VIDEO Demo: Kvalitní péče v závěru života
MUDr. Pavel Demo, praktický lékař, hlavní koordinátor programu Paliativní praktici, je přesvědčen, že praktický lékař může mít významnou roli při…
V rámci letošního Kongresu primární péče se v pátečním bloku věnovaném intoxikaci dětí přednášející zaměřili na přednemocniční péči, nemocniční péči a moderní drogy.
„Těžkých případů otrav léky a novými drogami u dětí přibývá. Za poslední dva roky pozorujeme výrazný nárůst intoxikací léky v kombinaci s návykovými látkami a alkoholem. Devadesát procent otrav léky je kvalifikováno jako demonstrativní pokus o sebevraždu,“ upozornila MUDr. Šárka Zbožínková z Oddělení urgentního příjmu a LPS dětí, FN Motol. Otravy patří mezi nejčastější příčiny hospitalizace u dětí, klinicky závažný průběh je asi u deseti procent případů. Zatímco počet konzultací s Toxikologickým informačním střediskem (TIS) v roce 2019 se týkal 200 dívek a 37 chlapců, v roce 2023 to bylo již 469 dívek a 59 chlapců.
Co lze udělat v rámci primární péče
Pacienty, s nimiž se lékaři v ordinacích setkávají, jsou nejčastěji adolescenti, ale často jde i o batolata a malé děti. Zdaleka se nejedná jen o požití alkoholu, léků a jiných „běžných“ drog, ale i o vdechnutí, kontaminaci kůže nebo očí.
Jak zdůraznil MUDr. Filip Baldík, Oddělení urgentního příjmu a LPS dětí, FN Motol, v rámci přednemocniční péče je vždy důležité odebrat podrobnou anamnézu (co, kolik, kdy, proč), pacienta vyšetřit, zhodnotit vitální funkce, zamezit dalšímu přísunu noxy do organismu a dle stavu zajistit žilní vstup. Převoz do nemocnice přitom nemusí být vždy nutný, pokud ano, ideálně cestou ZZS. Při rozhodování záleží na řadě faktorů, jako je množství aplikované drogy, látka a její vlastnosti, stav pacienta i motivace. Potřebné informace a rady, zda např. pacienta odeslat do nemocnice, získají nejen lékaři, ale i rodiče na Toxikologickém informačním středisku (TIS) fungujícím 24/7.
V případě inhalační expozice je nutné vyvedení ze zamořeného prostředí, při kontaktu noxy s kůží odstranění zamořeného oděvu a opláchnutí vodou, u očního kontaktu oplach min. 1 l vody. Ustupuje se od vyvolání zvracení a stále méně je používán i výplach žaludku, naopak se doporučuje použít carbo absorbens (1 g/kg hmotnosti).
V primární péči je podle MUDr. Baldíka potřebné pracovat s dítětem i rodinou. Intoxikace je často jedním z prvotních projevů budoucího potenciálního suicidálního chování. „Důležitý je multidisciplinární přístup, spolupráce rodiny s OSPOD, psychiatrem, případně individuální/skupinová terapie. Potřebné je pomoci dítěti zorientovat se v situaci, nabídnout možnosti a vytvořit konkrétní SOS postup. Informovat je nutné OSPOD a policii.“
Intoxikace na dětském urgentním příjmu
„I když narůstá počet a množství, stále zůstává stejný poměr. I když léků přibývá, děti stále ‚ochutnávají‘ různé čisticí prostředky, rostliny, houby. Noxy diskutované na TIS zůstávají převážně stejné. Nejvíce otrav jde na vrub léků,“ připomněla MUDr. Šárka Zbožínková s tím, že v roce 2018 bylo otrav způsobených léky 39 procent, v roce 2024 to bylo 42 procent.
Na dětském UP ve FN Motol byla z celkem 6 095 příjmů v roce 2024 intoxikace důvodem u 432 z nich. Dle pohlaví jednoznačně vedly dívky (63 %), a to nejen u léků, ale i u ethanolu. Pokud jde o věk, nejmladší byla 14denní holčička, nejvíce případů bylo ve věku 15 let. Nejčastějším typem intoxikace byla kombinace ethanol/drogy, následně drogy/léky a ethanol/léky. Výjimkou není ani užití všech tří typů najednou.
V poměru platí, že třetinu tvoří ethanol, třetinu léky, z jiných látek jde o čisticí prostředky, aditiva do benzínu. U dětí je typické, že léky nezapíjejí tak často alkoholem, jako je tomu u dospělých.
I MUDr. Zbožínková potvrdila, že výplach žaludku je na ústupu, v roce 2024 jich provedli pouze 25. Největší význam mají 30 až 60 minut po požití noxy. Význam má tento postup u těžkých otrav, kde bylo dosaženo toxických nebo smrtelných dávek.
Doporučení pro praxi:
Další zpravodajství z 19. Kongresu primární péče 2025 čtěte v medisekci Kongres primární péče.
MUDr. Pavel Demo, praktický lékař, hlavní koordinátor programu Paliativní praktici, je přesvědčen, že praktický lékař může mít významnou roli při…
Prof. Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky, nemá obavy o to, jak praktici přijmou novinky v eHealth.
MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů, věří, že týmové praxe jsou správná cesta, jen je jejich podporu potřeb ještě lépe nastavit.
MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů, upozorňuje, že ambulantní sektor nedostal na rozdíl od nemocničního na rozvoj informačních…