromu. V případě Kamily Černíkové toto přísloví neplatí. I když je jí teprve třicet čtyři let, blesk v…
Ze záplavy dokumentů, které každý měsíc projednává Evropský parlament, se vymyká Zelená kniha – zlepšení duševního zdraví obyvatelstva, kterou vydala…
Jsou média, kde platí, že „dobrá zpráva, žádná zpráva“. Toto „pravidlo“ určité části české žurnalistiky je někdy vidět více, než je zdrávo. I teď,…
Až 60 procent zaměstnanců administrativy britské The National Health Service (NHS) neboli Národní zdravotní služby čeká v dohledné době propuštění.…
Tentokrát se MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a…
Dostal jsem do rukou korektury tohoto čísla Medical Tribune těsně poté, co jsem se vrátil z kongresu ISPOR (International Society for…
„V Bruselu leží peníze, obrazně řečeno, na zemi, stačí se pro ně sehnout,“ řekla poslankyně Evropského parlamentu Ing. Jana Bobošíková při…
Jedním z klíčových momentů ve zdárném vývoji zárodku je jeho implantace v děloze. Faktory, které implantaci ovlivňují, jsou prozkoumány jen neúplně a…
Z anamnézy Pacientka (narozena v roce 1928) v roce 1979 absolvovala operaci varixů dolních končetin, od roku 1990 léčena pro hypertenzi, v srpnu 2003…
V lednu 2004 jsem si zakoupil notebook, abych na něm mohl prezentovat odborné přednášky, psát své články i osobní korespondenci a abych měl kdykoli a…
Volič je prý před volbami pro politiky králem. A protože páni politici udělali ze zdravotnictví velké politikum, tancují své tanečky i před fiktivním…
Letos je to pravděpodobně naposledy, co si Česká republika může říci o peníze z evropských fondů. Vláda však vysílá signál, že peníze potřebuje na…
Po dlouhé době se vědcům podařilo objevit antibiotikum nové třídy. Předběžné testy prokázaly, že zabírá i na kmeny Staphylococcus aureus rezistentní…
Lékařský časopis Journal of Clinical Investigation přináší studii týmu Matthiase von Herratha z La Jolla Institute for Allergy & Immunology …
VZP DOSTALA DALŠÍ POKUTU. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže porušila pravidla pro zadávání veřejných…
Předpokladem pohotovosti k venepunkci je především osobní zkušenost s tímto jednoduchým výkonem a dostupnost pomůcek k jejímu provedení na místě…
Velkým překvapením skončil výzkum vědců z USA a Mali, který měl za cíl prověřit přirozenou rezistenci komárů druhu Anopheles gambiae k infekci…
Těsně před volbami se podařilo ministru zdravotnictví Davidu Rathovi prosadit zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních. Na…
Při léčbě warfarinem se lékař často pohybuje na hraně, říká prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., předseda Společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP.
Nemocnice ve Frýdku-Místku se může pochlubit tím, že je finančně stabilní a má dostatek prostředků, aby okamžitě pokryla všechny své závazky, aniž by…
Tým japonských imunologů vedený Yumim Tohyamou odhalil zajímavý účinek kanabinoidů na aktivitu lymfocytů. Efekt kanabinoidů je zprostředkován dvěma…
Tým Randyho Seeleye z University of Cincinnati zjistil, že centrum hladu v hypothalamu laboratorních potkanů je inaktivováno expresí enzymu…
Na 41. výročním kongresu EASL (European Association for the Study of the Liver), který se konal počátkem května letošního roku ve Vídni, byly…
S cílem zhodnotit prvních šest měsíců od zavedení moderního inhalačního kortikosteroidu ciclesonidu (Alvesco) do klinické praxe v České republice …
Způsob průniku prionů do organismu a rozvoj přenosných spongiformních encefalopatií halí řada nejasností. Beztak nepřehlednou situaci ještě více…
Mezinárodní nadace proti osteoporóze (International Osteoporosis Foundation, IOF) vyhlásila kampaň zaměřenou na odborníky i laickou veřejnost, která…
Pacienti s chronickou obstrukční bronchopulmonální chorobou (CHOPN) léčení tiotropiem (Spiriva) po dobu 6 až 12 měsíců mají výrazně méně exacerbací a…
DŮM SVĚTLA SE ROZŠÍŘÍ. Městská část Praha 8 pronajme občanskému sdružení Česká společnost AIDS pomoc za jednu korunu ročně celý objekt v Karlíně v…
Pediatrie – obor pro budoucnost Tematická příloha příští MT je věnována opět pediatrii. Před blížícím se létem je problematika antropozoonóz velmi…
V intervenční kardiologii nebo statistikách novorozenecké úmrtnosti představuje ČR světovou špičku. V péči o pacienty s CMP ale za vyspělým světem…
Většinu prostoru druhého sešitu jsme tentokrát věnovali tematické příloze zaměřené na flebologii. Zařadili jsme do ní mimo jiné rozhovor s prof. MUDr…
Již dvanáctý ročník mezinárodní konference INFORUM zaměřené na elektronické informační zdroje a jejich profesionální využívání ve vědě, výzkumu,…
Nejtěsnější možnou většinou 27 hlasů prošel vědeckou radou 1. lékařské fakulty UK v Praze návrh udělit náměstkovi ministra zdravotnictví Michalu…
Jako jeden z prvních předstoupil v pátek 26. května před demonstrující zdravotníky a občany v Praze prof. Jan Černý. „Ministr označil naši akci za…
Praktická medicína prožívá v posledních měsících těžké chvíle. Jsme usměrňováni ve všem, co děláme, nemůžeme pracovat v klidu, protože jsme svázáni…
V dlouhodobé spolupráci společností AstraZeneca a největší britské technologické firmy Cambridge Antibody Technology (CAT) dochází ke změnám. Doposud…
Farmakogenomika si klade za cíl nacházet léky, které jsou „šité na míru“ lidem určitého genotypu. Našla už uplatnění i při léčbě nádorových…
Česká republika se jako první z východoevropských zemí stala řádným členem organizace IBSN (International Breast Cancer Screening Network), která…
Na nedávném kongresu European Society of Human Genetics v Amsterodamu se dostal do nového světla lék valproat, využívaný už dlouho k léčbě epilepsie…
Pokud by se v každé z členských zemí aplikovala (tam, kde je to možné) zásada, že prvních deset preskribovaných léků v každé skupině mají být…
S pravděpodobností hraničící s jistotou lze očekávat, že určitá výročí přilákají pozornost laických médií. Ani tentokrát časopis Týden nezklamal. Po…
„Před neštovicemi a láskou je uchráněn málokdo,“ praví staré italské přísloví. O tom, že neštovice si opravdu nevybíraly, svědčí příklady jejich…
Za místo svého každoročního setkání si renomovaní psychiatři z Velké Británie sdružení v The Royal College of Psychiatrists letos zvolili Prahu.…
PODEZŘENÍ NA 49 MELANOMŮ. V rámci projektu „Evropský den melanomu“, který je zaměřen na prevenci kožních nádorů, bylo podle předběžných výsledků 15.…
Účast na XXX. Brněnských onkologických dnech, které se konaly 11. až 13. května letošního roku, přijali kromě nejvýznačnějších představitelů české a…
Protestní akce lékařů odstartovaly o uplynulém víkendu diskuse na valné hromadě České stomatologické komory a na sjezdu Sdružení ambulantních…
Dnešní nabídka hormonální antikoncepce zahrnuje širokou škálu přípravků. Nízké dávky estrogenů: Dvacet mikrogramů ethinylestradiolu je považováno za…
V pořadí již druhý kulatý stůl Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) byl minulý týden věnován tématu „Léky: kolik nás stojí a proč?“.
O aktuální situaci v projednávání návrhu zákona o veřejných neziskových nemocnicích jednal 18. května ministr zdravotnictví David Rath s…
Hlavním důvodem Týdne zdravotnického neklidu je prý politika ministra zdravotnictví Davida Ratha. Takto obecně se vyjadřují protagonisté tzv.…
PhDr. Michael Neuwirth, ředitel úseku pojištění majetku a odpovědnosti, Kooperativa, a. s.: Zákon č. 160/1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních…
Se zlepšující se zdravotní péčí a zlepšením prevence civilizačních onemocnění se rozvíjí také spánková medicína, na kterou se v poslední době…
Kardiovaskulární choroby (především ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda a tromboembolismus) jsou ve vyspělých zemích hlavní příčinou…
Kardiologie je úspěšný obor. A o té české to platí bezpochyby. Ve veřejnosti to pak snadno vzbudí dojem, že zachránit je možné každého pacienta a že…
Tématu regenerace neviabilního myokardu prostřednictvím transplantace kmenových buněk kostní dřeně, které se v posledních letech intenzivně studuje a…
„Čeští pojištěnci, kteří se prokážou Evropským průkazem zdravotního pojištění, mají od 1. dubna letošního roku ve Švýcarsku stejný přístup ke…
O komentář k několika zajímavým tématům, jež zazněla na letošním výročním sjezdu České kardiologické společnosti, MT požádala prof. MUDr. Jindřicha…
KONEC KLECOVÝCH LŮŽEK. Od 1. ledna 2007 by již zařízení ústavní péče neměla používat klecová a síťová lůžka. Vyplývá to ze zákona o sociálních…
Legislativní rada vlády minulý týden podle očekávání odmítla žádost ministra zdravotnictví o schválení návrhu vyhlášky, kterou by byly vydány texty…
Měření kotníkového tlaku je jednoduché, levné a pacienta nezatěžující vyšetření, které má velký význam pro prevenci a léčbu aterosklerózy a jejích…
Málokterý lékař má takovou zásluhu o rozvoj českého ošetřovatelství jako prof. MUDr. Vladimír Pacovský, DrSc. Je autorem učebnic péče o nemocné, byl…
Praktický lékař odeslal ke korekci dyslipidémie sedmašedesátiletého vysoce rizikového pacienta, který byl nedávno propuštěn z lůžkového oddělení…
Ve vyspělých zemích mají zhruba polovinu všech úmrtí na svědomí onemocnění srdce a cév. V České republice se situace v tomto ohledu v posledních…
O současném stavu, ve kterém se nachází proces akreditací pracovišť pro specializační přípravu budoucích kardiologů, informoval účastníky valné…
Jsme hrdí na své pivo, hokejisty nebo třeba vynález kontaktních čoček, ale už méně se ví o vynikajícím postavení české kardiologie v zahraničí. Naše…
V současnosti již i laická veřejnost ví, že hypertenze má závažné zdravotní důsledky. S diagnostikou nebývá problém – monitorování krevního tlaku se…
V dalším díle našeho miniseriálu se MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., ze III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze…
Kdo se pokusil při endoskopické diagnostice Barretova jícnu o zlepšení odlišení patologických změn na sliznici barvením methylenovou modří nebo…
Výsledky největší studie zaměřené na chronický únavový syndrom nedávno zveřejnil vědecký časopis Pharmacogenomics. Výzkum několika týmů přinesl…
Objevují se i dobré zprávy týkající se léčby nádorů. Během posledních 20 let došlo k redukci incidence a úmrtí některých nádorových chorob a…
POMOC PALESTINCŮM. Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) 17. května oznámila, že do nemocnic na palestinských územích poslala léky a…
Zrovna jsem poslouchal besedu kandidátů malých, neparlamentních politických stran do poslanecké sněmovny, a to na téma zdravotnictví. Kupodivu tito…
Stav pražského zdravotnictví je jen odrazem systému panujícího v celé republice. Některé problémy jsou pro hlavní město specifické, jiné jsou dokonce…
Jméno psychiatra a bojovníka proti alkoholové závislosti Jaroslava Skály se v uplynulých desetiletích stalo legendou nejen mezi jeho pacienty a…
V tomto vydání MT končíme volný seriál analýz částí volebních programů politických stran věnovaných zdravotnictví (předchozí díly viz MT 20/2005, MT…
Unikátní návěsový modul pro likvidaci mimořádných událostí – jediný svého druhu v České republice – převzal 18. května ředitel Zdravotnické záchranné…
Výdaje na prevenci a léčbu kardiovaskulárních chorob v současnosti představují největší část zdravotnických nákladů, a proto je jen logická otázka,…
Nabízíme vám unikátní přehled opatření, která mají politici připravena pro zdravotnictví. Může leccos napovědět i o povolebních spojenectvích či…
Značná část tohoto čísla je věnována kardiologii a XIV. výročnímu sjezdu České kardiologické společnosti, který se konal počátkem května v Brně. Jeho…
Křižácké tažení za úsporami ve VZP během její nucené správy se nevyhnulo ani čestným dárcům krve, jimž byly – místo koncepčních a systémových kroků –…
Není sporu o tom, že reperfuzní léčba nemocných s akutním infarktem myokardu zcela zásadním způsobem ovlivnila jejich časnou i dlouhodobou prognózu.…
Kromě oslav Prvního máje a výročí konce druhé světové války má počátek května většina českých, ale i velká část slovenských kardiologů spojen s…
Tematická příloha – flebologie Na medicínský obor zabývající se léčbou žilních onemocnění lze pohlížet z mnoha úhlů – na jedné straně jde o téměř…
Takřka v předvečer výročního kongresu České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů se MT zeptala jednoho z…
Již přes dvacet let je stár průkaz lidského papilomaviru (HPV) v neoplazii děložního hrdla. Dlouho se diskutovalo o příčinné souvislosti virové…
Vzhledem k tomu, že výroční sjezd českých kardiologů je nejen místem prezentací odborných informací, ale také vytváří prostor pro zamyšlení nad…
Mají lékaři protestovat, nebo ne? Tak zní provokativní otázka našeho dnešního diskusního fóra na straně dvě a já musím konstatovat, že na ni lze…
Při příležitosti 8. evropské konference o optických chemických senzorech a biosenzorech, která se konala v Německu, udělila společnost Roche…
K zanedbání a následnému zhoršení rány někdy dojde i přímo ve zdravotnickém zařízení. děje se tak v situacích, kdy personál ošetřuje zranění vyžadují…
Prezident odmítl podepsat zákon o neziskových nemocnicích. Pravděpodobnost, že sněmovní levice (ČSSD a KSČM) ještě před volbami demonstrativně toto…
Prvním čtením v evropském parlamentu prošla Směrnice o službách na vnitřním trhu (tzv. Bolkensteinova směrnice), která je jednou z nejdůležitějších…
Proti opakovaným výrokům ministra zdravotnictví D. Ratha, že nikdo další nezasahoval do dohody o úhradách stomatologické péče a jejích limitech na…
Každoročně vyhlašuje Světová liga proti hypertenzi 13. květen za Světový den hypertenze; tématem letošního bylo „dosažení cílových hodnot krevního…
PREZIDENT SE SHODL SE ŠTÁBEM. Zdravotnictví chybí koncepce a změna, investuje se do něj příliš mnoho peněz, ale ne nejlepším způsobem. Na tomto…
Týden zdravotnického neklidu, který se koná od soboty 20. do pátku 26. května, budou provázet plakáty v ordinacích lékařů a v lékárnách a statisíce…
Současně s nástupem Pavla horáka do funkce ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) 2. května skončila v pojišťovně nucená správa, která na ni…
Ministr zdravotnictví David Rath představil 9. května novinářům tzv. Národní strategii k podpoře kvality poskytované zdravotní péče. S jejími…
Program Národní strategie k podpoře kvality poskytování zdravotní péče vypracovalo ministerstvo zdravotnictví (MZ). Zdravotnická zařízení by tak měla…
Čerstvý průzkum společnosti Factum prokázal, že 82 % občanů si přeje, aby byly doplatky na léky pevné a tedy ve všech lékárnách stejné.
Naše agentura domácí péče působí již 13 let v oblasti Hradce Králové, pro kterou poskytujeme nejen ošetřovatelskou péči, ale i péči rehabilitační.…
Přibližně před třemi lety se v tisku objevila zpráva, že lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zachránili jedenačtyřicetiletého Jaroslava…
Problematika infekce ran se v poslední době dostává stále více do popředí. Je to dáno vzrůstajícím výskytem rezistentních bakterií a s tím spojenou…
Dříve se lokální ošetřování chronických ran zaměřovalo především na razantní dekontaminaci a agresivní antimikrobiální terapii prostředky, které…
Primář kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Ludomír Brož je v české společnosti pro léčbu rány znám jako…
Celiakie, Duhringova herpetiformní dermatitida, nesnášenlivost lepku a další onemocnění vyžadující dodržování bezlepkové diety jsou součástí života…
Nemocnice Barmbek v Hamburku slouží jako referenční zdravotnické zařízení ověřující životaschopnost implementace moderních informačních technologií i…
Společnost Asklepios Kliniken Verwaltungsgesellschaft mbH byla založena v roce 1984. Dnes je jedním z největších německých privátních poskytovatelů…
Mezinárodní asociace farmaceutických společností zahájila novou tradici kulatých diskusních stolů s odborníky a novináři. První z nich byl na sklonku…
Sharad Gandhi, ředitel Digital Health Platform společnosti Intel pro Evropu, Střední východ a Asii, prošel za posledních 20 let řadou oblastí, ve…
Hlavní odborný organizátor prim. MUDr. Petr Pešák z dětského oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně poskytl Medical Tribune v přestávce mezi dvěma bloky…
Podle tiskové zprávy vydané koncem dubna evropskou lékovou agenturou (EMEA) přijal Výbor pro medicínské výrobky určené k použití v humánní medicíně …
Zhruba před dvěma týdny upozorňoval zdravotnický portál Medscape v podobě avíza „Back to School with AdderALL XR®”, jak skvělých výsledků lze…
V ČR trvale užívá antikoagulační léky (warfarin) okolo 60 tisíc pacientů. Z velké části jsou to lidé v produktivním věku, pro něž bývá nutná častá…
Koncem března proběhlo v kongresových prostorách pražského hotelu Ambassador mezinárodní setkání nazvané Současný přístup k neurootologickému…
Luhačovice se staly již tradičním dějištěm setkání praktických i klinických pediatrů. i letos se zde konal ve dnech 28. až 30. dubna Festival…
Rada Středočeského kraje 10. května odmítla nabídku ministra zdravotnictví Davida Ratha převést zpět na stát nemocnice, které byly na kraj převedeny…
Mezi pooperační komplikace, při kterých dochází k rozestupu operační rány, patří dehiscence. Jsou jí asi v jednom až třech procentech případů…
Léčba bércových vředů je významným a zároveň nákladným zdravotnickým problémem. Nejčastěji se jedná o vředy venózní etiologie, které jsou projevem…
Použití nových krycích materiálů na rány v traumatologii demonstruje kasuistika osmnáctiletého pacienta s frakturou bérce a ztrátovým poraněním kůže…
IZIP DO KOŠE NEPŮJDE. Projekt internetových zdravotních knížek IZIP by neměl skončit a bude dál pokračovat. Smlouva společnosti IZIP s VZP i při…
V České republice přibývá každoročně 200 až 300 nových pacientů s transverzální míšní lézí. Poškození míchy představuje velkou zátěž nejen pro…
Málokdy se stává, že se sejdou dvě pozvánky na významné přednášky v jednom odpoledni. čtvrtek 27. dubna letošního roku byl však výjimkou.…
Před 80. lety (1. května 1926) byl v časopise Zlín uveřejněn dopis, kterým Tomáš Baťa věnoval částku jeden milion Kč na založení nemocnice. doslova…
Schizofrenie, či bipolární porucha? Lithium, valproát nebo olanzapin? kterému stabilizátoru nálady dát přednost? V psychiatrii je mnoho otázek, na…
Dnes už víme, že kdyby se bolest dobře diagnostikovala a léčila, jsme schopni ji významně snížit až v 90 procentech případů. Avšak skutečnost je…
Marshall Warren Nirenberg je světově uznávaný americký vědec, jehož objevy týkající se objasnění podstaty a funkce genetického kódu výrazně přispěly…
JAPONSKÉ ROBOTICKÉ NOHY. Přístroj, který by mohl nahradit invalidní vozík, byl představen v Japonsku. Jde o robotické nohy, na kterých člověk sedí a…
Na čtvrté evropské vládní konferenci eHealth ve španělské Malaze se rozhodlo o tom, které projekty z oblasti využití informačních technologií ve…
S bolestí je v různé míře konfrontován každý lékař. Praktik patří mezi ty odbornosti, které se s ní setkávají nejčastěji. Podle MUDr. Jany Vojtíškové…
Je slunný jarní podvečer, když pracovníci dispečinku pardubického podniku Synthesia, a. s., zaznamenají nárůst tlaku v systému stáčení kapalného…
Řecký lékař Galénos, působící koncem 2. století v římě, kurýroval těžké rány gladiátorů, pitval zvířata a došel k názoru, že „krev se neustále tvoří…
Dva kroky späť, jeden vpred… Tak kedysi formuloval taktiku oportunistov Uľjanov – Lenin. Akosi podobne vyznela aj taktika iniciátora aprílového…
Dočká se farmaceutický průmysl účinné léčby českého zdravotnictví? Tak zněl podtitul konference FARMAKO 2006, která se konala 25. až 26. dubna v…
Většině lékařů zbývají už jen necelé dva měsíce (do 30. června) do vypršení platnosti smluv o poskytování a úhradě zdravotní péče, které mají…
Pro další zlepšení služeb v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov bylo 27. dubna otevřeno Centrum prenatální péče.
Evropa si 26. dubna připomněla Den imunologie. Podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy není stav české imunologie v porovnání…
Na Fóru stínových ministrů pořádaném 27. dubna zpravodajským serverem iHNed.cz a parlamentní televizí 24.cz se utkalo sedm kandidátů na post ministra…
Pravidelný měsíční seminář z ekonomiky zdravotnictví, který pořádá Sdružení občan, nesl v dubnu název Neziskové nemocnice, naděje nebo past? Dlužno…
Týden zdravotnického neklidu na dny 20. až 26. května připravuje Krizový štáb lékařů, lékárníků a nemocnic. Protesty začnou valnou hromadou zubních…
Novým a v pořadí třetím předsedou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) byl 25. dubna v Praze zvolen radiolog z Fakultní…
Současný systém proplácení zdravotní péče je extrémně složitý, naprosto nesystematický a netransparentní. Ve své zprávě to uvedla sněmovní…
V souvislosti s tím, že ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo Seznam léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely plně hrazených z…
STŘEDOČESKÝ KRAJ letos podpoří pěti miliony korun aktivity nestátních neziskových organizací, které pomáhají postiženým a nemocným. V grantovém…
Sestra-muž, zdravotní bratr, všeobecný ošetřovatel, všeobecná sestra nebo třeba i sestřák. Všechna tato a ještě i jiná označení se mohou týkat jediné…
Sestra hraje v pooperační péči po transplantaci ledviny významnou roli. Pečlivým sledováním vitálních funkcí, diurézy, odpadů z drénů a kontrolou…
Již 11. evropské fórum o zlepšení kvality zdravotní péče (11th European Forum on Quality Improvement in Health Care) se letos uskutečnilo v Praze. Od…
Do křesla ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) usedne dosavadní šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Pavel Horák. VZP ročně…
Blíží se volby a houstne tedy zákonitě i předvolební reklama politických stran – ta pozitivní i ta negativní. Ne, že by se politické strany…
Podle jubilejního 20. ročníku zprávy ernst & young o hospodářských výsledcích biotechnologického průmyslu (Beyond Borders: The Global Biotechnology…
Novinkou v léčbě diabetu, která by se mohla v dohledné době objevit v praxi, je inhalační forma inzulinu. Dá se předpokládat, že by po své…
V druhé polovině dubna se více než tisícovka odborníků, a to nejen diabetologů, sešla opět v Luhačovicích na nejvýznamnějším setkání pořádaném Českou…
Jestli někdo ví, jaké potřeby skutečně mají nevidomí lidé, je to Mgr. Marie Schifferová. Již jedenáct let vede Pobytové rehabilitační a…
Při příležitosti tradičního setkání českých i slovenských odborníků věnujících se diabetologii požádala MT o rozhovor staronového předsedu České…
Zkrácenou verzi článku amerických autorů (J. H. Isaacson, J. A. Hopper, D. P. Alford, T. Parran: Prescription drug use and abuse. Risk factors, red…
Rachael Stolzenberg-Solomon se spolupracovníky (National Cancer Institute, Rockville, Maryland, USA) prokázal, že vysoké dávky kyseliny listové…
Společnost Serono oznámila, že na základě výsledků klinické studie fáze III podala žádost o registraci (supplemental Biologics Licence Application)…
SVĚTOVÝ DEN ASTMATU i letos připadá v Česku na první květnové úterý. Ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací jej vyhlašují Globální…
Tematická příloha – Léčba rány Léčba ran byla dlouho „doménou“ sester a nejmladších nezkušených sekundářů. Není divu, že mnoho z kožních defektů…
S výkonnou ředitelkou Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) Mgr. Janou Mikotovou hovořila MT o byznysu, probíhajícím kole kategorizace i…
Některá lidová moudra nejsou moudrá. A některá jsou vyloženě nebezpečná. Například úsloví „kam nechodí slunce, chodí lékař“. V souladu s ním celé…
Hypermarkety Globus začaly prodávat na 30 bezlepkových výrobků pro pacienty s celiakií, jíž trpí desítky tisíc lidí; nepodezírejme však obchodní…
Jsou zdravotnická témata mediálně populární, třeba ptačí chřipka, siamská dvojčata či následky fyzické inzultace politiků. Kdybychom však spočítali,…
KONKURENČNÍ BOJ O ZAKÁZKU na internetovou zdravotní knížku znemožnila podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže VZP, když uzavřela smlouvy přímo se…
From Darkness into the Light – tak zněl výstižný název onkologického workshopu, který se konal koncem března ve švýcarské Basileji v režii…
Nejméně 300 úlomků kostí obětí teroristického útoku na Světové obchodní centrum z 11. září 2001 bylo více než po čtyřech letech nalezeno ve štěrku na…
SVĚT MÁ DALŠÍ REKORD. Sedmatřicetiletý Londýňan (pan A.) za posledních devět let spořádal celkem přes 40 000 tabletek „taneční“ drogy extáze.…
Benefit z podávání probiotik může mít nejrůznější podobu – nižší potřebu kortikosteroidů u chronických zánětlivých onemocnění střeva, snížené riziko,…
Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno pod vedením prof. MUDr. Petra Gála, Ph.D., představuje jedno ze dvou…
Luhačovice opět centrem české diabetologie V závěru minulého týdne se více než tisícovka odborníků, a to nejen diabetologů, sešla v Luhačovicích na…
O rozdílnosti podmínek v USA a ČR nemůže být pochybností. Proto jsme požádali Mgr. Danielu Fialovou o komentář k problematice nadužívání léků. V…
V sluncem prozářené jarní Paříži se ve dnech 5. až 8. dubna letošního roku konal 21. výroční kongres Evropské urologické asociace (EAU, European…
Aj keď nie som lekárom pracujúcim v Českej republike, veľmi pozorne a hlavne s prekvapením som si Váš článok prečítal. Váš záver, že palpačné…
Za pomoci grantové podpory bylo pod záštitou děkana doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc., v letech 2000 až 2005 vytvořeno na Ústavu anatomie 3. LF UK v…
Hybridní zobrazování pozitronovou emisní tomografií v kombinaci s výpočetní tomografií (PET/CT) spojuje výhody obou rutinně samostatně používaných…
Většina gynekologů si dodnes pamatuje titulní stranu jednoho týdeníku, který vyšel v létě roku 2002. Stálo na ní palcovými písmeny Podvod na ženách.…
Nespavost není u dětí ani dospívajících zdaleka vzácným problémem. Nejčastější jsou stížnosti na nespavost v nejmladší věkovém období – vyskytují se…
Zvýšení vnitřní teploty je výsledkem komplexní reakce celého organismu. Na počátku stojí provokace nespecifické imunitní odpovědi: reakce zejména…
Symposia věnovaná problematice arteriální hypertenze pořádaná na Novoměstské radnici v Praze se již pomalu stávají tradicí. Počátkem dubna…
V době, kdy zdravotními pojišťovnami přestala být hrazena činnost specializovaných pracovníků u dětí v předškolních zařízeních, bylo v mnoha…
„Lékař by měl být motivován k zájmu o každého pacienta. To jinak než nastavením úhrad udělat nelze,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických…
Psychická onemocnění provázejí lidstvo od jeho samých počátků. Na rozdíl od „moderních“ či „civilizačních“ diagnóz, které představují například…
Hned úvodem se s vámi musím podělit o to, co mi v tomto čísle udělalo mimořádnou radost. Medical Tribune přesně v duchu toho, co si předsevzala…
Kojence a batolata postihuje akutní průjem nejčastěji a je obvykle v našich podmínkách vyvolán viry. Jeho léčba se řídí doporučeními Evropské…
Lieky humánne i veterinárne sa registrujú v rámci Európskej únie nasledovnými postupmi. Prvý je centrálny spôsob registrácie vybraných typov liekov…
Onemocnění leukémií znamenalo v nedávné minulosti jistou smrt. Ale medicíně se daří poznávat toto onemocnění natolik, že nachází i zdokonaluje…
Jak surrealistickou formou poučí zvídavé čtenáře portál Wikipedia, „ Sigmund Freud (6. května 1856 –3. září 1939) byl Rakušan neurolog, kdo stal se…
Jsem rád, že článek, ve kterém jsem shrnul postoj odborné společnosti k problematice palpačního vyšetření prsů v rámci preventivní prohlídky, vzbudil…
Již desátý měsíc funguje benešovská Nemocnice Rudolfa a Stefanie jako akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je Středočeský kraj.…
Se ziskem přesahujícím 2,6 milionu korun hospodařil v loňském roce Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Poptávka po jeho zdravotní péči…
Mám ordinaci v pronajatém přízemí vily. Před časem jsem v zájmu zvětšení čekárny nechal se souhlasem vlastníka objektu provést přístavbu. Komu takové…
Rozhodl jsem se přestavět přízemí našeho rodinného domku na ordinaci s čekárnou. Některé z oslovených stavebních firem mi nabízejí smlouvu podle…
Výdaje za léky rostou meziročně v průměru o 10 procent. To je strašné číslo. V roce 2004 to bylo dokonce o 10,7 procenta více a hodnota tržeb za…
Hlavní náplní „Semináře k problematice zdravotnictví v návaznosti na připravované změny“, který se uskutečnil 14. dubna na ministerstvu zdravotnictví…
Česká lékárnická komora (ČLK) vítá rozhodnutí poslanecké sněmovny stáhnout z projednávání návrh zákona o léčivech. Jeho pozměňovací návrhy by totiž…
Přibližně 15 až 25 procent nemocných s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou je diagnostikováno před 20. rokem života a u 63 % pacientů z této…
Pediatři již delší dobu upozorňují na nárůst výskytu nadváhy a obezity v dětském věku. Nedávno byla zveřejněna nová data o české populaci, která…
„Situace v české psychiatrii je velmi nedobrá. Hrozí tam konflikt, jehož příčinou je nedostatek finančních prostředků,“ řekl 20. dubna novinářům RNDr…
Reaktivace genomu představuje ve vývoji raného embrya klíčový moment. Dozrálé vajíčko má prakticky všechny geny inaktivní a nesyntetizuje podle nich…
K tomu, abyste se mohli stát zdravotnickým asistentem, nepotřebujete navštěvovat školu celé čtyři roky a trápit se s maturitními otázkami z…
Kapitán Mgr. Pavel Ruml má kromě jiného za sebou šest let služby jako armádní duchovní, včetně toho, že absolvoval dvě zahraniční mise. V současnosti…
V loňském roce odmítl americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration – FDA) stížnost americké národní neziskové…
MOŽNÁ JEŠTĚ DO VOLEB sněmovna finančně pomůže hospicům a umožní tuto péči hradit z veřejného zdravotního pojištění. Počítá s tím návrh, který 18.…
Česká onkologická společnost ČLS JEP se opakovaně setkává s dotazy pacientů, kteří žádají vysvětlení, proč se k léčbě onkologických pacientů používá…
Růstové grafy základních tělesných rozměrů jsou důležitou pomůckou v každodenní pediatrické praxi. Jejich aktualizace probíhá v České republice…
Článek uveřejněný počátkem dubna v časopise The Lancet přinesl výsledky týmu Anthonyho Ataly z Institute of Regenerative Medicine na americké Wake…
Představte si, že vaše rodina ne a ne dlouhodobě vyjít s penězi: děti totiž neustále vyžadují oblečení luxusnější a dražší, než je nutné a žádoucí, a…
Podle zprávy uveřejněné v časopise Scrip (duben 2006), jejímž autorem je Henry Grabowski, ekonom z Duke University, uvedly americké firmy v letech…
LÉČEBNA DLOUHODOBĚ nemocných v Kosmonosích na Mladoboleslavsku se zřejmě přestěhuje do nového, ale dosud nevyužitého zdravotnického komplexu v Mladé…
V dalším díle se MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze zamýšlí nad tím,…
Značnou část pacientů v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost tvoří nemocní s akutním onemocněním různé etiologie. Lékař několikrát denně…
KDYŽ JE DÍTĚ K NEUHLÍDÁNÍ, pomáhá odstranění mandlí. Vědci zjistili, že odstranění adenoidních vegetací pomáhá dětem s problémy s chováním a…
Tým amerických vědců vedených Karen Asheovou z University of Minnesota odhalil molekulární mechanismus zodpovědný za nástup Alzheimerovy choroby.…
Březnové číslo časopisu Cancer Research přináší studii amerického týmu vedeného Samuelem Oschinem z Comprehensive Cancer Institute při losangeleském…
NEDÁVNO BYLY ZVEŘEJNĚNY výsledky pozorování, v nichž američtí (teoretičtí) vědci prokázali, že polovina průměrné denní dávky aspartamu (vztaženo na…
Analýzu zneužívání léků, zejména analgetik, anxiolytik, stimulancií a sedativ, uveřejnil v loňském roce americký časopis Postgraduate Medicine.…
Na přetřes se opět dostala otázka zabezpečení dat v systému elektronických zdravotních knížek pacientů na internetu IZIP.
Metabolismus psoriatické kůže je výrazně zvýšen, zrání epidermálních buněk od bazální vrstvy k vrstvě rohové je až desetkrát rychlejší. Co tato…
U ničeho nevydrží, nedokáže být chvíli zticha, neustále na sebe upoutává pozornost, je nezvladatelné, když do někoho může strčit, tak to také udělá.…
Poměr přínosu k riziku užívání estrogenů a progestinů je předmětem cyklických odborných i laických diskusí. Zdá se, že v současnosti mají odborníci…
V budově poslanecké sněmovny se 10. dubna sešel ministr zdravotnictví David Rath se členy Svazu důchodců ČR. Po úvodní přednášce o současnosti a…
Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace se v Evropě nejdelšího věku dožívají obyvatelé Německa a Rakouska (79 let), zatímco obyvatelé…
V reprezentativním prostředí Míčovny Pražského hradu se 31. března sešlo několik set českých pneumologů na odborném „fóru CHOPN“, jehož úkolem bylo…
V dnešním čísle mě jeden z článků zaujal natolik, že poruším pravidlo mozaikové skladby této rubriky, věnuji se pouze jemu a budu přitom i trochu…
Onkologie je v současnosti jedním z nejprogresivněji se vyvíjecích medicínských oborů, a proto je na každém odborném setkání o čem hovořit. Letos…
Nejnovější objev vědců z newyorské Columbia University, vedených Randem Allikmetsem, odhalil dvojici genů, která je zodpovědná za vznik makulární…
Deprese, zejména pak nerozpoznaná a neléčená, může být pro pacienta velmi devastující a ve svém důsledku i fatální. Je současně také onemocněním,…
Na zámek Les Fontaines v Chantilly u Paříže se poslední březnový týden sjelo přes 400 odborníků z 26 zemí světa, aby společně diskutovali o tom, jak…
Příslušníci městské policie hlavního města mají od 7. dubna k dispozici dva poloautomatické defibrilátory Lifepak 500. Přístroje, jejichž obsluhu po…
Česká kotlina a moravské úvaly, o kousku Slezska nemluvě, jsou zřejmě krajinou, která je pro člověka velice nezdravá. Neboť jak si jinak vysvětlit,…
Zatímco v letech 2001 až 2003 bylo hospodaření pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) ve ztrátě, od roku 2004 nastal obrat k lepšímu. Hlavní…
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novou vyhlášku, která stanoví podmínky provozu lékáren a dalších provozovatelů vydávajících léčivé přípravky.…
Prostory Strahovského kláštera v Praze přivítaly 11. dubna tohoto roku několik set českých pneumologů, alergologů a klinických imunologů, kteří se…
Nebude to půjčka, ale letos už druhá předsunutá platba za státní pojištěnce, rozhodla 12. dubna vláda ve věci finanční pomoci Všeobecné zdravotní…
Na zprávu o výsledcích průzkumu veřejného mínění na téma situace ve zdravotnictví, kterou před necelými dvěma týdny zveřejnilo Centrum pro výzkum…
Cenový výměr ministerstva financí (MF) stanovil, že společná obchodní marže distribuční firmy a lékárny je od 1. ledna 2006 snížena na maximálních 29…
I v zemích s liberálními hospodářskými pravidly podléhá léčivo určité formě cenové regulace. Jejím cílem je udržet stabilitu a racionalitu cen.…
Jen velmi cudně informují tuzemské listy o stávkách a demonstracích lékařů v okolních státech. Nabízí se otázka – proč? Vždyť zdánlivě by se tento…
Široké spektrum chorob, od virových infekcí přes infekce bakteriální až po parazitární onemocnění způsobená prvoky, přenášejí klíšťata. Chránit…
Horní komora parlamentu 12. dubna odmítla novelu zákona o zdraví lidu, jejíž aktuální znění pochází částečně z dílny ministra Davida Ratha, částečně…
Kandidátem vlády na generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se stal šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice Pavel Horák. Návrh…
VZP NESTIHNE DO KONCE ČERVNA provést výběrová řízení na uzavření smluv o poskytování lůžkové péče. „Pravděpodobně dojde k prodloužení platnosti…
Ještě se nezklidnily křeče českého zdravotnictví z první letošní úhradové vyhlášky a už má její protesty vynucená druhá podoba takový ohlas, že i…
Podle doporučení odborníků by farmakoterapie pacientů s akutním koronárním syndromem (AKS) měla být dlouhodobá a její součástí by mělo být podávání…
Postupnou redukcí počtu vykouřených cigaret je možné výrazně podpořit motivaci u kuřáků, kteří nemohou přestat najednou, a tím i celkovou úspěšnost…
Společnosti Roche a Genetech oznámily 12. dubna tohoto roku, že americký FDA schválil u bevacizumabu (Avastin) další indikaci, a to terapii…
Obezita je velmi obtížně léčitelné onemocnění. Tradičně platilo, že třetina obézních projevila zájem o léčbu, nechala se vyškolit a již nikdy…
Dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, se setkávají gastroenterologové na celodenních seminářích věnovaných žhavým tématům svého oboru. Počátkem…
Svízelné životní podmínky, do kterých se dostali obyvatelé zatopených oblastí v ČR, přinášejí kromě psychických útrap i řadu somatických onemocnění –…
Přes jedenáct tisíc urologů navštívilo Paříž. Účelem jejich pobytu však nebylo obdivovat krásy města nad Seinou ani přihlížet stávkám studentů a…
Na 55. výročním kongresu American College of Cardiology (ACC), který se konal v Atlantě 11. až 14. března, se opět hovořilo o dalších příznivých…
Evropská komise zaslala 4. dubna 2006 České republice varování, ve kterém vyzývá vládu k dodržování Směrnice o tabákové reklamě. Pokud do dvou měsíců…
Na základě rozsáhlých klinických studií byla u rivastigminu (Exelon společnosti Novartis) rozšířena indikace o demenci u Parkinsonovy choroby. Je to…
„Co všechno nám ukazuje věkový barometr“ se jmenuje článek ze zajímavého symposia na stranách devět a deset; dozvídáme se z něj mimo jiné, že přibývá…
Nezvladatelně „zlobivé“ děti nejsou výchovným, ale medicínským problémem. tedy v tom případě, když u nich byla odborníkem na dětskou a dorostovou…
Odpověď na otázku, jaká je optimální léčba nemocného s metabolickým syndromem, se pokusili dát přední odborníci z oblasti preventivní kardiologie,…
MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ David Rath zrušil Institut zdravotní politiky a ekonomiky. Jeho činnost, stejně jako část zaměstnanců, přechází údajně na…
K prvnímu dubnu 2006 bylo u našich východních sousedů kategorizováno celkem 4 708 léků, což je o 31 přípravků více než počátkem roku. Z toho je 2 123…
Složení nového představenstva České lékařské komory zvoleného na XIX. sjezdu ČLK 1. dubna v Praze. ... Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune…
Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky oznamuje svým smluvním partnerům, že je připravena v 1. pololetí 2006 uhradit v rámci platné regulace…
Se zdravotnictvím jsou nespokojeny dvě třetiny obyvatel a více než čtyři pětiny soudí, že potřebuje reformu. Vyplývá to z výzkumu Sociologického…
Na 28. ročníku mezinárodního zdravotnického veletrhu na pražském Výstavišti se představilo 634 společností z 24 zemí. Jako každoročně, i letos byly…
Na jedné straně zdravotní problémy, závislost na péči rodinných příslušníků či péči institucionální, sociální izolovanost a ekonomické ztráty pro…
V AREÁLU SLEZSKÉ NEMOCNICE v Opavě začalo 28. března fungovat nové hematologicko-transfuzní oddělení. Vedení zdravotnického zařízení nechalo opravit…
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve spolupráci s držitelem rozhodnutí o registraci (společnost roche) informují o důležitých změnách v…
Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml potvrdil MT informaci o tom, že ředitelům zdravotnických zařízení přímo řízených ministerstvem bylo…
Využití systémů digitální archivace a distribuce obrazových dat, stejně jako jejich telemedicínské sdílení na dálku, se v České republice stalo již…
Ještě před několika dny byly pro většinu obyvatel nejdůležitější částí zpravodajství informace od meteorologů. Lidé z oblastí postižených povodní…
Většinu slizničních dysplazií endoskop odhalí Idiopatické záněty střev, možnosti jejich diagnostiky a léčby byly mj. tématem společného projektu…
Tématem letošního dne zdraví, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje již tradičně vždy na 7. dubna, je katastrofální nedostatek lékařů a…
Psoriáza je časté onemocnění, jehož prevalence se v evropských zemích odhaduje na 2 až 3 %; naši odborníci předpokládají podobný výskyt i v České…
Svádí prostředí uvnitř českého zdravotního systému ke korupčnímu jednání? a co vlastně máme na mysli, pokud hovoříme o korupci? tyto a další otázky…
Podle vyhlášky č. 307/2002 Sb., o radiační ochraně, musejí mít od 1. ledna letošního roku všechna pracoviště, kde se provádí aplikace lékařského…
Podle průzkumu agentury STEM považují více než dvě třetiny obyvatel České republiky za velký problém korupci ve zdravotnictví, a to zvláště ve…
Virovým zánětům jater se dostává poměrně značné pozornosti médií. Úměrně tomu se mezi pacienty šíří i informace nepřesné či zcela zavádějící. Uvést…
Zdravotní sestry si nemohou stěžovat na to, že by je média zcela ignorovala. nemocniční prostředí je pro filmaře a tvůrce seriálů svou dynamičností a…
Čtvrtého dubna 1556 udělila anglická královna Marie I. Krvavá Rudorovna hromadnou audienci s jediným cílem: uzdravovat nemocné z krtice. Každého…
Minulý čtvrtek přijal ministr zdravotnictví David Rath se svými spolupracovníky společnou delegaci Výboru pro sociální věci a bydlení a Výboru pro…
Pracovní skupina pro zdravotnictví Rady hospodářské a sociální dohody se 3. dubna znovu zabývala opatřeními ke stabilizaci veřejného zdravotního…
Prohlášení určené prezidentu republiky, vládě, poslanecké sněmovně a senátu vydala na svém zasedání 5. dubna Asociace českých a moravských nemocnic …
S kladným hospodářským výsledkem více než 59 milionů korun skončila loňský rok pražská Nemocnice Na Homolce. V tomto zdravotnickém zařízení bylo v…
Svěže jarní středomořská nice se stala dějištěm 5. evropské konference o karcinomu prsu. nejen onkologové, ale i zástupci pacientských organizací…
Veřejnou přednášku na téma „drogová politika: Co se Spojené státy mohou naučit od Evropy?“ přednesl 4. dubna v budově Psychiatrické kliniky 1.…
Již po desáté se na pražském Výstavišti souběžně s veletrhem Pragomedica konala také výstava Non-Handicap. O jejím zaměření nejlépe vypovídá již její…
Odborné lékařské časopisy – víte ještě, co vlastně čtete? Takový byl název panelové diskuse, kterou na veletrhu Pragomedica uspořádalo nakladatelství…
V dalším dílu našeho miniseriálu se MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze…
S Tomášem Budníkem, obchodním ředitelem GTS Novera, hovoříme o expanzi internetu do regionů i o internetové telefonii, která může znamenat renesanci…
Koexistence inzulinové rezistence a typické dyslipidémie je častým patologickým podkladem zvyšujícího se rizika kardiovaskulárního onemocnění u…
Zdravotnické prostředky a lékařská technika obecně prodělávají v posledních letech velmi dynamický rozvoj. Česká asociace dodavatelů zdravotnických…
Výbor pro přípravky používané v humánní medicíně (CHMP, Committee for Medicinal Products for Human Use) vydal v druhé polovině března letošního roku…
Epilepsie je závažné onemocnění mozku a představuje problém medicínský i sociální. Postihuje zhruba jedno procento populace, v dětství je její výskyt…
Bylo jen otázkou času, kdy se i v České republice objeví první ptáci nakažení vysoce patogenním ptačím chřipkovým virem a(H5N1). a tak nález…
Podle loňského výzkumu společnosti STEM/MARK mají tři čtvrtiny praktických lékařů ve své ordinaci k dispozici počítač. Polovina z nich má zároveň…
Tým německých vědců z Univerzity Georga Augusta v Göttingenu přišel s „eticky přijatelnou“ alternativou kmenových buněk, které vytvořil ze…
Plnou pětinu populace trápí problémy s prořezáváním „zubů moudrosti“. Mezi odborníky jsou semiretinované či retinované třetí moláry předmětem…
Docentka Marta Staňková byla bezpochyby určující osobností pro české moderní ošetřovatelství. Celý svůj profesní život se zasazovala o to, aby…
Roční výskyt sepse a multiorgánového selhání představuje podle dostupných údajů přibližně 3 případy na 1 000 obyvatel. Celosvětově je to přes 18…
„Komora přestala fungovat jako demokratická organizace zastupující všechny lékaře bez rozdílu. Není tu vůle k dialogu a podle mne je to její konec.“…
Pokud jde o počet seniorů, kteří zcela přišli o své zuby, je na tom Česká republika velmi dobře. Rovněž statistiky zobrazující stav chrupu u mladších…
Na rozdíl od výsledků „populární“ studie WHI (Women’s Health Study) a Hypertension Optimal Treatment Study prokázala Diane Becker s kolegy (Johns…
Generické impérium pod názvem Sandoz (divize Novartis) se definitivně rozšířilo o společnost Lek Pharma, která vydala o této události tiskové…
V ČESKÝCH LÁZNÍCH získalo loni zpět ztracené zdraví 300 000 dospělých pacientů a 15 000 dětí a dorostenců. Více než třetinu lázeňských hostů tvořili…
Poruchy sluchu a vestibulárního aparátu znamenají výrazné zhoršení kvality života nemocných. Jak chápat onemocnění tohoto typu a co současná medicína…
Na stránce jedna tohoto čísla se dozvídáme, že ministr zdravotnictví David Rath odvolal dosavadního ředitele IKEM prof. Ing. Rudolfa Poledne, CSc., a…
Ministr zdravotnictví jmenoval novým ředitelem pražského IKEM dosavadního přednostu jeho Transplantačního centra MUDr. Štefana Vítka, CSc. Nahradil…
Jak oznámila společnost IMS (Intelligence Market Solutions), celosvětové prodeje léčiv vzrostly meziročně o sedm procent, což reprezentuje 43 miliard…
Před pár lety jsem se zúčastnil jedné mezinárodní konference, věnující se – jak jinak – problémům financování zdravotnictví. Jeden z referátů mne…
Hoci sa predvolebná kampaň pred voľbami, ktoré budú 17. júna, ešte oficiálne nezačala, na Slovensku sa prudko zvolebnieva a práve zdravotníctvo sa…
OD DUBNA BUDE STÁT za každého důchodce a dítě odvádět na zdravotní pojištění 636 korun namísto dosavadních 560 korun. Předpokládá to novela zákona č.…
Na Výstavišti v Praze-Holešovicích se od 4. do 7. dubna představí v pěti pavilonech 538 firem vystavujících lékařskou techniku pro diagnózu a terapii…
Pomník „aroganci, nabubřelosti a hlouposti“ odhalil na tiskové konferenci Krizového štábu lékařů, lékárníků a nemocnic místopředseda Sdružení…
V režii obou plzeňských pracovišť léčebných barokomor (Fakultní nemocnice Plzeň-Bory a Fakultní nemocnice Plzeň-Lochotín) byl uspořádán 16. března…
Prevence tromboembolické nemoci (TEN) jde napříč obory a zdravotnickými profesemi. denně na ni musejí myslet chirurgové všech specializací,…
Česko porušuje podle výkonné ředitelky Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) Jany Mikotové evropské právo v oblasti kategorizace.…
Jak jsem uvedl na setkání reprezentantů odborných společností s panem ministrem dne 20. 2. 2006 a znovu na setkání zástupců některých zdravotnických…
„Naše ochota být zticha končí a znovu začínáme akce, které mají upozornit na to, že naše zdravotnictví klesá pomalu ke dnu,“ řekl novinářům 29.…
Výsledky Analýzy zdravotnických účtů České republiky za léta 2000 až 2004 představil 30. března Český statistický úřad (ČSÚ). Mimo jiné z nich…
Deprese je laiky a někdy také lékaři stále často podceňována. Lehčí stadia jsou někdy bagatelizována nebo diagnostikována jako jiné somatické…
Dvoufotonová fluorescenční mikroskopie dovolila týmu Davida Kleinfelda z University of California v San Diegu nahlédnout do řečiště povrchových…
I přes mnohé pokroky v oblasti terapie afektivních poruch, které byly v posledních letech učiněny, ať již jde o nové psychoterapeutické postupy,…
Jedno z posledních čísel specializovaného časopisu Nicotine & Tobacco Research se zabývá otázkou vzniku a rozvoje nikotinové závislosti. Na rozdíl od…
Ruské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že se v zemi prodá každý rok značné množství padělaných léků. Tržby z jejich prodeje se odhadují na 250…
Časopis Business Week vyhlašuje již deset let svůj seznam 50 nejdynamičtějších společností, které jsou hodnoceny podle předem stanovených kritérií.…
Agentura Reuters vydala 27. března letošního roku zprávu, podle níž společnost Sanofi-Aventis získala podíl ve výši 24,876 % v Zentivě odkoupením 19…
SeptiFast vyvinula a vyrábí diagnostická divize společnosti Roche. Její zástupce pro speciální projekty molekulární diagnostiky v zemích EU dr. Tomáš…
Na to, jak bude letos vypadat veletrh Pragomedica a výstava Non-Handicap na pražském Výstavišti, jsme se zeptali manažerky akcí Ing. Marcely Benešové…
Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou (FTNsP) v pražské Krči je všeobecná nemocnice, což znamená, že zahrnuje všechny obory. Její celkový…
Sepse je stále obávaným onemocněním s velmi nejistou prognózou. až polovina postižených sepsi podlehne a část z těch, kteří přežijí, má vážné…
V současné době plné turbulencí a vzrušených diskusí je jen málo příležitostí a míst, kde je možno hovořit o skutečně podstatných otázkách zdravotní…
Záchranné služby v celé republice získaly novou šanci na úspěch ve sporu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, který se vleče už přes dva roky;…
Hned při čtení první strany mě znovu zachvátil děs, když mi očitý svědek – doktor František Grossmann, který strávil čtrnáct let v Jihoafrické…
Česká republika je v oblasti informační gramotnosti a jejího využití ve zdravotnictví na slušné úrovni. To by mohl být i její vklad ve prospěch…
Pneumologická klinika Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTNsP) se dočká v letošním roce rekonstrukce a modernizace přístrojového vybavení. Podle slov…
Několik stovek alergologů a imunologů se již po deváté sjelo na tradiční symposium s názvem Alergie. Za účasti předních českých alergologů a…
Chronická hepatitida B má na svědomí zhruba polovinu případů jaterní cirhózy a stejné množství hepatocelulárního karcinomu (na celém světě). Vliv…
Senátor za ODS Tomáš Julínek představil 21. března tříměsíční plán stabilizace českého zdravotnictví. Vyjmenoval deset opatření, která je podle jeho…
Celkem 77 rekonstrukcí, staveb či zdravotních programů vyškrtlo ze svého rozpočtu ministerstvo zdravotnictví (MZ), aby ušetřilo 983 milionů korun na…
Slova jako „tabáková epidemie“ nebo „diagnóza F17“ – to jsou výrazy, které se úzce váží ke kuřáctví, největší příčině předčasných úmrtí. Označení…
JEDNÁNÍ EXPERTŮ ministerstev zdravotnictví a financí a VZP s představiteli majitelů lékáren o změnách obchodní přirážky u léků skončilo minulý…
Rrefluxní choroba jícnu je onemocnění způsobené patologickým gastroezofageálním refluxem, kterým rozumíme opakovaný návrat žaludečního (popřípadě…
S rozvojem nových diagnostických a terapeutických postupů dochází i ke změně pohledu na následky poranění zápěstí. O tom, jak posuzovat a léčit…
Závěrem loňského roku (15. až 16. prosince 2005) byla poprvé do Bruselu svolána „evropská konference neurologických pacientů“. Zúčastnilo se jí…
Na 55. výročním vědeckém zasedání American college of cardiology v Atlantě byly prezentovány první výsledky klinické studie ZOMAXX IVUS, do níž bylo…
Neblahou historii thalidomidu, který byl na přelomu padesátých a šedesátých let doporučován jako sedativní přípravek pro těhotné ženy a který…
Jednou z přednášejících, kteří v uplynulých dnech seznámili posluchače s novinkami v neurovědách během akce nazvané Týden mozku, byla prof. MUDr. Eva…
Moritova psychoterapieLéčba úzkostí a fobií bývá někdy velmi obtížná, terapie hypochondrických pacientů je mnohdy ještě těžší. navíc použijeme- li…
NĚMECKÉ FARMACEUTICKÉ FIRMY bojují o to, která převezme společnost Schering AG. Agentura reuters zveřejnila 13. března letošního roku zprávu o tom,…
Město, kde sídlí CNN, coca-cola či vynikající hokejový klub Atlanta Trashers, se v polovině března stalo na několik dní hlavním městem kardiologie.…
Na funkci viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) se rozhodl kandidovat také invazivní kardiolog MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Medical Tribune s ním…
Životní osud mladého muže T. R., do té doby naprosto bezproblémový, se dramaticky změnil v červenci 2005, když si den po svých pětatřicátých…
Nedávno, tedy 7. prosince 2005, uplynulo sto let od první úspěšné transplantace u nás. Toho dne Eduard Konrad Zirm, primář očního oddělení olomoucké…
Chirurg Mudr. František Grossmann, cSc., strávil čtrnáct let ve státní nemocnici v Jihoafrické republice. Získal tak unikátní zkušenosti. „Takovou…
Přestože první antikoncepční pilulka (Enovid uvedený na trh v roce 1960) byla amerického původu, nepatří Američanky k ženám, které by si hormonální…
Na depresi je hlavně třeba myslet deprese, zejména pak nerozpoznaná a neléčená, může být pro pacienta velmi devastující a ve svém důsledku i fatální.…
Občanské sdružení dílny tvořivosti otevřelo v květnu 2005 nový program pro podporu osob po poškození mozku. Program návraty je sestaven z modulů,…
Ve věku 76 let zemřela po dlouhé nemoci doc. MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc. Jako specialistka na popáleninovou medicínu vedla do roku 1990 vědeckou…
O novele úhradové vyhlášky, která by měla vstoupit v platnost 1. dubna, a legislativních krocích z poslední doby jednali v budově Úřadu vlády ČR 20.…
V posledních několika letech se u nás objevil termín sexual harrassment. Toto téma je nám všem již dobře známé a občas se o něm objeví i diskuse v…
Na semináři Medsoft 2006 věnovaném zdravotnické informatice zaznělo mimo jiné konstatování, že dnes už není problém se sběrem elektronických dat a…
Cizí státní příslušníci pobývající v ČR jsou povinni pojistit se na zdravotní péči. S jejich dětmi však byl až dosud problém. cizinci, kteří nemají v…
Představte si, že si pořídíte auto. Každý den ráno k němu přistoupíte, kopnete okovanou botou do jeho dveří a přejedete mincí po emailu karoserie.…
DESET TISÍC PSYCHIATRŮ z celého světa se v roce 2008 sejde v Praze. World Psychiatric Association bude svůj čtrnáctý kongres pořádat ve spolupráci s…
Urologická klinika Fakultní nemocnice Plzeň jako první pracoviště v Čr představila v polovině března odborné veřejnosti novou operační techniku,…
Oba nejvážnější kandidáti na koaliční spojenectví s vítězem červnových parlamentních voleb, tedy Kdu-ČSL a Strana zelených, stavějí do centra svých…
Na straně pět se dozvídáme, jak česká média udělala z doc. Romana Prymuly, jenž dosáhl skvělého úspěchu publikací své práce v Lancetu, objevitele…
Ve věku 51 let zemřel 9. března po těžké nemoci prof. MUDr. Karel Opatrný jr., DrSc., proděkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a…
Třetí kandidát na viceprezidenta Invazivní kardiolog MUDr. Aleš Herman, Ph.D., je v pořadí třetím kandidátem na funkci viceprezidenta České lékařské…
Dohodou o prohlubování kvalifikace se zaměstnavatel zavazuje zaměstnanci umožnit prohlubování kvalifikace tím, že uhradí náklady na prohlubování…
TRANSPLANTACE DVOU LEDVIN s omezenou funkčností může být stejně účinná jako transplantace jedné ledviny vyhovující všem dosavadním kritériím. Ukazuje…
Britští vědci oznámili, že Crohnova choroba je způsobena oslabenou imunitní reakcí, nikoli, jak se původně předpokládalo, přehnanou imunitní odpovědí…
Zatímco negativní výsledky WHI studie vyvolaly mediální bouři a urputné diskuse na odborném fóru, poměrně málo pozornosti bylo věnováno zveřejnění…
Bronchologie stále významněji přispívá k diagnostice většiny plicních nemocí, poznávání jejich etiopatogeneze a také jejich léčbě. Je samozřejmé, že…
Ministr zdravotnictví David Rath by neměl bojovat proti všem, ale jen se zahraničními farmaceutickými firmami, protože jsou největšími škůdci českého…
POSLANCI VYŠLI VSTŘÍC legislativním návrhům prezidenta ČLK Milana Kubka (podrobněji viz MT 8/2006) a odhlasovali změnu pravidel dohodovacích řízení.…
Tři programy a zařízení umožňující elektronickou komunikaci i lidem s těžkým zdravotním postižením patřily k nejzajímavějším novinkám předvedeným na…
Jako první jsme v MT 2/2006 upozornili na skutečnost, že nebude-li zdravotnictví vládou zařazeno mezi priority Národního rozvojového plánu ČR na…
Letos již 55. výroční vědecké zasedání ACC (American College of Cardiology) přivítala Atlanta. Přímo do místa jednání ACC se sjelo více než 30 000…
Trypanosomy patří k původcům vážných parazitárních onemocnění. Trypanosoma brucei má ročně v subsaharské Africe na svědomí asi 500 tisíc případů…
Postavení pacienta ve zdravotním systému bylo tématem konference České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed, která se uskutečnila 9…
Agentura Reuters zveřejnila 13. března 2006 zprávu o zamýšleném spojení dvou německých farmaceutických společností. Merck KGaA nabídl 14,6 miliardy …
Již od roku 1997 vyvíjí a testuje německá biofarmaceutická společnost, sídlící ve Würzburgu a zabývající se především přípravou monoklonálních…
S doktorem Andrejem Pardem, ředitelem farmaceutické společnosti Lek Pharma, s. r. o., MT hovořila jen pár dnů předtím, než její typické logo s…
SENÁT PODLE OČEKÁVÁNÍ odmítl zákon, kterým chce levice vytvořit v ČR síť neziskových nemocnic. Senátoři zákonu vytýkali kromě neústavnosti sporný…
Několika střípky z mozaiky červené šesticípé Davidovy hvězdy, která je symbolem izraelských záchranářů, se vracíme ke druhé zdravotnické misi ČR do…
Chystáme se s manželkou prodat domek, který jsme postavili před pěti lety a ve kterém jsem provozoval svoji ordinaci. Jak je to v případě prodeje s…
Levicoví poslanci ustoupili senátu a přijali jeho pozměňovací návrhy k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Rezignovali tak na svůj původní…
Představte si, zvláště v čase dnešním, plném hádek o oddlužení nemocnic, o distributorech léků, o maržích lékárníků, limitech spotřeby v nemocnicích…
Druhé kolo jednání o principech úhradové vyhlášky na druhé čtvrtletí letošního roku se uskutečnilo na ministerstvu zdravotnictví 14. března. Kromě…
Mnozí pacienti zažívají v těchto dnech trpké chvíle. Tu jim upře lékař jejich lék s tím, že má limity, tu jim zase nenapíše sanitku, poněvadž se…
Otevřený dopis se žádostí o 500 milionů korun ze státního rozpočtu poslal premiérovi Jiřímu Paroubkovi 10. března hejtman Středočeského kraje Petr…
Souhlas s členstvím své komory v Krizovém štábu a s jejími kroky proti politice ministerstva zdravotnictví vyslovilo na 600 delegátů Lékárnického…
Elektronický nos nebo zkráceně e-nos se skládá z několika jednodušších čidel a vyhodnocuje kombinace signálů, jež jednotlivá čidla zachytí.…
„Máme stop stav,“ „V současnosti nepřijímáme,“ „Máme plný stůl žádostí o místo,“ říkají hlavní sestry většiny zdravotnických zařízení po celé…
Jarmila Sedláková pracuje v AIDS centru pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce jako sestra už šestnáct let. Na svém pracovišti nechodí ve skafandru,…
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a FN Na Bulovce oslavila 8. března letošního roku dvacáté výročí otevření nového pavilonu. Pracovníci této…
V dubnu 2006 uvede Abbott na světový trh novou technologii FreeStyle Freedom pro měření glykémie. Licenci od FDA získal v letošním březnu. FreeStyle…
Náplast, z níž se uvolňuje inhibitior monoaminooxidázy – selegilin (Emsam), byla koncem února letošního roku schválena k léčbě závažné depresivní…
Incidencí a diagnostikou jednoho z nejčastějších zhoubných nádorů – bronchogenního karcinomu se zabýval článek v MT 7/2006. Nyní se věnujeme neméně…
Prezident Mezinárodní menopauzální společnosti (International Menopause Society, IMS) Amos Pines vydal jménem IMS prohlášení jako reakci na publikace…
CHEMOTERAPIE H5N1 za použití přípravků, které se obvykle podávají v léčbě poruch imunitního systému, může být novým přístupem k zvládnutí infekce…
V dalším díle našeho miniseriálu MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze…
Zdravotnické reformy a strukturální změny v zemích střední a východní Evropy přinesly v devadesátých letech pro primární péči velmi slibnou…
Bezesporu bude historií oceněno a současnému vedení LF přičteno ke cti, že se rozhodlo ke každoročnímu pořádání konference o něčem tak nesnadno…
Přístup výhradně k ověřeným databázím a sofistikované možnosti vyhledávání od prostého fulltextu po využití bohaté palety rešeršních pomůcek. To jsou…
Multiparametrový přístroj QuikRead® je možné použít pro vyšetření okultního krvácení (Fob), C-reaktivního proteinu (CRP) a mikroalbuminurie (U-alb).…
Na funkci viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) se rozhodl kandidovat také urolog doc. MUDr. Miroslav Hanuš, CSc. MT s ním hovořila o jeho…
Reaguji na článek „České záliby, novely zákonů a karcinomy“ od prof. MUDr. Jana Žaloudíka, CSc., který vyšel v MT 6/2006. Předkládám text shrnující…
Většina běžných metod výroby zubních náhrad vyžaduje více než jednu návštěvu u stomatologa. Představa, že by celý proces kompletního ošetření včetně…
ZASTUPITELSTVO Karlovarského kraje schválilo spojení tří bývalých okresních nemocnic do jedné akciové společnosti s názvem Krajská nemocnice Karlovy…
Když jsem se (na straně jedna) dosyta nasmál přirovnání systematického sledování kvality ve zdravotnictví k milostným hrátky impotentního muže a…
Primární nádorová onemocnění jater a zhoubné nádory vývodných cest žlučových, ledvin a slinivky břišní mají mnoho společného. zasaženy jsou při nich…
V řadě zemí evropy a USa se už tradičně v polovině března setkávají odborníci zkoumající činnost i choroby mozku, aby informovali zájemce o…
V uplynulých dnech navštívil Českou republiku MUDr. Jiří Šafář, Ph.D., světový odborník na prionové choroby a spolupracovník nositele Nobelovy ceny…
První fyziologické zkušenosti vysloužily radioaktivnímu záření nelichotivou přezdívku „studený oheň“. Přesto jím do deseti let po objevu lékaři…
Nikotin je droga, návykovější než např. heroin. Kuřák závislý na nikotinu je ten, který kouří denně většinou deset a více cigaret a přibližně do…
Demografické změny v evropě nemají obdoby. Přirozený přírůstek obyvatelstva činil v roce 2003 pouze 0,04 procenta. Nové členské státy (s výjimkou…
Je téměř jisté, že se vyhláška č. 550/2005 Sb., kterou se stanoví výše úhrad zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění včetně…
V roce 1890 odhalil Robert Koch baktericidní účinky zlata a využil je k ničení původce tuberkulózy. Ve 30. letech minulého století navázal na Kocha…
Několik dní poté, co na účty tří nejzadluženějších fakultních nemocnic – pražských bulovky, Thomayerovy a brněnské U svaté anny – dorazilo…
Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC) brno je strategickým projektem vlády ČR v rozvoji aplikovaného výzkumu, vzdělávání, veřejné lékařské…
VÍCE NEŽ TŘICET PĚT TISÍC podpisů má petice pacientů a zákazníků spádových lékáren. Zástupci České lékárnické komory předali petici s podpisy 8.…
V minulém čísle MT byla rubrika očima pacienta věnována problematice společné hospitalizace rodičů a nemocných dětí. zdravotní sestra alice…
Pacientovy stížnosti na obtíže s rýmou nemusejí vždy být důvodem k zevrubnému vyšetření. Pokud ale rýma trvá nápadně dlouho, pak už ano. Je totiž…
Vědecký časopis Neuron v březnu přinesl studii týmu amerického neurobiologa Franka LaFerly z University of California v irvinu a izraelského biologa…
Časopis American Journal of Pathology otiskl studii týmu Gregoryho Lioua z Medical College of Georgia, ve které byl prokázán pozitivní vliv…
Prezident České lékařské komory Milan Kubek oznámil, že trvá na vydání novely úhradové vyhlášky k 1. dubnu. Zároveň prohlásil, že dosavadní výsledky…
„Se systematickým sledováním kvality ve zdravotnictví je to jako s milostnými hrátkami impotentního muže a frigidní ženy,“ povzdechl si jeden z…
Česká vláda rozhodla, že podpoří vybudování Centra klinické medicíny (ICRC) v Brně, peníze ale zatím na projekt za dvě miliardy neuvolní – podle…
Spojené státy, Švýcarsko a Singapur navrhly v rámci budoucí světové obchodní dohody snížit na nulu dovozní cla na léky a zdravotnickou techniku. To…
Pod vlivem tisku i mnohých politiků se ve společnosti vžil názor, že kvůli stárnutí naší populace bude v blízké budoucnosti věková skupina seniorů…
AMERICKÁ FILMOVÁ a televizní akademie udělila minulý týden tradiční filmové Oscary. Dr. Donald Redelmeier z torontského Health Sciences Centre při té…
Vážený pane, v tomto měsíci bude v obou komorách Parlamentu České republiky opět projednáváno několik novel zákonů souvisejících se systémem…
O použitou jehlu jsme se píchly skoro všechny Nebezpečí, že při zranění o jehlu použitou u HIV pozitivního pacienta dojde k přenosu infekce, je…
Plicní hypertenze k sobě poprvé připoutala zvýšenou pozornost v šedesátých letech minulého století, když významně vzrostla její incidence u nemocných…
Pátým vzdělávacím centrem kontaktologů na planetě zemi se stala Praha. Na začátku března zde bylo slavnostně otevřeno evropské centrum odborného…
Připravenost naší země na případnou pandemii ptačí chřipky a směrnice o ochraně proti tabáku byly dva hlavní body jednání mezi ministrem…
Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a FN Na bulovce oslavila 8. března letošního roku dvacáté výročí otevření nového pavilonu. Základní kámen…
Koncem února se uskutečnila již druhá zdravotnická mise ČR do izraele. Účastníky byli především zástupci různých zdravotnických oborů vyslaní…
Vždycky jsem se podivoval (často nahlas, ba velmi hlasitě), když jsem slyšel v debatách některých politiků či některých „odborníků“ na systémy…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 35/2006 |
Datum vydání: | 06.11.2006 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.