Přeskočit na obsah

Zástupci devíti milionů lékařů jednali v Praze

Za každý stát může být jejím členem pouze jediný subjekt – v současnosti je jich více než sto. Za Českou republiku zde figuruje Česká lékařská společnost ČLS JEP.

„Struktura a statut WMA umožňují, aby se závěry z jejího jednání velmi snadno dostávaly na národní úroveň. Dohromady je takto propojeno přes devět milionů lékařů,“ říká předseda ČLS JEP prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., jenž po jedno volební období dokonce zastával funkci prezidenta WMA.

Jedním z témat, o nichž se v Praze hovořilo, bylo rostoucí násilí vůči lékařům, respektive zdravotníkům. „To se týká nás všech zcela bezezbytku. Někde je to zcela explicitní, jako třeba nyní v Sýrii. Lékaři, kteří se starají o oběti ozbrojeného konfliktu z řad opozice, to dělají za cenu reálného ohrožení vlastního života. Zdaleka však nejde jen o vyhrocené situace, jako jsou revoluce nebo bouřlivé demonstrace.

Může k tomu dojít všude tam, kde lidé mají pocit, že od zdravotnického systému nedostali to, co potřebovali a na co měli právo – zcela nedávným příkladem je turecký kardiochirurg, kterého minulý týden zastřelil vnuk pacienta, jenž při operaci zemřel.

Za projevy násilí vůči zdravotníkům většinou úřady odmítají převzít zodpovědnost a zdaleka nevyužívají všechny nástroje, aby lékaře a sestry chránily,“ řekl předseda rady WMA doktor Mukesh Haikerwal z Austrálie.

V centru zájmu byla na jednání i profesionální autonomie a pokusy vlád do ní zasahovat. „Samotným základem veškeré naší činnosti je vztah mezi lékařem a pacientem. V praxi je však mnohdy lékařům bráněno v tom, aby byli svým způsobem advokáty nemocných a jednali čistě v jejich zájmu. Těmto tlakům v různé míře také čelíme všichni,“ uvedl doktor Haikerwal.

Jednotlivé výbory jednání rady se dále věnovaly například problému, jak by se lékaři měli stavět k nucené sterilizaci, nebo některým sporným otázkám u dárcovství orgánů nebo vakcinace. Diskutovalo se i o tom, zda a jak mohou lékaři stávkovat za zlepšení svých pracovních podmínek. Během diskuse došlo i na zcela konkrétní problémy, například do jaké míry by mělo být regulováno užívání elektronických cigaret a zda by se relativně striktní protitabáková politika WMA měla vztahovat i na tyto výrobky.

 

Medical Tribune     lon

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené