Přeskočit na obsah

Zdravá výživa je velmi komplexní záležitost

Reprezentativní prostory pražského Karolina hostily koncem srpna delegáty mezinárodní konference věnované vztahům mezi výživou a lidským zdravím INDC 2012. Jde o mezinárodní mezioborové setkání, které spojuje špičkové odborníky z oboru medicíny, potravinářství, výživy a analytické chemie s cílem hledání vztahů mezi výživou a lidským zdravím z pohledu odborníků různého zaměření.

Konferenci INDC 2012 pořádaly Společnost pro výživu, Česká společnost klinické biochemie a Společnost pro probiotika a prebiotika. Záštitu nad ní převzal ministr zdravotnictví ČR doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., a v těchto dnech již bývalý děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA. Vědeckému výboru kongresu v čele s prezidentem doc. Ing. Alešem Hornou, CSc., se podařilo vytvořit vysoce odborný a zároveň poutavý program. Do Prahy se sjelo téměř 300 delegátů, z toho více než 100 zahraničních ze 33 zemí světa všech kontinentů. Během čtyř dnů odborného programu zaznělo přes 60 přednášek s bohatou diskusí. Vysokou úroveň si zachovala taká posterová sekce s prezentací více než stovky posterových sdělení.

Stres, chronická nemoc a probiotika

Odborníci na výživu se stále více shodují na významu probiotik pro lidské zdraví. Do Prahy přijela řada světově uznávaných odborníků, včetně prezidentky Federace evropských nutričních společností, prof. Marcosové ze Španělska, jejíž přednáška o úloze probiotik během stresových situací zahájila odborný program konference. Poslední den konference proběhly navíc dvě paralelní akce: Mezinárodní kooperační setkání (BrokerageEvent), organizované Technologickým centrem AV ČR, a Workshop firmy BVT „Biosenzorové systémy a jejich aplikace“ se zaměřením na mikrodialýzu. Konferenci doprovázela také výstava firem vyrábějících analytické přístroje, potraviny pro zdravou výživu a klinickou diagnostiku.

Prospěšný účinek bakterií mléčného kvašení (laktobacilů) na lidské zdraví je obecně známý. Nově se však zjistilo, že počet některých potenciálně prospěšných bakterií se snižuje při stresu a chronické nemoci. Několik studií podporuje názor, že laktobacily mohou mít imunomodulační účinky během stresu. Tyto výsledky dobře dokumentují dva modely psychologického stresu – mentální anorexie a zkouškové období, kdy se v obou případech změnila imunokompetence.

Češi představili nové přírodní sladidlo

Nové sladidlo Steviol‑glykosid (E 960) představila Ing. Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Steviol‑glykosidy jsou přítomny v listech rostliny stévie sladké (Stevia rebaudiana Bertoni), pocházející ze severovýchodní Paraguaye. EFSA, Evropská komise pro bezpečnost potravin, dne 11. listopadu 2011 povolila a stanovila podmínky pro používání tohoto přírodního sladidla (nařízení komise EU č. 1131/2011).

Komise tímto nařízením deklaruje potřebu uvádět na trh EU nové výrobky se sníženým obsahem energie. Využití zmíněného přírodního sladidla se předpokládá ve výrobě nealkoholických ochucených nápojů, v konzervárenském průmyslu, cukrářství, pekařství a také ve výrobě dietních potravin pro diabetiky a potravin pro zvláštní léčebné účely nebo pro diety zaměřené na regulaci hmotnosti.

Přijatelný denní příjem pro steviol‑glykosidy, vyjádřený jako ekvivalenty steviolu, je 4 mg/kg tělesné hmotnosti na den. Hlavní sladkou složkou v listech stévie je steviosid, který je 200× až 300× sladší než sacharóza. Toto sladidlo je nekalorické, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodné jak pro diabetiky, tak pro osoby trpící fenylketonurií. Toxikologické studie prokázaly, že steviosid nemá karcinogenní, mutagenní ani teratogenní účinky. Rovněž nebyly pozorovány žádné alergické reakce, pokud byl steviosid používán jako sladidlo. Dlouho diskutovaný byl sterol‑aglykon (necukerný zbytek glykosidu) steviosidu a/nebo jeho metabolity. Bylo však zjištěno, že steviosid se špatně nebo vůbec nevstřebává v těle a trávicí enzymy řady zvířat ani člověka nedegradují steviosid na steviol.

Přístroje InBody mají široké uplatnění

Přístroje InBody, revoluční technologie v oblasti analýzy celkového složení lidského těla, prezentoval Ing. Boris Zetka z mezinárodní společnosti BIOSPACE. Technologie DSM‑BIA přístroje InBody přesně vyhodnocuje nitrobuněčnou vodu použitím násobných frekvencí a měřeními bioimpedance trupu, stejně jako u zbytku těla.

Použití osmi dotykových elektrod namísto standardních čtyř elektrod dává přístroji InBody schopnost měřit tělo segmentově, namísto předpokladu, že tělo je samostatný válec. Přístroj InBody používá překrývané proudy pro izolování specifických částí těla a určuje jejich beztukovou tělesnou hmotu nezávisle na ostatní hmotě. Jiné analyzátory měří pouze část těla a převádějí výsledky celého těla do obecné hodnoty.

Použití dvou elektrod na každé ruce a noze zaručuje stejný bod vstupu a výstupu, kdykoli je osoba měřena. Ručně přiložené elektrody nemusejí být přiloženy pokaždé správně. Se zapuštěnými elektrodami začíná proud v prstech nebo špičkách a setkává se vždy ve stejném místě. To zaručuje stejnou délku proudu v každém následném měření. Tato charakteristika je u technologie Biospace ojedinělá. Tím odpadají statistické odhady u analýzy složení těla – není nutné používat empirické odhady. Pohlaví a věk výsledky neovlivňují.

A proč ostatní analyzátory užívají empirický odhad? Konvenční analyzátory složení těla potřebují empirické údaje pro překonání špatně stanovené přesnosti a pro reprodukovatelnost výsledků. To způsobuje necitlivé měření a vyskytují se potíže při určování změn složení těla. Pokud jde o klinické využití analyzátoru složení těla, citlivost je jedna z nejdůležitějších částí zadání. Údaje jsou získávány spíše odhadem než skutečným měřením. Empirický odhad bude produkovat chyby u každého individuálního typu těla spíše než u standardního typu. Kvůli tomu jsou konvenční analyzátory složení těla zatíženy podstatným stupněm chyby u jednotlivců s extrémní obezitou, nebo nemocných, dětí a starších lidí.

Přístroje InBody nacházejí uplatnění v následujících oblastech:

\\ zdravotní a lázeňská centra

\\ klinika obezity/plastická chirurgie

\\ rehabilitace/ortopedie

\\ nefrologie

\\ sportovní medicína

\\ nutriční klinika/geriatrická klinika

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené