Přeskočit na obsah

Medical Tribune

Články vydané v titulu

Současné trendy v léčbě hypertenze

13. 2. 2006

Kardiovaskulární choroby jsou stále nejčastější příčinou úmrtí i přes značný pokrok, který byl v jejich diagnostice a léčbě učiněn. Všichni…

Napadlo mě nad tímto číslem

13. 2. 2006

V dnešním fóru (na protilehlé a této straně) jsme se ptali na práva pacientů a potřebu úřadu na jejich ochranu. Je signifikantní, že nový předseda…

Napadlo mě nad tímto číslem

6. 2. 2006

„Nemohu říci, že současné směřování České lékařské komory sleduji s velkým nadšením; představovali jsme si ji jinak a s jinými prioritami,“ říká v…

Stalo se

6. 2. 2006

Státní zástupce Tomáš Bláha souhlasí s rozhodnutím policie prověřit okolnosti uvalení nucené správy na VZP; policie od počátku ledna zjišťuje, zda se…

Současná terapie Parkinsonovy nemoci

6. 2. 2006

Parkinsonova nemoc je relativně časté neurodegenerativní onemocnění s prevalencí okolo 1 ‰, které je charakterizováno nadměrným odumíráním…

Buňky sítnice jako zdroj L-DOPA

6. 2. 2006

Výsledky nadějných klinických zkoušek léčby Parkinsonovy choroby přinesl na svých stránkách vědecký časopis archives of Neurology. Stať popisuje…

Sepse a mitochondriální DNA

6. 2. 2006

Britsko-americký tým vedený Patrickem Chinnerym z University of Newcastle publikoval v prestižním lékařském časopise the Lancet výsledky studie,…

Leptin potlačuje deprese

6. 2. 2006

Leptin – bílkovinný hormon produkovaný tukovou tkání – potlačuje duševní deprese. Naznačují to výsledky experimentů provedených na potkanech v…

Ranolazin má povolení FDA

6. 2. 2006

Poslední dvě desetiletí nepřinesla ve farmakoterapii chronické anginy pectoris mnoho nového. Zásadním přínosem jsou pro pacienty revaskularizační…

Od bolesti k ibandronatu

6. 2. 2006

Jedenáctý ročník odborného onkologického symposia na téma Onkologie v gynekologii a mammologii hostilo v lednu tradičně Brno. Mezi mnoha zajímavými…

Připravujeme

6. 2. 2006

Zentiva – společnost s jasnou vizí „Na trhu jsou dnes jednak firmy na prodej, jednak firmy, o které je zájem. My od samého počátku usilujeme o to,…

Kaleidoskop

6. 2. 2006

ÚZKOST PŘEDSTAVUJE (podle Dietera Benninghovena z Univerzity v Lübecku, Německo) další významný rizikový faktor u pacientů po akutním infarktu…

Videoasistovaná operace srdce

6. 2. 2006

Většina operací v kardiochirurgii se provádí pomocí sternotomie. Jako ve všech jiných oblastech, také v kardiochirurgii je snaha zmenšovat invazivitu…

Kaleidoskop

6. 2. 2006

PULSNÍ HORMONÁLNÍ terapie žen v klimakteriu intranasálním 17‑β estradiolem (označeným jako S21400) je novým konceptem substituční léčby. Vědci pod…

Kaleidoskop

6. 2. 2006

ANASTROZOL CHRÁNÍ endometrium lépe než tamoxifen, prokázal tým vedený S. Duffym (St. James’ University Hospital, Leeds, UK). Ve stati uveřejněné v…

Ochrana zdraví v EU

6. 2. 2006

Zatímco v České republice v souvislosti s novelou zákona o péči o zdraví lidu hrozí určité omezení role a vlivu pacientských organizací, Evropská…

Profesor Josef Marek slaví sedmdesátiny

6. 2. 2006

„Mám pocit neustále honěného člověka, který nestíhá plnit své úlohy tak, jak má,“ říká přední představitel české endokrinologie a vnitřního lékařství…

Deštivá Barcelona a studie FIELD

6. 2. 2006

V souladu s okřídleným heslem, které tvrdí, že změna je život, se tradiční workshop o kardiovaskulárních chorobách přesunul z francouzského Dijonu do…

Krizový štáb: odvolejte ministra

6. 2. 2006

„Doktoru Rathovi se jako prvnímu ministrovi zdravotnictví podařilo sjednotit lékaře, zdravotníky, lékárníky i pacienty – ti všichni dnes stojí proti…

Aktuálně z ministerstva: Jde i o úsměv

6. 2. 2006

V minulém čísle MT jsme se v této rubrice zabývali dopisy, v nichž občané vyjadřují podporu krokům, které ve zdravotnictví v současné době podniká…

Záhada Mozartových lebek

6. 2. 2006

Těsně před datem 250. výročí Mozartova narození oznámil tým vědců Ústavu soudní medicíny v Innsbrucku výsledky svého zkoumání údajné Mozartovy lebku…

Budou zanikat lékárny?

6. 2. 2006

Tříprocentní snížení marží na léky, které prosadil ministr David Rath, podle lékárníků existenčně ohrožuje asi čtvrtinu lékáren, a to hlavně malých…

Jak je to s laserovými operacemi očí

6. 2. 2006

Jak ošidné je chlubit se v denním tisku tím, co, kdo a kdy udělal jako první, znovu ukázala mediální diskuse mezi pražskou klinikou Cornea Lexum a…

Pozor na zahraniční pojišťovny

6. 2. 2006

Nedobytné milionové pohledávky zdravotnických zařízení za nepojištěnými cizinci vedly ke zpřísnění cizineckého zákona. Jeho novela striktně vyžaduje…

Kvalita bude veřejná

6. 2. 2006

Poslanec Jozef Kubinyi (ČSSD) uspěl v poslanecké sněmovně s návrhem zákona, podle nějž by měly zdravotní pojišťovny zveřejňovat údaje o kvalitě a…

Srovnávejme srovnatelné

6. 2. 2006

Vždy jsem byl příznivcem zveřejňování výsledků léčení nemocných na naší klinice. Vedl jsem dlouhé diskuse s těmi, kteří měli ze zveřejňování výsledků…

Hned po zákonu novela

6. 2. 2006

Poslanci přijali vládní návrh zákona o výzkumu na lidských embryonálních kmenových buňkách, na který čeká biomedicínská výzkumná obec. Bohužel, spěch…

Chybí specialisté na afázie po CMP

6. 2. 2006

V České republice je každý rok nově diagnostikováno 32 000 pacientů s cévní mozkovou příhodou. Pokud vůbec akutní fázi nemoci přežijí, je většina z…

Novinky ze světa e-knih

6. 2. 2006

Českým odborným knihovnám se otevírá cesta k novému elektronickému informačnímu zdroji obsahujícímu rozsáhlou databázi údajů zpracovaných mezinárodní…

Stávkou ke kompromisu?

6. 2. 2006

Přiznávám se, že dost dobře nerozumím proběhlé stávce lékárníků, mající za cíl jedno jediné: donutit současného ministra zdravotnictví Davida Ratha…

Neziskovky prý mají podporu

6. 2. 2006

Premiér Jiří Paroubek pár dnů před konečným hlasováním sněmovny o návrhu zákona o neziskových nemocnicích na své tiskové konferenci podpořil Davida…

PRO SESTRY: Když sestry vzpomínají

6. 2. 2006

„Pracovní den začínal ráno o půl sedmé a práce pokračovala bez polední přestávky až do sedmé hodiny večerní. V týdnu jsem měla navíc jednu noční…