Býma: Podpora rezidentů je pro obor zásadní
Doc. Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství, komentuje, jak v příštích letech získat ze silných ročníků absolventů medicíny dost…
V rámci bloku Intoxikace u dětí na letošním Kongresu primární péče zazněla přehledná přednáška mapující současné moderní drogy na dětské a adolescentní scéně.
„Děti experimentují, a to poměrně často, zvláště ve věku kolem 14 a 15 let. Nejčastěji jde o konopí, trávu – THC často nacházíme jako vedlejší nález, aniž by pacient přišel s příznaky intoxikace. Extáze dnes již není tak častá, ale poměrně často jsou zachyceny děti, které zkusily různé halucinogenní houby, LSD, pervitin nebo kokain. Heroin je u nás sice na ústupu, ale obáváme se nástupu nové nebezpečné a vysoce návykové drogy – fentanylu,“ uvedla prim. MUDr. Jitka Müllerová Dissou, Oddělení urgentního příjmu a LPS dětí, FN Motol.
V poměru drog užívaných dětmi stále platí, že třetinu tvoří ethanol, třetinu léky a třetinu další, zejména moderní drogy. Podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti v roce 2023 ve věku 15–19 let zkusilo nejméně jednou konopí 28 až 38 procent, extázi čtyři procenta, halucinogenní houby tři procenta, LSD dvě až tři procenta, pervitin, kokain dvě procenta, heroin a jiné opiáty pod jedno procento dětí a adolescentů.
„Nejčastěji si drogy vyzkoušely děti kolem 14–15 let, tedy ve věku, kdy se dříve experimentovalo s alkoholem. To ale neznamená, že nyní s alkoholem neexperimentují, ale navíc bohužel přidávají drogy, které jsou poměrně dostupné,“ uvedla MUDr. Müllerová Dissou.
Jak vysvětlila, drogy běžně dělíme na:
„Bohužel mezi typické legální drogy patří vedle tabáku i léky, které jsou často dostupné ve velkém množství na černém trhu. Na různých platformách, hyperinzercích, na bazoši atd. lze zjistit, k čemu všemu a jak snadno se pacienti mohou dostat, a vůbec jim nemusí být 18,“ uvedla lékařka.
Podle účinku jsou rozděleny na:
Další dělení je na drogy tradiční a moderní. K těm moderním, které se objevily v posledních pěti až deseti letech, patří především kratom, který je často pro zvýšení výkonosti používán studenty, všechny halucinogenní houby, GABA/GBL, ketamin, NO a fentanyl. Velkým problémem jsou podle MUDr. Müllerové Dissou nové psychoaktivní substance (HHC, HHCP…), které jsou synteticky vyrobeny a nikdo neví, co přesně obsahují a co mohou způsobit. A samozřejmě i psychomodulující léčiva.
K tradičním drogám patří např. extáze, která je na klubové scéně přes 30 let. Tablety mají přitažlivý design a působí zároveň jako stimulant i halucinogen. Je to typická taneční droga, jejíž užití může skončit kolapsem, přehřátím organismu s potřebou lékařské péče. Druhý den dochází k obrovskému propadu nálady trvajícímu dva až tři dny.
Kratom se získává z listů tropického stromu Mytragina speciosa z jihovýchodní Asie. Prodává se ve formě zeleného prášku, z něhož lze připravit nápoj, nebo v kapslích. V menším množství má stimulující, ve vyšším množství tlumící účinky. Problémem této drogy je, že se váže na stejné receptory jako opiáty, a je zde tedy riziko vzniku opiátové závislosti, zvláště užívá-li se denně. Vysazení kratomu již po šesti měsících užívání pak může být provázeno abstinenčními příznaky (flu-like, tachykardie, bolesti svalů, teplota atd.). Je zde riziko příměsí, ve velké dávce spolu s alkoholem může vést k úmrtí.
Mushrooms – psilocybin (lysohlávky), muscimol (muchomůrka červená) – mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubku prožívání. Nevzniká u nich sice závislost, ale je zde riziko bad tripu, kdy dochází ke spuštění psychózy, objevuje se panika, úzkost, sebevražedné chování.
GHB (GABA)/GBL – kyselina gama-hydroxymáselná (tekutá extáze) / gama-butyrolacton – tato látka nemá nic společného s extází, je součástí průmyslových čistidel a rozpouštědel. Tato bezbarvá látka s rychlým účinkem, která se často přidává do nápojů, je známa jako znásilňovací / predátorská droga. Důležité je poučit děti, aby nikdy nenechávaly své pití bez dozoru. Kombinace i malého množství GHB s alkoholem či antidepresivy může přivodit symptomy podobné předávkování (hluboký spánek, případně i úmrtí).
Syntetické kanabinoidy (HHC, HHCO, HHCP atd.) mají podobné účinky jako THC, ale často neprověřené nebezpečné nežádoucí účinky. Některé jsou již zakázány, některé lze ještě koupit. Jedná se o tzv. psychomodulační látky, aktivují více druhů receptorů (tzv. špinavé drogy), což znamená více symptomů a obtížnější diagnostiku. Ke zdravotním rizikům patří vysoký TK, arytmie, křeče, psychóza.
Novela zákona o návykových látkách č. 167/1998 Sb.
Jak připomněla MUDr. Müllerová Dissou, novela platí od 1. 1. 2025 a reaguje na současné trendy v oblasti psychoaktivních látek. Cílem úpravy je regulace nových psychomodulačních látek. Novela tedy zavádí vedle zakázaných látek dvě nové kategorie, a to psychomodulační a zařazené psychoaktivní látky. Jako zakázané látky označuje omamné a psychotropní látky, jejichž výroba, distribuce a držení jsou v ČR zakázány (vyjma výzkumných a lékařských účelů), patří sem např. heroin, kokain, metamfetamin, LSD atd.
Zařazené psychoaktivní látky jsou nové psychoaktivní látky, u nichž nelze vyloučit významná rizika, jejich účinky se budou nadále zkoumat a až poté se rozhodne, zda se zařadí mezi návykové látky zakázané nebo psychomodulační. Regulace umožňuje jejich dočasný zákaz, dokud nejsou provedeny potřebné studie a analýzy.
Psychomodulační látky (PML) jsou látky s psychoaktivním účinkem, které nepředstavují závažné riziko pro zdraví a společnost. Je povolen jejich kontrolovaný prodej a distribuce při splnění zákonných podmínek, mezi něž patří povinné označování balení, věkové omezení, dodržování podmínek prodeje atd.
„K rizikům moderních drog patří zejména příměsi, drogy se ředily vždy, dnes se ale přidávají nadrcené léky a další syntetické látky, které účinek drogy modifikují a znesnadňují diagnostiku, a tudíž i možnost podání antidota. Problémem je i rizikové chování. Největším rizikem je, že syntetické drogy jsou stále dostupné a bohužel se s nimi budeme setkávat více a více,“ uzavřela MUDr. Müllerová Dissou.
Další zpravodajství z 19. Kongresu primární péče 2025 čtěte v medisekci Kongres primární péče.
Doc. Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství, komentuje, jak v příštích letech získat ze silných ročníků absolventů medicíny dost…
Besedy ve všech krajích mají zlepšit povědomí o důležitosti primární péče. Zástupci praktických lékařů zahájili kampaň s názvem 11 milionů důvodů. …
V rámci letošního Kongresu primární péče se v pátečním bloku věnovaném intoxikaci dětí přednášející zaměřili na přednemocniční péči, nemocniční péči…
Při oficiálním zahájení 19. kongresu primární péče v pražských Vysočanech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval změnu vyhlášky o…