Zralé jubileum setkání Klubu mladých onkologů
Ve dnech 15. až 17. června se uprostřed republiky v hotelu Medlov ve Fryšavě nedaleko Ždáru nad Sázavou konalo tradiční setkání Klubu mladých onkologů (KMO). Letošní již XV. ročník této akce byl zaměřen na diagnostiku a terapii gynekologických nádorů a jeho nosnými tématy se postupně staly karcinomy děložního hrdla, těla a ovarií.
Program byl jako obvykle velmi bohatý a jednotlivé prezentace obsáhly danou problematiku počínaje etiologií a epidemiologií, možnostmi screeningu a preventivní vakcinace, léčbu chirurgickou, chemoterapii i léčbu hormonální, cílenou a radioterapii. Dvoudenní jednání je cíleno především na mladé lékaře, kdy většina účastníků je v přípravě na atestaci. Právě oni dokáží nejlépe ocenit komplexnost, s jakou jsou jednotlivé příspěvky prezentovány a diskutovány. V tomto roce se konference zúčastnila téměř sedmdesátka zástupců nejmladší generace lékařů řady oborů. Typickým znakem setkání Klubu mladých onkologů jako jedné z nejlepších vzdělávacích akcí v onkologii je jak možnost vzájemného poznání lidí v oboru, které umožňuje v další době bezproblémovou komunikaci či spolupráci i takto mladých lékařů napříč republikou bez ohledu na jejich působení v komplexních onkologických centrech nebo mimo ně, tak její multioborová platforma, již především je nutno ocenit. Jednotlivé prezentace jsou zajišťovány mladými specialisty histopatology, radiodiagnostiky, klinickými a radiačními onkology i chirurgy, letos tedy převážně onkogynekology.
Stalo se již tradicí, že úvodní slovo přednesl zástupce výboru České onkologické společnosti, jímž byl v letošním roce dr. Karel Cwiertka z KOC FN Olomouc. Zmínil i problematiku postgraduálního vzdělávání, k němuž se mohli všichni zúčastnění dobrovolnou formou dotazníku vyjádřit, přičemž jejich připomínky budou k dispozici výboru ČOS. Následovala prezentace na aktuální téma, v níž dr. Doležal představil postupy, jakými jsou hodnoceny přínosy a náklady onkologické léčby. Tato složitá problematika je v dnešní době středobodem zájmu a s narůstající cenou léčiv stoupá i její význam. V dalším průběhu kromě jednotlivých nádorových diagnóz lze zmínit především vyzvanou přednášku dr. Filipa Janků, jednoho ze zakladatelů KMO, v současnosti pracujícího v M. D. Anderson Cancer Center v Houstonu, USA. Ten se ve svém sdělení věnoval nejmodernějším principům molekulárně definované protinádorové léčby gynekologických malignit. Zaslouženou pozornost vzbudil také blok zaměřený na paliativní péči, především přednášky dr. Slámy z MOÚ v Brně, jenž objasnil zákonitosti související s rozhodnutím o ukončení protinádorové léčby a state of the art v péči o umírající pacienty.
Na závěr je vhodné poděkovat dr. Radimu Němečkovi, na jehož bedrech spočívala největší tíha související s přípravou této každoroční významné a účastníky oceňované akce, a samozřejmě farmaceutickým firmám, bez jejichž podpory by ji sotva bylo možné uskutečnit. Všichni se budeme těšit na příští, již XVI. setkání Klubu mladých onkologů, jehož uskutečnění je plánováno na stejném místě ve dnech 14. až 16. 6. 2013 a jehož tématem budou malignity urologické – diagnostika a terapie nádorů ledvin a prostaty.
Zdroj: Medical Tribune