Závažné infekce zvyšují suicidální riziko
Zjištění naznačují vztah mezi závažností infekce a mírou suicidálního rizika.
Výzkumníci využili dánské longitudinální registry a prostudovali data 7,2 milionu lidí a jejich historii hospitalizací spojených s léčbou infekce a záznamy o sebevraždách. Během 32 let bylo více než 11 % pacientů během hospitalizace léčeno pro infekci a 0,45 % pacientů spáchalo sebevraždu.
Po multivariační adjustaci se zjistilo, že hospitalizace s léčbou infekce byly spojeny s o 42 % zvýšeným rizikem sebevraždy ve srovnání s hospitalizacemi bez infekce. Čím delší byla hospitalizace a čím více bylo infekcí, tím bylo i vyšší suicidální riziko.
Nejvyšší riziko vykazovali pacienti s hepatitidou a HIV/AIDS infekcí, dále pak pacienti s respiračními infekcemi a septickými stavy.
Autoři uvedli, že dle jejich analýzy populační atributivní riziko související s hospitalizací spojenou s léčbou infekce představuje 10 % sebevražd. To implikuje, že jedné z deseti sebevražd by mohlo být teoreticky zabráněno, pokud by tyto infekce byly zcela eliminovány, a to za předpokladu, že se jedná o kauzální asociaci.
"Jak mírné, tak i těžké formy zánětu mohou vést ke generalizované infekci a ke specifickým účinkům na neurotransmisi, jež přispívají k suicidálním myšlenkám a chování," uzavřeli v editorialu Susan Sadoughiová z Brigham and Women's Hospital v Bostonu a Richard Saitz z University Schools of Medicine and Public Health v Bostonu.
Link:
JAMA Psychiatry article http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2542681
Zdroj: Medical Tribune